ژوئن 2013

رمز ماندگاری ما ایرانیان

اگر از بحثهای فلسفی و روانشناسی بگذریم باید گفت که انسان هیچگاه بواسطه این انتخابهای میانه و محافظه کارانه از سرفصلهای تاریخی و سرنوشت ساز عبور نکرده است. پیشرفت و تکامل انسانیت و کشف گوهر آزادی، شرافت انسانی و حقوق بشر در درجه اول با پایداری و استقامت بر اصالت انسان و مسئولیت مستقیم او برای حراست از این گوهر انسانی میسر گشته است.

بمناسبت ۸ تیر، ۱۳۵۵ روز شهادت رفقا حمید اشرف و نه تن از یاران

در زمانه ای که عمر چریک شش ماه تصور میشد، من افتخار و شانس آن را یافتم که بمدت شش سال در صفوف و در خانه های تیمی سازمانی که بدلیل اهداف آزادیخواهانه و عدالت جویانه اش آنرا عمیقا دوست داشتم، مبارزه کنم و زنده بمانم. در آن سالها همرزمان بیشماری که صمیمانه دوستشان داشتم در چشم بهم زدنی رفتند و باز نگشتند. اکنون که از فراز عمر به آن سالها و به خاطرات آن یاران نگاه میکنم احساس غمی سنگین توام با احترامی عمیق وجودم را فرامیگیرد. نمیشود به گذشته های دور و انتخاب های جوانی بی انتقاد بود، اما نه با خشم و نفرت.

تحریم فعال و همگانی باید با هماهنگی و قدرت بیشتری اعمال می شد

اکثر سازمان ها همچنان سرمست بازیهای انتخاباتی خامنه ای و حکومتیان، وقتی که تصمیم تحریم را اعلام کردند، نه تنها فرصتی جهت تحریم فعال برایشان نمانده بود، بلکه هنوز با شک در مورد تاکتیک خود سیاست تحریم انفعالی را اتخاذ کردند. این در شرایطی بود که تحریم نه تنها باید فعال، بلکه باید در مقیاس سازمان های سکولار دموکراتیک بصورتی همگانی و همگام به پیش برده می شد.

کدام "سیاست نوین"؟ (بخش آخر)

این که همان اعتدال محافظه کارانه و مصلحت گرایی سنتی است!

مشی مبتنی بر "تغییر رفتار حکومت" و مشی استوار بر "تغییر حکومت"، هر دو در این مشترکند که اعلام بدارند: هدف اثباتی خود را، برقراری دمکراسی در ایران می دانند با ساختار جمهوری، به شیوه پارلمانی و مبتنی بر سکولاریسم. اولی ولی، تحقق این هدف را از درون جمهوری اسلامی بر اثر یک رشته رفرم های پیوسته پی می گیرد و با این خیال که فرجام این رفرم ها همان خواهد شد که او در سر دارد.

بخش: 

دهم تیرماه ،آغاز هفتمین سال حبس کبودوند

دهم تیرماه سال 1392 مصادف است با آغاز هفتمین سال حبس محمد صدیق کبودوند ،کبودوند مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه «پیام مردم»، موسس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» و پایه گذار جنبش حقوق بشر در کردستان است، و امروز غالب آگاهان او را بنیانگذار و پدر حقوق بشر کردستان می خوانند.

نکاتی پیرامون انتخابات با دوستان مخالف و موافق شرکت

متاسفانه نشان دهنده عدم درک مناسب شما دوستان از شرایط سیاسی و پایه های نظری ما و اکثریت مردم ایران می باشد چرا که ما نه روحانی، نه هاشمی و نه خاتمی و ... را نماد دموکراسی خواهی ندانسته و نمی دانیم، اینکه شرایط سیاسی و فشار مطالبات مردم و حضورشان در صحنه، برای عمیق تر کردن شکاف های درون حکومت و بلوک های اصلی قدرت بتواند این افراد را به مانند آقایان موسوی و کروبی در صف مردم و در کنار آنان نگه دارد به عوامل گوناگون طرح شده و هم چنین درایت نیروهای مرجع سیاسی خارج از قدرت و حاکمیت که ما و شما دوستان عزیز هم میتوانیم از جمله آنان باشیم وابسته است.

در بیگناهی فرخ نگهدار

آقای کریمی به درستی به اصلاح ناپذیر بودن اساس این رژیم، اشاره میکند. ولی چرا این رژیم اصلاح ناپذیر است؟ در ایام جوانی او میتوانست جواب دهد که رژیم ارگان استیلای سرمایه است و سرمایه داری ایران در بحران است و بنابراین چاره ای ندارد که گاه با هویج خاتمی، گاه با تازیانه احمدی نژاد و گاه با ترکیب هویج و تازیانه یعنی روحانی، روزگار را سرکند.

با دریغ بسیار، دکتر بردی آهنگری ـ این ترکمن فرهیخته و پیشرو را از دست دادیم.

جنبش نوین آزادی خواهانه و عدالت طلبانه ترکمن، که با نطفه بستن در اوایل دهه چهل شمسی و کادر سازی طی دهسال پیش از انقلاب، توانست در مقطع انقلاب و سال نخست آن به یک حرکت ملی ـ مردمی تاریخی در ترکمن صحرای ایران فرابروید، با نام چند فرزند پیشرو این خلق گره خورده است. از برجسته ترین‌های این جنبش و یکی از نقش آفرینان آن، دکتر بردی آهنگری بود که با دریغ بسیار به روز چهارم تیرماه در شهر کلن آلمان درگذشت و خیل دوستداران خود را داغدار کرد.

خوانش واقعیت در پیش بینی های سیاسی

در سیاست و تحولات اجتماعی، ما با منطق محکمه پسندانه کاری نداریم

تمام دستآوردهای بزرگ تاریخی البته حاصل مبارزات اجتماعی و انقلابها – که معمولا خشونت آمیز نیز بوده اند- میباشند، اما همه آنها نهایتا قصدشان یک هدف معین بوده است و نه هر هدفی که در خود بخودی شرایط سر برسد. بنابراین بعد از شکست یا سازش یا هرچیزدیگری که بنامیم در یکجایی فرود آمده و اطراق میکنند و چادر میزنند- به این قسمت قضیه جمعا میگویند "دولت" (استیت).

پیام تسلیت زندانیان سیاسی دوران شاه بمناسبت در گذشت حسین رضائی

ما همبندان سابق حسین رضائی که خاطرات خوبی از او به یاد داریم و مورد احترام همه ما بود، یاد وخاطر او را گرامی می داریم و درگذشت او را به خانواده و دوستان، همرزمان او در کنفدراسیون دانشجویان ایرانی و همه زندانیان سیاسی دوران شاه تسلیت می گوئیم.

بخش: 

به مناسبت روز جهانی منع شکنجه و پشتیبانی از قربانیان آن

قربانیان کسانی هستند که به صورت انفرادی یا دست جمعی، از طریق فعل یا ترک فعلی که نقض معاهده محسوب می شود، آسیب هایی شامل جراحات جسمی و روحی، رنج های عاطفی، زیان های اقتصادی و یا محرومیت اساسی از حقوق بنیادین خود، دیده اند. یک فرد باید فارغ از این که عامل نقض، شناسایی، توقیف، تعقیب یا متهم شده یا نشده باشد، و صرف نظر از وجود رابطه ی خانوادگی یا هر گونه رابطه ی دیگر بین وی و فرد مرتکب نقض حق، «قربانی» محسوب گردد.

در اندوه یک انسان شریف دیگر: خالد شریفیان

اینکه اکثر این نوجوانان و جوانان آن زمان اکنون هم پس از 35 سال، و در هر کجایی که هستند، هر یک نمونه و نمادی اند از شرافت و انسانیت و سخت مورد علاقه و احترام مردمانی که آنان را می شناسند، نشانه‌ایی است از اصالت آن گزینشی که صورت گرفته بود. خالد شریفیان نیز یکی از این سمبل ها بود.

انتشار هفتمین شماره بولتن کار و کارگری

هفتمین شمارۀ بولتن کارگری گروه کار و کارگری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) حاوی "آزادی فعالان کارگری شرط حسن نیت عملکرد دولت آینده" نوشته صادق کار، "اتحادیه آزاد کارگران ایران"، شرکت قالبهای صنعتی ایران خودرو"، "رنج زنان شالی کار، برنج سفره من و تو"، "700 هزار تومان هزینه حداقل مواد غذایی خانوار 4 نفره" و اخبار کارگری انتشار یافت. متن کامل این بولتن در پیوند زیر قابل دسترس است

بررسی وضعیت ختنه زنان در برخی مناطق ایران

مدرسه فمینیستی: مقاله حاضر حاصل پژوه رایحه مظفریان، کارشناس ارشد جمعیت و توسعه دانشگاه شیراز واحد بین الملل، است. از خانم رایحه مظفریان پیشتر کتابی با عنوان «تیغ و سنت» توسط نشر ناکجا به چاپ رسیده است که مقاله حاضر نیز در ادامه بحث های این کتاب توسط ایشان به نگارش درآمده است:

کدام "سیاست نوین"؟

هیچ اقتداری، با اندرزهای بی اتکاء بر اعمال فشار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به آن، نه تنها قدرت را وا نمی نهد و نه فقط به تقسیم قدرت تن نمی سپارد، که حتی تعدیل در سیاست را هم نمی پذیرد. همه تاریخ سیاست، مبین این است. مگر اینکه اختراع به اصطلاح "سیاست نوین" در میان باشد که لابد بزودی وارد دفتر سیاست خواهد شد!

بخش: 

«پيش از دستور»

آنچه که ملاحظه می فرمائيد، گزارشی است صوتی - تصويری از برخی سخنان پيش از دستور کنگره 13 است که درسايت رسانه آماده شده است. اين گزارش به علت مواجه با برخی مشکلات فنی، با کمی تاخير در اختيار ما قرار گرفت که اکنون به خوانندگان محترم سايت تقديم می کنيم.
شورای سردبيران کار- آنلاين

خانه احزاب خواستار فعال‌تر شدن نهادهای سیاسی، صنفی و مدنی شد

خانه احزاب ایران امیدوار است همانگونه که جناب دکتر حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی و همچنین در مصاحبه اخیر تاکید کردند مسیر فعالیت نهادهای سیاسی، صنفی و مدنی در چارچوب قانون اساسی و قوانین مربوطه و اساسنامه‌های متبوع فراهم شده و زمینه حضور بیشتر مردم در عرصه اجتماعی و تاثیرگذاری آنان در سرنوشت خویش و اصلاح امور بیش از پیش فراهم آید.

دموكراسی ارعابی‌

درباره ی روحانی بعدا خواهیم نوشت اما او انتخابی برای التیام دل مردمی بود كه از سیاست های احمدی نژاد سوختند، امید آزادیشان برباد رفت و وارث نكبت های سیاست های خارجی ای در مقابل امپریالیسم شدند كه دست ساز خودكامگی بود.

بخش: 

جهان را می توان ساخت اما انسان را نه

علت این شکست را باید در درجه اول در همان اعتراف آقای مصباح جستجو کرد که انسان را نمی توان اراده گرایانه و از طریق آموزشهای ایدئولوژیکی و نظم تشکیلاتی ساخت و پرورش داد؛ که در صورت پافشاری بر این پروژه باید مطمئن بود که سر انجام این پروژه چیزی جز تحویل یک مشت متقلب و ریاکار و پیشانی کبره بسته و دزد اموال مردم نخواهد بود.

حکومت جمهوری اسلامی مسئول مرگ افشین اسانلو است

حکومت جمهوری اسلامی مسئول مرگ افشین اسانلو زندانی سیاسی و فعال کارگری است. ما رسیدگی بازرسان مستقل و بی طرف به مرگ این زندانی سیاسی و مجازات مسئولان این جنایت را خواهانیم.

ضایعە درگذشت افشین اسانلو را تسلیت می گوییم

اصل ٢٦ قانون اساسی نیز فعالیتهای انجمن های سیاسی و صنفی را مورد تاکید قرار دادە و طبق این اصل زندانی کردن اعضا و رهبران نهادهای صنفی غیر قانونی است، دیگر هیچ دلیل موجەای برای محروم نگاە داشتن عدە زیادی از آزادی وجود ندارد.

اولی کدام است؟

اولویت اصلی برنامۀ روحانی در آغاز دورۀ 4 سالۀ ریاست جمهوری اش حل مناقشه بر سر پروندۀ اتمی جمهوری اسلامی است. از این طریق است که جامعۀ ما فرصت خواهد یافت بی دغدغۀ برخوردهای نظامی به نقشه راه آتی اش اندیشه کند، درب مناسبات نوی با امریکا گشوده شود و تحریمها – که بدون رفع آنها هیچ اصلاح پایداری در اقتصاد تنیده به اقتصاد جهانی ایران در آن متصور نیست – رفع گردند.

مرگ افشين اسانلو بايد پيگيری شود!

كانون مدافعان حقوق كارگر خواستار پیگیری مرگ افشین اسانلو در زندان گوهر دشت بوده و از تمامی نهادهای كارگری و مردمی داخلی و بین‌المللی می‌خواهد كه با وحدت و همدلی بیشتر خواستار توقف فشارهای فزاینده بر فعالان كارگری و اجتماعی شوند تا از چنین فجایعی جلوگیری شود.

بخش: 

تسلیت بە رفیق علی واحدی

ما درگذشت احترام عزیز، کە حکم رفیق را برای ما داشت بە شما و فرزندان دلبنتان صمیمانە تسلیت می گوییم وخود را درغم شما عمیقا شریک میدانیم. احترام رفت ولی خاطرە فداکاریها ومحبت های وی همچنان نزد ما زندە خواهد ماند وما هموارە از وی بە نیکی یاد خواهیم کرد، چرا کە چیزی جز نیکی ازاین زن کە وجودش مملو ازعشق وعاطفە بە مردم وکارگران بود ندیدیم.

بخش: 

افشین اسانلو، از زندانیان سیاسی در ایران درگذشت

بنا بر گزارش های رسیده از ایران افشین اسانلو، از زندانیان سیاسی در ایران در پی سکته قلبی در زندان، درگذشته است. آقای اسانلو پنجشنبه، ۳۰ خرداد پس از سکته در زندان رجایی شهر کرج به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد و صبح روز جمعه، ۳۱ خرداد در بیمارستان شهید رجایی کرج درگذشت. او هنگام مرگ ۴۲ ساله داشت.

یادی از خالق «ماهی سیاه کوچولو» در زادروزش

مرگ نویسنده‌ای که هیچ‌گاه مرگ را جدی نمی‌گرفت، برای دوستان و هوادارنش سرآغاز پرسش‌هایی بسیار جدی بود. در دوازدهمین روز شهریورماه 1347، پیکر صمد بهرنگی را در نزدیکی پاسگاهی در چند کیلومتری محل غرق شدنش از آب گرفتند و در گورستان امامیه‌ی تبریز به خاک سپردند.

فرصتی دوباره اگر غنیمت شمرده شود!

انجمن کارگری دموکراسی خواه به رغم عدم شرکت در انتخابات وظیفه خود می داند در این شرایط با طرح نظرات نقادانه خود زمینه یاری و همبستگی مردمی را برای دستیابی به مطالبات معوق سالیان گذشته و برای نیل جامعه ایرانی در راستای توسعه پایدار فراهم سازد، و از همه کارگران و زحمتکشان طلب می¬کند تا باور رسیدن به این اهداف را با دخالت گری داوطلبانه در مشارکت های اجتماعی نیرو بخشند.

علل نیچه دوستی بورژوازی ایرانی

لوکاچ، نیچه را پایه گذار عقل گریزی در دوره امپریالیسم می داند. به نظر او نیچه هرگز یک سطر هم از آثار مارکس و انگلس نخواند، و از اقتصاد و کاپیتالیسم و روبنا و زیربنا چیزی نمی فهمید. او دچار ساده لوحی سیاسی و نادانی اقتصادی بود. تهدید پیروزی سوسیالیسم همچون کابوسی مخوف در تمام عمر او را تعقیب نمود. بی دلیل نیست که نیچه گرایان امروزی سوسیالیسم را یک بیماری پشت سر گذاشته معرفی می کنند.

بحثی کوتاه‌ در باره‌ "تحول خواهی"

اگر بحث بر سر تقابل مفاهیم است، در واقع این "اصلاح طلبی" است که‌ در مقابل "انقلابی گری" قرار می گیرد، و یا برعکس. این دو مفهوم، دو قطب منتهی الیه خطی هستند که‌ وسطش "تحول خواهی" قرار گرفته‌ است.‌ "تحول خواهی" نه‌ در مقابل انقلابی گری است و نه‌ در مقابل اصلاح طلبی.

از جادوی صندوق رأی تا پایکوبی در خیابان ها!

اما فرایندی که در سطور فوق به آن اشاره شد یک روی سکه رویدادهاست. روی دیگرسکه، فرصت ها و نیروها و امیدهائی است که علی رغم اهداف کارگردانان صحنه، می تواند درطی این فعل و انفعالات و در متن یک تکانه اجتماعی برآمده از تراکم بحران و انباشت مطالبات، آزاد شده و موجب شکل گیری فرایندی متقابل و موازی، حامل مقاومت جامعه در برابر قدرت حاکم باشد.

حسن روحانی رئیس جمهور شد اما...

اگر آقای روحانی بتواند پاسخ در خوری به مطالبات متنوع مردم برای تغییرات اساسی در شرایط بحرانی امروز کشورمان بدهد، می تواند امید رای دهندگان به خویش را به اعتماد تبدیل کند. انجام تغییرات و تحولات اساسی در جهت خواسته های جامعه مدنی و منافع ملی کشور می تواند در دوره پیش رو حمایتهای مردمی از رئیس جمهور جدید را تقویت کند.

بخش: 

مروری بر انتخابات و فراسوی آن

در ماههای آينده بايد منتظر گشايشی در فضای سياسی کشور، تغييراتی در سياستهای اقتصادی، و انعطاف بيشتری در سياستهای خارجی ايران باشيم. سوريه، افغانستان و مسئله اتمی ايران، هر سه به هم گره می خورند و راهی پرپيچ وخم در جلوی رهبران ايران و در جلوی ما نمايان خواهد شد. می شود انتظار داشت که علائم ديگری از چگونگی شکست و عمق فروپاشی حکومت ولی فقيه نمايان شوند.

بخش: 

جـــعـــل به نام «جبهه ملی ایران در اروپا» ادامه دارد

اکنون می بینیم که با وجود اطلاع از این بیانیه، عده ای در یک به اصطلاح "نامه سرگشاده" ی تبریک به آقای روحانی با غصب نام جبهه ملی وبدون توجه به متن بیانیه ی جبهه ملی ایران در تهران که از هیچ نامزدی پشتیبانی نکرده است، و با جعل نام جبهه ملی ایران به نفع آقای روحانی اعلام موضع کرده و بدون امضاء هیچ فرد مسئولی به او تبریک گفته اند.

در انتظار باز شدن قفل حصر؛ مردم به کلید روحانی رای دادند

طرح چنین پرسش‌هایی که قاعدتا دامنه آن به مرور در میان همه اصولگرایان تسری پیدا خواهد کرد حکایت از گسست سراسری در گفتمان حامی حکومت در ایران دارد. هواداران این گفتمان با مشاهده نتایج آرای ریاست جمهوری، نسبت به تصور خود از جامعه ایران دچار تردیدهای جدی شده‌اند و احتمالا گریزی جز بازاندیشی در باورها و گفتمان خود نخواهند داشت. قابل پیش بینی است که نتیجه به دست آمده در این انتخابات به زایش گفتمانی تازه ای در ایران بیانجامد.

ضرورت پایه نظریه پردازانه برای انتخابات

اما یک نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اینکه حساسیت شرایط از تمام دوران سی و چند ساله بسیار بیشتر شده است زیرا ایران دیگر راهی به بازگشت ندارد، بنابراین "بحران" احتمالی ناشی از این وضعیت، میتواند به پیآمدهایی هولناک منتج گردد. و از مسیری دیگر، بازگشت به گذشته اتفاق بیفتد بدون توان پیش بینی و پیش گیری تحولات سهمگین ناشی از آن.

گزارش صوتی /تصويری از روز آغازين کنگره 13

آنچه که ملاحظه می فرمائيد، گزارشی است صوتی - تصويری که در سايت رسانه آماده شده است. اين گزارش به علت مواجه با برخی مشکلات فنی، با کمی تاخير در اختيار ما قرار گرفت که اکنون به خوانندگان محترم سايت تقديم می کنيم.
شورای سردبيران کار- آنلاين

بودجه سال 1392 حکومت اسلامی ایران، بودجه بحران است!

بانک جهانی در گزارش وضعیت اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۲، که نیمه دوم فروردین ماه منتشر شد، رشد اقتصادی این کشور را منفی اعلام کرد و نوشت:«افزایش قیمت کالاهای وارداتی به دلیل افزایش قیمت انرژی و کاهش ارزش ریال نیز بر عملکرد بخش صنعتی و غیر نفتی اقتصاد ایران اثر منفی گذاشت.» مطابق برآورد بانک جهانی، ریال در یک سال منتهی به اسفند ۹۱ حدود ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

پیروزی ورزشی در پی کامیابی سیاسی، بر همه مردم ایران مبارک باد!

این موفقیت شادی آفرین اما به دست نمی آمد هرگاه که زحمات ارزشمند بازیکنان تیم و تدابیر دست اندرکاران دلسوز تیم در میان نمی بود. همه ما مدیون زحمت و همت این جوانان پرغرور و غرور برانگیز هستیم. تلاش های تاکنونی آنها را به گرمی باید پاس داشت و با گفتن دست مریزاد به این عزیزان ورزشکار، موفقیت های بیشتر آنها و نیز همه جامعه ورزشی کشورمان را آرزو کرد.

بخش: 

راهيابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی را تبریک می گوییم!

با پایان بازی و قطعی شدن راهیابی ایران به جام جهانی، موجی از شادی در شهرهای مختلف ایران براه افتاده و مردم جشن و سرور را با شعارهای سياسی در آميخته و خواستار آزادی چهره های شاخص جنبش سبز شدند.

فرهنگ مشترک دقیقه نودی مردم و حکومت

می توان ادعا کرد که رهبر جمهوری اسلامی به خرج و هزینه مردم ایران دست به تغییر تاکتیک زده است. او از موضع یک رهبر بی طرف، به رای مردم احترام گذاشته است. بسیاری رای دهندگان به حسن روحانی به شوخی یا جدی، بدون اینکه از فرد یا نهاد خاصی نام ببرند از اینکه در انتخابات تقلب نشده است از فرد یا نیروی مجهولی سپاسگزار هستند.

بخش: 

خطابه ای به فرخ نگهدار! تفاهمات و سوء تفاهمات در 34 سال از تاریخ ایران

ولی معترضِ تهیه کنندۀ فیلم، حمله به او را در مرکز توجه قرار داده، فرخ را خطاب می دهد و از نابسامانی، تحقیر، سرکوب، قتل، اعدام، تجاوز و... گلایه مند است. ترجمان سادۀ ادبیاتی که خطاب به یکی از رهبرانِ جنبش چپ در ایران که در فیلم شنیده می شود را اعلام "انتظار" و مطالبۀ نیازی قابل "احترام" برای پیدا کردنِ - تنها – یک گوش "شنوا" می یابم!

فهیمه رحیمی، رمان نویس معروف ایرانی درگذشت

ابلیس کوچک، اتوبوس، زخم خوردگان تقدیر، اشک و ستاره، بانوی جنگل و پاییز را فراموش کن از جمله آثار معروف فهیمه رحیمی بود. او که از مدتی پیش از بیماری سرطان معده رنج می برد، در بیمارستان مهر تهران درگذشت و در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده خواهد شد.

آزادی زندانیان سیاسی خواست محوری امروز است

باید زندانیان سیاسی و عقیدنی آزاد شوند. آزادی زندانیان سیاسی باید شامل پایان دادن به زندان خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد شود. همه احکام ظالمانه ای که در سال های اخیر علیه زندانیان سیاسی و عقیدتی صادر شده است باید لغو شوند. از این زندانیان باید بدون هر تبعیضی اعاده حیثیت شود.

گفتگو با همایون مهمنش در باره اتحاد دموکرات ها

جمهوری اسلامی امروز به معنی علی خامنه ای، سپاه و مافیای اقتصادی حاکم بر آن است که به هیچ قانونی پای بند نیستند، از زیر پا گذاشتن حقوق مردم ابائی ندارند و در عوض حل مشکلات کشور دائما مشکلات جدیدی هم به آن اضافه می کنند. مردم در این روزها مثل سالهای 76 و 88 در وحله اول نشان دادند که خواهان تغییر هستند.

دو گام به پیش، یک گام به پس. استراتژی انتخاباتی حکومتی

منتظر باشیم و ببینیم تا چه اندازه آقای روحانی به وعده های خویش عمل خواهد کرد؟ فراموش نکنیم که همیشه جمهوری اسلامی ایران از سیاست دو گام به پیش، یک گام به پس استفاده کرده است. اگر روی کار آمدن احمدی نژاد دو گام به پیش در پیشبرد سیاستهای عموم حکومتی جمهوری اسلامی و خصوصا ولایت فقیه بود، روی کار آمدن روحانی یک گام به پس در یک چنین راستا یی می باشد.

نغمه مخالف و شنا در جهت عکس جریان آب

پاسداری از این خون تازه ایجاب می کند که تمرکز حواس اجتماعی خود را به هر طریق ممکن حفظ کنیم. در این میان گفتمانهای اصلاح طلبی و یا اصولگرایی مهم نیستند، مهم حس فردی ما و این سوال دائمی است که آیا من با این انتخاب خوشبختر و سرزنده تر شده ام یا نه؟ سوالی که در طول دوران ریاست جمهورِ این نظام بر سر در خانه های ما می بایست نوشته و آویخته گردد.

رای مردم ايران به "تغيير"

ما پيروزی در انتخابات را به مردم ايران تبريک می گوئيم، با تلاش آنها برای تغيير سياست های کلان کشور همراه هستيم و اميدواريم که آقای روحانی به وعده های خود عمل کند، به مطالبات مردم پاسخ مثبت دهد و برای برون رفت کشور از وضعيت بحرانی، گام های موثر بردارد.

روحانی پیروز شد؛ دشواریها

در واقع پیشبرد آرام برنامه‌ تغییر در ایران، علاوه‌ بر حضور و فشار مردم از پائین و حضور نیروهای خواهان تغییر در قدرت، به‌ وجود وضعیت متناسبی در منطقه‌ هم نیاز دارد که‌ کل این روند را به‌ جلو براند. فشار توده‌ای، اصلاح گرائی در قدرت، تضعیف میلیتاریسم و تشنج زدائی در منطقه‌ پارامترهای تغییر در زندگی و وضعیت مردم کشور ما هستند.

صفحه‌ها