سپتامبر 2013

روحانی و رابطه با امریکا

همه فاکتورها نشانگر این است که آمریکا مصمم است درماهیت رابطه خود با ایران تحولاتی ایجاد کند. تردیدهای اوباما در خصوص قدرت واقعی روحانی تنها با گذشت زمان و با اقدامات عملی دولت او در مذاکرات برطرف خواهد شد. هدف اصلی روحانی این است که تحریم هایی که اقتصاد ایران را فلج کرده است را از طریق مذاکره با کشورهای 1+5 و بویژه امریکا که به صورت تحریم های چند لایه ای علیه ایران می باشند را کاهش دهد. چهار قطعنامه توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده است.

دعوت به ارائه مقاله به کنفرانس

از شما ... درخواست می شود که در بحث های کنفرانس ... شرکت کرده و ديدگاه اتان را با حاضرين در کنفرانس در ميان بگذاريد. شرط شرکت در کنفرانس به عنوان سخنران، ارائه مقاله است . مقاله بايد حداکثر تا آخر ماه اکتبر در اختيار گروه کار نظری ـ برنامه ای قرار گيرد... با توجه به محدويت زمانی و تعداد سخنرانان در کنفرانس، گروه کار از ميان نویسندگان مقالات دريافتی دست به انتخاب خواهد زد.

گفت‌وگوی روحانی و اوباما سمبل تعامل ایران وجهان

یزدی درباره وقایع اخیر در حوزه دیپلماسی به «بهار» می‌گوید: «ورای این‌که این تماس یا دیدار به کدام سمت و سو میل می‌کند، این قدم را باید مثبت ارزیابی کرد. این تماس نشان داد جمهوری‌اسلامی درنهایت به این نتیجه رسیده است که نفس مذاکره و دیدار به معنی دفع نیست»

افق روابط ایران و آمریکا (ما و آنها)

موفقیت بی تردید دیپلماسی روحانی – اوباما در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و نشستها و ارتباطات حاشیه ای آن در جهت شکستن بن بست 35 ساله بین دو حکومت مخالفانشان را نیز در کنار هم قرار داده است.

کتاب بلژیک و بمب (بخش اول)

کتاب بلژیک و بمب در باره تاریخ بمب اتم و انرژی اتمی در جهان و نقش بلژیک به عنوان اولین کشور تهیه کننده اورانیوم لازم و یکی از عرضه کنندگان فناوری در این زمینه است. بنا به نوشته‌های این نویسنده، بلژیک از هنگام تهیه بمب های آمریکا و ریختن آن‌ها بر سر مردم هیروشیما تا به امروز که مساله هسته ای ایران آخرین آن‌ها است، در برنامه‌های سلاح های هسته ای و ساخت بمب های اتمی دست داشته است و شرکت های بلژیکی سودهای کلانی را از این راه به جیب زده اند.

چه کسی برای دریاچه هامون خواهد گریست؟

بر اساس پایگاه اطلاع رسانی کویرها و بیابانهای ایران دریاچه هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان و بزرگ ترین دریاچه آب شیرین كشور تقریباً برای همیشه از روی نقشه جغرافیایی پاك شد . دریاچه ای كه تا كمتر از دو دهه قبل هر ساله پذیرای بیش از یك میلیون پرنده مهاجر بود . با نابودی هامون بیش از ۱۵ هزار صیاد بیكار شدند و زنانی كه با بهره گیری از نی های دریاچه به تولید صنایع دستی اشتغال داشتند منبع درآمد خود را از دست دادند.

هم این نام و هم آن ننگ جاودانی است

در بزرگ‌داشت قربانیان فاجعۀ ملی کشتار زندانیان سیاسی در تابستان 67

ظلم بی‌حدی که بر آن فرزندان میهن رفت، دیری است که از پرده برون افتاده است. دیری است که همۀ ما، همۀ ما مردم می‌دانیم حدیث جنایت خونباری را که به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر و بنیان‌گذار نظام اسلامی در شب‌های غریب تابستان 67 در زندان‌های میهن در حق هم‌رزمان عزیز ما و این دیار روا شد. دیری است که نام بزرگ این جان‌باختگان راه آزادی و سرفرازی انسان قاب تنگ بغض و کینۀ تاریک‌اندیشان را درنوردیده است، از دیوارهای سرد خاوران به آسمان بلند زندگی فراروییده است و کوس رسوایی جنایت‌کاران علیه بشریت را در چارگوشۀ این جهان پهناور فریاد زده است.

سلفیستها کیستند و چه می گویند؟

بخش نخست

در حال حاضر معماران نظام جهانی سرمایه از طریق رسانه های گروهی جاری و دولتمردان اولیگارشی کشورهای جی 7 آشفتگی ذهنی و تشتت افکار فراگیری را در اذعان عمومی بویژه در کشورهای مسلط مرکز (شمال) به وجود آورده اند. آنها اکثریت بزرگی از مردم را از داشتن اطلاعات و دانش به این امر که سلفیستها در تحلیل نهائی به نفع منویات نظام جهانی و در راس آنها آمریکا عمل می کنند، به کلی محروم ساخته اند.

لیبرالها و بن بست کاپیتالیسم – دمکراسی

لیبرالها شکایت می کنند که سیاست دچار بیگانگی شده است. رای دهندگان علاقه شان را به سیاست از دست نداده اند بلکه سیاستمداران علا قه شان به مردم را از دست داده اند. والتر بنیامین کاپیتالیسم را دین بت و شخصیت پرستی نامید، یعنی فوق العاده ترین و متعصب ترین نظام اجتماعی، چون بجای دگم و الهیات، بت پرستی حاکم شده، به دین برتر ادیان بدل و بر دوئالیسم ایده آلیسم و رئالیسم غالب گردیده است.

اشتون: 12 ماه زمان مناسبی است

اشتون زمان دور بعدی مذاکرات را 15 و 16 اکتبر اعلام کرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از دیدار وزرای خارجه گروه 1+5 و ایران، گفت که دور بعدی مذاکرات ۲۳ و ۲۴ مهر (15 و 16 اکتبر) در ژنو برگزار خواهد شد.

سخنان اوباما و روحانی در یک نگاه‌

شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، نە تنها یک ابراز سیاسی از جانب طرفین برای یک شروع دیگر، بلکە فراتر از آن نشانه های گشودن کادر وسیعتری برای توافق است... باشد که‌ این ابراز سیاسی و علائم گشودن کادر وسیعتر بتواند در عمل به‌ سیاستهای مشخص و عملی فرابروید. تاکید طرف ایرانی بر تغییر در دیدگاه های کلان کشورهای غربی آن چنان که‌ روحانی خواهانش است (پذیرش اعتدال)، مسیری دو سویه‌ است که‌ یک سویه‌ آن از جمله‌ به‌ گسترش همکاریهای این کشور با آژانس اتمی برمی گردد.

نامه به پارلمان هلند

در سالی که گذشت برای نخستین بار همکاران شما در پارلمان کشور کانادا، کشتار جمعی زندانیان سیاسی ایران در تابستان ١٣٦٧ را جنایت علیه بشریت دانستند… ما به نوبه خود این تصمیم انساندوستانه و شجاعت اخلاقی پارلمانترهای کانادایی را ارج نهاده .. شما را به محکوم کردن این جنایت ضدبشری و پیوستن به حرکت شجاعانه و انسانی همکارانتان در پارلمان کانادا فرا می خوانیم.

داشتن زندانی سیاسی-عقیدتی جرم است

آزادی هر تعداد از زندانیان سیاسی مایه خوشحالی برای تمامی طرفداران صلح و حقوق بشر است... طبق موازین دمکراتیک و حقوق بشری، اصلا پدیدهِ وجود زندانی سیاسی-عقیدتی، بخودیِ خود جرم بسیار سنگینی علیه جمهوری اسلامی است و هیچ حکومتی حق ندارد که برای دگراندیشان و منتقدانِ خشونت پرهیزِ سیاسی-اجتماعی محدودیت و موانعِ سیاسی ایجاد کند تا چه رسد به اسارت، شکنجه واعدام.

کدام خوانش و روایت نو از کودتای 28 مرداد؟

28 مرداد اگر چه بعدها محملی برای بدگمانی مفرط ملی گراها نسبت به محور امریکا- انگلستان، تشدید کننده ضد امپریالیسم دگماتیک در ما چپیها و بهانه‌ایی برای غرب ستیزی کور و تولید پانورایامای مخرب دشمن پنداری امریکا در مذهبیها شد، اما بخاطر چنین پیامدهایی، نباید و نمی توان بر ماهیت ویرانگرایانه سیاسی و فرهنگی آن کودتای بد فرجام چشم بست و به توجیه‌اش برخاست.

بخش: 

کودکان محروم از بوی ماه مهر

طبق آخرین سرشمارى مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ سه و نیم میلیون کودک بازمانده از تحصیل در ایران وجود داشته اند. این در حالى است که نهضت سوادآموزى اعلام کرده از سال ۸۵ تاکنون بیش از یک میلیون کودک دیگر به این آمار افزوده شده‌اند.

بخش: 

گفتمان اعتدال و تند پیچ روابط ایران و آمریکا

کشور ما با پیروز شدن گفتمان اعتدال بر آن، در احتمال مسیر غلبە بر معضل تاریخی رابطە خود با آمریکا قرار گرفتە است. در این مسیر نیروهائی افراطی فراوانی هستند (چە در ایران، چە در غرب و چە در اسرائیل)، کە تلاششان برای عقیم گذاشتن چنین روندیست. حل معضل رابطە با آمریکا بە نفع منافع ملی ایران و آمریکا و نیز بە نفع صلح و ایجاد جهانی عاری از تنشهای نظامی است. رویش نیروهای بالندە و خواهان دمکراسی، پیشرفت و بهروزی مردم نە از مسیر جنگهای بزرگ منطقەای، بلکە از طریق بە عقب راندن نیروهای افراطی موثر در سیاست گذاری و پایە ریزی سیاستهای مسالمت آمیز امکان پذیر است.

بخش: 

معرفی یک سایت: دریچه

مدتی است که سایت "دریچه" بر روی اینترنت گشوده شده است. این سایت خود را "روزنه ای بسیار ناچیز بسوی دنیای سیاست و فرهنگ معاصر" توصیف می کند و با انتشار نخستین شمارۀ "دریچه ها"، مشتمل بر 4 مطلب، سیمای حلقه ای جستجوگر متعلق به چپ را از خود به دست می دهد.

بمناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید

به نظر ما توجه ويژه به امر آموزش، حذف امر پرورش از وزارت آموزش و پرورش، اختصاص بودجه لازم برای مراکز آموزشی، بازنويسی کتاب های درسی و حذف نگرش واپسگرا و خرافاتی از کتاب ها، تغييرات در کادر وزارت خانه های آموزش و پرورش و آموزش عالی، توجه اکید به کودکان کار و کودکان خیابان، بايد در الویت کارهای دولت آقای روحانی قرار گیرد.

بخش: 

پوشش زنان، نشانه تغییر یا نه

در سال های اخیر حجاب زنان به نشانه بروز تغییر تبدیل شده، که خود ستمی بر جسم و جان زنان بوده است. از همین روست که حجاب مرضیه افخم خیلی روشن تر و آشکارتر از رفتارهای فیس بوکی آقایان می تواند رویکردهای دولت جدید را در مورد تغییر بیان بکند... در سال های اخیر با عقب نشینی دولتمردان از رویکردهای تسلیحاتی، پوشش زنان نیز عرصه جنگ نرمی در نوع خود بوده و زنان به اجبار و به دلیل محروم بودن از استانداردهای جهانی پوشش به دام آن افتاده اند.

بخش: 

انقلابات محافظه کارانه: عصر سوسیالیسم، سرکردگی و حاکمیت

جدایی سرمایه بعنوان بیان پولی منابع از سرمایه بعنوان بیان اجتماعی منابع، هریک به راه خود رهسپار می گردند- تضاد بین سرمایه در صورت پولی، و سرمایه در صورت صنعت موجب تلاطمات و بحرانهای اجتماعی می شود. در حالت نخست، سرمایه عملا راه افزایش اش را در انباشت غیر تولیدی می یابد و اساسا مفهوم کمیتی دارد، و در حالت دوم، سرمایه بعنوان منابع، بواسطه روند تولید و بازتولید ضروریات اجتماعی (ارزش مصرف) به انباشت و گسترش نفوذاش می پردازد که اساسا مفهوم کیفیتی دارد.

نظامی گری در سیاست خارجی

تنها نقطه قوت آقای روحانی رای مردم به ایشان در انتخابات ریاست جمهوری است و اگر ایشان در مذاکرات خود نشان ندهد که این رای و تمایل مردم به او منبع اصلی مشروعیت و قدرت سیاسی اش را تشکیل می دهد، و اگر نتواند آنرا در هنگام مذاکرات به اثبات برساند و بر حمایت ها و امیدهای جدی مردم ایران برای رسیدن به صلح، آرامش و آزادی تکیه نکند، از میدان مذاکرات موفق بیرون نخواهد آمد.

پس از 25 سال، هنوز اثری از عدالت نیست

گزارش حاضر بر پایه پژوهش مستند تهیه شده است: اطلاعات و گزارش هایی از منابع مورد اعتماد، اظهارات مسئولان ارشد، گزارش های روزنامه های داخلی، خبرگزاری ها و رسانه ها و سازمان های غیردولتی، و پژوهش های علمی مورد استفاده قرار گرفته اند.

گوشه هایی در روش شناسی، گوشه هائی از متدولوژی، و در نقد مطبوعات کشور

حدود نوزده ملیون رای به رئیس جمهور محترم آقای روحانی، تنها رای به امید و اعتدال نبود و نیست، بلکه حداقل بخش معین و نسبتاً بالایی از آن در جهت حفظ منافع ملی و پیش گیری از مخاطرات ناشی از جنگ آفرینی و امید به تغییر در این پرتگاه ملی بوده است.

سازمانهای سیاسی در مواجهه با فاجعۀ ملی (2)

گفتگو با علی پورنقوی، از سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، پیرامون فاجعۀ ملی

در ادامۀ برنامه های سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت ۲۵-مین سالگرد فاجعۀ ملی، کشتار جمعی زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران، مصاحبه ای انجام شده است با آقای علی پورنقوی، از سازمان فدائیان خلق ایران(اکثریت).

انتخاب باقیمانده: نرمش قهرمانانه در برابر مخالف

واقعیت باقیمانده این است که حاکمان جمهوری اسلامی بیشترین امکان انتخاب را تنها در عرصۀ سیاست داخلی دارند. آنها در این عرصه یا به راه تداوم فضای امنیتی، اختناق و سرکوب حقوق سیاسی، اجتماعی و فردی خواهند رفت یا به تفاریق در هر یک از این وجوه نیز دست به تغییراتی مثبت خواهند زد... برای خوشبینی در مورد تغییر رویکرد جمهوری اسلامی در این عرصه باید منتظر "نرمش قهرمانانه" ای نسبت به مخالفان بود. جمهوری اسلامی که چنین نرمشی را در قبال "دشمن" و "شیطان بزرگ" بر می تابد، چرا در برابر مخالف درونی خود برنمی تابد؟

اين فرصت را نبايد از دست نهاد!

سفر روحانی به امریکا: فرصتی برای حل بحران هسته ای و گفتگوی دو جانبه بين ايران و امريکا

نامه نگاری باراک اوباما و حسن روحانی، سخنان آندو در روزهای گذشته، تغییر لحن ایران و غرب بعد از انتخابات رياست جمهوری و بسیاری نشانه های دیگر، حاکی از آنند که زمينه مساعد برای پايان دادن به منازعه هسته ای و انجام مذاکره دو جانبه بين ايران و امريکا فراهم آماده است. در گذشته اگر یک طرف دست خود را برای مذاکره دراز می‌کرد، طرف ديگر دست دراز شده را پس می زد. این بار هر دو طرف همزمان دست خود را به سوی یکدیگر دراز کرده‌اند. 

21 سپتامبر روز جهانی صلح بر همه خجسته باد!

21 سپتامبر روز جهانی صلح است. امسال هم چون سال های گذشته به احترام این روز می بایست در مناطق جنگی، آتش بس بیست و چهار ساعته برقرار شود و صلح دوستان و صلح طلبان در سراسر جهان برنامه های گوناگونی از موزیک، تاتر، کنسرت، نصب پوسترها، نمایشگاه ها، جلسات و کنفرانس ها، تظاهرات و آکسیون های متنوعی را برای بزرگ داشت این روز به اجرا می گذارند.

سنگسار و شلاق در شعر شعرا هم هست

در فرهنگ ضد زن، معشوق بی اختیار است. معشوق بی اراده است. معشوق حق انتخاب ندارد چون مورد عشق قرار گرفته و خود حق عاشق شدن ندارد و چنانچه خود عاشق شود به گناه و خیانت و جرم نابخشودنی، متهم و محکوم می گردد و شاعر از وی یک موجود خیانتکار و رسوا و یاغی و بیوفا خلق می کند و تشنۀ خون رقیب خود می شود، با کلمات آتشین و تیزش معشوق خائن و بیوفا (زن) را سنگسار و رقیب را شلاق می زند.

ازدواج موقت و فمینیسم پدرسالار

نقدهای بسیاری ممکن است بر این داد و ستد جنسی و برآمد این دست سرویسهای اجتماعی ... وارد باشد، اما مخالفت اصولی با آن و نهادسازی برای آن، نمی تواند، دست کم از منظر فمینیستی قابل دفاع باشد... می خواهم بگویم ایستادن در چشم اندازی که ازدواج موقت را در اساس به چالش می کشد، برآمد یک اضطراب جنسی مردسالارانه است؛ رهیافتی، که در زنانه ترین و بهترین بیان خود به رادیکالیزمی می رسد که "زندگی بدون مردان" را تجویز می کند.

بخش: 

سازمانهای سیاسی در مواجهه با فاجعۀ ملی (1)

گفتگو با آقای عبدالرضا کریمی از حزب دموکرات کردستان ایران پیرامون فاجعۀ ملی

در ادامۀ برنامه های سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت ۲۵-مین سالگرد فاجعۀ ملی، کشتار جمعی زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران، مصاحبه ای انجام شده است با آقای ابوکریمی، از حزب دموکرات کردستان ایران.

پردازش

فاجعۀ ملی جوانب گوناگونی دارد: سیاسی، حقوقی، انسانی، اجتماعی،... تنها با رویکردی همه جانبه است که می توان این فاجعه را تحلیل کرد و به پردازش آن نائل آمد. خانم ویدا فرهودی با ابزار شعر به پرداخت فاجعه دست زده است.

بخش: 

25 سال پس از اعدام های 1367 هنوز اثری از عدالت نیست

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در نامه ای مشترک از گزارشگر ویژه سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در ایران و نیز دیگر کارشناسان مربوطه سازمان ملل درخواست کردند در گزارش های آتی خود مشاهدات و توصیه های مشخصی را در باره اعدام های دسته جمعی 1367 و آزار ادامه دار خانواده های قربانیان بگنجانند.

مراسم یادبود لوتهار بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا: غریب عرصۀ سیاست

شرکت گروه نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در مراسم یادبود

رفیق لوتهار بیسکی که چندی پیش در روز 13 اوت 2013 و در سن 71 سالگی در شهر لایپزیگ آلمان دیده بر جهان فروبست، از تاثیرگذارترین چهره‌‌های چپ اروپا بود که در دو دوره رهبری حزب چپ آلمان و یک دوره رهبری حزب چپ اروپا را بر عهده داشت.

نگاهی به تحولات اخیرایران: از "جیمی کراسی" تا "روحانی کراسی"

رئوس برنامه روحانی، معطوف به تنش زدائی درعرصه بین المللی و از این طریق گشایش نفتی و بانکی و رونق بخشیدن به فضای کسب و کار داخلی و فعال سازی بخش خصوصی بهمراه دوزکوچکی از "آزادی های سیاسی و اجتماعی" کنترل شده است. برکسی پوشیده نیست که او و رفسنجانی و بطورکلی طیف اصلاح طلبان، گفته و ناگفته قائل به کنترل اقتدارمطلق ولی فقیه و ولایت مشروطه در برابر مطلقه اند

یک پیروزی دیگر

حلقه انسانی* برای نجات کوشاه و طبیعت کرمان از تخریب

همایش بزرگ پیاده روی و ایجاد حلقه انسانی بدور کوشاه توسط هزاران کوه پیما ازسراسرکشور برای نجات طبیعت کرمان از تخریب و نابودی را بی گمان باید یک گام مهم و قابل تحسین از افزایش آگاهی و مبارزه مردم ایران و کرمان برای نجات طبیعت درحال پژمردگی و مرگ به شمارآورد.

همه زندانيان سياسی و عقيدتی و رهبران جنبش سبز را آزاد کنيد!

شادمانی از آزادی شماری از زندانيان سياسی

خبر آزادی شماری از زندانيان سياسی که بعد از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ دستگيری شده بودند، موجب شادمانی و تقویت امید به تغيير در میان گروه وسیعی از جامعه شده است. نسرین ستوده، امین زاده، فیض الله عرب سرخی و احمدزیدآبادی جزو زندانیان آزاد شده هستند. برخی از این زندانیان ۳ تا ۴ سال گذشته را در زندان گذرانده‌اند و مدت حبس شان رو به اتمام بوده و برخی دیگر از آنها هنوز زمان قابل توجهی به پایان دوره زندانشان مانده بود. هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) آزادی این زندانیان را به آنان و خانواده هايشان و به عموم آزادیخواهان تبریک می گوید و امیدوار است که آزادی اين عده طلیعۀ آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران باشد.

برنامه ٢٥ مین سالگرد گرامیداشت قربانیان سال ٦٧ - هلند

روز یکشنبه هشتم سپتامبر 2013 به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد فجعۀ ملی، کشتار جمعی زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران، به ابتکار کمیته هماهنگی احزب و سازمانهای ایرانی در هلند، برنامه ای در شهر نایمخن هلند برگزار شد.

گروهی از زندانیان سیاسی از زندان آزاد شدند

نسرین ستوده، محسن امین زاده، فیض الله عرب سرخی و میرطاهر موسوی از زمره آزادشدگان اند.

بنا به خبر خبرگزاری اسینا و برخی رسانه های دیگر در ايران، گروهی از زندانيان سياسی دیروز و امروز از زندان آزاد شده اند. محتملاً تعداد دیگری از زندانیان سیاسی نیز در روزهای آتی از زندان آزاد خواهند شد.

آقای مهاجرانی، کاش سکوت می کردید!

چه چیزی باعث می شود مردی که بخاطر اصلاح‌طلبی جلای وطن کرده...، چشم بر چنین جنایت هولناکی در زندانها بربندد؟ و ... کشتار هزاران گل سرسبد جامعه را به آن شکل غیرانسانی و بی‌دفاع، به یک کنش و واکنش طبیعی انقلاب نسبت دهد؟ چه چیزی باعث می شود که با علم بر ‌آنکه تمام اعدام‌شدگان زندانیان سیاسی دادگاه رفته و حکم‌گرفته‌ای بودند که دوران محکومیت خود را سپری می کردند نادیده بگیرید و بگوئید که آنها اسلحه بدست با جمهوری اسلامی مبارزه می کردند؟

بخش: 

پست مدرنیسم

روزنه ای باریک بر تاریخ فلسفه

فلسفه پست مدرن به دنبال بروز نواقص فلسفه مدرنیسم در توضیح و روشنگری واقعیتهای هستی انسانی و اجتماعی، نطفه بندی شده و آغاز به شکل گیری کرد. به گفته تمام فلاسفه معاصر، دوران پست مدرنیسم را نمی توان به درستی درک کرد، مگر این که اول بدانیم دوران مدرنیسم فلسفه چیست و فیلسوفان دوران مدرنیسم چه چیزهایی را مطرح می کردند. حد اقل امر این است که بدانیم مدرنیسم به چه دورانی اطلاق می گردد.

آقای حسن روحانی! جای سپاه در پادگان ها است، نه در اقتصاد کشور

نبايد گذاشت حضور سپاه در حوزه های مختلف اجتماعی، نهادينه شود!

بازگرداندن سپاه به پادگان ها و شکستن انحصارها، مسدود کردن کانال های قاچاق کالا توسط "برادران قاچاقچی"، خواست مشترک وسيع ترين گروه های اجتماعی و سازمان های سياسی منتقد و مخالف است. لازم است که به اين خواست پاسخ مثبت دهيد. ما به محدوديت ها و امکانات شما در اين زمينه آگاهيم. ولی دولت شما می تواند به جای حمايت از حضور سپاه در اقتصاد کشور، در حد امکانات خود برای بازگرداندن سپاه به پادگان ها گام بردارد. جامعه ما با نهادينه شدن حضور سپاه در حوزه های اجتماعی، با معضل جدی و عميق روبرو خواهد کرد. نبايد گذاشت چنين پديده منفی در کشور ما پابگيرد.

هفتاد و نهمین کنگره پن جهانی ریکیاویک - ایسلند

هیئت دبیران انجمن قلم ایران در تبعید، به تلاش های فشرده نمایندگانش در کنگره ارج می نهد و تلاش آنان را از جمله در خنثی کردن نفوذ حکومت اسلامی در پن جهانی، امر بسیار مهمی به شمار می آورد؛ چرا که حکومت اسلامی تاکنون کوشیده است که از طریق ورود به پن جهانی، افشاگری های گوناگون علیه سیاست های آزادی کش خود را خنثی کند و مانع انتشار قطعنامه های مشترک علیه سیاست هایش شود

ادای سهمی در پاسخ به دو پرسش: کدام سوسیالیسم؟ و کدام چپ؟

«سوسیالیسم» برای ما سیستم نیست. نظام نیست. دولت یا حکومت نیست. حاکمیتِ ملی یا طبقاتی نیست. دولت طبقه‌ای خاص ولو کارگری یا پرولتاریایی نیست. دکترین یا شیوه‌ی تولید نیست. «سوسیالیسم» یا مبارزه‌ی رهایی‌خواهانه، فرایندی اجتماعی، جنبشی، دگرسازانه و انقلابی است. روندی است پر تضاد و تعارض و در نتیجه غیر‌ جبرباورانه و نامحتوم، با ناروشنی‌ها و نامسلمی‌هایش، با خطر‌ها و ریسک‌هایش، با پیش روی‌ها و پس‌روی‌هایش... به سوی آنی‌ که رهائی اش‌ می‌نامیم

صفحه‌ها