اکتبر 2013

آغاز به ‌کار "کمپين گفت و گو در باره انرژی هسته‌ای؛ فردا دير است"

کمپين "گفتگو درباره انرژی هسته ای" از سوی مرکز حاميان حقوق بشر و با حمايت جمعی از سازمانهای حقوق بشری، حامی آزادی بيان و جامعه مدنی و نيز حمايت حدود ۳۲۰ تن از فعالان اجتماعی، زنان، حقوق بشر، محيط زيست و جمعی از کارشناسان مرتبط آغاز به کار کرده است

درس آموزی از تکرار تاریخ

گسترش عدم اعتماد آمریکائیها نسبت به‌ کشورهای اروپائی. عمق و وسعت شنودها به‌ خودی خود نشانگر این امر است. این عدم اعتماد قبل از هر چیز ناشی از پر رنگتر بودن دیپلماسی در سیاست اروپائیها نسبت به‌ حضور آن در سیاست کلان آمریکائیهاست. در واقع بهانە آمریکائیها برای این شنودها کە همانا تروریسم است معلوم نیست در کجا با شنود مکالمەهای تلفنی آنجلا مرکل تماس برقرار می کند. تو گوئی صدراعظم آلمان بخشی از پروژە تروریسم جهانی است

بررسی جزئی نگری عقل مذكر در مديريت محيط زيست با نگاهی به كتاب «زنان و محيط زيست»

كتاب «زنان و محیط زیست» از جمله آثار خواندنی دكتر عباس محمدی اصل؛ جامعه شناس برجسته جنسیتی است كه موفق شده برگزیده یازدهمین دوره كتاب فصل در سال 88 نیز باشد. این كتاب كه توسط نشر شیرازه و در 196 صفحه منتشر شده؛ بنابر گفته مولف در مصاحبه ای[1]، به «بررسی زندگی مسالمت آمیز با طبیعت» در دنیای امروز پرداخته و در واقع با دست گذاری بر روی مبحث مهم محیط زیست، دو حوزه تعامل زن و طبیعت را مورد موشكافی قرار داده است

بخش: 

اعدام 16 زندانی بلوچ تاکیدی بر تداوم سیاست دولتی ایجاد وحشت

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گفت: «اعدام تلافی جویانه 16 زندانی بلوچ در روز شنبه، به انتقام جویی از کشتار تاسف بار 14 مرزبان، نقض فاحش حقوق بین المللی است. این اعدام ها به ویژه از این نظر تکان دهنده است که این زندانیان بلوچ حتا ارتباطی به حمله شورشیان نداشتند.»

احزاب سیاسی و تکنولوژی اطلاعاتی (٢)

بحث هایی پیرامون سازمان، حزب و الگوهای حزبی (٢)

در احزاب سیاسی کلاسیک با ساختار هرمی، مناسبات در اساس یک طرفه است: از راس هرم به قاعده آن. از فرستنده به گیرنده، از گوینده به شنونده، از تصمیم گیرنده به مجری، از سیاست پرداز به مبلغ، از ارگان رهبری به اعضاء و غیره. اکنون در پرتو انقلاب اطلاعاتی مناسبات در درون احزاب در حال دگرگونی است. مناسبات یک طرفه در حال فراروئیدن به مناسبات دو طرفه و از کنش یکطرفه به کنش متقابل است. رابطه "بالا" ، و "پائین" در حال دگرگونی است و فاصله بین آن دو در حال کاسته شدن است.

چشم انداز استراتژیک

شیوه و کنش اصلاح طلبی طرفداران پروسه دموکراتیزاسیون در ایران تهاجمی و برپایه رابطه منطقی میان اصلاحات اساسی در زمینه های سیاسی و اقتصادی درپیوند با اهداف استراتژیک یعنی گذار دموکراتیک در ایران است و به این دلیل تلاش می شود که میان خواست ها و مطالبات شهر وندان و تحول فراگیر بنیادی پلی برقرار کنند و سیستم را از نظر ماهوی تغییر دهند.

صدای مصطفی دانشجو زندانی سیاسی باشیم

انتقال این زندانی سیاسی با تاخیر و پس از کارشکنی و مخالفت مسئولین زندان اوین در حالی صورت گرفته که پیش از این آقای دانشجو در طول هفتهٔ اخیر به دلیل بیماری تنفسی و نوسانات فشار خون، دچار بیهوشی‌های مکرری می‌شده‌ است

هر دم از این باغ بری می رسد

سلطان نشین برونی قانون شریعت را در امور جزائی به اجرا در می آورد

اگر چه در کشورهای اندونزی، مالزی و برونی احکام اسلامی در امور قوانین خانواده اجرا میشود، اما این برای نخستین بار است که چنین احکام شرعی در حوزه قوانین جزائی سرایت میکند ومیتواند موجب نگرانی بعضی از کشورها بویژه مالزی که با افراطیون درگیراست، گردد.

دستاورد دیدار رییس قوه قضاییه از ارومیه اعدام دو زندانی سیاسی کرد!

بیانیە

سازمان دفاع از حقوق بشرکردستان ضمن ابرازانزجارازاجرای حکم قتل دوجوان کرد، ازمقامات قضایی حکومت ایران درخواست میکند به قتل جوانان کرد، بلوچ وعرب باعنوان تجزیه طلب ومحارب پایان دهد.

دستغیب: آقای روحانی به شرط آزادی زندانیان سیاسی به شما رای دادیم

این روحانی هم‌چنین به ‌آیات عظام انتقاد کرده که چرا سکوت کرده‌اند و جز چند نفر چیزی نمی‌گویند. آیت‌الله دستغیب در بخش دیگری از سخنان‌اش درباره حسن روحانی گفته است: «جناب آقاى روحانى! مردم که به شما رأى دادند و با شعار «یا حسین میر حسین» پاى صندوق آمدند؛ یعنى ما به خاطر او به شما رأى مى‌دهیم ولى متأسفانه شما حرفى نمى‌زنید.»

بن بست اعتماد متقابل بین جمهوری اسلامی و غرب

بنابراین حتی اگر بخش های واقعگرای جمهوری اسلامی در تلاش برای جلب اعتماد گروه "1+5" و بویژه امریکا هستند نباید توقع داشته باشند که این اعتماد به آسانی و در کوتاه مدت، حتی با پذیرش بخشی از شرایط این گروه باز سازی شود. اعتماد متقابل را باید در کادر روابط و مناسبات سیاسی، ژئوپلیتیک و اتحادیه های نظامی و اقتصادی که فراتر از مرزهای جغرافیایی کشورها عمل می کنند و گردانندگان آن در درجه اول الیت و نخبگان سیاسی و مالی، که اکنون جهانی شده اند، ارزیابی نمود. اعتمادی که جز با ورود به روابط درونی آنها غیر قابل تحقق است.

پزشک تهیدستان شهرمان درگذشت

دکتر علی اکبر تقی پور جراح، شاعر, نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی در روز 29 مهرماه بر اثر بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس درگذشت. دکتر تقی پور در سال 1315 در روستای برف آباد اسلام آباد غرب متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر کرمانشاه به پایان رساند و پس از دریافت مدرک پزشکی از دانشگاه تبریز به کرمانشاه بازگشت و در یکی از محله های فقیرنشین کرمانشاه بنام چهارراه آخرت مطب خود را دایر کرد و معاینه و معالجه بیماران تهیدست را در این محله آغاز کرد.

بخش: 

اکو سوسیالیسم

از این رو چپ سوسیالیستی ایران، نه فقط باید در همبستگی با جنبش جهانی آلتر موندیالیست بلکه در فرموله کردن مطالبات جاری مردم و تدوین و تنظیم برنامه و اهداف استراتژیک، اکوسوسیالیسم رادر مرکز توجه خود قرار دهد که این البته بدون یک بازنگری انتقادی رادیکال به دیدگاه های گذشته و چپ سنتی امکان پذیر نخواهد بود.

کدام چپ؟ کدام سوسیالیسم ؟

مبانی برنامه چپ در ایران
سرمایه داری از دهه 80 میلادی وارد فاز جدید نئولیبرالیسم وگلوبالیزاسیون گردیده است. هدف نئولیبرالیسم از میان برداشتن هرگونه محدودیت اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیک از مسیر توسعه طلبی سرمایه داری درابعاد جهانی است. کالائی کردن تمامی حوزه های زندگی اجتماعی وکلیه منابع طبیعی،آزادی عمل بی قید وشرط گردش سرمایه و کالا، خصوصی سازی گسترده واز بین بردن خد مات عمومی وتامین های اجتماعی و سلطه آزاد سهامداران و سرمایه داران بر کارگران و چپاول طبیعت در سراسر کره خاکی، مهمترین شاخصه های سرمایه داری در دوران کنونی است.

اعدام غیر انسانی ١٦ زندانی بلوچ و دامی که برای جمهوری اسلامی پهن شده است

سه سال پیش نوشته بودم "جمهوری اسلامی نیز مانند جـنـدالله ( اکنون بخوان جیش العدل) معتقد است که خون را باید با خون شست. شاید وجود متعارض این دو برای استمرار خشونت در بلوچستان و وقوع کشتار های دست جمعی و هولناک "لازم" و "ملزوم" یکدیگر باشند. اما اینبار جمهوری اسلامی با حماقتی جنون آمیز به دام تله ای می افتد، که به گفته رهبر جیش العدل، از سوریه تا بلوچستان برای آن پهن شده است.

بولتن کارگری شماره 1: انتصاباتی که خط مشی آتی دولت را ترسیم می کنند

استقبال قابل توجه خوانندگان از چند شماره بولتن کارگری که ما چندی پیش به طور آزمایشی انتشار دادیم، ما را بر آن داشت که به این اقدام جنبه منظم دهیم. به علاوه در نظر است که با ارائۀ تحلیل و تجربیاتی از مبارزات کارگری دیگر کشورها، وزن بولتن را در این جهات سنکین تر کنیم. از این پس بولتن را با 4 موضوع: تحلیل، از تجربیات دیگران، چند خبر خارجی و اخبار کارگری داخلی روزهای جمعه انتشار خواهیم داد.

نامه نرگس محمدی به سردار احمدی مقدم: استفاده از واژه وقیح برای سنجش پوشش ام درست نیست

در این میان، هفته گذشته - 28 مهرماه- سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی طی اظهاراتی پوشش نرگس محمدی را قابل اغماض خواند و گفت: این فرد جزء مصادیق وقیح نبود. در واکنش به این اظهارات، نرگس محمدی نامه ای دیگر در خطاب به فرمانده نیروی انتظامی به نگارش در آورده و طی آن یادآور شده که در آن روز پوشش کاملا موقری داشته و اساساَ مسئله ای وجود نداشته که پلیس اغماض کند یا نکند. وی امیدوار است وزارت کشور به نامه اش رسیدگی کند، در غیر این صورت از ماموران متخلف شکایت خواهد کرد.

ماشین اعدام را متوقف کنید!

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج كشور ضمن محكوم نمودن شدید نقض فاحش حقوق بشر و اعلام انزجار از موج اعدام های گسترده در ایران، از تمامی هموطنان آزادیخواه، نهادهای مدنی و سازمانهای بین المللی می خواهد كه در برابر این شرایط دردناك سكوت نكنند و اعتراض خود را در برابر این جنایات هولناک به هر شكل ممكن اعلام نمایند.

کشتار مرزبانان و اعدام زندانيان را محکوم می کنيم!

دادستان زاهدان بدون محاکمه و شخصا در مورد زندگی ١٦ نفر تصميم گرفته و آن ها را به جوخه اعدام سپرده است. معلوم نيست چگونه قوه قضائيه به اين دادستان اجازه داده است جان کسانی را بگيرد که در زندان بوده و نقشی در کشتار مرزبانان نداشته اند. اين اقدام به معنی "خون در مقابل خون" است که به جوامع بدوی تعلق دارد. جمهوری اسلامی دارای قوه قضائيه است. اگر قرار براين باشد که دادستان خودسرانه برای انتقام گيری جان عده ای را بگيرد، ديگر دم و دستگاه قوه قضائيه چه موضوعيتی می تواند داشته باشد.

نگذاریم فاجعە قتل عام ٦٧ را تکرار کنند

این اعدام ها مشابە رفتار نازی ها و رژیم های فاشیستی است. انجام عملیات مسلحانە وتروریستی توسط گروە جیش العدل، انصار و ترورهای هفتە گذشتە در کردستان، بە نظامیان و دستگاە قضایی ظالم حکومت فرصت می دهد کە زندانیان سیاسی وعقیدتی را اعدام کنند، فضای تلطیف شدە جامعە را از بین ببرند ومانع تعد یل جواختناق درجامعە شوند و بە بهانە مبارزە با تروریسم، جامعە مدنی را کە نگران رشد آن هستند آماج حملە قراردهند. باید هوشیار بود و بە نظامیان وامنیتی ها اجازە نداد کە قتل عام زندانیان سیاسی را ادامە دهند و فاجعە ای مشابە فاجعە قتل عام سال ٦٧ را رقم بزنند.

پاتک راست برای بازگردان اوضاع بە قبل از انتخابات

خامنەای می خواهد فضای امنیتی و پلیسی در دانشگاە ها و بە عبارتی در کل جامعە همچنان محفوظ بماند و مسئولیت بە کسانی سپردە شود کە نخواهند بە باز شدن فضا در دانشگاە ها و جامعە یاری رسانند. علت هجوم راست سنتی و مخالفت خامنە ای با کاندیدائی توفیقی چیزی جز این نبود کە می شد دید و انتظار داشت وی بخشی از وعدە های انتخاباتی روحانی بە دانشجویان و دانشگاهیان را عملی کند. توفیقی حداقل در مدت کوتاهی کە سرپرست وزارت آموزش عالی بود، با این کە می دانست اقداماتی کە انجام می دهد، شانس وزیر شدنش را تقلیل می دهند، دچار محافظە کاری نشد و هرچە را درست تشخیص داد بە آن عمل کرد.

اضافه شدن 4 کارشناس جدید به تیم مذاکره کننده هسته‌ای

عراقچی از بیان نام این افراد خودداری کرد اما در عین حال گفت: تیم هفت نفره کارشناسان ایران به ریاست «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه هفته آینده در وین با کارشناسان گروه 1+5 مذاکره می کنند.

«نرمش قهرمانانه» در خارج و «سرکوب وحشیانه» در داخل!

به عبارت دیگر، حکومت اسلامی به دلیل بحران عظیم اقتصادیش و این که نرخ تورم در ایران به 45 درصد رسیده است اجبارا عقب نشینی کرده و پرچم تسلیم و سازش با غرب، به خصوص آمریکا (شیطان بزرگ) را برافراشته است تا بلکه ماشین سرکوب دولتی خود را سر پا نگه دارد. اما بر عکس در داخل کشور، رعب و وحشت فوق العاده ای را با افزایش اعدام های خیابانی و مستقر کردن گشت ارشاد در خیابان ها و تهدید مردم به ویژه زنان، راه انداخته است تا به تصور خود، جلو اعتراضات و شورش های احتمالی را بگیرد.

حقوق کار وسازمان های کارگری

درعین حال با تغییر شرایط به تبع انتخابات این امکان هر چند اندک وجود دارد تا دولتی که به تدبیر و امید تعریف شده است را به این وسیله بیازماییم که آیا با دولت پیشین دربه رسمیت شناختن حقوق کاردرقانون اساسی وقانون کار متفاوت است؟ آیا لایحه « اصلاح» و «تغییر » قانون کاری را که توسط آقای احمدی نژاد به مجلس ارائه شده است را پس میگیرد؟ آیا به خواست کارگران مبنی برابطال طرح غیر قانونی، واپسگرایانه وبه استثمارگرانه دولت پیشین را می پذیرد؟

بخش: 

جنبش زنان و ماتریس سلطه

« چند هفته گذشته برنامه پرگار بی بی سی میزگردی[1]را با حضور دو فعال حقوق زنان– خدیجه مقدم و محبوبه عباسقلی زاده –و یک دختر جوان عرب که به مرکزگرا بودن جنبش زنان در ایران و در پی آن نادیده گرفتن زنان گروه های اقلیت از جمله زنان عرب انتقاد داشت، ترتیب داد. در این برنامه هیفا اسدی اظهار داشت: نیازها و مطالبات زنان فقیر عرب از نظر جنبش زنان که بیشتر مسائل خود را بر محور خواست های زنان طبقه متوسط مبتنی کرده، دور مانده است.

بخش: 

يك خبر و نيم نگاهي به علل وقوع آن

رشد اقتصادي از همان نوعي كه ساختار حكومتي هم مدعي آن است؛ با توسعه صنعتي و در نتيجه اشتغال‌زايي و توليد كالايي امكان‌پذير است و به دليل آن‌كه سودزايي آن روندي دراز مدت دارد همواره با اما و اگر روبرو بوده و با تعطيل كردن پروژههاي عقب‌مانده از زمانبنديهاي اعلام شده، منافع واسطه‌ها و پيمانكاراني را تثبيت مي‌كنند كه پول ساخت را دريافت ولي كارشان را به صورت كامل اجرا نكرده‌اند.

بخش: 

کتاب بلژیک و بمب (بخش سوم)

در این سیاهه بلند و بالا، روز ۱۴ اوت سال ۲۰۰۲ با تعجب فراوانی یاد داشت شده است. در این روز، شورای ملی مقاومت ایران، یک جنبش زیر زمینی از مخالفان رژیم ایران که از سوی هر دو کشور ایران و آمریکا به طور هم زمان، سازمانی آدم کش محسوب می شود، از وجود تأسیسات غنی سازی مخفی در نطنز و از محل یک راکتور آب سنگین در حال ساخت در اراک پرده برداشت.

زنان و منشور حقوق شهروندی در نشست گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی

مدتی است که مسئله «حقوق عام شهروندی» ایرانیان و حقوق شهروندی زنان بطور خاص، به دغدغه ی بخشی از فعالان مدنی و پژوهشگران حقوق زن تبدیل شده است. به ویژه آن که با روی کار آمدن دولت یازدهم که یکی از شعارهای آن تدوین منشور حقوق شهروندی بود، زمینه مناسب تری برای گفتگو و برگزاری نشست ها به منظور بسترسازی جهت تحقق این امر حیاتی، در جامعه مدنی بوجود آورده و این فضا طبعاَ می تواند به طرح این مسئله در افکار عمومی، ابعاد تازه تری بدهد.

مجید توکلی از زندان بە مرخصی آمد!

.

ظاهرا آزادی از زندان در فرهنگ لغت اعتدال پس از کسرتعد یل می شود مرخصی! توفیقی احتمالا می شود فرجی دانا ، مسجد جامعەای بە اضافە تعدیل شد جنتی، دانشگاە منهای تعدیل مساوی است باهمان کە بود، ...

ابراز نگرانی کمپین بین المللی حقوق بشر ایران درباره وضعیت جسمی مهدی کروبی

هادی قائمی مدیرکمپین گفت: « ادامه حصر خانگی عملا به معنای اراده مقامات حکومتی ایران برای مرگ تدریجی منتقدان سیاسی است و برای توقف این روند باید مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هر چه سریعتر آزاد شوند. حصرخانگی نماد فراقانونی عمل کردن دستگاه‌های حکومتی و نقض حقوق شهروندان و آینه‌ایی از وضعیت حقوق انسانی منتقدان سیاسی و مدنی است.»

آزادی زنی کە بە ٣٨٣٨ سال زندان محکوم شدە بود

یک دادگاە اسپانیایی در روز ٢٢ اکتبر حکم آزادی اینس دلریو، یک زن اهل باسک، کە درسال ١٩٨٨ بە جرم بمب گزاری و ترور و کشتن ٢٦ نفراسپانیایی در یک دادگاە در اسپانیا، بە ٣٨٣٨ سال زندان محکوم شدە بود را در حالیکە این زن تنها ٢٥ سال از دوران محکومیتش را گذراندە بود صادر کرد.

نقد و ادراک

در تاریخیگری کسی بدنبال مقصر نمیگردد، بلکه بدنبال تغییر این معجون پیچیده یی که دیالکتیک عمل واندیشه، عینیت و ذهنیت، و البته آرزو وامیدها، وهم سرخوردگیها وپیروزیها که همگی همسن بشرهستند می گردد. ومشگل اینجاست که کسی که در پی اینست، خود هم میگردد و هم موضوع گردیدن است- پس از یک چرخ نه خود خود است و نه آنچه که بدنبالش بوده است همان است.

گفتاری در باره ی "کدام سوسیالیسم و کدام چپ؟"

چپِ مورد نظر ما جنبشی است. به این معنا که بر نقش اصلی و تعیین کننده‌ی جنبش‌های اجتماعی در مبارزه برای تغییرات اجتماعی باور دارد. بر قابلیت‌ها و توانایی‌های فاعل اجتماعی و جمعی در جنبش‌ها و مبارزات اجتماعی تاکید می‌ورزد. در نهایت امر، چپ رهایی خواه طرفدار مداخله‌گری مستقیم مردمان در امور خود است.

مخالفت آیت الله خامنه ای با معرفی توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم

نگرانی رهبری٬ تغییر شرایط دانشگاه ها از امنیتی به آموزشی و فرهنگی است. ایشان بر حفظ و ابقای مدیران امنیتی در راس دانشگاه های کشور اصرار دارند. ایشان بنا به این اعتقاد مدیرانی نظیر آقای رهبر در دانشگاه تهران را برای کنترل دانشگاه امری مهم و حیاتی می دانند.

اظهار ناراحتی لاریجانی از رسانه‌ای شدن اظهارات ظریف

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اگر پروتکل الحاقی را قبول کنیم به معنای آن است که غربی‌ها می‌توانند از تمامی مراکز امنیتی و تسلیحاتی ما بازدید کنند و این نقض آشکار NPT است.

اهواز آلوده ترین شهر دنیاست!

در میان 10 شهر آلوده دنیا 4 شهر از ایران حضور دارند. در این 10 شهر هم حتی نام تهران یا اراک دیده نمی‌شود. برخلاف تصور شهرهایی که طبق گزارش سازمان سلامت جهانی بدترین هواها را دارند نه پایتخت‌های بزرگ دنیا بلکه شهرهای مرکزی دیگری هستند که صنایع سنگین را درون خود دارند.

قانونی شدن ازدواج با فرزند خوانده ایجاد ناامنی برای کودکان

در این میان سئوالی که پس از ارائه چنین لوایحی در اذهان شکل می گیرد این است که چرا آقایان نماینده، کمتر در جهت تصویب قوانینی به منظور حل مشکلات معیشتی و رفاه اجتماعی اقشار آسیب پذیر جامعه احساس مسئولیت می کنند. آیا تصویب چنین قوانینی نقض حقوق کودکان به شمار نمی آید؟ چرا قوانین و لوایحی هم چون کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان که به خواست و در جهت منافع اکثریت جامعه است سال ها در بایگانی مجلس یا شورای نگهبان خاک می خورد و ...

بخش: 

تبعیض بر افغانها حتی در ورزش

باوجود اینکه چندین فوتبالیست که مادران شان اروپائی و امریکائی ومسیحی هستند عضو تیم ملی فوتبال بوده و یا هستند اما سامان کبیری که پدر و مادرش مسلمان بوده و متولد ایران است از شرکت در مسابقات کشتی محروم شده است

یاشار کمال، نویسنده بزرگ ترکیه 90 ساله شد

یاشار كمال با رمان اینجه ممد، باورهای انقلابی و برابری طلبانه خود را بیان می دارد: «به مردم بنگرید. به پلشتی ‌ها، نیكی‌ها، دلاوری‌ها، سستی‌ها، تودرتویی روح و روانشان، خشم و ترس آن‌ها، به فرزندان برجسته و عدالت ‌جوی آن‌ها رو كنید و خود را كه ریزدانه‌ای از این بیكران انسانی هستید باز شناسید...»

کتاب بلژیک و بمب (بخش دوم)

دومین پرونده، نیروگاه هسته ای بوشهر بود که آلمانی ها قرار داد آن را در سال ۱۹۷۵ امضا کرده بودند. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ کارها معلق شد. نیروگاه در آستانه بهره برداری بود. آلمانی ها آن را تمام نکردند. در سال ۱۹۹۵، بالاخره ایران موافقت روس ها را جلب کرد تا یکی از دو راکتور را به کار اندازند.

فشار بر مدافعان حقوق بشر ادامه دارد

برنامه نظارت از مقامات ایران به تاکید می خواهد که فوری و بدون قید و شرط آقای سیف زاده و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند، به آزارها علیه آنها پایان دهند و در هر شرایطی سلامت جسمانی و روانی آنها را، بر اساس اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و تمام عهدنامه های بین المللی حقوق بشر را که ایران تصویب کرده، تضمین کنند.

٣٠ ملیون انسان در جهان همچنان بردە هستند!

بنا بر گزارشی کە در ١٨ اکتبر ٢٠١٣، بە نقل از خبر گزاری ( ان ت ب ) درروزنامە نروژی،( اخبار روز) منتشر شدە است، هنوز بردگی بطور کلی از جهان رخت بر نبستە و در تعدادی از کشورهای جهان ٣٠ ملیون بردە وجود دارد.

بحران‌های سه گانۀ جمهوری

رشته‌های علوم سیاسی نیز به جای پرداختن به این پرسش‌ها اندیشه‌ها و ایدئولوژی هایی را ترویج می کنند که جمهوریت را هدف گرفته و برای ساقط کردن آن به تلاش‌های به اصطلاح «علمی» می پردازند. برای نمونه یکی از رهیافت‌های بسیار مورد علاقۀ اساتید حوزه و دانشگاه و دانشجویان فلسفه، علوم سیاسی و اجتماعی، رهیافت‌های نخبه گرا است که در آن فرض بر این است که سیاست کار عده‌ای نخبۀ حرفه‌ای است و دیگران نباید در سیاست و امر حکومت دخالت کنند.

داستانهای ملت ایران

باید فریاد بر آورد که چرا انرژی هسته ای برابر با حیثت یک ملت شده است و چرا حقایق آن با ملتی که بیش هر کس هزینه های آنرا پرداخته ودر آینده نیز پرداخت خواهد کرد، در میان گذاشته نمی شود؟ چرا حقوق مردم ایران، حق آزادی بیان، حق برخورداری از یک زندگی سالم و آزاد فدای حق برخورداری از انرژی هسته ای شده اند؟ و فریاد بر آورد که داستان انرژی هسته ای بمانند سایر داستانهای ساخته شده برای این ملت هدفی جز تامین امنیت نظام سیاسی حاکم ندارد و رشد و توسعه ملی از طریق برنامه های انرژی هسته ای پندار و رویایی بیش نیست.

برداشت آزاد از نظريات کارل مارکس

مسائل نظری چپ (٢)
مقيد شدن به تمام نظريات مارکس، به معنی غلطيدن در دگماتيسم است. روش درست و منطقی در برخورد با نظريات مارکس، برداشت آزادانه از آن است. نظريات کارل مارکس برای ما به عنوان جريان چپ از جايگاه ويژه برخوردار است. بن‎مايه ديدگاه‎های ما از نظريات کارل مارکس متاثر است و ما در تبيين پديده های اجتماعی و جامعه ايران از متد و آندسته از انديشه‎های مارکس که همچنان اعتبار خود را حفظ کرده‎اند، بهره می‎گيريم و آن بخش از انديشه های او را که از ابتدا نادرست بوده و يا گذر زمان آن ها را از اعتبار انداخته است، کنار می گذاريم.

چگونه دولت روحانی با انکار وجود تبعیض ائتنیکی میخواهد "حقوق شهروندی" را احیا کند؟!

یونسی می گوید "در اینکه وحدت ملی و تمامیت ارضی اساس همه تصمیمات سیاسی است، تردیدی وجود ندارد". و این سوال بجا است که پرسیده شود مگر همواره این موضوع "وحدت ملی" خود بهانه ای برای تبعیض و سرکوبهای ائتنیکی نبوده است واگر قرار است بازهم در به همین پاشنه به چرخد دیگر چه نیازی هست که وی با سلام و صلوات و هزار منت از احیا "حقوق شهروندی" دم بزند؟

صفحه‌ها