بنیادهای فرهنگی، یا بنیادهای غارت

در سالهای اخیر که اکثریت مردم میهنمان برای تامین هزینەهای ضروری زندگی درمانده اند، و کارگران بیشماری از کار اخراج می شوند، یا ماههاست حقوق دریافت نکرده اند و حقوق اندک زحمتکشان و کارمندان و درآمد ناچیز دستفروشان و کارگران فصلی تاب مقاومت در برابر تورم روزافزون را ندارد، افشای حقوقهای چند صد ملیونی مدیران نظام خشم و نفرت مردم را ازمدیران غارتگر که مهر ریا و عوامفریبی بر پیشانی شان نقش بسته است را افزونتر کرده است، اما آنچه در ارتباط با حقوقهای گزاف سران رژیم کمتر مورد بحث قرار می گیرد، غارتهای میلیاردی بنیادهای مذهبی است که نام بنیادهای فرهنگی را بر خود نهاده اند. این بنیادهای وابسته به حاکمیت که بودجه هنگفتی را که باید صرف هزینه زیرساختهای اقتصادی و عمرانی شود و به بهبود شرایط بهداشت وآموزش همگانی اختصاص یابد صرف بنیادهایی می شود که هیچکدام اهدافی درجهت تامین نیازهای مردم برعهده ندارند و فقط منبع درآمد سرشاریست برای وابستگان رژیم. هنگام پایان سال که دولت لایحه بودجه را به مجاس ارائه می دهد، بودجه هنگفتی رابا این بنیادها اختصاص می دهد و هر ساله میزان این بودجه افزایش می یابد.

این بنیادها دارای چند ویژگی هستنند:

الف. در پوشش عناوین عوامفریبانه فرهنگ پروری، دانش پژوهی وخدمت به مردم فعالیت می کنند،

ب. هبچ نظارتی بر صرف هزینەهای این بنیادها وجود ندارد،

د. هیچ ارزیابی بر عملکردشان وجود ندارد،

ه. از پرداخت مالیات معاف هستند،

و. نه تنها در سراسر ایران بلکه در بعضی از کشورهای اسلامی فعال هستند،

اهداف و عملکرد وبودجه برخی از این بنیادها بە ترتیب زیر است:

١. مرکز موضوع شناسی احکام این مرکز در قم قرار دارد و تحت نظارت فقها می باشد، اهداف این مرکز عبارتند از:

الف. همکاری مدرسان حوزه و متخصصان دانشگاه،

ب. شناسایی فرهنگ غنی فقها در طول تاریخ،

میزان بودجه این مرکز ٢ میلیار تومان در سال است. مشخص نیست این همکاری در چه زمینه ایست و بازده این همکاری  

را در چه مواردی می توان مشاهده کرد،

٢. جامعه المصطفی العالمیه. این جامعه در شهرهای تهران، اصفهان، گرگان و کابل شعبه دارد، در معرفی این جامعه آمده است این جامعه نهادیست علمی و بین المللی با هویت حوزه ای که با هدف گسترش علوم اسلامی، انسانی و اجتماعی که انبوهی را در سراسر جهان زیر پوشش دارد و فرصت کم نظیری را برای تشنگان زلال معارف اسلامی و هدایت قران در سراسر جهان فراهم آورده است که ٥٠ هزار دانش پژوه زن و مرد را از١٢٢ ملیت تحت تعلیم دارد. بودجه این نهاد٢٥٦٠ میلیارد تومان است. این بودجه هنگفتی که با عنوان عوامفریبانه دانش پژوهی هزینه ترویج مذهب تشیع می شود، در شرایطی ست که دانش آموزان روستای شین 'آوا' در کردستان بعلت نداشتن یک بخاری سالم دچار سوختگی دست و صورت شدند، یا دانش آموزان در چهار محال بختیاری برای رفتن بە مدرسه که در آنسوی رودخانه قرار دارد، ناچارند با آویزان شدن به تسمەهای آهنی بە آنسوی رودخانه بروند و بهمین علت دستهای این کودکان دچار آسیب شده و حتی بعضی انگشتان خود را از دست داده اند، یا در بلوچستان فقر زده دانش آموران در مدارس بدون سرپناه مشغول فراگیری اند.

٣. بنیاد دعبل خزائی. دعبل خزائی نام یکی ازمداحان اهل بیت در قرن چهرم هجری بوده است. در معرفی این نهاد آمده است که هدف آن سازماندهی و آموزش و خدمات درمانی و تامین اجتماعی مداحان و شناسایی شاعران و ذاکران اهل بیت است، هر ساله از سوی این بنیاد مراسمی برای بزرگداشت و اهدای جوایز به مداحان برگزار می شود، بودجه این بنیاد لمپنها و معرکه گیرها سالیانه ٧ میلیارد تومان است که همگی مداحان از سران بسیج و لباس شخصی ها هستند، معروفترین مداحان منصور ارضی و حدادی هستند، حداد ی دوسال پیش در یک تصادف رانندگی راننده شاکی اتومبیل مقابل را با اسلحه تهدید کرده بود. دستمزد مداحان برای یک شب معرکه گیری بین١ تا ٣ میلیون تومان است برابر و حتی چندین برابر دستمزد ماهانه یک کارگر.

٤. مرکز پاسخگویی به سئوالات دینی این مرکز در شهرهای بزرگ ایران شعبه دارد، و وظایف آن عبارتست از پاسخگویی به پرسشهای دینی، اخلاقی و تاریخی بطور کتبی، شفاهی یا تلفنی بودجه این مرکز١١٧٠ میلیارد تومان است.

٥. پژوهشکده باقر العلوم. این باصطلاح پژوهشکده با هدف پشتیبانی از ماموریتهای سازمان تبلیغات اسلامی در راستای فرهنگ دینی و تبیین اندیشه اسلامی با سازەهای فکری اقشار مختلف جامعه بویژه فرهنگیان، بودجه این پژوهشکده ١ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان می باشد.

٦. پرتو ثقلین. وظیفه این مرکز نشر آثار آیت اله محمدرضا مدرسی طباطبایی یزدی است. بودجه اختصاصی یک میلیارد تومان است، در حالیکه صدها نویسنده، شاعر و اندیشمند اجازه نشر آثار خود را ندارند، بودجه هنگفتی در اختیار آیت الله مدرسی قرار می گیرد که آثار ایشان فقط در حوزه تدریس می شود.

٧.  موسسه آینده روشن بشریت. موسسەایست با محوریت مهدویت و موعود گرایی و ارائه تولید محصولات فرهنگی سمعی و بصری و برگزاری همایش و انتشار کتاب در زمینه مهدویت بودجه این موسسه ٦٣٩ میلیون تومان است.

٨. جشنواره عمار. ریاست این جشنواره را برادر سعید جلیلی برعهده دارد، وهدف ان برگزاری فستیوال سینمایی در حوزه مقاومت و انقلاب اسلامی و پرده خوانی است. بودجه این جشنواره دو میلیارد و ٢٠٠میلون تومان است.

٩. موسسه ترجمان وحی. اهداف این موسسه عبارتست از ترجمه صحیح قران به منظور جلوگیری از اشتباهات گذشتگان. این موسسه قرآن را بزبانهای گوناگون ترجمه می کند، و به کشورهای اسلامی غیر اسلامی ارسال می کند.

بودجه این موسسه ٨٠٠ میلیارد تومان می باشد.

١٠. موسسه کمک به فعالیتهای مسجد جمکران، که دارای ٣ میلیارد و ٧٠٠ ملیون بودجه می باشد.

١١. ستاد عالی کانون فرهنگی هنری مساجد این ستاد دارای ٥٣ میلیارد تومان بودجه می باشد، درحالیکه هنر تئاتر در حال نابودیست و ازهیچ حمایتی از جانب دولت برخوردار نیست، مشخص نیست این بودجه کلان صرف کدام آثار هنری و فرهنگی می گردد.

١٢. ستاد فرهنگی امام رضا دارای ٨ میلیارد و ٦٠٠ میلیون بودجه.

١٣. بنیاد فرهنگی مهدی موعود که اهداف آن ترویج و معرفی امام زمان، نقش و عینیت و تحکیم پایه های امامت است که در تمام استانها شعبه دارد بودجه ٢ میلیارد تومان.

١٤. فدراسیون ورزش باستانی و زورخانه ای. این ورزش  که با اعتقادات تشیع عجین شده است، یکی از شیوه هاییست که رژیم برای جذب جوانان در ایران و کشورهای اسلامی از آن سود می برد، بر همین اساس برای تبلیغ تشیع در کشورهای اسلامی زورخانه هایی دایر کرده است و هرسال از ورزشکاران دیگر کشورها دعوت می کند تا در مسابقات این ورزش شرکت کنند. بودجه این فدراسیون ٢ میلیارد و ٣٠٠ ملیون تومان است.

١٥. بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت با بودجه ٧٧ میلیارد تومان.

١٦. بنیاد بازسازی مصلاها این مصلاها در سال فقط چندین بار برای برگزاری نمازهای اعیاد مورد استفاده قرار می گیرند. بودجه سالیانه ٣٧ میلیارد تومان.

صدها بنیاد ریز و درشت دیکر با اهداف مشابه وجود دارند که تمامی آنان می توانند زیر یک پوشش فعالیت کنند، و از این هزینەهای گزاف صرف نظر کرد، اما روحانیونی که بر خوان نعمت منابع طبیعی و دسترنج مردم نشسته اند، بهر دستاویز و بهانه عوامفریبانەای تلاش می کنند تا بر ثروت بیکران خود بیافزایند. امام جمعه گلستان گفته است هیچ نهادی در ایران مانند حوزه های علمیه کم هزینه و پر منفعت نیستند.

دستاورد این همه بنیاد باهزینەهای هنگفت، فقط این بوده که چند صد نفر از مسلمانان کشورهای فقر زدەای مانند سودان وسومالی و یمن را که اهل تسنن بوده به پیروان مذهب شیعه بیافزایند، در حالیکه بر اثر سیاستهای مردم ستیزانه رژیم، بخش زیادی از مردم، بویژه جوانان از اسلام روی گردانیدەاند و به آیینهای زرتشت و مسیحیت گرویده اند.

بخش: 

افزودن نظر جدید