فضای پرتنش و وضعيت بحرانی در چشم انداز

در هفته ها و روزهای گذشته شاهد چند رويداد پرتنش و موضع گيری های علی خامنه ای و فرماندهان نظامی بوديم که تا حدودی فضای سياسی کشور در ماه های آتی و انتخابات رياست جمهوری را نشان  می دهد.

رويداد اول لغو سخنرانی مطهری نایب رئيس اول مجلس توسط دادستان مشهد در روز اربعین است. دادستان بعد از دريافت نامه از فرماندهان سپاه، دستور لغو سخنرانی مطهری را صادر کرد. دفاع ائمه جمعه و نایب رئیس مجلس خبرگان از این اقدام و نامه فرماندهان سپاه، نشان داد که تصميم به لغو سخنرانی توسط جريان حاکم اتخاذ شده و دادستان مشهد آن را ابلاغ کرده است. رويداد دوم، محکوميت سنگين احمد منتظری و خلع لباس او است. او به خاطر انتشار فايل صوتی در مورد کشتار زندانيان سياسی در سال ٦٧ به ۲۱ سال زندان محکوم شده ولی "به خاطر خون برادر شهیدش" ۱۵ سال از زندان را کم کرده‌اند. به گفته احمد منتظری: "قاضی در دادگاه با توضیحات من کاملا قانع شده بود و قطعا این حکم نظر ایشان نبوده و از جای دیگری دیکته شده است" مشخص است که حکم از حلقه بالای قدرت ديکته شده است.

رويداد سوم اقدام قوه قضائيه برای دستگيری محمود صادقی است که با مقاومت او روبرو شد. پخش خبر در شبکه های اجتماعی و حضور گروهی از فعالان سياسی و مدنی و تعدادی از نمايندگان فراکسيون اميد در مقابل منزل او، قوه قضائيه را در دستگيری نماينده مجلس ناکام گذاشت. حکم دستگيری محمود صادقی به خاطر سئوال از رییس‌قوه قضاییه درباره دلیل واریز بودجه‌های عمومی به حساب‌های شخصی‌اش بوده است.

در روزهای گذشته، علی خامنه ای عليه روحانی موضع گرفته و از عجله دولت برای دست یابی به توافق هسته ای صحبت کرده و از روشن نشدن تکلیف حقوق های نجومی گلايه کرده است. اين در حالی است که او نسبت به فساد رئيس قوه قضائيه و شهردار تهران سکوت کرده است. به نقل از فرمانده سپاه قدس گفته می شود که روحانی نباید دو دوره ای شود. به نظر می رسد گرايشی که می خواهد روحانی رئيس جمهور يک دوره ای شود و يا در دوره دوم در موقعيت ضعيف قرار گيرد، روزبروز قوی تر می شود. ادبيات کانال های تلگرامی و سايت های وابسته به نيروهای امنيتی ـ نظامی، اين ظن را تقويت می کند. برخوردهای آن ها با روحانی خصمانه و مشابه برخورد با بنی صدر قبل از عزل اوست.

بلوک قدرت از يکسو با منتقدينی چون احمد منتظری و محمود صادقی و از سوی ديگر با مجلسی و رئيس جمهوری مواجه است که مطلوبش نيست. بلوک قدرت با محکوم کردن احمد منتظری، از منتقدين زهر چشم می گيرد که آن ها اسرار را برملا نکنند، فسادهای حکومتی را به رسانه نکشانند و سکوت برگزينند. با مجلس هم می خواهد چنين برخورد کند.

حلقه اصلی قدرت حتی از مجلسی که همه نمايندگان آن خاموشند و فقط دو تن از آن ها گاه صدای اعتراض خود را بلند می کنند و يا فساد اين و يا آن ارگان را برملا می سازند، وحشت دارد و می خواهد مجلس به موجود تمامأ بی خاصيت تبديل شود و نمايندگان در نگرانی از احضارها و بازداشت ها به سربرند تا لب به اعتراض نگشايند و گوشه ای از فساد حکومتگران را افشاء نکنند.

در انتخابات رياست جمهوری در سال ٩٢ و انتخابات مجلس در سال ٩٤، جريان حاکم با باخت روبرو شد و نتوانست کانديدای خود را در مقام رياست جمهوری بنشاند و مجلس همانند مجلس نهم شکل دهد. اکنون می خواهد مجلس خاموش بماند، روحانی يک دوره ای شود و يا تضعيف و تحت تبعيت خامنه ای در بيآيد.

در هفته های گذشته در سطح بين المللی هم رويدادی بس مهمی رخ داده است. پيروزی دونالد ترامپ که بی ترديد بر تحولات سياسی کشور ما تاثيرات جدی خواهد گذاشت. گرچه راست افراطی و برخی فرماندهان سپاه از اين انتخاب خشنود هستند و در تعدادی از پادگان ها شيرينی پخش کرده اند. اما شواهد نشان می دهد که بلوک قدرت به شدت نگران آينده و سياست های ترامپ است. انتخاب  های او برای کابينه اش که عمدتأ ضدجمهوری اسلامی اند، براين نگرانی ها افزوده است. هنوز معلوم نيست که ترامپ چه سياستی نسبت به جمهوری اسلامی اتخاذ خواهد کرد. اما با توجه به اين که هم سنا و هم کنگره و رياست جمهوری در اختيار جمهوريخواهان است و با در نظر گرفتن موضع ترامپ در مورد ايران و انتخاب های او برای کابينه اش، اين اختمال  وجود دارد که جمهوری اسلامی تحت فشار شديد قرار گيرد. به ويژه اينکه اگر برجام توسط ترامپ لغو شود و جمهوری اسلامی هم برجام را بی اعتبار اعلام کند، وضعيت بحرانی به وجود خواهد آمد. بی شک اين وضع برانتخابات رياست جمهوری و فضای سياسی کشور تاثيرات جدی خواهد داشت.

جريان حاکم، وضعيت بحرانی و افزايش فشارهای امريکا را در چشم انداز می بيند و به همين خاطر فضای سياسی کشور را تنگتر کرده و صدای منتقدين در داخل و بيرون از مجلس را خفه می سازد. رويکردی که در گذشته بارها به آن متوسل شده است. به نظر می رسد که ما در ماه های آتی با فضای پرتنش و نگران کننده ای روبرو خواهيم بود.

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

آقای خلیق
اگر میشود بیشتر در مورد این "بلوک قدرت " توضیح دهید .مگر مجلس و مقام ریاست جمهوری بخشی از ساختار قدرت و یا به گفته شما "بلوک قدرت " نیستند ؟ اگر می گویید قدرت اصلی در دست سپاه و ارگان های امنیتی است و آنها هسته اصلی "بلوک قدرت " را تشکیل می دهند برای من این سوال پیش می آ ید که این چه جور "بلوک قدرت " است که نمی تواند از تشکیل مجلس نا فرمان جلوگیری کند و یا ما نع به قدرت رسیدن روحانی شود ؟ .به نظر من "بلوک قدرت " شامل روحانی و همین مجلس هم میشود با این تفاوت که این "بلوک قدرت" یک دست نیست و بین نهادهای انتخابی و انتصابی در این "بلوک قدرت "کشمکش در جریان است .

امیدواریم فضای پر تنش در ایران ایجاد نشود زیرا منجر به سرکوب نیروهای روشنفکر و مترقی خواهد شد همانطور که شما فرمودید .