بلوچها بعنوان اجنبی از حق اجاره منزل در بیدخون عسلویه محروم شدند

دادگستری بیدخون عسلویه در اقدامی علنی و بغایت نژادپرستانه، افتراآمیز و تبعیضگرا، کارگران بلوچ ایرانی را "مهاجر" تلقی کرده و آنها را از حق قانونی اجاره منزل مسکونی و تجاری در مکانی از کشور خویش محروم کرده است.

بنا به گزارش کمپین فعالین بلوچ تصاویری که از یک بیلبورد نصب شده توسط کلانتری ۱۲ منطقه بیدخون عسلویه منتشر شده، نشلن می دهد بنا بر دستور “مقام قضائی” “مقرر گردیده که هیچ یک از مشاوران املاک و ساکنان بیدخون حق واگذاری و اجاره منزل مسکونی و تجاری جهت فعالیت "مهاجران"  بلوچ را ندارند. فقر و بیکاری در بلوچستان بیداد می کند. به همین جهت صدها نفر از کارگران بلوچ هم اکنون در مجتمع پتروشیمی و کارخانه و کارگاه های منطقه عسلویه  مشغول کار اند.

این در حالی است که عبدالستار دوشوکی مدیر مرکز مطالعات بلوچستان می گوید: "تبعیض غیرقانونی و ناروایی علیه کارگران بلوچ در عسلویه همواره وجود داشته، اما اکنون مقامات امنیتی و قضایی هیچ گونه ابائی از علنی کردن این نوع تبعیضات ندارند. کارگران بلوچ تنها گروه ایرانی اند که با آنها همانند مهاجرین افغان رفتار می شود و دستمزدشان کمتر از بقیه کارگران ایرانی است."

دوشوکی تأاکید می کند که "هزاران کارگر از استانهای دوردست کشور برای کار در پروژه های مختلف بندر چابهار و دیگر نقاط استان سیستان و بلوچستان به این استان آمده اند و مشغول کار اند و نه تنها علیه آنها هیچ گونه تبعیضی صورت نمی گیرد، بلکه در مقایسه با نیروی کار بومی، از امتیازات و امکانات بیشتری برخوردار اند. در حالی که بلوچها در خارج از استان خویش عامدانه قربانی تبعیض و توهین اند.

بر طبق گزارش خبرگزاری کار (ایلنا) کارگران بلوچ  در پیاده‌رو‌ها و پارک‌ها بر روی کارتن می‌خوابند و یا در گروه‌های ۱۸ - ۲۰ نفری یک اتاق را بدون هیچ امکاناتی اجاره می‌کنند که در این صورت هرکدام باید ماهانه ۱۲۰ هزار تومان کرایه بپردازند. سال گذشته بیش از ۲۰۰ کارگر بلوچ شاغل در منطقه آزاد تجاری – صنعتی عسلویه با ارسال طوماری از رئیس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده بودند. اما تا کنون جوابی دریافت نکرده اند. 

افزودن نظر جدید