علمی

کار آنلاین

مشغولیت این صاحبنظران در دو روز گذشته، و امروز نیز، کوشش برای یافتن پاسخ به این پرسش بوده است که آیا پیوندی بین فلسفۀ کهن هندی، که در آن خلاء یک مفهوم تلقی می شود، و عدد صفر که بعداً وارد فرهنگ بشری شده است، وجود دارد یا نه. آنچه ما در این تبادل فکری در جستجوی آنیم، پیوند بین تفکر و محاسبه، سازماندهی ادامۀ تحقیق در این باره و یافتن حامیان مالی برای این تحقیق است.

مهندس عقیلی پرزیدنت "انجمن غیر انتفاعی اسپانیایی برای پیشرفت وسایل حمل و نقل الکتریکی" (AVELE)، رئیس سابق "انجمن جهانی ماشین های الکتریکی (WEVA) و (AVERE) و پرزیدنت "سمپوزیوم و کنگره جهانی وسائل نقلیۀ الکتریکی"(EVS27) بود که برای اولین بار در سال 2013 در بارسلون برگزار گردید.

کای ویگارت، رئیس این پروژه روز چهارشنبه (۲ فروردین / ۲۲ مارس) به طور رسمی فعالیت نورانی‌ترین ستاره مصنوعی جهان را اعلام کرد. دمای انرژی ایجاد شده در این نیروگاه عظیم تا ۳۵۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. شدت نوردهی این نیروگاه که نامش "سینلایت" است و از سال ۲۰۱۵ میلادی در مرکز فناوری شهر یولیش در غرب آلمان آماده فعالیت می‌شود، ۱۰ هزار بار بیشتر از نوری است که از خورشید به زمین می‌رسد.

کار آنلاین

آیا ما تنهائیم یا زندگی در جاهای دیگری از گیتی نیز وجود دارد؟ کشف اخیر سیاره هائی در فاصلۀ نسبتاً کم از منظومۀ شمسی، برای نخستین بار امکان پاسخ تحلیلی به این سؤال را فراهم آورده است.

نظر1
کار آنلاین

به نظر برخی از پژوهشگران این تحقیقات نیز از زمره خراشهای متعددی است که تا کنون بر تئوری حفره های سیاه وارد آمده اند. اخیراً تنوری جامع جدیدی در توضیح ساختار کیهان عرضه شده است که به موجب آن نیروی ثقل یک نیروی واقعی نیست، بلکه ماحصل بازآرائی اطلاعات در یک کیهان گسترش یابنده است. در این تئوری خبری از حفره های سیاه برای توضیح دوام کهکشانها نیست.

نظر2
کار آنلاین

همە چیز بە هم وابستە است. این گفتە، در مورد طبیعت بیشتر از هر مورد دیگری صدق می کند. محو شدن یک حشرە کوچک از صحنە طبیعت، نتایج مهیبی برای اکوسیستم دارد، و در مناطقی کە طبیعت بیشتر در معرض نابودی قرار دارد، کمترین اعمال بشری می تواند عواقب بە مراتب وخیم تری را با خود بە همراە بیاورد.

کار آنلاین

در کتابهای درسی فیزیک این آگاهی به خواننده داده می شود که در خلاء یک پر یا گلولۀ پنبه با همان سرعتی سقوط می کند که یک گلولۀ سربی. آیا زمان تجدید نظر در این "دانسته" نرسیده است؟ محققان فرانسوی در هفته های آینده در یک قمر مصنوعی دست به آزمایشی خواهند زد که می تواند بر تئوری نسبیت عام انشتین خط بطلان بکشد.

نظر1
ترجمه از:
کار آنلاین

آنگلادا اسکوده باز هم خوش بینی بیشتری نشان می دهد. او معتقد است که حتی اگر مشاهدۀ ستاره در جلوی ستاره اش ممکن نشود، می تواند با تکنیکهای دیگری بر ساختمان سیاره نور افکند. او می گوید: "انتظارات معقولی وجود دارند دایر بر این که بتوان در خلال 10 سال آینده این سیاره را با تصویربرداریهای مستقیم وارسی کرد. ممکن است حتی بتوان تلسکوپی را در مدار زمین قرار داد و از آنجا به پروکسیما نگریست."

جمشید رادمنش

با در نظر داشت این نکات، مدلهای کامپیوتری ابزار مناسبی به حساب می آیند. شبیه‌سازی در سطوح مولکولی، سلولی، بافت‌ها و ارگان در جهت تشخیص فعل و انفعالات مولکولی که زمینه بیماریهای مزمن را فراهم می کنند و تصویری کامل و پویا راجع به فرد به دست می‌دهد.

جمشید

یک موضوع مهم برای تحقیقات آتی در این باره مربوط است به اینکه آیا می‌توان هوش جمعی را افزایش داد؟ با در نظر داشت اینکه بطور کلی هوش فرد را (حد اقل پس از دوران کودکی) بسختی می‌توان افزایش داد، اما به نظر می‌رسد این کار در مورد هوش گروهی ممکن باشد.

جمشید

او می خواهد بفهمد کە از چە طروقی می شود یک مغز سالم را در موقعیتی قرار داد کە در طول تمام حیات از تولید مستمر سلول های عصبی تازە باز نماند. با استفادە از رژیم غذایی، یا طریق رفتاری؟

جمشید

در نظر داشتن مقیاس تغییرات نیز نکته مهمی‌ است. مدیریت محافظت روزمره محیط زیست غالباً در مقیاس محلی به وقوع میپیوندد، اما به منظور فراهم کردن زمینه تغییرات در توزیع گونه ها، استراتژی حفاظت محیط ز یست نیازمند تصویب قوانین مناسب در مقیا سی متناسب می باشد. به علاوه تغییراتی مدیریت شده میتوانند به تقویت حفاظت محیط زیست کمک کند.

جمشید

وظیفه درد در در زندگی‌ انسانها این است که فرد را از آسیب رسانی به بافت‌های بدن باز بدارد. و وظیفه شرم این است که تا از آسیب رساندن به روابط اجتماعی ما جلوگیری کنند یا به فرد انگیزه ترمیم آنرا بدهد.

جمشید

بنظر می‌رسد که در سطح مولکولی بدن انسان، بر اساس حس ارتباط و هدف دار بودن، بهتر به انواع مختلف شادکامی پاسخ می‌دهد.

جمشید

متفکران کسانی نیستند که فقط از چیزها آگاه هستند بلکه افرادی هستند که افکار نسل خودشان را شکل می‌دهند.یک متفکر فرهنگ سوم فردی است با توانایی ترکیب ایده ها، ‌یک ناشر، و یک ارتباط گیرنده.

جمشید

سیستم کریسپر را می‌توان مثل قیچی جراحی برای ویرایش ژن انسان به کار گرفت، ژنی را که ایجاد بیماری کرده برید و جدا کرد و به جای آن ژن سالم نشاند.

جمشید

هر چند که بسیاری از انسانها بر این تصوراند که موجودات منطقی هستند و اینکه پشت سر استدلالاتشان دلایلی وجود داردکه خوب راجع به آن فکر شده، اما آزمایشات شناختی‌ بسیاری نشان می‌دهد که ضرورتا اینطور نیست.

جمشید

این ساعت، بدن انسان را در طول روز به حالت بیدار، خواب آلوده در ساعات شب، و گرسنه به هنگامی که فرد بر حسب عادت میل به غذا پیدا می‌کند نگاه می‌دارد، در روند کنترل تقسیم سلولی، رشد استخوان و تعمیر و ترمیم عمومی بدن نقش بازی می‌کند.و ...

جمشید

اما نباید فراموش کرد که هزاران مورد موفق بدون تاثیرات جانبی جدی انجام میشود.در ادامه مطالعات باید نشان دهند که آیا معالجات به کمک باکتری‌ها به نتیجه خواهد رسید یا نه، اما اینکه ساکنان روده و مغز انسان با هم در ارتباط‌‌ند روشن است.

ترجمه از:
جمشیـد

مقایسه بین محرک‌های تشویقی و تنبیهی نشان میدهد که چگونه محرک‌های تنبیهی موجب اختلال در یادگیری میشود، که در جای خود تاثیرات عمیقی بر اهداف دراز مدت آموزشی بر جای می گذارد.انگیزه چه منفی‌ و چه مثبت تاثیرات عمیقی بروی آنچه که در کلاس درس می گذرد، دارد.

صفحه‌ها