یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷

آینده سیاست ترکیه در مورد سوریه چگونه خواهد بود؟

با از دست دادن اکثریت مجلس توسط حزب عدالت و توسعه، آینده سیاست های جنجال برانگیز ترکیه در سوریه در هاله ای از ابهام فرو رفته است. هر حزبی که قرار باشد برای تشکیل دولت با عدالت و توسعه مشارکت کند – هر چند که هنوز حزب مذکور پیشتاز است اما نمی تواند به تنهائی تشکیل دولت بدهد – رویکردش نسبت به سوریه کاملا با این حزب تفاوت خواهد داشت

با از دست دادن اکثریت مجلس توسط حزب عدالت و توسعه، آینده سیاست های جنجال برانگیز ترکیه در سوریه در هاله ای از ابهام فرو رفته است. هر حزبی که قرار باشد برای تشکیل دولت با عدالت و توسعه مشارکت کند – هر چند که هنوز حزب مذکور پیشتاز است اما نمی تواند به تنهائی تشکیل دولت بدهد – رویکردش نسبت به سوریه کاملا با این حزب تفاوت خواهد داشت

حزب جمهوریخواه مردم، جزب عمل ملی گرا، و حزب دموکراتیک خلق ها همگی عدالت و توسعه را متهم می کنند که با مسلح کردن گروه هائی که با اسد در حال جنگند و با اجازه دادن به عبور ستیزه جویان خارجی از مرز های ترکیه به درون سوریه و کمک به سازمان هائی مانند داعش و جبهه نصرت، که آن ها را به قدرت های قابل توجهی تبدیل کند، نقش مهمی در بحران فعلی سوریه بازی کرده است.

بسیاری بر این باورند یکی از دلایل ظهور ضعیف حزب مذکور در انتخابات ۲۰۱۵ همین مسئله سیاست ترکیه در ارتباط با سوریه بوده است. افراد با سابقه و بنیانگذاران حزب معتقدند که حزب آراء مردم را در نواحی مرزی با سوریه از دست داد و در میان کرد ها نیز به دلیل رویکردش در کوبانی و کردستان سوریه. این پیشکسوتان اینک فکر می کنند که برای حل بحران سوریه باید راه جدیدی برگزیده شود.

تعداد نمایندگان عدالت و توسعه  در استان های مرزی با سوریه از ۳۰ نفر به ۲۰ نفر کاهش پیدا کرد و در پنج ایالت کردنشین به کلی کرسی هایش را از دست داد.

این ساختار قدرت در ترکیه درست زمانی عوض شد که تازه ترکیه و عربستان سعودی و قطر با یکدیگر به مشارکت در سوریه پرداخته بودند و موازنه قوا در حال تغییر علیه بشار اسد بود.

این استراتژی دو جانبه در صدد مسلح کردن و توسعه مناطق تحت کنترل در جبهه شمالی، در ادلب و ختای و در جبهه جنوبی در درعا و قنیطره و دمشق بود. فعلا قسمت ترکیه این اتحاد در هوا معلق است.

در توافقی که بین اردوغان و ملک سلمان پادشاه سعودی در ریاض صورت گرفت قرار بر این شد که سلاح های جدید به شاخه سوری القاعده یعنی جبهه نصرت و جیش الفتح به رهبری احرار الشام از وابستگان القاعده ارسال شود.

پس از ارسال سلاح ها از طریق ترکیه، جیش الفتح توانست ادلب، جسر الشغور و اریحه را به تصرف خود در آورد. در عین حال ارتش سوریه بخشی از زمین ها را در جنوب نیز از دست داد. در جدیدترین تحولات لشگر ۵۲ سوریه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب دمشق مجبور به تخلیه پادگان خود شده است.

در جبهه شمال، هدف نهائی جیش الفتح پس از ادلب، تصرف حلب و لاذقیه  و بعد از آن حرکت به سمت دمشق است. قبل از انتخابات گزارش هائی وجود داشت حاکی از آنکه ترکیه و عربستان مصمم اند برای ایجاد یک منطقه حائل نیرو به سوریه بفرستند. هدف دیگر اتحاد سعودی-نرکیه-قطر این بود که نسبت به جنوب رویکرد جدیدی در پیش بگیرند. جبهه جنوب که از طریق یک اطاق عملیات در عمان پایتخت اردن هدایت می شود با حضور مقامات اطلاعاتی غرب تحت فرماندهی زهران علوش، فرمانده سوری جیش الفتح قرار است از نو سازماندهی می شود.

گزارش ها حاکی است که علوش ماه گذشته در استانبول با نمایندگان اپوزیسیون و سپس در عمان با سرویس های اطلاعاتی غرب و کشور های عرب خلیج فارس ملاقات کرده است.  

بر اثر تغییر دولت در ترکیه سناریو های جبهه جنوب که از عمان هدایت می شوند تغییری نخواهند کرد اما در جبهه شمال قضیه به موضع جدید ترکیه بستگی پیدا خواهد کرد. اگر دولت جدید موافق ادامه همکاری سه جانبه ترکیه-سعودی-قطر نباشد در آن صورت ارسال سلاح از طریق ترکیه قطع خواهد شد. در آن صورت برای جیش الفتح حفظ زمین هائی که در ادلب به تصرف خود در آورده چندان آسان نخواهد بود.  

هم اکنون ارتش سوریه در حال تجمع در اطراف ادلب برای اجرای یک تهاجم بزرگ است. بنا به گزارش مهمت سریم که از دمشق گزارش می کند رژیم اسد منتظر نتیجه انتخابات ترکیه بود که حمله بزرگ خود را آغاز کند.

گزارش هائی نیز وجود دارد حاکی از اینکه ایران بین ۵ تا ۱۵ هزار نیروی رزمی از عراق و لبنان و ایران جمع آوری کرده و اینکه حزب الله در تلاش است که عملیات خود را از قلمون تا حلب گسترش دهد.

بحران سوریه در ۵ بعد برای ترکیه مطرح است.

  • حمایت از نظامیان و غیر نظامیان اپوزیسیون
  • کنترل مرز ها
  • جنگ با داعش
  • مسئله پناهندگان
  • رابطه با کرد های کردستان سوریه

در خصوص مسلح کردن اپوزیسیون و کنترل مرز ها حزب عدالت و توسعه باید به صدای اعضاء و هوادارانش و نیز متحدش برای تشکیل دولت گوش فرا دهد. در مورد مبارزه با داعش وضعیت مشخص است و همه گروه ها با هم هم جهتند. در خصوص پناهندگان، برای دولت جدید مشکل خواهد بود که رویکرد جدیدی اتخاذ کند و پناهندگان را به سوریه برگرداند. در مورد کردستان سوریه دو حزب عمل ملی گرا و حزب دموکراتیک خلق ها دو موضع کاملا متضاد دارند. اگر حزب عمل ملی گرا بخشی از ائتلاف برای تشکیل دولت جدید باشد روابط با کرد ها به شدت تیره خواهد شد.

به نظر می رسد که حزب عدالت و توسعه به سمت یک خانه تکانی پیش می رود. یکی از بنیان گذاران حزب که نمی خواست نامنش فاش شود به المانیتور گفت: “سیاست ما در مورد سوریه در شکست ما نقش بازی کرد. واقعیت این است که ما کرد ها را بخاطر کوبانی از دست دادیم. تا امروز توسعه و عدالت حزبی بود که بیشترین آراء کرد ها را پشت سر خود داشت. (به هر حال) سیاست ما در قبال سوریه باید عوض شود. وقتی عبدالله گل رئیس جمهور بود در این خصوص به دولت هشدار داد اما گوش شنوائی نبود. اولویت باید این باشد که به درگیری ها در سوریه پایان داده شود.”

مراد اوزچلیک، معاون حزب جمهوریخواه مردم که خود به عنوان نماینده از استانبول انتخاب شده است می گوید که اگر به عنوان شریک حزب حاکم وارد ائتلاف با آن حزب شود در صدد خواهد بود که روابط را نه تنها با سوریه بلکه مصر، ایران و اتحادیه اروپا ترمیم کند.

اوزچلیک به المانیتور گفت: “برای رسیدن به آتش بس ما گفتگو با همه طرف ها از جمله حکومت اسد را آغاز خواهیم کرد. ما با هر کسی که باید، صحبت خواهیم کرد از جمله ایران. بعد از توقف خونریزی به دنبال راه حل سیاسی خواهیم بود. سیاست های حزب عدالت و توسعه برای ترکیه و منطقه اسفبار بوده است. این وضعیت نمی تواند ادامه پیدا کند.”

هم چنین صلاح الدین دمیتراش که رهبری حزب دموکراتیک خلق ها را بر عهده دارد به سی ان ان گفت که یک ائتلاف جدید نمی تواند سیاست های کنونی را در قبال سوریه ادامه دهد. وی گفت: “من فکر نمی کنم که یک دولت ائتلافی به حمایت از داعش و دیگر نیرو های رادیکال در منطقه ادامه دهد.”

مخلص کلام اینکه تغییر سیاست نسبت به سوریه پیش شرط همه احزاب برای ورود به یک ائتلاف با حزب عدالت و توسعه است. هم چنین حزب مزبور باید به دنبال راه جدیدی باشد که در درون خود حزب نیز هماهنگی بوجود آورد.

تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۴ ۱۱:۵۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران