یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۶

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۶

اصلاح قانون بازار کار در پارلمان اسپانیا

اصلاح تصادفی بازار کار. پارلمان اسپانیا تصمیم دارد درباره اصلاحات مهم بازار کار تصمیم بگیرد. این پروژه کلیدی، امید خانم یولاندا دیاز وزیر کار چپگرای دولت اسپانیا است. آنچه در ادامه می‌آید تصویری از مانور راست ها، همراه با یک پیچ و تاب شگفت‌انگیز در این پارلمان است. مفسر کلودی پرز آنچه را که پنجشنبه گذشته در پارلمان اسپانیا اتفاق افتاد، در روزنامه ال پاییس، از آن با معنای مترسک نام برده است.

اصلاح تصادفی بازار کار. پارلمان اسپانیا تصمیم دارد درباره اصلاحات مهم بازار کار تصمیم بگیرد. این پروژه کلیدی، امید خانم یولاندا دیاز وزیر کار چپگرای دولت اسپانیا است.*۱ آنچه در ادامه می‌آید تصویری از مانور راست ها، همراه با یک پیچ و تاب شگفت‌انگیز در این پارلمان است. مفسر کلودی پرز آنچه را که پنجشنبه گذشته در پارلمان اسپانیا  اتفاق افتاد، در روزنامه ال پاییس، از آن با معنای مترسک نام برده است. واله اینکلان”Valle-Inclán ” یک نویسنده اسپانیایی ۱۸۶۶-۱۹۳۶، بنیانگذار “مدرنیسم” بود که در آثارش، بر اشرافیت رو به زوال اسپانیای زمان خود، متشکل از شاهزاده ها، بورژوازی و کلیسا و تأثیر غالب آن ها بر هنر و ادبیات، اشاره می کرد که  می خواستند بر آن ها تاثیر گزار باشند و پاکسازی کنند. *۲ قهرمانان او، نمایانگر و تجسمی از این فرهنگ مضحک هستند که به “اسپرپنتو” به “مترسک های فشرده شده” تعبیر می شوند.*۳

اصلاحات قانون بازار کار، روز پنجشنبه به رای گذاشته شد، پروژه کلیدی در دستور کار یولاندا دیاز وزیر کار و اقتصاد اجتماعی در دولت ائتلافی جناح چپ پدرو سانچز.*۴- نمایش جناح راست در آن روز با یک فاجعه توسط احزاب حامی دولت چپ همراه بود. این احزاب ملی‌گرا، یعنی حزب چپ جمهوری‌خواه ERC (کاتالونیا) و حزب محافظه‌کار PNV و چپ EH Bildu (هر دو از منطقه  باسک)، از دادن رضایت خود به اصلاح قانون کار پیشنهادی، خودداری کرده بودند. دلیل: قانون که در مذاکرات طولانی با اتحادیه های کارگری بزرگ و انجمن کارفرمایان انجام شد، تصریح نکرد که قراردادهای جمعی منطقه ای باید بر قراردادهای جمعی ملی اولویت داشته باشد. از آنجایی که انجمن کارفرمایان هشدار داده بود در صورت تغییر حتی یک کاما در پیش نویس قانون، موافقت خود را پس خواهد گرفت، یولاندا دیاز تا آخرین لحظه تلاش کرد تا این سه حامی دولت قبلی را از رد آنها منصرف کند یا حداقل آنها را متقاعد کند که از رای دادن خودداری نمایند،که ناموفق بود و بحث او به پیشرفت در بازپس گیری حقوق کارگران بی اثر بود.

تئاتر شایعات درست

همانطور که اوضاع به همین منوال بود، مشخص بود که اکثریتی برای تصویب قانون وجود ندارد. در حال حاضر ۱۳ حزب در پارلمان پراکنده اسپانیا وجود دارد و اندکی قبل از رای گیری، برخی از این احزاب کوچک، سرانجام با رای دادن موافقت کردند که اخیراً حزب محافظه کار منطقه ای “Unión del Pueblo Navarro” (UPN) با دو نماینده مجلس بود. دلایلی وجود داشت که دولت در مورد این حمایت غیرمنتظره تردید داشت، زیرا UPN به حزب راستگرای PP نزدیک است و حتی در آخرین انتخابات ملی با آنها در ناوارا اتحاد انتخاباتی تشکیل داد. اما با حمایت UPN و حزب «راست-لیبرال» سیودادانوس، که در آستانه  انحلال  بود، به نظر می رسید که دولت در نهایت اکثریت محدودی را به دست آورد.

سرانجام چه اتفاقی افتاد؟ پس از گذشت چند ساعت قبل از رای گیری، دو نماینده ی UPN با تایید “بله” خود، ناگهان به سمت خط حزب حرکت کردند و رای “نه” دادند. کسانی که با “فرهنگ” سیاسی اسپانیا آشنا هستند، از نقض یک معامله صحبت می کنند که از گذشته به خوبی شناخته شده است و PP بارها و بارها با موفقیت با آن عمل کرده است. ناظران دیگر حتی از این هم فراتر می روند و از تنظیم بین PP و رهبری حزب UPN صحبت می کنند: اطمینان دادن دولت برای کسب اکثریت آرا،و در آخر، شکستن آرا و ایجاد صدمات جبران ناپذیر به دولت.

خروش اعتراض حزب راست و فاشیست ها

اما پس از آن پایان غیرمنتظره این تئاتر شایعه پراکنی دست راستی: پس از اینکه رئیس مجلس قبلاً با اکثریت آرا، رد قانون را اعلام کرد و عربده های پیروزمندانه حزب راست و فاشیست های پارلمان بلند شد، ناگهان معلوم شد که یکی از نماینده های حزب PP که از خانه به صورت الکترونیکی رای داده و عملا قانون پیشنهادی دولت را به تصویب رسانده بود! او می گوید علیرغم اینکه چندین تاییدیه در فرآیند رای گیری الکترونیکی لازم است، “تصادفی” بود. به دلیل رای “اشتباه” او، قانون پیشنهادی دولت، با یک رای بیشتر،رای اکثریت را کسب کرد. این بار، صدای اعتراض اعضاء حزب راستگرا و فاشیست ها در پارلمان بلند شد. در این مورد، نباید به دنبال “دسیسه های پشت پرده ” بود. این امر، همان نقش ساده لوحانه خاصی از “مترسک” بود. حال، حزب کوچک PP، از نقص فنی در سیستم رای گیری الکترونیکی صحبت می کند و از شکایت خود در دادگاه قانون اساسی اسپانیا خبر داده است.

زیرنویس:

*۱- یولاندا دیاز ” Yolanda Díaz “زاده ۶ مه ۱۹۷۱ در فنه، گالیسیا، یک سیاستمدار اسپانیایی است. او معاون دولت ائتلافی چپ در کشورش است. دیاز کار سیاسی خود را در سال ۲۰۰۷ در ابتدا به عنوان مشاور و معاون شهردار Ferrol آغاز کرد. از سال۲۰۱۲ او عضو Esquerda Unida در پارلمان گالیسیا بود. در سال ۲۰۱۶، او عضو پارلمان اسپانیا برای اتحاد حزب Unidas Podemos شد. او از سال ۲۰۲۰ وزیر کار و اقتصاد اجتماعی در کابینه پدرو سانچز و از سال ۲۰۲۱ جانشین معاون پابلو ایگلسیاس در دولت جناح چپ شد. دیاز به عنوان رهبر احتمالی Unidas Podemos و به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات بعدی مورد بحث محافل سیاسی است. در نظرسنجی‌ها، او مدت‌هاست محبوب‌ترین سیاستمدار کشورش محسوب می‌شود.

*۲- اسپرپنتو”esperpento “، یک سبک ادبی است که توسط نویسنده اسپانیایی رامون ماریا دل واله-اینکلان از دهه ۱۹۲۰ به ادبیات و نمایشنامه اسپانیایی معرفی شد.

*۳- واله اینکلان”Valle-Inclán” یکی از مهم‌ترین و مطمئناً رادیکال‌ترین نمایشنامه‌نویسانی است که براندازی سنت‌گرایی رایج در تأسیسات تئاتر اسپانیا در اوایل قرن بیستم ” ۱۸۶۶-۱۹۳۶” را ترویج کرد. آثار نمایشی او نیز به دلیل تأثیری که بر نسل های بعدی نویسندگان داشت، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.آثار واله اینکلان (مثلاً کلمات معجزه‌آمیز و زرق و برق بوهمیایی) به آنچه او به عنوان ریاکاری، اخلاقی کردن و احساساتی بودن نمایشنامه‌ نویسان بورژوا می‌دید حمله می‌کند و تصویری طنزآمیز از طرز فکر و شیوه‌های زندگی طبقه حاکم ترسیم می‌کند. او به طور خاص مفاهیمی مانند شرافت مردانه، نظامی گری، میهن پرستی و احترام به تاج و تخت و کلیسای کاتولیک را هدف قرار می دهد. او همچنین با استفاده از الفاظ سخیف و تصاویر مبتذل، چهره‌های سیاسی گذشته اسپانیا را با بی‌احترامی به تصویر می‌کشد تا به نمایش‌ها و تعبیرات تعبیر شود. نمایشنامه‌های واله اینکلان نه تنها از نظر سیاسی برانداز بودند، بلکه اغلب به تمرین‌ها و صحنه‌پردازی‌های شدید فراتر از توانایی‌های شرکت‌های تئاتر تجاری نیاز داشتند. جلوه های ویژه پیچیده ای وجود داشت که دستیابی به آنها دشوار بود و تغییرات سریع و اغلب شدید در طراحی صحنه. واله اینکلان همچنین رمان های مهمی از جمله تیرانو باندراس”Tirano Banderas “را از خود به جا گذاشته است.

*۴- پدرو سانچز” Pedro Sánchez” متولد ۲۹ فوریه ۱۹۷۲ در مادرید، سیاستمدار و استاد اقتصاد اسپانیایی است. سانچز از ژوئیه ۲۰۱۴ تا اکتبر ۲۰۱۶ و از ماه می ۲۰۱۷، دبیرکل و در نتیجه رهبر حزب سوسیالیست اوبررو اسپانیا (PSOE) بوده است. او از ۲ ژوئن ۲۰۱۸ نخست وزیر اسپانیا است.

نویسنده: اکارت لایزر” Eckart Leiser “

چهار شنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۹ فوریه ۲۰۲۲

منبع: هفته نامه آلمانی” Der Freitag ” 

 

بخش : کارگری
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

فاجعه غزه و ظهور نئوفاشیسم ایرانی…

به طور کل این استنباط در جامعه شکل گرفته که حاکمیت در ایران  بخش های عمده مردم و جامعه مدنی را در سرنوشت خود مشارکت نمی دهد. تعامل دو- طرفه بین حاکمیت و مردم، دچار  مشکلاتی است. اگر فرصت برای مشارکت مردمی ایجاد نشود، طبیعتا احساس تعلق از بین رفته و باعث سرخوردگی وسیع ، بیگانگی، حتی ضدیت با حاکمیت در بعضی اقشار جامعه می شود.

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

پرویزثابتی همان «مقام امنیتی» معروف رژیم سابق و از مسئولان اصلی ساواک و همه کاره اداره سوم، پس از چندین دهه خود را آفتابی کرده و به روی صحنه آمده است و با وقاحت بی مانندی منکر هرگونه شکنجه شده و مدعی است که رؤسای ساواک زدن حتی یک سیلی به گوش افراد دستگیر شده و تحت بازجوئی را ممنوع اعلام کرده بودند …

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

روز دوم کنگره یعنی شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۷ آبان ۱۴۰۲)، با خانم یولیا ویدمن مسئول بخش سیاست بین‌الملل حزب چپ آلمان دیداری صورت گرفت. فت‌وگو با آرزوی موفقیت برای کنگرۀ حزب چپ آلمان از سوی هیئت نمایندگی سازمان و آرزوی موفقیت برای سازمان از سوی خانم یولیا ویدمن و تأکید بر ادامهٔ هم‌کاری نزدیک میان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و حزب چپ آلمان به پایان رسید.

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

کنوانسیون شورای اروپا معروف به کنوانسیون استانبول، روز چهارشنبه، یازده مه ۲۰۱۱ (۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)، توسط وزرای امور خارجه ۴۷ کشور اروپایی در استانبول تصویب و از ۱ اوت ۲۰۱۴ توسط امضا کنندگان لازم الاجرا است. … هدف این کنوانسیون تقویت برابری بین زن و مرد و حق زنان برای داشتن زندگی عاری از خشونت است.

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فاجعه غزه و ظهور نئوفاشیسم ایرانی…

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا و طراح «جنگ و صلح» درگذشت!

اعدام کامران رضایی، از معترضان آبان ۹۸ در شیراز