یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۸

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۸

اعلامیه مشترک: جمهوری اسلامی در هراس از خیزش اعتراضی مردم، وحشت آفرینی می کند!

ما سه جريان جمهوری خواه سکولار و دموکرات هم صدا با جامعه جهانی و نيروهای آزاديخواه کشور خواهان لغو حکم اعدام نويد افکاری و محکوميت دو برادر او، آزادی زندانيان سياسی از جمله بازداشت شدگان آبان ماه سال قبل، پاسخ مثبت به خواسته‌های برحق نسرين ستوده و پايان دادن به کشتار کولبران هستيم. ما از کنشگران و سازمان های سیاسی مدنی و حقوق بشر می خواهیم که هم‌چنان به اعتراض خود ادامه دهند تا جمهوری اسلامی از ترس بپا خواستن مردم و به چالش کشیدن آن در خيابان ها، دست به کشتار بيشتر نزند. اعدام جوانان دیگر بس است.

جمهوری اسلامی در هراس از خیزش اعتراضی مردم علیه وضعیت غیر قابل تحمل کنونی و حضور محتمل‌شان در کف خیابان ها، به بیان دیگر تکرار خیزش دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ به اعدام جوانان کشور روی آورده و بر ابعاد سرکوب ها افزوده است. حکومت مدتی قبل، سه تن از تظاهرکنندگان آبان ماه ۹۸ را به اعدام محکوم نمود و مترصد بود تا این حکم را به اجرا بگذارد که با اعتراض بی سابقه چند میلیونی در داخل و خارج از کشور در شبکه‌های مجازی، مجبور شد اعدام آنان را متوقف کند؛ با این وجود حکومت اسلامی اکنون می خواهد جوان دیگری را به جوخه اعدام بسپارد. قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوید افکاری کشتی گیر و دارای مقام قهرمانی در سطح کشور را به دو بار اعدام، شش سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده  و به وحید و حبیب برادران او نیز حکم ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق داده است. بازجویان برای اخذ اعترافات اجباری مبنی بر شرکت در تجمعات اعتراضی مرداد ۹۷ در شیراز و «قتل مامور حراست آبفا»، نوید افکاری را در اداره آگاهی و اداره اطلاعات تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روانی قرار دادند تا از او اعتراف بگیرند.

خبر صدور اعدام نوید افکاری در بین ورزشکاران نامدار ایران و جهان، فعالین سیاسی و مدنی بازتاب گسترده ای پیدا کرده و تعدادی از کشتی گیران سرشناس ایران و قهرمانان کشتی آزاد و فرنگی المپیک و جهان، اعتراض خود را به این حکم ابراز و به کمپین حمایت از او پیوسته اند.

همزمان با صدور این احکام ظالمانه، سازمان عفو بین‌الملل گزارش مفصلی منتشر و اعلام کرد که مأموران نیروی‌های انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی و مقامات زندان ها، با همدستی قضات و دادستان‌ها برای زهرچشم گرفتن از معترضین آبان ماه ۹۸ به چه اقدامات جنایتکارانه متوسل شده اند. این گزارش که با عنوان «ویرانگران انسانیت: بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران»، منتشر شده است برپایه روایت‌های هولناک ده‌ها تن از معترضان، عابران و دیگر افرادی که با خشونت دستگیر شدند، به‌نحو قهری ناپدید گشتند، در سلول‌های انفرادی حبس شدند و بار‌ها و بار‌ها برای اعتراف گیری تحت شکنجه قرار گرفتند، تنظیم شده است. این روایات بخشی از ۷۰۰۰ مرد، زن و کودکی هستند که در طی چند روز در آبانماه سال گذشته دستگیر شدند. عفو بین‌الملل در این گزارش اسامی و مشخصات بیش از ۵۰۰ تن از معترضان، فعالان رسانه‌ای، و مدافعان حقوق بشر که در رابطه با خیزش آبان ماه تحت پیگرد قرار گرفتند را ثبت کرده است. این سازمان پیش از این هم در رابطه با خیزش مردم  در آبان ماه از کشتار  ۳۰۴ نفر که دست‌کم  ۲۳ تن از آنها کودک بودند، خبر داده بود.

در زندان ها فشار بر زندانیان سیاسی افزایش یافته است. زندانیان سیاسی در اعتراض به وضعیت غیرانسانی زندان ها و بی اعتنایی قوه قضائیه به خطر ابتلای زندانیان به کووید‌۱۹، دست به اعتصاب غذا زده‌اند ولی  حکومت به خواست های آن ها وقعی نگذاشته است. نسرین ستوده وکیل دادگستری و کُنشگر حقوق بشر از ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ به اعتصاب غذا دست زده است. او که به اتهام های واهی به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است، در اعتراض به وضعیتِ زندانیان سیاسی، بی‌توجهی زندانبانان به بهداشتِ زندانیان و خطر گسترش ویروس کرونا در میان آنان، اعتصاب غذای نامحدودی را آغاز کرده و خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی شده است؛ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی در این اعتراض با او همگام شده‌اند؛ با وجود خطر جانی برای نسرین ستوده و حمایت وسیع فعالین سیاسی و مدنی از او، کارگزاران حکومت هم چنان خواسته های او را بی پاسخ گذاشته اند. نایب‌رئیس پارلمان اروپا از جامعه جهانی، به‌ویژه دیپلمات‌های اتحادیه اروپا خواست، سرسختانه برای دفاع از نسرین ستوده وارد عمل شوند. به گزارش روزنامه آلمانی “تاگس اشپیگل”: “پارلمان اروپا، انجمن قلم آمریکا، جامعه بین‌المللی حقوق بشر، امید نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی سبزهای آلمان، فرانک شوابه، عضو بلندپایه حزب سوسیال دموکرات آلمان و از کمیته حقوق بشر پارلمان (بوندستاگ)، کاربران ایرانی توییتر، همگی در یک کمپین همبستگی شرکت دارند. همه آنها نگران زندگی وکیل برجسته نسرین ستوده هستند که از یازدهم اوت در زندان اوین تهران در اعتصاب غذا به سر می‌برد و وضعیت سلامتی او رو به وخامت است.”

جمهوری اسلامی به کشتار مخالفین اکتفا نمی کند و مامورین آن در مرزهای غربی کشور در چارچوب مبارزه با قاچاق پروای حفظ جان کولبران را ندارند که از سرناچاری و برای بدست آوردن لقمه نانی بارهای سنگین را از این سوی مرز به آن سو حمل می کنند، اخیرأ ماموران مرزی چهار تن از کولبران را به گلوله بستند و کشتند. آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» نشان می‌دهد، طی مرداد سال جاری دست‌کم ٢٠ کولبر در مرزهای کُردستان کشته و زخمی شده اند که ٧١٪ این موارد با شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران رخ داده است.

حکومت ایران به تمام شیوه ها متوسل می شود که جنایات خود را بپوشاند اما به یاری رسانه ها و شبکه های اجتماعی، جنایات  حکومت خودکامه فاش شده، جهانیان از آن آگاه گشته  و به اعتراض برمی خیزند. در اقدامی دیگر برای تشدید فضای اختناق مجلس منتخب علی خامنه ای، در صدد مسدود کردن فضای مجازی است تا تبهکاری های حکومت پنهان بماند و جلوی برآمد میلیونی در شبکه‌های اجتماعی گرفته شود. دولت روحانی هم در چارچوب سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در صدد راه اندازی اینترنت ملی برای محروم کردن مردم از دستیابی به شبکه های و سایت های مخالفین است. 

اما جمهوری اسلامی با اعدام ها، کشتارها، شکنجه ها، تشدید فشارها دز زندان ها، مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و راه اندازی اینترنت ملی، قادر نخواهد شد که تبهکاری‌های خود را بپوشاند، جلو خیزش تهیدستان را بگیرد، دهان ها را ببندد و فضای گورستانی بر کشور حاکم کند. روزی نیست که کارگران، بازنشستگان، پرستارها و معلمان علیه وضعیت فلاکت‌بار کنونی و علیه سیاست ها و کارکردهای رژیم به اعتراض برنخیزند.

ما سه جریان جمهوری خواه سکولار و دموکرات هم صدا با جامعه جهانی و نیروهای آزادیخواه کشور خواهان لغو حکم اعدام نوید افکاری و محکومیت دو برادر او، آزادی زندانیان سیاسی از جمله بازداشت شدگان آبان ماه سال قبل، پاسخ مثبت به خواسته‌های برحق نسرین ستوده و پایان دادن به کشتار کولبران هستیم. ما از کنشگران و سازمان های سیاسی مدنی و حقوق بشر می خواهیم که هم‌چنان به اعتراض خود ادامه دهند تا جمهوری اسلامی از ترس بپا خواستن مردم و به چالش کشیدن آن  در خیابان ها، دست به کشتار بیشتر نزند. اعدام جوانان دیگر بس است.

هیئت های اجرائی ـ سیاسی 

اتحاد جمهوریخواهان ایران

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ (۴ سپتامبر ۲۰۲۰)

تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹ ۸:۲۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

پرویزثابتی همان «مقام امنیتی» معروف رژیم سابق و از مسئولان اصلی ساواک و همه کاره اداره سوم، پس از چندین دهه خود را آفتابی کرده و به روی صحنه آمده است و با وقاحت بی مانندی منکر هرگونه شکنجه شده و مدعی است که رؤسای ساواک زدن حتی یک سیلی به گوش افراد دستگیر شده و تحت بازجوئی را ممنوع اعلام کرده بودند …

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

روز دوم کنگره یعنی شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۷ آبان ۱۴۰۲)، با خانم یولیا ویدمن مسئول بخش سیاست بین‌الملل حزب چپ آلمان دیداری صورت گرفت. فت‌وگو با آرزوی موفقیت برای کنگرۀ حزب چپ آلمان از سوی هیئت نمایندگی سازمان و آرزوی موفقیت برای سازمان از سوی خانم یولیا ویدمن و تأکید بر ادامهٔ هم‌کاری نزدیک میان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و حزب چپ آلمان به پایان رسید.

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

کنوانسیون شورای اروپا معروف به کنوانسیون استانبول، روز چهارشنبه، یازده مه ۲۰۱۱ (۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)، توسط وزرای امور خارجه ۴۷ کشور اروپایی در استانبول تصویب و از ۱ اوت ۲۰۱۴ توسط امضا کنندگان لازم الاجرا است. … هدف این کنوانسیون تقویت برابری بین زن و مرد و حق زنان برای داشتن زندگی عاری از خشونت است.

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا و طراح «جنگ و صلح» درگذشت!

اعدام کامران رضایی، از معترضان آبان ۹۸ در شیراز

رویکردی نوین به فمینیسم سوسیالیستی