پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

افزایش آمار طلاق؛ تغییرات زیرپوستی و چشم کم سوی حکومت

گرانی و نابسامانی اقتصادی رابطه مستقیم با وقوع طلاق و کاهش ازدواج دارد، اما مسئولان با بسته های تشویقی ازدواج تلاش دارند میزان ازدواج و در نتیجه زاد و ولد را افزایش دهند. با این حال رسانه ها از سیاست های متناقضی سخن می گویند که مسئولان امر در پیش گرفته اند که نمونه آن سختگیری در ارائه وام ازدواج است.

 

جهش طلاق نسبت به ازدواج 
اخیرا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهوری طی گزارشی تائید کرد که از سال ۸۴ تا به امروز یعنی طی دوره زمانی اجرای برنامه چهارم توسعه ، ازدواج روندی لاک پشتی و آهسته داشته و در عوض طلاق با سرعتی عجیب از رشدی سر سام آور برخوردار بوده است.
در این گزارش تصریح شده “آمارهای ازدواج و طلاق و نسبت های مربوط به آنها متاثر از وضعیت اقتصادی، اشتغال و بیکاری، امنیت شغلی ، سنت ها و جرایم و .. است که همه با یکدیگر در ارتباط هستند.
بر اساس نمودار اعلامی از سوی معاونت راهبردی ریاست جمهوری، نسبت طلاق به ازدواج در ابتدای روی کار آمدن دولت اصلاحات در سال ۷۶ هشت درصد بوده است که این میزان رشد طلاق در سال ۸۴ و پایان دوره هشت ساله اصلاح طلبان در نهایت با دو درصد رشد به ۱۰ درصد رسید.
نسبت طلاق به ازدواج با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال ۸۴ از ده درصد به ۱۵ درصد در سال ۸۹ رسید ، یعنی فقط طی دوره زمانی ۵ ساله رقم طلاق نسبت به ازدواج ، با جهشی ۵ درصدی روبرو بوده و این در حالی است که هنوز نسبت طلاق به ازدواج در سالهای ۹۰ و ۹۱ محاسبه نشده است.
همچنین جامعه شناختی پدیده طلاق در جامعه ایران نشان می دهد که ۸۲ درصد متقاضیان طلاق را بانوان تشکیل می دهند که ۱۴ درصد آنها در سال اول رخ می دهد.
خبرگزاری نیمه رسمی مهر چندی قبل خبر داد که طی یک ماه  آمار تکان دهنده
در میان مراکز هشدار دهنده طلاق، وزارت ورزش و جوانان هم آمار های نگران کننده ای ارائه کرده است، “محمد تقی حسن‌زاده” رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی این وزارت خانه با گریزی به وضعیت ازدواج و طلاق در شش ماه نخست سال ۹۱ ، رشد پنج درصدی ازدواج در کشور و رشد دو درصدی ازدواج در تهران در شش ماهه اول سال جاری را مورد بررسی قرار داده و آمار طلاق در کشور را نگران کننده خواند
خبرگزاری دولتی ایسنا به نقل از وی خبر داد با توجه به شرایط فرهنگی – دینی کشور در مجموع رشد ازدواج آن‌چنان که باید بالا نبوده است.
وی در این باره می گوید: ” نرخ طلاق در کشورطی شش ماهه اول سال ۹۱ نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته روند کاهشی نداشته است؛ این در حالیست که در تهران با رشد و افزایش میزان طلاق مواجه هستیم و رشد نرخ طلاق در تهران نگران کننده است.”
این مقام دولتی هشدار داد که وضعیت طلاق به گونه‌ای است که اگر تمهیدات لازم توسط خانواده‌ها و مسوولان انجام نگیرد این روند افزایش می یابد.
بر اساس آمار معاونت فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در شش ماهه اول سال ۱۳۹۰ تعداد ۶۹۲هزار و یک واقعه طلاق به ثبت رسیده است که از این تعداد ۵۸۵هزار و ۴۸ واقعه طلاق در شهرها و ۱۰۶هزار و ۵۳ واقعه طلاق در روستاها رخ داده است.

جوانانی که از ازدواج فراری هستند
بی رغبتی جوانان به امر ازدواج از دیگر مواردی است که این روزها منشا نگرانی مسئولان نظام شده است . کارشناسان می گویند روند افزایش قیمتها و گرانی لجام گسیخته موجب شده که الگوی زندگی جوانان تغییر محسوسی داشته باشد.
سایت اصولگرای الف در این باره نوشت: ” همیشه برای برگزاری مراسم عروسی اولین چیزی که ذهن عروس و داماد را به خود مشغول می کند هزینه های این مراسم است ، این در حالی است که هزینه برگزاری یک شب مراسم عروسی معادل ۱۴ ، ۲۷ و گاه تا ۳۰ میلیون تومان می باشد. این هزینه ها در کل چیزی به نام عروسی گرفتن را برای جوانان به غول بی شاخ و دم شبیه کرده و جوانان را فراری می دهد.”
این مشکلات زندگی های تک نفره میان جوانان را افزایش داده بطوریکه معدودی ترجیح می دهند صرفا از طریق اداره کردن خود به گذران امور بپردازند و نیازهای جنسی را خارج از عرف ازدواج ادامه دهند.
حسین ملک افضلی رئیس هشتمین کنگره سلامت ملی خانواده اوائل تابستان امسال بااشاره به بالا رفتن سن ازدواج در زنان گفت: متاسفانه ۶۰ درصد خانم‌های ۱۵ تا ۲۵ ساله و ۲۱ درصد خانم‌های ۲۵ تا ۳۵ ساله مجرد هستند یعنی به سمت خانواده‌های تک نفره می‌رویم. در این حوزه خطر جامعه را تهدید می‌کند و برای ازدواج باید فرصت‌هایی فراهم کنیم.

بازار داغ صیغه 
در این میان سایت های همسر یابی و صیغه هم رشد قارچ گونه داشته اند بطوریکه مسئولان گفته اند قصد دارند آنها را ساماندهی کنند و از فعالیت غیر مجاز آنها ممانعت کنند. با این حال برخی سایت ها که در امر صیغه فعالیت می کنند حتی منوهایی از زنان و دختران آماده صیغه ارائه کرده اند که مبالغی از ۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان برای هر ساعت همخوابگی شرعی ! در آنها دیده می شود. برخی گزارشهای شاهدان عینی هم حاکیست که در شهر قم چند مکان معتبر صیغه زیر نظر روحانیون فعالیت می کند.
مسئولان جمهوری اسلامی می گویند روابط پنهانی اینچنینی به علت تاخیر در امر ازدواج شکل گرفته اما تائید نمی کنند که مشکلات اقتصادی منشا این نابسامانی است.
چندی قبل “حجت الاسلام محسن قرائتی” روحانی حکومتی پیشنهاد داد که امر صیغه در میان دانشجویان باب شود که این پیشنهاد وی با انتقادات گسترده ای از سوی برخی محافل همراه بود. وی گفته بود دانشجویان پسری که امکان ازدواج ندارند می توانند با زنان بیوه جوانان ازدواج کنند تا بعد از پایان تحصیل ازدواج دائم کنند. قرائتی گفت در گذشته ۵۰۰ هزار زن بیوه داشتیم که الان این تعداد به یک میلیون نفر رسیده است.
آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان هم پیشتر گفته بود دانشگاه رفتن دختران از بد بختی های ماست زیرا دختر خانم هایی که شرایط مناسب ازدواج دارند این امر را به بهانه تحصیل موکول می کنند و این از بدبختی های ماست.

سیاست یک بام و دو هوای نظام
گرانی و نابسامانی اقتصادی رابطه مستقیم با وقوع طلاق و کاهش ازدواج دارد، اما مسئولان با بسته های تشویقی ازدواج تلاش دارند میزان ازدواج و در نتیجه زاد و ولد را افزایش دهند. با این حال رسانه ها از سیاست های متناقضی سخن می گویند که مسئولان امر در پیش گرفته اند که نمونه آن سختگیری در ارائه وام ازدواج است .
از سوی دیگر، خدمات تنظیم خانواده در درمانگاهها جمع شده و بهای اقلام جلوگیری از حاملگی نیز افزایش شدید داشته است که این تحولات با دستورات رهبر نظام مبنی بر تلاش برای افزایش جمعیت ارتباط تنگاتنگ داشته است.
اکنون درسیاست‌های تشویقی جمعیت همه از هم سبقت می‌گیرند ولی سیاست‌های تشویقی حاکمیت برای ازدواج به تبلیغات سطحی محدود مانده است و روندهای اقتصادی و فشارهای وارده زمینه‌های این سیاست‌گذاری را مخدوش کرده است. این در حالی است که میل به تجرد در میان جوانان ایرانی افزایش یافته است و عمده‏ترین دلایل آن، تغییر نگاه جوانان و نسل‏های جدید به ازدواج از یک سو و نیز مشکلات اقتصادی و اجتماعی هم‏چون نبود مسکن و کار از سوی دیگر عنوان کردند.

منبع: سایت جرس

 

تاریخ انتشار : ۱۵ آبان, ۱۳۹۱ ۲:۱۳ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز
اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

کارزار علیه انحلال قانونی نهاد وکالت در برنامه هفتم توسعه را امضا کنید!

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، کانون وکلا باید صدور و ابطال پروانه وکالت را از طریق درگاه ملی مجوزهای وزارت اقتصاد انجام دهد. به گفته رئیس کانون وکلای گلستان “ماده ۴ لایحه برنامه هفتم توسعه، خسارت‌بارترین مقرره پس از انقلاب و به منزله انحلال قانونی نهاد وکالت است.”
امضا کنید: کارزار اعتراض به طرح‌ها و لوایح ضد استقلال کانون‌های وکلا و امنیت قضائی (karzar.net)

مطالعه »
یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
آخرین مطالب

نامه ناصر زرافشان به زندانیان سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار که در اعتصاب غذا به سر می برند

از روزی که این ماراتن مرگ را آغاز کردید، مبارزه و مقاومت شما را در بند دنبال کرده ایم. این را درک می کنیم که وقتی همه راههای مبارزه و مقاومت را بر آدمی بستند و او جز جان و هستی  خود چیز دیگری نداشته باشد، ناگزیر است با همین وسیله ای که در اختیار دارد، به مقاومت ادامه دهد.

تعبیر گویای ویتگنشتاین

قصه‌ی مردی که هرگاه در خلوتِ قبرستان و «اهل قبور» می دیدمش؛ پرسش‌هایم را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت…

بزرگ‌داشت سال‌روز جنبش «زن، زندگی، آزادی»: سلامی و کلامی بر آن آبی بیکرانه

یک سال از جنبش «زن، زندگی، آزادی» که با جان باختن خانم مهسا (ژینا) امینی آغاز شد و اوج گرفت، گذشت. جنبشی که سپهر میهن را در نوردید و در گسترهٔ جهانی پژواک یافت. در بزرگداشت سال‌روز این جنبش، بررسی فراز و فرودها و تاثیر و دستاوردهای ماندگار آن، در بستر رخداد یکساله، تجربه‌ای گرانبها برای فعالان مدنی، کنشگران سیاسی، احزاب و سازمان‌های ایرانی است در راستای ترسیم افق آینده و تداوم آن.

عصای عیسی

اولین تصویری که از او داشتم مربوط به روزهایی می شد که شانزده سالم بود. نجف مخزن ساز بود و تابستان ها که مدارس تعطیل بود خرده کارهایی به من می داد. آن روز گرما داشت بیداد می کرد که پیدایش شد. پرسان پرسان در بیابان های اطراف بوارده، مخزن شماره دو را پیدا کرده بود. شلوار مشکی و پیراهن سفیدش نشان نمی داد دنبال کار آمده باشد. بدون این که با کسی حرف بزند مستقیم از محوطه خاکی دور مخازن بالا آمد و یکراست بالای سر نجف ایستاد.

یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
پيام ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نامه ناصر زرافشان به زندانیان سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار که در اعتصاب غذا به سر می برند

تعبیر گویای ویتگنشتاین

بزرگ‌داشت سال‌روز جنبش «زن، زندگی، آزادی»: سلامی و کلامی بر آن آبی بیکرانه

عصای عیسی

جنبش «زن زندگی آزادی»: شکست یا فروکش نسبی و موقت؟

فرانسیس بیکن: فیلسوف تجربه گرا ولی بی خبر از اختلافات طبقاتی