جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۸

جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۸

با تغییرات همراه تر شوید

باید ابراز خرسندی کنیم که شما هر چند دیر و البته ناکافی و ناکامل باز هم خودتان را در جریان متن تحولات قرار دادید. اما باید نوع نگاه خود به تحولات عمیق جامعه را اصلاح کنید و بیش از آن که تلاش کنید تحولات را با نظریات و رهنمودهای سابق خود که اشتباه بودن آن در انتخابات روشن شد، تطبیق دهید این نظرات و مواضع خودتان است که باید با تحولات جاری جامعه تطبیق دهید و همچنین نوع نگاه رو به بالا را تبدیل به تلاش رو به پایین و بستر اصلی جامعه مدنی بکنید.

ابتدا باید ابراز خوشنودی کنیم که لااقل بر خلاف بسیاری از جریانات به اصطلاح چپ دیگر شما تلاش کرده اید که با روند تحولات جاری ایران خصوصا بعد از انتخابات راست جمهوری ۹۲ همراه شوید؛ برخلاف دیگر نیروهایی که نه تنها به اشتباه انتخابات را تحریم کردند بلکه بعد از آن با ادبیات هیستریک به مردمی که راه تغییر را از صندوقهای رای جسته اند، توهین می کنند. به هر صورت این بیانیه شما یک گام مثبت در نزدیکی به نیروهای تحول طلب داخل کشور محسوب می شود. اما بیانیه اخیر شما با این که دارای نکات مثبتی بود و بر خلاف مواضع پیش از انتخابات که از جریانات اصلی سیاسی ایران به دور بودید، دوباره سعی کرده اید به متن تحولات وارد شوید و دخالتگری داشته باشید، چند ایراد کلی داشت که باید این جا برشمرده شود. آغاز بیانیه به نحوی است که شما بر پیروزی مردم در این انتخابات صحه می گذارید. عمل مردم در رای دادن به روحانی را بر هم زدن سناریوی هسته ی سخت قدرت می دانید. این تحلیل درست است اما در ادامه بیانیه باز هم اعلام می کنید متقاعد نشده اید که باید در این انتخابات شرکت می کردید. واقعاً این موضع جای تعجب دارد. وقتی مردم را پیروز انتخابات می دانید چرا خود را همراه با مردم نمی بینید؟ چرا این شجاعت سیاسی را به خرج نمی دهید که بگویید لااقل یک هفته از مردم عقب افتادید؟ این هیچ ایرادی ندارد که اعلام کنید در یک مقطع خاص موضع شما اشتباه بود، بلکه حسن هم هست برای شما. موراد دیگری که به آن نقد وارد است را در ذیل می آوریم:

۱-      شما در ابتدای بیانیه بر تاثیرگذاری رای مردم و امید به تغییر آن کسانی که رای داده اند به درستی اشاره کرده اید. اما در ادامه در بیانی متناقض با این تحلیل درست باز هم بر موضع اشتباه خود در عدم شرکت درانتخابات پا فشاری کرده اید . می گویید متقاعد نشده اید که  موضع عدم شرکت نادرست بوده است. به هر صورت این برای یک سازمان سیاسی جدی ننگ و عار نیست که با شجاعت بگوید در یک قطع خاص تصمیم اشتباهی گرفته است و تلاش کند اشتباه خود را جبران کند. به هر صورت همین رای مردم بوده است که این امید را ایجاد کرده است که شما را هم وادار کرده بیانیه بدهید و بر امید پافشاری کنید. اگر بنا به رهنمود شما مردم در انتخابت شرکت نمی کردند و موضع عدم شرکت سازمان شما را می پذیرفتند الان وضعیت به شکل دیگری بود که قطعا در آن سخن گفتن از امید و تغییر معنا نداشت. شاید به روزشمار تشدید تحریمها و یا نزدیکی جنگ  باید فکر می کردیم. چه خوب شد که مردم رهنمود سازمان شما و اکثریت نیروهای اپوزیسیون برای عدم شرکت یا تحریم انتخابات را نپذیرفتند و راه دیگری را انتخاب کردند. و چه خوب می شود که شما هم شجاعت نقد مواضع خود را داشته باشید و متقاعد شوید که اشتباه کرده اید.

۲-      یک مشکل دیگر کلی این بیاینه ان است که بیشتر به یک گزارش شبیه است نه یک بیانیه راهبردی. این کار را هر ژورنالیستی می تواند بکند. یک تحلیلگر سیاسی هم یک نفره می تواند بنشیند بر اساس فاکتهای موجود یک تحلیل و گزارش از وضعیت فعلی بدهد و چند تا پیش بینی هم بکند. اما یک سازمان سیاسی جدی، آن هم از نوع چپگرای آن باید رهنمودهای عملی و مشخص را جلوی پای مردم بگذارد. وگرنه تحلیل کردن واقعیتهای موجود کار چندان مهمی نمی تواند باشد.

۳-      در جای جای بیانیه شما به نوعی خودتان را خارج از روند سیاسی فعلی تعریف می کنید: در انتخابات که شرکت نکرده اید، الان هم نمی خواهید در روند تحولات دخالتگری کنید. تنها به انتظار می نشینید که ببینید حسن روحانی و دولت اش چه می کند، تا بعدا آن را تایید یا نقد کنید. این موضع تنزه طلبی شما به عنوان یک سازمان سیاسی جدی قابل چشم پوشی نیست. بالاخره شما نمی توانید منفعلانه در بیرون روند جریانات بنشینید و تنها نظاره گر تحولات باشید و آن را تنها تحلیل کنید. این کار یک تحلیلگر سیاسی است نه یک سازمان سیاسی جدی. شما در این بین صرفا می گویید که باید صبر کرد و دید که آیا حسن روحانی می تواند موفق بشود یا شکست می خورد. بعد اگر موفق شد که ما هم همراهش هستیم، اما اگر شکست خورد باز می خواهید مهر تاییدی بر مواضع پیشین خود در عدم همراهی بزنید. این برخورد از منظر یک سازمان سیاسی دخالتگر درست نیست. شما باید راهکار بدهید. اما راه کار به کی؟ نه به دولت و حسن روحانی که اتفاقاً به جامعه مدنی و مردم باید راهکار بدهید.

۴-      روی سخن بیانیه شما بیش از آن که فعالان جامعه مدنی و فعالان سیاسی و جنبشهای اجتماعی باشد با دولت و حسن روحانی است. در حالی که اکثریت فعالان داخل کشوری که با تحلیل مشخص در انتخابات شرکت کردند کمترین توهمی به حسن روحانی ندارند. برای آنان روحانی یک قهرمان نیست که بخواهد با دولت اش همه چیز را حل کند. برای آنان حسن روحانی صرفا یک فرصت است که لااقل سرکوب اجتماعی و سیاسی را کم کند. خطر فوری جنگ را از سر باز کند و تحریمها را کاهش دهد تا فرصت تنفس برای جامعه مدنی و نیروهای سیاسی و اجتماعی تحول خواه به وجود بیاید. شما نیز باید از این منظر وارد گود شوید و تلاش کنید که سازماندهی این نیروها را انجام دهید. برای تقویت جامعه مدنی گام بردارید. روی سخن شما باید بیش از آن که دولت و حسن روحانی باشد جامعه مدنی و مردم باشند.

۵-      در کل نگاه شما در این بیانیه خیلی نگاه رو به بالا است. شما نقش مردم را دستکم گرفته اید و صرفا به مناسبات بالایی قدرت پرداخته اید. این امر نادرست است . باید این واقعیت را بپذیریم که انتخابات ۹۲ بازگشت مردم به سیاست و امر سیاسی بود. مردم بار دیگر نشان دادند که در معادلات نقش آفرین اند. نمی گذارند که در پشت صحنه  همه چیز تعیین شود.

۶-      در بخش دیگری از بیانیه شما به مردم “نوید” یاس و نا امیدی می دهید. این کار یک جریان سیاسی تحول طلب نیست. واقعا این چه جریان سیاسی جدی است که می خواهد مردم را از تغییر ناامید کند؟ آیا این سیاست همراهی با کسانی که مخالف امید و تغییر برای مردم اند نیست؟ شما ناخواسته با راست ترین جریانات حاکمیت فعلی همراه نشده اید؟

۷-      در انتها البته باز هم باید ابراز خرسندی کنیم که شما هر چند دیر و  البته ناکافی و ناکامل باز هم خودتان را در جریان متن تحولات قرار دادید. این خودش یک امر مثبت است. اما باید نوع نگاه خود به تحولات عمیق جامعه را اصلاح کنید و بیش از آن که تلاش کنید تحولات را با نظریات و رهنمودهای سابق خود که اشتباه بودن آن در انتخابات روشن شد، تطبیق دهید این نظرات و مواضع خودتان است که باید با تحولات جاری جامعه تطبیق دهید و همچنین نوع نگاه رو به بالا را تبدیل به تلاش رو به پایین و بستر اصلی جامعه مدنی بکنید.

تاریخ انتشار : ۶ مرداد, ۱۳۹۲ ۳:۲۱ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

در جمهوری اسلامی، یک شورای انتصابی حکومتی تحت نام «شورای نگهبان» لیست کاندیدا هایی از حواریون و عوامل مطیع و وابسته به حکومت را در مقابل مردم قرار می دهد و از آنان می خواهد که فقط به این افراد گزینش شده حکومتی رای بدهند. آیا به این صحنه سازی مضحک و پر فریب می توان «انتخابات» نام نهاد؟

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

کانون نویسندگان ایران ضمن گرامی‌داشت این روز، همان‌گونه که در بند سوم منشور خود آورده است: «رشد و شکوفایی زبان‌های متنوع کشور را از ارکان اعتلای فرهنگی و پیوند و تفاهم مردم ایران می‌داند…» و خواهان آزادی زبان‌های مادری در ظرفیت و ابعاد گوناگون آن‌ها به‌ویژه در «عرصه‌ی چاپ و نشر و پخش آثار» است. هم‌چنین خواستار رهایی تمام کنشگران عرصه‌ی زبان مادری از زندان و تبعید و دیگر آزارها و فشارهاست.

سرمایه داری و دموکراسی

۴۰ سال سرمایه داری نئولیبرالیستی׳ و اندیشه‌های ضد دموکراتیکِ آن جوامع را در یک بحران ژرف و جدی سیاسی ـ اقتصادی فرو برده’ و دموکراسی را با خطرات و تهدید های جدی مواجه کرده است. روشن است که دموکراسی نیازمند شرایط مساعد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. لازمه پدید آمدن این شرایط تنها در گرو مبارزات بی امان دموکراتیک احزاب و شخصیت های مترقی، سندیکاهای کارگری و جوامع مدنی می باشد.

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

رفیق سید فاخر شجری کادر مبارز و برجسته جنبش کارگری ایران و از یاران دیرین فدایی از میان ما رفت و خانواده، نزدیکان و رفقایش را به سوگ خود نشاند. پیش از هر سخنی، فقدان این یار وفادار زحمت‌کشان را به خانواده و بازماندگان او تسلیت می‌گوییم و یاد عزیزش را گرامی می‌داریم.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

سرمایه داری و دموکراسی

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

انتخابات! کدام انتخابات؟