دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۳

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۳

برنی سندرز: برنامه ها را روی میز بگذارید!

سناتور آمریکایی برنی سندرز خواستار روحیه جنگجویی بیشتر از سوی دموکرات ها شد. دموکرات ها باید برای طبقه کارگر در آمریکا مبارزه کنند، و با منافع شرکت های قدرتمند مخالفت نمایند. برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت این را قاطعانه می‌گوید. زیرا ابتکارات قانونی متوقف شده و چشم‌انداز انتخابات میان‌ دوره‌ای نوامبر تاریک است.

دموکرات ها باید برای طبقه کارگر در آمریکا مبارزه کنند و با منافع شرکت های قدرتمند مخالفت نمایند. برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت, این را قاطعانه می‌گوید. زیرا ابتکارات قانونی متوقف شده و چشم‌انداز انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر تاریک است. در کاخ سفید، این انتقاد ها مانند تیری است در تاریکی که از کمان رها شده باشد. از زمانی که میانه‌روها در صفوف خود توانستند بخش‌های زیادی از برنامه‌های سیاسی داخلی بایدن را از مسیر خارج کنند یا به تعویق بیاندازند، ناآرامی در آنجا حاکم شده است. سندرز می‌خواهد لایحه‌هایی را پیش ببرد که به خانواده‌های طبقه کارگر دارای فرزند کمک می‌کند, شامل معافیت مالیاتی بالاتر، کاهش قیمت داروهای تجویزی و افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار. سندرز گفت: “این راز بزرگی نیست که حزب جمهوری خواه حمایت روزافزون کارگران را به دست می آورد.” اما این به این دلیل نیست که جمهوری خواهان چیزی برای ارائه دارند.دلیل آن این بود که دموکرات ها به طبقه کارگر پشت کرده بودند.


 نیاز به اصلاح مسیر 

سندرز یک چهره محبوب در جناح چپ است که در انتخابات مقدماتی داخلی حزب در هر دو سال ۲۰۱۶و ۲۰۲۰ برای ریاست جمهوری نامزد شد و به ترتیب به هیلاری کلینتون و جو بایدن باخت.اظهارات او نشان دهنده نگرانی فزاینده در مورد مسیری است که رئیس جمهور اجازه می دهد.” نیاز مطلق به اصلاح مسیر و اقدام علیه شرکت‌های قدرتمندی که تسلط باورنکردنی بر اقتصاد ما دارند, وجود دارد.” قانونی که سندرز از آن حمایت می‌کند ممکن است ۶۰ رای لازم در سنا را به دست نیاورد. شکست در آنجا می تواند برای دموکرات ها شرم آور باشد. اما سندرز به عنوان رئیس کمیته بودجه در کنگره این را نمی پذیرد.”مردم می دانند که گاهی اوقات شما فاقد صدا هستید. چیزی که آنها نمی فهمند این است که چرا ما قوانین مهمی را که ۷۰ تا ۸۰ درصد از مردم حمایت می کنند را به رأی نمی گذاریم.”

میلیون ها آمریکایی نگران “واقعیت دردناک دستمزدهای پایین, مشاغل بدون آینده, بی خانمانی, فقدان مراقبت های بهداشتی” هستند. بسیاری از کارگران از سیستم سیاسی ناراضی هستند زیرا برای آنها “هیچ چیز تغییر نمی کند و اگر تغییر کند, معمولاً بدتراز آنچه که است پیش می آید”. واقعیت امر این است که این افراد کار می کنند, اما بیشتر آنها با حقوق و دستمزد روزانه ای که آن ها را تامین نمی کند زندگی می کنند. مردم در پرداخت هزینه داروهای خود مشکل دارند، اغلب نمی توانند هزینه مراقبت از کودکان را بپردازند، و کارگران مسن تر به شدت نگران آنچه پس از بازنشستگی به سراغ آن ها می آیند، هستند. سندرز معتقد است که این آمریکایی ها منتظر هستند تا ثروتمندان شروع به پرداخت مالیات عادلانه کنند. آنها به این حرف های چرند باور دارند.

این سناتور همچنین از دموکرات‌ها می‌خواهد که پاک دست شوند و به صنایع  دارویی فشار بیاورند و بخواهند تا که قیمت دارو را کاهش دهند، تا نیازهای اولیه کارگران برآورده شود. و نباید استفاده از کلمه “طبقه کارگر” ابایی داشت. دموکرات ها باید روشن کنند که در کنار آنها هستند. در اوایل ژانویه, سندرز در یک پخش تلویزیونی زنده سراسری با رهبران سه منطقه آلاباما، ویرجینیا و کالیفرنیا  صحبت کرد. او با اشاره به اینکه بخش بزرگی از این شرکت‌ها متعلق به صندوق‌های تامینی یا میلیاردرها هستند، از آنها انتقاد کرد که علیرغم این واقعیت که بازار سهام پررونق باعث افزایش ثروت مالکان در طول همه‌گیری کرونا  شده است، با افزایش بسیار محدود کارگران موافقت می کنند. این شرکت‌ها، که در آن‌ها اوضاع برای افراد بالادست بسیار خوب است، کارگران خود را تحت فشار قرار می‌دهند و استانداردهای زندگی کارگران اعتصابی را پایین می‌آورند، این غیرقابل قبول است.”

در آغاز سال سندرز در بتل کریک ایالت میشیگان, برای حمایت از ۱۴۰۰ کارگر کلوگ که در آن شهر و همچنین در ممفیس, تنسی,اوماها, نبراسکا, و لنکستر پنسیلوانیا اعتصاب کردنده بودند، شرکت کرد. حزب دمکرات باید همیشه نشان دهد که در کدام جهت ایستاده و طرف کدام نیرو است. سندرز از عدم پیشرفت قانون اصلاحی جو بایدن ابراز ناامیدی کرد. دموکرات ها می خواستند آن را از طریق رای گیری بودجه اجرا کنند که در آن یک اکثریت ساده برای پذیرش لایحه کافی است. همه چیز نه تنها با مذاکرات طولانی، بلکه با وتوی سناتور دموکرات جو مانچین از ویرجینیای غربی مسدود شد و رد برنامه ۲ تریلیون دلاری او باعث ناامیدی واقعی در کاخ سفید گردید.

 مبارزه برای یک سیاست خوب

سندرز می‌گوید: “استراتژی ما در چند ماه گذشته عمدتاً مذاکره پشت درهای بسته با برخی از سناتورها بوده است، که نه در بازسازی بهتر و نه در حمایت‌های انتخاباتی موفق نبوده است. درعوض، این چانه زنی های مخفیانه, میلیون ها آمریکایی را تضعیف کرده است.” بنابراین, او از احیای یک نسخه قوی از Build Back Better و سپس رأی دادن به بخش هایی از قوانینی که به نفع آمریکایی های طبقه کارگر است, دفاع می کند. ما باید این مسائل را روی میز بیاوریم, زیرا اکثریت قریب به اتفاق در حزب دموکرات مایل به مبارزه برای سیاست خوب هستند.” سندرز اضافه می کند که اگر به او بستگی داشت مدیکر باید شامل درمان های دندانپزشکی، بینایی و شنوایی باشد. اما همه این مسائل فقط به این نیست که برنی سندرز بایستد و بگوید که این یک چیز عالی است، بلکه مسائلی هستند که بسیار محبوب هستند. در هر صورت جمهوری خواهان قاطعانه با آن مخالف هستند. متأسفانه، بسیاری از مردم این را نمی دانند زیرا ما جمهوری خواهان را مجبور به رأی دادن در این مورد نمی کنیم.”

نویسنده:استیون گرین هاوس” Steven Greenhouse ” روزنامه نگار آمریکایی,همکار روزنامه های نیویورک تایمز و گاردین است.

لینک های مرتبط:
الکساندریا اوکاسیو کورتز: در مورد از دست دادن دموکراسی در آمریکا ظرف ده سال آینده هشدار می دهد:
https://kar-online.com/node/17502 

منبع: هفته نامه آلمانی “Der Freitag “
 

تاریخ انتشار : ۵ اسفند, ۱۴۰۰ ۱:۲۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

باد پیچنده

خوی ویرانگر باران چو رها گشت به دشت؛
هر چه مزرع، ز کران تا به کران برد که برد؛

دست توده چو به هم وصل شد و جلوه نمود؛

این تغابن ز سراپای جهان برد که برد

فقر گفتمان و سلاح تخریب

گویا سریال پرویز ثابتی ادامه دار است. این بار شاهین نجفی و کسی که او را «شاعر و نویسنده و فلسفه دان» خوانده، مدعی هستند که ادعای شکنجه ساواک توسط جریان‌های چپ روایت سازی دروغ و غیرواقعی است و مطلقا چنین چیزی حداقل اثبات نشده است …

 ۱۹ بهمن و ۷ اکتبر: تفاوت ها و شباهت ها

اختلاف نظر بین ما بر سر تفاوت های ماهوی میان حماس و فدایی نیست. اختلاف بر سر این است که آیا ۷ اکتبر یک نقطه چرخش حیاتی در مبارزه فلسطین علیه اشغالگران هست یا نیست؟

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پادکست تصویری: “چپ از نگاه امروز”، با حضور بهتویی و نیکفر

به مناسبت ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر

باد پیچنده

فقر گفتمان و سلاح تخریب

 ۱۹ بهمن و ۷ اکتبر: تفاوت ها و شباهت ها

حتی اگر دستمزد ها ۲۰۰ درصد افزایش بیابند، مستمری کارگران در سال ۱۴۰۳ هنوز به خط فقرِ امسال نمی‌رسد!