دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳

بستە حمایتی دولت برای مقابلە با تحریم نهائی شد

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نخستین بسته مرتبط می‌شود با تامین کالاهای اساسی و داروی مردم که به طور کلی می‌توان همه کالاهای روزمره و نیاز مردم را در این بخش دسته‌بندی کرد‌. در جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت که با مسوولیت رییس‌جمهور تشکیل شد، به صورت نهایی این بسته تایید شد که ۱۳ میلیارد دلار برای ۲۵ قلم کالای اساسی و مورد نیاز مردم تا پایان سال‌جاری اختصاص داده شود‌،... بسته دیگر دولت برای اقشار کم‌درآمد است که بحث و بررسی آن ناتمام ماند و امید است در روزهای آینده قطعی و اطلاع‌رسانی شود‌. بسته دیگری نیز برای حقوق‌بگیران در نظر گرفته‌ایم و دولت وظیفه دارد از این قشر از جامعه در برابر نوسانات نرخ ارز حمایت کند‌.

صفحه اقتصاد: دولت برای حمایت از مردم و جبران آثار ناشی از نوسانات بازار ارز که در زندگی روزمره مردم خواهد داشت، جز اقداماتی که برای ساماندهی این بازار از سوی همکاران‌مان در بانک مرکزی در حال انجام است، پنج بسته حمایتی از یک برنامه جامع مقابله با تحریم را در این رابطه تعریف کرد‌.
محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نخستین بسته مرتبط می‌شود با تامین کالاهای اساسی و داروی مردم که به طور کلی می‌توان همه کالاهای روزمره و نیاز مردم را در این بخش دسته‌بندی کرد‌. در جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت که با مسوولیت رییس‌جمهور تشکیل شد، به صورت نهایی این بسته تایید شد که ۱۳ میلیارد دلار برای ۲۵ قلم کالای اساسی و مورد نیاز مردم تا پایان سال‌جاری اختصاص داده شود‌. به گفته وی، باید در جنگ اقتصادی از حق مردم دفاع کرد‌.
نوبخت افزود: در این راستا دارو و نهاده‌های کشاورزی در این مجموعه قرار می‌گیرند درنتیجه در سراسر کشور تمامی هموطنان می‌توانند از این ۲۵ قلم کالایی که اعلام خواهد شد، بهره‌مند شوند‌. از سوی دیگر نرخ این کالاها نیز براساس ۴۲۰۰ تومان محاسبه می‌شود و از سوی مسوولان دولتی متناسب با ماموریت دستگاه‌های مربوط کنترل و نظارت می‌شود و در اختیار همه مردم قرار می‌گیرد‌.
نوبخت ادامه داد: بسته دیگر دولت برای اقشار کم‌درآمد است که بحث و بررسی آن ناتمام ماند و امید است در روزهای آینده قطعی و اطلاع‌رسانی شود‌. بسته دیگری نیز برای حقوق‌بگیران در نظر گرفته‌ایم و دولت وظیفه دارد از این قشر از جامعه در برابر نوسانات نرخ ارز حمایت کند‌.
رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: بسته دیگر مربوط به تولیدکنندگان کشور می‌شود که امروز با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار نیازمند توجه ویژه‌ای هستند‌. همچنین بسته‌ای دیگر در راستای پشتیبانی از پیمانکارانی است که قیمت مصالح ساختمانی در قراردادهایشان افزایش پیدا کرده و دولت باید اقدامات جبرانی برای این دسته از افراد را نیز در نظر بگیرد‌. این پنج بسته در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار گرفته است‌.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: همگی این بسته‌های حمایتی به عنوان بخشی از برنامه جامع مقابله با تحریم در حال بحث و بررسی است‌. بخشی از این برنامه‌های سیاستی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه مطرح شد‌.
وی در رابطه با افزایش حقوق کارمندان اظهار کرد: در این رابطه در مدت زمان مناسب بسته حمایتی را از سوی دولت تهیه کردیم که در زمان مناسب اطلاع‌رسانی خواهد شد‌. نکته دیگر این است که در ستاد بودجه سال ۱۳۹۷ چندین جلسه تشکیل شده است برای اینکه تا پانزدهم آذرماه سال‌جاری لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را به مجلس ارائه دهیم‌.
نوبخت افزود: برای اجرای طرح تحول سلامت که جزو برنامه‌های دولت است نیز توافقاتی میان سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت و درمان انجام شده است‌. هم‌اکنون یک‌دوازدهم پرداخت‌ها را به صورت ماهانه انجام می‌دهیم‌. خوشبختانه قرار بر این شد که تعدادی از بدهی‌هایی که سازمان بیمه سلامت ایرانیان داشت نیز تا تخصیص‌های آنها به صورت کامل پرداخت شود و هم بخشی از بدهی‌های آنها را از طریق فرآیند بند «ه» تبصره ۵ قانون برنامه بودجه سال‌جاری تعبیه کنیم‌. در سال‌جاری ۳۰۰۰ میلیارد تومان افزون بر آنچه در ردیف‌های اعتباری برای این سازمان بود، در نظر گرفته شده تا بتوانیم تجهیزات، پرداخت‌ها و بدهی‌های این سازمان را بپردازیم‌. رییس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: از سوی دیگر ۱۷۵۰ میلیارد تومان دیگر نیز در آینده نزدیک به این سازمان تخصیص داده خواهد شد‌.
بودجه ۱۳ میلیارد دلاری برای تامین کالاهای اساسی
‌محمدباقر نوبخت در ادامه اظهار کرد: براساس گزارش‌های رسمی در پنج ماه نخست سال‌جاری، همچنان کشور دارای شاخص‌های مطلوب و رضایت‌بخش است اما روند کار به سمتی در حال حرکت است که باید خود را با وضعیت جدید انطباق دهیم‌.
وی افزود: پرسشی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که برای انطباق با وضع ایجاد شده توسط تحریم‌ها نسبت به آینده چه پیش‌بینی‌هایی داشته باشیم؟ وظیفه این دسته از پیش‌بینی‌ها برعهده سازمان برنامه و بودجه است‌. براساس دو مورد تحریم‌هایی که بر کشور اعمال شده از جمله تحریم ۹۰ روزه و تحریم ۱۲۰ روزه باید برنامه‌ریزی‌هایی شود‌.
نوبخت خاطرنشان کرد: در این راستا متناسب با مشخصه‌های تحریم باید در نظر بگیریم که اعمال این دسته از تحریم‌ها چه تاثیری بر اقتصاد دارد‌. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده در سازمان برنامه بودجه به این نتیجه دست یافتیم که در فرآیند تحریم کدام دستگاه‌های کشوری آسیب بیشتری می‌بینند و برای رفع آن برنامه‌ریزی‌هایی شد.
نوبخت ادامه داد: حدودا برای ۱۴ دستگاه پیش‌بینی‌های لازم شده است‌. یکی از نقاط آسیب دولت در بخش فرابخش ما بودجه است. اگر قرار باشد تحریم‌ها عملی شود، در برخی از موارد چون صادرات نفتی دچار محدودیت و مشکلاتی خواهیم شد‌. پیش‌بینی‌ شده است که در زمینه صادرات نفت دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت صادر شود با نرخ ۵۵ دلار و هر دلار معادل با ۳۵۰۰ تومان باشد، این درحالی است که در پنج ماه نخست سال‌جاری صادرات نفت ایران به‌طور متوسط دو میلیون و ۴۵۷ هزار بشکه با نرخ هر بشکه ۷۷ دلار بوده است‌.
معاون رییس‌جمهور با اشاره به افزایش منابع ریالی کشور در پنج ماه نخست سال‌جاری خاطرنشان کرد: بنابراین در پنج ماه نخست سال‌جاری توانسته‌ایم منابع ریالی بیشتری از پیش‌بینی‌های انجام شده را وارد خزانه کنیم‌.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: در این راستا دریافتی‌های کشور ۴۷ درصد بیشتر از رقمی بود که در سال گذشته در مدت زمان مشابه داشته‌ایم‌. نکته مهم اینجاست که فروش نفت ایران در ماه سپتامبر به یک میلیون و ۱۱۸ هزار بشکه تقلیل پیدا کرده است‌. در زمینه میزان پولی که از نتیجه فروش نفت به دست آمده، درآمد کشور در دوره‌های گوناگون ۲۴ میلیارد دلار، ۱۹ میلیارد دلار و ۱/۱۲میلیارد دلار بوده است این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌ها باید درآمد حاصل از فروش نفت ۲۵ میلیون دلار باشد‌.
نوبخت خاطرنشان کرد: دو برنامه در راس این طرح وجود دارد که یکی تامین کالاهای اساسی مردم و دیگری برنامه کاهش فقرا در پنج بسته در نظر گرفته شده است‌. در این راستا بسته نخست برنامه قطعی شده و ۱۳ میلیارد دلار با قیمت ثابت ۳۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی و روزمره مردم درنظر گرفته شده است‌. درواقع امروز اقشار آسیب‌پذیر کشور با درآمدهای پایین به شدت تحت تاثیر مشکلات قرار گرفته‌اند‌. سازمان برنامه و بودجه متناسب با درصد دهک‌ها مطالعات گسترده‌ای را انجام داده و به سران سه قوه منعکس کرده است‌.

تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۶ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

در انتظار سحر

گفته بودی سحر می آیم.

از شب پرسیدم، کی سحر خواهد شد، گفت هنوز…

قانون «ضد ترور» دولت سوئد را محکوم کنیم!

در ماه مه ۲۰۲۲، فنلاند و سوئد به بهانه جنگ اوکراین خواستار پیوستن به ناتو شدند، اما «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور ترکیه در آن زمان تاکید کرد که نمی‌تواند از پیوستن این دو کشور به ناتو حمایت کند، زیرا این دو با «حزب کارگران کردستان»‌ (پ‌ک‌ک)  همکاری دارند. حال بر اساس قانون «ضد ترور» که از اول ماه ژوئن در سوئد قابل اجرا است «حمایت، سازمان‌دهی و تامین مالی سازمان‌های تروریستی» در این کشور  یک جرم محسوب می‌شود و قابل مجازات است

خصیصه جمهور مردم و گذری برکودتای ۳۰ خرداد ۶۰

رژیم آخوندی که نسل امروز را می ترساند متناسب با ذات اش فراتر از نوک بینی خود را نمی بینند، چشم انداز عصر جدیدی که جنبش های مردمی پدید آورده اند را نمی بینند. اگر استقامت و مبارزه مردم ما به نتیجه بیانجامد که می انجامد، نسل هنرمند امروز یکی از زیباترین اثرهای جاودانی را بنام خود می زند، اثری که در جریان روزمره حیات همه انسانیت بازتابی پایدار می یابد.

کیهان‌‌شناسی کوانتومی

توصیف کیهان به ‌عنوان یک سیستم فیزیکی خواهان توضیح علمیِ علت انفجار بزرگ و شرایط حاکم در آن مقطع است. به‌ نظر، علمی که توان این کار را دارد، علم کیهان‌شناسی کوانتومی است که کیهان را یک سیستم کوانتومی تلقی می‌کند.

نحوۀ حل مشکلات گذرگاه بین‌المللی شمال-جنوب!

ایدۀ گذرگاه بین‌المللی «شمال – جنوب» در سال ۱۹۹۹ زمانی متولد شد، که گروهی از شرکت‌های حمل‌ونقل هند، ایران و روسیه قرارداد کلی در مورد حمل‌ونقل صادرات و واردات کانتینر در مسیر راهرو حمل‌ونقل بین‌المللی سریلانکا- هند- ایران- دریای خزر- روسیه امضا کردند.

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
پيام ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

در انتظار سحر

قانون «ضد ترور» دولت سوئد را محکوم کنیم!

خصیصه جمهور مردم و گذری برکودتای ۳۰ خرداد ۶۰

کیهان‌‌شناسی کوانتومی

نحوۀ حل مشکلات گذرگاه بین‌المللی شمال-جنوب!

دست‌کم ۱۴۲ تن در ماه گذشته اعدام شدند!