دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۷

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۷

دربارۀ آزار بهاییان ایران

ما با نگرانی بسیار شاهد آن هستیم که عملیاتی برای محروم کردن بهاییان ایران ازحقوق بنیادین انسانی خود در جریان است. این همه گویای وقایعی نگران کننده در داخل ایران است ک به نظر می رسد راه را برای نقض هر چه بیشتر حقوق انسانی بهاییان آماده می کند

ما امضا کنندگان زیر، محققین و دانشگاهیان در زمینۀ مطالعات خاورمیانه و ایرانشناسی، جمهوری سلامی ایران را به پایان دادن نقض حقوق بشر در مورد بهاییان در ایران، که در ماه های اخیر شدّت گرفته است، و اعطای کلیه حقوق مدنی و آزادی ایشان برطبق اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهدۀ بین المللی درحقوق اجتماعی و اقتصادی که ایران خود نیز از امضاکنندگان آن است؛ فرا می خوانیم. ما با نگرانی بسیار شاهد آن هستیم که عملیاتی برای محروم کردن بهاییان ایران ازحقوق بنیادین انسانی خود در جریان است. این همه گویای وقایعی نگران کننده در داخل ایران است ک به نظر می رسد راه را برای نقض هر چه بیشتر حقوق انسانی بهاییان آماده می کند. وقایع اخیر موارد زیررا شامل می شود، ولی محدود به این ها نیست:

دستگیری های دلبخواهی
مقامات ایرانی پنج نفر بهایی را روز ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ در تهران دستگیر کردند. خانم ژینوس سبحانی، آقای شاهرخ طائف، آقای دیدار رئوفی، آقای پیام اغصانی و آقای عزیز سمندری. پس از آن دو بهایی در مشهد دستگیر شدند، منازل هشت تن از بهاییان مورد هجوم قرار گرفت و آقای نیما حقّار در اول فوریه در تهران دستگیر شد. این عده نه تنها به افراد متعددی که در شهرهای مختلف در سراسر ایران زندانی شده بودند، بلکه همچنین به هفت نفر رهبران بهایی که در سال ۲۰۰۸ دستگیرگشتند، وعلیرغم بیانیه های سازمان ملل متحد و شش برندۀ جایزۀ صلح نوبل و سازمان های مختلف حقوق بشردر خصوص آزادی فوری ایشان همچنان در حبس مانده اند، ملحق شدند.

حمله به منازل بهاییان
مقامات وارد خانه های بهاییان شده اند تا یا ایشان را دستگیر کنند و یا اموال شخصی شان چون عکسها و کتابها و کامپیوترها را مصادره نمایند. واقعه جدید وآزاردهنده پخش لیست ۳۱ صفحه ای از بهاییان شیراز است که شامل نامها، مشاغل و آدرس خانه و محلّ کار ایشان است. این لیست همرا ه با نقل قولهایی از روحانیون بلند پایه، شامل آیت الله خمینی، علیه بهاییان بود و می توانست منجر به حمله به بهاییانی که نامشان در لیست آمده بود، گردد.

محرومیت از دسترسی به آموزش
از سال ۱۹۷۹ حکومت ایران دسترسی دانشجویان بهایی را به آموزش عالی، یعنی از یک حق انسانی عامّ شناخته شده، ممنوع ساخته و محدودیتهای مکرر برای آموزش سرخانه کودکانی که از دسترسی به مؤسسات آموزشی عمومی محروم بودند، ایجاد نمود.

عملیات ارعابی
این عملیات شامل آزار کودکان دبستانی، تبلیغات علیه بهاییان در وسایل ارتباط جمعی با پشتیبانی حکومت، سمینارها و سمپوزیمهای عمومی، پخش دیسکهای فشردۀ بهایی ستیزانه در قسمتهای مختلف کشور و آزار کسانی که قصد کمک به بهاییان رادارند، مثلاً شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، می شود.

اختناق مالی و اقتصادی جامعۀ بهایی
حکومت ایران در طی چند دهۀ گذشته تمام کارمندان بهایی سطوح ملی و محلی را اخراج نموده است و با کوششی منظم و برنامه ریزی شده برای ویرانی مالی بهاییان مبادرت به مصادرۀ منازل، مشاغل، ذخیره های مالی و سایر املاک ایشان کرده است.

حمله به گورستان های بهایی و تخریب آنها
گورستانهای بهایی در قائم شهر، یزد، نجف آباد و بعضی مناطق دیگر مکرراً مورد خرابکاری قرار گرفته و بعد به کلّی ویران شده اند.
ما همبستگی خود را با بهاییان و در واقع با اعضای همۀ جوامع دینی که در ایران فاقد آزادی و حقوق کامل هستند، اعلام می کنیم.

امضا کنندگان
اروند آبراهامیان، سیتی یونیورسیتی نیویورک
ژانت آفاری، دانشگاه کالیفرنیا، لوس آنجلس
غلام افخمی، بنیاد مطالعات ایرانی
رضا افشاری، دانشگاه پیس
حمید اکبری، دانشگاه نورت ایست ایلینوی
پیام اخوان، دانشگاه مک گیل
عباس امانت، دانشگاه ییل
کمرون مایکل امین، دانشگاه میشیگان دیربورن
سعید. ا. ارجمند، دانشگاه ایالتی نیو یورک، استونی بروک
مریل آتکین، جورج واشنگتن یونیورسیتی
سوسن بابایی، محقق آزاد
علی بنوعزیزی، کالج بستن
شهرزاد بشیر، استنفورد یونیورسیتی
ناصر بهنگاه، کالج بستن
منصور بنکداریان، دانشگاه تورنتو (میسیساگا)
مایکل ای. بنین، دانشگاه آریزنا
مهرزاد بروجردی، دانشگاه سیراکیز
چارلز ای. باترورت، دانشگاه مریلند
هوشنگ شهابی، دانشگاه بستن
پاول م. کب، دانشگاه پنسیلوانیا
دیک دیویس، دانشگاه ایالتی اوهایو
خلیل دخانچی، دانشگاه ویسکونسین در سوپریور
فرد م. دونر، دانشگاه شیکاگو
جان ال. اسپوزیتو، دانشگاه جرج تاون
فریده فرهی، دانشگاه هاوایی در مانوا
ویلم فلور، محقق آزاد
لطیفۀ حقیقی، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس
نادر هاشمی، دانشگاه دنور
هرمز حکمت، بنیاد مطالعات ایرانی
مهران کامروا، دانشگاه جرج تاون
مهر انگیز کار، دانشگاه هاروارد (دانشکده حقوق)
احمد کریمی حکاک، دانشگاه مریلند
فرهاد کاظمی، دانشگاه نیو یورک
استیون لمبدن، دانشگاه کالیفرنیا، مرسد
کیت لانگ، دانشگاه ویسکونسین-او کلیر
تاد لاسن، دانشگاه تورنتو
لورن لیبارگر، دانشگاه اوهایو
دنیس مکیون، محقق آزاد
افشین مرعشی، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، ساکرامنتو
لئونارد مارتین، کالج امانوئل
رودی ماته، دانشگاه دلویر
آن الیزابت مایر، دانشگاه پنسیلوانیا
فرزانه میلانی، دانشگاه ویرجینیا
مارگرت میلز، دانشگاه ایالتی اوهایو
دیوید مرگان، دانشگاه ویسکونسین-مدیسون
نگار متحده، دانشگاه دوک
روی متحده، دانشگاه هاروارد
پروانه پورشیرازی، دانشگاه ایالتی اوهایو
شعله کویین، دانشگاه کالیفرنیا، مرسد
نسرین رحیمیه، دانشگاه کالیفرنیا، اروین
تاماس م. ریکز، محقق آزاد
کریم سجادپور، اوقاف کارنگی برای صلح بین الملل
سونیل شارما، دانشگاه بستن
نادر سهرابی، دانشگاه کلمبیا
رزمری استن-جانسن، دانشگاه مینه سوتا
مارک ال.استین، موهلنبرگ کالج
کامران تلطف، دانشگاه آریزونا
جیمز تامر، دانشگاه ایالتی اوهایو
محمّد توکلی-طرقی، دانشگاه تورنتو
نیّره توحیدی، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نورتریج
فرانسس تریکس، دانشگاه ایندیانا
آ. ل. اودویتچ، دانشگاه پرینستون
فرزین وحدت، کالج واسر
فریدون وهمن، دانشگاه کپنهاگ
مرگریت واربورگ، دانشگاه کپنهاگ
مادلین س. زیلفی

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند, ۱۳۸۷ ۱:۴۰ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

گرگهایِ وال استریت رژیم…

حالا شما تصور کنید جوان ۳۲ ساله که ۳بار زندان رفته و از همان زندان معامله کوکائین و مواد مخدر در بیرون از زندان را سازماندهی میکند و از همان زندان قمارخانه را اداره میکند با چه کسانی در ارتباط است.!!؟

زخم…

زخمی که بر تن می نشیند/ زخمی که روح را به صُلابه می کشد/ از هر جایِ بدن که خون فوران کند/ زخم است/ زخم یک دست/ زخم یک پا/ زخم نشسته بر قلب کودکی در غزه…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

یک منبع مطلع درخصوص وضعیت این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: آروین قهرمانی دو سال پیش به اتهام قتل امیر شکری در یک دعوای گروهی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. اکنون تا روز دوشنبه به خانواده وقت داده‌اند و اگر نتوانند رضایت بگیرند، حکم وی اجرا خواهد شد.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

آنچه در هفته ۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت گذشت…