پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸

دفتر تحکیم وحدت: انتخابات مخدوش است!

دفتر تحکيم وحدت در بيانيه هاي متعدد خود پيش از انتخابات، نسبت به صيانت از آراي ريخته شده و ريخته نشده به صندوق هاي راي هشدار داده و بيان کرده بود بدون حضور نهادهاي ناظر مستقل داخلي و بين المللي، فرصت دست اندازي به آراي ملت، براي اقتدار گرايان فراهم مي شود و نتايج انتخابات مخدوش خواهد بود

انتخابات ریاست جمهوری نهم همانگونه که انتظار می رفت با تحرک و تلاش گسترده حاکمیت و بسیج تمامی امکانات و بمباران تبلیغاتی برای تبلور مشروعیت نظام با اعلام غیر واقعی نتایج به ایستگاه نهایی خود رسید.
دفتر تحکیم وحدت در راستای رسالت روشنگرانه و مسوولانه خود و اتخاذ نقش وجدان و داور اجتماعی درانتخابات، لازم می داند نکات زیر را به اطلاع مردم شریف و بزرگوار ایران برساند:
۱- سیاست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور(دفتر تحکیم وحدت) همانند گذشته عدم مشارکت در انتخابات و افشاگری وهشدار پیرامون کاندیدای نظامی- امنیتی، اقتدارگرایان و نماینده بخش صلب و انتصابی هرم اصلی قدرت است. رویکرد مجموعه تحکیم اعتقاد بر اصلاح ناپذیری ساختار قدرت از طریق تصاحب بخشی هایی از آن است و تغییر در چارچوب مصادیق را تاثیر معناداری در سرنوشت کشور نمی داند. هسته اصلی قدرت در ساختار حاکمیت، خارج از منصب ریاست جمهوری قرار دارد و در تحلیل آخر دولت پنهان سرنوشت امور را رقم خواهد زد. 
ویژگی متمایز این انتخابات، تلاش دولت پنهان برای ادغام در دولت آشکار و قبضه تمامی ارکان حاکمیت و مناصب ساختار قدرت می باشد. شرکت در انتخابات غیر موثر، غیر آزاد و ناسالم رونق بخشی سناریوی از پیش تعیین شده هرم ساختار قدرت در نمایش مشروعیت بخشی و القای توهم مقبولیت مردمی قانون اساسی و حاکمیت می باشد.
۲- دروغپردازی و عوامفریبی از ویژگی های بارز این دوره انتخابات بود و در این میان محمود احمدی نژاد گوی سبقت را از دیگران ربود. کسی که قامت کوتاهش مجموعه شهرداری تهران را زمینگیر کرده است و با عملکرد ناصوابش مدیریت شهرداری تهران را عرصه جولان ناشایستگان عاری از مهارت و تخصص کرده است، امروز مدعی پیشرفت و ساخت کشور می شود؟!! کسی که علم حمایت رسمی و علنی از غوغاسازی گروههای فشار و محافل خرد سوز و علم ستیز را در دانشگاه بلند کرده است و مورد حمایت جریانات افراطی امنیتی می باشد، امروز از آبادانی ایران سخن می گوید!! کسی که وامدار مستقیم جریان سرمایه داری سنتی بازار و روابط سوداگرانه اقتصاد رانتی است از حقوق محرومین و مستضعفین دم می زند!! کسی که نگاهی رابین هودی به عدالت و اقتصاد دارد، عرصه اقتصاد جهانی را همانند محله ای می داند که با سرکوب اغنیا، مستضعفان را می توان از فقر در آورد !! و مهتر آنکه احمدی نژاد بیشترین عوامفریبی را در شهرداری انجام داده است و به جای آنکه نقش موثری در کم کردن ترافیک و آلودگی و رفع مشکلات شهری داشته باشد، با حضور در جمع تعدادی از مردم جنوب شهر و نمایش آن در صدا وسیما و روزنامه خود به دنبال آن است تا وجهه ای مردمی برای خود دست وپا کند. غافل از آنکه با چند ساعت دیدار مردمی و آن هم با ۵-۴ نفر، نمی توان مشکلات جمعیت ۱۵ میلیونی تهران را حل کرد.
بی تردید احمدی نژاد هیچ تناسبی برای نمایندگی اراده جمهور مردم شریف ایران ندارد و در اصل انتخاب محفل امنیتی نظامی ساختار قدرت برای منصب ریاست جمهوری است. او راهیافته به دومین مرحله انتخابات از طریق حذف ناعادلانه رقیبش حجت الاسلام کروبی و با دست اندازی در آرای مردم و استفاده از رانت و سوبسید حاکمیت است.
۳- سوارشدن بر ترس مردم ما را به دموکراسی هدایت نمی کند. اشتباه اصلاح طلبان در دور اول ایجاد جو ترس از اقتدارگرایان برای کشاندن مردم به پای صندوق رای بود. این در حالی است آرایی که از روی ترس و پوپولیستی به صندوق ها ریخته شد، به شدت بی شکل و توده وار بود که نفع اصلاح طلبان را در پی نداشت. باید بدانیم اگر بنا بر ترساندن مردم باشد آن گروهی بیشتر سود می برد که امکانات بیشتری برای استفاده از آن را دارد وحتی به ابزاری چون بمب گذاری و در پی داشتن تلفات جانی متوسل می شود.
بگذارید لااقل شجاعت مدنی مردم باقی بماند و همه چیز به انتخابات گره نخورد و مردم را پیشاپیش مرعوب و مستاصل در برابر اقتدار گرایان نکنیم. باید بدانیم تا زمانی که اراده مقاومت در نیروهای سیاسی- اجتماعی و فعالان جامعه مدنی جاری باشد، محمود احمدی نژاد و هر فرد دیگر مورد نظر بخش های افراطی محافظه کاران نخواهد توانست سدی در برابر آزادیخواهی، دموکراسی خواهی و پیشرفت ملت باشد. اشاعه و ترویج جو رعب و هراس علاوه بر آنکه تناسبی با دموکراسی ندارد، جز به بزرگنمایی فعال مایشاء بودن اقتدارگرایان حاصلی ندارد. همسنگران احمدی نژاد در بخش های اصلی قوه قضاییه و نیروهی نظامی و انتظامی حضور دارند و تنها در صورت به هم خوردن موازنه قوا بین جامعه مدنی و قدرت، هر بار که اراده کنند به اعمال سرکوبگرایانه خود خواهند پرداخت و همانگونه که در دولت خاتمی تجربه شد، صرف حضور رییس جمهوری ناهمسو با محافظه کاران مانع تعرض بخش های انتصابی به حقوق ملت نخواهد شد.
۴- دفتر تحکیم وحدت در بیانیه های متعدد خود پیش از انتخابات، نسبت به صیانت از آرای ریخته شده و ریخته نشده به صندوق های رای هشدار داده و بیان کرده بود بدون حضور نهادهای ناظر مستقل داخلی و بین المللی، فرصت دست اندازی به آرای ملت، برای اقتدار گرایان فراهم می شود و نتایج انتخابات مخدوش خواهد بود. مواردی از ادله ناسالم و مخدوش بودن انتخابات، به شرح زیر است:
الف- اکنون که نتایج انتخابات اعلام شده است، مشخص شد که نگرانی های دفتر تحکیم وحدت بی دلیل نیست. فرایند برگزاری انتخابات و نتایج حاصل از آن نشان داد که حاکمیت حتی حاضر نیست آرای آقای کروبی را بپذیرد و از دست اندازی به آرای مردم و کروبی حیا کند. به طوری که بسیج و سپاه با سازماندهی گسترده در سراسر کشور، جایگاه رای کروبی را با کاندیدای خود(احمدی نژاد) تغییر دادند.
از طرفی تناقضات آمار شورای نگهبان و وزارت کشور آنچنان آشکار و غیر قابل باور است که الهام سخنگوی شورای نگهبان در توجیه علت آن، جلو بودن شورای نگهبان در شمارش آرا را عنوان کرده و از یاد برده است که مسوول شمارش آرا، وزارت کشور است و شورای نگهبان فقط نقش ناظر را بر عهده دارد.
ب- ماهها قبل از انتخابات وزارت کشور و سازمان ثبت و احوال کشور میزان واجدین شرایط رای دهنده را ۵/۴۸ میلیون نفر اعلام کرده بود اما ۲ روز مانده به انتخابات بدون هیچ توضیحی در مورد اعلام قبلی، واجدین شرایط رای دهنده ۵/۴۶ میلیون اعلام شد. این در حالی است که بررسی های کارشناسی و علمی واجدین شرایط حق رای را بیش از ۵۰ میلیون نفر می داند. بنابراین با کم کردن میلیونی از تعداد واجدین شرایط شرکت در انتخابات، می خواهند مشارکت حداکثری دروغین را به نمایش بگذارند تا از این طریق بر مشروعیت مورد چالششان بیافزایند.
ج ـ اعلام آرای سفید و باطله در دفعات مختلف تفاوت های فاحشی داشت. پس از آنکه ۲۰ میلیون رای اعلام شده بود، آرای سفید و باطله ۳/۳ در صد اعلام شد و جالب آنکه با اعلام ۲۲ میلیون رای، هیچ رای باطله و سفید منظور نشده بود و با شمارش ۲۴ میلیون رای، آرای سفید وباطله ۶/۱۵ درصد(۳ میلیون و ۷۴۰ هزار رای سفید و باطله) اعلام شد. و در پایان انتخابات پس از اعلام ۲۷ میلیون رای، این رقم به ۱ میلیون رای سفید تقلیل یافت!!
وزارت کشور با این شرایط نشان داد که قدرت و اراده صیانت از آرای ریخته شده و ریخته نشده به صندوق را ندارد و دولت خاتمی پس از برگزاری انتخابات فرمایشی مجلس هفتم، در آخرین اقدام خود، لکه ننگ دیگری بر کارنامه خود افزود و بار دیگر نشان داد که توان دفاع از بدیهی ترین حقوق ملت که از قضا جزو وظایف قانونی اش است، را ندارد و اراده ای برای ایستادگی در برابر اقتدارگرایان را از خود بروز نداده است.
۵- حجت الاسلام کروبی که باهدف اصلاح از طریق مصالحه، مدارا، شیخوخیت و گفتگو با ارکان حاکمیت وارد انتخابات شد، به جایی رسیده است که زبان شکوه اش گشوده شد و نسبت به دخالت گسترده سپاه و بسیج و فرزند رهبری در روند انتخابات اعتراض کرد. جای تعجب بود، کروبی که از ابتدای شمارش آرا، حائز اکثریت آرا بود در پایان نفر سوم انتخابات اعلام شد و از گردونه رقابت باز مانده شد. آقای کروبی پرده از واقعیات تلخی برداشت که سالهاست جامعه ایران از آن رنج می برد و آن دولت پنهان و دخالت غیر مستقیم نهادهای انتصابی در ارکان انتخابی حاکمیت است.
نامه کروبی به رهبری و افشای باندهای پنهان نظامی و بسجی که نتیجه انتخابات را تغییر دادند، باعث فشار بر کروبی شده و گروههای فشار تعرض و دست اندازی به منزل وی داشته اند و تدارک گسترده ای برای حصر وی همانند آیت الله منتظری دیده اند. دفتر تحکیم وحدت ضمن اعلام حمایت کامل خود از حقوق شهروندی حجت الاسلام کروبی، هشدار میدهد نسبت به تداوم تعرض و ایجاد فشار بر وی و تضییع حقوق ملت و ایشان در انتخابات سکوت نخواهد کرد. 

بخش : سياست
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد, ۱۳۸۴ ۲:۴۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

جانباختن یک کودک کار در دیواندره بر اثر انفجار گاز

علیرغم تعهدات بین‌المللی دولت ایران نسبت به کنوانسیون حقوق کودک و نیز میثاق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد دولت جمهوری اسلامی تا کنون هیچ گونه اقدام مثبتی برای تضمین حقوق رفاهی و حداقلی کودکان نظیر حق بر غذا، آموزش و استانداردهای سلامت انجام نداده است.

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در اعتراض به ادامه‌ی حبس غیر قانونی اسماعیل عبدی

بیش از ۸ سال است که اسماعیل عبدی، به جرم تلاش برای بهبود شرایط آموزش کشور در زندان‌ است. این در حالی است که قاتلان و اختلاسگران، آزادانه در کشور جولان می‌دهند و خون ملت را می‌مکند.

سخنرانی دمیتری نویکوف در کنفرانسی در ووهان: “چین توسعه جهانی را به نفع سوسیالیسم تغییر می دهد”

جهان به طور پویا در حال تغییر است. زمین آشکارا از زیر پای هژمون سالخورده می‌لغزد. مراکز جدید قدرت با اطمینان بیشتر و بیشتر منافع مشروع خود را اعلام می‌کنند. مدل چینی مدرن‌سازی – با در نظر گرفتن منافع مشترک- تأثیر فزاینده‌ای بر روند تاریخ جهان خواهد داشت. همانطور که اتحاد جماهیر شوروی در زمان خود منشاء تحولات بود، امروز نیز جمهوری خلق چین مسیر توسعۀ جهانی را به نفع سوسیالیسم تغییر می‌دهد.

علائم روان‌پریشی توده‌ای

والسا تردید ندارد که در انتخابات پارلمانی آینده تقلب خواهد شد. رئیس سابق اتحادیۀ همبستگی می‌گوید: «با علم به اینکه آن‌ها در حال شکست هستند، به گونه‌ای عمل می‌کنند که زمان بخرند و آماده شوند تا زودتر به زندان نروند». او با اشاره به عوامل ناشناس کرملین، به عنوان نمونه از آنتونی ماتسریویچ، وزیر دفاع ملی سابق نام می‌برد که به گفتۀ والسا، «روابط خوبی با روسیه داشت و هنوز هم دارد».

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
پيام ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جانباختن یک کودک کار در دیواندره بر اثر انفجار گاز

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در اعتراض به ادامه‌ی حبس غیر قانونی اسماعیل عبدی

سخنرانی دمیتری نویکوف در کنفرانسی در ووهان: “چین توسعه جهانی را به نفع سوسیالیسم تغییر می دهد”

علائم روان‌پریشی توده‌ای

متن نامه‌ی نرگس محمدی خطاب به واتسلاو بالک، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

مسایل قیام ژینا و وظایف سوسیالیست‌های ایران – بخش اول