یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰

زمینه های چرخش به “تغییر” روش حاکمیت در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

برگشت روحانیت به قدرت اجرائی یکی از دغدغه ها اصلی نظام بود تا اعتبار از دست رفته خود را در وجود روحانی بعنوان فردی معتدل، امنیتی، مورد اعتماد رهبر، مسئول مطالعات سیاسی و استراتژی نظام و سرانجام مرد با تجربه در گفتگوهای نظام با کشورهای غربی برای دستیابی به تفاهم و کاهش و تعدیل تحریمها متبلور کند.

“آیا این از بد بختی زمانه نیست که دیوانگان، نابینایان را هدایت میکنند”؟   “ویلیام شکسپییر”                                                              

در حالیکه دیکتاتورهای کوته فکر تلوتلو خوران پیش میروند، به نابینایان فریاد میزنند از اینطرف.

من بارها  در گفته ها و نوشتهای خود به این نکته اشاره کردم که “انتخابات” در جمهوری اسلامی نه تنها معضل و تشتت و تفرقه بی پایان برای  اپوزیسیون،بلکه در درون پوزیسیون و جناحهای حاکم را در هر حال همراه داشت. این امر میتواند از یکطرف “بیفایدگی” انتخابات را تداعی کند و از سوی دگر جامعه را با مقوله انتخابات بمثابه ابزار “تغییر” در تماس قرار دهد. این “تغییر” اما میتواند با توجه به توازون قوا و یا توازون ضعفها نتایج متفاوت را به دست دهد. همانطوریکه قابل پیش بینی بود، با فرا رسیدن یازدهمین دوره” انتخابات” در جمهوری اسلامی ایران و نتایج پس از آن،همه نیروهای سیاسی مداخلگر در این روند خود را پیروز و طرف مقابل را مغلوب اعلام بدارند. حال این میخواهد در درون و یا برون حاکمیت و یا در پوزیسیون و اپوزیسیون باشد.آنگاه مچگیری  و فاصله گیری از هم  برای یک مدت راه میافتد و با گذ شت زمانی کوتاه ، تهمتنان در خلاء فریاد یکدیگر را نظاره میکنند تا دگر بار به ارزیابی از تصمیم خود بنشینند. این سناریو با یازده دوره ریاست جمهوری تکرارشد و میشود و آنچه باقی میماند نظام استبدادی در یکطرف و جامعه پر معضل عرضه شده بر پایه آزمون و خطا توسط قدرت حاکم درطرف دیگر معادله به صف آرائی و کمین مینشینند تا در حماسه ای دیگر خود رابرای  زور آزمائی در شرایط حاصل از عملکرد یک دوره آماده نمایند. این درست است که انتخابات در ایران آزاد،دموکراتیک نیست و نیروهای خارج از التزام به قانون اساسی حق شرکت در انتخاب شدن را ندارند. اما “انتخابات” در چارچوب محاسبات و موازن نیروهای درون نظام هم بدون اما و اگر و تلافات جانی و حیثیتی هم همراه نبود.سیر حوادث در این دورانها موئید این واقعیات تاسف آور میباشند.

با تشدید شدن تحریمهای همه جانبه توسط آمریکا و به تبع آن اغلب کشورهای اروپائی و آسیائی موثر وادامه ماراتن گفتگوهای ۵+۱ در باره موضوع هسته ای، شرایطی را ببار آورد که دیگر راه مقاومت برای آن بخش از “عقلای” نظام ناممکن و آنها را بر آن داشت تا به گونه ای از این مرحله گذر کنند. در اواسط زمستان ۱۳۹۱ سران اصلاح طلب  از یکطرف و هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری از طرف دیگر در نشستهای علنی و نیمه علنی، برآن شدند تا برای نجات نظام،به گفته خمینی از اوجب واجبات، راهها و محتملات را بررسی نمایند. سران امنیتی و نظامی و بیت خامنه ای هم شرایط وخیم را نه  بخاطر “حمله نظامی” یک کشور خارجی به ایران بلکه خطر شورش از درون را بخوبی دریافتند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) پیش از سال جدید و نامگذاری سال ۹۲ به عنوان «حماسه سیاسی؛ حماسه اقتصادی» از حماسی بودن مردم در انتخابات پیش رو خبر داد.(رجوع شود به خبرگراری ایسنا/ کد خبر ۹۱۱۲۲۷۱۷۶۶۰/ یکشنبه ۲۷ اسفند۱۳۹۱ . بر پایه ارزیابیها و گزارشات از شرایط کشور به سید علی خامنه ای، کلیپ ” خلق حماسه سیاسی و اقتصادی” به بازار آمد و آنگاه ذوب شدگان ولایت به تکرار آن پرداختند. قدر مسلم این حماسه دیگر نمیتوانست با گرایشات افراطی هشت ساله دولت احمدی نژاد که پروژه دیپلماسی دیکته شده رهبر مبنی بر ” بهترین دفاع، حمله است” را پیشبرد، جواب دهد. پس آنگاه تدبیر و امید از مخیله خامنه ای هم گذر کرد. او را بر آن داشت تا بگوید ما مخالف گفتگو با آمریکا نیستیم… و بتدریج اقرار بر آن کرد تا بگوید دیگر از هیچ کاندیدائی حمایت نمیکند و او فقط یک رای دارد. بیانات خامنه ای در ۵ تیر ۱۳۹۲ هم بعد از اتمام انتخابات بدون دردسر هم تائید آنست که در این اتخابات او هم مهندس کار آمدی است. : به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس، مسئولان و قضات دستگاه قضایی، با تشکر از اقدامات دستگاه قضا، حماسه عظیم و حقیقی ملت بصیر و هوشمند ایران را در انتخابات ۲۴ خرداد، کاری کارستان خواندند و با تأکید بر ضرورت کمک به رئیس‌جمهور منتخب افزودند: شکست همه‌جانبه برنامه‌ها و اهداف دشمنان، تجلی اعتماد عمومی ملت به نظام اسلامی و مجریان و ناظران انتخابات، وجود امنیت پایدار به عنوان زیرساخت پیشرفت و آبادانی، نجابت و قانون‌پذیری نامزدهای دیگر در قبال رئیس‌جمهور منتخب، و استحکام و اقتدار جمهوری اسلامی در دفاع از منافع ملت از نکات مهم انتخابات اخیر بود. رهبر انقلاب با اشاره به برنامه‌ریزی یکساله، پیچیده و چندوجهی جبهه مخالف ملت ایران خاطرنشان کردند: دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی تلاش کردند یا انتخابات برگزار نشود و یا با سردی و بی‌اعتنایی ملت روبرو شود. ایشان افزودند: آنها برای بعد از انتخابات هم برنامه داشتند تا به بهانه‌های مختلف مقاصد شوم خود را پیگیری کنند اما به فضل الهی ملت، مهارت و عظمت خود را در روز رأی‌گیری نشان داد و آنچه اتفاق افتاد، ۱۸۰ درجه خلاف خواسته‌های دشمنان بود.

رهبر انقلاب ورود نیروی عظیم مردم به عرصه انتخابات را ناشی از هدایت دل‌های ملت به دست توانای پروردگار برشمردند و افزودند: در پرتو این لطف الهی، انتخابات حقیقتاً حماسه شد و آرزوی خیرخواهان تحقق یافت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کمک به رئیس‌جمهور منتخب را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: اداره کشور، واقعاً کار سختی است و همه افراد و همه دستگاه‌ها باید رئیس‌جمهور برگزیده مردم را یاری کنند.

رد “صلاحیت” رفسنجانی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص نظامی هم مرهمی بود تا مشائی رد صلاحیت شود و به احمدی نژاد تفهیم شد که بازی تمام شد.  آقای علی اکبر ناطق نوری،بازرس ویژه خامنه ای  هم در دیدار با رهبرحامل  این پیام بود که دیگر این راه رهبر به ناکجا آباد است. آنگاه در اواسط اسفند ۱۳۹۱ ، آقای حسن روحانی ، رئیس تدوین استراتژی نظام در مجمع تشخیص مصلحت سفرهای استانی را از مناطق جنگ زده شروع کرد و اعلام نمود که برای کاندیداتوری به رایزنی با سران نظام مشغول است و اگر آقایان خاتمی و رفسنجانی نیایند، او کاندیدا خواهد شد. “برگ اقبال” به او خنده زد. نمایش صف آرائی ۲+۱ و ۳+۲ راه افتاد. در مناظرات تلویزیونی، هم به خوبی ایفای نقش نمودند تا آن حد که ولایتی مشاور سیاستهای خارجی خامنه ای در حملات خود به جلیلی آنقدر پیش رفت تا همه بدبختیهای حاصل از تحریم بواسطه سیاست رهبر و بیت او در مسئله هسته ای را به گردن او باندازد. اگر چه این بسیجی قربانی ملاحظات رهبر معظم خود شد،اما همه ظرفیتهای بسیجیان برای نگاه داشتن او در صف رقابت بکار گرفته شد تا بگویند دستهای مقاومت همچنان در جامعه زنده است، او و طیف اصولگرایان از هر رنگ آن میتوانند در مواقع ضرور به صحنه برگردند.

با اعلام نتایج انتخابات و “پیروزی” حجت السلام و المسلمین حسن(فریدون) روحانی، خاطر همگان جمع شد و بازار بورس و طلا در معجزه ای”نامرئی” به دلها امید بخشید. به گزارش ایلنا : رئیس جمهور منخب مردم گفت: این پیروزی و خلق حماسه را به لطف عنایات خاص امام زمان(عج) و همچنین تدابیر مقام معظم رهبری و به خصوص کلمات و جملات و رهنمودهای ایشان مخصوصا آنجایی که در لحظات آخر فرمودند که رای مردم امانت و حق‌الناس است، مدیون هستیم گفت: اگر تدابیر ایشان نبود، معلوم نبود شاهد چنین روزی برای ملت ایران توام با این همه شادی بودیم یا خیر”. ایلنا همچنین گزارش میدهد که آقای سید محمد خاتمی ضمن تبریک به انتخاب آقای دکتر حسن روحانی،با اشاره به حضور پرشور ملت ایران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و خلق حماسه سیاسی که به انتخاب دکتر روحانی با اکثریت مطلق آراء منجر شد، گفت:” حقاً و انصافاً باید از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب که زمینه تحقق این حماسه را فراهم نمودند، قدردانی کرد”. در پیروزی آقای روحانی، نباید  تلاش آقای حسن خمینی ر ا هم از زیاد برد. روحانی همچنین با اطمینان از این طیف فکری نظام، توانست به نظامیان اطمینان خاطر دهد. خبرگزاری فارس به نقل از حسن فیروز آبادی،رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام میدارد که:بسیج باید اولین منظرش،منظر روحانیت باشد که در رأس روحانیت،ولایت فقیه است. الزام عملی به ولایت فقیه یعنی هر چه ایشان فرمودند را بپذیریم حتی اگر قدرت درک آن را نداشته باشیم و یا به ضرر ما باشد.»

برگشت روحانیت به قدرت اجرائی یکی از دغدغه ها اصلی نظام بود تا اعتبار از دست رفته خود را در وجود روحانی بعنوان فردی معتدل، امنیتی، مورد اعتماد رهبر، مسئول مطالعات  سیاسی و استراتژی نظام و سرانجام مرد با تجربه در گفتگوهای نظام  با کشورهای غربی برای دستیابی به تفاهم و کاهش و تعدیل تحریمها متبلور کند. بی جهت نیست که پیروزی آقای روحانی با استقبال و ارسال تبریک همه طیفهای داخلی و نیز با واکنش کم و بیش مثبت کشورهای غربی همراه شد. در حالیکه پیروزی احمدی نژاد مورد شک و تردید قرار داشت با استقبال روبرو نشد و اگر هم شد، فقط از طرف تعدادقلیلی از کشورهای همسو در سیاست خارجی بود. “کریمی اصفهانی در خصوص تاثیر لباس روحانیت در انتخاب مردم یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی با روحانیت و حرکت امام راحل به وجود آمده و طبیعی است که در نهایت این روحانیت است که در مقابل استکبار قد علم می‌کند اما روحانیتی مورد نظر ماست که در کنار نظام باشد”.

نقش انکارناپذیر خامنه ای در حماسه‌سیاسی.

 

 مقاله آقای جلالی زاده در سایت “الف” در باره نقش رهبری، اصلاح‌طلبان و پیروزی حسن روحانی قابل توجه است.

 

گروه مقالات: انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر که باعث بازگشت دوباره امید و امیدورزی در سطح مناسبات اجتماعی و سیاسی به طور عام و مناسبات فردی به طور خاص گشته را از زوایای گوناگون و ابعاد متفاوت می‌توان مورد بررسی قرار داد و نقش افراد و جریانات و گروههای گوناگون را در آن واکاوید اما هدف این نوشتار مختصر، نگاه گذرایی به نقش موثر مقام رهبری در خلق این حماسه است.

آقای جلالی زاده میگوید:”چه بخواهیم و چه نخواهیم نقش بسیار تاثیرگذار و مثبت رهبری در انتخابات اخیر غیر قابل انکار است، رهبری با قدرت و جایگاه خاص خویش آرام آرام و فارغ از حاشیه‌ها، بازگشت آرامش به کشور را از چندین ماه پیش به طور جدی و دقیق برنامه ریزی کرده و فارغ از جدال‌ها و دعواهای گاه عجیب و غریب جناح ‌های مختلف کشور برنامه‌های مورد نظر خویش برای گذر از بحران‌های پیش رو را عملیاتی کرد، هنگامی که بازی‌های خسته کننده جریانات سیاسی و اجتماعی درون کشور، مردم را از مدیریت اجرایی خسته کرده و بسیاری را دلزده و نا امید ساخته بود خیلی‌ها فکر نمی‌کردند که رهبری مشغول تدبیری اساسی برای برون رفت از وضعیت کنونی است. این یک واقعیت است که رهبری بسیاری از مخالفان اصولگرا و جدی احمدی‌نژاد که حتی تا طرح عدم کفایت سیاسی او پیش رفتند را متقاعد نمود که تحمل او و دوره احمدی‌نژادیسمی تا پایان دوره دولتش به مصلحت است و تزریق بحران عدم کفایت رییس دولت به نظام ضربه می‌زند. رهبری بود که عمق ضربات وارد شده به کشور را به سبب ضعف مدیریتی و نیز تحریم‌های سنگین و نیز نارضایتی‌های مردمان را به طور جدی دریافت و حل مسایل و معضلات را در اولویت کاری خویش تعریف نمود. رهبری با قدرت بی‌بدیل تعریف شده‌اش در قانون اساسی، برگزاری انتخاباتی بی شک و شبهه و کاملا سالم را به شورای نگهبان، صدا و سیما، نیروهای مسلح، ائمه جمعه، حوزه‌های علمیه، دولتیان و… فرمان داد و راه برون رفت را جلب اعتماد دوباره‌ی مردمان ایران زمین دانست و هوشمندانه همه را حتی کسانی که دل در گرو جمهوری اسلامی ندارند را به پای صندوق‌ها فراخواند و آن شد که مردمان نیز آمدند و حماسه خلق شد. موضع‌گیری‌های به موقع، از جمله حق الناس خواندن رای مردم و دستور حفاظت کامل از آرای مردم، عدم توجه به نامزدها، جریانات و افراد افراطی و برنامه‌های آنان، تاکید بر انتخاباتی سالم، فراخواندن ملت به اعتماد به ساختار حقوقی و انتخاباتی نظام و… در روی کار آمدن روحانی نامزد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان اعتدال گرا نقش اساسی داشتند و همین مسایل و مسایلی از این دست بود که باعث گشت خاتمی پرچمدار جریان اصلاحی و هاشمی نماد جریان اعتدالی در کشور زبان به تخسین رهبری و تشکر از نقش ویژه اش در انتخابات و بازگشت آرامش به ایران بگشایند” .

رضایت از پیروزی آقای روحانی فقط به جریانات حامی و خواهان پیروزی او محدود نمیشود. چنانکه آقای حبیب الله عسگر اولادی از حامیان پیشین احمدی نژاد و دبیر کل جبهه پیروان خط اما و رهبری در برنامه تلویزیونی شبکه خبر بیان داشت: پس از انتخابات در فضای کشور آرامشی حاکم شده که در ۲۰ سال گذشته بی نظیر بوده است. او تصریح کرد : «نتیجه انتخابات به مردم آرامش داد، شاید اغراق نباشد اگر بگویم ۲۰ سال است چنین آرامشی را در کشور نداشتیم.» این سیاستمدار معتدل اصولگرا که قبل از انتخابات نیز درخواست رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی را مطرح نموده بود، در این برنامه تلویزیونی تاکید کرد: زمانی که متوجه نتیجه انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری شده، گفته است «آقای روحانی، در میان شش نامزد حاضر در انتخابات، خیرالموجودین است، که آثار این انتخاب را در آرامش مردم و کشور دیدیم”.

عسگراولادی، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره با سابقه فعالیت سیاسی خود، تاکید کرد:” تاکنون چنین آثاری از اعلام نتایج یک انتخابات در جامعه به یاد نمی‌آورد. وی، اضافه کرد: در روز رای‌گیری و در حوزه‌های اخذ آرا، خانم‌ها و کسانی دیده که از ظاهر آنها چنین برمی‌آمده که به نظام جمهوری اسلامی معتقد نبودند، اما به خاطر «کشور و اعتلای نام ایران، پای صندوق‌های رای آمده‌بودند.» او در همین رابطه به اظهارات رهبری اشاره کرد که پیش از انتخابات از کسانی که حتی معتقد به نظام نیستند، خواسته بود تا به خاطر کشور در انتخابات شرکت کنند. هاشمی و خاتمی و روحانی به خوبی می‌دانند که رهبری، شخصیت به شدت هوشمندی است و با توجه به دسترسی نامحدود به اطلاعات گوناگون و نیز تجربه رهبری و مدیریت در این سالها ایشان را به فردی متفاوت با دیگر کسان بدل کرده، می‌دانند که در برهه‌های گوناگون و با توجه به شرایط زمانی و مکانی تصمیماتی اتخاذ کرده و عملکردهایی داشته است که در بیست و اند سال گذشته نظام را از بحران‌های پیش رو عبور داده و به اینجا رسانده است”.

بر آمد و نقش دوباره و علنی هاشمی رفسنجانی در صحنه سیاسی و توازن قوا.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار یا جمعی از روحانیون و علمای استان خراسان رضوی حضور روحانیت در بخش های مختلف را ناشی از مردمی بودن آنان دانست و گفت:” مردم در این انتخابات نشان دادند که با آگاهی کامل از همه سطوح جامعه، نقش سازنده ای در خلق حماسه سیاسی داشته و با کمک و همیاری این مردم می توانیم به حماسه اقتصادی نیز دست یابیم”.

به گزارش ایلنا، عضو خبرگان رهبری افراط و تندروی ها را نه تنها برای جامعه بلکه برای دین نیز مضر دانست و تاکید کرد:”همه باید با زنده نگه داشتن امید به آینده در بین آحاد جامعه، با اقدامات صحیح خوشحالی مردم را تداوم بخشیم”. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فشار های وارده از سوی آمریکا و غربی ها در گسترش تحریم ها گفت: برخی سیاست های غلط کشور را با مشکلاتی روبرو ساخت که باید با تعاملی سازنده با دنیا، آنها را تبدیل به فرصت نماییم”. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به ناکامی تلاش رسانه های غربی در القای فرمایشی بودن انتخابات و تاثیر گذار نبودن آرای مردم گفت: “حضور بیش از ۷۲ درصد از مردم در انتخابات نمونه ای از دموکراسی است که توانست ظرف دو هفته تبلیغات چنین انتخابات سالم و آبرومندی را برگزار کند بطوری که حتی مغرضان نیز به این حضور گسترده اعتراف نمودند”.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:” مردم با اکثریت آرا فردی را انتخاب کردند که علاوه بر تحصیلات فقهی دارای دکترای حقوق، سابقه طولانی و ارزشمندی در مراکز حساسی از جمله شورای امنیت ملی، پدافند هوایی، مجلس خبرگان و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع داشته است و واقعیت این انتخابات بازگشت اعتماد و اطمینان مردم به روحانیت است”.

سخنی در باره آمار انتشار انتخابات گویای مهندسی انتخابات و گشایش سیاستی دیگر است.

سخنان آقای علی اکبر ناطق نوری در پیش از انتخابات و حمایتش از روحانی و همچنین یک روز قبل از شروع انتخابات در پایان یابی انتخابات در همان دور نخست قابل توجه میباشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،” بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور جدیدترین نتایج اعلام شده، از ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رای دادن، ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ نفر رای دادند که ۳۵ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۴۷ رای صحیح اخذ شد. بدین ترتیب میزان مشارکت مردم در این انتخابات، ۷۲.۷ درصد بوده است. بر اساس شمارش کل آرا، حسن روحانی حائز اکثریت آرا و در نتیجه به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم معرفی شد”. اما جدول زیر باداده های اعلام شده،خالی از ابهام نمیباشد. نخست اینکه مرکز آمار ایران تعداد جمعیت براساس نفوس و مسکن را ۷۵۱۴۹۶۶۹ نفر اعلام نمود که از این تعداد،۷۳۴۶۱۴۷۴ نفر تابعیت ایران و بقیه از اتباع جارجی، افغان،عراق،پاکستان،ترکیه و سایر کشورها میباشند. ۷۶.۶ درصد از جمعیت بالای ۱۴ سال دارند. با این حساب حدود ۵۶۲۷۱۴۸۹ نفر واجد شرایط رای هستند. و در نهایت ۵۷۸۸۲۹۹ نفر از سبد واجدین شرایط رای ستاد انتخابات حذف شدند. بعلاوه با محاسبات من در پائین جدول، حاکی از آنست که بر اساس فرمول”غلط” ۱۶۰۴۴۱۱ نفر اضافی اعلام شد. و درصد شرکت کنندگان هم با توجه به شرکت واقعی به ۳۳۸۵۴۳۳۶ نفریعنی به ۵۳.۹ درصد میرسد. با این محاسبات میتوان این ارزیابی ر ا داشت که اگر چنین نمیشد،انتخابات به دور دو م میرفت و با توجه به کمبود وقت و فشار سیاسی و جلوگیری از حوادث پیش بینی نشده و صرفه جوئی در هزینه ها،سران نظام را بر آن تدبیر و امید واداشت تا قضیه را پایان یافته اعلام نمایند و همه را به شادمانی و خرسندی فراخوانند. در دیگر سوی آمارها، ما شاهد روند افزایش عدم شرکت در انتخابات میباشیم. لازم است فارغ از ذوق زدگی  بعضی ازمخالفان انتخابات به بررسی جامعه شناسی و رفتارشناختی پرداخت و دید چند درصد بار سیاسی و چند درصد “بی علاقگی” به انتخابات  ر ا در برمیگیرند. تا بر آن اساس نیروهای تحول طلب بتوانند با برنامه ریزی صحیح طرح آلترناتیو سیاسی را به بحث بگذارند.

 

 

 

کل آرا

غرضی

ولایتی

جلیلی

رضائی

قالیباف

روحانی

استان .

۱۸۹۳۵۰۴

۲۵۰۹۱

۱۶۴۱۷۹

۱۸۷۲۲۷

۲۳۰۱۶۵

۱۸۷۴۴۰

۱۰۹۹۴۰۲

آذربایجان شرقی

۱۳۲۰۰۵۰

۱۵۵۴۸

۶۷۸۷۴

۹۳۷۸۷

۱۰۵۶۵۸

۱۵۱۵۰۸

۸۸۵۶۷۵

آذربایجان غربی

۶۳۵۹۱۲

۸۳۶۷

۴۰۵۳۱

۴۴۴۴۱

۵۹۵۲۴

۹۸۲۹۸

۳۸۴۷۵۱

اردبیل

۲۲۲۱۷۹۹

۵۹۱۰۶

۲۰۳۶۷۹

۴۱۱۰۹۸

۲۷۰۷۹۹

۲۵۹۶۰۱

۱۰۱۷۵۱۶

اصفهان

۱۰۱۲۸۳۵

۱۲۲۲۶

۷۷۲۸۸

۱۰۵۳۷۲

۸۴۶۳۳

۲۱۳۹۰۴

۵۱۹۴۱۲

البرز

۳۱۱۳۴۵

۳۸۸۹

۱۵۱۰۴

۲۲۹۷۶

۵۸۱۸۲

۳۵۵۸۶

۱۷۵۶۰۸

ایلام

۵۱۸۰۳۴

۶۷۱۱

۳۸۴۹۹

۵۴۹۶۰

۷۴۲۲۰

۶۴۸۸۱

۲۷۸۷۶۳

بوشهر

۴۹۱۷۸۸۴

۶۱۸۹۳

۳۱۶۵۹۲

۵۵۰۳۸۴

۳۳۶۵۵۷

۱۲۶۶۵۶۸

۲۳۸۵۸۹۰

تهران

۴۷۳۶۴۷

۴۰۳۴

۲۱۶۹۳

۳۷۷۳۴

۲۱۱۱۰۱

۴۳۲۰۱

۱۵۵۸۸۴

چهار محال بختیاری

۴۳۲۳۶۰

۵۰۵۲

۱۵۱۸۵

۱۰۳۳۸۲

۱۴۵۸۲

۱۰۱۷۱۳

۱۹۲۴۴۶

خراسان جنوبی

۱۰۲۱۹۲۰

۱۰۱۸۵

۳۵۳۸۹

۱۱۱۷۷۱

۳۱۶۷۶

۳۰۳۵۵۵

۵۲۹۳۴۴

خراسان رضوی

۴۷۹۲۲۴

۵۶۸۴

۱۷۹۲۴

۵۲۸۰۲

۱۸۸۷۰

۱۵۷۸۰۰

۲۲۶۱۴۴

خراسان شمالی

۱۹۷۸۲۲۷

۱۵۲۵۱

۷۸۴۸۸

۱۶۹۴۴۶

۹۲۱۵۷۰

۱۱۷۹۷۷

۶۷۵۴۹۵

خوزستان

۵۶۰۴۵۳

۹۱۷۰

۴۲۵۵۰

۷۰۷۹۷

۴۹۶۵۴

۱۰۶۴۱۵

۲۸۱۸۶۷

زنجان

۱۰۵۱۰۱۶

۸۷۸۵

۳۶۱۲۲

۶۴۳۳۹

۶۱۹۸۶

۱۰۹۳۹۰

۷۷۰۳۹۴

سیستان و بلوچستان

۲۲۲۰۶۵۴

۲۳۳۴۳

۱۳۵۴۲۵

۳۰۹۹۲۹

۲۱۱۴۸۹

۲۴۷۶۱۵

۱۲۹۲۸۵۳

فارس

۹۵۲۸۲۱

۸۱۰۸

۴۷۱۷۴

۹۰۵۷۳

۴۵۸۸۴

۴۳۶۳۴۳

۳۲۴۷۳۹

قزوین

۵۲۹۲۶۰

۹۳۴۶

۶۸۳۵۶

۱۲۱۲۳۷

۳۰۵۴۹

۸۹۹۸۷

۲۰۹۷۸۵

قم

۶۱۸۶۱۹

۷۰۴۸

۱۷۸۴۳

۳۰۱۹۵

۴۹۶۹۵

۷۵۵۴۸

۴۳۸۲۹۰

کردستان

۱۴۴۱۸۸۵

۱۴۲۳۷

۶۴۲۰۲

۲۱۵۸۷۲

۶۹۳۱۶

۲۲۲۷۹۵

۸۵۵۴۶۳

کرمان

 

۹۵۳۰۳۰

۹۰۱۷

۴۱۳۸۴

۶۴۵۹۷

۱۰۸۱۸۶

۱۶۲۰۶۲

۵۶۷۷۸۴

کرمانشاه

۳۲۴۰۵۹

۱۴۸۷

۱۱۵۱۰

۲۴۱۳۸

۱۴۲۰۴۰

۱۸۴۸۹

۱۲۶۳۹۵

کهگیلویه بویر احمد

۹۱۶۳۴۲

۱۰۴۰۱

۷۴۶۳۳

۷۸۱۹۲

۴۶۱۰۰

۱۵۸۹۴۷

۵۴۸۰۶۹

گلستان

۱۳۳۸۸۳۴

۱۸۵۱۶

۸۵۱۵۶

۱۵۰۰۲۶

۸۶۹۲۳

۲۱۳۴۲۴

۷۸۴۷۸۹

گیلان

۶۸۶۹۴۸

۶۵۹۶

۴۰۹۰۸

۶۳۳۱۶

۲۳۶۴۵۱

۹۹۰۲۲

۲۴۰۶۵۵

لرستان

۱۸۵۱۴۳۳

۲۰۷۴۲

۱۶۱۷۸۳

۱۸۰۷۷۲

۹۴۱۷۸

۲۸۶۴۶۴

۱۱۰۷۴۹۴

مازندران

۷۰۴۴۸۲

۹۴۰۹

۷۴۱۹۲

۹۳۴۳۴

۶۶۶۲۱

۱۳۷۱۹۵

۳۲۳۶۳۱

مرکزی

۷۳۱۰۴۴

۱۱۳۵۶

۴۸۷۴۳

۱۲۲۹۵۴

۶۴۲۷۰

۶۹۲۷۷

۴۱۴۴۴۴

هرمزگان

۸۹۱۵۴۷

۱۱۳۷۸

۶۹۷۷۰

۱۳۸۴۱۴

۸۰۳۴۰

۱۳۹۸۳۵

۴۵۱۸۱۰

همدان

۵۱۹۲۵۸

۵۱۳۷

۲۷۴۶۸

۶۲۲۳۲

۱۹۷۹۳

۵۳۱۰۱

۳۵۱۵۲۷

یزد

۳۴۵۹۱۰

۵۰۵۱

۲۵۶۰۰

۵۵۹۸۷

۱۴۵۴۱

۸۷۵۹۸

۱۵۷۱۳۳

سمنان

ــــــــــــــــــ

۴۲۲۱۶۴

۲۱۶۵۲۴۴

۳۸۸۲۳۸۴

۳۸۹۵۵۵۳

۵۷۱۵۵۳۹

۱۷۷۷۳۴۵۲

زیر مجموع هر کاندیدا

۳۵۴۵۸۷۴۷

۴۴۶۰۱۵

۲۲۶۸۷۵۳

۴۱۶۸۹۴۶

۳۸۸۴۴۱۲

۶۰۷۷۲۹۲

۱۸۶۱۳۳۲۹

کل آرای “صحیح” اعلام شده

۳۳۸۵۴۳۳۶

ــــــــــــــ

ـــــــــــــــ

ـــــــــــــــ

ـــــــــــــــ

ـــــــــــــــ

ـــــــــــــــ

مجموع آرای بدست آمده

۱۶۰۴۴۱۱

۲۳۸۵۱

۱۰۳۵۰۹

۲۸۶۵۶۲

-۱۱۱۴۱

۳۶۱۷۵۳

۸۳۹۸۷۷

  آرای اضافی اعلام شده

 

 

تاریخ انتشار : ۱۶ تیر, ۱۳۹۲ ۶:۳۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران