یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹

زندانیان سیاسی و بازداشتی‌های ماه‌های اخیر آزاد باید گردند!

هنوز خیل وسیع بازداشت‌شدگان ماه‌های اخیر به شکل گمنام باقی مانده و هیچ فهرستی از نام و نشان آن‌ها در دست نیست. در این میان وظیفه‌ی سترگ همه‌ی آزادی‌خواهان، روشنفکران، نویسندگان و فعالان سیاسی مدافع حقوق مردم در درون ایران، برجسته کردن مطالبه‌ی «آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی» و «آزادی بازداشت‌شدگان ماه‌های اخیر» به صورت اصلی‌ترین خواسته‌ها در کنار سایر شعارهای اساسی در تظاهرات هرروزه در سطوح مختلف؛ چه در داخل کشور و چه در برون مرز است.

 

یادداشت روزانه (نمره بیستم)

زندانیان سیاسی و بازداشتی‌های ماه‌های اخیر آزاد باید گردند!

 جان زندانیان سیاسی در خطر است. باید یک‌پارچه در مقابل رژیم ترور و جنایت برای لغو احکام اعدام و برای آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در خیابان‌ها ماند. دستگاه بیدادگری قوه‌ی قضائیه، به خیال خام خویش و برای ایجاد وحشت عمومی در دل جامعه، چندی پیش اعلام کرده: تا کنون برای ۲۵ پرونده در کرمان، ۸۹ پرونده در سمنان، ۱۱۹ نفر در زنجان، ۱۰۵ پرونده در خوزستان، ۵۵ نفر در قزوین، ۱۱۰ نفر در کردستان، ۳۱۵ نفر در تهران و ۲۰۱ نفر در استان البرز، کیفرخواست صادر شد و هم‌چنان این روند ادامه دارد. این ارقام تنها گوشه‌ای از بی‌شمار جنایاتی‌ست که از این رژیم سر زده و به بیرون درز کرده است. به یقین ابعاد این شقاوت و بازداشتی‌ها گستردگی بیشتری دارد. چنان‌چه پیشتر پاسدار میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور به خبرگزاری فارس گفته بود: «ازاین به بعد دستگیرشدگان صحنه‌ی اغتشاشات، تا زمان محاکمه دیگر به هیچ وجه آزاد نخواهند شد و دادگاه‌های آن‌ها به سرعت برگزار می‌شود و احکام بسیار قاطع و بازدارنده‌ای برای آن‌ها صادر خواهد شد».

هم اکنون در پشت دیوار زندان‌های کشور خانواده‌های زیادی چشم‌ به ‌راه خبری از جوانان بازداشت‌شده‌‌ی خویشند. جا دارد اعتراضات را در هم‌راهی با آنان ومحاصره‌ی زندان‌ها نیز پیش برد. درهای زندان را باید شکست وفرزندان مردم راپیش از «اجرای احکام قاطع» این جنایت‌کاران آزاد کرد و نجات داد.

در آستانه‌ی همایش جهانی برای مبارزه جهت آزادی بی‌قید و شرط همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران و از جمله «توماج صالحی» رپر مردمی که تحت شدیدترین شکنجه‌هاست، باید به شکل همه‌جانبه‌ای به حمایت از این شعار در جای‌جایِ جهان برآمد. جنبش آزادی‌خواهانه‌ی مردم ایران با همه‌ی قدرت در حال پیشروی است و سر باز ایستادن ندارد. هم‌چنان در خیابان اعتراض خود را پی می‌گیرد، هر چه بیشتر مورد پشتیبانی وحمایت قراردهیم، می‌تواند در اشکال تازه و بدیعی متناسب با روند پیشروی جنبش موجب ارتقای آن شود.

امروز هم‌چون روزهای گذشته برای آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی وعقیدتی بایستی تلاش بی‌وقفه ورزید. امروز به وسعت جهان دیده شده که همه و همه نگران جان زندانیان سیاسی وموج وسیع دستگیری‌ها درپهنه‌ی خیابان‌ها، وحمله به پستوی خانه‌های مردم و دستگیری پشت دستگیری و پر و پیمان شدن زندان‌ها و بازداشتگاه‌های موقت در ایجاد سوله‌های بیابانی هستند. با توجه به این موج گسترده‌ی بازداشت‌ها، بیش از هر موقعی شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد!» را درکنار مطالبه‌ی «آزادی بازداشت‌شدگان» جنبش آزادی‌خواهی مردم، می‌بایست به خواسته‌ی اساسی اعتراض‌های خیابانی بدل کنیم!

فراموش نمی‌کنیم که طی این پنجاه روز از خیابان تا زندان، از مدارس تا دانشگاه‌ها، از زندانی به زندان دیگر، از جمعه‌های خونین بلوچستان تا ترور حرم شاه‌چراغ، چه بر سر مردم بی‌دفاع آورده‌اند. دیده‌ایم «سربازان سپاه سیاهی» و«سرداران» و «بسیجیان»، چگونه حیدرحیدرگویان، جوان‌کُشی وکودک‌کُشی راه انداخته‌اند، به همان‌گونه که پیشتر در منابر از عدل علی یاد می‌کردند و هزاران هزار میلیارد از ثروت ومنابع مردم را تحت عنوان بیت‌المال دزدیدند. دستگاه امنیت به طور یقین از میزان دستگیری‌ها و زخمی‌ها در همه جای کشور خبر دارد، هر چند آن را بروز نمی‌دهند؛ ولی هر آن‌گاه که فرصت کنند به سراغ خانواده‌ها می‌روند، تهدید می‌کنند، راه ورود به آرامستان‌ها را می‌بندند و مراسم چهلم را به هم می‌ریزند؛ ولی تا به امروز حاکمیت با همه سبُعیت و ددمنشی که ازخود نشان داده است، نتوانسته مانعی در راه اجرای این مراسم چهلم ایجاد کند.

کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه‌ی اخیر خود نوشته است: «… در این مدت حاکمیت بسیاری را کشته، بسیاری دیگر را در خیابان، خانه، مدرسه، دانشگاه ومحل کار ربوده وهمه‌ی امکانات خود را برای ارعاب وتحریف افکار عمومی به کاربسته است. بیش از چهل روز است که فضای مجازی، هم‌چون خیابان، بازتاب سرکوب حکومتی و نیز مبارزه ومقاومت مردمی است …»(۱) و هم‌چنین با خبر از ادامه‌ی سرکوب نویسندگان، شاعران ومترجمان آورده است: «بیش از۴۰ روز از قتل مهسا (ژینا) امینی و آغاز جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران می‌گذرد. در این مدت زنان و مردم ایران دوشادوش هم ایستاده‌اند و هر لحظه بر دامنه‌ی این جنبش آزادی‌خواهانه افزوده‌اند. حاکمیت نیز از نخستین روز این جنبش، دست‌ به ‌کار سرکوب و کشتار شده است و در این میان سرکوب نویسندگان، شاعران و مترجمان نیز بی‌وقفه ادامه داشته است …»(۲) هم‌چنین جمعی اززندانیان زندان اوین در بیانیه‌ای یادآور شده‌اند: « … درچنین شرایطی، سرکوب زندانیان و به خاک و خون کشیده شدن آنان در «شنبهٔ سیاه اوین» نشان داد که حکومت حتی از پژواک صدای اعتراض مردم در زندان نیز هراسان است. تا جایی که با به میدان آوردن تمام قوای سرکوبگر خود (نیروهای یگان ویژه، گارد زندان، نیروهای لباس شخصی و کارمندان مسلح‌شده‌ی زندان) و با به کارگیری بیشترین ادوات سرکوب (باتوم، شوکر، گاز اشک‌آور، گلوله‌ی ساچمه‌ای و گلوله‌ی جنگی) به مقابله با زندانیان روی می‌آورد. اگر چه یک سوی صحنه، تصویر قلع و قمع زندانی بی‌دفاع بندهای ۷ و ۸ طی ساعات متمادی تا بامداد روز یک‌شنبه بود، اما آن سوی دیگر، ایستادگی آنان را نشان می‌دهد که همراهی سایر بندها و سرکوب متعاقب آن‌ها را به دنبال داشت …»(۳) با توجه به موارد یادشده، هنوز خیل وسیع بازداشت‌شدگان ماه‌های اخیر به شکل گمنام باقی مانده و هیچ فهرستی از نام و نشان آن‌ها در دست نیست. از این‌رو یافتن نام و نشانی‌های آنان کمک بزرگی برای رهایی‌شان از چنگال بی‌رحم بیدادگاه‌های دستگاه قضایی کشور است. در این میان وظیفه‌ی سترگ همه‌ی آزادی‌خواهان، روشنفکران، نویسندگان و فعالان سیاسی مدافع حقوق مردم در درون ایران، برجسته کردن مطالبه‌ی «آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی» و «آزادی بازداشت‌شدگان ماه‌های اخیر» به صورت اصلی‌ترین خواسته‌ها در کنار سایر شعارهای اساسی در تظاهرات هرروزه در سطوح مختلف؛ چه در مدارس، دانشگاه‌ها، در بین معلمان و کارگران وسایر کنشگران اجتماعی داخل کشور و چه در برون مرز است.

نیروی‌مان را به میدان آوریم و جهان را از این همه جنایت و کشتار بی‌وقفه آگاه سازیم تا رژیم سفاک و ددمنش و خونریز اسلامی را که حتی از کشتن کودکان و جوانان پروایی ندارد، در تمامی مجامع بین‌المللی و افکار عمومی جهان رسوا کرده، در تنگنا قرار داده و وادار به پاسخ‌گویی کنیم. این هم‌نوایی درون کشور و برون‌مرز، می‌تواند به نیرویی بازدارنده بدل شده و جهان را از بی‌رحمی این نظام بیش از پیش آگاه سازد.

این چنین باد!

 

شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ نوامبر ۲۰۲۲  

amir_772@hotmail.com

 

 پی نوشت ها:

 (۱) https://telegra.ph/%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-11-02

 (۲) https://telegra.ph/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-11-03-4

 (۳) https://www.akhbar-rooz.com/176650/1401/08/07/

  

http://karegari.com/

 

 

تاریخ انتشار : ۱۹ آبان, ۱۴۰۱ ۱۰:۵۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران