چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۶

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۶

آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!
آیا لقمه خالص سازی در گلوی خامنه‌ای گیر کرده است؟ ... چرا آب و نان اصلاح طلبان در گرو ایفا نقش در هم شکستن دوقطبی جامعه است؟ مهندسی انتخابات از...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: تقی روزبه
نویسنده: تقی روزبه
بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی

علیه جنگ ترکیبی در اوکراین و برای صلحی فراگیر و همه جانبه بپا خیریم !

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

موضو ع: علیه جنگ ترکیبی در اوکراین و برای صلحی فراگیر و همه جانبه بپا خیریم !

میهمان: احمد جواهریان ، پژوهشگر ، شاعر، فیلمساز و فعال سیاسی چپ

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون اجتماعی سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر از جمله گروه به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان برگزار می شود: لینک زیر https://t.me/+XoZejA_SmGcwYjdh

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی با ر. احمد جواهری

 • ·       رفیق جواهریان عزیز، بسیاری از متفکران مارکسیست  وقتی از نئولیبرالیسم صحبت می کردند به این هم اشاره داشتند که “نئولیبرالیسم به نیوفاشیسم نیاز دارد.” شما چقدر این جنگ را در ارتباط با این واقعیت می بینید؟
 • ·      ۱۷ میلیون نفر هنوز در آلمان واکسن نزده‌اند، در آمریکا تعداد کسانی که حاضر به زدن واکسن نیستند از این هم به مراتب بیشتر است. در کشورهای دیگر هم همینطور دلیلش هم  در درجه اول عدم اعتماد مردم به این حکومتهاست. چون این حکومتها مدام دروغ تحویل مردم داده اند. در این جنگ هم تانک های رسانه ای قوی تر از تانکهای نظامی هم عمل می کنند. جنگ شناختی ناتو چقدر این جنگ را تحت تاثیر قرار می دهد؟ و برای مقابله با آن چه باید کرد؟
 • ·      درود و خوشامد به شما با توجه به ملاحظات جدی چون کرونا و بحران اقتصادی و بحران زیست محیطی و سایر مشکلات در سطح جهان  شما سیاست دولت روسیه و در کنار آن حزب کمونیست روسیه در انتخاب حمله نظامی به اوکراین را چطور ارزیابی می کنید؟
 • ·      با درود به استاد جواهریان، دیدگاه شما نسبت به جنگ های ناتوئی چیست؟  آیا باید  شیوه گذشته جنگ جهانی نخست و دوم را منتظر بود؟آیا در شرایط جنگ کنونی تحمیل سیاست های صندوق بین المللی پول به بشریت را جنگ جهانی تحمیلی با هر ساختاری ارزیابی نمی فر مایید؟
 • ·      درخواست روسیه برای پیوستن به پیمان ناتو از سوی اعضای این پیمان  بارها رد شد. در حالیکه عضویت روسیه در این پیمان می‌توانست نگرانی روسیه را از گسترش نفوذ ناتو به مرزهای خود  را  رفع کند و  نفوذ جغرافیایی ناتو را تا  مرزهای چین و هند که از قدرت های برتر اقتصادی دنیا هستند گسترش دهد. به نظر شما اهداف غرب از عدم پذیرش درخواست روسیه  چه بود؟
 • ·      با درود بر شما رفیق جواهریان ودیگر رفقا. اگر به تاریخ بشریت دقت کنیم می بینیم که بشریت دورانهای مختلفی را پشت سر گذاشته مثل برده داری، فئودالیسم و حالا شاید دوران گذر از کاپیتالیسم به سوسیالیسم باشد وصد در صد بورژوازی اجازه نابودی خود را ندهد و در همین رابطه انواع جنگها را راه اندازی می کند اگر موافق هستید وظیفه کمونیست ها چیست؟
 • ·      درود رفیق جواهریان گرامی ،جنگ نفرت انگیزترین پدیده زندگی بشراست که پس از پیدایش مالکیت خصوصی برزمین وابزار ابتدائی تولید بدنبال  فروپاشی کمون اولیه وحتی بامالکیت برانسان(برده)درنظام برده داری آغاز گردید،وتابه امروز درفرماسیون نظام سرمایه داری نئولیبرال حاکم براقتصادجهانی بحیات ننگین وتهی ازوجدان انسانی خود(بربریت) ادامه میدهد،
 • ·      آیا جنگ اکراین درواقع جنگ روسیه با ناتو نیست؟ پیمانی که به ظاهر برای دفاع ازاروپای غربی درمقابل بلوک اتحادشوروی وکشورهای اروپای شرقی تشکیل شد، وپس ازفروپاشی بلوک شرق واتحادشوروی باانحلال پیمان ورشو متعهد بود خودرا منحل کند، نتنها حفظ شد بلکه حتی درکشور های خارج از اروپا بامداخلات نظامی وکشتار ملیون ها انسان غیر نطامی بیشترین جنایات جنگی را مرتکب شد،
 • ·      سئوال اینست که چرا پوتین بجای تاکید و اصرار برانحلال ناتو تنها دراعتراض به گسترش “ناتو” برمرزهایش دست به تهاجم به اکراین زد وخسارات جانی وتحریم های اقتصادی را بر مردم روسیه  روسیه تحمیل نمود ؟
 • ·      وآیا با این اقدام شرایطی را فراهم نساخت تا رسانه های عظیم کشورهای امپریالیستی بزرگترین جنگ تبلیغاتی گسترده ای را نیز بسوی روسیه نشانه روند؟
 • ·      آیا بدون محو مالکیت خصوصی، وجایگزینی آن با مالکییت جمعی برابزارتولید ، نابودی این پدیده شوم وبربریت انسان برعلیه همنوع خود که حق برابری برتمام هستی مادی ومعنوی کره زمین را دارد امکان پذیر است؟
 • ·      نظر شما با کدام نیرو و چه راهکاری میتوان این اژدهای سیری ناپذیر وآدمخوار را نه دراکراین، بلکه ازکل کره زمین برای همیشه محو نمود؟
 • ·      رفیق احمد گرامی، تاکید  شما در مورد اهمیت جنبش صلح درست است  ولی با توجه به اینکه این جنبش صلح الان هنوز بسیار ضعیف است ، با توجه به امکانات  عظیم   رسانه های امپریالیستی و نابرابری امکانات فکر نمیکنید که ما لاجرم چه بخواهیم چه نخواهیم در یک طرف این جنگ قرار می گیریم ؟ یعنی هر چقدر هم که به خط سومی اعتقاد داشته باشیم ولی  این خط سوم هنوز انقدر ضعیف است  که در واقع قآبل مقایسه نیست با نیروها و امکانات دو طرف جنگ . یعنی این صحبت که میشود در کنار ایستاد و گفت ما با هر دو جناح درگیر جنگ به یک اندازه مشکل داریم ولی در عمل آیا این اصلا ممکن هست ؟ ممکن و موثر منظورم است . در واقع دیدن تفاوتهای تئوری  و واقعیت مورد نظر من است.
 • ·      مهمان محترم سوال این است آیا نبرد اکراین ادامه نبرد استالین گراد و مبارزه با فاشیسم است و آیا مصداق جنگ همزاد امپریالیسم و مصایب ناگزیر آن به منظور غارت و استثمار کشورها است؟
 • ·      شما به تاثیر اعتراضات صلح طلبانه جهانی برای پایان دادن به جنگ اشاره کردید. در حالیکه یکی از مراجع رسیدگی به اختلافات و تامین صلح جهانی، سازمان ملل متحد است و  تصمیمات و قطعنامه های این سازمان، که آن هم  با وجود برخوردار بودن روسیه و آمریکا و سه کشور دیگر از حق وتو بی اثر خواهد بود. لطفا بفرمایید این جنگ در چه صورتی پایان خواهد یافت و کسب چه  امتیازاتی طرفین را به صلح راضی خواهد کرد.
 • ·      آیا جنک اوکراین و روسیه در حل مسائل  برجام تاثیر دارد؟ اتخاذ چه سیاستی  از سوی حکومت ایران می‌تواند به نفع منافع ملی ایران باشد؟
 • ·      آیا در جبهه ی هوادران صلح از بی تحلیلی نیست. واقعا دقت کنیم
 • ·      نظرتون در باره تبلیغات ضد روسیه در ایران و حمایت وسیع روشنفکران ایران از اوکراین چیست؟
 • ·      روسیه از سازمان حقوق بشر بین المللی تعلیق شد،آیا احتمال دارد از دیگر امتیازات سازمان ملل، مثلاً حق وتو محروم گردد؟
 • ·      نظرتون راجع به پیوستن ایران به همکاری گسترده تر با چین و روسیه، مثل پاکستان به رهبری عمران خان برای ایجاد رابطه اقتصادی مستقل از دلار چیست؟ آیا قدرتمندان اقتصادی در ایران به این سمت خواهند رفت؟
 • ·      آیا سخنرانی اخیر زوگانف در دوما را شنیده اید؟ در این سخنرانی از پوتین و جنگ روسیه حمایت کرده و الیگارشها را متهم کرده که با غرب هم دستی می کنند تا روسیه در اوکراین شکست بخورد. نظرتان در مورد این سخنرانی چیست؟
 • ·      جنگ آمیخته یا جنگ ترکیبی (به انگلیسی: Hybrid warfare) به یک راهبرد نظامی گفته می‌شود که آمیخته‌ای از جنگ سیاسی، جنگ کلاسیک، جنگ نامنظم، جنگ مجازی، خبررسانی جعلی، دیپلماسی، جنگ دادگاهی، مداخله در انتخابات کشورهای خارجی، برهم زدن بافت جمعیتی، مهاجرپذیری، یورش فرهنگی، ایجاد تضاد دینی و اینگونه موارد ساخته شده باشد. سازندهٔ این راهبرد تلاش می‌کند با آمیختن روشهای گوناگون، بیشترین آسیب را به کشور میزبان وارد نماید.برای نخستین بار فرانک هافمن این روش از جنگ را پیشنهاد کرد. مساله اینجاست که تنها امریکا و ناتو نیستند که از جنگ ترکیبی استفاده می کنند  روسیه هم همین کار را می کند  و هر کشوری به نسبت توانایی های مختلفش می تواند جنگ ترکیبی راه اندازد. آیا یک سو نگری در این رابطه و نسبت داده جنگ فقط به امریکا با ترکیبی قلمداد کردن آن موجب تبرئه روسیه نمیشود ؟ آیا این نگرش می تواند به بسیج نیرویی علیه جنگ منتهی شود؟
 • ·      رفیق جواهریان به نظر می رسد که خطاهای شناختی ناشی از زندگی در شرایط بی ثبات و پیچیده از جمله ” سیاه و سفید دیدن ” عمومیت بخشیدن ” ” به نتیجه گیری پریدن” ” ماکسیمایز یا مینیمایز کردن ”  ” منزه طلبی ” و ….. هم در تحلیها و بحث ها در مورد جنگ کنونی به شدت عمل می کند ، اینطور نیست ؟   – کما اینکه خود شما هم از سوال کسی که گفت ما اگر بخواهیم در خط سوم قرار بگیریم  هم در عمل علیرغم اراده خودمان به یک سمت کمک خواهیم کرد ، به این نتیجه رسیدید که پس سوال کننده معتقد به خط سوم نیست و تلاش دارد از یک طرف حمایت کند.
 • ·      با درود خسته نباشید نظر شما درباره دودیدگاه احزاب کمونیست اردوگاه شوروی و حامیان آنها با گروه احزاب اروپایی به رهبری احزاب کمونیست اروپایی در دو زاویه وموضع گیری متفاوت ومختلف چیست؟        
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین, ۱۴۰۱ ۱:۳۹ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آه… ماندانا!

شوق وزیدن 

جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم

بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر!