دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۴

دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۴

مراسم سالگرد شاعر آذربایجانی در روز زبان مادری و مأموران مسلح در پشت بامها

مستقر شدن مأموران مسلح به کلاشینکف در پشت بام منازل اطراف مسجد محمد رسول الله قصبه قولونجو موجب حیرت و نگرانی اهالی قولونجو و شرکت کنندگان از سایر مناطق شده بود 

مراسم اولین سالگرد در گذشت عبدالرحمان طیار مشهور به دده کاتیب شاعر و عارف بزرگ آذربایجانی و رهبر معنوی ترکهای سنی مذهب غرب آذربایجان٬ عصر امروز دوم اسفند ۱۳۸۸ مصادف با ۲۱ فوریه ۲۰۱۰ همزمان با روز جهانی زبان مادری٬ در قصبه قولونجو (قولنجی) در اورمیه٬ تحت کنترل شدید امنیتی و با حضور نیروهای لباس شخصی و مأموران مسلح برگزار شد.

در این مراسم هزاران شرکت کننده از روستاهای مجاور و شهرهای اورمیه٬ سولدوز (نقده)٬ قوشاچای (میاندوآب)٬ تبریز٬ شبستر٬ خوی٬ ماکی (ماکو) و سالماس (سلماس) حضور داشتند٬ که در بین آنها عده زیادی از فعالان حرکت ملی و جنبش دانشجویی آذربایجان٬ هنرمندان٬ شاعران٬ نویسندگان و روزنامه نگاران آذربایجانی دیده می شدند.

مراسم از ساعت سه بعد ظهر در فضایی کاملا دولتی با سخنرانی امام جمعه قولونجو، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت الاسلام سلمان ذاکری و جواد جهانگیرزاده نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی آغاز و تا ساعت شش عصر ادامه یافت. در بخشی از مراسم آشیق محمد حسین دهقان هنرمند پیشکسوت اورمیه ای، شاعر محمود صادقپور (شامی) شاعر و از ترکهای سنی مذهب اورمیه و بهرام اسدی شاعر و مدیر انتشارات یاز اورمیه با ذکر خصوصیاتی از شخصیت دده کاتیب قطعات شعری در وصف او خواندند.

به گزارش خبرنگار اورمونیوز علاوه بر آماده باش نیروهای انتظامی در شهر اورمیه به منظور جلوگیری از اعتراضات احتمالی در روز جهانی زبان مادری٬ قصبه قولونجو نیز در این روز در محاصره کامل خودرو های نیروی انتظامی و مأموران لباس شخصی بود. مستقر شدن مأموران مسلح به کلاشینکف در پشت بام منازل اطراف مسجد محمد رسول الله قولونجو موجب حیرت و نگرانی اهالی قولونجو و شرکت کنندگان از سایر مناطق شده بود. سردار کرمی فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی خود نیز در مراسم حضور داشت و هر از چند گاهی نیروهای لباس شخصی در داخل مسجد به صورت یادداشت و یا در گوشی گزارشی از وضعیت بیرون مسجد به وی می دادند.

بر اساس خبرهای موثق رسیده به گروه خبری اورمونیوز٬ پلیس امنیت و دایره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی با ارسال بخشنامه های کتبی به تمام واحدهای نیروی انتظامی خاطر نشان کرده بود که عناصر «تجزیه طلب و پان ترکیست» قصد دارند به مناسبت روز دوم اسفند٬ روز جهانی زبان مادری با بهانه قرار دادن مراسم سالگرد دده کاتیب در قصبه قولنجو تجمع و به تحرکاتی دست بزنند.

به دلیل مصادف شدن روز جهانی زبان مادری با سالگرد درگذشت دده کاتیب که نقشی خارق العاده در ترویج زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی در غرب آذربایجان به خصوص در روستاها داشته است٬ فعالان حرکت ملی آذربایجان با حضور گسترده در این مراسم قصد حرکت دسته جمعی به سوی مزار مرحوم دده کاتیب و بزرگداشت روز زبان مادری بر مزار او را داشتند که به علت مورد تهدید قرار گرفتن عده ای از فعالان حرکت ملی در قولونجو و خانواده شاعر٬ این مراسم صورت نگرفت.

علیرغم هماهنگیهای قبلی در خصوص برگزاری مراسم در مزار مرحوم دده کاتیب در ساعت ۵ عصر نیروهای لباس شخصی و مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد مانع این کار شدند و با آغاز اعتراضات فعالین حرکت ملی آذربایجان٬ فرزند ارشد دده کاتیب اعلام کرد که مراسم بر سر مزار را لغو کرده اند. اوبه طور آشکار گفت که «اجازه این کار را نمی دهند».

علیرغم برخی ممانعتها و مسافت طولانی، حضور فعالین شناخته شده حرکت ملی، روشنفکران، نویسندگان، روزنامه نگاران و فعالین جنبش دانشجویی در مراسم بسیار گسترده و چشمگیر بود. انبوه مردم به قدری زیاد بود که مسیر رود خانه خشک شده قصبه قولونجو مملو از اتومبیل بود.

حاج عبدالرحمان طیار معروف به قولونجولو دده کاتیب شاعر و عارف بزرگ آذربایجانی و رهبر معنوی طوایف کوره سوننی و صدها هزار ترک سنی مذهب آذربایجان غربی روز جمعه دوم اسفندماه سال ۱۳۸۷ درسن ۸۴ سالگی در بیمارستان “آذربایجان” ارومیه در گذشت. وی به دلیل اشعار ملی و مذهبی اش در بین ترکهای آذربایجان غربی و مناطقی از کشور ترکیه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود. در سال های اخیر با رشد جریانهای ملی در بین ترکهای آذربایجان دده کاتیب به دلیل سن بالا و ادبیات ملی حاکم بر اشعارش در بین جوانان و هویت طلبان آذربایجانی بسیار مورد احترام بوده است.

لازم به ذکر است که آذربایجانیهای سنی مذهب از تبعیضهای اقتصادی٬ فرهنگی٬ اجتماعی و سیاسی فراوانی رنج می برند. آنها بسیار به ندرت در ادارات و مراکز دولتی به کار گرفته می شوند و با این که در شهرهای ارومیه٬ سلماس و خوی حدود پانصد هزار ترک سنی مذهب زندگی می کنند تا کنون موفق به تأسیس هیچ تشکل غیر دولتی اجتماعی و یا مذهبی نگشته اند. علیرغم مراجعت مکرر ترکهای سنی آذربایجان غربی به مسئولین جهت احداث مدارس دینی٬ هیچگاه این اجازه به آنها داده نشده و پیگیری کنندگان را به ارتباط با کشورهای خارجی و وهابیگری متهم نموده و تهدید به بازداشت کرده اند. حکومت ایران همچنین باتغییر مسیر آبهای زیرزمینی مناطق آنها همچون قولونجو٬ کهریز٬ گول تپه و قیزیل خنه یه (خانقاه سرخ) کشاورزان سنی مدهب آذربایجانی را در تنگنای اقتصادی قرار داده و آنها را مجبور به مهاجرت به شهرها می کند.

در حاشیه مراسم بزرگداشت دده کاتیب:

فعالین حرکت ملی آذربایجان بعد از فاتحه خوانی بدون گوش فرا دادن به سخنان سخنرانهای دولتی از مسجد خارج و در محوطه حیاط مسجد تجمع کرده و به بحث در مورد مراسم و روز جهانی زبان مادری پرداختند.

شنیده ها حاکی است که فرزند ارشد مرحوم دده کاتیب یک روز قبل یعنی روز یکم اسفند به اداره فرهنگ و ارشاد اورمیه فرا خوانده شده و در حضور نماینده اداره اطلاعات و نیروی انتظامی بعد از سه ساعت جلسه و بازجوییها به او هشدار داده شده بود که مسئولیت هر گونه تحرک عناصر «پان ترکیست» بر عهده وی می باشد.

بر خلاف سال گذشته اجازه نصب هیچگونه پارچه و پیام تسلیت به زبان ترکی در داخل و بیرون مسجد داده نشده بود و برخی از پارچه نوشته ها که از سوی فعالین حرکت ملی و دانشجویی آذربایجان به مراسم آورده شده بود در دست آنها باقی ماند.

مجری مراسم که یکی از چهرهای شناخته شده حرکت ملی آذربایجان بود ۲۰ دقیقه مانده به آغاز مراسم به توصیه اداره فرهنگ و ارشاد تغییر و مجری برنامه به عهده یکی از افراد فرهنگ و ارشاد گذاشته شد.

در ورودی محوطه حیاط مسجد آثار و اشعار منتشر شده حاج عبدالرحمان طیار بر روی میزی به فروش می رسید. اکثر کتابها توسط حاضرین خریداری شدند.

چند تن از روزنامه نگاران آذربایجان که قصد مصاحبه با نمایندگان مجلس و سردار کرمی را داشتند از این کار منع شدند.

نیروهای لباس شخصی به شدت مانع فیلمبرداری و عکسبرداری از حضور مردم و انبوه نیروهای انتظامی حاضر در محل می شدند.

به دلیل فضای پلیسی حاکم بر مراسم و ممانعت های به عمل آمده خبرنگار گروه خبری اورمونیوز موفق به تهیه گزارش تصویری نگردید.

طبق شنیده ها در خصوص عدم حضور دوستداران شاعر از کشور ترکیه (که عمدتا از شهر وان هستند) در قولونجو به خانواده شاعر اخطار داده شده بود.

تاریخ انتشار : ۴ اسفند, ۱۳۸۸ ۱:۱۹ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

در بیانیه دادستان کریم خان در مورد اقدامات اسرائیل آمده است: «تاثیرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه، به طور حاد، قابل مشاهده و به‌طور گسترده شناخته شده است.»

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

آیا زمان آغاز و پایانی دارد؟ آیا می‌توان بین گذشته، حال و آینده تفکیک قائل شد؟ آیا ’حال‘ در علم فیزیک معنا دارد؟ آیا جهت‌ِ زمان در همه‌ی عرصه‌های طبیعی (فیزیک) به یک ‌سو است؟ آیا یک سویه بودن زمان در ترمودینامیک کلاسیک در مورد ترمودینامیک کوانتومی نیز صادق است؟

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

مرگ رئیسی اگر نظام را در عزا نشاند، در مقابل اکثریت قاطع مردم را خوشحال کرد. در جامعه‌ای که «پشت سر مرده حرف نمی‌زنند»، شادی از مرگ در اصل نشانه‌ی سیاسی است! ابراز شادی از این نیستی سیاسی که شکل فراگیر هم دارد نه فقط جسارت جامعه را به رخ حکومت می‌کشد، که در هراس نظام از مردم نمود نمی‌یافت هرگاه کار آن به تهدید اشخاص و شبکه‌ها بخاطر شادمانی نمی‌کشید!

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…