جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۹

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۹

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان
در حال حاضر اساس علمِ کیهان‌شناسیِ را نظریه نسبیت عام اینشتین که یک نظریه کلاسیک است تشکیل می‌دهد. اما این نظریه توسعه و تحولات کیهان را فقط تا مرز به...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حسن بلوری
نویسنده: حسن بلوری
انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!
ماه مشروطه در این ملک طلوعیدن کرد، انتخابات دگر بار شروعیدن کرد، شیخ در منبر و محراب خشوعیدن کرد، حقه و دوز وکلک باز شیوعیدن کرد، وقت جنگ و جدل...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است
والریا همسر نوام چامسکی از طریق ایمیل به آسوشیتدپرس گفت که او پس از سکته مغزی در ژوئن سال گذشته اکنون در بیمارستانی در سائوپائولو در کشور برزیل بستری است....
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
جدیت یک نمایش مسخره
حکومت به ماشین قراضه‌ای تبدیل شده که مدام در معرض سانحه است. به پیچ مهم تعیین رهبر آینده که مسئله‌ی مسئله‌ها در نظام ولایی است نزدیک می‌شوند. همه‌ی سهم‌بران به...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمدرضا نیکفر
نویسنده: محمدرضا نیکفر
تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 
در اعتراض به اهمال و کوتاهی وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان بازنشستگی کشوری در انجام تکالیف قانونی و تاخیرهای متعدد در انجام تعهدات خود صدها معلم از نقاط مختلف کشور روز...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند
برای جلوگیری از سرقت ادبی بهتر است این تصور را کنار بگذاریم که سرقت ادبی ضرورتاً به معنای فاسد و شریر بودن سرشتِ شخص است یا آنکه باید او را...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
سخنان مریم سطوت در یادمان بیژن جزنی و یاران
سخنان رفیق مریم سطوت در مراسم سازمان فداییان خلق ایران بمناسبت سالگرد ۲۹ فروردین و قتل دولتی رژیم شاه در تپه های اوین که رفقای فدایی خلق و مجاهد خلق...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

نگاهی مقایسه ای به دو ادعا

آیا اتخاذ چنین شیوه ای از سوی جمهوری اسلامی عالماً و عامداً در سمت ادامه تنش و بحران سازی در مناسبات جهانی نیست تا بدین طریق شعار مرگ بر امریکا را از زبان مردم و رهبران خود پاک نسازد و با استمرار چنین فضایی همیشه دشمن مفروض خارجی را زنده نگاه دارد تا ماسک مناسبی باشد برای سرکوب ندای ازادیخواهانه مردم ایران؟

از آنجا که فراز و نشیبهای مناقشه هسته ای ایران در طول سالیان متمادی تاکنون منجر به صدور سه قطعنامه تنبیهی از سوی شورای امنیت علیه ایران شده و تبعات اعمال تحریم های مالی و بانکی گسترده باعث موانع جدی سرمایه گذاریهای بین المللی در عرصه های مختلف اقتصاد کشورمان گردیده و همچنین این مناقشه در دوران زمامداری احمدی نژاد بعنوان امری مقدس تلقی شده و در تحمیق مردم از احساسات ناسیونالیستی سوء استفاده نموده و بدین طریق مناقشه هسته ای را به عنوان جنگ ایران و دشمنان خارجی تبلیغ کرده تا بدین طریق مسایل حقوق بشر در ایران از سوی افکار مردم جهان فراموش گردد، نگاه به ادعاهای طرفین درگیر در این منازعه برای شناخت دلایل چنین مناقشه ای لازم است. هدف این نوشته کوتاه بررسی تمامی جوانب بحران از گذشته تا کنون نیست، بلکه تنها نگاهی است به آخرین نمونه آن، که مقایسه ای خواهد بود به مستندات آخرین گزارش البرادعی رئیس آژانس انرژی اتمی با سخنرانی نماینده ایران در شورای حکام.

نماینده ایران در بخشی از سخنرانی خود در شورای حکام در روز جمعه چنین گفت: “کد اصلاح شده ۱/۳ ترتیبات فرعی: ایران به طور داوطلبانه کد ۱/۳ را از سال ۲۰۰۳ اجرا نمود، اما به خاطر قطعنامه غیرقانونی شورای امنیت علیه فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران اجرای کد ۱/۳ تعلیق شد. اگر چه ایران هم اکنون کد ۱/۳ ترتیبات فرعی را اجرا می کند.”

این کد در حقیقت ترتیبات اجرایی هست که ایران و آژانس انرژی هسته ای در سال ۲۰۰۳ در موردش به توافق رسیده و ایران متعهد به اجرای آن بود؛ تا این که ایران در مارس ۲۰۰۷ بطور یکجانبه از اجرای این کد سر باز زد و آن را به حالت تعلیق درآورد. بعبارت دیگر همان طور که از سخنان نماینده ایران می توان خواند، ایران بدلیل قطعنامه شورای امنیت که آنرا غیر قانونی ارزیابی می کند از تعهد خود در قبال شورای حکام برای اجرایی نمودن کد مذکور طی توافقنامه سال ۲۰۰۳ سرباز می زند.

هر چند در سخنرانی نماینده ایران اشاره ای به این که در چه تاریخی چنین تصمیمی از طرف ایران مبنی بر تعلیق اجرای کد مزبور به شورای حکام گزارش شده نمی توان پیدا کرد.

خوب، حال ببینیم داستان از چه قرار بوده؟ عدم شفافیت و بی اعتمادی دو شاه کلید مناقشات هسته ای ایران طی سالیان متمادی بوده لذا راست آزمایی مقایسه ای مختصری بین ادعاهای دولت ایران و آژانس انرژی اتمی در این بررسی مورد توجه قرار می گیرند.

البرادعی در آخرین گزارش خود به شورای حکام چنین می نویسد: “ایران اعلام کرد که سایت فردو در نیمه دوم ۲۰۰۷ به سازمان انرژی اتمی ایران اختصاص یافته است و اینکه آن زمان، موقعی بود که ساخت تاسیسات غنی سازی سوخت فردو آغاز شده بود.”

وی در همین گزارش می افزاید: “آژانس در جریان این نشست به ایران اطلاع داد که تصاویر ماهوارهای سایت فردو … نشان می دهد بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ در این سایت فعالیت ساخت انجام شده بود و اینکه فعالیتهای ساخت در سال ۲۰۰۶ از سرگرفته شده و تا به این تاریخ ادامه یافته است.

آژانس دسترسی به مدیر پروژه تاسیسات غنی سازی سوخت فردو و افراد مسئول طراحی تاسیسات غنی سازی سوخت فردو به همراه دسترسی به اسناد اصلی طراحی نظیر نقشه های مهندسی را به منظور تایید توضیحات ایران درباره زمانبندی و هدف تاسیسات، درخواست کرد.

حتی اگر، همانگونه که توسط ایران اعلام شده، تصمیم برای ساخت تاسیسات جدید در سایت فردو در نیمه دوم سال ۲۰۰۷ گرفته شده باشد، عدم اقدام ایران در اطلاع دادن به آژانس درباره تاسیسات جدید تا سپتامبر ۲۰۰۹ با الزامات آن تحت ترتیبات اجرایی توافقنامه پادمان آن در تناقض بود.

به دلایلی که در گزارشهای پیشین شورای حکام آمده است، آژانس اتمی بر این باور است که کد اصلاح شده ۱/۳ برای ایران لازم الاجرا باقی مانده است. بنا بر این همانطور که در بالا در خصوص تحویل دیرهنگام اطلاعات طراحی تاسیسات غنی سازی سوخت فردو اشاره شد، عدم موفقیت ایران در ارائه اطلاعات طراحی تاسیسات دارخوین تا سپتامبر سال جاری میلادی در مغایرت با تعهدات آن تحت ترتیبات اجرایی توافقنامه پادمانهای آن است.

آژانس همچنین هنوز منتظر پاسخ ایران به درخواست های مکرر آژانس برای دسترسی به افراد، اطلاعات و مکانهای اعلام شده در اسناد مطالعات ادعایی است تا صحت اظهارات ایران مبنی بر اینکه این اسناد ساختگی و جعلی هستند را بیازماید. تحلیلهای بیشتر اطلاعات در دسترس آژانس بر اهمیت تعامل ایران با آژانس را به روشی اساسی و جامع تاکید می کند و همچنین خواستار دسترسی تقاضا شده است تا اینکه احتمالا مسایل باقیمانده حل شوند.”

بالاخره در بخش خلاصه گزارش البرادعی می نویسد: “ایران آژانس را در مورد ساخت یک تاسیسات جدید غنی سازی آزمایشی، تاسیسات غنی سازی سوخت فردو در قم مطلع کرده است. عدم اطلاع به آژانس از سوی ایران، مطابق با مفاد کد بازبینی شده ۱/۳ در مورد تصمیم ساخت یا تصویب ساخت یک تاسیسات جدید به محض آن که چنین تصمیمی گرفته شود، و ارائه اطلاعات، زمانی که طراحی توسعه می یابد، با تعهدات آن تحت ترتیبات اجرایی توافقنامه پادمان آن در تناقض است. علاوه بر این، تاخیر ایران در ارائه چنین اطلاعاتی به آژانس، به اعتمادسازی کمکی نمی کند. در حالی که آژانس تائید کرده است که این تاسیسات مطابق با اطلاعات طراحی ارائه شده توسط ایران است، توضیحات ایران در مورد هدف این تاسیسات و زمانبندی طراحی و ساخت آن نیازمند شفاف سازی است.”

در خصوص ساخت تاسیسات فردو، ایران دو ادعای متناقض همزمان مطرح می کند ؛ اولین ادعا مبنی بر این هست که این سایت در نیمه دوم سال ۲۰۰۷ به سازمان انرژی اتمی منتقل شده است. و در عین حال مطرح می سازد که ساخت این سایت بدلیل تهدیدهای خارجی در احتمال بمباران سایت های دیگر از جمله نطنز بوده و آنرا در قعر زمین با عمق بسیار زیاد ساخته است .

نکته اول این که اگر این سایت در نیمه دوم سال ۲۰۰۷ به سازمان انرژی اتمی انتقال یافته پس قبل از این تاریخ این سایت را برای چه مصارفی تهیه کرده است؟ چرا که اگر مبنا گزارش ماهواره های مندرج در گزارش البرادعی باشند (چرا که هیچگونه پاسخی از طرف ایران در این زمینه صورت نگرفته) این سایت از سال ۲۰۰۲ شروع به ساخت کرده و پس از توقف کوتاه مابین سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ مجددا ساخت این سایت از سال ۰۰۶ ۲ ادامه پیداکرده است.

در عین حال ایران طبق گفته نماینده خود کد ترتیبات اجرایی را پس از صدور قطعنامه های شورای امنیت و طبق گفته البرادعی در مارس ۲۰۰۷ تعلیق نموده است؛ حال با این ملاحظات باید از نماینده ایران در آژانس بین المللی پرسید که چرا ایران قبل از این تاریخ یعنی قیل از سپتامبر ۲۰۰۹ از ساخت این سایت به آژانس گزارش نداده است؟

و مهمتر از همه این سئوالها:

اگر ساختن تاسیسات هسته ای به این سادگی بود این آقایان می توانند در آینده نیز به محض افشای تاسیساتی جدید در منطقه ای دیگر، عنوان نمایند که این ساختمان و بنا متعلق به وزارت دفاع یا وزارت راه بوده و در تاریخ بهمان به سازمان انرژی اتمی منتقل شده است. بعبارتی همان سیاستی که در مورد تاسیسات فردو قم بکار بردند.

زمانی که ما صحبت از شفافیت و از بین بردن عدم اعتماد می کنیم همین جزئیات به ظاهر کوچک، بزرگترین تردیدها را در اذهان عمومی بطور عموم و سئوالات جدی در سطح متخصصین بطور اخص ایجاد می کنند.

چرا دولت ایران تا کنون با وجود تقاضای مکرر آژانس برای دسترسی به افراد، اطلاعات و … که البرادعی در گزارش خود ذکر نموده پاسخی نمی دهد؟ « دسترسی به مدیر پروژه تاسیسات غنی سازی سوخت فردو و افراد مسئول طراحی تاسیسات غنی سازی سوخت فردو به همراه دسترسی به اسناد اصلی طراحی نظیر نقشه های مهندسی و … »

آیا اتخاذ چنین شیوه ای از سوی جمهوری اسلامی عالماً و عامداً در سمت ادامه تنش و بحران سازی در مناسبات جهانی نیست تا بدین طریق شعار مرگ بر امریکا را از زبان مردم و رهبران خود پاک نسازد و با استمرار چنین فضایی همیشه دشمن مفروض خارجی را زنده نگاه دارد تا ماسک مناسبی باشد برای سرکوب ندای ازادیخواهانه مردم ایران؟

همان سیاست نخ نمایی که ما بویژه در طول سرکوب خشن اعتراضات بدلیل واهی وابستگی به قدرتهای خارجی پس از انتخابات شاهد آن بودیم.

کاهش تنش هسته ای ایران با جهان غرب و بویژه کاهش تنش و بحران سی ساله ایران و امریکا آغاز کار پایانی خواهد بود بر تحمیق بخشی از مردم ایران توسط متحجرین حاکم در ایران.

بخش : سياست
تاریخ انتشار : ۸ آذر, ۱۳۸۸ ۱:۰۰ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان

انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!

نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است

جدیت یک نمایش مسخره

تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 

چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند