جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۷

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۷

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

همبستگی تحسین برانگیز مردمی با زلزله زدگان، بی اعتنایی حکومت و خرافات مذهبی!

درصد قابل ملاحظه ای از مردم، به رغم آن که تمایل داشتند به هموطنان خود کمک کنند، به نهادهای دولتی اعتماد نکردند. آن ها در طول روزهای اخیر، از همدیگر می پرسیدند که آیا جای مطمئنی را می شناسید که کمک هایشان را به دست زلزله زده ها برساند؟

 زلزله ۶/۴ ریش تری دوباره مردم ورزقان را به وحشت انداخت. به گزارش فارس از تبریز، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین ‌لرزه تبریز را ساعت ۳/۲۲ پنج شنبه شب ۲۶ مرداد به بزرگی ۶/۴ ریش تر اعلام کرد. مرکز این زمین ‌لرزه ۱۰ کیلومتری ورزقان، ۲۸ کیلومتری اهر، ۳۶ کیومتری خواجه و ۵۱۵ کیلومتری تهران، اعلام شده است.

زلزله امشب ورزقان که به دنبال ۸۰۰ پس ‌لرزه از زلزله شش ریش تری زلزله روز شنبه بیست و یکم هفته جاری در ورزقان و ۲/۶ ریش تری در همان روز در شهرستان اهر اتفاق افتاد برای چندین بار موجب وحشت مردم تبریز شد و بیش تر مردم وحشت ‌زده بار دیگر به خیابان ‌ها فرار کردند.

به دنبال این ‌لرزه تازه، بیش تر مردم تبریز بار دیگر چادرهای خود را در پارک‌ های این شهر بر پا کردند و شب را در پارک ماندند. در هفته جاری بیش تر مردم تبریز به دنبال پس لرزه‌ های زلزله ‌های اهر و هریس شب را در پارک‌ ها سپری می‌ کنند و برخی نیز تبریز را به شهرستان‌ ها و حتی استان‌ های دیگر ترک کرده ‌اند. هنوز از میزان خسارت این زمین ‌لرزه‌ در ورزقان گزارشی نشده و اما گروه‌ های امداد بار دیگر به مناطق روستایی این شهرستان اعزام شدند.

پیش تر اعلام شده بود که حکومت اسلامی جستجو در مناطق زلزله زده را متوقف کرده و امدادگران خود را نیز از منطقه خارج کرده و فقط تعدادی کمی آمبولانس و تکنسین در منطقه زلزله زده باقی گذاشته است. منطقه ای که هر چند دقیقه و هر ساعت می لرزد این چنین رها شده اند و دولت نیز به وظایف خود عمل نمی کند.

هم چنین در گزارش دیگری آمده است که مامورین به برگزارکنندگان یادبود جان باختگان زلزله در تبریز یورش برده اند. خبرگزاری هرانا، نوشت: روز ۲۶ مرداد، حوالی ساعت ۲۱ اهالی مردم تبریز در جلوی تالار پارک شاه گولی در مراسمی که برای یادبود و اظهار همدردی با مردم زلزله زده قره داغ برپا شده بود شرکت نمودند که این مراسم با دخالت نیروهای امنیتی و بازداشت ۴ نفر به پایان رسید.

 

روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ برابر با ۱۱ آگوست ۲۰۱۲ زلزله ای با شش و دو ریش تر در چهار شهرستان هریس، کلیبر، اهر و ورزقان به وقوع پیوست، که کلیبر نسبت به شهرستان‌ های دیگر آسیب کم تری دیده است. شهرستان هریس با ۹۶ روستا، اهر با ۳۲۵ روستا و ورزقان با ۱۱۰ روستا، که در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا، بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد، تخریب شده ‌اند.

هم اکنون مردم مناطق زلزله زده، علاوه بر درد و غم جان کاهشان در سوگ از دست دادن عزیزانشان، در معرض انواع بیماری مسری و حتی حملات حیوانات درنده نیز هستند. زلزله در مناطق کوهستانی علاوه بر خسارات مالی که برای مردم به همراه داشت باعث تلف شدن هزاران راس دام نیز شده است. بقایا و لاشه دام‌ ها ظرف روزهای گذشته هم چنان زیر آوار مانده یا بقایای آن ها در مسیر رفت و آمد بوی نامطبوعی را در فضای روستاها ایجاد کرده و سبب هجوم حیوانات درنده از قبیل گرگ، کفتار و شغال به این مناطق شده است که یک خطر جدی برای مردم به خصوص کودکان و سالمندان هنگام تاریکی هوا محسوب می ‌شود. ساکنینی که در زیر چادرهای امدادی زندگی می ‌کنند به شدت از پایین بودن امنیت احساس نگرانی دارند چون چادرها حفاظ محکمی برای آنان نیست و در بسیاری مناطق زلزله زده از نیروهای امنیتی یا پلیس نیز خبری نیست.

این همه مشکلات و خطراتی که مردم مناطق زلزه زده را تهدید می کنند و پس لرزه ها نیز هم چنان ادامه دارد، حکومت اسلامی، هم چنان به این منطقه بی اعتنایی نشان می دهد. بی شک بی اعتنایی سران و مقامات حکومت اسلامی به زلزله زدگان از سوی مردم ایران، به ویژه مردم آذربایجان، نباید بی جواب گذاشته شود. کمک رسانی به مناطق زلزله زده، آن چنان ضعیف بوده است که حتی صدای نمایندگان مرتجع مجلس اسلامی را نیز در آورده است. سانسور رسانه های دولتی در انعکاس ابعاد فاجعه آمیز این زلزله، حتی عوام ترین بخش جامعه نیز متوجه شده اند.

اما در مقابل این بی اعتنایی و گستاخی سران و مقامات حکومت اسلامی نسبت به زلزله زدگان، همبستگی بسیار وسیع و گسترده مردمی با زلزله زدگان در سراسر جامعه ایران راه افتاده است که قابل تقدیر و تحسین برانگیز است.

رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه های حکومت اسلامی، به عنوان فراگیر‌ترین رسانه ها با گذشت حدود ۴۸ ساعت از وقوع این فاجعه، از پوشش همه جانبه اخبار و وضعیت قربانیان آن خودداری کردند و تنها سایت‌ ها و شبکه ‌های اجتماعی و مستقل در این مورد خبررسانی کردند. در این میان رقابت ها و نزاع ها در میان باندهای حکومتی، با زلزله زدگان آذربایجان، داغ تر شده است.

برخی گروه ‌های دانش جویی و تشکل‌ های مردمی نیز در پی وقوع این حادثه، تلاش ‌های گسترده ای برای جمع‌ آوری کمک‌ های اولیه را آغاز کرده اند و دست به کار فرستادن این کمک‌ ها به مناطق آسیب دیده شده اند. مردم به ویژه جوانان در سراسر کشور و در سطح گسترده ای برای اهدای خون به زلزله زدگان، به درمانگاه ها و دیگر مراکز خون گیری شتافتند.

بسیاری از گزارشات و تصاویر نشان می دهند که مردم نقاط مختلف کشور، روز و شب قلب شان با زلزله زدگان می ‌لرزد و هر یک به نحوی در تلاش برای ابراز هم دردی هستند و به آن ها کمک برسانند.

یکی از شهروندان که از شهر خود به منطقه آمده، به خبرنگاری گفته است: «از کارخانه ‌های مختلف خصوصی کمک نقدی گرفته ایم و در تدارک تهیه کمک ‌های مورد نیاز هستیم. یکی دیگر نیز از تهیه بسته‌ های تهیه شده مردمی مشتمل بر کنسرو، آب معدنی، پوشاک و… خبر می‌ دهد که به همراه پیام‌ هایی آن ها را به آذربایجان ارسال کرده ‌اند. آن دیگری هم می‌ گوید: موفق شدیم ۱۶ میلیون کمک نقدی جمع کنیم و به زودی آن را برای آسیب دیدگان هزینه می‌ کنیم.

شهروندی اشاره می‌ کند که درصدد تهیه دارو برای عزیزان مان در آذربایجان بودیم که داروخانه‌ ها می ‌گویند نیاز به مجوز دارد و از این رو به شکل دیگری کمک می ‌کنیم.

خبرگزاری رویتر در گزارشی نوشت، حکومت تهران به دلیل تعلل در کمک رسانی به زلزله زدگان از سوی افکار عمومی مورد اعتراض قرار گرفته است.

یک پزشک در شهر تبریز گفت، بعد از زلزله، این مردم عادی بودند که با خودروهای خود به مناطق آسیب دیده شتافتند و برای کمک به زلزله زدگان آمدند نه ماموران مقابله با بحران.

هم چنین مسئول یک داروخانه در تبریز گفت، دولت تنها در اعزام نیروهای امنیتی برای اطمینان از برقراری نظم به خوبی عمل کرده است.

خبرگزاری میراث فرهنگی، سه شنبه، ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۱، نوشت؛ «از ساعت‌ های اولیه صبح جلوی در شهرداری، فرمانداری و هلال احمر «اهر» ایستاده‌ اند تا شاید، مایحتاج خود را تهیه کنند. برخی گریه می کنند و نام عزیزانشان را که طعمه آوارها شده‌ اند، به زبان می ‌آورند.

ستاد بحران در چادری در حیاط فرمانداری مستقر شده است، اما خبری از تصمیم هایشان بیرون نمی ‌آید. هنوز تعداد قطعی کشته‌ ها و مصدومین زلزله مشخص نیست. اگرچه مسئولان استان از پایان خارج کردن جنازه‌ ها از زیر آوار صحبت می کنند، اما بسیاری از مردم می‌ گویند، در برخی روستاهای اطراف ورزقان و اهر هنوز برخی جنازه ها زیر آوار مانده ‌اند.

کمک رسانی به روستاهای زلزه زده ادامه دارد؛ اما کمبود مواد غذایی، باعث شده است تا درگیری ‌هایی بین مردم و نیروهای امدادی رخ دهد. بی حوصلگی جای آرامش را گرفته و همین به بحران دامن زده است.»

خبرگزاری این روزنامه در ادامه گزارش خود می نویسد: «به ورزقان می‎ رسم. حال شهر خوب نیست. زن‎ ها و بچه‎ ها در چادرها انتظار می‎ کشند و مردها در پی کمک از فرمانداری به شهرداری و از شهرداری به فرمانداری می‎ روند. تلاشی که نتیجه آن شاید چند بطری آب معدنی یا چند ظرف غذا باشد.

آفتاب وسط آسمان است و کنار دیوارها راه فراری از گرمای آفتاب. اگرچه مردم این جا به لرزه‌ های گاه و بی ‌گاه عادت کرده ‎اند، اما برای امدادرسان‎ ها و خبرنگارها این لرزه‌ ها عادی نشده‌ است و با لرزه‌ های زمین که تقریبا هر نیم‌ ساعت رخ می ‌دهد، از سایه فرار و به آفتاب پناه می‌ برند.

چند دقیقه‎ای است که کنار دیوار مشغول نوشتن این گزارش هستم و به آوار‌ها و مردم بی‌خانمان می ‎اندیشم. به این که… زمین باز لرزید…»

 

به این ترتیب، این همبستگی مردمی، مشت محکمی بر دهان سران و مقامات و رسانه های حکومت اسلامی بود و هم سیاست های ناسیونالیستی و شوونیستی را نیز نقش بر آب کرد و نشان داد که همبستگی انسانی قدرت مندتر از این سیاست های مخرب است. اگر هم چون فاجعه ای در هر نقط ایران به وقوع بپیوندد، بی شک مردم به همین شکل گسترده به یاری آن مردم می شتابند.

از سوی دیگر، این فاجعه بار دیگر یک واقعیت مهمی را در مقابل چشمان مردم ایران و جهان قرار داد که سیاست ها و عمکردهای حکومت اسلامی، تنها به تروریسم و آدم کشی اش محدود نمی گردد، بلکه حتی فجایعی چون زلزله نیز در یک گوشه کشور روی می دهد بی تفاوت می ماند و کم ترین اهمیتی به جان و زندگی انسان ها نمی دهد.

هنگامی که زلزله مناطقی از آذربایجان را ویران کرد و هزاران نفر در زیر آوار ماندند سه ساعت بعد مسئول حوادث غیرمترقبه آذربایجان اعلام کرد که زلزله تاثیری در شهرها نداشته و از روستاها نیز خبری نشده است؛ نیروی امداد حدود هفت ساعت پس از وقوع زلزله به آن مناطق رسیدند.

صدا و سیما که مستقیما زیر نظر رهبر اداره می شود هم چنان به برنامه های عادی خود ادامه دادند هم زمان با فریادها و ضجه های مردم آذربایجان در سوگ از دست دادن عزیزان شان، به پخش برنامه ظنزگونه «خنده بازار» پرداخت و بدین سان، بر زخم های مردم داغ دیده پاشید!

سید تقی سهرابی، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در توجیه این اقدام، دلایلی ذکر کرد که هیچ عقل سلیمی را قانع نمی کند. او در گفتگو با خبر آنلاین، در خصوص پخش برنامه خنده بازار از شبکه ٣ سیما گفت: «جواب این سئوال را مدیر شبکه باید بدهد اما باید بگویم که زلزله یک حادثه غیرمترقبه است و شاید اگر مسئولین کنداکتور شبکه ٣ از این حادثه مطلع بودند این برنامه را پخش نمی کردند. به هر حال امروز تکرار این برنامه از کنداکتور شبکه ٣ حذف شد و مطمئنا هیچ تعمدی در این کار وجود نداشته است.

سهرابی، به گونه ای از بی اطلاعی مسئولان کنداکتور شبکه ٣ سخن می گوید که گویا برنامه خنده بازار هم زمان با وقوع زلزله روی آنتن رفته است. در حالی که زلزله بعد از ظهر روز شنبه به وقوع پیوسته و برنامه خنده بازار شامگاه یک شنبه پخش شده است.

چگونه ممکن است مسئولین و کارمندان و مسئولان صدا و سیما، سی ساعت پس از وقوع زلزله از این حادثه بی خبر باشند و برنامه خنده بازار را روی آنتن ببرند؟

در حالی که گزارشات محلی حاکی از وضعیت سخت روستاها و نیازهای امدادی حکایت دارد مسئولان دولتی از پایان عملیات امدادی برای جستجو و نجات آسیب دیدگان خبر می دهند. اعلام خبر پایان کارآواربرداری و امداد رسانی به صدها روستا در عرض تنها دو روز حاکی از رفتار غیر انسانی مسئولان حکومتی با فاجعه زلزله آذربایجان و عملا زنده به گور کردن کسانی ست که در زیر آوار مانده اند!

رییس اورژانس کشور، با اعلام اتمام کار تخلیه مصدومان، گفت: به علت وجود اجساد احشام در منطقه احتمال شیوع بیماری های عفونی وجود دارد.

غلامرضا معصومی به فارس، گفت: «هنوز ۱۶ آمبولانس اورژانس و ۵۰ تکنسین اورژانس در منطقه زلزله زده حضور دارند و ماموران بهداشت محیط و کارشناسان سلامت روان نیز برای جلوگیری از شیوع بیماری ها و کاهش شوک و آسیب های روانی زلزله زدگان در منطقه حضور دارند.»

می بینیم که حکومت اسلامی در مقابل این هم هآسیب دیده در منطقه، تنها ۱۶ آمبولانس و ۵۰ تکنیسین در منطقه زلزله زده مستقر کرده است؟!

یورونیوز، درباره اعلام اتمام کار تخلیه مصدومان توسط مقامات حکومت اسلامی، نوشت: «در حالی که بنا بر گزارش ‌ها کالا‌ها و کمک های لازم به بعضی از روستاهای زلزله زده این استان نرسیده ‌اند، مسئولان دولتی از پایان مرحله نخست عملیات امدادی برای جستجو و نجات آسیب دیدگان زمین لرزه ها خبر داده ‌اند.»

حتی روز وقوع فاجعه، آیت الله خامنه ای، رهبر حکومت اسلامی، در سخن رانی خود در جمع «دانشگاهیان» هیچ حرفی از زلزله زدگان آذربایجان به زبان نیاورد. او، بعد از فرستادن پیام تبریک به مدال آوران المپیک، حدود ۴۸ ساعت پس از گذشت فاجعه زلزله، برای زلزله زدگان پیام فرستاد.

از سوی دیگر، محمود احمدی نژاد رییس جمهور حکومت اسلامی، بی اعتنا به فاجعه رخ داده، به جای سفر به مناطق زلزله زده، عازم عربستان سعودی شد.

احمدی نژاد، به رییس جمهوری سیرالئون به مناسبت درگذشت مادرش پیام فرستاده است که این پیام، در سایت ریاست جمهوری منتشر شده، آمده است: «در گذشت مادام آلیس روزالین کروما، مادر گرامی ‌تان را که معلمی سختکوش و دلسوز بود، به جنابعالی، دولت و ملت سیرالئون تسلیت می‌گویم. ضمن ابراز همدردی با جنابعالی و ملت سیرالئون، از خداوند متعال غفران و رحمت الهی برای آن مرحومه، صبر و شکیبایی بازماندگان و سربلندی و شادکامی دولت و ملت سیرالئون را مسالت دارم.»

اما احمدی نژاد، برای مردم منطق زلزه زده آذربایجان، حتی در حد پیامش رییس جمهوری سیرالئون، ارزش قائل نبوده است تنها دولت در روز دوم زلزله پیامی نه با امضای دولت یا هیات وزیران، بلکه با امضای اعضای دولت منتشر شد که این نوع پیام دادن عمق بی اعتنایی دولت به زلزله زدگان را نشان می دهد.

این بی اعتنایی سران و مسئولان حکومتی به زلزله مرگ بار آذربایجان، بار دیگر سیاست های غیرانسانی آن را به نمایش گذاشته است. بنا به گزارشات، حتی نیروهای امدادی که از ترکیه وارد ایران شده بودند ساعت ها در مرزها سرگردان ماندند. خبرنگارانی که از جمهوری آذربایجان راهی مناطق زلزله زده شده بودند در مرز به آن ها راه ندادند.

اما حکومت اسلامی، همه نیروهای امنیتی را در مناطق زلزله زده به حالت آماده باش درآوردند تا در صورت بروز اعتراضات مردمی آن ها را سرکوب کنند. از این رو، اگر تصاویر را نگاه کنید هیچ ارتشی، بسیجی، سپاه و غیره در میان ویرانی ها برای کمک به کسانی که زیر آوار مانده اند دیده نمی شود و تنها مردم عادی هستند که در میان ویرانی ها به دنبال عزیزان خود می گردند.

در برخی از‌ وب ‌سایت ها، گزارشاتی از مناطق زلزله ‌زده استان آذربایجان شرقی منتشر شده است که سپاه پاسداران با «امنیتی کردن جو» این مناطق، انبار و توزیع کمک‌ های ارسالی را در دست خود گرفته و از فیلم‌ برداری و عکس ‌برداری توسط خبرنگاران در این مناطق جلوگیری می‌ کند.

بعد از سه روز بی ‌تفاوتی حاکمیت در برابر زلزله آذربایجان، سپاه پاسداران وارد میدان شده است تا فضا را امنیتی کند و نگذارد مردم از نزدیک ابعاد فاجعه را ببینند و روزنامه ‌نگاران نتوانند اطلاع ‌رسانی کنند.

خبرنگار وب‌ سایت «کلمه» می نویسد روز چهارشنبه ۲۵ مرداد به مناطق زلزله ‌زده اهر، ورزقان و هریس اعزام شده از «توزیع نادرست» کمک‌ ها توسط سپاه و ایجاد «درگیری و عصبانیت» به خاطر «رفتار تند برخی از نیروهای سپاه» در این مناطق خبر می‌ دهد.

در همین زمینه یکی از آسیب‌ دیدگان زمین‌ لرزه در ورزقان به خبرنگار «کلمه» گفت: «تمام کمک‌ های ارسالی از بخش‌ های مختلف، حتی کمک‌ هایی که گفته می ‌شود از ترکیه رسیده، را سپاه می‌ گیرد و انبار می ‌کند. طبق گفته او، حتی نمایندگان هلال احمر هم می‌ نشینند نگاه می‌ کنند و وقتی به آن ها می‌ گوییم شما چرا کاری نمی‌ کنید، می ‌گویند سپاه نمی‌ گذارد.»

او، با اشاره به «برخوردها و کتک ‌کاری‌ هایی» که در مواردی برای دریافت کمک ‌ها صورت گرفته، توضیح داد: «چون آقایان می ‌آیند چند بسته پرت می ‌کنند بین مردم و می ‌روند، به خاطر همین مردم مجبورند بروند با زور قبل از رسیدن کمک ‌ها به انبارها و ذخیره شدن آن از سوی سپاه، آن ها را بگیرند.»

به گزارش خبرنگار اعزامی «کلمه» به مناطق زلزله‌ زده، مردم این مناطق که با مشکلات این حادثه روبرو هستند «تحمل برخوردهای نظامی و سخت‌ گیرانه را ندارند» و «رفتار نیروهای سپاه پاسداران که گاهی به تندی هم می‌ گراید، خشم برخی از مردم منطقه را برانگیخته‌ است.»

حسن قدمی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد در گفتگو با خبرگزاری مهر، علت جمع ‌آوری آذوقه توسط نیروهای سپاه در این مناطق را تلاش برای «توزیع درست» این کمک‌ ها عنوان کرد.

او، در این مورد گفت: «سپاه پاسداران و هلال احمر و کمیته امداد تمامی کمک‌ ها را جمع کرده تا به صورت واحد به درستی توزیع شود.»

رییس مدیریت بحران، در جواب سئوالی از ممنوعیت برای خبرنگاران بی ‌اطلاعی کرد. رییس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص ممنوع بودن کار عکاسان و خبرنگاران خارجی در مناطق زلزله ‌زده به مهر گفت: «از این موضوع اطلاعی ندارم ولی مجوز آن ها توسط وزارت ارشاد صادر می ‌شود.»

نوروز کوهزادی، نماینده اعزامی رییس قوه قضائیه به منطق زلزله زده نیز به نوعی مردم داغ دیده را تهدید کرده است. برخورد جدی دستگاه قضایی با مخلان امنیت در مناطق زلزله زده معاون اداری مالی قوه قضائیه در سفر به شهرستان اهر و بازدید از مناطق زلزله زده از برخورد جدی دستگاه قضایی با متخلفان و مخلان امنیت در مناطق آسیب دیده خبر داد.

به گزارش مهر، کوهزادی، گفت: «… در صورت گزارش، برای برخی افراد متخلف از سوی فرمانداران و مقامات مسئول با آنان برخورد می شود.»

 

یکی از عواقب مهم و آشکار بی تفاوتی و اهمیت ندادن به وضعیت حساس مناطق زلزله زده از سوی دولت، این بود که تعداد بیش تری از انسانی هایی که در زیر آوار مانده بودند جان خود را از دست دادند. زیرا کمک رسانی در همان دقایق نخست و سرعت عمل می تواند خیلی از انسانی هایی که زیر آوار مانده اند نجات دهند. بر این اساس می توان گفت که حکومت اسلامی آگاهانه و عامدانه، قاتل بسیاری از جان باخته گان زلزه آذربایجان است.

بی تفاوتی سران و مقامات و ارگان های حکومت اسلامی به وقع زلزله در آذربایجان، به حدی علنی و آشکار است که حتی برخی رسانه های حکومتی نیز به آن ها اشاره کرده اند.

نظرسنجی سایت اصولگرای «عصر ایران»، درباره عملکرد صدا و سیما در رابطه با زلزه آذربایجان: «عملکرد صدا و سیما در ماجرای زلزله شمال غرب کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوب: ۴۳.۳ درصد

متوسط: ۷۹.۴ درصد

ضعیف: ۷۸/۹۱ درصد

تعداد آراء: ۲۳۲۵۹

این سایت به قلم یکی از نویسندگانش به مسئولان چنین هشدار می دهد:

زلزله آذریایجان، در کنار همه درس هایی که داشت، حاوی یک «هشدار جدی» برای مسئولان بود. هشداری که اگر جدی گرفته نشود، پیامدهایی به مراتب بیشتر از زمین لرزه آذربایجان خواهد داشت.

بعد از زلزله ۲۱ مرداد ، نهادهای امدادی و در راس آن ها سازمان هلال احمر، فراخوان های متعددی برای جمع آوری کمک های مردمی دادند و بسیاری از مردم نیز کمک های خود را از طریق همین نهادهای دولتی، به دست زلزله زدگان رساندند.

با این حال، درصد قابل ملاحظه ای از مردم، به رغم آن که تمایل داشتند به هموطنان خود کمک کنند، به نهادهای دولتی اعتماد نکردند. آن ها در طول روزهای اخیر، از همدیگر می پرسیدند که آیا جای مطمئنی را می شناسید که کمک هایشان را به دست زلزله زده ها برساند؟

حتی بسیاری از مردم، کمک های خود و اطرافیانشان – شامل دوستان و همکاران و همسایگان – را به طور انفرادی و با خودروهای شخصی ، به مناطق آسیب دیده بردند و بین زلزله زدگان توزیع کردند.

هم چنین در گیر و دار تردیدهای مردم به این که آیا کمک هایشان از طرق دولتی به زلزله زده ها می رسد یا خیر؟ هنرمندان، ورزشکاران، روزنامه نگاران و خیریه های مردمی، با توجه به جایگاهی که بین مردم دارند، راسا وارد عرصه شدند و مردم نیز با اطمینان خاطر، کمک های خود را به آنان دادند تا به دست نیازمندان زلزله برسد.

… وقتی وعده هایی به مردم داده می شود که در عمل محقق نمی شوند، وقتی مسئولان در تریبون های رسمی و رسانه هایشان، علیه یکدیگر سخن پراکنی می کنند و حرمت می شکنند، وقتی دست داشتن فلان مسئول ارشد دولت در فلان پرونده کلان مالی افشا می شود ولی خبری از برخورد با او نمی شود و رییس دولت هم کابینه را خط قرمز می داند، وقتی مردم می بینند که بی خانمانی و فقیر و نداری در اطرافشان بیداد می کند و در همان حال خبر می رسد که دولت ایران جهیزیه فقرای تاجیکستان و تجهیز مدارس کومور و خانه سازی در ونزوئلا را عهده دار شده، وقتی هر روز خبر از اختلاس چند میلیاردی در بانک ها و دستگاه های دولتی می رسد، وقتی مردم خبردار می شوند که مافیای فلان کالا در اختیار فلان آقازاده است و آن دیگری هم انحصار واردات فلان جنس را دارد و نظایر این ها که کم هم نیستند، معلوم است که در گذر زمان مردم کم کم بی اعتماد می شوند و وقتی بزنگاهی مانند زلزله پیش می آید، «دست اعتماد» شان می لرزد و حق هم دارند.

اگر این بی اعتمادی، امروز در ماجرای زلزله، خود را نشان می دهد، آن را باید به مثابه علامت بیماری در بدن، جدی گرفت و به علاجش همت گمارد. لاپوشانی و نادیده گرفتن و ای بسا معکوس جلوه دادن این واقعیت، عین خیانت و همانند نادیده انگاشتن درد ناشی از بیماری است.»

 

هنگامی که انتقادات علیه سران و مقامات و ارگان های حکومتی حتی درون خودی ها و مجلس شان و نشریات شان بالا گرفت خامنه ای، برای کم کردن فشارها و انتقادات، پس از گذشت پنج روز، به طور سرزده که قطعا دلایل امنیتی داشته، صبح پنج شنبه ۲۶ مرداد به مناطق زلزله زده رفت. او، در این جا نیز به مردم توصیه کرد همه فشارها را تحمل کنند و «صبر و بردباری» از خود نشان دهند!

 

در حالی که مردم مناطق زلزله زده در سوگ عزیزان خود می سوزند و می سازند امام جمعه ها، هم صدا بی اعتنایی و عدم مسئولیت پذیری حکومت به زلزله زدگان را توجیه می کنند و از سوی دیگر، هم چون همیشه یک مشت مزخرفات مذهبی به خورد جامعه می دهند.

برای نمونه، امام جمعه اهر گفت: «زلزله اخیر یک امتحان الهی بود.» آفتاب سه شنبه، ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۱ برابر با ۱۴ ۲۰۱۲، در این باره نوشت؛ حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه شهرستان اهر، در مصاحبه تلفنی با شبکه قرآن ضمن اشاره به وقوع زلزله ۲/۶ ریش تری در شهرستان های شمال غرب کشور، گفت: «وقوع زلزله بالای ۶ ریش تری در شهرستان های استان آذربایجان شرقی امتحان الهی بود. خوشبختانه زلزله در ساعاتی اتفاق افتاد که مردم سر کار خود بودند و همین امر باعث کاهش تلفات شده است.»

حاجی زاده، در ادامه «با تشکر از ارسال پیام توسط مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید»، گفت: «از مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید به خاطر صدور پیام برای مردم آذربایجان تشکر می کنم.»

خبرگزاری فارس سه شنبه، ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۱، نوشت: «نماینده ارومیه با بیان این که بدون اقدام به موقع سپاه و ارتش تعداد کشته‌ شدگان زلزله حداقل چندین برابر می ‌شد»، گفت: «دشمن قصد دارد از زلزله تبریز برای تحت تاثیر قرار دادن اجلاس عدم تعهد سوء استفاده کند.»

نادر قاضی ‌پور، با بیان این که «مسئولان صدا و سیما به دلیل پخش برنامه طنز خنده‌ بازار عذرخواهی کردند»، افزود: «مساله خنده‌ بازار با عذرخواهی صدا و سیما تمام شده است مگر این که برخی ‌ها مغرضانه بخواهند به این موضوع دامن بزنند.»

او، با بیان این که مردم آذربایجان در زلزله اخیر رشادت‌ های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به وضوح دیدند، گفت: «بعد از زلزله نیروهای ارتش و سپاه به امداد‌رسانی پیوستند و شبانه‌ روز برای نجات زلزله ‌زدگان تلاش کردند. بنده به جرات می‌ توانم بگویم که اگر نیروهای سپاه و ارتش به داد زلزله زدگان نمی ‌رسیدند حداقل تعداد کشته ‌شدگان دو برابر می‌ شد.»

یک روز پیش از زلزله اخیر آذربایجان، امام جمعه تهران طی سخنانی در زمینه نزدیک بودن زمان ظهور امام دوازدهم شیعیان، اشاره ای معنادار به یکی از برداشت های جنجالی از مفهوم «آخرالزمان» داشت. کاظم صدیقی، با تاکید بر افزایش مشکلات بشر در سرتاسر جهان، این وضعیت را «مقدمه حضور امام عصر» دانست و گفت: «بوی پیراهن یوسف به مشام می ‌رسد.»

 

آیت الله مجتهد شبستری امام جمعه تبریز، برای آرام کردن زلزله زدگان گفت: «پررودگار متعال به صبرکنندگان پاداش بی نهایت عطا خواهد کرد و قرآن مجید مومنین را به صبر فردی و دسته جمعی دعوت می ‌کند و به صبر کردن در مقابل خسارات مالی و جانی توصیه می ‌کند.»

مجتهد شبستری، در ادامه گفت: « حضرت علی (ع) در توصیفی مستقیم می فرمایند پرهیزگاران در هنگام نزول بلا و گرفتاری ها صبر می ‌کنند و در حال راحتی و خوشی در مقابل خدا شاکر و سپاس گذارند و هم چنین امام صادق (ع) در شمارش نشانه های فرد با ایمان را می ‌فرمایند افراد با ایمان در مقابل ناملایمات باوقارند و هنگام نزول بلا اهل صبر و استقامت هستند.

امام جمعه تبریز، تاکید کرد: « با توجه به توصیه های قرآنی و فرمایشات پیشوایان دینی مردم مسلمان و تربیت شده در مکتب رمضان و مکتب عاشورا در مقابل پیش آمدهای ناگوار باید اهل صبر و استقامت باشند و از عهده امتحان الهی سرفراز بیرون بیایند.»

او، ادامه داد: «این حادثه ها غیرمترقبه و ناگوار یک نوع امتحان الهی برای مصیبت دیدگان است که چگونگی صبر در برابر مقدرات الهی را بیاموزند و هم وسیله امتحان مردم است که چگونه به یاری مصیبت دیدگان و نیازمندان بشتابند.»

به این ترتیب، مجتهد شبستری از یک سو، با صغرا و کبری کردن هایش از مردم می خواهد که در مقابل این بی اعتنایی و گستاخی حکومت شان ساکت بمانند و از سوی دیگر، پرسیدنی ست که مگر «خدای» شما سادیسم دارد که برای «امتحان» این همه آدم کشی می کند؟!

قبل از این زلزله، حجت الاسلام و المسلمین مهدی پور، «محقق و پژوهشگر» مهدویت گفته بود: «رواج بی بند و باری در یک جامعه باعث بروز زلزله می گردد.»

سران و مقامات حکومت اسلامی و امام جمعه هایشان هر چه قدر هم این خرافات و چرندیات را تکرار کنند نمی توانند جنایات خود و از جمله بی اعتنایی و کم کاری آشکارشان به زلزله زدگان اخیر را از ذهن افکار عمومی پاک کنند.

امام جمعه ها در خطبه های خود، هر چه قدر عربده بکشند که حکومت شان در رابطه با زلزله زدگان کوتاهی نکرده است و علل زلزله نیز بی حجابی و غیره و خواست و امتحان الهی است هیچ کس متوهم نمی شود و تاثیری هم بر عزم و اراده افکار عمومی بر علیه حکومت اسلامی ندارد.

به این ترتیب، حکومت اسلامی، مسئولیت مستقیم در قبال این مصیبت و خساراتی که به زلزله زدگان وارد شد به عهده دارد. اما روشن است که حکومت اسلامی در روز روشن از وظایف خود سر باز می زند.

این وظیفه دولت است که زیست و زندگی و اسکان مردم زلزله زده را تامین کند و به سرعت خانه های امنی برای آنان بسازد. حکومت ایران، توانایی این کار را دارد. بنابراین، عمدتا باید با اعتراض اعتصاب باید حکومت اسلامی مجبور کرد به وظایف خود عمل کند و آن را بر دوش مردم نگذارد و یا کمک های مالی مردمی داخلی و بین المللی را حیف میل نکند و مانند گرگ گرسنه و درنده، این کمک های مالی مسئولین حکومتی و ارگان های آن نبلعند.

از سوی دیگر، در حالی که انتقادها از رادیو و تلویزیون دولتی ایران در خصوص «بی ‌توجهی به پوشش دادن اخبار زمین ‌لرزه آذربایجان شرقی»، هم چنان ادامه دارد، روزنامه رسالت، وابسته به جناح حاکم، در شماره چهارشنبه ۲۵ مرداد، خود رسانه‌ ها و خبرنگاران ایرانی را به دلیل انتشار اخبار مناطق زلزله‌ زده آذربایجان شرقی به «سیاه ‌نمایی»، «هم ‌سویی با ضدانقلاب» و «اقدام علیه امنیت» متهم کرده‌ است.

روزنامه رسالت کوتاهی و قصور دولت محمود احمدی‌ نژاد در کمک ‌رسانی به زلزله ‌زدگان را پذیرفته، اما آن را «طبیعی» دانسته و نوشته‌ است: «هنگام بروز یک حادثه و بلای طبیعی بروز مشکلات و برخی نواقص در امر امدادرسانی کاملا یک امر طبیعی است که البته باید به حداقل ممکن برسد، اما سیاه‌ نمایی در خصوص کمک ‌رسانی و کتمان واقعیات توسط خبرنگاران گناهی نابخشودنی است که موجب یاس و دل سردی مردم می‌ گردد» و «این درست همان خط خبری است که دشمن دنبال می ‌کند.»

در حقیقت فاجعه زلزله گوشه‌ دیگری از کارنامه سرتاپا سیاه و غیرانسانی حکومت اسلامی را به سادگی در مقابل افکار عمومی قرار داده است. خبرنگار تهران امروز، یک روز پس از وقوع زلزله در گزارشی نوشته است: «مسئولان مقصر صد در صد این رخداد هستند. خیلی از اهالی این جا تا به حال به شهر نرفته ‌اند. حتی بلد نیستند برای یارانه‌ هایشان ثبت ‌نام کنند. در تمام این سال ها هیچ وقت مسئولی حتی در سطح فرماندار هم به این جا نیامد تا از مردم بپرسد چه مشکلاتی دارید. آن ها روزی دو ساعت بیش تر آب ندارند. خانه‌ های این روستائیان هیچ کدام پروانه ساخت ندارد و عملا هیچ نظارتی بر این ساخت و سازها انجام نمی ‌شود. خب، وقت آمدن چنین زلزله‌ ای چه توقعی می ‌توانید از این سازه‌ ها داشته باشید؟»

در واقع بهتر آن است که مردم کمک های مالی خود به زلزله زدگان را به شماره حساب های اعلام شده دولتی و ارگان های آن، واریز نکنند و مستقیما و یا از طریق نهادهای مردمی این کمک ها را به زلزله زدگان برسانند.

مردم زلزله زده در مقابل خبرنگاران فریاد می زنند که: تمام کمک‌ های ارسالی از بخش ‌های مختلف، حتی کمک‌ هایی که گفته می‌ شود از ترکیه رسیده، را سپاه می‌ گیرد و انبار می‌ کند…»

به این ترتیب، مقامات و مسئولین حکومت اسلامی، از اطلاع‌ رسانی دقیق درباره آمار قربانیان٬ مصدومان و وضعیت مناطق آسیب دیده به طور معناداری خودداری می‌ کنند.

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای  اسلامی، از تخریب صددرصدی و ویران شدن هفتاد روستای شهرستان هریس خبر داد و گفت: از ۹۷ روستای این شهرستان، ۷۰ روستا به شدت تخریب شده‌اند که حتی اکثر آن ها غیرقابل سکونت شده‌اند و در شهرستان اهر نیز تعداد ۸۰ روستا تخریب شده است.

احمد علیرضابیگی٬ استاندار آذربایجان شرقی، به رسانه‌ ها گفته است که در این زلزله، ۱۲ هزار واحد مسکونی تخریب شده است.

اما حسین درخشان٬ مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات هم آمار تکان دهنده‌ ای از وضعیت مناطق آسیب دیده ارائه کرده که در روزهای گذشته هیچ مقام و نهادی چنین آماری را اعلام نکرده است.

درخشان به سایت محافظه ‌کار «آریا» گفته است؛ ۱۵۵ هزار نفر (۳۴ هزار و ۲۰۰ خانوار) بر اثر این زمین ‌لرزه دچار حادثه شده‌اند.

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات افزوده بر اثر این زمین لرزه ۶۷ هزار نفر در اهر٬ ۴۲ هزار نفر در ورزقان٬ ۴۰ هزار نفر در هریس و شش هزار نفر در تبریز دچار حادثه شده ‌اند.

درخشان، هم چنین اعلام کرده که نیرو‌های امداد توانسته ‌اند دو هزار و ۶۰۶ نفر را نجات دهند که از میان این افراد نیز یک هزار و ۲۲۶ نفر از آن‌ ها مصدوم نبوده ‌اند.

دهقانی در یکی از گفتگو‌های خود، به همین مساله اشاره کرده و با انتقاد از عملکرد نیرو‌های امداد گفته مردم مناطق آسیب دیده «خودشان نسبت به جمع ‌آوری اجساد و انتقال مجروحین اقدام کرده ‌اند.»

به گزارش شاهدان عینی از مناطق زلزله زده در روستاهای شهرستان های اهر، هریس و ورزقان آمار کشته شدگان و زخمی ها چند برابر آماری است که از طرف مقامات دولتی اعلام می شود.

آخرین آمار رسمی از طرف مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت می باشد که ایشان کل جان باختگان را ۳۰۶ مورد و کل تعداد مصدومین را سه هزار و ۳۷ مورد عنوان کرده اند.

اما آمار غیررسمی کشته ها بیش از ۵۰۰ نفر است. برخی اهالی می ‌گویند به دلیل قطع راه ارتباطی، هنوز هیچ کمک‌ رسانی به برخی روستاها نشده و گزارشی از وضعیت اهالی این روستاها در دست نیست. هرچند این گفته‌ ها هنوز از سوی مسئولان تایید نشده‌ است.

اما با پیدا شدن ۱۲ جسد از اجساد جان باختگان این زلزله، آمار رسمی قربانیان این حادثه به ۳۱۸ کشته و ۵۰۰۰ مصدوم رسید.

به گزارش خبرآنلاین، گروه های زنده یاب جستجو و نجات در آوار هلال احمر ۱۲ جسد از اجساد جان باختگان زلزله اخیر استان آذربایجان شرقی را در پنج روستای تخریب شده شهرستان های ورزقان، هریس و اهر کشف کردند. بنابراین، هنوز آمارهای متناقض درباره جان باختگان و مصدومین و اسیب دیدگان زلزله داده می شود. اما قطعا ابعاد فاجعه خیلی بیش تر از گزارشات مقامات حکومتی است.

در واقع عامل اصلی این همه جان باخته و زخمی و آوارگی حکومت اسلامی است. این ساختمان های خشتی و چوبی و غیراستاندارد است که با زلزله ۶ ریش تری این چنین بر سر ساکنانش فرو می ریزند.

برای مثال، در یکی از تصاویر منتشر شده در سایت های اینترنتی می بینیم که در میان ویرانه ها، مسجدی که تا تکنیک بالا ساخته شده هیچ آسیبی ندیده است در حالی که خانه های مردم در اطراف آن که از گل و چوب ساخته شده اند همگی فرو ریخته اند.

زلزله و پس لرزه ها ادامه دارد. اما مهم تر از همه، زلزله سیاسی در راه است که این زلزله کاخ های حکومت اسلامی را بر سر سران و مقامات آن ویران خواهند کرد!

حکومت اسلامی، نگران کشتار مردم محروم و فریادهای دلخراش مادران، پدران و فرزندان در سوگ عزیزان شان نیست. این حکومت جانی، تنها نگران آینده خود و اوج گیری اعتراضات مردمی است.

در چنین موقعیتی، طبیعتا از سراسر کشور موج همبستگی با زلزله زدگان، هم چنان ادامه دارد. از این رو، طبیعی ست که مردم، بر علیه بی تفاوتی حکومت به زلزله زدگان و در مقابله با اقدام جنایت کارانه و قلدرمنشانه سپاه پاسداران که مانع رساندن کمک های مستقیم مردمی به زلزله زدگان می شود، به اعتراض همه جانبه برخیزید.

اما مسلم است که تنها راه رهایی از ستم و سرکوب و استثمار حکومت اسلامی و التیام دردهای مردمی که به عناوین مختلف در سرکوب ها و زندان ها و یا حوادثی چون زلزله اخیر و غیره عزیزان خود را از دست داده اند مبارزه همه جانبه با حکومت اسلامی، با هدف سرنگونی کلیت حکومت اسلامی و برقراری آزادی، برابری و عدالت در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای همه شهرندان کشور، بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت و باورهایشان است!

 

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»