جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۰

جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۰

وحشت حمله طوفانی در سلوویانسک

خانم اولگا پراودیوزو در بعدازظهر روز سه شنبه با شوهرش در نزدیک ساختمان دیوانی ناحیه، قدم میزند، به گفته او هر از گاهی آدم روانی و بی قرار می شود و نیاز به این دارد که از خانه خارج شود. هر دو از بدترین پیش آمدها در هراسند ولی شهر را ترک نمیکنند. اولگا میپرسد که "آیا باید از دست فاشیستها که به روی مردم خود شلیک می کنند فرار کنیم؟"


مردم سلوویانسک شهر مقدم و جبهه ای اوکراین شرقی، خود را برای بدترین پیش آمد یعنی حمله ارتش اوکراین آماده می کنند .

یک بعد از ظهر نسبتأ گرم بهار در سلویانس؛ در شرایط عادی مردم تا نیمه شب نیز در خیابانها به قدم زدن مشغول بودند، ولی اکنون از صد هزار نفر جمعیت شهر به ندرت یکی دیده میشود. زیرا این شهر مرکز استان، که واقع در شرق اوکراین است از طرف ارتش اوکراین در محاصره قرار دارد.

در مرکز سلوویانسک بندرت اتومبیل هایی در حرکت هستند، تقریبأ در هر گوشه ای موانع موقتی از لاستیک های اتومبیل ها و شاخه های درختان روی هم گذاشته شده اند. بعضی از مراکز جدائی طلبان تنه های درختان کاج را قطع کرده و رویهم چیده اند و در عرض خیابان ها قرار داده اند. باریگادهای حرفه ای ، تعدادی بلوک های سیمانی از پیش ساخته شده را فقط در جلوی ساختمانهای سرویسهای مخفی، ادارات شهر و محل اقامت « شهردار خلق » پونوماریوف قرارداده اند.

در شهر، مدرسه ها از روز دوشنبه تعطیل هستند. فقط چند فروشگاه مواد غذائی، کیوسک و داروخانه باز می باشند. یک راننده تاکسی میگوید روزانه کودکان، زنان و افراد مسن را به خارج از شهر میبرند تا در آنجا نزد خویشان خود جای امنی داشته باشند. 

ما همه دائماً در خانه هایمان از اینترنت استفاده می کنیم تا بفهمیم چه وقایعی در حال روی دادن است. خانم اولگا پراودیوزو در بعدازظهر روز سه شنبه با شوهرش در نزدیک ساختمان دیوانی ناحیه، قدم میزند، به گفته او هر از گاهی آدم روانی و بی قرار می شود و نیاز به این دارد که از خانه خارج شود. هر دو از بدترین پیش آمدها در هراسند ولی شهر را ترک نمیکنند. اولگا میپرسد که “آیا باید از دست فاشیستها که به روی مردم خود شلیک می کنند فرار کنیم؟” 

هر دو تلاش کرده اند در “سازمان های دفاع از شهروندان” عضو شوند، به آنها گفته شده «شما جز نیروی رزو هستید و به منزلتان بروید؛ ما از شما حفاظت میکنیم». اولگا به آنها میگوید، ولی کیستند که این حفاظت را اعمال میکنند؟ به کسانی که بخشاً روسی هستند اطلاعی داده نمیشود ولی طبیعتأ از باریگادهای ساکنان سایر شهرهای اوکراین هم میتوانند وجود داشته باشند که به کمک مدافعان این شهر آمده اند. او میگوید «یکی از آنها را می شناسم»؛ همینطور آناتولی را که یک راننده اتوبوس که شصت ساله است. او نمیخواهد شهر را ترک کند هر چند که او به خودش اطمینان دارد: « آنها رعد آسا به شهر هجوم میاورند ». او مسن تر از آنست که بتواند بجنگد ولی میتواند کمک کند تا باریگادهای نو بسازند.

شایعات در مورد حمله ای قریب الوقوع هر روز بیشتر میشود، روز دوشنبه برخوردهای شدیدی در حاشیه شرقی شهر رخ داده که شواهد آن روز سه شنبه به صورت اتومبیل های سوخته و بقایای یک پمپ بنزین منفجر شده قابل رویت بودند. بعد از پایان زدوخوردها وزیر داخله آقای آرسن آواکوف در فیس بوکش شرح داد که در جنگ دوشنبه ارتش دولتی چهار نفر کشته داد و شورشیان سی نفر از دست دادند. او بعلاوه اظهار داشت که در میان شورشیان چچنی هم وجود داشت.

محاصره به وسیله ارتش اوکراین 
اطلاعات هفته گذشته نشان میدهد که اطلاعات آقای آواکوف را باید با احتیاط تلقی کرد. آناتولی چملو، رئیس کمونیست های سلوانسک به اشپیگل آنلاین میگوید: «فردا شش خاک سپاری خواهیم داشت، چهار جنگجو و دو فرد شهروند معمولی، قربانی بیشتری نداشته ایم » بعلاوه در سلویانسک از چچنی ها اثری نیست و جنگجویانی که در نقاط کنترل، دیده شده اند همه چهره های اسلاوی داشته اند.
سلوویانسک روزهاست که با واحدهای ارتش اوکراین، پلیس ها و اعضای « گارد ملی » که از جنگجویان مایدان کیف و دیگران درست شده در محاصره است. در بخش جنوبی، در جائی که از سوی دونسک به شهر وارد میشوند ده تانک حفاظتی ارتش اوکراین با سربازهای مسلح اتومبیل هائی که عبور میکنند را کنترل میکنند . همین وضعیت در خروجی های شرقی نیز دیده میشود. بعد از کمتر از یک کیلومتر به سمت شمال افراد مسلح پلیس و گارد ملی عبور از آنجا را کنترل میکنند و خودروهای زرهی و افراد بخوبی مسلح شده طرفدار اوکراین نیز حضور دارند. فرمانده پست کنترل که معمولأ خیلی کم حرف میزند اظهار میدارد « ما وظیفه داریم که از ورود اسلحه و دارو به شهر جلوگیری کنیم ». البته مواد غذائی و لوازم مورد نیاز انسانها وارد میشوند.
به پا خاستگان سلوویانسکی چند صد متری دورتر از پستهای ارتشی، موانعی را ایجاد کرده اند که در صورت حمله آمادگی داشته باشند: یک کاوشگر روی یک جریان آب کوچک در داخل شهر، سنگری بنا میکند. یک خانم مبارز که روسری سرخی پوشیده و نمیخواهد نامش فاش شود توضیح میدهد که هر ساعت انتظار حمله واحدهای دولتی میرود. یک ستون از وسایل نقلیه نظامی از سمت شمال به طرف شهر راه افتاده اند. 
بنظر میاید که از نظر نظامی، حکومتی ها میتوانند معترضان را مغلوب نمایند، اسلحه های کمری، مسلسل های قدیمی در بعضی جاها، سلاح ضد تانک و در مرکز شهر، شش زره پوش دیده میشوند که چند هفته قبل از یک واحد ارتشی، به غنیمت گرفته شده اند.

دارو و ذخائر کافی در بیمارستان 
در دونسک یک سخنگوی جدائی طلبان از یک فاجعه تهدیدکننده انسانی در سلوویانسک خبر داده بود که در واقع اغراق شده بنطر میرسید. یک مقام پزشکی در بیمارستان اظهار داشت که دارو و ذخائر خونی کافی در دسترس هست. فروشگاه های خواروبار هم به قدر کافی همه چیز دارند و فقط ذخیره شیر کافی نیست. واسیلی یک جوان اهل سلوویانسک میگوید: «انبارهای ما خوب ذخیره کرده اند ولی چند روزی است که جنس تازه ای دریافت نکرده اند. زیرا کسانیکه باید مایحتاج را تحویل دهند از ارتش اوکراین میترسند». از امروز صبح نانوایی شهر نیز کار نمیکند و نان باقیمانده از دیروز تا عصر فروخته میشد و دیگر برای شب نانی در قفسه ها وجود ندارد.

شبه نظامیان مسلح « دفاع مردمی دون باسک » انگشتان خود را روی ماشه دارند. آنها جلوی ساختمان سرویس مخفی آنطور که یک شاهد عینی گزارش میدهد راننده جیپ سیاه رنگی را که قبلأ باهم اختلاف داشتند هدف گلوله خود قرار داده اند و گلوله به جمجمه راننده اصابت کرده و در حال حاضر در سرویس مراقبت های شدید پزشکی بستری است.

گزارشگر:  Moritz Gahtmann

از: نشریه الکترونیکی آلمانی زبان شپیگل (۶ ماه مه)
ترجمه: فروغ طیاری 

تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۳ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران

زن ایرانی معاصر هم در تاریخ فرهنگ ایران جاودانه خواهد شد. در آیین کهن ما، در این روز مردان همسران و مادران خود را گرامی می‌داشتند، کُرنش می‌کردند و هدیه می‌دادند؛ و همچنین در آیینی به نام «مرد گیران» تنها روزی در سال بوده که دوشیزگان به خواستگاری مردانی که برای شریک زندگی خود دوست داشتند می‌رفتند. آیین والنتاین برگرفته از این آیین زیبای ایرانیست.

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

در جمهوری اسلامی، یک شورای انتصابی حکومتی تحت نام «شورای نگهبان» لیست کاندیدا هایی از حواریون و عوامل مطیع و وابسته به حکومت را در مقابل مردم قرار می دهد و از آنان می خواهد که فقط به این افراد گزینش شده حکومتی رای بدهند. آیا به این صحنه سازی مضحک و پر فریب می توان «انتخابات» نام نهاد؟

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

کانون نویسندگان ایران ضمن گرامی‌داشت این روز، همان‌گونه که در بند سوم منشور خود آورده است: «رشد و شکوفایی زبان‌های متنوع کشور را از ارکان اعتلای فرهنگی و پیوند و تفاهم مردم ایران می‌داند…» و خواهان آزادی زبان‌های مادری در ظرفیت و ابعاد گوناگون آن‌ها به‌ویژه در «عرصه‌ی چاپ و نشر و پخش آثار» است. هم‌چنین خواستار رهایی تمام کنشگران عرصه‌ی زبان مادری از زندان و تبعید و دیگر آزارها و فشارهاست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

سرمایه داری و دموکراسی