یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵

یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵

پایان تلخ یک ریاست جمهوری
بایدن می‌داند که باید برود، اما این بدان معنا نیست که از این موضوع خوشحال است. ننسی پلوسی کسی بود که با هوش و ذکاوت سیاسی به رئیس‌جمهور گفت که...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
نویسنده: سیمور هرش - برگردان : گودرز اقتداری
کاش میشد
کاش میشد چهره ها رنگ پریشانی نداشت، برق تیز خنجر و کینه نداشت. مثل دریا بود شفاف و زلال، مثل ابریشم نرم لطیف
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کاوه داد
نویسنده: کاوه داد
نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور
ایجاد، تقویت و توسعه و حفظ نهادهای مدنی و تشکل‌های صنفی و سیاسی باید در کانون برنامه های افراد، شخصیت ها و احزاب و سازمان ها قرار داشته باشد، چه...
۳۱ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
نویسنده: گروە خرداد، هواداران سازمان فداییان خلق ایران اکثریت ـ داخل کشور
بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴
بر اساس بیانیۀ دادگاه بین‌المللی دادگستری، سیاست‌های شهرک‌سازی و بهره‌برداری اسرائیل از منابع طبیعی در سرزمین‌های فلسطینی نقض قوانین بین‌المللی است. دادگاه، گسترش قوانین اسرائیل به کرانۀ باختری و بیت‌المقدس...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: محسن نجات حسینی
نویسنده: محسن نجات حسینی
سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان
قوانین نابرابر، عدم حمایت‌های لازم و محیط‌های مردسالارانه، زنان را از مشارکت فعال در سیاست بازمی‌دارد. حضور کم‌رنگ زنان در سیاست به معنای نبود صدای نیمی از جمعیت در تصمیم‌گیری‌های...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: زری
نویسنده: زری
نگاره‌ها
نسل‌ها می‌آیند ومی‌روند؛ گاه مبارزه می‌کنند برای زندگی. گروهی کوچ می‌کنند با دل در گرو خاک آبا و اجدادی ... و شاید اندکی تاریخ و سرنوشت بسازند. حاکمان هم گاه...
۳۰ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
ترس یا هوشیاری؟
انگیزۀ شرکت در مرحلۀ دوم انتخابات دفع شرِ یک جریان به غایت ارتجاعی و خطرناک بود که مثل سرطان در جامعه ریشه دوانده است .ترس از جریان جلیلی و میرباقری...
۲۹ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: جابر حسينى
نویسنده: جابر حسينى

گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران -می سال ۲۰۱۰

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانیها در ایران در ماه می ۲۰۱۰ نیز همچون ماه های گذشته ادامه داشت. فعالین مدنی مورد بازداشتهای خودسرانه و طولانی مدت قرار گرفتند و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت محروم بودند. فشار بر تشکلها و فعالین دانشجویی آذربایجانی و زندانیان اقلیت دینی اهل حق در ماه می نیز همچون ماههای گذشته ادامه یافت.

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانیها در ایران در ماه می ۲۰۱۰ نیز همچون ماه های گذشته ادامه داشت. فعالین مدنی مورد بازداشتهای خودسرانه و طولانی مدت قرار گرفتند و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت محروم بودند. فشار بر تشکلها و فعالین دانشجویی آذربایجانی و زندانیان اقلیت دینی اهل حق در ماه می نیز همچون ماههای گذشته ادامه یافت. همچنین مقامات صدا و سیمای ایران در ماه می اعلام کردند که پخش کارتون و برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان در صدا و سیمای استانی به زبان ترکی آذربایجانی قدغن است. از سویی دیگر بر اثر بی توجهی مقامات حکومتی به مسئله محیط زیست در این ماه فاجعه ای محیط زیستی در شهرهای مراغه و بناب به وقوع پیوست.

بازداشت فعالین آذربایجانی

در چهارمین سالگرد تظاهرات جامعه آذربایجانی های ایران در خرداد ماه ۱۳۸۵ (مه ۲۰۰۶) بر علیه انتشار کاریکاتوری که برای آنان بمثابه یک گروه ائتنیکی تحقیرآمیز و تهدید کننده بود، دستگیری و شکنجه فعالان آذربایجانی ادامه داشت و بیش از ۳۱ فعال مدنی آذربایجانی در شهرهایی مانند تبریز٬ اورمیه٬ اردبیل، رشت٬ مشکین شهر (خیاو)٬ گرمی، مغان٬ نقده (سولدوز)٬ صوفیان٬ میاندوآب (قوشاچای)٬ ماکو٬ همدان، تهران و کرج صرف ابراز عقیده بازداشت شده اند.

اکبر آزاد، دکتر علیرضا عبداللهی، دکتر لطیف حسنی، مهندس مصطفی جمشیدی، مهندس حافظ سردارپور، مهندس شهرام رادمهر، حمیده فرج زاده، مهناز کریمی، عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، رامین جباری، آیت مهرعلی بیگلو، نادر عزیری، مهدی زینالی، محمد فرجیان، سیامک میرزایی، آیدین خواجه ای، رضا عبدی، علیرضا حسین زاده، مسعود حسین زاده، هادی اکبری، علیرضا لشکری، ولی آذریون، کریم فتحی پور، بهمن نصیرزاده، احمد آقایی، بهبود قلیزاده، داریوش عندلیبیان، بابک آکسون، ستار برازش، سجاد عزیزی و یوسف سودبر اسامی منتشر شده از بازداشت شدگان اخیر هستند که در میان آنها عده ای از فعالین سازمانهای غیردولتی٬ فعال حقوق زنان٬ فعالان دانشجویی٬ مدیران نشریات دانشجویی و چند نویسنده و روزنامه نگار دیده می شوند.

از این میان مهندس مصطفی جمشیدی، عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، ولی آذریون، کریم فتحی پور، مهناز کریمی، مسعود حسین زاده، رامین جباری، سیامک میرزایی، مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی، علیرضا لشکری داریوش عندلیبیان، بابک آکسون، سجاد عزیزی، یوسف سودبر و هادی اکبری آزاد شده اند اما بقیه کماکان در بازداشت به سر می برند. منزل بیشتر دستگیرشدگان مورد تفتیش مأموران اطلاعات قرار گرفته است. این فعالین همگی از حق ملاقات با خانواده محرومند و بدون داشتن وکیل در بازداشت به سر می برند.

اکبر آزاد نویسنده و روزنامه نگار آذربایجانی روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۸۹ (۲۵ می ۲۰۱۰) در منزل شخصی اش در محله کیانشهر تهران بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از بازداشت نامبرده اقدام به تفتیش منزل و تهدید خانواده وی نمودند و کامپیوتر، کتابها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

اکبر آزاد عضو هیئت موسس کانون زبان و فرهنگ(دیل و مدنیت اوجاغی) و از نویسندگان نشریات وارلیق و یارپاق است. وی در سالهای اخیر بارها بازداشت و به احکام حبس محکوم گردیده است.

سازمان عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز در سالهای گذشته با صدور اطلاعیه هایی بازداشت و فشار بر این روزنامه نگار و نویسنده آذربایجانی را محکوم و خواهان آزادی وی شده بودند.

دکتر علیرضا عبداللهی عضو هیات موسس سازمان غیر دولتی “بیلیم یولو” و فعال مدنی آذربایجانی ظهر روز شنبه ۱ خرداد ۸۹ (۲۲ می ۲۰۱۰)در داخل مطبش در خیابان امام ارومیه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران پس از بازداشت عبداللهی اقدام به تفتیش منزل شخصی و منزل مادری وی نموده و کتابهای وی را با خود برده اند. مسئولین امنیتی و قضایی ایران تاکنون از دادن پاسخ به سوالات خانواده عبداللهی در خصوص دلیل بازداشت و اتهام این فعال مدنی آذربایجانی امتناع می کنند.

دکتر لطیف حسنی دکترای حقوق بین الملل و مدرس موسسات آموزش عالی و دبیرستانهای کرج روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) در کرج بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز انتقال یافته است. مامورین امنیتی پس از بازداشت این فعال آذربایجانی با مراجعه به منزل وی اقدام به تفتیش منزل نموده و هارد کامپیوتر، کتابها و سایر وسایل وی را با خود برده اند. مسئولین قضایی از بیان اتهام و دلیل بازداشت این فعال مدنی امتناع می کنند.

حمیده فرج زاده فعال آذربایجانی حقوق زنان و کارمند بیمارستان مطهری ارومیه روز سه شنبه ۴ خرداد ۸۹(۲۵ می ۲۰۱۰) در منزل مسکونی اش در ارومیه بازداشت شد. مامورین امنیتی منزل این فعال مدنی آذربایجانی را تفتیش و سی دی ها، کتابها، دست نوشته ها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند. مامورین هنگام بازداشت فرج زاده به خانواده وی گفته اند که وی جهت بازجویی و تحقیقات به اداره اطلاعات تبریز منتقل خواهد شد.

مهندس مصطفی جمشیدی و رامین جباری روزنامه نگاران آذربایجانی و مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی و مهناز کریمی از فعالین مدنی آذربایجانی و علیرضا لشکری و محمد فرجیان معلمان مدارس مشکین شهر و گرمی ٬۲۷ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۸۹ (۱۸٬۱۷و ۱۹ می ۲۰۱۰) در شهرهای مشکین شهر، پارس آباد مغان و گرمی بازداشت شده بودند.

از میان بازداشت شدگان رامین جباری، حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی، و علیرضا لشکری پس از تحمل ۱۱ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۱۵ میلیون تومانی از بند ۷ زندان اردبیل آزاد شده اند. دیگر متهمان این پرونده مهندس مصطفی جمشیدی٬ محمد فرجیان و مهناز کریمی نیز پس از یک روز بازداشت موقت آزاد شده بودند.

اتهام این افراد اتهام اجتماع و تبانی جهت بر هم زدن امنیت کشور از طریق دعوت مردم برای شرکت در مراسمات چهارمین سالگرد اعتراضات آذربایجانیها به چاپ کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه دولتی ایران عنوان شده و پرونده در شعبه پنجم دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل در جریان است.

این افراد در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته ومامورین آنها را بدون در دست داشتن حکم جلب بازداشت کرده اند. دستگیر شدگان در مدت بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم بوده اند.

ماموران اداره اطلاعات اردبیل صبح روز سه شنبه ۴ خرداد ۸۸(۲۵ می ۲۰۱۰) عباس لسانی فعال شناخته شده آذربایجانی و عسگر اکبرزاده از فعالین مدنی آذربایجانی را بازداشت و مانع از شرکت آنها در مراسم سالگرد شهروندان جان باخته آذربایجانی در نقده(سولدوز) شدند.

لسانی و اکبرزاده جهت شرکت در مراسم سالگرد جان باختگان شهر نقده(سولدوز) تظاهرات مردمی بر علیه کاریکاتور موهن روزنامه ایران در سال ۸۵(۲۰۰۶) از شهر اردبیل عازم نقده بودند اما مامورین امنیتی ضمن توقف اتوبوس حامل این دو فعال آذربایجانی در پلیس راه اردبیل آنها را بازداشت و پس از پایان مراسم سالگرد آنها را آزاد کردند.

مهندس شهرام رادمهر فعال مدنی آذربایجانی روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) در مغازه پدرش در میدان جانبازان شهر مشکین شهر(خیاو) بازداشت و جهت تحقیقات به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. مامورین پس از بازداشت رادمهر منزل شخصی وی و منزل پدرش را تفتیش کرده و کیس کامپیوتر، کتابها وسایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

آیدین خواجه ای فعال دانشجویی آذربایجانی و دانشجوی حقوق دانشگاه تبریز روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۸۹(۱۹ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است. بازپرس شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز اتهام خواجه ای را عضویت در گروه جهت بر هم زدن امنیت ملی از طریق عضویت در حزب گاموح عنوان کرده است.cعباس جمالی وکیل دادگستری در تبریز وکالت خواجه ای را برعهده دارد اما مسئولین امنیتی اجازه ملاقات وکیل و خانواده با وی را نمی دهند و وکیل حق حضور در جلسات بازجویی و دسترسی به پرونده را ندارد.

این فعال دانشجویی پیش از این نیز در تابستان ۸۷ (۲۰۰۸) در رابطه با مدیریت وبلاگ جنبش دانشجویی آذربایجان(آذوح) بازداشت و به یکسال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم گردیده بود. خواجه ای ۱۹ آبان ۸۸(۱۰ نوامبر ۲۰۰۹) پس از تحمل حکم حبس تعزیری از زندان آزاد شده بود.

احمد آقایی دبیر سابق کانون فرهنگی دانشجویان ترک دانشگاه بوعلی سینای همدان و سردبیر سابق نشریه دانشجویی”ایلدیریم” روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) بدنبال تجمع اعتراضی دانشجویان آذربایجانی دانشگاه بوعلی سینای همدان توسط ماموران امنیتی در منزل دانشجویی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این فعال دانشجویی از زمان دستگیری تا کنون طی تماس تلفنی چند ثانیه ای از بازداشت خود خبر داده است. مسئولین قضایی و امنیتی ایران از ذکر محل نگهداری و اتهام این فعال دانشجویی خودداری می کنند.

بهمن نصیرزاده معلم و شاعر آذربایجانی در ماکو شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. ماموران امنیتی ساعت ۲ بامداد شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) بدون در دست داشتن حکم قاضی وارد منزل این معلم آذربایجانی شده و وی را بازداشت و پس از تفتیش منزل دوربین فیلمبرداری، سی دی ها، کتابها و اشعار و دست نوشته های او را با خود بردند. این فعال مدنی آذربایجانی روز سه شنبه ۴ خرداد ۸۹(۲۵ می ۲۰۱۰) طی تماسی با خانواده از بازداشت خود در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات ماکو خبر داده است.مسئولین قضایی شهر ماکو دلیل بازداشت این معلم آذربایجانی را فعالیتهای ضد نظام عنوان کرده اند.

نیروهای امنیتی ۲۱ اردیبهشت ۸۹(۱۱ می ۲۰۱۰) با مراجعه به مغازه علیرضا حسین زاده در منطقه نصف راه تبریز او را به همراه رضا عبدی دیگر فعال مدنی آذربایجانی بازداشت کردند. ماموران امنیتی پس از بازداشت این افراد و تفتیش مغازه، به منزل این دو فعال آذربایجانی مراجعه و منازل آنها را مورد تفتیش قرار داده و کیس کامپیوتر، سی دی ها و سایر وسایل شخصی آنها را با خود برده اند.

ولی آذریون و کریم فتحی پور از اعضای خانواده جان باختگان شهر نقده(سولدوز) در جریان تظاهرات آذربایجانیها بر علیه چاپ کاریکاتور نژادپرستانه روزنامه ایران در سال ۸۵(۲۰۰۶) روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی دستگیر و پس از چهار روز بازداشت موقت آزاد شده اند. ماموران انتظامی اتومبیل شخصی ولی آذریون را در پلیس راه جاده ارومیه – نقده متوقف و وی را بازداشت کرده بودند. ماموران همچنین کریم فتحی پور را در یکی از خیابنهای شهر نقده دستگیر کرده بودند.

توحید آذریون، همت اسمزاده، حسین فتحی پور، عسگر قاسمی شهروندان آذربایجانی هستند که روز ۴ خرداد ۸۵(۲۵ می ۲۰۰۶) در جریان تظاهرات بر علیه کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران در شهر نقده به ضرب گلوله نیروهای انتظامی ایران کشته شده بودند.ماموران امنیتی ایران با بازداشت و تهدید اعضای خانواده جان باختگان این تظاهرات، آنها را از پیگیری پرونده و برگزاری مراسم عزاداری منع می کنند.

بهبود قلیزاده دبیر سازمان غیر دولتی لغو مجوز شده “یاشیل آذربایجان” و فعال مدنی آذربایجانی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در مغازه عکاسی اش در خیابان امام میاندوآب(قوشاچای) بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از بازداشت قلیزاده اقدام به تفتیش مغازه وی نمودند و کیسهای کامپیوتر، سی دی ها و سایر وسایل شخصی او را با خود برده اند. مسئولین قضایی از بیان اتهام این فعال آذربایجانی امتناع می کنند.

دادگاه انقلاب مهاباد چندی پیش این فعال آذربایجانی را در رابطه با استفاده از نام ترکی و سمبلهای آذربایجانی در تابلو مغازه عکاسی و فعالیتهای قوم گرایانه از طریق آموزش رقص آذربایجانی در سازمان غیر دولتی “یاشیل آذربایجان” به دادگاه احضار و وی را با قرار وثیقه آزاد نموده بود.

داریوش عندلیبیان، ستار برازش، یوسف سودبر، سجاد عزیزی و بابک آکسون از فعالین مدنی آذربایجانی در میاندوآب ۲٨ اردیبهشت ۸۹(۱۸ می ۲۰۱۰) به شعبه دوم بازپرسی میاندوآب احضار و پس از تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام به قید وثیقه ۱۵ میلیونی آزاد شدند.

احضار این افراد پس از برگزاری مراسم موسیقی و رقص آذربایجانی به مناسبت روز ۱۳ فروردین(۲ آوریل) – روز طبیعت- در شهر میاندوآب صورت گرفته است.

آیت مهرعلی بیگلو فعال سابق دانشجویی آذربایجان ظهر روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ٨۹(۱۰ می ۲۰۱۰) در منزل شخصی خود در شهر صوفیان از توابع شهرستان تبریز بازداشت و جهت تحقیقات به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از ضرب و شتم شدید این فعال مدنی آذربایجانی، او را بازداشت و اقدام به تفتیش منزل وی کرده اند و کامپیوتر، کتابها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

عباس جمالی وکیل دادگستری در تبریز وکالت مهر علی بیگلو را برعهده دارد اما مسئولین قضایی اجازه ملاقات وکیل و خانواده با وی را نمی دهند و وکیل حق حضور در جلسات بازجویی و دسترسی به پرونده را ندارد.

حسین محمدی الوار فعال مدنی آذربایجانی و از هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی که روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۹(۴ می ۲۰۱۰) توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز در منزل پدری بازداشت شده بود روز سه شنبه ۱۱ خرداد ٨۹ (۱ ژوئن ۲۰۱۰) پس از تحمل ۲۹ روز بازداشت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

بازداشت این فعال آذربایجانی پس از تماس تلفنی وی با مدیر عامل تیم فوتبال تراکتورسازی و اعتراض به شعارهای نژادپرستانه تماشاگران فارس نسبت به آذربایجانیها در جریان مسابقه فوتبال بین تیمهای فوتبال تراکتورسازی تبریز و مس کرمان صورت گرفته است.

ماموران اداره اطلاعات تبریز بدون در دست داشتن حکم قاضی به منزل پدری محمدی مراجعه و وی را بازداشت کردند مامورینپس از بازداشت این فعال آذربایجانی اقدام به تفتیش منزل کرده و کلیه کتابها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

بازیهای تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به محلی برای طرح مطالبات ملی آذربایجانیها تبدیل شده است و تماشاگران آذربایجانی در جریان مسابقات این تیم آذربایجانی با دادن شعارهایی به زبان ترکی آذربایجانی این تیم را تشویق کرده و خواهان مدرسه به زبان ترکی و سایر مطالبات ملی و انسانی آذربایجانیها در ایران می شوند.

ازداشت موقت طولانی مدت

حسین نصیری فعال مدنی آذربایجانی که ۱۳ فروردین ۸۹(۲ آوریل ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در اطراف پل میانگذر دریاچه ارومیه بازداشت شده بود بیش از دو ماه است که در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات تبریز به سر می برد. این فعال مدنی آذربایجانی در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه در ۱۳ فروردین ۸۹(۲ آوریل ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی بازداشت وبه اداره اطلاعات اسکو و سپس اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود. خانواده نصیری می گویند که مقامات قضایی به سوالات آنها در خصوص اتهام این فعال آذربایجانی پاسخ نمی دهند.

در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی که نسبت به سیاستهای حکومت ایران در بی توجهی به مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه اعتراض داشتند بازداشت شدند. شهروندان آذربایجانی در این همایش با لیوان یا بطری آب به داخل دریاچه می ریختند و از این طریق اعتراض نمادین خود به سیاستهای دولت در این خصوص را بیان می کردند. اکثربازداشت شدگان پس از چند روز بازداشت به قید وثیقه و ضمانت آزاد شده اند.

رضا محرابی کلجاهی و حسین لطفی از شهروندان آذربایجانی در روستای کلجاه اسکو پس از نزدیک به پنج ماه از زمان دستگیری در حالت بلاتکلیفی در زندان تبریز به سر می برند. این افراد که ۲۹ دی ۸۸(۱۹ ژانویه ۲۰۱۰) پس از نوشتن شعار”یاشاسین آذربایجان” بر روی یکی از دیوارهای معابر اصلی این روستا توسط مامورین اداره اطلاعات اسکو در مغازه محل کارشان در این روستا بازداشت شده اند. آخرین جلسه تفهیم اتهام این افراد روز یکشنبه ۹ خرداد ٨۹(۳۰ می ۲۰۱۰) در بازپرسی دادسرای اسکو به اتمام رسیده و پرونده این افراد جهت محاکمه به دادگاه انقلاب تبریز فرستاده شده است.

صدور و اجرای حکم زندان

شعبه ۱۰۲ دادگاه جزائی کلیبر روز شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) آیت محمد جعفری فعال مدنی آذربایجانی را به دادگاه احضار و طی جلسه ای بدون حضور وکیل این فعال آذربایجانی را محاکمه و به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. قاضی پس از صدور این حکم بلافاصله و بدون دادن مهلت اعتراض، دستور بازداشت محمدجعفری را صادر و وی را روانه زندان اهر نموده است.

این فعال مدنی ۱۲ تیر ۸۳(۲ ژوئیه ۲۰۰۴) به هنگام شرکت در مراسم جشن سالگرد تولد بابک(قهرمان ملی آذربایجانیها) درقلعه بابک(قلعه بذ) شهر کلیبر بازداشت و پس از تحمل ۱۰ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود. اتهام محمد جعفری اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم جشن سالگرد تولد بابک عنوان شده است.

صدور حکم حبس و انتقال بلافاصله محمد جعفری به زندان کلیبر در حالی صورت می گیرد که طبق قوانین و آیین نامه های دستگاه قضایی ایران حکم صادره برای متهمان تا بیست روز پس از تاریخ ابلاغ کتبی قطعی نیست و متهم حق دارد طی مهلت بیست روزه پس از صدور حکم به حکم صادره اعتراض نماید.

قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در شمال غرب ایران قرار دارد و مقر بابک سردار بزرگ آذربایجان بوده است. آذربایجانیها هرساله در سالروز تولد بابک خرمدین (قهرمان ملی آذربایجان) در قلعه بذ (قلعه بابک) گرد هم می آیند و با اجرای مراسمات فرهنگی یاد و خاطره قهرمان خود را پاس می دارند. در سالهای اخیر برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانی با ممانعت شدید مسئولین امنیتی و انتظامی روبرو شده است و آذربایجانیها از حق بزرگداشت قهرمانان ملی و برگزاری مراسمات فرهنگی محرومند. حکومت یک هفته پیش از برگزاری این مراسم تمامی راههای دسترسی به این مکان تاریخی را مسدود می کند در اطراف این قلعه تاریخی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی می نماید.

اعمال فشار به یونس آقایان زندانی اهل حق در زندان ارومیه

یونس آقایان شهروند آذربایجانی و از پیروان اهل حق(گوران) در زندان ارومیه کماکان مورد آزار و اذیت مسئولان زندان قرار دارد. وی از روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ٨۹(۴ می ۲۰۱۰) تا ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) در اعتراض به توهینهای عقیدتی و آزار و اذیت مسئولین زندان برای چندمین بار دست به اعتصاب غذا زده بود.

اعتصاب این زندانی اهل حق پس از آن صورت گرفته بود که مدیر داخله زندان ارومیه در مقابل چشمان سایر زندانیان به اعتقادات دینی اهل حق توهین کرده بود. بدنبال اعتراض آقایان به این رفتار مدیر داخله زندان، ماموران زندان وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و او را از بند ۱۲ زندان که مخصوص نگهداری زندانیان سیاسی است به محل نگهداری معتادان و قاتلان در بند ۱ زندان ارومیه منتقل کرده بودند.این زندانی اهل حق پس از پایان اعتصاب غذا به بند ۱۲ زندان ارومیه بازگردانده شده است.

قانون اساسی ایران در اصول ۱۲ و ۱۳ خود به حقوق اقلیتهای دینی و مذهبی اشاره کرده است اما در هیچکدام از این دو اصل حقوق اقلیتهای اهل حق، بهایی، صبی در ایران به رسمیت شناخته نشده است. حکومت ایران مانع از برگزاری آزادنه مراسمات مذهبی این فرق شده و آنها را دستگیر و مورد آزار و اذیت قرار داده و از حقوق انسانیشان محروم می کند.

ممنوعیت پخش برنامه های کودکان و نوجوانان و جوانان به زبان ترکی آذربایجانی در صدا و سیما

رادیو و تلویزیونهای استانی صدا و سیمای ایران در سالهای گذشته با هدف گسترش فرهنگ بومی در کشور چند فرهنگی ایران تاسیس شده است اما عملکرد این شبکه ها تا کنون به گونه ای بوده است که باعث آسیمیلاسیون جوامع اتنیکهای غیر فارس در ایران شود و زبان ترکی به کار رفته در تولید برنامه های صدا و سیمای استانی در استانهای ترک با زبان معیار ترکی آذربایجانی مطابقت ندارد.

صداو سیمای ایران پخش برنامه های ویژه کودکان، نوجوان و جوانان به زبان ترکی آذربایجانی در شبکه های استانی استانهای ترک نشین را ممنوع و پخش برنامه به این زبان را محدود کرده است.

رزمجو رئیس صدا و سیمای استان زنجان در مصاحبه مطبوعاتی ضمن بیان این موضوع گفته است: «برای پخش برنامه های ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان به زبان ترکی در رادیو تلویزیون استانی زنجان، سازمان صدای و سیمای ایران به ما مجوز نمی دهد و بر اساس دستور صدا و سیمای مرکز ما نمی توانیم بیش از پنجاه درصد برنامه هایمان را به زبان ترکی پخش کنیم.»

ممنوعیت پخش کارتون و برنامه های کودک و نوجوان به زبان ترکی در حالی صورت می گیرد که اصل پانزده قانون اساسی ایران استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس را آزاد دانسته است و انحصار پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی در ایران در انحصار دولت ایران است. دولت ایران مانع از تاسیس کانال تلویزیونی خصوصی به زبان ترکی آذربایجانی در ایران می شود

فشار بر تشکلهای دانشجویی دانشجویان آذربایجانی

ماموران امنیتی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) ده تن از دانشجویان آذربایجانی دانشگاه آزاد تبریز و اعضای تشکل دانشجویی لغو مجوز شده “آرمان” این دانشگاه را در پارک “شمس تبریزی” شهر تبریز مورد بازرسی بدنی قرار داده و پس از تهیه صورت جلسه و عکسبرداری از این افراد مسعود حسین زاده و هادی اکبری را بازداشت کردند. بازداشت شدگان پس از چند ساعت بازجویی در اداره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تبریز آزاد شدند اما روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) جهت بازجویی به اداره اطلاعات تبریز احضار شدند.

از سوی دیگر قادر نوروزی دبیر تشکل آرمان و دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز جهت رسیدگی به اتهامات وارده، ۲ مرداد ۸۹(۲۴ ژوئیه ۲۰۱۰) به دادگاه احضار شده است.

اتهام نوروزی تبلیغ علیه نظام و گرایش به فرقه دموکرات آذربایجان است و استنادات قاضی برای طرح این اتهام چاپ ویژه نامه ای با موضوع زنان توسط تشکل آرمان و به مناسبت برگزاری همایش «نقش زنان در جنبشهای اجتماعی آذربایجان» در روز جهانی زن عنوان شده است.

احضار نوروزی به دادگاه پس از آن صورت می گیرد که ماموران امنیتی ایران اسفند ۸۸ (فوریه ۲۰۱۰)ویژه نامه منتسب به تشکل دانشجویی آرمان را در یکی از چاپخانه های شهر مرند توقیف کردند. مامورین پس از توقیف این نشریه دانشجویی فاطمه نصیرپور از اعضای تشکل آرمان را بازداشت کرده و قادر نوروزی دبیر این تشکل را به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی احضار و مورد بازجویی قرار داده بودند. این فعال دانشجویی ۷ اردیبهشت ۸۹(۲۷ آوریل ۲۰۱۰) به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای تبریز احضار و به قید وثیقه ده میلیون تومانی آزاد شده بود.

تعلیق از تحصیل

مهدی حمیدی شفیق دانشجوی جامعه شناسی و فعال دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه تبریز روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۸۹(۲ می ۲۰۱۰) طی حکمی از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه به یک ترم تعلیق و محرومیت دائمی از تسهیلات دانشگاهی محکوم شده است.

اتهام حمیدی پخش اعلامیه دانشجویان آذربایجانی بمناسبت روز جهانی زبان مادری و اخلال در برنامه های دانشگاه از طریق درخواست سوال شفاهی در جریان مراسم ۱۶ آذر ۸۸(۷ دسامبر ۲۰۰۹) که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز برگزار می شد عنوان شده است.

ستاره دار کردن دانشجویان

بدنبال صدور کارنامه آزمون فوق لیسانس دانشگاههای دولتی در ایران هاجر کبیری از فعالین آذربایجانی حقوق زنان و سیما دیدار و مجید ماکویی زاد از فعالین مدنی آذربایجانی از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ورود به دانشگاه محروم شد. این فعالین دانشجویی هنگامی که برای مشاهده نتایج آزمون به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده اند امکان دسترسی به کارنامه را پیدا نکرده اند و از آنها خواسته شده است تا برای رفع نقص به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

سیما دیدار مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی یاشماق دانشگاه تهران و هاجر کبیری مدیرمسئول سابق نشریه دانشجویی “تلنگر” دانشگاه تبریز و فارغ التحصیل رشته پژوهشگری اجتماعی این دانشگاه و مجید ماکویی زاد فارغ التحصیل رشته کشتی سازی دانشگاه مالک اشتر اصفهان می باشند.

بی توجهی مسئولان دولتی به محیط زیست

حکومت ایران با بی توجهی به مسائل زیست محیطی و صدور مجوز احداث کارخانه های آلاینده محیط زیست و عدم نظارت بر آنها در آذربایجان محیط زیست منطقه آذربایجان را از بین می برد.

به دنبال بارندگیهای بهاری در شهر های مراغه و بناب حوضچه های خاکی پسابهای صنعتی شرکت تولید کربنات سدیم کاوه سودای مراغه که پر از مواد سمی بود شکسته شد و پسابهای سمی این کارخانه به حالت سیل زمینهای روستایی و خانه روستاییان اطراف را در نوردید.

سیل مواد شیمیایی وارد خانه های مردم شده و عده زیادی از روستائیان اطراف بویژه اهالی روستای ینگی کند خوشه مهر به مواد سمی آغشته شده اند.

این در حالی است که در سالهای گذشته چندین تن از کارگران شرکت کاوه سودا بر اثر تماس با پسابهای صنعتی جان خود را از دست داده بودند.

به گفته کارشناسان امکان رویش هرگونه گیاه در خاک منطقه از بین رفته و تا پانزده سال آینده هیچگونه گیاهی در منطقه رشد نخواهد کرد.همچنین آبهای زیرزمینی منطقه بشدت آلوده شده و اهالی منطقه آب سالم برای آشامیدن ندارند.

بروز این فاجعه زیست محیطی در حالی است که ساکنان شهرها و روستاهای شهرهای بناب و مراغه در سالهای گذشته بارها به عدم به کارگیری دستگاههای تصفیه پساب صنعتی برای این کارخانه اعتراض کرده بودند اما مسئولین حکومت ایران با حمایت از صاحبان این کارخانه که از اعضای سابق سپاه پاسداران هستند مانع از تعطیلی کارخانه و پرداخت غرامت از سوی صاحبان کارخانه شده بودند.

تاریخ انتشار : ۱۱ تیر, ۱۳۸۹ ۶:۱۴ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پایان تلخ یک ریاست جمهوری

کاش میشد

نهادهای مدنی و نقش آنها در تحولات آینده کشور

بیانیه دادگاه بین المللی دادگستری- ۱۹ جولای ۲۰۲۴

سیاست‌گریزی زنان یا سیاستِ گریزِ دولت از زنان

نگاره‌ها