پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۲

پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۲

چرایی پروژه‌ی میرباقری‌هراسی!
ای کاش رسالت پروژه‌ی میرباقری‌هراسی، مقدمه‌ی ضدحمله به آن بود. اما نیست و عملاً ترمزی‌ست در برابر پیشرفت و دعوت به آهسته بیا و آهسته برو که گربه شاخت نزند.
۴ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
نامه‌ای به اپوزیسیون، جهت یادآوری وظایف فراموش شده!
کاش می‌شد دوباره مثل آن روزها به یاد مردم بیفتیم و به آن‌ها سر بزنیم و مثل آن روزها صمیمانه پای درد دلشان بنشینیم و ببینیم که چه دل خونی...
۴ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زری
نویسنده: زری
مشخصات حکومت- قانون
اگر قوانین را تنها وسیله‌ای برای برقراری نظم در جامعه فرض کنیم،حاكمیت قانون به مفهوم برقراری نظم و انضباط اجتماعی خواهد. در این روی‌کرد قانون تنظیم‌کنندۀ روابط حاکمیت و شهروندان...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مناف عماری
نویسنده: مناف عماری
تایتانیک
چیستی و سرشت فلسفی قصه‌ی تایتانیک امری فراتر از عاشقانه‌های آن است. جوهره‌ی فلسفی فیلم‌نامه، داستانِ شکستِ پنداره‌ی لگام زدن بر انگاره‌های فردی‌ست ...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان
آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
در گرامی‌داشت احمد شاملو
بیست و چهار سال از خاموشی شاعر بزرگ آزادی و انسان، احمد شاملو، می‌گذرد اما جان خروشان او در تار و پود شعرهای پُرشور و امیدآفرین و اندیشه‌ی ارجمند و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
آن‌ها نمی‌توانند همهٔ ما را بکشند و ما نمی‌توانیم همهٔ آن‌ها را بکشیم...
نتانیاهو کاخ سفید را نادیده می‌گیرد، زیرا انجام این کار هیچ هزینه‌ای ندارد. در سال ۱۹۸۲ رونالد ریگان، مناخیم بگین، نخست‌وزیر اسرائیل را پس و کشتار فسطینیان در پی تهاجم...
۱ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری

۱۵۰ نفر از فعالان سیاسی، مدنی و صنفی در داخل و خارج از کشور

مردمان ما تاکنون تمامی راه های مسالمت آمیز از دست یازیدن به صندوق رای تا اعتماد به منش ها و کنش های اصلاح طلبی را آزموده اند و پس از شکست آن برنامه ها در آزمون های فیصله بخش متعدد، اعتراض و اعتصاب و تقویت جنبش های اعتراضی را چاره راه یافته اند.

۱۵۰ نفر از فعالان سیاسی، مدنی و صنفی در داخل و خارج از کشور:

بیانیه تحریم انتخابات نمایشی ـ فرمایشی

 در سال های اخیر شاهد اعتراضات گسترده اقشار مختلف جامعه از زنان، کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دانش آموزان، اقلیت های قومی و مذهبی و توده مردم ستم کشیده هستیم و بر این باوریم که تا رسیدن به خواسته ها و مطالبات انباشته از سالیان دراز، این حق خواهی های ظلم ستیزانه همچنان ادامه خواهد یافت.

در وضعیت کنونی سرشار از فقر، فساد، تبعیض و ناکارآمدی که موجبات فروپاشی اقتصادی، سیاسی،فرهنگی و اجتماعی کشور را فراهم آورده، حاکمان را بر سر دوراهی انتخابی تاریخی قرار داده است :یا به مسیر پر از تناقض سیاست داخلی و خارجی پیشین که منشاء اصلی ایجاد شرایط کنونی و نارضایتی فزاینده تمامی اقشار جامعه است ادامه دهند و یا اینکه به تغییری بنیادین در تمامی ابعاد تن داده و تسلیم  خواسته های حق ملت شوند.

ناگفته پیداست که با وجود بحران های عمیق داخلی و خارجی فعلی، فضای این دوره از انتخابات بیش از گذشته نمایشی و فرمایشی و در یخبندان عمومی است و از هم اکنون محکوم به شکستی مفتضحانه خواهد بود.

بی شک پس از حوادث ناگوار سال های اول انقلاب و پس از آن سالهای ۶۷، ۷۸، ۸۸ و فجایع تکان دهنده سال های اخیر به خصوص دی ۹۶، مرداد ۹۷، آبان ۹۸ و سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دروغ پس از آن و در یک کلام مسئولیت ناپذیری حاکمیت و تضییع حقوق شهروندان در ابعاد گوناگون و برخورد با شهروندان معترض به وضعیت نامطلوب موجود تحت عناوین امنیتی و انباشتن  زندان‌ها از فرزندان رشید ایران و  شکنجه و آزار آنها ،وضعیت را به گونه ای کاملا متفاوت نسبت به گذشته، وارد مرحله ای جدید و تعیین کننده و پر از نگرانی برای آحاد دغدغه مندان وطن قرار داده است.

اما متأسفانه حاکمیت به جای مرهم نهادن بر زخمهای سر باز کرده ملت نه تنها اراده ای در جهت تغییر و بهبود وضعیت ندارد، در کمال ناباوری به فکر بسترسازی در جهت یک‌دست سازی و تک بعدی کردن قدرت و انتقال کم هزینه آن است.

با این حال ما به عنوان طیفی از زحمتکشان و توده های تحت ستم و جمعی از  فعالان ملی، ملی-مذهبی، جمهوری خواه، مدنی و صنفی داخل و خارج کشور که بحران های جاری را ناشی از ناکارآمدی، یکسونگری و تمرکز مطلق قدرت می دانیم، معتقدیم در جهت تغییر بنیادین راهی جز بازگشت  واقعی به اراده مردم وجود ندارد و ساختار های حکومتی باید با توجه عمیق به آرا و افکار عمومی جامعه و نسل جدید، بنیانی دیگر پیدا کند.

اما از شواهد حاکم بر وضعیت فعلی کشور و تصمیم گیرندگان مسلط بر آن، هیچ نشانه‌ای در جهت همراهی و تغییر مسیر در جهت خواست مردم مشاهده نمی گردد‌.

تصریح می کنیم ما مخالف هرگونه خشونت، استمداد خارجی، اهرم تحریم و تجزیه طلبی برای تغییرات در این سرزمین هستیم و خوشبختانه اکثر مخالفان وضع موجود در اعتقاد به این  اصول با ما هم آوازند. ما همچنین مخالف نظامهای موروثی، مادام العمر و تمامیت خواه هستیم.

به حاکمیت هشدار می دهیم که اصرار به حذف و راندن مصلحان دلسوز با زندان و تبعید و شکنجه و محرومیت های دیگر حقوق شهروندی چاره کار نیست. هم  اصولگرایان و هم اصلاح طلبان بوروکرات در تمامی ابعاد، کارنامه ای شکست خورده دارند. باید صدای بلند جامعه را که در پی ایجاد تحول و تغییرات بنیادین در کلیت ساختار هستند، به گوش جان شنید. این صدا، ترجمان و هشدار روند دوقطبی حاکمیت سرکوبگر و مردمان عاصی و طغیانگری است که به دنبال مطالبه گری حقوق اولیه ی از دست رفته خود هستند و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.

مردمان ما تاکنون تمامی راه های مسالمت آمیز از دست یازیدن به صندوق رای تا اعتماد به منش ها و کنش های اصلاح طلبی را آزموده اند و پس از شکست آن برنامه ها در آزمون های فیصله بخش متعدد، اعتراض و اعتصاب و تقویت جنبش های اعتراضی را چاره راه یافته اند.

ما خواهان آزادی، برابری، رفاه و کرامت انسانی مردم بدون هیچ تبعیض و پیش شرطی هستیم و برای پاسداشت این مهم این انتخابات فرمایشی را بر نمی تابیم.

آیا حاکمان ایران به شرایط خطیر فعلی و سرانجام مسیری که مردم را به سوی آن سوق می دهند، آگاهی دارند؟

در پایان به آن دسته از به ظاهر اصلاح‌طلبان محافظه کار و استمرار طلبی که هنوز می خواهند مردم را به تکرار نسخه‌های منسوخ سابق فرا خوانند و همانند گذشته بر سر سفره چپاول مردم با بهره‌برداری از تشویق مردم به رای دادن امید بدوزند، انذار و هشدار می‌دهیم در سرمای یخبندان بی سابقه انتخابات این روزها و از عصیان و خشم مردم درس بگیرند و به آلام سربه فلک کشیده مردم دهن‌کجی نکنند.

امضاکنندگان:

ابراهیم الله بخشی

احسان رضایی

احسان قدیری

احمد پورمندی

احمد تقوی

احمد زمانی

احمد علوی

احمد نجاتی

آذین شاهرخی فرد

آزاده سلطانی

اسکندر لطفی

اسماعیل رضایی

اسماعیل صفرزاده

اشرف میرهاشمی

اصغر شیری

امیر حسین بهبودی

امیر کشوردوست کلتی

امیر مختارزاده

امین پناهی

ایرج خلجیان

باقر فرقانی

باویان ملک

بهروز خلیق

بهروز فدائی

بهزاد چاوشی

بهناز کیانی

بیژن پیرزاده

پرویز زندی نیا

پرویز مختاری

پروین محمدی

پروین ملک

پویا جگروند

توران همتی

جعفر عظیم زاده

جواد رحیم پور

جواد غلامی

جواد وفایی

حسن جعفری

حسن زهتاب

حسن نایب هاشم

حسین کاوندی

حسین کشوردوست کلتی

حسین مجاهد

حسینعلی ذوالفقاری

حمید آصفی

حمید اکبری

حمید مرادیان

حمیدرضا رسولیان

حوریه خانپور

خسرو بندری

رحمان لیوانی

رحیم قیومی

رسول بداقی

رسول تیهوئیان

رضا شیرازی

رضا علیجانی

رضا فانی یزدی

رضا مسلمی

رضا مسموعی

رضوان مقدم

روزا روزبهان

روح الله مردانی

زرتشت احمدی راغب

زهرا قضات

زهرا محمدی

ساسان سلیمانی

سمیرا ساعتی

سمیه قضات

سهیل کشاورز

سیامک آرام

سیامک سلطانی

سیامک فرید

سیاوش لاهوتی

سید ابوذر علوی

سید یعقوب آل شفیعی فومنی

سیده سمیه علوی

سیده لیلا علوی

سیده مینا علوی

شعله زمینی

عباس اقبال

عباس غفاریان

عبدالله مرادیان

عزیز قاسم زاده

علی اصغر ممبینی

علی ایزدی

علی سلطانی

علی شیخ الاسلامی

علی کلایی

علیرضا همتی

فاطمه غروی

فرانک چالاک

فرزانه بذرپور

فرشاد نوروزیان

فرهاد فرجاد

فرید اشکان

فهیمه ملتی

کاظم علمداری

کامبیز نوروززاده

کیارش کاظمی

کیوان صمیمی

مجید الهامی

مجید زرگرنژاد

محسن رضایی

محسن قربانی

محسن یلفانی

محمد اولیایی فرد

محمد پورمند

محمد قائم مقامی

محمد محمدی

محمدجواد سعیدی

محمدصادق علی اصغری 

محمود بهشتی لنگرودی

محمود شوشتری

محمود صدیقی پور

محمود میرمالک ثانی

مرتضی پرورش

مرضیه درود

مریم اهری

مریم تنگستانی

مزدک لیماکشی

مزدک مالکی

مسعود شب افروز

معصومه چراغی

معصومه شاپوری

ملیحه کریم الدینی

منصوره شجاعی

منوچهر گلشن

منوچهر مختاری

منوچهر نوروزیان

مهدی ترکمان وحید تورچی

مهدی نجفی

مهدی نوربخش

مهرداد احمدزاده

مهرداد بهارآراء

مهرداد درویش‌پور

مهرداد کشوردوست کلتی

میثم مردانی

ناصر سلطانی

ناصر علیجانی

ناصر قاسمی

نیره توحیدی

هادی زمانی 

هاشم امینی

هاشم باروتی

هیوا مولانیا

یدالله بلدی

یدی قربانی

یوسف محمدی

یونس رستمی

تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و عمل شما هستند و با دقت و پیگیری، بر مواضع تان نظارت دارند.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چرایی پروژه‌ی میرباقری‌هراسی!

نامه‌ای به اپوزیسیون، جهت یادآوری وظایف فراموش شده!

مشخصات حکومت- قانون

تایتانیک

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

در گرامی‌داشت احمد شاملو