ژوئیه 2004

گزارشي از نشست اتحاد جمهوريخواهان در دانشگاه تورنتو

جنبش جمهوريخواهي، چالشها و رهيافتها

نقش دين در زندگي مردم ايران هر روز کاهش يافته و اين تحول آنقدر سريع رخداده است که مطالعه و بررسي اين دوره را ضروري تر مي سازد.
تغييراتي که در زبان محاوره اي رخداده است و نيز ورود واژٍگان متنوع و جديد به خصوص در حوزه ادبيات نشانگر ماهيت سکولار اين تغييرات است.

جامعه اطلاعاتي و تعاريف موجود

جامعه اطلاعاتي، از بعد اقتصادي، با اقتصاد مبتني براطلاعات تعريف مي‌شود. اقتصاد مبتني بر اطلاعات اساسا نوعي اقتصاد خدماتي است كه با اقتصاد صنعتي و كشاورزي كه در زمره اقتصادهاي توليدي هستند تفاوت‌هاي كلي دارد؛ پديده صنعت زدايي در كشورهاي پيشرفته صنعتي، بازتابي از ظهور اقتصادهاي اطلاعاتي در كشورهاست. همان گونه كه شاهديم، در نظام‌هاي اقتصادي پيشرفته، كسب و كارهاي خدماتي مبتني بر اطلاعات و دانش، روز به روز در موقعيت بهتري قرار مي‌گيرد به گونه‌اي كه مي‌توان گفت: "امروزه براي بازارهاي جهاني ادامه فعاليت بدون مدد گرفتن از قدرت رايانه‌ها و سيستم مخابرات امكان پذير نيست".

بهترین راه حل مسئله ملی در ایران، فدرالسیم است

مصاحبه رادیو رسانه با آقای مهرپرور پیرامون کنگره اخیر حزب دمکرات کردستان ایران

اصولا ما همیشه خواستار آن بودیم که با احزاب دمکرات و مترقی برای مبارزه مشترک در جهت تحقق اهداف ملل تحت ستم ایران، به طور کلی خلقهای ایران، با هم همکاری بکنیم و همیشه هم برای این همکاری ها آماده بودیم و هستیم. توصیه کنگره سیزدهم هم در همین جهت و در همین راستا است. اما در مورد اتحاد عمل پایدار سیاسی که ما با سازمان اتحاد فدائیان و راه کارگر داشتیم که ما سالهاست که با هم هستیم در این اتحاد عمل، اگرچه در گزارش نیامده و مشخصا اسمی از آن برده نشده، اما به این معنا نیست که ما عدولی کرده باشیم و یا برای ما سئوالی در این مورد پیش آمده باشد.

ادبيات و آرمانگرايان اجتمايي

برخلاف ماركس كه اغلب جهت سرگرمي،رفع خستگي و لذت،رمان ميخواند، انگلس اهميت سياسي واجتمايي مهمي براي رمان قائل بود. طبق نظر مورخين،انگلس درتمام عمر ،خودرا به گونه اي باانواع ادبيات جهاني مشغول نمود و رابطه آنهاراباسياست و جامعه جويا شد. اومدتي نيز به مطالعه وتحقيق در زبان فارسي پرداخت. انگلس ميگفت كوشش ادبي و زباني مارتين لوتر،پايه گذار مذهب پروتستانتيسم ، درزبان آلماني مهمتر ازانقلاب و رفرم او در كليساي غرب است. انگلس خود درجواني نمايشنامه اي با عنوان (كولا) نوشت.

انسان باوري گوهر ماركسيسم

گفتگو با حسن مرتضوي مترجم كتاب فلسفه و انقلاب

من در واقع به دنبال اين هستم كه به يك سئوال بزرگ خودم پاسخ بدهم كه از كجا اين الگوى فكرى بر چپ ايران حاكم شد؟ مى شود دلايل زيادى آورد و گفت سرچشمه اين ديدگاه از روسيه و نحوه تشكيل حزب توده و تبعيت آن از سياست هاى شوروى بود. مى توان آن را ناشى از بيگانگى روشنفكرانى دانست كه از غرب به ايران آمده بودند. اما نكته ا ى كه مهم است و در اين كتاب بر آن تاكيد خاصى مى شود اين است كه ميل به آزادى و رهايى هر بار و در هر شرايطى با ضرورتى انكارناپذير نيروهاى جديدى را از اعماق جامعه به صحنه روشن آن مى آورد.

به مناسبت فرا رسيدن سالگرد 18 تير دانشگاه، سنگر سترگ جنبش مردم سالارى است!

ما همچنين بر آنيم كه ارتباط وسيع در ميان خود دانشجويان، ضامن وسيع ترين ارتباط جنبش دانشجويى با اقشار مختلف مردم است. اگر دانشجويان سازمان گر و فعال بتوانند مشوق دانشجويان براى تشكيل شوراهاى صنفى دانشجويى بشوند و بدين طريق مجموعه بيشترى از دانشجويان را جذب فعاليت هاى دانشگاهى بكنند، آن گاه با يك بدنه دانشجويى عظيم روبرو مى شوند و زمينه نيز براى سازماندهى بيشتر و بزرگ تر مهيا مى گردد

يوسف عزيزی بنی طرف در گفتگو با هفته نامه «عصرکارون»: جريان های قومی در ايران ريشه دار هستند

جامعه شناسان و روانشناسان میگويند که در کنار زبان رسمی (فارسی) بايد زبان ساير قوميتها هم تدريس بشود. اين شيوه برای آموختن صحيح زبان فارسی به کودک غير فارس نيز موثرتر است . اين از ضروريات کار است. اين کاری است که در اکثر کشورهای چند مليتی دنيا نظير هند، عراق، پاکستان، سوييس، بلژيک، نيجريه انجام میشود و حتی در دبيرستان ها و دانشگاه ها نيز زبانهای قوميتها تدريس میشود.

نامه‌ي سرگشاده‌ي تعدادي از فعالين جنبش دانشجوئي تيرماه ۷۸ دانشگاه تبريز

خطاب به دكتر حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي

اگر قبول كنيم كه آبادگران تشكيلات مستقلي است كه بر اساس دماگوژي بنا نشده و قصد تداوم هژموني فعلي را ندارد، از هم اكنون مي‌بايست با سرلوحه قرار دادن استقلال مجلس و دفاع از "مطالبات دمكراتيك مردم" شايستگي خود را براي جلب اعتماد مردم نشان دهد. اگر شما نيز مانند يكي از دوستانتان مايل به اعمال عقلانيت و پوسته‌شكني در لايه‌هاي بالاي حكومتي بوده واز نتايج مثبت اين عقلانيت استقبال مي‌كنيد. چرا اين حق را براي باقي مردم قائل نيستيد و اجازه نمي‌دهيد باقي مردم نيز پوسته‌شكني كنند و از نتايج مثبت آن بهره مند شوند؟