مارس 2005

انتخابات و جنبش تهيدستان

جنبه طبقاتی بطور بارزتر در دور دوم انتخابات نمود يافت و صف آرائی آشکاری بين رفسنجانی که سمبل رانت خواری، غارتگری، ثروث اندوزی و باند مافيای ثروت و قدرت بود و محمود احمدی نژاد که در سيمای مدافع تهيدستان و مخالف مافيای ثروت و قدرت برآمد کرد و بعنوان نماد مبارزه با فقر و ثروت و برقراری عدالت اجتماعی خود را جا زد، شکل گرفت.

طرح یک قطعنامه سراسری کارگری برای افزایش دستمزدها در سال 84

تنها مرجع صلاحیت دار برای تعیین دستمزد پایه و افزایش آن خود کارگران و نمایندگانشان است. هیچ نهاد و ارگانی حق دخالت در این مساله را ندارد. این امری پذیرفته شده در روایط کار و سرمایه در جهان و امری بدیهی و طبیعی است. وزارت کار، شوراهای اسلامی و خانه کارگر تا کنون نشان داده و ثابت کرده اند که منافع کارگر را نمایندگی نمیکنند

بخش: 

در کارزار " نه به جمهوری اسلامی و آری به جمهوری " فعالانه شرکت کنیم!

در این کارزارها فعالانه شرکت کنیم. این ابتکار " جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک " را که با موافقت، مشارکت و همکاری بخش گسترده‌ای از جمهوری‌خواهان دموکرات و سکولار از جمله سازمان ما – سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) – جنبه اقدام به خود گرفته است، با هم‌یاری‌ها و هم‌کاری‌هایمان قرین موفقیت سازیم.

نامه شادباش به مردم عراق و آقای جلال طالبانی

صميمانه آرزو می کنم که شما و ديگر مسئولان حکومت منتخب عراق در مسئوليت سنگينی که برعهده داريد، پيروزمندانه نقش تاريخی خود را ايفاء کنيد و روند تدوين قانون اساسی نوين در عراق، با نتيجه تضمين توافق ملي، تثبيت دموکراسي، صلح و آزادی در عراق به فرجام برسد.

هشتاد سال کشاکش و پیکار برای حق تشکل

از80 سال پیش تاکنون خواست تشکل و آزادی فعالیت های اتحاد یه ای و سندیکایی، مرکزی ترین مطالبه جنبش مزد بگیران ایران و مهم ترین عرصه پیکار و کشاکش میان کارگران و مزد بگیران از یک طرف و کارفرمایان و دولتها از یک طرف دیگر بوده است.

بخش: 

تاملی بر مواضع آقای كيانوش توكلی

تامل در مواضع توکلی وشن مي سازد كه وي از زمره كوشندگان سياسي است كه به نقش مؤثر عامل خارجي در تغيير اوضاع ايران بيشتر اعتقاد دارد. چنانچه رويدادهايي حول ملي شدن صنعت نفت، انقلاب 57 و دوم خرداد را بيش از آنكه مرهون اراده و عزم مردم ايران ارزيابي نمايد آنرا محصول عامل خارجي و تغيير فضاي بين المللي ميداند.

پيام شادباش نوروزی دکتر فريبرز رئيس دانا به اعضای کانون پژوهش فرهنگ ايران(سوئد)

در اين پيام شادباش، که اين برادر و ياور خدمتگزارتان، از سوی همه‌ ياران تان می‌فرستد، دوست ديرين سربلندِ دربندم، ناصر زرافشان نيز همانند من، سهم دارد. آنچه می‌گويم واژگان او و من است، که جُز تکرارِ راز دلِ گرما بخش همه‌ شما نيست.

نيروهای اپوزيسيون در داخل و خارج از کشور در موضع عدم شرکت در انتخابات

پيرامون بيانيه فعالين سياسی داخل کشور

بيانيه 615 نفر از فعالين سياسی داخل کشور پيرامون انتخابات رياست جمهوری انتشار يافت. اين دومين بيانيه فعالين سياسی کشور در ماههای اخير است.

در این مملکت برای هر چیز ولو کوچک باید جنگید!

در ایران جمهوری اسلامی برای یک لحظه امنیت و حرمت انسانی و آزادی معنی ندارد . در فضای اسلام زده و استبداد مذهبی و تبعیض و آپارتاید جنسی واستثمار وحشیانه کارگر و کارمند به سختی میتوان نفس کشید. اینجا صحنه یک جنگ مداوم و لاینقطع است. برای همه چیز ولو کوچگ باید جنگید.

نامه جمعي از زندانيان بند يك اوين

مقصود از بيان بخش ناچيزي از رويدادهاي مطرح شده در زندان، آشكار ساختن سيماي زورمدار دستگاه قضايي و متعاقب آن ايجاد اعتراض و مقاومت باطني از سوي فعالين حقوق بشر در برابر نظام سركوبگر حاكم است. از تمامي‌گروهها و ارگانهاي رسمي‌مدافع حقوق بشر، خواستار رسيدگي هر چه بيشتر به نقض آشكار حقوق زندانيان در ايران هستيم.

اعتراض ایرانیان و مدافعان حقوق بشر در مقابل مقر اروپائی سازمان ملل( ژنو ) به کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی

در این تجمع اعتراضی فعالین حقوق بشر و خانواده های قربانیان؛ پرستو فروهر، سارا دهکردی، خانم عفت ماهباز، حسین دوانی برادر پیروز دوانی روشنفکر مقتول ایرانی، مختاری و حسین زالزاده وخانم زویا زرافشان دختر دکتر ناصر زرافشان وکیل پرونده قتل های زنجیره ای برای حاضران سخنرانی کردند.

بررس بيانيه تحليلی 565 نفر

حسن شريعتمداری، مهدي خانباباتهرانی و فرج سرکوهی در پالتاک اتحاد جمهوريخواهان ايران

شنبه 19 مارس جلسه پالتاک اتحاد جمهوري خواهان ايران به بحث و بررسي بيانيه تحليلي 565 نفر پرداخت. در آغاز نشست نادر زرگاري از سوي گروه پال تاک فرارسيدن سال نو را به شرکت کنندگان تبريک گفت. سخنرانان اين جلسه عبارت بودند از آقايان مهدي خانباباتهراني، فرج سرکوهي و حسن شريعتمداري.

بخش: 

دست کودکان تهیدست زیر چرخهای بیعدالتی له میشود!

اما دردناکترین سرنوشت کودکان تهیدست ازآن کودکان ساکن محله پاکدشت میباشند که 22 نفر از آنان پس از تجاوز بطرز فجیعی بقتل رسیدند. محله پاکدشت فاقد زمینهای بازی و ورزش و استخر شنا است. تنها وسیله بازی کودکان توپهای ارزان قیمت پلاستیکی است که در کوچه های خاکی و بیابانهای پر از سنگ با آن فوتبال بازی میکنند

پيشروی حركت گارگران در گرو چيست؟

در شرایطی که دیگر بخش‌های مردم دارند در عرصه سیاسی نبرد می‌کنند جنبش کارگری نمی‌تواند مبارزه خود را در عرصه اقتصادی محدود کند. در این جا تشدید شتابان فعالیت سیاسی، می‌تواند این حرکت را در نطفه با شکست مواجه سازد. به نظر می‌رسد ما با اصل نبرد کم شتاب بهتر بتوانیم شرایط موفقیت حرکت را فراهم آوریم.

بخش: 

گفتمان هسته ای ـ حقوق بشری "چيزهائي را كه ننوشته ام بخوانيد. نوشته ها تكراري است!"

جناح سوم يا جناح اپوزيسيون اما يك جناح منفعل است و بيش از پيش سرنوشت مبارزه ملت ايران را با نحوه تعامل جناح چهارم با جناح اول قرار داده است، غافل از اينكه حتي اگر جناح چهارم در دموكراسي خواهي براي ملت ايران و دفاع از حقوق بشر صادق باشد، اين مسئله براي او اولويت حياتي محسوي نميشود. ضمن اينكه غرب ثابت كرده كه در تصادم بين حقوق بشر و امنيت و منفعت خود همواره حقوق بشر را فداي منافع خود نموده است. به ويژه اروپا كه حاضر نيست از منافع گسترده خود دست بردارد.

با آرزوی سالی سرشار از گام‌های بزرگ در راه جمهوری عرفی مردم‌سالارانه

شادباش نوروزی هيئت سياسی‌-‌اجرايی سازمان فداييان خلق ايران (اکثريت)

ما بی‌صبرانه آن روز را به انتظار نشسته‌ايم که همهء ما ايرانيان از هر ملیت ،باور و جنسيت به شادی برآورده شدن آرزوی ديرينه‌مان در پايان دادن به استبداد، به جشن و پايکوبی برخيزيم وهر کوی و برزن ميهن‌مان را مالامال از هلهله‌های شادی ببینیم. اين روز خواهد آمد و همهء ما اين روز بزرگ را خواهيم ديد. شاه‌مهرهء اين پيروزی عظيم در دستان متحد ماست. بگذار سال پيش رو، سال کامیابی های فزونتر در اين راه باشد.

جنبش زنان و جنبش رفراندوم

متن سخنراني نوشين احمدي خراساني در روز جهاني زن

در اين يكصدساله، جنبش حقوقي زنان، در زمينه‎ي تغيير و اصلاح قانون و تكيه كردن بر آن تنها بوده و همراهي و همدلي جدي جنبش دموكراسي‎خواهي را با خود نداشته يا اين همراهي بسيار كمرنگ بوده است اما اكنون به يمن اين طرح رفراندوم، توجه به قانون اساسي و تغيير آن به اصلي‎ترين خواست جنبش دموكراسي‎خواهي تبديل شده است و بنابراين اين مسئله را ما فعالين جنبش زنان بايد فرصت تاريخي و مبارك بدانيم.

بخش: 

جنبش ملي کردن نفت پشتوانه استقرار حاکميت دمکراتيک

اعتماد به حق به تلاشها، خلاقيتها، توانائيها و ابتکارات نسل جوان و لبريز شدن لحظه لحظه اين سال از شاديها و پيروزيها از هم اکنون مرا به وجد آورده است و به همراه شما حماسه سازان سال 84 و با احساس سرشار از شوق و اميد به استقبال سال آزادي و استقرار حاکميت دمکراتيک مي شتابم و براي حضور در لحظه لحظه سالي پر افتخار و سرنوشت ساز، بيقرار و بي تابم.

دستگيري ده ها تن در جشن باستاني چهارشنبه سوري در تبريز

به گزارش خبرنگاران تبريز نيوز،جشن باستاني چهارشنبه سوري با شور و هيجان بيشتري نسبت به سال هاي گذشته در تبريزبرگزار شد. بوي باروت همه شهر را به خود گرفته است. در مراسم امسال حتي پير زن ها و پير مردها نيز از روي آتش مي پريدند و ترقه پرتاب مي کردند. خيابان هاي کوي وليعصر تبريز مملو از دود باروت و آتش بود.

در بزرگداشت روز زن مطرح شد: تساوی جنسیتی باید در تمام اصول قانون اساسی در نظر گرفته شود!

" از نظر جنبش زنان، تمام سيستم قدرت در دست نخبه گرايان مرد است. و اصولا قانون اساسي به لحاظ جنسيتي كور است و انسانها را در نظر ندارد . قانون اساسي بسيار آغشته به ادبيات دوره انقلاب است و بحث برابري در آن وجود ندارد و بر اساس شرايط پوپوليستي آن دوره تدوين شده است. قانون اساسي نياز به تغيير دارد، چون زمان، زمان متفاوتي است."

بخش: 

قطعنامه پايانی نشريات دانشجوئی قومي شركت كننده در ششمين جشنواره نشريات دانشجوئی سراسر كشور- مشهد

اكنون كه در جشنواره ششم امكان ابراز نظر (تريبون آزاد ) قوميتها در مورد مسائل جاري از نشريات دانشجوئي قوميتها گرفته شده لذا ضمن اعتراض به اين برخورد خواهان ايجاد آزادي براي ابراز نظراتمان هستيم.

زبان؛ اهميت و جايگاه آن در ايران

كشورسوئيس نمونه بسيار روشن و بارزي است از برخورد ارزشمند و دموكراتيك با مسئله زبان و فرهنگهاي چندگانه در يك حوزه جغرافيايي است. مردم اين كشور به زبانهاي فرانسوي، آلماني، ايتاليايي و برخي زبانهاي بومي صحبت مي‌كنند، ولي مردم سوئيس به علت تعدد زبان خود را از يكديگر جدا نمي‌دانند. به عبارتي ديگر وجود زبانهاي گوناگون و رسمي نتوانسته به وحدت ملي خدشه وارد كند و بر تئوري زبان واحد به عنوان عامل بسيار مهم وحدت ملي خط بطلان كشيده است.

دو ماراتون چين

چين رقيبى ترسناك و پر ابهت به نظر مى رسد. آن كشور بيشتر سرمايه گذارى مستقيم خارجى را كه به دنياى در حال توسعه سرازير مى شود جلب مى كند. در سال ۲۰۰۳ مى تواند بيش از آمريكا سرمايه گذارى مستقيم خارجى جذب كند. به دليل بزرگ بودن چين، حتى اگر آن كشور بسيار سريع رشد كند، عرضه نيروى كار ارزان آن به سرعت از بين نخواهد رفت.

انتخابات رياست جمهوری و شکافهای درون جناح محافظه کار

فعال شدن شکاف دولت ـ ملت و بحران مشروعيت جمهوری اسلامی و ديگر بحرانهای اجتماعی از يکسو و از سوی ديگر تشديد فشارهای بين المللی موجب شده است که شکافهای موجود در ساخت قدرت عمق يابد و هر چه بيشتر فعال شود، بگونه ای که محافظه کاران قادر نشده اند روی کانديدای واحد توافق کنند.

دادخواهیم این بیداد را! از تجمع پانزده مارس در ژنو حمایت میکنیم

ما همچنان از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل میخواهیم که به خاطر نقض فاحش و گسترده حقوق بشر در ایران، جمهوری اسلامی را محکوم کند. گزارشگر ویژه ایی را برای نظارت دائمی بر وضعیت حقوق بشر در ایران انتخاب و به ایران اعزام دارد.

راز این پسرفت ها چیست؟

مصاحبه نشريه كار با بهزاد كريمي پیرامون کنگره اخیر "جبهه مشارکت ایران اسلامی"

با سیاست هایی که طی شش سال گذشته فقط نیرو از دست رفته است، نه تنها نمی توان این نیرو را دگر باره جلب کرد بلکه هر اندازه هم به امر تشکیلات و سازماندهی توجه شود، باز محکوم به از دست دادن آن باقی مانده از نیروهایی است که دل در تحقق یک جمهوری واقعی و استقرار دموکراسی در ایران دارند. نیرو محصول سیاست است و تشکیلات، ابزاری برای بهره گیری کامل از توان نیرو. اما حفظ نیرو از طریق ابزارهای تشکیلاتی زیر پرچم توجه به تشکیلات، نه تنها نیرو را حفظ نمی کند بلکه خود موجب عقب گرد می شود. آن چیزی که در عملکرد کنونی "جبهه مشارکت" مشهود است.

بخش: 

انقلابيون شورشگر و ما بازمانده گان!

آنارشيستها طبق آرزوهايشان خواهان پايان حاكميت انسان بر انسان هستند. آنها آنارشيسم را فلسفه عمل و عمل انقلابي را، تبليغ عمل سياست و مبارزه ميدانند. به نظر آنها درهرجايي كه دولت با كمك پليس و بوروكراتي، هرگونه اعتراض راسركوب كند، زمينه براي تبليغ آنارشيسم وجود دارد.

مثلث شفاف «رفراندم ، قانون، جامعه»

آخرین گفت و گو با محسن سازگارا (بخش 1)، عرفان قانعی فرد

حکومت در مدت کمتراز یک هفته سایت را در ایران مسدود کرد و تمام راه ها ی رسیدن به آن را فیلتر گذاشت و بست و با توجه به اینکه در اولین قدم ، همانطوری که اولیت امضا کنندگان هم گفتند ، طرح یک گفتمان مطرح بود و در اولین روند ، ظرف سه ماه مقدار امضایی هم که از داخل و خارج از کشور جمع شده رقم قابل ملاحظه ای بود و گردانندگان سایت نشان دادند که 70 درصد از داخل ایران هستند و 30 درصد از خارج از کشور و پیش از 300-400 مقاله خوب و جدی طرفدار و یا علیه این طرح نوشته شد.

بخش: 

شرايط دولت براى برگزارى كنگره زنان در آذربايجان

پس از امضاى اين شرطنامه امنيتى توسط يكى از اعضاى موسس كنگره (خانم فرانك فريد يكتا از منسوبين نهضت آزادى)٬ دو تن از اعضاى هئيت موسس و مشاوره كنگره (محمد الفت و سيما حسينى)٬ اين شروط و گردن نهادن به آنها را توهين به مردم آذربايجان و بويژه زنان ترك دانسته و به عنوان اعتراض از هئيت موسس استعفا مىدهندּ با پخش شدن خبر بسيارى از فعالين سياسى و فرهنگى آذربايجان كنگره فرمايشى را تحريم نموده و برخى كه در حين كنگره از ماوقع مطلع مىشوند محل كنگره را ترك مىكنندּ

بررسی وضعيت كودكان و نوجوانان كارگر در ایران بخش دوم

طبق آمار تخمینی سازمان جهانی کار مربوط به سال 1995، در ایران 17/4 درصد کودکان بین سنین 10 تا 14 سال به کار مشغـول هستند (اسناد و آمار های سازمان جهانی کار به زبان فرانسه 1995). اما آمار رژیم جمهوری اسلامی ایران تعداد کودکان 14 تا 6 سال شاغل در ایران را 3/1 درصد برآورد کرده است.

بخش: 

اعتراض سازمان ديده‌بان حقوق بشر نسبت به دستگيرى وبلاگ نويسان در ايران

در اين اطلاعيه آمده است كه دستگيرى و پيگرد ژورناليستهاى آنلاين و وبلاگ نويسان و همچنين شمارى از متخصصين امور اينترنتى نوعى پديده جديد سياسى در كشور است. برخلاف روال هميشگى اين فعالين سياسى صاحبنام نيستند كه به زندان ميافتند، بلكه افرادى هستند ناشناخته و گمنام كه در اين عرصه فعاليت دارند.

طومار امضا برای آزادی تشکل های کارگری

ما امضاكنندگان زير خواهان به رسميت شناختن آزادي ايجاد تشكل‌هاي مستقل كارگري هستيم. در اين راستا ضمن درخواست از وزارت كار و امور اجتماعي جهت رفع موانع تشكل‌يابي كارگران و به رسميت شناختن نمايندگان مستقل كارگران جهت حضور در تمامي نشست‌هاي مربوط به تدوين قوانين مرتبط با كار از سازمان‌هاي كارگري نيز در سراسر جهان مي‌خواهيم تا از خواست‌هاي برحق كارگران ايران حمايت نمايند

بخش: 

هم سلبی، هم ایجابی: پاسخی به نامه سرگشاده ناصر زرافشان

فراخوان برای انقلاب مسالمت آمیز، تنها رویکرد به مشکلات ساختار سیاسی جامعه نیست. در کتار آن دو رویکرد رفرمیستی و براندازانه نیز وجود دارد. رویکرد اخیر طی دو دهه گذشته در ارتباط با سیاست خارجی آمریکا کار کرده است. از اینرو، استقبال سردمداران آن از طرح فراخوان در بین صفوف نیروهای مردمی و ملی نگرانی هایی را برانگیخته است، بویژه به این دلیل که سیاست « تغییر رژیم» یکی از گزینه هایی است که آمریکا در رابطه با ایران در دستور کار دارد. متاسفانه در بحث ها و اظهار نظر ها، این نگرانی تحت الشعاع دو بحث جنبی و غیر عمده قرار گرفته است.

هشت مارس روز چه کسی است؟

در چنین جامعه عقب مانده ای که در خوابی طولانی بسر میبرد آنهم با فاصله ای چنین عمیق جز با شیوه های ضربتی هیچ تحولی بخودی خود روی نمیداد. نیروئی باید مقاومت نیروی ماند درون جامعه را درهم می شکست. اینکه این شیوه غیر دموکراتیک و دیکتاتوری است شک نیست، اما جز با چنین روشهائی غلبه بر عقب ماندگی تصوری باطل بود.

8 مارس، یک صف آرایی اجتماعی دیگر

گره زدن جنبش زنان و وصل کردن آن به این تفکر و سیاستها تنها تلاشی برای خفه کردن صدای حق خواهی زنان است. اینها میخواهند به بهانه اینکه حالا وقتش نیست و ملیت و قومیت اول است و باید رفت سراغ فدرالیسم و از این حرفها جنبش زنان را به حاشیه برانند. اینها حتی اگر خود زن باشند کمکی به معضل عظیم اجتماعی تبعیض جنسی و نابرابری نکرده و نمیکنند.

اخبار کارگری

براساس تحقیقاتی که توسط دکتر جواد صا لحی یکی از استادادن ایرانی دانشگاه ویرجینیا در آمریکا انجام شده است 42 در صد زنان تحصیل کرده در گروه سنی 20 تا 24 سال بیکارهستند. در صد بیکاری در میان مردان این گروه سنی 22 در صد است.

بخش: 

٨ مارس - روز جهانی زن گرامی باد!

بمناسبت روز جهانی زن

در یک‌سال گذشته، اگر ترازنامه فعالیت جمهوری اسلامی در قبال زنان، هرچه بیشتر منفی شده است اما بار مثبت کارنامه تلاش زنان برای احراز موقعیت در خور خود، افزایش بیشتری یافته است. سخن ما در ۸ مارس امسال، آنست که موقعیت زن ایرانی در یک‌سال گذشته، ارتقاء بیشتری یافته و امر تحقق برابرحقوقی زن و مرد در ایران، نیروی اجتماعی بازهم بیشتری پیدا کرده است

حرکت جديد فعالين سياسی داخل کشور

انتشار بيانيه و جمبندی امضاکنندگان آن که برتحول بنيادين در ساختار سياسی کشور پای ميفشارند، نشانگر آن است که نيروهای جمهوريخواه دمکرات و سکولار در داخل و خارج از کشور به مشی سياسی کمابيش واحدی رسيده و راه مشترکی را طی ميکنند.

پشتيبانی و همراهی با حرکت فعالين سياسی داخل کشور!

پيرامون " بيانيه تحليلی جمعی از انديشمندان و فعالان سياسی و دانشجوئی ايران"

هيئت سياسی – اجرائی سازمان فداييان خلق ايران (اکثريت) با استقبال گرم از اين بيانيه مسئولانه و هشداردهنده، از آنچه که در سطور بالا بعنوان فشرده خواست‌های اين بيانيه آمد پشتيبانی می کند و اقدام امضاء‌کنندگان بيانيه را امری مسئولانه و بموقع ارزيابی کرده و آنرا صميمانه سپاس می دارد.

تحرک کارگری برای آزادی ایجاد تشکلهای مستقل کارگری گامی مثبت، اما ناکافی!

اقدام برای پایان دادن به پراکندگی صفوف کارگران و متحد و متشکل کردن حول منافع کوتاه و دراز مدت شان جا دارد مورد حمایت عمومی نه تنها در ایران بلکه در مراجع بین الملل و اتحادیه ها و شخصیتهای کارگری قرار گیرد. این حد اقل توقع است. اما هر قدم پیروزی در گرو اتخاذ روشهای درست و پاسخ به نیازهای فوری و حیاتی گریبانگیر طبقه کارگر است.

بخش: 

رومن ها آفريننده انجمن ها

ساختارشناسى تشكل هاى غيردولتى در جهان

در حال حاضر تضاد بين مردم و دولت باعث شد تا مردم تمايلى براى انجام امور خود از طريق دستگاه هاى دولتى نداشته باشند. مردم هميشه دولت ها را عاجز از اجراى كامل عدالت اجتماعى و تحقق اهداف مورد نظر مى دانند لذا تنها بسترى را كه جهت بروز اراده خود متصور هستند نهادهاى مردمى و خود جوش است.

بخش: 

اتحاد آموزه انقلاب

متن سخنان محمد اعظمی در باره ضرورت شکل گیری یک آلترناتیو جمهوری خواه ، دموکرات و سکولار در مراسم سی و چهارمین سالگرد بنیانگذاری جنبش فدائیان خلق که توسط سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به همین مناسبت برگزار شده بود .

بخش: 

اي واي بر اسيري که از ياد رفته باشد

گزارشي از زندان رجائي (گوهردشت)

در پايان از تمام مدافعان حقوق بشر و فعالين سياسي و مبارزين راه آزادي مي‌خواهم که نگذارند زندانيان سياسي بخصوص آنها که در زندان‌هاي خارج از مرکز و مخفي رژيم هستند فراموش شوند. به اميد روزي که چيزي به نام زنداني سياسي از واژگان مردم تمام دنيا حذف گردد.