اوت 2005

فراخوان نشريه دانشجوئی بذر برای بزرگداشت خاطره جانباختگان تابستان1367

ما امسال فرياد مي كنيم خاوران و خاوران ها در سراسر ايران ديگر نبايد بي نام و نشان بماند. اينان ضعيف تر از آن هستند كه بتوانند در برابر خواست بر حق مردم بايستند. محل دفن جانباختگان، همه بايد مشخص شود.

درباره آنتونى گيدنز و چكيده آثار او

گيدنز به رابطه و تأثيرى عميق در جهان امروز، ميان جهان توسعه يافته و جوامع واپس مانده باور دارد و آراى بسيار مهم و نوآورانه اش درباره جهانى شدن، ريشه در همين پيوند متقابل جوامع صنعتى و توسعه نيافته دارد.

نامه همسر يک شهيد: درد مشترک

همیشه زنده باشی فروغ سازمان، نام انوش نازنینت در خاطره ها باقیست در یادها جاریست

ای مادری که هر جمعه با چهارپایه انجا می نشینی من چشمان درشت تو را با قطره های اشکی که هرگز ندیدم فرو یریزد می پرستم. ای مادر مادران ای فروغ نازنین که فروغ تابناک صدایت در گوش جان شناور است. من همیشه از تو نیرو می گرفتم نیروی حیات و نشاط و زندگی.

پیرامون مسالۀ گورستان خاوران و وظایف ما

گورستان گروهی خاوران بخشی از تاریخ ایران است و حتا تاریخ مبارزات مردم جهان علیه استبداد و بی عدالتی است. با تخریب آن بخشی از هویت ما را تخریب خواهند کرد. از تاریخ و هویتمان دفاع کنیم.

مصاحبه با خانم مريم خراسانی: سوژه در فلسفه غرب، هميشه مرد بوده است!

به نظر من تا زنها از طريق خودشان و تشكلهاي خودشان و آگاهيهاي خودشان حقوق خودشان را به اجرا نگذارند هيچ مردي به نيابت از طرف زنها اين كار را نمي‌كند. .... و تا زماني كه پشتوانه‌ زنان از خودشان نباشد مردان هميشه در آستانه هر تحول سياسي براي جذب آراي زنان شعار حقوق زن را داده‌اند و بعد كه پيروز شده‌اند زنان را فراموش كرده‌اند.

بخش: 

جمهوری فدرال بجای حکومت اسلامی ایران

سند خط‌مشی سياسی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) پیشنهاد به کنگره نهم

تشكیل جبهه‌اى متحد با هدف استقرار: آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی متشکل از سازمان‌ها و احزاب سياسى چپ طرفدار سوسياليسم، جمهوری‌خواهان دمکرات، احزاب ملى و فعالين فكرى، سياسى و فرهنگى منفرد، جنبش‌هاي فمنيستي، جنبش‌هاي محيط زيستي و جنبش‌هاي مذهبي که در تضاد با ولایت فقیه هستند.

بخش: 

مبارزه زنان ادامه دارد!

زنان آن نیستند که در اوایل انقلاب 1357تنها نقش سیاهی لشکر به آنها در تظاهرات های ضد شاه داده می شد. آنها در دوران جمهوری اسلامی بی حقوقی می کشند و این امر آنها را آبدیده ترمی کند. مبارزه آنها پیگیرترین مبارزه درایران است.

بخش: 

آغاز به كار نخستين كتابخانه ديجيتالى ايران

وى درباره علت نام گذارى خاص كتابخانه، كه عنوان كتابخانه ديجيتالى "ديد" برآن نهاده شده است، گفت: در ابتداى كار روى اين طرح، بدنبال نامى بوديم كه نشانگر اهداف ما نيز باشد و به عبارتى چون محصول كار ما به محققين -ديد- تازه اى مى بخشد و نيز نشانگر عبارت كتابخانه ديجيتالى روابط بين الملل بود، اين نام را برگزيديم.

به مناسبت در گذشت رفیق یعقوب مهدیون مبارز و فعال برجسته جنبش سندیکایی و کارگری ایران!

به هنگام خاک سپاری رفیق مهدیون در شهر کرج و در مراسم هایی که در مسجد نور در محل سندیکاهای خبازان و در سازمان تامین اجتماعی به منظور ارج گذاری و گرامی داشت این رهبر برجسته سندیکایی تشکیل شده بود به غیر از کارگران و فعالین پیش کسوت سندیکایی عده زیادی از فعالین جوان سندیکایی نیز برای تجلیل از معلم خود حضور یافته بودند.

بررسی هشت سال دولت اصلاحات

با کیوان صمیمی و مجید تولایی، از "حزب آزادی ایران" شکوه محمودزاده و رضا فانی یزدی

شنبه ششم آگوست اولین جلسه از سری بحث های بررسی دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی در پال تاک اتحاد جمهوری خواهان ایران برگزار شد. آقایان کیوان صمیمی و مجید تولایی، به ترتیب مدیر مسـؤل و سردبیر ماهنامه "نامه" و همچنین شکوه محمودزاده و رضا فانی یزدی از فعالان اتحاد جمهوریخواهان میهمانان دعوت شده به این جلسه بودند. مهندس صمیمی ومهندس تولایی همچنین از بنیادگزاران حزب نو بنیاد "آزادی ایران" هستند. نادر زرکاری و پروین عابدی اداره جلسه سخنرانی و پرسش – پاسخ را به عهده داشتند.

بخش: 

حزب چيست؟

معمولاً در جوامع باثبات نسبي از زماني‌كه انباشت ثروت امكان‌پذير گرديده است، قدرت محصول ثروت بوده است. لايه‌ها و طبقات اجتماعي به ميزاني كه به منابع ثروت دسترسي داشته‌اند، در قدرت تاثير‌گذار بوده و سهمي از آن را به خود اختصاص داده‌اند. ولي در جامعه‌ ‌ما به‌دلايل تاريخي ثروت محصول قدرت، آن‌هم قدرت متكي به زور عريان بوده است

بخش: 

کابينه احمدی نژاد: باز گشت باند فلاحيان ـ سعيد امامی ـ حسين شريعتمداری

برخلاف ادعای محمد خاتمی، آن جرثومه فساد نه تنها ريشه کن نشده است، بلکه بطور سرطان وار گسترش پيدا کرده و ميخواهد وزارتخانه های مهم را قبضه نمايد. اکنون باندی در راس وزارتخانه های اطلاعات، کشور، ارشاد و علوم قرار ميگيرندد که تندروتر و سرکوبگرتر از آنها در جمهوری اسلامی وجود ندارد.

بخش: 

گزارش تحصن ٣ روزه در برابر آژانس بین المللی انرژی اتمی

مستقر در مقر سازمان ملل متحد در وین

گروهی از کوشندگان حقوق بشر در شهر وین همزمان با برگزاری اجلاس فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای نهم تا یازدهم آگوست ٢٠٠٥ در مقابل مقر سازمان ملل متحد در اتریش اقدام به تحصن کردند. حاضران که با شعار "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" به زبان آلمانی و عکس‌هایی از اکبر گنجی به مثابه نماد زندانیان سیاسی قبل و بعد از اعتصاب غذای طولانی‌اش دست به تحصن زدند، به کارمندان سازمان ملل که در محل حضور داشتند یادآوری می کردند که به همکاران تصمیم گیرنده گوشزد کنند که در مذاکرات خود با هیئت نمایندگی ایران نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی را نیز مدنظر داشته باشند.

قطعنامه حاضرين در مراسم ملاقات اکبر گنجی، روزنامه نگار آزاده ايرانی

مسير مبارزه و دفاع از آزادی، عدالت، دمکراسی و حقوق بشر وجود عزيز تو را بيش از پيش می طلبد تا حضور سالم و پويايت خاری در چشم کسانی باشد که خاموشی فرياد رسا و حق طلبانه ات را به انتظار نشسته اند.

ملاقات با گنجی و یک درخواست مسئولانه از او، اقدامی است در خور تحسین و پشتیبانی گسترده!

ساعت دو بعد از ظهر روز پنجشنبه بیستم مرداد ماه را به لحظه آزمون در پایداری برسر آزادی و آزادیخواهی بدل کنیم. به دیدار یاری بشتابیم که: «جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد». مردی را ملاقات کنیم که با تن سخت رنجور و جان بس والا نیاز دارد تا از دوستداران و همراهانش بشنود که: گنجی! ترا زنده می‌خواهیم!

قرارداد منع گسترش سلاح هاي اتمي

اگر امروز نه، در آینده باید به مردم پاسخ داد که اگر ما واقعاً خواهان صلح هستیم چرا در قبال خطر واقعي و حاضر سکوت اختیار کرده ایم و بر طبل خطر مفروض و آتي مي کوبیم؟ چرا در کنار مخالفت با هرگونه برنامه نظامي اتمي از طرف ایران، مخالفت خود با سیاست قدرت هاي اتمي در استفاده از سلاح اتمي علیه کشورهاي غیر اتمي، و بر علیه سیاست حمله پیشگیرانه اتمي را اعلام نمي کنیم؟

خط مشی سياسی در سيكل نوين جمهوری اسلامی

در اين برهه رژيمي پيشاروي نيروهاي دموكراتيك ايراني قرار گرفته است كه شرط لازم و اساسي پيكار با آن، اتحاد جمهوريخواهان ميباشد. آنچه بايد گفت آن است كه با چنين رژيمي چه بايد كرد؟ تجربه نشان داده است كه طرح شعار براندازي راه به جائي نبرده و نخواهد برد

اعتصاب عمومی ، خواستهای اعتصاب و ترفندهای رژیم، گامهای بعدی!

اکنون وقت این فعل و انفعالات و پا پیش گذاشتنها و تامین رهبری و نمایندگی خواستهای مردم را کردن است. شخصیتها و نهادهای آزادیخواه و محبوب و مورد اعتماد مردم در میان کارگران و زنان و جوانان و فرهنگیان و کارمندان و بازاریان و دانشگاهیان و دانشجویان کم نیستند. آلان وقت آن است که از این موقعیت و محبوبیت و اعتماد مردم استفاده کرد و به میدان آمد و نماینده خواستهای مردم و دفاع از فرزندانمان و دفاع ا ز آزادی و حرمت انسانی خود و مردم شد

روز جهانی زن با الهه شکرائی و فرزانه عظیمی

در پالتاک اتحاد جمهوری خواهان ایران

می خواهم شما را به این موضوع توجه دهم که چطور ما می توانیم زن بودن را مثبت ببینیم و از آن به عنوان شانس استفاده کنیم. از این رو بر وضعیت اقتصادی زنان تأکید کردم که آن را یکی از عوامل اصلی برای نقش و تأثیر زن در اجتماع می دانم.

بخش: 

گنجی! بااعلام پیروزی همه آزادیخواهان را شاد کن

ما نیز چون بسیاری، ازتو میخواهیم که پیروزی خود و آزادیخواهان را دراین نبرد جانکاه شصت روزه باور کنی واین پیروزی را با اعلام فرصت برای تجدید قوای جان وجوانی گنجی، به شادی وسرور بنشینی. اگر لبان خشکیده ات را دگر باره به خوردن بازکنی، همه دوستدارانت و آنانی راکه دل در گرو آزادی دارند، شادمان خواهی کرد و شادی هایی ازاین دست است که منبع نیروی پیشروی ومایه فرارسیدن بار وبرنهال ایستادگی است

گفت و گو با مریم خراسانی زن ایرانی؛ و نظریه های فمنیستی

جریان زنان در ایران آن قدر قوی بوده است که حتی بنیاد گراها هم نمی توانند خودشان را از جریان اصلاح طلبی فکری و قانونی در زمینه زنان برکنار تصور کنند. حتی بنیادگراها هم دیگر معتقدند که باید تغییراتی به نفع زن ها در فهم از دین و مسایل اجتماعی به وجود بیاید.

بخش: 

نامه ی هفتم فرود سياوش پور (حسن نایب هاشم) به اکبر گنجی ((کاوه پور))

از تو تقاضا میکنم که فقط پزشک و بيمارستان مورد نظرت را تعيين کنی. اگر مرا نيز شايسته بدانی در خدمتت هستم. در بيمارستانی کار نمی کنم ولی می توانم ترتيب درمان و توانبخشی تو را در بهترين بيمارستان های کشورمان را بدهم حتما همکاران زيادی از من در ايران و انيران هم می توانند پيشنهاد مشابهی به تو بدهند. به همه پیشنهادهایی که به تو میشود بیندیش عزیزم.

باز هم هشدار می دهيم! توطئه ای جديد از سوی برخی باندهای حکومتی

اطلاعيه مطبوعاتی هيئت سياسی- اجرایی سازمان فداييان خلق ايران (اکثريت)

هيئت سياسی – اجرایی سازمان فداييان خلق ايران (اکثريت) اعلام می دارد که ما هم مستقلا و هم همراه با ديگر متحدان خود بارها به دفاع از اکبر گنجی برخاسته ايم و همچنان از او دفاع می کنيم و همچنان عليه زندانبانان وی هستيم که او را به يک قدمی مرگ رانده اند. اما ما با ترور مخالفيم و بر مبارزه سياسی تاکيد می ورزيم. ما هشياری مضاعف همه آزادی خواهان را در اين لحظات حساس ضرور می دانيم.

متن سخنرانی خانم مريم خراسانی در دانشگاه زنجان: زنان 70 سال، برای حق رأی مبارزه كرده‌اند

نان به اين نتيجه رسيدند جامعه‌ای كه مرد سالار است گرفتن امتيازات و حقوق مساوی با مردها همه قضيه نيست و مشكلات زنها از مسائل عميق‌تر و بنيادي‌تری شكل مي‌گيرد، و در روند فلسفه خودشان و تفكر عميق خودشان و تحليل‌هاشان از موقعيت فرودستی زنان به اين نتيجه می‌رسند كه زنها با مردها متفاوتند، همسان با مردها نيستند و بنابراين بايد حقوق و مزايای متفاوتی با مردها داشته باشند.

بخش: 

نامه ی ششم فرود سياوش پور (حسن نایب هاشم) به اکبر گنجی ((کاوه پور))

فرض کن که برادری هم مثل من داری، برادری از پدر جدا و از مادر سوا، اگر دو برادر پدر و مادرشان يکی باشد می شوند تنی، و اگر پدر يا مادرشان يکی باشد می شوند ناتنی، پس اگر قبول کنی لابد من هم می شوم برادر ناناتنی تو، ولی من اميدوارم که تو رياضی وار آن را بخوانی (بيا، اين هم سومين ابداع و دومين ابداع در ادبيات فارسی) انگار تمام آدرنالين و اندرونين عالم را در تنم ريخته اند تا در اين ميانه عمری که اميدوارم تو آخر عمری اش نکنی، همه ی راه ها را بیازمایم برای راه یافتن به دل تو و پاسخ به خواست ناچیزم.

آخرين خبرها از سقز خشونت بی سابقه در سرکوب اعتراضات مردم

جمهوری اسلامی طی اين 26 سال حکومت مستبدانه اش هنوز نتوانسته است بياموزد که مردم را نمی توان با زور اسلحه برای هميشه به سکوت واداشت و کردستان را آرام نگاه داشت. آرامش به کردستان و به ساير مناطق ايران به شرطی باز خواهد گشت که حاکمان به خواسته های عادلانه آنان تن بسپرند

اطلاعيه مطبوعاتی چهار حزب و سازمان سياسی پيرامون اعتراضات مردم در کردستان-سقز

ماموران رژيم برای مرعوب کردن مردم به شکل وحشيانه ای به روی شرکت کنندگان در اين تظاهرات آرام آتش گشودند. تعدادی از مردم در اثر تيراندازی زخمی و گروهی نيز دستگير شده اند
حزب دموکرات کردستان ايران
سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران
سازمان فدائيان خلق ايران( اکثريت)
کومه له- سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ايران

اعمال خشونت حداکثر در کردستان، تمهيد جديد حکومت!

شواهد حاکی از آنست که دولت و سياست جديد حتی پيش از استقرار رسمی خود، دست به کار شده تا " قاطعيت " خود در برابر اعتراض و مقاومت‌های مردمی را نشان دهد. انتخاب قربانگاه کردستان از سوی سياست جديد، اما در عين حال گزينه نامناسبی از سوی اين سياست حداکثرطلب است.

هشدار می دهیم!

اطلاعیه مطبوعاتی هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

اگرچه ما همواره تأکید کرده‌ایم که این مبارزان داخل کشور هستند که با توجه به شرایط، نوع اقدام و عمل مبارزاتی را بر می گزینند، اما مفید می دانیم که بگوییم منطق حکم می کند تا آقای گنجی در تصمیم خود به ادامه اعتصاب غذا و خانم گنجی دراقدام به تحصن روز چهارشنبه دوازدهم مردادماه موقعیت لحظه را دقیقا مد نظر داشته باشند. تغییر بموقع راه‌کارهای مبارزه علیه زور و استبداد، لازمه یک مبارزه پیگیر و دراز مدت است.

وداع با فلسفه، وداع با اسلحه!

فايرآبند ميگفت ما در منطق فلسفي تاكنون فقط متد يا اين - يا آن، مرگ - زندگي، انقلاب- ضد انقلاب، مؤنث - مذكر،حقيقت- غيرحقيقت، و غيره را پذيرفته و تعقيب كرده ايم؛ چرا درجستجوي امكان ديگر يا امكان سومي نباشيم؟

بيانيه تحليلی شورای مرکزی سازمان فداييان خلق ايران (اکثريت) پيرامون برخی استنتاجات از انتخابات ضددموکراتيک رياست جمهوری

اين انتخابات، در عين حال حضور نيروی مصمّمی در جامعه ايران را نيز نشان داد که به چيزی کمتر از تغيير قانون اساسی جمهوری اسلامی قانع نيست و با اتخاذ موضع عدم شرکت و تحريم ، ارادۀ بزرگی در جامعه را برای گذر از جمهوری اسلامی به نمايش گذاشت.حتی عدم پيشرفت مشی تحريم در وجه بسيج گرايانه اش مانع از بروز روشن اين اراده نيرومند نشد. بارزترين ويژگی در اين اراده سياسي، تنوع اجتماعی و فکری آنست

زنان و انقلاب بهمن با نیره توحیدی، فرزانه عظیمی و سهیلا بنا

در پال تاک اتحاد جمهوری خواهان ایران

مثلا زنانی که همسران خود را در جنگ از دست داه بودند می دیدند که پس از از دست دادن همسرانشان براساس قانون جمهوری اسلامی فرزندانشان را نیز از دست می دادند و از مزایای خانواده شهید برخوردار نمی شدند. بچه و مزایا به خانواده مرد شهید شده تعلق می گرفت. آنها پرسیدند که این چه عدل اسلامی است و به نوعی جنبش زنان در میان اسلامیون نیز نزج گرفت.

بخش: 

اطلاعیه مطبوعاتی: تظاهرات و اعتراضات مردمی در سنندج ادامه دارد

ما ضمن محکوم کردن سياست سرکوبگرانه رژيم در کردستان، از اعتراض مردم برای دستيابی به خواسته های انسانی و عادلانه شان حمايت می کنيم.
حزب دمکرات کردستان ایران
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
سازمان فدائیان خلق ايران( اکثریت )
کومه¬له ـ سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران

تحصن خانواده اکبر گنجی را همراهی کنیم!

تحصن خانم شفیعی را همراهی کنیم و در کنار او باشیم. همه با هم روز چهارشنبه دوازدهم مردادماه، بار دیگر تعلق گنجی به خانواده‌اش، به همه آزادی‌خواهان کشور، به جامعه تشنه آزادی و دموکراسی ایران و به همه بشریت باورمند به شأن و مقام انسان را پاس بداریم.