اوت 2013

چراغی درخاطرم می افروزم

تا زمانی که چوبه های دار در سر تا سر این سرزمین بر پاست وتا زمانی که این فتوای جناتیتکارانه خمینی : "اقایانی که تشخیص موضوع برعهده آنان است وسوسه وشک وتردید نکنید وسعی کنید (اشداء علی الکفار)"، به قوت خود باقی است و قاضی صلواتی حکم «اشداءعلی الکفار» را صادر می کند خون کشته شدگان و شهیدان می جوشد و ما را به دادخواهی فرا می خواند. چرا که مردگان آن سالها واین سالها «عاشق ترین زندگان بودند» و گورشان درگلو گاه ماست، وهزاران بلبل عاشق دراین گلو گاه می خوانند.

ایران: حمله های تازه به گزارشگر ویژه سازمان ملل

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «مطلب تازه ای در اظهارات اخیر مسئولان ایران نیست. این اظهارات تنها نشان می دهد که دولت تازه جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد بیش از دولت قبلی با سازمان ملل همکاری کند. این سیاست منجر به انزوای روزافزون ایران شده و می تواند به گسترش خشم مردم ایران که باید فشار اصلی ناشی از این وضعیت را تحمل کنند، بیانجامد.»

آیا تراژدی دیگری در حال زایش است؟

باید سعی کنیم به نقطه ای از ساماندهی روابط خود برسیم که اگر دولت روحانی طرح و برنامه ای خلاف شعارهای انتخاباتی ارائه داد، قبل از اینکه این طرح وارد مجلس شود ما آنرا از طریق تجمع های قانونی و مسالمت آمیز به نقد بکشیم. نباید منتظر بنشینیم که طرح های روحانی به سد ولایت فقیه و جناح های اصولگرا برخورد کند و نا کام بماند و آنگاه نق بزنیم که دیدید گفتیم که او موفق نخواهد شد و امیدهای ما کاذب بوده اند.

جلوگیری از برگزاری مراسم برای اعدام شدگان سال ۶۷ در خاوران

جعفر بهکیش یکی از اعضای خانواده‌های اعدام شدگان در صفحه فیس بوک خود نوشت که امسال نیزمانند چندین سال قبل، ماموران امنیتی از اواخر مرداد ماه تماس با خانواده‌ها ی اعدام شدگان و یا احضار آنان به مراکز امنیتی را شروع کردند.

خاوران، دشت عاشقان سلام

پیام مادر لطفی به مناسبت بیست وپنجمین سالگرد شهدای سال ١٣٦٧

درود و هزاران درود به تو و خاک تو و همه آنهایی که در زیر خاک تو به ناحق خفته اند.

تو عزیزان ما را در بر گرفتی و ٢٥ سال جسد آنها را حفظ کردی، در محلی که نه نامی و نه نشانی و نه سنگی است و از خار و خاشاک پوشیده بود و هست.

انسان دوستی یا احساس شکست در سوریه‌، مشوق حمله‌ به‌ این کشور؟

اما بگذارید بگوئیم که‌ حتی در صورت اثبات این جنایت توسط رژیم سوریه‌، باز مجوز حمله‌ نظامی به‌ سوریه‌ را نمی تواند به‌ شیوه‌ای خودبخود صادر کند. تشدید فعالیتهای سیاسی و برجسته‌ کردن بیشتر نقش سازمان ملل، تنها راههای خاتمه‌ دادن معقولانه‌ به‌ این بحران هستند.

بخش: 

Nous condamnons fermement l’usage d'armes chimiques en Syrie!

En cas de frappe des Etats Unis et ses alliés contre la Syrie, nous exigeons de gouvernement Iranien de ne pas répondre la demande pressante d’extrémistes pour participer à la guerre. Et le gouvernement doit les endiguer et informer le monde entier que les positions d’Iran sur la guerre seront annoncées par son port parole, et les positionnes d’extrémistes sont infondées et disqualifiées.

بخش: 

اعلامیه مشترک به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی

تلاش ها به بار می نشینند، نیازمند تلاش های بیشتر‌یم!

این تلاشها اکنون به مرحله دستاورد ملموس رسیده اند؛ مرحله ای که بدرستی آن را باید دروازه ورود به کامیابی های استراتژیک در این مبارزه ملی و بین المللی تلقی کرد. در سالی که گذشت برای نخستین بار پارلمان یک کشور یعنی کشور کانادا، کشتار جمعی زندانیان سیاسی ایران در تابستان ١٣٦٧ را جنایت علیه بشریت دانست و ضمن گرامیداشت یاد قربانیان ...
اعلامیە مشترک ٦حزب وسازمان سیاسی ایرانی

پاسخ های آقای میلاد ملک بە سوالات کارآنلاین، بمناسبت ٢٥مین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی

تلاش ایرانیان آزادیخواه پیرامون کشتار زندانیان سیاسی سال ١٣٦٧ در خارج از کشور نسبتا بازتاب خوبی داشته است. اما در داخل کشور،نبود آزادی بیان، عدم گردش آزاد اطلاعات و عدم بالندگی فکری و فرهنگی جامعه، این فاجعه در سطح محدودی شناخته شده است. باید کوشید اطلاعات صحیح مربوط به این جنایات را به هر صورت ممکن با هموطنان درون کشور بخصوص نسل جوان در میان گذشت.

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان بمناسبت شصت ونهمین سالروز بیانیه 12شهریور

فرقه دمکرات آذربایجان بر این باور است که تنها راه برون رفت از بحران همه جانبه کنونی کشور، ایجاد شرایط برای آزادی های دمکراتیک، بویژه پذیرفتن حقوق خلق های کشور است. تجربه یک ساله دولت ملی آذربایجان نشان داد که علیرغم تمام موانع و مشکلات پیش رو می توان با تکیه بر نیروی مردم از غیر ممکن ها، ممکن ساخت.

فرارازمزرعه, آموزش درآفریقای جنوبی "بخش سوم ترجمە مقالە "خواهران ملالآ "

درسال ١٩٤٨, لایحه حقوق بشردر مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید واعتبار برابری همه انسانها را ازهر نژاد و رنگ پوست و جنسیت به رسمیت شناخت. اما این قرار داد به خودی خود نمیتواند کاری از پیش ببرد, مگر اینکه مورد حمایت قرار گیرد و نسبت به آن اطلاع رسانی زیادی صورت گیرد. چطور میشود که یک دختر بچه در یک مدرسه کشور آفریقای جنوبی از آن آگاهی پیدا کند.

بخش: 

شمارش معکوس برای حمله به سوریه؟

درواقع آش بی اعتنائی به این نهادها وسازوکارهای موجود چنان شورشده است که بانکی مون دبیرکل سازمان و یا نماینده ویژه سازمان ملل درمورد سوریه، نسبت به دورزدن سازمان ملل ابرازنگرانی کرده و خواهان فرصت دادن به دیپلماسی دربرابرگزینه جنگ ونیز روشن شدن نتایج بازرسی شد اند.

اشاره به مقالۀ آقای منوچهر صالحی تحت عنوان:«مشت نمونه خروار» وتوضيحاتی درباره سخنرانی وی درنشست«مجامع اسلامی ایرانیان» درهامبورگ

آن وضع سیاسی حاکم بر نیروهای سیاسی در واقع بیانگر این واقعیت بود که بخشهای مختلف نیروهای مخالف شاه، در آن زمان هنوز به معنای مقوله ای بنام «سکولاریسم»، یعنی «جدائی نهاد دین از نهاد دولت» آشنائی نداشتند، و یا اگر آشنائی داشتند، انرا در نوشته ها و مدارک سازمانی بعنوان خواست مطالباتی خود مطرح نکرده بودند.

جنبش های قومیتی و مطالبات زنان

این زاویه است که جنبش برابری حقوق زنان در ایران ناگزیر است رابطه متقابل خود را با گروه های زنان قومیتی به درستی تبیین کند تا بتواند به یاری پتانسیل های این بخش از زنان مملکت، تحقق مطالبات هرچه وسیع تر زنان در کل کشور را بسترسازی کند. چرا که گروه های قومی، مذهبی، زبانی و... که خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق برابر خود از جمله: تساوی مدنی، تدریس زبان مادری در مدارس، آزادی وجدان، فرصت های اقتصادی برابر و... هستند و تحقق این خواسته ها را در چارچوب های مدنی دنبال می کنند طبعاَ از همپیمانان اصلی جنبش برابری خواهانه زنان در ایران شمرده می شوند.

کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را محکوم می کنیم!

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

حمله نظامی به سوريه، برای منطقه فاجعه بار خواهد بود!
ما از دولت ایران می خواهیم که در صورت حمله نظامی امريکا و متحدين او به سوريه، به خواست نيروهای افراطی برای کشاندن پای کشور به اين جنگ تن ندهد، اقدامات آن ها را مهار کند و برای مجامع بين المللی مشخص کند که مواضع دولت ايران تنها از جانب سخنگوی آن اعلام می شود و مواضع نيروهای افراطی از اعتبار برخوردار نيست.

همایش دو روزه ناموس و خشونت علیه زنان در مریوان

«مرزها برای ردشدن کشیده شده اند»

اما از طرف دیگر در همین شهر مریوان، شاید بیش از هرچیز در واکنش به این وضعیت، فعالیت‌های مدنی و داوطلبانه در حوزه‌ی زنان بسیار پررونق و پیشروتر از سایر مناطق پیگیری می‌شود و زنان این شهر، مطالبات آگاهانه و به حقی در این زمینه دارند. شاید یکی از علت‌های آن، روحیه‌ی مبارزه‌جویانه و حق‌طلبانه‌ی زنان مریوانی است، که اغلب همچون یک سنت از احزابی که سابقاَ در کردستان فعال بوده‌اند به آنها به ارث رسیده است و حتا قربانیان خشونت‌های ناموسی نیز میراث‌خوار همین تاریخ‌اند.

بخش: 

شرایط سیاسیِ ایران و وظایف اپوزیسیون جمهوریخواه

حیاتی ترین مسئله در حال حاضر، نبود یک درکِ مشترکِ درست ازخصلتِ فعالیتهای اپوزیسیونی درحیطهِ استراتژیِ مبارزاتی جهتِ عبور ازنظام جمهوری اسلامی است و انعکاسِ این ناروشنی بوضوح در مواضع اخذ شده از طرف برخی از جریاناتِ جمهوریخواهِ سکولار در رابطه با برگزاری انتخاباتِ اخیر درایران مشاهده گردید.

بهنام ابراهیم زاده : فراخوان به تمامی سند یکاهای ایرانی

از شمامیخواهم به هر شکلی که میتوانید از من حمایت کنید و خواهان آزادی من شوید. من و همسر و نیمای عزیزم را تنها نگذارید!ما به حمایت وکمک شما نیاز داریم خواهان آزادی من وتمامی فعالین کارگری خصوصاً رضا شهابی ومحمد جراحی وشاهرخ زمانی و دیگر همکارانم باشید.
ما یک طبقه و هم سرنوشت هستیم. شما میدانید که من را تنها به جرم دفاع ازحقوق کارگران و زحمتکشان و دفاع از حقوق کودکان کار و خیابان دستگیرکردند...

بخش: 

گرامی داشت بیست وپنجمین سالگرد فاجعە ملی کشتارزندانیان سیاسی درهلند

٥ سازمان سیاسی ایرانی درهلند برگزار می کنند.

در٢٥مین سالگردقتل عام سراسری زندانیان سیاسی درتابستان ٦٧ یاد این عزیزان را گرامی می داریم.
سخنرانان مهمان
فوادتابان
ناصرموذن
برگزارکنندە: کمیتە همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی درهلند.

انقلاب دربرزیل "بخش دوم ترجمە مقالە "خواهران ملالآ "

سیاست با کامپیوتر

او از راه دور به دنیا نگاه میکند وهمه چیز را با هم مقایسه می کند.

او با همە چیز هایی کە در کشورش روی می دهد، همیشە موافق نیست. اواشاره میکند : " جوانها . از خیلی چیز هایی که در خیابانهای برزیل میگذرد خوششان نمی آید ". کشور برزیل برای بازیهای جام جهانی فوتبال سال ٢٠١٤ و المپیک سال ٢٠١٦ , میلیارد ها هزینه میکند که حد اقل به بیست میلیارد قرض های این کشور اضافه خواهد شد و اینگونه است که سیاست آلودە می شود.

بخش: 

نيروی «صلح» را در برابر تهاجم «جنگ افروزان» تقويت کنيم

اهمیت دارد که دولت روحانی، با توجه به حساسیت اوضاع و واقعی بودن خطر کشیده شدن دامنه جنگ به کشورهای همجوار سوریه و خود ایران نیز، در تعیین و سنگین و سبک کردن میزان "برد و باخت"، سیاستی را اتخاذ نماید که حتی اگر "باختی" هم برای حکومت ایران داشته باشد، این "باخت" در خدمت پایان دادن به جنگ و خونریزی در سوریه، و در سمت و سوی دور کردن خطر جنگ از ایران و منطقه باشد.

گزارش منابع خبري از حمله قريب‌الوقوع به سوريه

تصميم اوباما براي حمله نظامي به سوريه

گروه بين‌الملل: يک پايگاه خبري-تحليلي اسراييلي با اشاره به آمادگي آمريکا و متحدين منطقه‌اي‌اش براي حمله به سوريه از آماده‌باش نيروي دريايي روسيه براي اعزام سريع به اين کشور و نيز احتمال حمله موشکي دولت بشار اسد به اسرائيل، ترکيه و قطر خبر داد.

خانواده ی قتل عام شده

در آستانه ی بیست و پنجمین سالگرد قتل عام سال ۶۷، جعفر بهکیش در گفتگو با اخبار روز، از چگونگی کشته شدن هفت عضو خانواده ی خود توسط حکومت ایران، مبارزات خانواده ها برای جلوگیری از فراموشی این فاجعه و تلاش برای دادخواهی ملی می گوید ...

جنسیت و سیاست

ایجاد توازن در حضور و بیشتر دیده شدن زنان, به خصوص زنانی که در سیاست وارد هستند و یا سابقه کار دارند طبعاَ نیازمند اصلاحاتی بنیادین و دارای ضمانت اجرا است و تنها با شعار و وعده، میسر نمی شود. برای مثال در کشور سومالی توافق شده است که سی درصد مناصب دولتی به زنان اختصاص یابد. با وجود چنین قانونی علاوه بر الزام حضور زنان می توان از کارایی برنامه های آنان فارغ از جنسیت و تنها بر اساس شایستگی نیز سود برد.

بخش: 

مطالبه محوری؛ نه تقابل، نه حمایت یک جانبه

موفقیت روحانی مستلزم حرکت از بالاو پائین

مصاحبە بهروز خلیق با سایت ملی- مذهبی

اگر آقای روحانی مثل آقای خاتمی بخواهد به بالا تکیه کرده و فقط به چانه‌زنی اکتفا کند احتمال اینکه بتواند برنامه خودش را پیش ببرد کم است. ولی اگر بتواند به نیروهایی که به روحانی رای داده و انتظار “تغییر” سیاست های موجود را دارند، متکی شود؛ خواه ناخواه فشار از پایین برای پیشبرد آن مطالبات بیشتر خواهد شد و در عین حال امکان اینکه روحانی بتواند برنامه هایش را پیش ببرد بیشتر خواهد شد.

بخش: 

مصاحبه با آقای پرویز بابایی

در 28 مرداد عمده هدف سرکوب حزب توده بود. عمدتا چون حزب بعد از 30 تیر با مصدق همراه شده بود. بعد از 28 مرداد عده‌ای از مخالفان ایدئولوژیک می‌گویند حزب شرکت نداشت در حالی که من خودم شاهد بودم که حزب بالاخص در محلات کارگری سازماندهی تظاهرات می‌کرد. در نتیجه می‌توان گفت جنبش کارگری با مصدق همراه بود، به خصوص پس از سی تیر.

بخش: 

واقعا "دعوا" بر سر چیست

در ایران، اکنون با مشگلی که میتواند موجب خشونت های شدید و حتا از هم پاشیدگی شیرازه اجتماعی شود، روبرو هستیم. این مشگل، با دو یا دقیق تر با سه واژه شناخته شده اند که عبارتند از "فتنه"، "انحراف"، و بالاخره "جنگ نرم" (ظاهرا و فعلا از بیرون).
این سه واژه در واقع، اساسشان تنها یک واقعیت میباشد. این واقعیت، جدل بین "مونیست" ها و "دوالیست" ها می باشد

گوشه‌‌های از جنبش کارگری ایران

به مناسبت کودتای 28 مرداد

شورای متحده‌ی مرکزی سندیکاهای کارگران ایران با هوشیاری تا روزهای کودتای امریکایی 28 مرداد 32 مدافع و حامی رزم جوی دولت ملی باقی ماند. در روز 25 مرداد اولین کودتا را که به وسیله‌ی تیمسار نصیری تدارک دیده بودند، به وسیله سازمان کارگران افشا شد و به اطلاع دکتر مصدق رساندند.

بخش: 

آقای محمد قوچانی: نظریه پرداز "رئال پولیتیک" در جمهوری اسلامی!

آقای قوچانی، اعتدال گرایی را تکامل اصلاح طلبی می داند اما نه برای اصلاح طلبی بیشتر، بلکه آنگونه که خود تئوریزه می کند: "اعتدال‌گرایی می‌تواند به هویت سیاسی مستقل روحانی از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی تبدیل شود و این فقط با وفاداری نظری به فلسفه سیاسی محافظه‌کاری مدرن (تجارت آزاد، جامعه باز، دین مدنی، حکومت قانون و حقوق شهروندی) ‌قابل دستیابی است." (تاکید از من است). قوچانی در واقع وضع موجود را توجیه می کند و می خواهد که در مقام ایدئولوگ "تحولات تازه" برآمد داشته باشد.همین.

بخش: 

امضای نامه به اوباما، حمایت از حکومت ایران نیست

«امضای نامه مذکور صرفاً از جنبه حقوق بشری ،با درخواست از ایالات متحده جهت مذاکره با دولت ایران و هدفی بشردوستانه به منظور پایان دادن به تحریم های اقتصادی و کاهش فشار ویرانگر ناشی از آن که بر دوش مردم ایران سنگینی می کند ،بوده است. لذا به هیچ وجه با هدف تایید فرایند انتخابات و مشروعیت فعالیت های دولت و حکومت موردنظر نبوده و نمی باشد»

نخستین گام سهمگین سلطه‌ی امریکایی

به هر حال این سرمایه‌داری هم نهضت ملی و هم انقلاب 57 را به شکست کشاند و به سرعت به بخشی از سلطه‌ی سیاسی و اقتصادی تبدیل شد. بخشی از سرمایه‌داری و پیمانکاری نولیبرالیسم وطنی و توجیه‌گر آن‌ها مستقیما بازمانده‌های همان یاران کودتا هستند.

مصدق خواسته بود در کنار شهدای 30 تیر دفن شود!

علیرغم ابراز تاسف مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه وقت آمریکا، بیل کلینتون و باراک اوباما روسای جمهوری آمریکا، و جک استراو وزیر خارجه اسبق انگلیس از دخالت کشورهایشان در کودتای 28 مرداد سال 32 و متعاقب آن انتشار بخشی از اسناد سازمان سیا پس از 60 سال که مبین دخالت مستقیم این سازمان در طراحی و اجرای کودتا علیه دولت ملی دکتر مصدق با همراهی عوامل داخلی میباشد، هواخواهان رژیم گذشته هنوز راه استبداد را می پیمایند و...

مبادله وامهای معوقه - بمب تخریبی آرام

در سال ۲۰۰۷، کمی پیش از آغاز دوره فعال بحران مالی جهانی، حجم بازار مبادله وامهای معوقه از ۶۰ تریلیون دلار فراتر رفت. حجم کل تولید ابزارهای مالی در همان زمان به ۱۲۰ تریلیون دلار بالغ گردید، که آنهم تقریبا بیش از ۲۰ برابر درآمد ناخالص جهانی بود. بعقیده بسیاری از کارشناسان، واقعا هم فروپاشی بازار ابزارهای مالی باعث شروع بحران مالی جهانی گردید.

خواهران ملالآ

"همه از دعوت " من ملالآ هستم " با خبر شدند. همه ما صدای ملالآ را در محل سازمان ملل متحد شنیدیم , صدای یک نسل از دخترانی مانند " ملالآ از پاکستان, دیا از هندوستان, سینا از کامبوج ونهلا از کشور مصر" که ریشه داده اند و محکم و استوار شده اند و دیگر طبیعی نمیدانند که زنانگی آنها بتواند موجب تحقیر و توهین آنها باشد. آیا اینها,میتواند، نشانە احتمالی آغاز یک قیام و یا یک انقلاب باشد ؟

بخش: 

سوریه: جامعه بین المللی باید هم اکنون اقدام کند؛ این واقعه وحشتناک باید مورد تحقیق قرار گیرد

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با تاکید از دولتمردان سوری می خواهد امکان «دسترسی بدون محدودیت» به منطقه حمله مورد ادعا را برای گروه بازرسان سازمان ملل و نیز گروه های امدادرسانی بشردوستانه فراهم کنند

تدابیر دست راستی: قفل‌ها و کلیدها

تاریخ حداقل 60 ساله‌ی گذشته یعنی از کودتای 28 مرداد گواه روشن این امر است. در اولین روزهای پس از کودتا با منحل کردن و متلاشی نمودن تمامی تشکل‌های کارگری و دستگیری و شکنجه و به دادگاه‌های نظامی سپردن عناصر رادیکال چپ و برقراری سنگین‌ترین اختناق و استبداد ممکن، شرایط و هماهنگی کامل برای نظام سرمایه‌داری و استثمار و سودآوری مهیا گشت.

یادی از دو کتاب لنین

جایی که اقتصاد بورژوایی روابط اشیاء مانند مبادله کالا را میدید مارکس حضور ووجود انسانها را کشف کرد. ما امروزه می بینیم که چگونه اشکال مختلف سیاسی دولتهای امروزی اروپا در خدمت تسلط بورژوازی بر پرولتاریا هستند.

شصتمين سالگرد کودتاي 28 مرداد به روايت تاريخ

کودتاي 28 مرداد گذشته از آثار و نتايج آن يکي از رويدادهاي عبرت انگيز زمان است و همواره به صورت يک ننگ و شرمساري در تاريخ باقي خواهد ماند. ننگ براي خائنيني ماند که با هويت ايراني، جاسوسي و مزدوري بيگانه را به عهده گرفتند و در گرماگرم نبرد ميهني دروازه را به روي دشمنان گشودند و براي دولتمردان انگليس و امريکا که در برابر يکي از اصلي‌ترين نهضت هاي ضد استعماري قرار گرفتند و با قرباني کردن آزادي و استقلال يک ملت براي خود يک رسوايي تاريخي فراهم ساختند.

جنبشی کە همچنان کابوس اقتدار گرایان وامید تحول خواهان است

محافظه کاران می دانند: مادامی کە چتر حمایت جنبش سبز بالای سر روحانی باقی است و مردم از روحانی نا امید نگشته اند، نمی توانند قدرت را همچنان ازآن خود، نگاە دارند. روحانی بدون حما یت و همراهی بخش وسیعی از هواداران جنبش سبز نمی توانست رئیس جمهور شود، بهمن دلیل بدون ادامە این حمایت و همراهی نمی تواند وعدە های ا نتخاباتیش را چنانکە هنوز بە آنها وفادار ماندە باشد عملی کند.

تحلیلی از رای مجلس به کابینه پیشنهادی آقای روحانی و دلالت های آن

مطالب گذشته همچنین گویای این واقعیت است که تغییر در سطح مدیریت اجرایی کشور نه حاصل تجدید نظر بنیادین در نحوه نگرش به اداره کشور، بلکه نتیجه احساس نگرانی و خطر از وضعیت خطر خیز و بحرانی در حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی است؛ به این دلیل روشن که در حوزه فرهنگ و اجتماع که هسته مرکزی قدرت چندان احساس بحران نمی‌کند،‌ به تغییری نیز رضایت نمی‌دهد.

انتشارِ اسنادِ کودتا و سرنوشتِ سلطنت-طلبان

با برداشته شدنِ حمایتِ غرب از پشتِ سلطنت-طلبان، آنها موقعیتِ بسیار نامناسبی پیدا خواهند کرد که به هر ترتیب به ضررِ آپوزیسیونِ جمهوری اسلامی تمام خواهد شد. هنگامی که پارسال، در اوجِ بگیر-و-ببندهای سلطنت-طلبان بر ضدِ جمهوری-خواهان، نوشتم که شایسته است آقای رضا پهلوی در مبارزه با جمهوری اسلامی، به جای تکیه بر سلطنت-طلبی که دورانش گذشته، به صفِ جمهوری-خواهانِ دموکراتِ مستقل بپیوندد و ...

از نقد عشایری، تا نقد سوسیالیستی

تجارتگرایی، طبیعت گرایی، اقتصاد کلاسیک

ایران باید از نقد عشایری به نقد تجارتگرایی (مرکانتلیسم)، طبیعت گرایی (فیزیوکراتیک)، و ازاینجا به نقد "اقتصاد کلاسیک"، و بالاخره نقد سوسیالیستی گذر میکرد و هنوز باید این اتفاق بیفتد که اول بتوان زمینه این چندین دهه را درک کرد، و سپس و بخصوص، بتوان پنجاه و هفت و این سی و خرده یی سال و تحولاتش را نقادانه دید و بررسی کرد و برای چشم اندازهای تحولات آینده آماده شد.

به هیئت رئیسه حزب چپ

برلین

لوتار بیسکی در سیاست آلمان فراتر از حزب چپ و حتی نزد مخالفان سیاسی خود از احترام برخوردار بود. او در یکی از سخت ترین دوره ها در حزب چپ مسئولیت بر عهده گرفت و همواره به ارزشهایی وفادار ماند که ویژگی چپ به شمار می آیند: همبستگی و عدالت.

صفحه‌ها