نوامبر 2013

سخنرانی احسان دهکردی

احسان دهکردی، نخستين سخنران کنفرانس، با اشاره به تغییرات کمی و کیفی در مبارزات جنبش چپ در سطح جهانی و داخل کشور،در ادامه تاکيد بر اين نکته داشت که مبارزات جنبش چپ ایران به فضایی نو تعلق دارد که مبارزه برای محیط زیست، حقوق بشر، حقوق زنان، کارگران و مدنیت خواهی در راس آن قرار دارد.

توافق ژنو: نقطه عطفی برای ايران در سياست خارجی

گفتگو با دکتر مهرداد عمادی*

پایدار ماندن و یا ناپایداری پیآمدهای این توافق، مهم‌ترین بخش آن است. اگر ما در داخل ایران شاهد زمینه‌های بازسازی اقتصاد، افزایش اشتغال، افزایش تولید در کشاورزی، کم شدن بورس‌بازی و توقف ساختن حباب‌ها (که در اقتصاد ما یک سرطان شده و هرچندگاه حبابی ایجاد می‌شود و عده‌ای در کنار آن ثروت‌های باورنکردنی انباشته می‌کنند و صاحبان واقعی این نیروی کار و سرمایه‌های تولیدی حذف می‌شوند) باشیم و نیروهای مثبت ایجاد بشوند و ما اشتغال سالم ببینیم، تمایل و انرژی برای رهبری سیاسی برای برداشتن گام‌های بعدی بیشتر خواهد شد

توافق ژنو: امری ناگزير بر بستر انتظارات منطقی

گفتگو با ملیحه محمدی، تحلیل‌گر سیاسی

امید در زمینه‌ی گشایش فضای سیاسی، بر یک اصل به نظر من شناخته شده استوار است و آن این‌که مبارزه برای دموکراسی که در شیوه و هدف در ایران اصلی‌ترین مبارزه‌ی سیاسی است، جز در امنیت و رفاه نسبی امکان‌پذیر نیست. مردمی که از کابوس‌های اقتصادی و امنیتی رها شده باشند، فرصت و گرایش آن را دارند که به حقوق انسانی خود و همنوعان‌شان بیاندیشند.

توافق ژنو: پيروزی عقلانيت بر شيوه تقابل و تشنج آفرينی

گفتگو با رفيق فرخ نعمت پور

توافقنامە اولیە و مواد مندرج در آن می تواند اولین سند و یا دلیل تضمین کنندە پیشرفت این روند باشد. از یاد نبریم کە هر دو طرف راضی از جلسات بیرون آمدند و هر دو طرف مواد مذکور را در جهت منافع خودشان ارزیابی کردند. بە نظر من این مهمترین فاکت برای ایجاد امیدواریست.

من خوش‌بین‌ام که توافق پایدار خواهد ماند

گفتگو با دکتر بهروز بیات*

اگر فرض را بر این بگذاریم که دولت جمهوری اسلامی، از یک طرف، واقعاً به این عهدهایی که بسته وفادار بماند و این موافقت‌نامه را اجرا بکند و از یک طرف دیگر مسیر تفاهم با امریکا را بپیماید، در آن صورت شانس این‌که این موافقت‌نامه‌ی شش ماهه به یک موافقت‌نامه‌ی دائمی تبدیل شود، بزرگ است.

توافق ژنو: حاصل نگرشی نوين و تعديل شده از هر دو سو

گفتگو با آقای رضا علیجانی، روزنامه‌نگار، نویسنده و از فعالان ملی‌- مذهبی

اگر روابط خارجی کشور اصلاح بشود و به تدریج آرامشی هم در اقتصاد کشور حاکم بشود، شاید آقای روحانی هم این درک و دریافت را داشته باشد که باید پایگاه سیاسی خود را حفظ کند و بنابراین نقشه‌ی راهی هم –که متأسفانه الان به نظر می‌رسد وجود ندارد- در رابطه با اصلاحات سیاسی داخلی در پیش بگیرد و طراحی کند و بتواند ناراضیان سیاسی را که یکی از پایگاه‌های مهم آقای روحانی هستند و شاید عامل اصلی پیروزی‌اش بودند، بتواند راضی نگه دارد

بولتن کارگریشماره 6: بە برخورد تبعیض آمیز با کارگران خاتمە دهید

تحليل: بە برخورد تبعیض آمیز با کارگران خاتمە دهید!
از تجارب ديگران: ظهورجنبش نوین کارگری در اردن (بخش آخر)
اخبار خارجی: اعتصاب کارگران آمازون در آلمان
اخبار داخلی: سازمان تأمین اجتماعی غوطه ور در بحران مالی

توافق ژنو: اميد به آغاز تغييرات چه در عرصه داخلی و چه در عرصه جهانی

بررسی توافق ژنو در گفتگو با فرزانه عظيمی، مسئول هيئت سياسی - اجرائی اتحاد جمهوری خواهان ايران

نیروهایی که در طول سال های گذشته با سیاست های تنش زای خود بحران اتمی را به این جا رسانده و کشور ما را در معرض خطر جنگ و تخریب قرار داده اند، هنوز هم می توانند در خلاء حضور جامعه مدنی، چرخ حوادث را با بحران آفرینی های معمول به عقب برگردانند. می توان امیدوار بود که توافق کنونی با باز شدن فضای جامعه پایدار شده و گامی که برداشته شده است، تداوم یابد.

حکومت اسلامی، فعلا با رقبایش سازش کرد اما با مردم آزاده ایران چه خواهد کرد؟

در شرایط حاضر، یکی از چالشهای مهم اقتصادی که دولت حسن روحانی با آن روبرو است نرخ بالای بيکاری به‌ویژه در میان جوانان است. به گفته وزیر اقتصاد، نامساعد بودن فضای فعالیت‌های اقتصادی و عدم اشتغال‌ زایی در کنار توسعه زیاد آموزش عالی باعث شد تا جوانانی که بطور متعارف وارد بازار کار می‌شدند مسیر تحصیلات در آموزش عالی را با امید دستیابی به شرایط بهتر شغلی انتخاب کنند و ورود خود را به بازار کار به عقب بیندازند.

از کارزار ضد اعدام پشتیبانی کنیم!

ابتکار شجاعانه شخصیت های مبتکر کارزار ضد اعدام در داخل کشور، اصلاح طلبی واقعی است. همین نظام سیاسی حاکم را می توان وادار کرد ماشین اعدامش را متوقف کند، اگر اراده برای وداع با این نماد انسان ستیزی وجود داشته باشد.

دانشگاه تبريز و اولين چشمه از حکومت راستگوی اسلامی!

آن روز تظاهرات در دفاع از حقوق زنان بود. طرح مطالبات زنان از انقلاب. دانشگاه لبريز از تظاهرکنندگان بود. از دانشجويان، محصلين، از زنان، از اقشار مختلف. حزب‌الله تازه شکل گرفته بود و کميته‌ها سازماندهی‌شان می کردند. آرام آرام داشتند علناً به چوب و چاقو و زنجير مسلح می شدند. لات‌های دو اسمی درب گجير، بيکاران، سينه‌زنان هيئت‌های عزاداری، مداحان، ساواکی‌های شناخته‌نشده، همه و همه داشتند جای پای خود را محکم می کردند.

نگارگری و چهره آرایی، یک تصمیم سیاسی

در نقد مقاله “در ضرورت عبور از ستیز به تفاوت” فرخ نگهدار

کدام نظام توتالیتر، کدام حکومت ایدئولژیک و کدام جنبش ارتجاعی توده ای را می شناسید که با باورهای نیک برپا دارندگان آن که "صادقانه و صمیمانه" در راه پیشبرد اهداف خود می کوشیده اند همراه نبوده است؟ تقریبا همواره راه جهنم با نیات خیر فرش شده است.

گفتگو با علی پورنقوی پیرامون توافق ژنو

این توافق مبارک است و در عین حال آبستن! آبستن به این معنا که می‌تواند نتایج دشوارتری را نسبت به لحظه‌ی حاضر به بار بیاورد و یا درست برعکس، نتایج بسیار بسیار مثبت‌تری داشته باشد. این اکیداً وابسته است به نحوه‌ی عمل طرفین، اما مؤکدتر، وابسته است به نحوه‌ی عمل جمهوری اسلامی.

چپ در ایران: امکانات و دشواری‏های همگرایی و وحدت

مرز و هویت سازمانهای سیاسی جدی و توده ای بر اساس تاریخ و عملکرد مشخص آنها تعیین میشود. مباحث نظری و چشم اندازهای فردا، آنجایی میتوانند به شکل گیری و هویت یک جریان سیاسی منجر شوند که در عملکرد آن جریان انعکاس یابند. مباحث نظری راجع به آینده های دور در درون یک حزب ضرور است ولی هویت این حزب بر مبنای این فرضیه ها و نظریه ها تعیین نمیگردد

سکوت رسانه های فارسی زبان توجیه پذیر نیست

علیرغم سکوت خبری رسانه های فارسی زبان در داخل و خارج از کشور، این موج اعتراضی زنان شجاع بلوچ بعد از یک ماه گذر از کوه و دشت و صحرا به مقصد خود در کراچی شهری که در آن قریب به یک و نیم میلیون بلوچ سکونت دارند، رسید. تعداد زیادی از بلوچها از جمله پیرمردان بالای هفتاد سال تا نوجوانان دوازده ساله بلوچ از این راهپیمایی حمایت می کردند.

کدام چپ؟ کدام سوسياليسم؟

برای چپ ايران ارزش‏های برشمرده و سوسیالیسم دمکراتیک، بیش از همه در ارائه برنامه برای گذار ایران به کشور دمکراتيک، مدرن و توسعه یافته، در تحقق حقوقی و حقیقی آزادی، برابری، تامین حقوق بشر، دمکراسی، رفع تبعیض و حفظ محیط زیست و در پی‏ریزی جامعه نیرومند، دولت مدرن، دمکراتیک، عدالت خواه و سکولار و فراهم آمدن زمینه‏های سوسیالیسم دمکراتیک تبلور می‏باید.

«پروژه ی وحدت چپ» در ایستگاه «کنفرانس کلن»

ما قصد نداریم که پروژه ای را تکمیل و در دستور قرار دهیم آنگاه از نحله ها و نسل های مختلف بخواهیم به ما بپوندند. از نظر ما پروژه ای موفق است که محصول کار و کوشش همگانی چپ ها باشد. هر فرد و هر نحله و هر نسل، به سهم خود ایفای نقش کنند. در این صورت است که تجربه گذشته، که به بهای گرانی بدست آمده است، در اختیار نسل کنونی قرار می گیرد و چپ در جامعه ما مجبور نخواهد شد از صفر شروع کند.

حسن روحانی و منشور حقوق شهروندی

حسن روحانی در پایبندی به "حقوق شهروندی"، انتخاب هییتی از حقوقدانان را برای تهیه و تدوین منشور این حقوق اعلام کرد. وی در دیدار با نمایندگان اقلیتهای دینی در مجلس، شامل نمایندگان مذهبی زرتشتیان، کلیمیان و ارامنه، با بیان این که "دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی می داند" از "جایگاه ادیان رسمی در قانون اساسی" و برسمیت شناختن حقوق مشروع این ادیان سخن گفت اما به نظر می اید که در تعریف این منشور حقوقی هیچ جایی برای دیگر اقلیتهای مذهبی چون پیروان "آیین یاری" (یارسان یا اهل حق)، جامعه بهایی و دراویش گنابادی پیش بینی نشده است.

از توافق ژنو خرسنديم و به مردم ايران تبريک می گوئيم!

بدون ترديد دولت روحانی و هيئت مذاکره کننده ايرانی در حصول اين توافق نقش موثر داشتند. ما تلاش آن ها را به سود منافع ملی و مردم ايران می دانيم و از آن استقبال می کنيم. اما نگرانيم که حل بحران هسته ای با برداشته شدن فضای امنيتی و باز شدن فضای سياسی همراه نشود و سرکوب و اعدام تداوم يابد و يا تشديد شود.

پیام تبریک بمناسبت پیروزی ارزشمند تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان

ما این پیروزی و افتخار آفرینی بزرگ را به مردم ایران، تیم ملی فوتبال. جامعه ورزشی، دست اندرکاران و مسولین ورزش صمیمانه تبرک گفته و براین باوریم که تلاش و کوشش مستمر، بهره گیری از مربی و تکنیک پیشرفته و میل به تحول و پیروزی خصلت نمای ورزشی جامعه جوان میهن ماست.

بخش: 

ژنو گام اولیه

ما از توافقات بوجود آمده در ژنو استقبال می کنیم و آنرا به نفع منافع ملی ایران می دانیم. در ضمن ما معتقدیم که مذاکره بهترین روش برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای غلبه بر بحران های تنش آمیز موجود میان ایران و جامعه جهانی است. اما بدیهی است که چنین توافقی تنها بعنوان یک گام اولیه برای برون رفت از وضعیت بحرانی کنونی است و وضع نهائی چه در مناسبات با خارج و چه در عرصه داخل نمی تواند تنها به این توافقات محدود استوار گردد

توافق ژنو مبارک است و آبستن

در نخستین واکنش نسبت به توافق حاصله باید آن را امری مبارک و مثبت، مبین غلبه نسبی بر نیروی جنگ و خشونت، و دریچه ای محتمل برای برخی گشایشهای آتی در وضع جمهوری اسلامی ایران در روابط خارجی اش دانست. سوای این واقعیت که در یک سالۀ اخیر طرفهای گوناگون در این پرونده من حیث مجموع عزمی برای تفاهم نشان داده اند، بدون شک موقتی بودن این توافق حصول آن را میسر کرده است و بنابراین به همین دلیل می تواند آبستن کشاکشهای آتی نیز باشد.

بخش: 

از سرمایه داری انحصاری دولتی به سرمایه داری رقابتی دولتی؟

... آیا دولتها در کشورهای غربی مجبور می شوند تا در باره نقش دولت در آینده به بازتعریف بپردازند؟ در چه نظام سیاسی می توان بین آزادی و دموکراسی و عدالت اجتماعی و شکوفائی جامعه بدون تبعیض با رعایت پایداری زیست محیط توازن برقرار کرد؟ آیا زمان آن فرارسیده است تا بر "پایان تاریخ" پایان داد؟

آن روزی کە نمک می گندد

هنوز در کشور ما فرهنگ منحط سیاسی بیداد می کند، و این انحطاط بویژە در سطح رهبران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی کاملا نمایان است و هر روز بە شکلی از اشکال خود را بروز می دهد، و نمونە سخنان اخیر خامنەای، تازەترین مورد فاکتی آن است.

بخش: 

کدام چپ؟ کدام سوسیالیسم؟

بخش دوم و آخر

چپ باید با شناخت دقیق و واقعبینانه از وضعیت جهان و جامعه ایران، بدوراز خیال پروری و شعارهای غیرعملی، خود را به آن چنان برنامه سیاسی و اجتماعی مجهز کند که تماس با وسیعترین مخاطبان ممکن را عملی نماید و با بسیج نیروی لازم بتواند در سیاستهای جامعه تاثیرگذار باشد. چپ متحد و دمكرات اگر قادر به انحام چنین وظیفه و كار بزرگی نشود، هر چند می تواند به عنوان یك جریان كوچك به اصطلاح زیر 5 درصدی به حیات خویش ادامه دهد، اما مدام در حاشیه تصمیم گیریهای سیاسی و اجتماعی باقی مانده و تنها نقش نظاره گر را بعهده خواهد گرفت.

بولتن کارگری شماره 5: قانون "استاد-شاگردی" اصلاح پذیر نیست، آن را لغو کنید!

تحلیل: قانون "استاد-شاگردی" اصلاح پذیر نیست، آن را لغو کنید!
از تجارب دیگران: ظهورجنبش نوین کارگری در اردن (بخش 3)
اخبار خارجی: سهمیه کرسی های کارگران و دهقانان درمجلس مصر حذف شد.
اخبار داخلی: 1500 کارگر پتروشیمی بسباران اعتصاب کردند. دور تازه اعتراض های کارگران در پلی اکریل اصفهان...

طرح هائی که شکست آنها از پیش معلوم بوده است

حکومت های دینی مانند حکومت خلفای اسلام یا تسلط کلیسا بر اروپا حتی در اعصار گذشته هم برای اداره امور کشورها کارآئی لازم را نداشتند و هم به این جهت از میان رفتند. در قرن گذشته فاشیسم هیتلری که بر پایه عقاید تبعیض آمیز بود متلاشی شد و نظام های تمامیت خواه دیگر ... نیز فروپاشیدند و یا به پدیده ای دیگر نبدیل شدند. نظامهای کمونیستی در شوروی و چین، علی رغم قدرت زیاد، برخورداری از پشتیبانی جهانی و مجهز بودن به مدرن ترین سلاحها، به علت کاستی هائی که خود را بیش از همه در زمینه اقتصاد نشان داد، دوام نیاوردند.

سوسیال دموکراسی راه رادیکال کردن عدالت است

چپها باید تلاش کنند تا به نزدیکترین و مهمترین اهداف مورد نظر اکثریت مردم جامعه خود پی ببرند و آن را مورد و موضوع اصلی پروژه های خود نمایند. چپها باید مشخصات آتی و اصلیترین علل تحول در کشور را ارزیابی نمایند و برای ایفای نقش خود نیز برنامه داشته باشند.

پرونده قتل های زنجیره ای پانزده سال است که باز است!

ما همصدا با بازماندگان جان باختگان، رسیدگی حقوقی و محاکمه دستوردهندگان و عاملان این جنایات بر مبنای موازین شناخته شده بین المللی برای دادرسی و یافتن حقیقت را خواهانیم.

٢٥ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

خشونت عليه زنان در کشور ما را می توان از کوچکترين واحد اجتماع، يعنی خانواده، در اشکال توهين و نزاعهای خانگی و فشار ... تا بالاترين ارگانهای کشور، يعنی مجلس و شورای عالی قضائی و وزارتخانه های مختلف از جمله دادگستری و کار و يا در عرصه های مختلف فعاليت احتماعی از جمله آموزش و پرورش و کسب تحصيلات دانشگاهی، شاهد بود.

آزار و اذیت پناهندگان و مهاجرین افغان در ایران

هزاران تن از حقوق پناهندگی خود محروم و به سرعت اخراج شدند

سازمان دیده‏ بان‏ حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر کرد اظهار داشت سیاست‏های ‏‏‏دولت ایران نسبت به پناهندگان و مهاجرین افغان تعهدات قانونی این کشور برای محافظت از این گروه آسیب‎پذیر در مقابل آزار و اذیت را نقض می‏‏ کند. نیروهای ایرانی هزاران افغان را شتابزده از کشور اخراج می‏‏ کنند بدون این که به ایشان فرصت دهند حق خود برای حضور در ایران را اثبات کنند و یا درخواست پناهجوئی دهند.

مجمع عمومی سازمان ملل نقض بی وقفه حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل دیروز قطعنامه ای را به تصویب رساند که در آن نگرانی عمیق خود را از نقض «مداوم و مکرر» حقوق بشر، به ویژه تعداد هراس انگیز اعدامها در ایران اعلام کرده است. این قطعنامه از دولت ایران می خواهد از جمله به اعدام کودکان پایان دهد، شکنجه را ملغا کند، به هرگونه تبعیض علیه زنان و نقض حقوق بشر آنها خاتمه و همکاری با کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل را گسترش دهد.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

کانون مدافعان حقوق بشر

عمليات تروريستی القاعده در بيروت را محکوم می کنيم!

انفجار در برابر سفارت ايران که در منطقه حفاظت حزب الله قرار دارد، پيام القاعده هم به حزب الله لبنان است و هم به جمهوری اسلامی که هر دو در جنگ در سوريه دخالت دارند. اين نخستين عمليات القاعده عليه ايران است.

تظاهرات علیه اعدام های اخیر در تورنتو –کانادا

ما امضا کنندگان این بیانیە، با محکوم نمودن این جنایات شنیع، اجحافات و سرکوب مردم از سوی رژیم جمهوری اسلامی، خود را پشتیبان خواستەها و آرمان‌های برحق و دمکراسی خواهانەی مردم ایران و از جملە خلقهای ترکمن، عرب، بلوچ، کرد، آزری و فارس می دانیم و بنابراین از همەی جهانیان، افکار عمومی و نهادهای بین‌المللی خواستار آن هستیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن، برای توقف این گونه اعمال و سیاست‌ها از سوی جمهوری اسلامی ایران راه چارەای حقوقی و الزام آور بیابند.

صفحه‌ها