دسامبر 2013

زندانیان سازمان جدایی طلب اتا، در اسپانیا، "ما اعتراف میکنیم که باعث آسیب و رنج زیادی شده ایم"

اتا به معنی وطن و آزادی برای سرزمین باسک میباشد که طی دهه ها، برای کشوری مستقل مبارزه کرده اند:"ما مسئولیت تمام عواقب فعالیتهای سیاسی خودمان را بعهده میگیریم و ..."

اصلاحیه «کانون شهروندی زنان» بر پیش نویس منشور حقوق شهروندی

دولت یازدهم، با توجه به وعده های انتخاباتی خود، پیش نویس منشور حقوق شهروندی را برای نظرخواهی عموم مردم، در سایت ریاست جمهوری منتشر کرده است. ما با استقبال از این فراخوان و از آن جایی که معتقدیم منشور حقوق شهروندی می بایست توسط جامعه مدنی و با گفتگوی گسترده جمعی در حوزه عمومی به نگارش درآید و در نهایت هم با نظارت آنان اجرایی شود، در «کانون شهروندی زنان» تلاش کردیم در این مدت کوتاه با برگزاری جلسات و نشست های متعدد، پیشنهادات خود را در مورد مفاد مندرج در پیش نویس منشور حقوق شهروندی در رابطه با گروه اجتماعی مورد نظر خود یعنی زنان، تدوین و به سمع و نظر مردم و مسئولان برسانیم.

ولی فقیه سرچشمه فساد فراگیر در كشور

بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس ایران بسیاری از مقامهای دولتی و قضایی و نمایندگان مجلس هم جزء کسانی هستند که به بهانه های مختلف ذخیره بیمه کارگران را به حسابهای خود واریز کرده اند و بی توجه به وضعیت وخیم زندگی میلیونها کارگر ایرانی، از یک سو به غارت دارایی آنها دست برده اند و از سوی دیگر بجای حمایت از تنش زدایی با جهان خارج و پیشگیری از وقوع جنگ و بهبود وضع اقتصادی، با سر دادن شعارهای تند به تحریک دولت های غربی، تمایل شدید و غیر عادی خود را به تشدید تحریمها و حتی کشاندن کشور به یک جنگ نظامی نشان میدهند!

جامعه ایران را دو قطبی نکنید!

این روزها صدا و سیما به بهانه یک مناسبت و بازخوانی حوادث سال 88 بار دیگر بر تنور اختلافات می دمد و یک سخن را به هزار زبان تکرار می کند. فارغ از این ضرب المثل که " گفتی باور کردم، تکرار کردی شک کردم و قسم خوردی، دانستم که ..."

دیکتاتوری نولیبرال های اقتصادی در دولت یازدهم

گفت‌و‌گوی «قانون» با پرویز صداقت در خصوص رویکردهای مختلف دولت یازدهم در اقتصاد ایران

وقتی تعدیل اقتصادی و نولیبرالیسم ایدئولوژی حاکم بر سیاست‌گذاران اقتصادی باشد، آن‌چه پیامدش خواهد بود تشدید نابرابری، قطبی‌شدن جامعه، کاهش روزافزون خدمات اجتماعی، خصوصی‌سازی بیشتر بهداشت و درمان و آموزش، گسترش قراردادهای موقت و عدم‌امنیت شغلی، تخریب هرچه بیشتر محیط زیست، شهرهای آلوده‌تر و مواردی از این دست خواهیم بود. در حقیقت، اکنون شاهد دیکتاتوری نولیبرال‌های اقتصادی در عرصه برنامه‌ریزی و حتی دانشکده‌های اقتصاد هستیم.

کار در خانه، یا برده داری!

کار در منزل یکی دیگر از اشکال استشمار کارگران است تعریفی که از این نوع کار هست این چنین مطرح است: کارفرما کلیه پروسه بسته بندی محصول خود را بدون سرمایه گذاری پایه ای به بیرون از کارگاه خود منتقل میکند. یعنی: محل کار: منزل کارگر، امکانات تاسیساتی: امکانات کارگر، هزینه آب و برق: از جیب کارگر.

بخش: 

رضا مرزبان روزنامه نگار و نویسنده سرشناس ایرانی از میان ما رفت

شورای سردبیران و تحریریه سایت کارآنلاین، درگذشت رضا مرزبان را به خانواده او، همه دوستان و شخصیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشورمان تسلیت می گوید و خود را در اندوه درگذشت او شریک می داند.

بخش: 

چه کسی حزب کمونیست ایتالیا را به قتل رساند؟

گیدو لیگوری می گوید، من به عنوان یک گرامشیست، مبارزه ایده ها برایم بسیار با اهمیت هستند. در بین اکثریت رهبران کمونیست و همچنین روشنفکران شناخته شده این نحله فکری، ایده های سنت کمونیستی حزب بطورفزاینده ای به نفع فرهنگ نوین رایج شده بود. مثلا گنجاندن مسائلی نظیر فمینیسم، جنبش زیست محیطی در برنامه های حزب لازم بودند. اما در دیگر موارد، پذیرش ایده های نوین زمانی جذاب هستند که با موضوع مبارزه طبقاتی همراه باشند. اگر ایده های فوق به جای مبارزه طبقاتی بنشینند، خود به خود ماهیت و گروه رهبری حزب هم تغییر می کنند. این هم نشانه ای از یک فرهنگ سیاسی گوناگون است که در ایتالیا از آن بنام لیبرال سوسیالیست نام می برند.

بولتن کارگری شماره 10: میلیونها دلار رشوه برای ترکها، اعتصاب و اخراج برای کارگران

تحليل: میلیونها دلار رشوه برای ترکها، اعتصاب و اخراج برای کارگران
از تجارب ديگران: کارگران مصر پس از 30 ژوئن، بخش 4
احبار خارجی: کارگران کامبوج به تظاهرات اپوزیسیون می پیوندند
اخبار داخل کشور: کارگران معترض: "مرتضوی را محاکمه کنید!"

خبر اعدام های قریب الوقوع در بلوچستان

صدور احکام سنگین زندان، تبعید و اعدام برای مولوی نقشبندی و همراهان وی

به گزارش چند روز پیش کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع موثق در زاهدان احکام مولوی فتحی محمد نقشبندی و برخی از همراهان وی به اتهام بی اساس قتل مولوی مصطفی جنگی زهی رئیس پایگاه بسیج راسک، صادر و در زندان زاهدان به آنان ابلاغ شده است

پیامد سیاسی خصوصی سازی

واگذاری­های گسترده­ی دارایی­های دولتی به بخش عمومی غیردولتی و نهادهای نظامی و انتظامی و بنیادهای عام­المنفعه­ی مذهبی و فرهنگی و علمی و نهادهای حکومتی و انقلابی در دولت یازدهم نیز کماکان ادامه دارد. تغییر توازن قوا میان نیروهای سیاسیِ حاضر در صحنه نیز کماکان به نفع هسته­ی سخت قدرت با شتابی بیش از پیش ادامه دارد

سلامت سوسیالیستی در مناظره با نولیبرالیسم

فاجعه‌ای که نولیبرالیسم در زمینه‌ی کار، آموزش و پرورش، ورزش، محیط زیست و … رقم زده است باید به چشم مخاطبان آورده شود و جنبش‌های اجتماعی حول هر یک از این مسایل برای پیوستن به یکدیگر تشویق شوند. تنها با ترکیب مبارزه‌ی ایدئولوژیک و جنبش‌های اجتماعی می‌توان امید داشت که هژمونیِ غالبِ سودمحورانه‌ای که سلامت و سواد و خوشبختی انسان‌های این عصر را در چنبره‌ی خود گرفته تا حدی شکسته شود.

دو هزار و سیزده: سال فروپاشی توهم ها

در قرن گذشته، بزرگترین تلاش جمعی تا آن زمان بشر برای عدالت اجتماعی شکست خورد. ما هنوز داریم تاوان آن شکست را می پردازیم. تاوانی که به معنای ناپیدا ماندن بدیل تباهی های حاضر است. به یاد داشته باشیم در مقیاس تاریخی، دو دهه ای که از پایان اوتوپیاهای قرن بیستم می گذرد، دوره ای کوتاه است. انسانهایی که در این بیست سال به دنیا آمده اند و آنهایی که از این پس خواهند آمد، از بار سنگین شکستی که ما به دوش می کشیم رها خواهند بود. اگر قرار باشد تعبیر روزا لوکزمبورگ از بدیل بربریت واقعی شود، باید به انسانهایی که در سراسر جهان در برابر بربریت ایستاده اند امید داشت.

فمینیسم زمانی رهایی بخش است که به دنبال آزادی همه ستمدیدگان باشد

اینترسکشنالیتی یک استراتژی است که می تواند ارتباطات واقعی بین تجارب ظاهرا نامرتبط زنان از ستم را آشکار کند. آدری لرد اظهار می کند مسئولیت ماست که به عنوان فمینیست ها، این ارتباطات را ببینیم. تنها از این طریق است که می توانیم بفهمیم آزادی حقیقیِ یک گروه ستمدیده نمی تواند بدون آزادیِ همه ی مردم ستمدیده محقق شود.

بخش: 

در باره دو شاعر ایرانی که از سوی اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ربوده شده اند!

نزدیک به سه هفته پیش، سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعر ایرانی، ناگهان ناپدید شدند و از آن تاریخ تاکنون خبری از این دو شاعر نیست

گزارش صوتی - تصويری از کنفرانس وحدت چپ - بخش دوم

در این کنفرانس تعداد قابل توجهی از اعضای سه سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، فدائیان خلق ایران (اکثریت) و شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران و گروهی از کنشگران چپ و تعدادی از فعالین چپ علاقه مند به سرنوشت این پروژه کار، شرکت داشتند و در روند بحث ها و گفتگوها مشارکت فعال کردند

ضرورت وجود چپ به عنوان جايگزين نظام سرمايه داري

نظام موجود به عنوان نظامي كه در آن حركت انسان‌ها ‌و انگيزه آن‌ها ‌براي مشاركت در هر امر اجتماعي اعم از توليد، مبادله، اشتغال و آموزش و پرورش و ... تنها با سود و بهره‌ی شخصي از آن تعبير مي‌شود، به جايي رسيده است كه در آن نوع دوستي و انسان‌گرايي و رعايت حقوق انسان‌ها‌ براي داشتن يك زندگي ابتدايي و بهره‌مندي از مسكن و بهداشت و آموزش مناسب، اموري غيرمعمول شده است.

مصاحبه با رفیق بهروز خلیق پیرامون منشور شهروندی

ويرايش نخست «منشورحقوق شهروندی» که حسن روحانی در تبليغات انتخاباتی رياست جمهوری، وعده آنرا داده بود، منتشر شد. انتشار اين منشور تاکنون بحثهای متعددی را بدنبال داشتە است. سایت رسانه پیرامون این موضوع با بهروز خلیق، مسئول هیئت سیاسی اجرایی سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت گفتگویی انجام داده است

آیا چنین جامعه‌ای می‌خواهیم؟

در این میان خلاء یک سازمان سیاسی سراسری و موثر و هدایت گر به خوبی مشاهده می‌شود. سازمانی که پایش روی زمین سفت باشد و علاوه بر استفاده از تمامی امکانات ماهواره‌ای و اینترنتی و… مستقیما در بین پیشروان و توده‌های کارگر به تبلیغ و ترویج و نهایتا به سازماندهی بپردازد، این ممکن نیست مگر با هدف آموزش و تربیت سیاسی توده‌ها در یک فعالیت دراز مدت.

بخش: 

«منشور بيم و اميد»

پاسخ رفيق سيامک سلطانی به پرسشها در مورد «منشور حقوق شهروندی»

اين درست است که دولت روحانی در شرايطی بسيار پيچيده قرار دارد؛ و اين نيز درست است که «نيروی ماند و مقابله»، از جانب تمامی آن نيروهائی که تقويت دقاع از حقوق شهروندان در تمامی عرصه ها را خطری برای ادامه غارت کشور می بينند، بسيار قوی و فعال عمل می کند، اما دولت روحانی چاره ای جز اتکاء به نيروی عظيمی که به او اعتماد کرد و او را به رياست جمهوری کشور نشاند، ندارد.

حقوق شهروندی یا به عبارت بهتر حقوق بشر، در تضاد آشتی ناپذیر با ماهیت ولایت فقیه است.

پاسخهای رفیق سهراب مبشری به پرسشها درباره «منشور حقوق شهروندی»

اما انگیزه روحانی برای دادن وعده انتشار «منشور حقوق شهروندی» در کارزار انتخاباتی خود، تنها در چارچوب جلب نظر مساعد غرب قابل توضیح نیست. برای اینکه سیاست جدید، با رای میلیونها نفر مشروعیت یابد، توجه به خواستهای اقشار میانی در ایران نیز ضرورت داشت. پس از انتخابات نیز دولت باید این خواستها را در نظر داشته باشد تا مثلا در انتخابات آتی مجلس شکست نخورد و همچنان مهر تایید افکار عمومی ایران را بر خود حفظ کند. بدین منظور لازم بود «منشور» انتشار یابد و به نظرخواهی نیز گذاشته شود.

کریسمس و سال نو میلادی را تبریک می گوییم و برای مردم جهان صلح، دوستی و آزادی آرزو می کنیم

شورای سردبیران و تحریریه سایت کارآنلاین، کریسمس و سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی و همه کسانی که این روزهای شادی را جشن می گیرند، تبریک و تهنیت می گویند و سال جدید 2014 را سالی توام با صلح، دوستی، رواداری، شادی و تندرستی برای همه انسان ها از هر رنگ و نژادی آرزو می کنند.

بخش: 

سازمان معلمان ایران خواهان لغو تفاهم ‌نامه میان حوزه و مدارس شد

هر سازمانی کارکرد خاص خود را دارد وآموزش و پرورش متولی اصلی تعلیم وتربیت رسمی درکشور است واین اختیار به هیچ وجه قابل تفویض نبوده ونیست.
سازمان معلمان ایران ضمن درخواست لغو این تفاهم نامه ، ازمسئولان وزارت آموزش و پرورش مصرانه انتظاردارد تا درجهت برنامه های دولت تدبیر وامید حرکت کرده ومیراث داراقدامات نادرست وغیرکارشناسی وزرای قبلی نباشند.

حقوق بشر یا حقوق مردم، کدامیک؟

بر خلاف بیانیه جهانی حقوق بشر، که به حقوق اساسی انسان بطور کلی، مستقل از هر رنگ و نژاد و فرهنگ تاکید دارد، این دو معاهده بین المللی به حقوق مردم پرداخته اند و با پذیرش حق خود مختاری در امور سیاسی و داخلی هر ملتی، حداقلهایی را برای تامین حقوق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هر ملتی تعیین کرده اند تا از طریق آن هر انسانی بتواند از یک زندگی مرفه و شرافتمند برخوردار گردد. جان دادن کودکان خیابانی و زنان کارتن خواب در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی همان اندازه درد آور و محکوم است که اعدام یک زندانی و یا به اسیری گرفتن فرزندان این ملت در زندانهای جمهوری اسلامی. چرا سازمان ملل متحد با اصول جهانی حقوق بشر و میثاق نامه های حاصل از آن گزینشی برخورد می کند؟

تدوين پيش نويس منشور حقوق شهروندی، بدون مشارکت نهادهای مدنی، فعالين حقوق بشر و جنبش های اجتماعی

گرچه انتشار منشور به معنی تغيير نگاه حکومتگران نيست، با اين حال طرح گفتمان حقوق شهروندی و بحث و گفتگو در رسانه ها حول آن، امر مثبتی است که لازم است از آن استقبال نمود. تلاش برای تبیین حقوق شهروندی بدون بهره گيری از تجربه صدها ساله دمکراسی در کشورهای پيشرفته و بدون مبنا قرار دادن منشور حقوق بشر و ساير ميثاق ها و کنوانسيون های جهانی، غيرمعقول است.

چارە تامین اجتماعی، کنترل کارگری است

با این وصف حق گرفتنی است، اکنون فرصتی است کە کارگران و بازنشستگان و همە تشکلهائی کە بر سر این مسئلە بە اعتراض برخواستە و با هم توافق دارند، مشترکاً:
- علیه کلیە افرادی کە درغارت اموال سازمان نقش داشتە اند، به اعتراض، شکایت و پیگرد حقوقی دست زنند؛
- برای رفع موانع فعالیت و تشکیل اتحادیە های مستقل کارگری و برقراری نظارت و کنترل کارگری براین سازمان با هم ائتلاف کنند.

بخش: 

با کشيدن عکس "مار" جامعه را فريب می دهند

پاسخ رفيق منوچهر مقصودنیا به پرسشهائی در ارتباط با «منشور حقوق شهروندی»

ارائه "منشور حقوق شهروندی" از سوی حاکمیت فرصتی است تا ما (اپوزیسیون) برنامه و نظر خودمان را بعنوان آلترناتیو به جامعه ارائه دهیم. یعنی علاوه بر نقد منشور آقای روحانی و طرح جایگزین، باید بر تغییر قانون اساسی و تدوین قانونی اساسی دمکراتیک و مبتنی بر منشور جهانی حقوق بشر و ضمائم پیوست آن تاکید کرد.

وظیفه دولت حمایت ازحقوق شهروندی کلیه اتباع کشور است

پاسخ رفیق محمد صادق علی اصغری بە پرسش هائی پیرامون پیشنویس «منشورحقوق شهروندی»

حال به عهده مسئولین جمهوری اسلامی است که بعد از گذشت سی و پنج سال از تشکیل آن، بالاخره به این سئوال پاسخ دهند که آیا به منشور جهانی حقوق بشر پایبندند و یا اين که می خواهند به بهانه استفاده ابزاری از حقوق بشر و یا عدم انطباق آن با اسلام، ابتدایی ترین حقوق را در این کشور پایمال کنند.

منشوری سرشاراز تبعيض و نابرابری

پاسخ پرتو نوری علا به پرسش هائی پیرامون پیشنویس «منشورحقوق شهروندی»

مفاد این منشور در مورد حقوق زنان، ادامه همان نابرابری های زن با مرد درقانون اساسی رژیم است، مانند عدم قبول زنان به عنوان قاضی یا رئیس جمهور، وجود سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاهها به نفع مردان، اولویت دادن استخدام مردان متأهل، سپس مردان مجرد و در آخر زنان ...

ضرورت مقاومت در برابر چیره شدن حوزه های علمیه بر مدارس

همه این تلاش ها برای آن است که از نظام آموزش عمومی و نیز آموزش عالی ایران، جوانه ای از پرسش گری و کنجکاوی ندمد.
مبارزه با چنین اقداماتی ممکن است. ما نوجوانان و والدین آنها را فرا می خوانیم چنین مدارسی را تحریم کنند. ما از معلمان می خواهیم به چیرگی روحانیون بر مدارس تن ندهند و از هر راه که صلاح می دانند، با این تسلط مبارزه کنند.

نگاهی به كتاب“ ریشه در خاک"، یادداشت های زهره تنکابنی

در این دهه سیاه زهره دیگر تماشاگر نیست، شاهد عینی نیست، روایتگر نیست. او هر روز این دهسال را در چرخ گوشت هول انگیزی که نه فقط لاشه آدمها، که انسانیت، غرور، شرافت و هست و نیست انسان را له می کند تا نواله ای برای دیو جهالت و تعصب فراهم آورد، همراه دیگران می میرد و باز ققنوس وار بر می خیزد. روزی خود را با انوش تشییع میکند، روز دیگر با هیبت. زمانی با فردین بر دار می شود و زمانی دیگر با دخترکان جوانی که دسته- دسته روانه قتلگاه ها می شوند و سنفونی مرگ انگاه که خبر " رضا" می رسد، اوج دیوانه واری می گیرد: در حالی که هزاران دست از دل خاک سر بر می دارند تا زهره را هم به رقص در خاوران ببرند...

محسن برزگر، فعال دانشجویی جهت اجرای حکم زندان بازداشت شد

به گزارش کلمه صبح امروز نیروهای امنیتی با مراجعه به خانه پدری محسن برزگر این فعال سیاسی را دستگیر کردند. خانواده محسن برزگر به دوستان وی گفتند که وی را پس از بازداشت برای اجرای حکم دو سال حبس تعزیری به بند قرنطینه زندان متی کلای بابل منتقل کردند.

تولیدمثل محوری در قانون جدید استخدام کشور

در طرح جمعیت و تعالی خانواده، که در راستای سیاست های افزایش جمعیتی شکل گرفته است زنان رسماً به نشستن در خانه و زاییدن شیران نر مجبور شده اند. بانیان این طرح که عمدتاً مردان نماینده مجلس هستند، ظاهرا تنها سد راه افزایش جمعیت را تحصیل و اشتغال زنان تشخیص داده و تصمیم به تنبیه زنان مجرد گرفته و آنها را از استخدام در ادارات و سازمانهای دولتی محروم کرده اند.

بخش: 

فساد اقتصادی در حکومت اسلامی ایران، فراگیر و گسترده است!

اکنون رسوایی بزرگی که با افشای بخش هایی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس در خصوص فساد اقتصادی در سازمان تامین اجتماعی و عکس العمل سعید مرتضوی سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی راه افتاده است؛ اگر به همین شکل پیش برود پای خیلی از سران و مقامات حکومتی به این رسوایی کشیده خواهد شد. خامنه ای، در رسوایی اختلاس سه میلیارد دلاری در بانک های دولتی، گفته بود که این مساله را کش ندهید و تمام کنید. البته در این میان، فراتر از همه پای خود خامنه ای گیر است.

نقض حقوق بشر در در ایران در صدر توجه مجمع عمومی سازمان ملل

پیام رسانه ای

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از فراخوان محکم قطعنامه به دولت ایران برای همکاری کامل با گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران استقبال می کند. دولت ایران به رغم ادعای بهبود در وضعیت حقوق بشر، در هشت سال گذشته به هیچ یک از گزارشگران ویژه سازمان ملل اجازه دیدار از ایران را نداده است.

بولتن کارگری شماره 9: ضرورت امروز، اتحاد کارگران علیه چپاول گران سازمان تامین اجتماعی

تحليل: ضرورت امروز، اتحاد کارگران علیه چپاول گران سازمان تامین اجتماعی
از تجارب ديگران: کارگران مصر پس از 30 ژوئن، بخش 3
احبار خارجی: ده کشور دنیا، جهنمی برای کودکان
اخبار داخل کشور: دو هزار کارگر معدن چادرملو اعتصاب کردند

زانوزدن، اما نه برای تسلیم

امروز، ۱۸ نوامبر، صدمین سالگرد تولد ویلی برانت است.

١٦ساله بود که به سوسیال دمکرات‌ها پیوست، اما چون معتقد شد که حزب با همه توان برای اتحادهای لازم جهت ممانعت از قدرت‌گیری فاشیست‌ها تلاش نمی‌کند با عده‌ای دیگر در ۱۸ سالگی حزب سوسیالیست کارگران را راه انداخت و این آغاز تعقیبش از سوی رژیم هیتلری هم بود.

به ناچار در همان سال (۱۹۳۳و در ۱۸ سالگی) به نروژ رفت و تغییر اسم داد: حالا دیگر نه به نام هربرت فرام، بلکه به اسم ویلی برانت شناخته می‌شد.

مدخلی به بحث استراتژی سیاسی چپ دمکرات!

بر پایه همه موارد فوق، استراتژی سیاسی ما باید بر مبارزه و مقابله مدنی جامعه علیه استبداد و تبعیض حاکم، یعنی علیه جمهوری اسلامی باشد البته با چشم انداز توافق سیاسی در سطح کشور برای انجام انتخابات آزاد. مبارزه برای رسیدن به توافق سیاسی دمکراتیک در مقیاس ملی. فعلاً هم البته، تا بر هم زدن توازن قوا، تمرکز تلاش تماماً بر اصل مبارزه و مقدم شمردن آن بر هر تعامل سیاسی با قدرت. محاصره‌ایی خصلتاً تهاجمی ولی گام به گام و در خدمت تحقق انتخابات آزاد در کشور.

سالی پرتأثیر بر آینده افغانستان و منطقه

می توان گفت که سال 2014 میلادی، سالی بس پرتأثیر بر آینده افغانستان و نیز کل منطقه است. علاوه بر انتخابات ماه آوریل ریاست جمهوری در افغانستان، که از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است، خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان نیز قرار است که در این سال تحقق پذیرد. سالهای آتی حیات افغانستان با هر دو موضوع و چگونگی تحقق هریک از این دو که تاثیر مستقیم نیز بر یکدیگر دارند، گره خورده است.

یادواره ی لرتا هایراپتیان بازیگر و کارگردان مردمی تآترعلمی ایران

ستاره ها بر صحنه می درخشند

گفتن از ناگفتنی ها مشکل است
نیست این کارِ زبان، کار دل است
لرتا از اندک هنرمندانی بود که بر صحنه ها و سن های نمایشی رویید و بالید و بزرگ شد و با هر بازی اش انبوه انسان هایی را که دوستش داشتند به اندیشه واداشت و ذهن هاشان را به پویش کشید، پویشی رازگونه از دیدرس این آموزه ی کارل مارکس بزرگ که چگونه می شود جهان گرداگرد خود را دگرگون کرد؟

وضعیت اورژانسی 10 میلیون جوان ایرانی

درهمین مورد یک کارشناس مسائل اجتماعی به آرمان می‌گوید: باید در زمینه اشتغال، ازدواج و فراغت جوانان برنامه‌ریزی جدی انجام شود نه اینکه مشکلات جوانان را به همدیگر حواله دهیم. محمد زاهدی‌اصل ادامه می‌دهد: در گذشته شورای‌عالی جوانان متولی امور جوانان بود . بعد از آن این مسئولیت برعهده سازمان ملی جوانان گذاشته شد و اکنون وزارت ورزش و جوانان در این زمینه مسئولیت دارد. ما شاهد بوده‌ایم هیچ کدام از این سازمان‌ها آن‌طور که انتظار می‌رود نتوانسته‌اند برنامه‌ای مدون و دقیق در حوزه جوانان اجرا کنند و مشکلات همچنان باقی است.

در گذشت نا بهنگام خانم مریم شفیع خواهر خانم مرضیه شفیع (رفیق شمسی)

با کمال تاسف خبر دار شدیم که روز یکشنبه گذشته خانم مریم شفیع، خواهر رفیق قدیمی ما "شمسی" عزیز، بگونه نابهنگام چشم بر جهان بست و خانواده و آشنایان خود را سوگوار کرد. ما فقدان مریم خانم را به همه بازماندگان این بانوی از دست رفته و بویژه خواهرشان رفیق عزیزمان مرضیه شفیع - "شمسی"، و به رفیق دیرینه مجید عبدالرحیم پور تسلیت می گوئیم و خود را شریک اندوه این عزیزان می دانیم.

بخش: 

نگاهی به چالشها در مقابل جنبش سوسیالیستی در ایران

بخشی از چپ با اینکه بدرستی، واقف است که گرانیگاه فعالیتها باید بیشتر در جهت دمکراتیزه کردن ساختار سیاسی و از جمله تدارک برای عبور از جمهوری اسلامی به یک نظام جمهوری و سکولار تمرکز یابد، اما بنادرستی در شرایط حاضر از طرح نظرگاه ها و مطالباتِ اقتصادی - اجتماعیِ کنونی که با اهداف سوسیالیستی همسوئی داشته باشند، طفره می رود. در صورتی که از دیدگاه سوسیالیستی نباید بین اهداف بلافاصله و طولانی مدت دیوار کشید و...

گزارش بانک مرکزی از قیمت ۴۲ قلم کالا

بانک مرکزی تغییرات قیمتی ۴۲ قلم کالا در قالب ۱۱ گروه در هفته منتهی به ۲۲ آذرماه جاری را اعلام کرد، همچنین قیمت لبنیات در یک ماه اخیر ۱٫۴ درصد، تخم مرغ ۱٫۵ درصد، برنج منفی ۰٫۳ درصد، گوشت قرمز ۲٫۵ درصد، گوشت مرغ ۰٫۷ درصد، قند و شکر ۰٫۶ درصد و چای منفی ۰٫۶ درصد تغییر یافته است.

هیأت امنای تأ مین اجتماعی به دستگاه تأیید مدیران دولتی فروکاسته شده‌ است

وی با بیان اینکه تشکیل نهاد صنفی مستقل کارکنان سازمان تامین اجتماعی مانند همه نهادهای صنفی کارگری می‌تواند برای بقای سازمان مفید و موثر باشد، افزود: وجود یک نهاد صنفی در درون تامین اجتماعی در کنار حضور نمایندگان واقعی کارگران بیمه شده در راس این سازمان می‌تواند به شفافیت عملکرد سازمان کمک کند.

بخش: 

ابتکار موفقعیت آمیزپزشکان چینی برای حفظ اندام قطع شدە

پزشکان چینی موفق شدند، دست یک کارگر چینی را کە بە هنگام کارقطع شدە بود، از طریق پیوند موقت دست قطع شدە با مچ پای کارگر حا دثە دیدە، بە مدت یک ماە زندە نگە دارند ودوبارە آنرا جدا نمودە و سرجایش پیوند بزنند.

سیری در شاهنامه

جمعە شب در اتاق پالتاکی، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

جمعه بیستم دسامبر (۲۹ آذر)، با سیری در شاهنامه و اجرای زنده‌ چند قطعه موسیقی، به پیشواز شب یلدا می‌رویم.

سخنران:
امیر ممبینی
موضوع:
سیری درشا هنامە فردوسی

زمان:
جمعه ٢٠ دسامبر، ساعت٢٠.٣٠ الی ٢٣،٣٠ به وقت اروپای مرکزی

بخش: 

" لگام "، چرا؟

نخستین دلیل توجه ما به اهمیت حذف بی درنگ توحش آمیز ترین شیوه های اجرای اعدام که درپنج بند فراخوان آورده ایم بوده است؛ وبنابراین منادی لغو تدریجی هرگونه مجازات اعدام، با اولویت وحشیانه ترین شیوه های آن شده ایم.

گزارش برگزاری کنفرانس پیرامون مبانی وحدت چپ

کنفرانس با شرکت تعداد قابل توجهی از اعضای سه سازمان: اتحاد فدائیان خلق ایران، فدائیان خلق ایران (اکثریت) و شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران، گروهی از کنشگران چپ و تعدادی ازفعالین چپ علاقه مند به سرنوشت این پروژه از ساعت ١٠ صبح روز شنبه کار خود را آغاز کرد.
بر اساس برنامه ریزی که انجام گرفته بود، دو پانل برای بحث "کدام چپ؟ کدام سوسیالیسم؟" و یک پانل برای بحث "کدام حزب (الگوی حزبی) ؟" در نظرگرفته شده بود. پانل اول و دوم در روز شنبه و پانل دوم در روز یکشنبه برگزار گردید.

گفتگو با فرخ نگهدار پیرامون قرارداد هسته ای ژنو و گزارش صد روزه حسن روحانی

مصاحبه با فرخ نگهدار، پیرامون رویدادهایی که از آغاز رياست جمهوری حسن روحانی رخ داده اند، و از جمله چگونگی مذاکرات هسته ای در این دوره و قرارداد ژنو و گزارش عملکرد 100 روزه حسن روحانی.

صفحه‌ها