ژانویه 2014

اخضر ابراهیمی؛ از صائب تبریزی و دختر کاپیتان تا کنفرانس ژنو۲

سه سال جنگ و خونریزی و دنیایی از ویرانی و کشت و کشتار در تلفیق با اغراض ژئوپلتیک قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و ضعف فرهنگ تعامل و سازش در منطقه ما و درحالی که طرف‌های مذاکره همچنان برخواست حداکثری خود می‌کوبند همه وهمه موجب می‌شوند که مذاکرات به همین سادگی و سرعت به جایی نرسند. صبر و شکیبایی اخضر ابراهیمی ظاهرا تناسبی واقعی با همین بحران و حل آن دارد.

سومین جلسه پالتاکی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) درآمریکای شمالی

سخنرانان این جلسه خانم ملیحه محمدی تحلیلگر سیاسی و روزنامه نگار و فعالین سیاسی آقایان ایرج واحدی پور و کیوان رشیدی بوده که در پایان به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ خواهند داد. از شما دعوت می شود که در این بحث و گفتگو شرکت نمائید.

بخش: 

جنبش چپ و استراتژی سیاسی در ایران

اما سوال این است که با توجه به شرایط کنونی، برای آن بخش از چپ ایران که بر فراز توافق بر روی چند اصلِ مشترکِ سیاسی واعتقاد به مشارکت در و کمک به پیشبرد مبارزات در راستای: 1- عبوراز نظام جمهوری اسلامی، 2- استقرار دمکراسی سیاسیِ مبتنی بر جمهوریت، سکولاریسم و ارزشهای عمومی حقوق بشری و 3- تداوم پیکار در راستای نیل به نظامی سوسیالیست و دمکراتیک، پروسه تشکل یابی خود را میگذراند، آیا چه مجموعه از سیاستهای راهبردی، ارکانِ استراتژیِ آن را تشکیل می دهد.

چپ وته یا سر پیاز کنفرانس داووس

اعتراض به ورود سرمایه خارجی به ایران، بیهوده است وبی معنی ترازآن تشویق وتایید این ورود است. این جریانی است که چپ درآن نه سر پیاز است و نه ته پیاز. زد وبند ها در پس پرده و برای تامین سود متقابل دولتیان ایرانی وسرمایه داران خارجی، صورت خواهد گرفت. اگر فرصتی برا ی طبقه کارگر و چپ ایران فراهم آمده است، درانجاست که دولتیان ایرانی مجبور شده اند درمعرض افکار عمومی بین المللی، قرار گیرند، ...

چپ در ایران، امکانات و دشواری‏های همگرایی و وحدت

اولین گام در تلاش برای وحدت نیروهای چپ انتخاب مدلی است که نیروها هدف خود قرار داده‏اند. بحث وحدت و شکل دهی یک حزب واحد بدون تعیین مدل به شکست خواهد انجامید. نیروها و فعالین بر اساس مدلی که پیشنهاد دهندگان برگزیده‏اند تصمیم میگیرند که آیا به چنین تلاشی نظر مثبت داشته و در آن مشارکت کنند و یا نظاره گر باشند. این ایده که میتوان نیروها را به پیوستن به وحدت چپ فراخواند و ارائه مدل را به بحث‏های آتی واگذار نمود نمی‏تواند موفق بوده و پاسخ درخوری از جانب فعالان غیر متشکل و یا جوانان دریافت کند.

نامه ای به یاران مصدقی به منظور مبارزه مشترک برای رهائی زندانیان سیاسی

بدین منظور سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور در نظر دارد فعالیتهای حقوق بشری خود را چه در سطح سازمان ملل و چه در رابطه با دولت ها و رسانه های غربی تشدید نماید. این فعالیتها میتواند به همکاری و پشتیبانی فعالان حقوق بشری که تا کنون نیز قسمت اعظم این بار را بر دوش داشته اند، نیز دلگرم و امیدوار باشد. ما بر این عقیده ایم که چنین اقدام مشترکی میتواند تاثیر زیادی بر روی آزاد نمودن زندانیان ...

مجموعه مقالات نشستِ چالش‌ها وچشم‌انداز فعالیت مدنی زنان

نشست «چالش‌ها و چشم‌انداز فعالیت مدنی زنان» در تاریخ 14 آذرماه 1392 با حضور بیش از 120 نفر از کنشگران و علاقمندان حوزه مسائل زنان در تهران برگزار گردید. این نشست توسط جمعی تدارک دیده شد که از تیرماه 1392 با هدف تعامل بیشتر بر اشتراکات و در صورت امکان همسوسازی برخی فعالیت ها، مجموعه جلسات بحث و گفتگویی را به صورت نظام‌مند برگزار کرده است. مقالات ارائه شده در این نشست، طرح و بسط برخی از مسائل و پرسش هایی است که در مجموعه این جلسات صورت گرفته و البته هنوز به جمع بندی قطعی و نهایی نرسیده است. هدف از انتشار متن کامل مقالات، دعوت از سایر فعالان و علاقمندان برای مشارکت جهت تعمیق و تکمیل مباحث است.

بخش: 

غلام‌علی حداد عادل: «شب ‌های شعر انستیتو گوته کار انگلیسی ‌ها بود»؟!

به این ترتیب،غلامعلی حدادعادل، از نخستین کارد به دستان حکومت اسلامی و رییس سابق مجلس شورای اسلامی وعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی و ...رسما و علنا درباره شب شعر گوته دروغ می گوید و با وابسته کردن آن به انگلیسی ها، سعی دارد از یک سو، کانون نویسندگان ایران را که همانند حکومت شاه اجازه مجوز رسمی نمی دهند و شاعران و نویسندگان را نیز اعدام و ترور کرده اند در جامعه بدنام کند و از سوی دیگر، آن روزهای پرافتخار فرهنگی و سیاسی و اجتماعی را از تاریخ و فرهنگ و ادبیات پیشرو و مبارز و انقلابی جامعه مان حذف کند.

ردیه نویس در عنوان واکنش خود نوشته است «روشنفکر تهمت نمی زند»

ردیه نویس تک گوئی که در پاسخ خود به من، نه فقط نام من و نام ناشر مقاله من، که حتی یک بخش کوتاه از «گوی» مرا در پاسخ «گفت» مفصل خود منتشر نمی کند و اجازه نمی دهد تا خوانندگان نشریه او از انتقادهای دیگران آگاه شوند، خوانندگان و همکاران مجله خود را چندان احمق می پندارد که قادر به درک این نکته نیستند که گفت و گو، دستکم، دو سو دارد. و حق هر دو سو است که بگویند و بنویسند و شنیده و خوانده شوند.

شالوده حزب سبزهای بلژیک ـ اکولو ـ ECOLO

ما می خواهیم تعریف دوباره ای از رفاه و پیشرفت ارائه دهیم و دوباره به آن بپردازیم. ما از هرابتکاری که پیوند اجتماعی نوینی را بیآفریند و موجب همزیستی دوستانه روزمره بین مردم شود وآنان را به بده و بستان و همکاری در بین خود تشویق کند، مورد پشتیبانی قرارمی دهیم.

بە انگیزە جلو گیری از برگزاری جلسه ماهانه جمع مشورتی " کانون نویسندگان ایران "

راستی که دنیا تماشا خانه خوبی است, چه خوب میشد آنهایی که دولت تدبیر را حلوا حلوا می کنند, دست درآستین فرو کنند و" ید بیضا " نمایند و اصلاح امور را پیش ببرند تا کسی به حریم آزادی یورش نبرد, نان بر سفره مردم بیاید ودست دستگاه امنیتی ازحلقوم مردم آزادی خواه برداشته شود و قلم و اهل قلم آنگونه تاریخ را بی پروا و بی پرده بنویسند تا آنهایی که فرمان " این قلم ها را بشکنید" را صادر میکردند, برای همیشه رسوای تاریخ گردند!

تنوع انتظارات از ژنو-2

هم سازمان ملل متحد، هم آمريکا و فرانسه و روسيه و عربستان، و نيز دولت روحانی، موظفند که مسئولانه در جهت رسيدن به يگانه راه حل، يعنی توقف ارسال سلاح و کمکهای مالی، چه به رژيم سوريه و چه نيروهای مسلح اپوزيسيون، و برقراری آتش بس دائمی با هدف پايان دادن به جنگ و تدارک واگذاری سرنوشت کشور سوريه به دست مردم سوريه، در پی برگزاری انتخابات آزاد با حضور ناظران بين المللی، گام بردارند.

احتمالات و چگونگی ها در تنظیم ساعت زمان در ایران

تسلسل وقایع و زمانها
تفاوت زمان طبیعت و جامعه

اینکه ایران این راه را چگونه طی خواهد کرد، مسئله یی است جدا نا معین، هم نوید بخش وهم مخاطره آمیز – ایران چفت سرزمینی سه قاره است، و "هزار" جورچفتهای سرزمینی و یا مجازی دیگر. چین وخلیج فارس، روسیه و خلیج فارس، آسیای مرکزی و قفقاز واقیانوسها، اسلام سنی و شیعه، چفت چند پره آنچه ملیتها واقوام نامیده میشوند.

فایل‎های صوتی نشست پالتاکی يکشنبه ١٩ ژانويه ٢٠١٤، کدامين راه برای توسعه اقتصادی ـ سياسی ايران؟

نشست پالتاکی یکشنبه 19 ژانویه 2014 با حضور مهمانان برنامه آقایان دکتر اکبر مهدی و دکتر کاظم علمداری برگزار شد. موضع مورد بحث "کدامین راه برای توسعه اقتصادی و سیاسی ایران؟" بود.
در این نشست، ابتدا سخنرانان به ارائه نقطه نظرات خویش پرداختند و سپس حاضرین در جلسه سؤالات خود را پیرامون صحبت‎های سخنرانان مطرح کردند که به آنها پاسخ داده شد.
آخرین بخش برنامه به اظهار نظر حاضرین در جلسه اختصاص داشت.

بخش: 

خودفریبی در جمهوری اسلامی پایانی ندارد

از همین زاویه می توان گفت که تفاوت بین جنایتکاران ومستبدین با آزادیخواهان وانسانهای خوب بیش از آنکه ریشه درغرایز و ویژگیهای انسانی اشان داشته باشد، علتهای ایدئولوژیک و مرامی و اعتقادی دارد. می گویند هیتلر از ذوق هنری و احساسات لطیف نیز بر خوردار بوده است، و یا نمی توان تصور کرد رهبران توتالیتر که نامشان در لیست جنایتکاران بشریت ثبت شده است ازعشق وغریزه همدردی و نوع دوستی بهره ای نبرده بودند، شاید حتی تصور می کرده اند که راه و مرامشان برای مردم تحت حاکمیتشان مفید نیز بوده است.

اجلاس داووس و بحران اقتصادی جهان و ایران

اگر جلوگیری از حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه، یک ناکامی دیپلماتیک برای حکومت اسلامی، حامی جدی حکومت سوریه، قلمداد می شود، دعوت از حسن روحانی برای حضور و سخنرانی در نشست داووس را می ‌توان نتیجه سازش های دیپلماتیک دولت ایران در چارچوب «نرمش قهرمانانه» و گروه پنج به علاوه یک دانست.

«شبکه ملی اطلاعات» یا سرابی دیگر

اگر با بودجه های کلان جمهوری اسلامی دست به تاسیس ارتش سایبری می زند، اگر فیلتر می کند و یا سرعت دسترسی به اینترنت را پائین نگه می دارد، همه و همه برای آن است که «من» امروز سلاحی در دست دارم که دیکتاتورها از آن وحشت دارند. سلاحی که به جای گلوله های مرگبار می تواند آگاهی شلیک کند و دل تاریکیها را بشکافد. سلاحی که می تواند انحصار سخن گفتن را از دیکتاتور بستاند. اینترنت سلاح « من » است و زمینش نمی گذارم!

بخش: 

پرداخت دستمزد دو ميلیون توماني

به مناسبت تعيين حداقل دستمزد براي سال 93
دراين نوشته مي خواهم به اين مساله بپردازم كه آيا تعيين حداقل دستمزد 2 ميليون توماني كه از جانب برخي فعالان كارگري مطرح مي شود، امكان پذير است يا نه؟
وقتي مي‌گوييم امكان‌پذيرمعنايش آن است كه اگر حداقل دستمزد مثلا درشهري مثل تهران 2 ميليون تومان تعيين شود ودر شهرستان‌ها مثلا 5/1 ميليون تومان (با توجه به گران بودن زندگي دركلان شهرها و غيره) آيا شيرازه اقتصادي به هم مي ريزد، آن طوركه مخالفان افزايش دستمزد مي‌گويند؟ آيا درآن صورت بنگاه‌هاي اقتصادي مجبور به تعطيلي مي شوند؟ بيكاري افزايش مي يابد؟ و….

بخش: 

وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را عملی كنید

بیش از 700 روزنامه‌نگار و فعال مطبوعاتی در نامه‌‌ای به رئیس جمهور؛

انتظار ما این بود كه بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بعنوان یكی از اقدامات انجام شده در كارنامه صد روز اول فعالیت دولت تدبیر و امید اعلام می شد كه متاسفانه این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد. با این حال ما هنوز امیدوار تحقق این وعده جنابعالی هستیم. تقاضا داریم دستور فرمایید موضوع بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران تسریع شود. امیدواریم پیش از پایان صد روز دوم دولت جنابعالی، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بازگشایی شود تا نسیم تدبیر و امید بیش از هر زمانی در كالبد روزنامه‌نگاری كشور دمیده شود.

چهل و سه سال پس از 19 بهمن 1349 در جنگل‌های سیاهکل

جشن بزرگ داشت پیکاری تاریخی در راە آزادی و داد

بخش سیاسی:
سخنان نمایندۀ حزب چپ آلمان؛
سخنرانی و گفتگو با رفیق بهروز خلیق،
مسئول هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
در بارۀ تحلیل اوضاع سیاسی روز و مواضع سازمان؛
رفیق علی پورنقوی،
عضو هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
در بارۀ پروژۀ شکل‌دهی تشکل بزرگ چپ

قرار نیست که تا ابد با آمریکا در حال دشمنی باشیم

رییس جمهور در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی. ان.

روحانی ادامه داد: ما وآمریکا قرار نیست که تا ابد در حال دشمنی باشیم و حداقل این تصمیم از طرف ملت ایران وجود نداشته و بنده بعید می‌دانم ملت آمریکا نیز چنین اراده‌ای داشته باشند به هر حال این دو ملت سالیان طولانی با یکدیگر علی‌رغم مشکلاتی که دولت آمریکا داشته رابطه داشته‌اند. بنابراین، این واشنگتن است که باید تصمیم گرفته و رفتار و سیاست خود را تغییر دهد و در این صورت حتماً از طرف ملت ایران پاسخ مثبت خواهد گرفت.

بررسي تحولات كردستان: ديروز و امروز

در اتاق پالتاکی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
به مناسبت سالگرد دو ری بندان، تشكيل جمهوری خودمختار كردستان ايران

سخنرانان:
عبدلرضا كريمی (کاک ابو) ـ حزب دمكرات كردستان ايران
محمد مصری ـ حزب كومله كردستان ايران
فرخ نعمت پور ـ سازمان فداييان خلق ايران ـ اكثريت

بخش: 

کارگا ههای تولید پوشاک یا قتلگاه کارگران زن !؟

مشکلاتی‌ به این عظمت که باعث گرفتن جان کارگران می‌‌شود باردیگر ضرورت اتحادیه‌های کارگری را برای بررسی‌ مسائل کارگری ، مشکلات صنفی، اجتمأعی و سیاسی آنان را نشان می‌‌دهد.

بخش: 

مکزیک درسال 2013

موسسه مکزیکی آمار و جغرافیای مکزیک، طبقات اجتماعی مکزیک را این گونه تشریح کرده است: مرفه‌ ترین اقشار جامعه فقط 1.7 درصد ازجمعیت کشوررا تشکیل می‌دهند. طبقه متوسط 39.2 درصد ودرپایین هرم اجتماعی طبقات، کارگران قراردارند که 59.1 درصد جمعیت را شامل می شوند.

«یاسمین فهیمی» دبیرکل حزب «سوسیال‌دموکرات»‌ شد

غافل‌گیری سیاسی در آلمان

فهیمی تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه هانور به پایان رساند، به اتحادیه‌های کارگری پیوست وکوشش بسیاردر زمینه دفاع از منافع کارگران ومطالعات علمی‌وعملی مداوم دراتحادیه‌های صنعت و معدن باعث شد تا مدیریت بخش برنامه‌ ریزی وتکامل سازماندهی در حوزه مدیریت اتحادیه صنایع ومعادن وشیمی وانرژی را به ‌دست آورد. این اتحادیه قدرتمند، ازحامیان مهم حزب سوسیال‌دموکرات است.

برای مقابله با بازداشت و اخراج، برای تحقق ایمنی کار: تشکل و همبستگی

اعلامیه گروه کار کارگری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

در جامعەای کە حقوق شهروندی کارگران توسط اقلیت کوچک حاکم پایمال و سرکوب می شود، و آنان از هر سو در معرض تهدید، فشار، فقر و استثمار، و فاقد امنیت شغلی، اقتصادی، اجتماعی و جانی اند، راهی سهل تر از تشکل و همبستگی برای رهائی وجود ندارد. انتخاب نمایندگان جهت پیگیری مطالبات مقطعی و حمایت از آنها در صورت بازداشت و اخراج، می تواند سرآغاز خوبی باشد جهت بنیاد نهادن تشکلهای کارگری مستقل پایدار و ساختارمند، و اشاعە آنها بە دیگر محیطهای کارگری.

بولتن کارگری شماره 14: اتحاد واعتصاب کارگران ایران تایر، نمادی از منزلت انسانی

بولتن کارگری شماره 14

اعلامیه: برای مقابله با بازداشت و اخراج، برای تحقق ایمنی کار: تشکل و همبستگی
از تجارب دیگران: جنبش کارگری و نقش آن در مرحلە گذار از دیکتاتوری (بخش سوم)
اخبار خارجی: 502 فعال سندیکائی ترکیه در دادگاه
اخبار داخل کشور: اتحاد واعتصاب کارگران ایران تایر، نمادی از منزلت انسانی

هیات موسس و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به حسن روحانی: برای پایان دادن به حصر تلاش کنید

جمعی از اعضای هیأت مؤسس و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با انتشار نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، ضمن تاکید بر نیاز کشور به آرامش، خواستار پیگیری وضعیت رفع حصر مهدی کروبی٬ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد شدند.

فریبرز رئیس دانا: به شفای عاجل رضا شهابی برسید!

درخواست من این نیست که فرصت بدهید تا دوستان و مردم آزادیخواه و عدالت جو و آگاه، پشتیبانی خود را از او اعلام کنند: روزی زمان این کار فرا می رسد؛ درخواست من این است که رضا شهابی را به بیمارستان یا برای مرخصی استعلاجی به منزلش بفرستید، پیش از آنکه واقعاً دیر شود.

بخش: 

پیشنهادات «مادران صلح» در مورد منشور حقوق شهروندی

حق بشر بودن: رعایت و پایبندی به مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر ومضامین مربوطه که دستاورد بزرگ بشری است و ایران نیز آن را تأیید و امضا کرده و بدان متعهد شده است، از جمله وظایف و تکالیف دولت در قبال شهروندان ایرانی است که دولت در همه حال باید آن را سر لوحه کار خود در روند تصمیم سازی ها و سیاست گذاری ها قرار دهد.

کنفرانس ژنو 2 درباره سوریه: دسترسی بدون مانع برای کمک‌های بشردوستانه و...

مشارکت کنندگان در کنفرانس ژنو 2 در تاریخ 22 ژانویه می خواهد در فرایند پایان دادن به درگیری‌ها دسترسی بدون مانع برای کمک‌های بشردوستانه، آزادی فعالان مسالمت جو، و مشارکت کامل نمایندگان جامعه مدنی و زنان را فراهم کنند.

"منطق زندگی" و غنی سازی 20 درصد؛ چرا تندروها عزادار شدند؟!

خیلی خوب می شد اگر هم غنی سازی در سطوح مطلوب مان را داشتیم و هم از بقیه "حق مسلم" ها مانند رفاه ، امنیت ، اشتغال ، مسکن ، سفر امن و ... برخودار می شدیم ولی وقتی "شرایط موجود روی زمین" به گونه ای است که باید "انتخاب" کنیم ، می توانیم از یک "حق مسلم" ی مانند غنی سازی 20 درصد بگذریم تا ده ها و صدها "حق مسلم" دیگر را از دست ندهیم.

چگونه با محصوران و محبوسان اعلام همبستگی کنیم؟

فراخوان شوراهی هماهنگی راه سبز امید از شبکه های اجتماعی

به تبعیت از سنت همراهان پیشرو و سرافرازمان، از شما یاران سبز و همراهان صبور و آزاده درخواست می‌کنیم پیشنهادهای خود را برای چگونگی نمایش دوباره‌ی راه سبزی که در آنیم، و برای اعلام همدلی و همبستگی به عزیزان درحصر و حبسمان، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی گوناگون، مطرح کنید تا یک‌بار دیگر، و همه با هم، سرود دلنشین آزادی و امید سر دهیم....

یادواره ی رفیق دکتر عبدالحسین نوشین (۱۲۸۴-۱۳۵۰) پدر تئاتر علمی ایران

نخستین شاهکار بزرگ نمایشی نوشین سه تابلو (زال و رودابه، رستم و تهمینه و بیژن و منیژه) بود که به گفته ی زنده یاد احسان طبری با این کار ”شخصیت هنری اش...“ بروز کرد. نمایش در ۱۳۱۳ و در جشن هزاره ی فردوسی بر سکو آمد و نوشین (در نقش رستم)، لرتا (تهمینه و...)، مجتبا مینوی (شاه سمنگان) و علی اصغر گرمسیری و حسین خیرخواه در آن هنرنمایی کردند.

باز هم زنان مقصرند!

اما متاسفانه ثبت این فاجعه دلخراش نه تنها دل مسئولان را به درد نیاورد بلكه با موضع گیری هایی حاکی از بی تفاوت آنها نسبت به جان شهروندان، نمك به زخم بازماندگان پاشید. اما مسئله ی بغرنج تر نه پیدایش دلیل و علت فاجعه و تلاش در جهت رفع آن است، بلکه مسئولانی كه باید جوابگو باشند به جای توجه به موقعیت زنان كارگر و تلاش در جهت بهبود وضعیت آنان، تقصیر را به گردن تن زنان می اندازند. در واقع می بینیم که حتی طرز پاسخ گویی مسئولان به این حادثه و تلاش در جهت رفع آن نیز درگیر نگاه های جنسیتی مسئولان شده است، مسئولانی كه می گویند دو زن كارگر به دلیل ضعف بدنی سقوط كرده اند.

بخش: 

برای آزادی، عدالت اجتماعی، دمکراسی و سوسياليسم

فدائیان خلق چهل و سه سال پيکار عليه استبداد،
حضور در صحنه سياسی کشور
و مبارزه برای دمکراسی و سوسياليسم را جشن می گيرند.

چشم اندازی بە اوضاع سیاسی وجنبش های مدنی ایران

سخنرانان: ملیحە محمدی، بهزاد کریمی، صادق کارگر
سوئد ـ استکهلم

هر روز باید منتظر حادثه‌ای چون آتش‌سوزی جمهوری باشیم

مصاحبه رضا فراهانی عضو هیات مدیره سابق سندیکای کارگران خیاط تهران و حومه با خبرگزاری ایلنا

رضا فراهانی» از فعالان سابق سندیکای کارگران خیاط در این باره به ایلنا گفت: به دلیل ضعف نظارت دولت بر ایمنی کار شاهد نادیده گرفته شدن اصول اولیه ایمنی کار به ویژه در کارگاه‌های کوچک خیاطی، کفاشی و چاپخانه‌ها هستیم و در این میان سلامت و گاه همچون امروز «زندگی» کارگران این کارگاه‌ها مورد تهدید جدی قرار می‌گیرد.

بخش: 

بیش از 2000 امضا در اعتراض به تبعیض های آموزشی به مجلس تحویل داده شد

جمعي از فعالان زن و دانشجویی بیش از 2000 امضا را در اعتراض به سهمیه بندی جنسیتی در کنکور سراسری 91 و 92 که منجر به عدم پذیرش دختران در برخی رشته ها گردید، به مجلس ارائه دادند.

مقایسه لایحه ارائه شده با قانون مصوب سال 1360

تغییرات مزبور نشان میدهد که تدوین این قانون نه درراستای بررسی نواقص قانون سال 1360 وانطباق آن با قوانین مدرن تجربه شده و یا قانون اساسی بلکه در راستای خواست محافظه کاران وبندزدن بیشتر به شکل گیری احزاب و انجمن های مدنی در ایران است

آتش به رگبار تندروها علیه دولت و مذاکره کنندگان هسته ای

همزمان با عملی شدن توافقات،انتقادات تند از مذاکره کنندگان به نقطه جوش رسید
ریشه های این مخالف خوانی ها را نیز البته می توان در خاستگاه سیاسی دانست که بر بال التهاب آفرینی اجازه عرض اندام دارد و با تنش زدایی دچار خلاء گفتمانی می شود. همچنین رمز و راز این مخالف خوانی ها را می توان در سخنان رئیس جمهوری یافت آنجایی که به خاصه خواران و ویژه خواران تحریم ها اشاره می کند و....

دولت روحانی کلیدهای لازم برای بازگشت ایرانیان را در اختیار ندارد

برنامه دولت روحانی برای بازگشت ایرانیان، با توجه به توان دولت و موانعی که در مقابل دارد نمی تواند منجر به تغییرعجیب وغریبی در آمار مهاجرین و یا فرار مغزها و مهاجرت جوانان گردد. دولت روحانی کلیدهای لازم برای بازگرداندن ایرانیان مهاجر را در اختیار ندارد.

بخش: 

بگذارید زنان نبرد خویش را دنبال کنند...

شاید بارزترین مرزبندی در بین فعالان حقوق زنان ایران از لحاظ فهم و تعریف از مسائل زنان، ریشه نابرابری جنسیتی، و روش های مقابله با آن حول مذهب می چرخد. به طور کلی پژوهش های جامعه شناسی بر روی جنبش زنان ایران بین سه جریان در این جنبش تمایز قائل می شود: اسلام گرا، فمینیست- اسلام گرا و سکولار. اگرچه خواسته ها و اهداف این سه جریان در خیلی از موارد همسو اند اما آنها مسیرهای فکری و عملی متفاوتی در پیشبرد وضعیت زنان را دنبال می کنند.

بخش: 

بازداشت ده ها تن از شهروندان عرب اهوازی

بعد از برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهوازی "ملافاضل سکرانی"

فعالان حقوق بشر از اهواز گزارش داده اند که روز یکشنبه ١٩ – ١-٢٠١۴ بعد از حضور و تجمع باشکوه و چشمگیر جوانان عرب در مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهواز "ملافاضل سکرانی" نیروهای انتظامی و یگان ویژه اقدام به دستگیری ده ها نفر از شهروندان عرب در مسیر اهواز – فلاحیه ( شادگان) کردند.

از حق خودمختاری و نظام فدرال حمایت کنید

پیام محمدصدیق کبودوند به مناسبت دوم بهمن

در این روز تاریخی حمایت دگرباره خود را از خواست مردم کرد برای خودمختاری در نظامی فدرال و امید و آزادی این مردم و دیگر مردمان و تمامی انسان هایی که برای رهایی از ستم و بیداد و برای نیل به آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر در حال مبارزه هستند ابراز می نماییم ...

بخش: 

ایالات متحده آمریکا تروریست اصلی جهان

پدیده تروریسم همزاد تاریخ بشریت است، اما سازمانهای اطلاعاتی آمریکا آن را به یک تهدید جهانی تبدیل کردند. سالهای ۷۰، سالهایی را که سازمان سیا با هدف درگیر ساختن اتحاد شوروی به جنگ در افغانستان، سازماندهی «بریگادهای اسلامی» را آغاز کرد، می توان نقطه مبداء این خطر جهانی نامید.

کامبوج: تولید کنندگان پوشاک باید به حقوق کارگران احترام بگذارند

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر(FIDH) و سازمان های عضو آن در کامبوج، لیکادهو(LICADHO) و آدهوک(ADHOC) ، امروز در نامه مشترک سرگشاده ای به آقای وان سو لِنگ، رییس انجمن تولیدکنندگان پوشاک کامبوج (GMAC) ، از این انجمن خواستند از حمایت از سرکوب خشونت آمیز کارگران اعتصابی یا اقدام های انتقام جویانه علیه آنها پرهیز و به خواستهای کارگران توجه کند. نسخه هایی از این نامه برای نخست وزیر، وزیر بازرگانی و وزیر کار و آموزش حرفه ای کامبوج ارسال شد.

منفعت، قدرت، خشونت و ایدئولوژی در سیاست نظام ولایت فقیه

تنها در شرایطی می شود این جریان را اصلاح، مهار و کنترل کرد که آنها از قدرت سیاسی پایین آورده شده و تحت کنترل قانونی یک حکومت سکولار دموکراتیک و حقوق بشری در آورده شده باشند. استراتژی مستقل جبهه آزادی، تمدن، سکولاریسم، حقوق بشر و دموکراسی می تواند نیروهای کنده شده از حکومت را در دل خویش جای دهد، اما بزرگترین اشتباه تاریخی این بوده و هست که ظرفیتهای غیرواقعبینانه اصلاحاتی را به نیروهای باورمند به ولایت فقیه و خط امام داده باشند.

چرا نباید به قانون اساسی جمهوری اسلامی التزام داشت؟

قانون اساسی جمهوری اسلامی چه در محتوا و چه در عمل و زمانِ اجرا همواره ناقض خود بوده و توسط همین حاکمیت نقض شده است؛ و بنابراین هیچگاه نتوانسته بعنوان یک قرارداد اجتماعی و عامل هویت و وحدت بخش برای جامعه چند گونه و رنگارنگ ایران ظاهر شود و عمل کند. این قانون در بدو آغاز و مقدمه خود اصل را بر تبعیض بین مردم و نحله های مختلف دینی و غیر دینی می گذارد و بدلیل نقض مکرر آن توسط حاکمیت جمهوری اسلامی نه تنها یک قرارداد کلان اجتماعی نیست بلکه حتی در شکل کنونی آن نمی تواند الزام آور باشد.

صفحه‌ها