فوریه 2014

بازداشت فعالان اهل سنت عرب اهوازی

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز، روز ۲۵ فوریه ۲۰۱۴ نیروهای امنیتی با یورش به منزلی در کوی علوی شهر اهواز، بیش از ٢٠ نفر از جوانان عرب اهوازی را بازداشت کردند. حدود ساعت ١٠ شب روز سه شنبه، نیروهای امنیتی با محاصره منزلی واقع در خیابان ٢٠متری مدرس كوی علوی ( کوی الثوره) و یورش بردن به داخل این منزل، حاضران را بازداشت کردند.

خانه داری، شغل یا وظیفه؟

اینجا کجاست که خانه داری هم به عنوان شغل تعریف می شود هم بی مزد و مواجب است و هیچ پولی برایش پرداخت نمی شود؟ اینجا بهشت زیر پای مادران است. اینجا زن خانه دار نه بیمه عمر دارد، نه بازنشستگی، نه حقوق ماهانه، نه حتی در رده ی مشاغل قرار می گیرد. اینجا برای گرفتن کف ِ حق ِ انسان بودن ات باید تا بینهایت بجنگی، بغض کنی، تحقیر شوی، بترسی، فرو نریزی، تمام ِ هوش و حواس ات را به کار گیری، بمیری،... تا زنده بمانی.

بخش: 

"آن زنٍ دیگر"

نام زن طیبه بود. او علاوه بر زیبایی، خوش سخن و خوش بیان هم بود و بیشتر اوقات روی دیوار خانه می نشست و با همسایه ها صحبت می كرد و همه ی كوچه و رفت وآمدهایش را زیر نظر داشت. اما همیشه صدایش كه فحشهای هرزه و ركیك به یكی از دختران می داد در حیاط شنیده می شد.

برخورد انتقادی یا تسلیم طلبانە؟

در پایان می خواهم بگویم کە برخورد انتقادی رقیە دانشگری در نهایت تجویز کنندە روحیە تسلیم طلبی بویژە در صحنە عمل اجتماعیست. چنین انتقاداتی حتی مسئولیت فردی مورد نظر وی را نیز بە زیر سئوال می کشد، زیرا کە مسئولیت فردی بە عنوان یک پرنسیپ اخلاقی، دارای وجە اجتماعی است

چه نوع حزبی؟

مدخلی بر "نوع شناسی احزاب سیاسی"

موضوع این نوشته، که نوشته ای است کمابیش از جنس تحقیق در منابع، در باره "نوع حزب" است چنان که امروزه در "نوع شناسی احزاب سیاسی"، به عنوان زیرشاخه ای از علوم سیاسی مطالعه می شود. این زیرشاخه از علوم سیاسی شکل درونی احزاب سیاسی، مناسبات حقیقی (در برابر مناسبات حقوقی) اجزاء یک حزب با یکدیگر، مناسبات حزب به مثابۀ یک کل با پیرامون و بیرون آن، و چرائی همۀ این وجوه را مبتنی بر اوضاع و تغییرات اجتماعی- اقتصادی [و فرهنگی] خاص و در سایۀ پیشرفتهای فنی معین، خاصه مراوداتی (کمونیکاسیونی)، مطالعه می کند.

انتقال یک هم‌وطن بهایی به مکانی نامعلوم

ساعت ۱۰ صبح سه شنبه، ۶ اسفند ماه، هموطن بهایی، شهرام چینیان را به اسم "دعوت به بالا" به محل نامعلومی منتقل کرده‌ اند. بنا به اخبار نیمه موثق احتمالاً او را به بند اطلاعات که متعلق به سپاه پاسداران است برده‌اند.

فشار بر زندانیان و تبعید آنها رامتوقف کنید!

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان این گونه مجازات های توام با آزار و رنج مضاعف در زندان های دورافتاده را برای متهمان سیاسی، مدنی و عقیدتی نه تنها ناعادلانه و غیرقابل توجیه، بلکه آن را در اغلب موارد ناقض بدیهی ترین اصول حقوق اساسی بشر می داند.

گزارشی از برگزاری سمینار پشتیبانی از زندانیان سیاسی در استکهلم

در روز یکشنبه ١٦ فوریه (٢٧ بهمن) سمیناری بدعوت "کمیته بزرگداشت ٢٥ بهمن در استکهلم"* در سالن ABF کمون سوندبی بری برگزار شد. در این سمینار که از ساعت ١٣ آغاز شد خانم Jytte Guteland کاندیدای پارلمان اروپا و خانم Azadeh Rojhan Gustafsson کاندیدای پارلمان سوئد، هر دو از حزب سوسیال دمکرات و همین طور 30 تن از ایرانیان ساکن استکهلم شرکت داشتند. مجری برنامه خانم هلیا ریاضت بود.

در سالگرد حصر رهبران جنبش سبز

برگزاری مراسـم سخنرانی و پرسش و پاسخ در هلند

با حضور: مصطفی خسرو، بهروز خلیق، حسن یوسفی اشکوری
و مشارکت مجازی: اردشیر امیرارجمند ـ مشاور ارشد میرحسین موسوی و محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی

زندانیان بیمار چشم انتظار یاری فعالان حقوق بشر اند

زندانیان سیاسی و فرهنگی عرب در شرایط سخت و طاقت فرسایی دوران حبس خود را در زندانهای اهواز و زندانهای دیگر کشور سپری می‌کنند. این زندانیان تقریبا از همه حقوق اولیه یک زندانی محروم اند. روند افزایشی تعداد زندانیان و كمبود فضا برای نگهداری آنها، مسئولان را وادار به ساختن زندانهای جدیدی نموده، اما همچنان مشكل تراكم جمعیت در درون زندانها برطرف نشده است.

كميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام فعالان اهوازی را محکوم کرد

 

كميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه ای نگرانی عمیق خود را از اعدام دو فعال فرهنگی اهوازی، هاشم شعبانی و هادی راشدی، اعلام کرد. کمیساریای عالی، اعدام فعالان فرهنگی عرب را براساس محاکمه های عادلانه ندانسته و آن را در مخالفت با بند 14 کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی معرفی کرده است.

گزارش جشن بزرگداشت ٤٣-مین سالگرد جنبش فدائی در تورنتو

روز ١٤ فوریه جشن ٤٣-مین سالگرد ١٩بهمن در شهر تورنتو (کانادا) برگزار شد. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ـ تورنتو اين جشن را سازمان داده بود. در اين جشن بهروز خلیق مسئول هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان، میگوئل فیگوئرا رهبر حزب کمونیست کانادا، آقای مریدی نماینده ایرانی تبار حزب لیبرال در پارلمان انتاریو، آقای زرهی سردبیر نشریه شهروند، اعضا و جمعی از دوستان سازمان حضور داشتند. جشن در محیطی شاد و دوستانه در دو قسمت سیاسی و هنری اجرا گرديد.

بخش: 

خامنە ای همە چیز را با هم می خواهد

درمورد بازکردن فضای سیاسی و رعایت حقوق بشر فعلا نشانەای از کوتاە آمدن خامنەای موجود نیست. او خدا و خرما را با هم می خواهد؛ هم می خواهد تحریم ها را بردارند، هم می خواهد کنترل قدرت را همچنان در دست خود داشتە باشد، هم برنامە اقتصادی راست گرایانەاش را بە اجرا بگذارد و هم اختناق را حفظ کند. اما حفظ همە اینها دیگر ممکن نیست. او ناگریز بە انتخاب است.

درخواست آزادی

درخواست آزادی حشمت اله طبرزدی، احمد زید آبادی وهمه ی زندانیان سیاسی و عقیدتی

ما امضاکنندگان این نامه، ضمن ابراز تاسف از احضار و زندانی شدن این مدافعان آزادی و حقوق بشر در ایران، خواهان آزاد شدن فوری این شخصیتهای دربند و همه ی زندانیان سیاسی وعقیدتی ایران هستیم و بر این باوریم که زندانی کردن مخالفان و منتقدان راه چاره ی دردهای جامعه نیست.

حبس خودسرانه و آزار قضایی آقای سعید مدنی

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در دفاع از آقای سعید مدنی فراخوانی را به شرح زیر منتشر کرده و از حکومت ایران خواسته است به آزار او پایان دهند و او را آزاد کنند.

طرح پیشنهادی برای مباحث پروژه وحدت چپ

طرحی در استراتژی سیاسی

ما برای گذار از نظام جمهوری اسلامی به یک جمهوری دموکراتیک و لائیک مبتنی بر عدالت اجتماعی و حفظ محیط زیست در ایران مبارزه می کنیم. حل بحرانهای موجود در جامعه ما بدون گذار از استبداد مذهبی حاکم به یک دموکراسی فراگیر، ممکن نیست...

بولتن کارگری شماره 18: افزایش دستمزد به میزان واقعی تورم، کمتر نه!

تحلیل: افزایش دستمزد به میزان واقعی تورم، کمتر نه!
از تجارب دیگران: جنبش کارگری و نقش آن در مرحلە گذار از دیکتاتوری: بحران عمیق دیگری، غیر از بحران نفت (3)
اخبار خارجی: طی دوسال گذشته 500 کارگر هندی در قطر جان باخته اند
اخبار داخل: دستمزد عادلانه کارگران، سرابی دیگر برای سال نو

مسئولیت فردی

من هنوز شرم دارم از آن که …آزادی را، در آن هجوم هولناک اردوی مرگ ولایت به فردیت، آدمیت، مدنیت مدرن، هویت ملی، جان و خرد آدمی و به اختیار برگزیدن مردمان، قربانی یک پندار کردم… از آن که در وانفسای مبارزه «که بر که» پس از انقلاب، آب به آسیاب مرتجع ترین جریان در تاریخ معاصر ایران ریختم. و اسب خیال را در دایره بی روزن تئوری «راه رشد غیرسرمایه داری» و تز پیروی از «خط امام» جولان دادم.

آموزش به زبان مادری در ایران و توهم جدایی طلبی

مطالعات بینارشته‌ای اکنون ثابت کرده اند که محروم کردن کودک از شروع آموزش به زبان مادری، بر توانائیهای ذهنی، قدرت یادگیری، جامعه پذیری و روحیات او تاثیر پایدار خواهد گذاشت. یونسکو بر اساس مطالعات متعدد انجام شده بر ضرورت اجرای سیاست‌های دو یا چندزبانه در نظام آموزشی مناطقی که زبان رسمی واحد سیاسی و زبان مادری کودکان محصل متفاوت است، تاکید می‌کند.

نزدیک به 100 نفر از آغاز سال 2014 اعدام شده اند

... ما به ویژه از گزارش مربوط به اعدام آقای هادی راشدی و آقای هاشم شعبانی عموری، از عربهای اهوازی، نگرانیم... بنا به گزارشها این دو تن به اتهام های مبهم محاربه با خدا و فساد روی زمین و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شده بودند. گفته می شود آنها در 9 ماه آغازین حبس از تماس با وکیل و خانواده هایشان محروم، و نیز برای اجبار به اعتراف شکنجه شده بودند.

«فرو ریختن جلال و جبروت» اقتدار‌گرائی با تولد جنبش سبز در ايران

مصاحبه با مرتضی صادقی*

در قضیه‌ی حصر خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی در حکومت اقتدارگرایانه امروز، اراده‌ای جز اراده‌ی آقای خامنه‌ای نه توان انجام آن را داشت و نه توان ادامه‌ی آن را. لذا نقش آقای خامنه‌ای در این حصر غیرانسانی، غیرقانونی و حصری که در تضاد آشکار با منافع ملی ماست، نقش منحصر به فرد و یگانه است.

حکم اعدام روح الله توانا که محصول تفتیش عقاید است را متوقف کنید

بر اساس حکم دادگاه که مورد مطالعۀ کمپین قرار گرفته، ماموران وزارت اطلاعات یک نوار ویدیویی آقای توانا را که روی کامپیوتر شخصی وی بوده است ضبط کرده اند که در آن وی در حالی که تحت تاثیر مشروبات الکلی بوده، ادعا می شود جمله ای گفته است که قاضی آن را توهین به پیامبر اسلام (سب النبی) تفسیر کرده است، که در قوانین ایران جرم محسوب می شود. اما همین قانون صراحتا اعلام می دارد که اگر متهم در حال مستی مرتکب جرم "سب النبی" شود، مجازات وی اعدام نیست.

هیچکس کلیچکو را جدی نمی گیرد

مصاحبه اشپیگل با خانم وایسباند، نماینده جزب "پیراتها" در مجلس آلمان پیرامون اوضاع اوکراین

دو گروه بزرگ در آنجا دیده می شوند: یک گروه احزاب مخالف رژیم اند، و دیگری گروه های مردمی غیروابسته که در آخر با شعار "میدان بدون سیاست" حضور پیدا کردند. در آنجا مردم، احزاب مخالف را همانند حزب فعلی در قدرت فاسد و رشوه بگیر می دانند، که اگر به قدرت برسند، همین راه و روش را ادامه خواهند داد.

جنبش سبز و فرصت برای برآمد مجدد

مصاحبه با علی صمد فعال جنبش سبز و عضو سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

مدتهاست که می خواهند از شر حصر رهبران جنبش سبز راحت شوند زیرا برای حکومت و بویژه رهبر آن ظرف سه سال گذشته این موضوع بسیار پرهزینه بوده است. اتفاقاً یکی از راه های موفقیت در مبارزه این است که جنبش های اعتراضی یا اجتماعی چنان عمل کنند که حکومت مجبور به دادن هزینه شود. اگر چنین شود عقب نشینی حکومت دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. در سه سال گذشته رهبری نظام بابت حصر رهبران جنبش سبز مجبور به پرداخت هزینه شده است و این دلنشین و روحیه برانگیر برای مبارزه فعالین جنبش دمکراتیک مردم ایران است.

به آپارتاید زبانی پایان داده شود

زبان مادری هر قوم و ملتی دستاوردی بنیادی و بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آن قوم و ملت است که به رفتارهای فردی، اجتماعی، قومی و ملی این گونه جوامع شکل و فرم می بخشد و بسان ابزاری بی بدیل در انتقال میراث بشری عمل می کند.

لایحه صلاحیت قضایی جهانی را رد کنید!

این لایحه شامل مقرراتی است که کاربرد صلاحیت قضایی جهانی را در مورد نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت‌های جنگی به مواردی محدود می‌کند که در آن‌ها متهم شهروند اسپانیا است، یا شهروندی خارجی است که به طور اتفاقی در اسپانیا حضور دارد یا شهروندی خارجی مقیم اسپانیا است و دولتمردان اسپانیا از استرداد او خودداری کرده‌اند.

قانون بازنشستگی کمتر از ۱۰ سال سابقه ابلاغ شد

 

می‌گفت 24 سال است کار می‌کند  و 52 سال دارد. تا دو سال قبل کارفرماهایش از بیمه کردن وی سرباز می‌زدند. با توجه به نوع تخصصش  و نیازی که  به کار داشت مجبور به پذیرش این شرط کارفرما برای ادامه ی کار شده بود. بعد از بیست سال، کارفرما تصمیم گرفت کار را تعطیل کند و این خانم مجبور شد که بدون هیچ مزایایی به دنبال کار دیگری باشد. بعد از استخدام مجدد، بیمه شد و الان حدود دو سال سابقه‌ی بیمه دارد.

بخش: 

در سالگرد حصر رهبران جنبش سبز: رفع حصر و آزادی زندانيان سياسی

گروه کار پالتاک سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) در سالگرد حصر، از سه تن از فعالين سياسی دعوت کرده است تا در مورد جنبش سبز، رفع حصر و آزادی زندانيان سياسی با شرکت کنندگان در اتاق پالتاکی به گفتگو بنشينند.
سخنرانان: صديقه وسمقی - اردشير امير ارجمند - بهروز خليق

بخش: 

دموکراسی ها بر ضد دموکراسی

برگردان و دیباچه از شیدان وثیق

به نظر من دموکراسی پیش شرطی برابری خواهانه است که هر رژیم الیگارشیک چون رژیم ما باید مشروعیت خود را کمابیش از آن کسب کند. آری، دموکراسی کارکردی انتقادی دارد. دموکراسی زمانی است که گوشه برابری، هم به طور عینی و هم ذهنی، بر پیکر سلطه فرو می رود. این همان چیزی است که از تبدیل شدن ساده پولیتیک [مشارکت شهروندی] به پولیس [نیروی انتظامی] جلوگیری می کند.

هیش (عروسی)

سپیدی داشت ظلمت شب را می شست و دریا دیگر آن سیاهی شب را نداشت. دل کمی آرام شده بود. خنکای صبحگاهی که به صورت می خورد، کرختی شب و دلهره ها را جاروب می کرد. احساس خوبی به عادل دست می داد. صدای موتور لنج هم دیگر مثل سراسر شب آزارش نمی داد. عادل دیگر دلواپس زمان نبود. او بقولش عمل کرده بود و حالا با دست پرُ برمی گشت. به حنا قول داده بود که "بخاطر تو برمی گردم". و حالا الهعد و وفا.

فرصتها و چالشهای تحصیل دختران مهاجر افغان در دوره متوسطه در ایران

عوامل موثر در شکل گیری هویت در دانش آموزان دختر دبیرستانی مهاجر را می توان سیستم آموزشی کشور، جامعه میزبان و خانواده های آنان برشمرد. نتایج این تحقیق نشان می دهد که قانون عدم اعطا تابعیت، سیاستهای آموزشی و سنتهای خانوادگی این دانش آموزان و واکنش جامعه میزبان از جمله موانع شکل گیری هویت مناسب در این دانش آموزان است.

هشدار به دولت در مورد تجزیه بلوچستان ایران

قریب به یکسال پیش در مصاحبه با روز آنلاین هشدار دادم که تقسیم استان "دشمنی آشکار با هویت تاریخی ـ جغرافیایی قوم بلوچ است؛ و چنین عمل نابخردانه‌ای آغاز هویت زدایی مردم بلوچ و در راستای محو اجباری و قوم زدایی بلوچ ها خواهد بود. چنین اقدامی از جانب حکومت، باعث رشد تفکر جدائی طلبی نه بمثابه یک آرمان سیاسی بلکه بعنوان چاره اجتناب ناپذیر جهت دفاع از هویت قومی ـ مذهبی و سرزمین دیرینه خویش و یا به عبارتی جنگ بقا، خواهد شد؛ و من خطر آن را بسیار جدی می‌دانم. و اکنون نیز یکبار دیگر هشدار خود را تکرار می کنم تا دولت تدبیر و امید آقای روحانی تسلیم خواسته های نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و عوامل آن نشود.

بخش: 

منصور کوشان، نویسنده و روزنامه نگار آزادیخواه کشورمان درگذشت

زنده یاد منصور کوشان هشت مجموعه شعر، ۱۴ رمان و مجموعه داستان، ۱۱ نمایشنامه و ۱۰ کتاب در نقد و بررسی و شناخت ادبیات از خود به یادگار گذاشته است. شورای سردبیران و تحریریه سایت کارآنلاین در گذشت منصور کوشان را به خانواده او و جامعه فرهنگی ایران تسلیت می گوید.

بخش: 

جنبش سبز در همه جا و همه چیز نفوذ کرده است

مصاحبه با سیامک فرید*

این جنبش به همه جا و همه چیز نفوذ کرد. هنرمندان و شاعران بسیاری با تاثیر از جنبش و خواسته های آن به تولید شعر و ادبیات پرداختند. موسیقی رسمی و زیرزمینی، سینما و بسیاری دیگر از عرصه های هنری تحت تاثیر بی بدیل جنبش سبز قرار دارند. همین جشنواره فیلم فجر که هفته پیش جریان داشت، کاملاً متاثر از جنبش سبز بود و نتوانست دامن خود را از جنبش جدا کند. فیلم «آشغالهای دوست داشتنی» به جشنواره راه نیافت و جوایز فیلم «من عصبانی نیستم» به شکل بیسابقه ای پس گرفته شدند و فیلم از دور مسابقه کنار نهاده شد. هجوم مردم برای دیدن این فیلم که در سینماها اکران شد تماشائی بود.

سکولاریزاسیون، فرایند دنیایی و عرفی شدن جوامع بشری

سکولاریزم در مفهوم امروزی و کاربردی آن یک سیستم و یا ایدئولوژی سیاسی خاصی را ارائه می دهد که بر پایه مجموعه ای از اصولِ قانونی و قراردادهای اجتماعیِ مستقل از مذاهب و ادیان تنظیم و برقرار شده است. این سیستم سیاسی اما الزاما مخالف ورود مذهب به سیاست و روابط اجتماعی نیست، بلکه مانع از آن می شود که دولت و یک نظام سیاسی و حکومتی چهره ای کاملا مذهبی بخود گیرد و یک اعتقاد خاص دینی را اعمال و اجرا نماید.

جنبش سبز در زیر پوست جامعه رشد می کند

مصاحبه با فرزانه عظیمی*

تنها فشار این جنبش و اوج گرفتن خواست آزادی زندانیان سیاسی و پایان دادن به حصر است که ممکن است آقای خامنه‎ای را مجبور به گردن نهادن به آن کند. همان طور که در عرصه سیاست خارجی نیز فشار تحریم‎ها و نتایج اقتصادی و سیاسی آن، رهبر را وادار به «نرمش قهرمانانه» کرد.

فراخوان گروه کار اساسنامه - "گره های اساسنامه ای" در یک تشکل چپ

دعوت از فعالان و صاحب نظران برای مشارکت در بحث

گروه کار اساسنامه، یکی دیگر از ارگانهای پیش بینی شده در "نقشۀ راه برای ایجاد تشکل بزرگ چپ" است، که در ماه های اخیر کار خود را آغاز کرده است. وظیفۀ این گروه، پیشبرد مباحث سازمانی تا نیل به طرح یا طرحهای اساسنامه ای، مبتنی بر ایده ها، نظرات و پیش نویسهائی است که توسط فعالان پروژه - اعم از سازمانی یا منفرد - ارایه می شوند. در گروه کار این توافق وجود داشت که برای سهولت کار سازماندهی بحث حول اساسنامه، و تأمین بیشترین اثربخشی آن، می توان و باید محورهائی را به عنوان "گره های اساسنامه ای" مشخص کرد و مباحث را حول آن گره ها سازمان داد.

رژیم ایران نگران شکسته شدن فضای امنیتی حاکم بر جامعه! آمریکا نگران ازهم پاشیدن نظام تحریم ها بر ایران!.

سیاست آمریکا در مورد تحریم ها، سیاست استفاده توأمان از گاز و ترمز بوده است تا بتوان با سرعت کنترل شده و اندکی جلو رفت و اجازه نداد ماشین دور بردارد. چرا که بنظر آنها بدون فشار سنگین تحریم، نه شرایط مذاکره وجود داشت و نه اهرمی برای گفتگو و دست یابی به پیمانی مطلوب و درازمدت در مورد سیاست هسته ای حکومت ایران وجود خواهد داشت. با این وجود همان گشوده شدن دریچه کوچک و محدود لغو تحریم، به خطری برای از کار افتادن اهرم تحریم هاست. واکنشهای خشم آگین و گسترده دولت آمریکا نشان می دهد که خطر گشوده شدن این روزنه کوچک جدی است.

نامه مشترک و سرگشاده به احزاب پارلمان سوئد

اکنون، در فوریه سال 2014، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد وارد چهارمین سال بازداشت خانگی خودمی شوند، بی محاکمه و بدون هیچ گونه حقوقی. ما انتظار داریم که سوئد، به روشنی به مقامات ایران اعلام کند که خواهان آزادی کاندیداهای سابق ریاست جمهوری و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران است.

جمهوری اسلامی از توانائی های اين «سه نفر» هراس دارد

گفت‌وگو با ارشاد علیجانی*

در سال ۸۸ شاید هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کرد که مردم برای یک برگ رأی، یک سال در خیابان بایستند و خون بدهند؛ به خصوص برای نسل پیش از ما که فکر می‌کرد باید برای آرمان‌های خیلی بزرگ خون داد. اما در سال ۸۸، نسل جدید نشان داد که برای یک برگ رأی هم می‌شود خون داد.

محصورين نگران "شخصیت نظام" بودند اما آقاى خامنه‌اى نگران "آبروى نظام" است

مصاحبه با محمد جواد اکبرين*

اگر ایستادگى و شکیبایى در برابر جریان‌هاى فاقد حداقل اخلاق و عقلانیت، و تکرار و تکیه‌ى مکرر بر رأى مردم، به کار توافق ژنو آمد، تدبیرى از همین جنس به کار رفع حصر هم مى‌آید.

صفحه‌ها