مارس 2014

دوستان هوادار سازمان اکثریت (در دفاع از سوسياليسم) چه کسانی در مورد اهداف انتخابات دچار توهم بوده و هستند؟

نظر ما در مقطع انتخابات بر این بوده و هم چنان بر این عقیده ایم که علیرغم مورد تایید نظام بودن همه کاندیداها، کاندیداهای مطلوب قدرت حاکم آقای جلیلی بوده و حضور مردم و بهم خوردن توازن قوا باعث تحمیل روحانی به حکومت گردید. اینکه قدرت حاکم میخواهد از روحانی برای تثبیت و ادامه قدرت استفاده کند از نگاه کسی پنهان نیست. موضوع قابل تاسف و تعجب این است که دوستان ما این همه مبارزه نفس گیر جناح ها که صد البته اصلی ترین هدف طرفین کسب قدرت می باشد را فقط در حد یک جنگ زرگری برآورد کرده و چشم خود را عمدا و یا سهوا بر این همه کارشکنی و مخالفت راست افراطی برای ناکام کردن سیاست های همین آقای روحانی بزعم ما راست میانه میبندند.

بولتن کارگری شماره 23: روز جهانی کارگر، فرصتی برای اتحاد تشکلهای مستقل کارگری

تحلیل: روز جهانی کارگر، فرصتی برای اتحاد تشکلهای مستقل کارگری
از تجارب دیگران: جنبش کارگری و نقش آن در مرحلە گذار از دیکتاتوری: تندباد اعتصابات (3)
اخبار خارجی: کارکنان تویوتا از امضای "تهعد حسن اخلاق" سر باز زدند
اخبار داخل: سطح دستمزد سال 93: سالی که نکوست از بهارش پیداست

فداکاری‌هایی که، ناشنیده مانده‌اند!

مصاحبه با رفیق بهزاد کریمی سردبیر کار در اوایل دهه 70

در این سی و پنج سالگی باید به احترام همه آنانی بپا خاست که در پروراندن این ارزش ماندگار در ادبیات سیاسی آزادیخواهی، دمکراسی طلبی و عدالت جویی ایرانیان معاصر از جان خود بگذشتند و از جوانی های خود مایه گذاشتند. گرامی باید داشت نام و خاطره زنده یادان سعید سلطانپور، منصور اسکندری،محمدرضا غبرایی(منصور)، هبت معینی چاغروند(همایون)، منوچهرهلیل رودی، علیرضا شاندیز(جواد)، فرزین شریفی، فرامرز خواجیان، نو گل پرپر شده مهر انگیز و دهها رفیق نویسنده، تایپیست، صفحه بند، چاپگر و ناشر، پخش کننده و توزیع کار که دریغا و دردمندانه اکنون دیگر در سی و پنج سالگی کار در این جهان نیستند اگرچه نام و خاطره‌شان برای همیشه در جهان کار ثبت است.

تمدید ماموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با ۲۱ رای موافق، ۱۶ رای ممتنع و ۹ رای مخالف به قطعنامه ای رای داد که به موجب آن احمد شهید برای یک سال دیگر به گزارشگری در خصوص نقض حقوق بشر در ایران می پردازد ...

«کار» هم همراه ما و با ما پیش آمده است

مصاحبه با رفیق مسعود فتحی مسئول انتشار نشریه کار تا شماره 60

یک روز عصر در همان انتشارات، هنگامی که سرگرم تصحیح مطالب تایپ شده بودم، و تایپیست منتظر متن اصلاح شده بود تا بعد از اتمام کار من، روی متن مشتری بعدی که عجله هم داشت، کار کند، شاملو که پشت میز نشسته بود، با مشاهده وضعیت، رو به من کرد وگفت: جوان بده برات بخوانم، تو تصحیح کن. این طور زودتر تمام می شود. همان روز وقتی تصحیح متن تمام شد، همان طور که مقاله را نگاه می کرد، سوالاتی در مورد نشریه و چگونگی کار پرسید. در حین پس دادن مطلب، پیشنهاد داد، اول این که مقالات را قبل از چاپ به کسی بدهیم که ادیت کند، دوم این که به جای انتشار یک نشریه سازمانی، سعی کنیم به اهل فن کمک کنیم که یک روزنامه آبرومند در بیاورند و ما هم مطالبمان را برای درج به آن ها بدهیم.

آغاز «کمپینِ برای آزادی»

پیام رسانه ای

«همسر من می تواند در سلول زندان دوام بیاورد چون می داند مبارزه او به همراه دیگران زنده است. او همچنین می داند که هزاران نفر دیگر در دو سال گذشته خستگی ناپذیر برای آزادی او فعالیت کرده اند. هر ذره ای از اطلاعات که به او می رسد او را به جهان بیرون، به جهان آزاد، نزدیکتر می کند. سکوت به معنای عقب نشینی و تسلیم و برای او بدترین حکم است.»

نامه سرگشاده خطاب به طرفداران دمکراسی و حقوق بشر در مصر

روند این محاکمه که طی آن قاضی دادگاه در جلسه دوم محاکمه وکلای مدافع را به دادگاه راه نمیدهد و حتی نمیگذارد متهمان زندانی در دادگاه حضور داشته باشند و قاضی نیز حکم های اعدام را تنها پس از ۴۵ دقيقه اعلام مینماید برای ما بطرز شوک آوری یادآور اعمالی بود که هواداران خمینی و شورای انقلاب اسلامی وی پس از سرنگونی نظام سلطنتی علیه وابستگان آن حکومت در پیش گرفتند. در آن زمان بسیاری از سران ارتش شاهنشاهی را در «محاکماتی» چند دقیقه ای به مرگ محکوم کردند و حکم آنها نیز در همان محل که اقامتگاه رهبر انقلاب اسلامی بود، اجرا گردید.

بازتاب نقد دیروز در عمل امروز

اما در دو دهه قبل از انقلاب 1357، بزرگترین ضربه سیاسی شاه به جامعه رو به سکولاریسم ولی رنجور از دیکتاتوری فردی، آن بود که این دیکتاتوری مدرن از یک سو بخش بسیار بزرگی از روحانیت را از محافظه کار و لیبرال مسلک گرفته‌ تا افراطیون تند رو حول اسلام سیاسی متحد کرد و از سوی دیگر با سرکوبگری های بی امان دیکتاتور مآبانه‌اش همه سکولار دمکرات‌ها و بویژه شاخه چپ آن را تار و مار نمود.

این را هم شلیک گلولە تلقی نکنید!

در جواب به مهتاب خراسانی

در پایان می خواهم بار دیگر بر این نکتە اشارە کنم کە من شخصا از انتقاد استقبال می کنم، انتقادی کە ناظر بر کشف بیشتر حقیقت و روشن کردن بیشتر و بهتر راە آیندە باشد، انتقادی کە در آن اهداف غرض آلود وجود نداشتە باشد، از کینە آشکار و نهانی بری باشد، از لمپنسیم زبانی دوری جوید و نهایتا اینکە عادلانە بە موضوع بحث نگاە کند

ناگزیری انقلاب 1357 و گریز پذیری رفتارهای سیاسی!

چرا سکولار دمکرات‌ها و نیز مذهبی‌های نیمه سکولار که دغدغه دمکراسی را هم داشتند وقتی شاه گفت شنیدم صدای انقلاب شما را، همگی‌مان تصمیم گرفتیم که نشنویم این صدا را ؟! شاه وادار به عقب نشینی شد ولی ما در عمل به او گفتیم بی خود فرمودید! برای چه؟ چون در آن مبارزه ملی، توافق‌های متضمن اهداف واقع بینانه و مرحله‌ایی، ارج و قربی پیش نیروی سکولار نداشت. در مبارزه ما انقلابیون چپ نیز به طریق اولی در نگاه سیاسی ما، جایی وجود نداشت برای عقب نشاندن قدرت مستقر تا که بخواهیم و بتوانیم عقب نشینی به بیان و عمل درآمده آن را سکویی برای تمدید قوای خود قرار بدهیم. ماها در کار انقلاب بی ترمز بودیم!

بخش: 

برنامه در پالتاک به مناسبت ۳۵ سالگی نشریه کار

سایت "کار آن‌لاین" و گروه کار پالتاک سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

برای ارج گذاشتن به این تلاش‌، جمعی از یاران دیروز و امروز "کار" در نشستی پالتاکی در روز شنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین) از ساعت ۲۰ الی ۲۳:۳۰ به وقت اروپای مرکزی گرد هم می‌آیند و نظرات، تجربیات و خاطرات خود از این همکاری را با ما در میان می‌گذارند.

بخش: 

حکم بی دادگاه مصری، آب ریختن به آسیاب بنیادگرایان اسلامی است!

حکومت فعلی مصر با ادعای جلوگیری از سقوط این کشور به ورطه استبداد مذهبی روی کار آمده است اما با برگزاری به اصطلاح محاکمه های فرمایشی و به شدت غیرعادلانه، همان می کند که رژیم های استبدادی مذهبی مانند حکومت ایران ده ها سال است بدان مشغولند. مشی سرکوبگرانه و انتقام جویانه حکام فعلی مصر، چنگ زدن به چهره انسانی جنبش آزادیخواهانه مردم مصر است که در سه سال اخیر در مبارزه هم علیه دیکتاتوری مبارک و هم بر ضد بنیادگرایی اسلامی، قربانی های بسیار داده اند

قتل مرزبان ایرانی را محکوم می کنیم!

ما قتل مرزبان ایرانی را محکوم می کنیم و از ربایندگان می خواهیم هر چه زودتر چهار گروگان باقیمانده خود را آزاد کنند. ما به شدت نگران آنیم که حکومت جمهوری اسلامی به سیاق گذشته، دست به انتقام گیری از زندانیان بلوچ بزند

529 حکم اعدام علیه هواداران مُرسی در پایان محاکمه ای ناعادلانه

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر مخالفت قاطع خود را با مجازات اعدام برای تمام جرایم و در همه شرایط تکرار می کند، زیرا آن را رفتاری غیرانسانی می داند. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر دولتمردان مصر را فرا می خواند تا مجازات اعدام را برای تمام جرایم ملغا کنند، صدور و اجرای حکم های اعدام را معلق کنند و پروتکل اختیاری دوم میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را تصویب کنند.

اوکراین باید پلی باشد بين شرق و غرب نه پايگاه يکی عليه ديگری

اوکراین می رود تا با دو تکه شدن به یکی از پایگاه های شرق یا غرب علیه دیگری تبدیل شود. اما راهکار هنری کیسنجر برای پایان بحران اوکراین امکان اجرایی دارد، راهکاری که اوکراین باید پلی باشد تا شرق و غرب را به یکدیگر نزدیک کند.

اجرای بی تنازل قانون اساسی

در شرایط فعلی، برنامه های کاربردی تنها در صورتی واقع بینانه خواهند بود که هدف ” تغییر تناسب قوا به سود دموکراسی” را در دستور قرار دهند. مطالبه و برنامه کاربردی مبتنی بر “اجرای بی تنازل قانون اساسی” از ارزش کاربردی غیر قابل تردیدی در ایجاد تغییر در توازن قوا برخوردار است.

آن صادق و این صادق

درگیریهایی در نقاط مختلف کشور روی داد. پس از تسلط دولت بر آن نقاط، آن صادق بود که با چوبه دار و جوخه آتش به آن مناطق اعزام و از مردم بی دفاع زهر چشم می گرفت. برایش مهم نبود چه کسی را به جوخه آتش می سپرد. در سنندج، مریوان، سقز ... او حتی به اشخاص بستری در بیمارستان رحم نمی کرد. اعدام احسن ناهید بر روی برانکارد و آن مرد دست شکسته ... هنوز در خاطره ها زنده است.

مکثی بر پیامهای اوباما و اشتون

محلی برای خشنودی بیواسطۀ اپوزیسیون نیز وجود ندارد؛ زیرا پیام اروپا و امریکا می تواند به طولانی شدن حل و فصل مناقشۀ اتمی و این نیز به نوبۀ خود به تداوم درد و رنج مردم ایران در زیر بار تحریمها بیانجامد. خشنودی اپوزیسیون زمانی است که از عهدۀ تکلیف سنگینی که در اینجا به عهدۀ آن است برآید؛ تکلیفی دوسویه: ترسیم تعادلی ممکن میان حل و فصل بیدرنگ مناقشۀ اتمی و در نتیجه رفع تحریمهای ناشی از این مناقشه از سوئی و مطالبۀ پیگیری وضع حقوق بشر در ایران توسط اروپا و امریکا از عموم مجاری ممکن از سوی دیگر.

برگ ریزانِ هنری در خزانِ جمهوری اسلامی

بقول معروف "سالی که نکوست از بهارش پیدا است"، در حالی آیت الله خامنه ای سال 1393 را "سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" اعلام می کند که سال گذشته، به گزارش رادیو فردا، سال خوبی برای هنرمندان و اهل ادب ایران نبود. در سال 92 تعدادی از هنرمندان نسل قدیم کشورمان در سکوت و یا در کنج تنهایی و فقر در گذشتند و بی مهری های این نظام را با فرهنگ و هنر این سرزمین با خود به گور بردند.

بیست و شش سال پیش، مسیر انتشار نشریه کار چگونه بود؟

مصاحبه با رفیق پروین همتی- عضو بخش فنی نشریه کار

اما در دنیای امروز یک رسانه‌ی حزبی باید بتواند خود را با سرعتی که بر جهان حاکم است، تطبیق دهد و در بازتاب اخبار و اتفاقات، از دیگر رسانه‌ها عقب نماند. از سوی دیگر محدود شدن در یک سری پرنسیب‌های خشک حزبی، مخاطبین و خوانندگان را هم محدود می‌کند. به باور من، یک رسانه‌ی حزبی باید مانند سایر رسانه‌ها به پرنسیب‌های کلی روزنامه‌نگاری پای‌بند باشد؛ واقعیت را آن‌طور که اتفاق افتاده و نه آن‌گونه که می‌خواهد ببیند، بازتاب دهد؛ خود را محدود به فعالین حزبی نکند و در پرداختن به موضوعات مختلف، از انعکاس نظرات دیگران و حتی مخالفین نظری خود نهراسد؛ چهره‌ای صرفاً سیاسی نداشته باشد، بلکه به موضوعات روزمره و اجتماعی مردم نیز از طریق کارشناسان و متخصصین فن بپردازد.

بولتن کارگری شماره 22: برای رسیدن به بهار زحمتکشان متحد شویم، سازماندهی کنیم

تحلیل: برای رسیدن به بهار زحمتکشان متحد شویم، سازماندهی کنیم
از تجارب دیگران: جنبش کارگری و نقش آن در مرحلە گذار از دیکتاتوری: تندباد اعتصابات (2)
اخبار خارجی: رمز قدرت در اتحایه های کارگری فرانسه
اخبار داخل: جلوگیری از افزایش دستمزد کارگران، یارانه ای هدفمند برای کارفرمایان

کار شماره 2

در این شماره می‎خوانید:
نشریه کار، آغاز حیات! مصاحبه با رفیق مصطفی مدنی
کارگران و زحمتکشان مبارزه برای افزايش دستمزد را ادامه دهيد!
مرور برخی از شاخص های وضعیت اقتصادی زنان در ایران
ضرورت امروز، اتحاد و عمومیت بخشیدن به مطالبات صنفی است، صادق کار

مدل اقتصادی در سایە مدل اقتصاد خانوادگی

البتە حاجی راحت عقب نشینی نمی کند. هر آنچە در توان دارد برای بازگردانیدن دوران قدیم انجام می دهد، از بکارگیری فحش و فضاحت گرفتە تا تهدید و زدن و غیرە. بویژە این اعمال بیشتر روی زنان خانوادە متمرکز است، بقول خودش روی ضعیفەها، آنانی کە زور جسمی یشان بە مردها نمی رسد و صدایشان مثل حاجی کلفت نیست. حاجی دوست دارد کماکان خودش نان آور خانوادە باشد، و مثل سابق خودش دستور بدهد. او شبها غمگینانە در کنار پنجرە می نشیند و در حالیکە کتاب قرآنش را باز کردە از پشت پنجرە بە بیرون و آسمان می نگرد، و از خدا نهانی گلایە می کند.

نکاتی در باره استراتژی سیاسی

دو گرایش افراطی چپ و راست، انتخابات آزاد را با توان حکومت می سنجند. یکی در توهم ظرفیت حکومت است و آن را از حکومت طلب می کند و دیگری چون ظرفیتی در حکومت نمی بیند طرح آن را نادرست می داند. اما برای جریاناتی که مبارزه مردم را عامل تعیین کننده برای دستیابی به مطالبات می دانند، ظرفیت حکومت هر چند مهم است، ولی تغییر چندانی در مشی سیاسی آن ها پدید نمی آورد.

ایران در سالی که گذشت: چرخش در سیاست خارجی، تداوم سیاستهای داخلی

یک بار برای همیشه، مدافعان و توجیه گران نظم استثماری در ایران باید بیاموزند که نمی توانند محاسبات سیاسی خود را تا ابد بدون به حساب آوردن کارگران و زحمتکشان تنظیم کنند. نیروهای سیاسی مدعی مخالفت با راست افراطی اگر در این ادعا جدی اند، باید از دوره احمدی نژاد و نیز جنبش سبز این درس را آموخته باشند که نمی توان حمایت توده رحمتکش را به رایگان و بدون به حساب آوردن خواست و حقوق این توده به دست آورد. اگر به این خواستها و حقوق توجه نشود، از هم اکنون تکرار سناریوی – نه تنها در ایران – بارها آزموده شده سوء استفاده پوپولیستی راست از توده های محروم قابل پیش بینی است.

دستان پنهان و آشکار مافیای حکومتی در انهدام کشاورزی ایران

شواهد حاکی از آنست که دولت یازدهم هم همانند دولتهای پیشین، به دنبال سیاست تعدیل اقتصادی و به بهانه تقویت بخش خصوصی در عرضه کالاها و از جمله محصولات کشاورزی، دست سرمایه های کلان در واردات را باز گذاشته است. این سیاستها نمیتوانند به خودکفائی نسبی کشور کمک کنند

بخش: 

نشریه کار، آغاز حیات!

مصاحبه با رفیق مصطفی مدنی- بخش دوم

امروز که به سوالات کار آنلاین پاسخ می دهم. سی و پنج سال از ماجرای ما و حکومت می گذرد. جوان ترهای ما آن دوران را ندیده اند. بر اذهان نسل ما نیز گرد فراموشی نشسته است. در این فضای منطقی، هرکس به آرشیو کار مراجعه کند. تصور خواهد داشت با لجبازی های کودکانه ای سرو کار پیدا کرده است که مثل خروس جنگی بر حکومت می تازد. در حالیکه همین نشریه کار و مواضع سازمان فدائی را اگر با ستیزهای شیطانی مخالفان آزادی و واکنش سایر جریانات سیاسی، دیگر جریانات اپوزیسون و حتی بخشهائی از جامعه روشنفکری آن ایام مقایسه کنید، پختگی و برخوردهای متعادل تری در ضمیر نشریه کار و کارکردهای فدائی مشاهده خواهید کرد، که جای تأمل دارد.

وقایع مهم ایران در سال 1392!

به این ترتیب، می توان پیش بینی کرد که سال 93، سال اعتراضات مردمی و اعتصابات کارگری خواهد بود. به عبارت دیگر، در سال جدید بحران های اقتصادی و سیاسی حکومت اسلامی و هم چنین سرکوب و سانسور و اختناق نیز شدیدتر خواهد شد.

کارگران، مبارزە برای افزایش دستمزد را ادامه دهيد!

ما به عنوان سازمان چپ که مدافع منافع کارگران است از اقدام هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران حمايت می کنيم و بر تداوم مبارزات برای افزايش دستمزد تاکيد داريم. شما با اعتراضات مدنی و با سازماندهی قادر خواهيد شد که تعرض فزایندە کارفرمایان و دولت کارفرمایی را مهار سازيد و آن ها به عقب نشينی وادار سازيد.

پاسخ به برخی از گره هاى طرح شده توسط گروه کار اساسنامه

تشكل جديد يك جريان جنبشى است بدين لحاظ كه تاكيدش روى جنبش هاى اجتماعى است و نه قدرت دولتى چه آن زمان كه اپوزيسيون تبعيدى يك حكومت استبدادى است و چه آن زمان كه شرايط نسبتاً دمكراتيكى حاكم باشد و بتواند در انتخابات شركت كند و اجازه داشته باشد خود را به راى بگذارد. جنبشى به معنى " سيال بودن ساختار" نيست. چرا كه ساختار هر تشكلى بايد واجد حدى از سياليت و يا انعطاف باشد و بتواند خود را به روز كند.

فراز و فرودهای جنبش زنان در سالی که گذشت

آنچه که مسلم است هنوز جامعه ایران با مشکلات حاد معیشتی، زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی رو به رو است: آلودگی هوا جان بسیاری از کودکان، زنان و مردان ایرانی را به خطر انداخته است که سلامتی و بازیابی آن نیاز به کار جدی دارد. تورم و بیکاری و دستمزدهای نابرابر و سطح نازل خدمات درمانی بیداد می کند، هنوز بسیاری از نیروهای اقتدارگرا و رادیکال قادرند در نیروهای بدنه ی جنبش های جامعه مدنی و فعالیت های مسالمت آمیزشان، اختلال ایجاد کنند و با متوسل شدن به خشونت، از گسترش اعتراض های مسالمت آمیز جلوگیری کنند

بخش: 

تضعیفش نکنید که اصولگرا نیست

چرا نباید لیبرال دموکراسی، سوسیال دموکراسی، دیگر نیروهای سیاسی سکولار و دموکرات، نیروهای چپ دموکرات، نیروهای سیاسی، سبزهای طرفدار محیط زیست و دیگر نیروها و جریان های سیاسی غیرحکومتی نتوانند بصورتی مستقل حضور سیاسی خویش را در جامعه نشان داده و بر آمد اجتماعی خویش را مستقلاً نشان بدهند؟ آیا در دنیایی که فیس بوک، تویتر، وبلاگ ها و دیگر امکانات انقلاب رسانه ای الکترونیکی افق های بی کرانی را در مقابل این نیروها باز کرده است...

سال نو و امید نو

اکنون از استقرار دولت جدید در جمهوری اسلامی بیش از شش ماه می گذرد. کارنامه این دولت در سیاست داخلی، با وعده هائی که روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود داد فاصله زیادی دارد. آمار اعدام ها از هنگام روی کار آمدن روحانی تا کنون، سه رقمی است. هنوز صدها فعال سیاسی تنها به علت مخالفت با سیاست های حاکم در زندان به سر می برند. از رهائی رهبران جنبش سبز از بازداشت خانگی خبری نیست. هر از چندی روزنامه ای را می بندند. شهروندان بهائی هنوز تحت پیگرد قرار می گیرند و از حقوق مسلم خود محروم می شوند. شماری از زندانیان کرد را اعدام تهدید می کند. جمهوری اسلامی از یک سو هموطنان بلوچ را آماج تبعیض قرار داده است و از سوی دیگر به تنش های ناشی از این تبعیض با اعدام گروهی زندانیان بلوچ پاسخ می دهد.

روز فرخنده ملی شدن نفت و جشن نوروز باستانی گرامی باد

این قانون در تاریخ 29 اسفند 1329 در مجلس سنا هم تصویب شد و این روز به نام روز ملی شدن صنعت نفت به ثبت رسید. پس از آن برای اجرای قانون ملی شدن نفت به دکتر مصدق پیشنهاد زمامداری شد و او برخلاف انتظار حریفان پذیرفت به شرط آنکه لایحه نه ماده ای مربوط به اجرای این قانون را مجلس تصویب کند. این کار انجام شد و دکتر مصدق در دومین ماه زمامداری خود در روز 29 خرداد 1330 اقدام به خلع ید از شرکت استعماری نفت جنوب نمود و پس از رفع موانع فراوان مخازن سرشار نفت را از چنگ انگلیس ها بیرون کشید وبه صاحبان اصلی آن باز گردانید.

در ستايش انصاف

نامه ای از يک دوست: نقدی بر يادداشت سردبير

ببخشید چند کلام من خود یک مقاله شد. مراد من این بود که بگویم اگر از این منظر هم به اندیشه و رفتار چریک های فدایی و یا اسلامی نگاه کنیم، نه تنها آنان تقدیس گر جهل نبودند بلکه در چهارچوب ایدئولوژی و استراتژی خاص خود (درست و یا غلط) تقدیس گر آگاهی و دانایی (و نه لزوما «دانش» به معنای تخصص در علوم) بودند نه مدافع جهل و نادانی. بنیادگذاران و شمار قابل توجهی از سازمان های چریکی (و به طور خاص فداییان و مجاهدین) از جوانان با استعداد و درس خوانده و با تخصص عالی دانشگاهی بودند. چگونه می توان با یک جمله پویان و حتی به صرف عقیده یک عضو از یک سازمان بزرگ و اثرگذار و پر از نخبگان جامعه روشنفکری آن روز ایران، مجموعه پر شمار فداییان را «فداییان جهل» و «قدیس گر جهل» نامید؟

در ٣٥ سالگی "کار" یاد رفقای همکار را که دیگر در میان ما نیستند، گرامی می داريم!

"کار" ٣٥ ساله شد. حيات ٣٥ ساله "کار" با رنج و رزم هزاران فدائی که زندگی خود را وقف سعادت و بهروزی مردم و آزادی کشورمان از سلطه مستبدين کرده اند، گره خورده است.
هزاران فدائی برای انتشار "کار"، ادامه حيات آن، برای رساندن "کار" به دست کارگران، زحمتکشان و فعالين سياسی تازیانه خوردند، به سیاه چال ها افتادند، سال ها در گوشه زندان ماندند و از آرمان ها و باورهايشان دفاع کردند. از بين آن ها ده ها تن بدست استبداد به جوخه اعدام سپرده شدند.

سومین کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای و ایران

در نخستین روزهای سال جدید خورشیدی، هلند میزبان سومین کنفرانس امنیت اتمی با حضور 53 کشور و 4 سازمان بین المللی خواهد بود. ایران غایب اصلی در این کنفرانس است. این غیبت ناشی از عوامل متعددی است: غلبۀ موضع مخالف تعامل با جمهوری اسلامی در دولت هلند، به روز نبودن موضع دستگاه دیپلماسی این کشور نسبت به وضع ایران، عدم آمادگی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی برای "حضور انتگرال" در مناسبات جهانی یا ادامۀ کشمکشها در محافل قدرت در جمهوری اسلامی بر سر "حضور انتگرال"...

بخش: 

بزرگداشت هشت مارس، روز جهانی زن

سازمان فداییان خلق ایران اکثریت روز جهانی زن (هشت مارس) روز بزرگداشت دستاوردهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان و به ويژه زنان کارگر را گرامی می دارد و از جنبش زنان ايران و از جنبش های فمینیستی و مستقل زنان در مبارزه برای آزادی، برابری، رفع تبعيض جنسيتی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کند

بخش: 

دکتر ناصر زرافشان، در گفتگو با روزنامه ی «آرمان» هدفمندی یارانه ها و سیاست های نئولیبرالی حاکم بر کشور را مورد انتقاد قرار داده است ...

هدف مشترک سیاست‌های نئولیبرالی تعدیل و تجدید ساختار اقتصاد کشورهای در حال توسعه، دور کردن این کشورها از مدل‌های توسعه ملی که به وسیله خودشان طراحی و مدیریت می‌شود و بر بازار ملی آنها تمرکز دارد و همچنین سوق دادن این کشورها در ساختار جهانی مسلط، تجارت، مالیه و تولید آنها مبتنی است. در واقع کشورهای ثروتمند سرمایه‌داری، نظامی را براساس مصلحت خود و در جهت تامین منافع خود طراحی کرده‌اند که از بسیاری جهات مغایر با مصلحت و منافع کشور‌های در حال توسعه است و...

نشریه حزبی و انعکاس مواضع

مصاحبه با رفیق سهراب مبشری عضو تحریریه نشریه "کار" و نشریه هفتگی "اکثریت"

به نظر من نشریه کار باید از رقابت با نشریات غیرحزبی منصرف شود و وظیفه اصلی خود را بازتاب دادن مواضع سازمان بداند. شاید لازم باشد سخنگوهای موضوعی تعیین شوند و با سرعت بیشتری در مورد رویدادها اعلام موضع شود. البته ضرورت این کار، اختیار دادن به سخنگو است که در چارچوب مصوبات سازمان، در مورد رویدادها اعلام موضع کند و منتظر تصمیم گیری جمعی یک ارگان نماند.

ما فدائی خلق خود هستیم

پاسخی به نقد فدائیان ازخلال متن دفاعیۀ اسدالله مفتاحی دردادگاه

در شمارۀ نهم (آذر و دی 1392) مجلۀ اندیشۀ پویا مطلبی تحت عنوان «دیباچه» به چاپ رسیده بود که مطالب مطرح شده در آن خلاف واقع و قابل تامل است. به نظر می¬رسد داوری نویسنده دربارۀ مبارزین 42 سال قبل نادرست بوده است. به پیوست تصویر کامل دفاعیات اسدالله مفتاحی، یکی از اعضای سازمان چریک¬های فدائی خلق در بی¬دادگاه پهلوی، تقدیم می¬شود. خواهشمند است جهت روشن شدن اذهان عمومی آن را درج کنید تا...

بررسي مشكلات كارگران اتوبوسراني در گفت‌وگو با فعالان سنديكاي شركت واحد

سعيدي: سنديكا دنبال تحقق حقوق قانوني كارگران و منافع بيشتر براي كارگران است. منافع بيشتر به معناي زياده‌طلبي نيست. ماده 41 قانون كار مي‌گويد كارگري كه روزانه 7 و نيم ساعت كار مي‌كند، بايد توانايي اداره يك خانواده متوسط را داشته باشد كه برابر قانون تامين اجتماعي، يك خانواده متوسط 5 نفره است. آيا با دستمزدهايي كه شوراي عالي كار مصوب مي‌كند، يك خانواده 5 نفره مي‌تواند آموزش و پوشاك و بهداشت را تامين كند؟ خير، بلكه بايد از بخش‌هاي مختلف خود بزند تا بتواند زنده بماند و درواقع زندگي نمي‌كند. سنديكاي شركت واحد تا جايي كه بتواند فعاليت مي‌كند تا بتواند رفاهيات بيشتري را براي كارگران خود به دست بياورد

بخش: 

پایانی بر تشویش ها ونگرانیهای رهبر جمهوری اسلامی متصور نیست!

یکی یگر از عوامل نگرانی و نا امیدی رهبر جمهوری اسلامی و روحانیون طرفدار ولایت در این واقعیت نهفته است که علی رغم تلاشهای آنان برای اسلامیزه کردن جامعه ایران و توجه مردم به دین و عبادت و عزاداری، می بینند و می شنوند که برخلاف روحیه منفی، افسرده و چشمان همواره گریان رهبر و هشدارهای روزانه او بر فراموش نکردن توطئه های دشمن، مردم ایران با وجود شرایط بسیار سخت زندگی در زیر چتر سرکوب فرهنگی و سیاسی نظام ولایت همچنان روحیه مثبت خود را حفظ کرده اند و ...

کمپین ملی جمع آوری امضاء برای احقاق حقوق شهروندی و مدنی ایرانیان بهایی

ما قتل، آزار، پیگرد و حق کشی در حق هموطنان بهایی، نابرابری قضایی و محرومیت آنها از تحصیل، گردهمایی و اجرای آیینهای خود را مانعی اساسی برای دستیابی کل ملت ایران به دموکراسی و عدالت اجتماعی می دانیم.

فاجعه آفرینان جنایت حلبچه و شرکای آنها هرگز تبرئه نمی شوند!

ما و مردم کرد بر این نظریم که درآفریدن جنایت و کشتار زنان و کودکان شهر حلبچه حکومت وقت حاکم بر عراق تنها نبوده و نه تنها آنهایی که زرادخانه شیمیایی در اختیار آن حکومت گذاشتند بلکه اشغالگران بیگانه ای که با تصرف آن شهر بی دفاع، مردم تحت ستم مضاعفش را در برابرجنایتکاران خشمگین و انتقامجو سپرقرار دادند به نوعی شریک در کشتار جمعی مردم آن شهر کردستانی هستند.

دعوت به بحث و گفتگو درباره استراتژی سیاسی چپ

موضوع بحث:
«گذار از جمهوری اسلامی و چشم انداز یک ساختار دمکراتیک»
زمان : ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۳۰ مارس ۲۰۱۴
آغاز گران بحث در این جلسه :
محمد اعظمی – خسرو امیری –بهروز خلیق
آدرس اطاق:

Paltalk Rooms-Chat Rooms- Asia and Pacific – Vahdatechap

صفحه‌ها