آوریل 2014

نگاهی به موانع و مشکلات زنان کارگر

به مناسبت روز جهانی کارگر

بی شک کمبودها در مورد وضعیت اشتغال زنان فراوان است که می بایست همه این مشکلات، به تدریج از زبان مستقل خود زنان کارگر، بیان شود. متاسفانه از آنجا که اراده محکمی از جانب مسؤلان برای تغییر شرایط اسفناک کار زنان به صورت نهادی، دیده نمی شود و از آنجا که نگاه های غیر سازنده ای وجود دارد که هنوز زنان را در فرودستی و بی قدرتی می خواهد، وظیفه تغییرات بنیادی و کاهش هزینه های اجتماعی و افتصادی طبعاَ بدوش نهادهای جامعه مدنی و تشکل های زنان کارگر و جامعه علمی و تخصصی و همه ما که به کشوری آزاد و آباد و حضور قدرتمند و توانای زنان باور داریم قرار می گیرد.

بخش: 

راه تغییرات اجتماعی و مدنی را هموار کنیم

گفتگو با مریم قاضی فعال حقوق زنان

مسایل و مشکلات زنان کُرد جدا از مشکلات عمومی جامعه نیست؛ از جمله قانون ناکارآمد، سیستم قدرتمدار، روند ناگوار و شرایط دشوار اجتماعی و فکری، بیکاری و نبود آموزش و پرورش مناسب و شایسته... بسیار مشکلات و مصائب به صورت عمومی برای تمام مردم و به ویژه زنان را گرفتار کرده است، به صورتی که دچار بیشترین آسیب‌ها هستند. در دنیای امروز جایی برای اعمال زور، ناکارآمدی و بی‌عدالتی نیست، بایسته است در همه شاخه‌ها و رشته‌ها پاک‌سازی و بهینه‌سازی در فضایی مسالمت‌آمیز صورت پذیرد و راه تغییرات اجتماعی و مدنی را هموار کنیم. به نظر من همزمان زنان باید از حقوق طبیعی خود برخوردار شوند و خودشان را با اندیشه‌ای باز و روشن بشناسند و روایت کنند.

روز جهانی کارگر؛ تمام فعالان سندیکایی را که خودسرانه زندانی شده اند آزاد کنید

«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» در روز جهانی کارگر خواستار آزادی تمام فعالان سندیکایی زندانی و توقف آزار و پیگرد دیگر فعالان سندیکایی در ایران شد.

جنبش کارگری، خیزش یا حرکت‌های اعتراضی گسترده؟

مصاحبه با دکتر کاظم کردوانی- بخش اول

به نظر من، آن‌چه در حرکت‌های کارگری گذشته و امروز ایران، در زمینه‌ی تشکل، به عنوان خواست طبقه‌ی کارگر ایران عنوان شده، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در اعتراضات و حرکات کارگری طرح شده است. من فکر می‌کنم محدودیت اول و اصلی این است که طبقه‌ی کارگر یا بخش‌هایی از طبقه‌ی کارگر نمی‌توانند متشکل بشوند، چون به آن‌ها اجازه داده نمی‌شود. به همین علت وضعیت سیاسی جامعه و به وجود آمدن حداقل آزادی‌های سیاسی- اجتماعی بسیار در تشکل‌یابی کارگران ایران مؤثر است.

شرکت در تجمعات روز کارگر

ما وجود استبداد و اختناق، نبود دمکراسی، عدم رعایت حقوق بشر در جامعە، بویژە سرکوب احزاب و سازمان ها و مطبوعات کارگری، را عامل اصلی بحران های گوناگون، بی عدالتی و تشدید فقر و فلاکت طبقە کارگر و تهی دستان و یکە تازی مخرب نئولیبرالیسم اقتصادی می دانیم. ما به همین جهت مبارزە برای کسب حقوق سندیکایی و دمکراسی را لازم و ملزوم و تفکیک نا پذیر می دانیم و از برادران و خواهران خود می خواهیم کە مبارزە برای حقوق سندیکایی و دمکراسی را تلفیق و این دو را هم زمان بە پیش ببرند.

دعوت به شرکت در جشن اول ماه مه در بروکسل- بلژیک

بزرگترین سندیکای کارگری وسوسیالیست بلژیک (اف.ژ ت. ب).، در روز پنجشنبه اول ماه مه سال 2014 در بروکسل و شهرهای دیگر بلژیک جشن بزرگداشت روز کارگر را به همراه ده ها حزب، سازمان، انجمن بلژیکی و خارجی برگزار می کند. هر ساله چندین هزار نفر در این جشن سندیکای و کارگری شرکت می کنند. امسال در برنامه اول ماه مه این سازمان سندیکائی در بروکسل، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)- بلژیک غرفه ای را در اختیار خواهد داشت.

علیە تعرض بە حقوق کار، علیە استبداد و بی عدالتی متحد شویم!

اول ماە مە، روز همبستگی، روز جشن و اعتراض بە جنگ، سرکوب، خشونت، استثمار، فقر، بی عدالتی، تبعیض و انواع نابرابری ها و اجحافاتی است کە توسط دولت ها و سرمایە داران علیە انسان و طبيعت اعمال می شود. در اين روز وسيعا در گردهمائی ها و تظاهرات کارگران شرکت و با آن ها همبستگی خود را اعلام کنيد.

تشدید فشار مسوولان زندان سنندج و تداوم بلاتکلیفی حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام

حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام هم‌اکنون در زندان مرکزی سنندج به‌سر می‌برد و هر لحظه احتمال اجرای حکم وی وجود دارد.

گرامی‌ باد روز جهانی‌ کارگر

راهپیمایی از میدان باستیل به میدان ناسیون

امسال نیز مانند سال‌های گذشته، هماهنگی‌ ایرانیان برای اول ماه مه‌ از همه ی ایرانیان آزادی‌خواه مقیم پاریس و حومه دعوت می‌کند که با شرکت در راه پیمایی سندیکاهای کارگری فرانسه صدای اعتراض کارگران و زحمتکشان ایران را به گوش جهانیان رسانده همبستگی خود را با مبارزات آنان اعلام دارند.

مردم شرافتمند، وكلاى دادگسترى را تنها نگذارید (4)

با توطئه جدید «قانونى» حدود ٦٠ هزار وكیل دادگسترى و مشاور حقوقى و ده ها هزار كارآموز همراه همه مؤسسات و امكانات مربوط باید به جزئى از دستگاه عظیم سركوبى ولى مطلقه فقیه تبدیل شوند... ایستادگى وكلاى ایرانى بدون پشتیبانى ایرانیان دشوار و غیر عملى است. براى افشاى تجاوز گسترده و آشكار جدید به حق دفاع و حقوق مكتسبه و تاریخى وكلاى دادگسترى ایران همت كنیم.

برخی خواسته های زنان کارگر در ایران

کلیپ به مناسبت روز اول ماه می

برقراری و تامین امنیت شغلی، لغو هر نوع تبعیض جنسیتی در محیط های کار، دستمزد برابر در مقابل کار برابر، ممنوع کردن اشتغال زنان در کارهای سخت و زیان آور و ... از جمله های خواسته های برحق زنان کارگر در ایران است

بخش: 

تعیین حداقل دستمزد با مشارکت نماینده واقعی کارگران

طبق قانون، تعیین حداقل دستمزد قرار است در شورای عالی کار با حضور نماینده‌ی دولت، نماینده‌ی کارفرما و نماینده‌ی کارگران صورت بگیرد. اما تاکنون طرف سوم، نماینده‌‌‌ی واقعی کارگرها نبوده، بلکه نماینده‌ای گزینشی از طرف دولت در آن شرکت کرده است. حتی در شوراهای اسلامی کار که شوراهایی دولتی هستند، انتخاباتی صورت نمی‌گیرد که نماینده‌ای انتخابی از طرف این شوراها، وارد شورای عالی کار بشود. در حقیقت می‌توانیم بگوییم که شورای سه‌جانبه، دو جانب دارد: یک جانبش دولت است و یک جانبش کارفرما. به همین دلیل تنها مسئله‌ای که در نظر گرفته نمی‌شود، توجه به مسائل کارگری است.

افزایش دستمزد متناسب با هزینه های زندگی و تورم

کلیپ به مناسبت روز اول ماه می

خواست به حق کارگران افزایش دستمزدها متناسب با افزایش هزینه های زندگی و تورم است. این خواست در قانون پیش بینی شده است و حسن روحانی نیز در مبارزات انتخاباتی اش اجرای این خواست را به عنوان خواستی قانونی به کارگران وعده داد. اما روحانی و دولت او هم از تحقق این وعده سر باز زدند.

بخش: 

رابطه جام زهر و نرمش قهرمانانه در انتقامجوئی از زندانیان

برای مقابله با این سرکوبهای وحشیانه قبل از آنکه به انتظار اتفاقات بعدی باشیم، لازم است یکصدا خواهان آمدن احمد شهید به ایران و بازدید وی از زندانها شویم. حتی اگر حکومت زیر بار این خواست نرود طرح چنین درخواستی برایش آزار دهنده است و برای همه گیر نشدن آن تلاش خواهد کرد.

برگی از تاریخ جنبش کارگری ایران

اول ماه مه ۱۳۵۸ بە روایت روزنامە های رسمی وقت

ان‌چه می‌خوانید گزارش بخشی از مراسم‌هایی است که در بزرگ‌ترین جشن اول ماه در اردیبهشت سال ۵۸ در تهران و سایر شهرستان‌ها برگزار شد. در این سال، از روزها قبل همه‌ی کارگران ، سازمان‌های سیاسی و کارگری و تشکل‌های کارگری در تدارک این روز بودند. مراسم این روز در چندین نقطه از تهران و به دعوت گروه‌های مختلف برگزار شد.

بخش: 

با کودکان کار، در روز اول ماه می

کلیپ به مناسبت روز اول ماه می

"کودکان کار" یک معضل حاد در جامعۀ ماست. تعداد این کودکان، به خاطر افزایش بیکاری، سطح پائین دستمزدها و سقوط سطح زندگی نیمی از جمعیت کشور بە زیر خط فقر، بالغ بر ٢ میلیون گردیدە است. این در حالی است کە کار کودکان زیر ١٥ سال در مادە ٧٩ قانون کار ممنوع گردیدە و در مادە ٨٤ قانون سن اشتغال ١٨ سال تمام تعیین شدە است

بخش: 

نە تدبیر، نە امید!

پیرامون عملکرد وزیر کار دولت "تدبیر و امید"

ما در نقد برنامۀ وزیر کار از جمله بر این نکته تأکید ورزیدیم که برنامه مذکور مجموعۀ متنوعی از اهداف و وعده هاست، که اولا ابزار تحقق آنها مشخص نشده و ثانیاً در تنوع شان فاقد انسجام برنامه ای اند. هم از این رو بود که بر امکان اجرای آن مجموعه اکیداً اعلام تردید کردیم. اکنون کارنامه 8 ماهۀ علی ربیعی و مشخصاً مشاهدۀ عمل او در این مدت، ما را بر این می دارد که سمتگیری او را یک سمتگیری فاقد تدبیر و امید ارزیابی کنیم.

بخش: 

دشوار زندگی کارگران، حکایت باقی

وضعیت معیشتی کارگران، وعده های برآورده نشدۀ حسن روحانی در مورد افزایش دستمزد کارگران و امکان فعالیتهای صنفی، ... و برنامه های سازمان به مناسبت روز اول ماه می، موضوعات گفتگوی سایت تصویری-صوتی رسانه با صادق کارگر

بخش: 

استقبال از اول ماه مه، در پیوند با مبارزه علیه نئولیبرالیسم

بنابراین وظیفه ی گروه ها و سازمانهای صنفی و سیاسی کارگری است که از یک سو پیامدهای ناخوشایند اقتصادی ای را که موجی جدید از تورم و گرانی و بی ثباتی را در پی دارد، ارزیابی کنند، و از سوی دیگر ایجاد تشکلها را که از اصول بنیانی مبارزه ی کارگران است با مبارزه در برابر سیاستهای اقتصادی نئولیبرالی پیوند بزنند و ماهیت آن را هر چه بیشتر بر مردم آشکار سازند

اعدام علی و حبیب افشاری قطعی شد

حکم اعدام توسط بالاترین مرجع قضایی تائید و به دایره اجرای احکام فرستاده شد

خانواده علی و حبیب افشاری دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام می‌گویند دیوان عالی کشور به آنها گفته که حکم فرزندانشان در دایره اجرای احکام است و کاری از دست ما برنمی‌آید.

نگاهی به اجمال از چند زاویه به وضع طبقۀ کارگر

گروه کار کارگری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت روز اول ماه می، روز جهانی کارگر، برنامه ای را در اتاق پالتاک سازمان برگزار می کند: نگاهی به اجمال از چند زاویه به وضع طبقۀ کارگر.

زن در نگاه خامنه ای ... و دیگران (3)

تمام شواهد نشان دهنده‌‌ی آن است که آقای خامنه‌ای در طی سال‌های عمرش به تدریج از طلبه‌ای که فقر را با پوست و گوشت خود لمس کرده و با اندیشه‌های آزادی‌خواهانه اندکی آشنا شده بود، به یک روحانی شناخته شده به گرایش بنیادگرای افراطی تبدیل شده است، که از جمله آخرین موضع گیری‌اش در رابطه با مسئله‌ی زنان آن را به خوبی نشان می‌دهد.

بخش: 

برشی بر بیانیه شورای مرکزی

شاید بشود گفت که استراتژی انتقاد - حمایت مشکلش نه با نهاد ولایت فقیه، بلکه با ولایت اقای خامنه ای می باشد. اگر احیانا و به فرض هر کدام از آقایان طالقانی و یا منتظری در قید حیات بوده و در مقام ولایت فقیه قرار داشتند، چندان مشکلی با ولایت آنها نداشتند. این دیدگاه همانطور که تیتر بیانیه با وضوح تمام مطرح می کند، مانع اصلی حرکت به پیش ولایت فقیه و نهادهای امنیتی- نظامی دور و بر آن می باشند. مضمون تغییر هم مضمونی در راستای تقویت و گسترش جامعه مدنی می باشد.

کدام نتایج دیگر؟

حال سئوال این است کە با ظهور این دو فاکتور جدید (خواست کنفدرالیسم در میان کردهای اقلیم و ساختار کانتون در مناطق کردنشین سوریە)، سرنوشت طرح خواست فدرالیسم در کردستان ایران از طرف احزاب بە کدام سو خواهد رفت؟ آیا این احزاب دوبارە این خواست را مورد بررسی مجدد قرار خواهند داد، یا این کە قدمها کماکان ثابت خواهند ماند؟

بولتن کارگری شماره 27: روز کارگر را به عرصۀ اعتراضات کارگری تبدیل کنیم

تحلیل: روز کارگر را به عرصۀ اعتراضات کارگری تبدیل کنیم
از تجارب دیگران: جنبش کارگری و نقش آن در مرحلە گذار از دیکتاتوری، بخش آخر: تندباد اعتصابات (7)
اخبار خارجی: بنگلادش: 141 اتحادیۀ کارگری در 15 ماه
اخبار داخل: اعتراض، تجمع و ابتکار
به استقبال روز اول ماه می: برگی از تاریخ کارگری ایران

آخرین وضعیت دو برادر زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام

این دو برادر محکوم به اعدام هم‌اکنون در سومین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برند و با توجه به ابلاغ رسمی اجرای حکم اعدام از سوی دایره اجرای احکام زندان شهر ارومیه، هر لحظه امکان اجرای حکم اعدام این دو زندانی سیاسی کُرد وجود دارد.

در گرامیداشت روز اول ماه می

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) ـ آمریکای شمالی برنامه پالتاکی ماه مه را به گرامیداشت روزجهانی کارگر اختصاص داده است. این برنامه در روز یکشنبه 4 می 2014 در ساعت 4 بعد از ظهر به وقت تورنتو و شرق آمریکا، 10 شب به وقت اروپای مرکزی و 12:30 شب به وقت ایران برگزار خواهد شد. سخنرانان این جلسه ، آقایان بهروز خلیق مسئول هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت و فرامرز دادور فعال سیاسی چپ بوده که در پایان به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ خواهند داد. از شما دعوت می شود که در این جلسه بحث و گفتگو شرکت نمائید.

تأیید حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کرد و احتمال اجرای حکم آنان

تأیید حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های محمد عبدالهی، مصطفی سلیمی، علی افشاری و حبیب افشاری در دیوان عالی کشور، نگرانی‌ سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر را نسبت به اجرای حکم اعدام آنان تشدید کرده است.

در محکومیت عملیات وحشیانه زندانبانان اوین

جبهه ملی ایران تنفر شدید خود را ازین عملیات وحشیانه زندانبانان اوین ابراز می دارد و این گونه رفتار قرون وسطایی را که به حیثیت کشور لطمه می رساند سخت محکوم و مجازات عاملان این حادثه را از حکومت انتظار می کشد.

زن در نگاه خامنه ای ... و دیگران (2)

 

توضیح: روز شنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آپریل) در آستانه‌ی "روز زن" در ایران، آقای خامنه‌ای در سخنانی به مناسبت این روز، ضمن تاکید بر این نکته که اشتغال مسئله‌ی اصلی زنان نیست و اولویت با خانواده است،  گفت:"خداوند زنان را از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه‌ی ویژه‌ای از زندگی آفریده است" و نباید آن‌ها را در عرصه‌هایی وارد کرد که دچار سختی و رنج بشوند. ایشان نظریات غرب در باره‌ی برابری جنسیتی و مسئله‌ی اشتغال را غلط دانست.

بخش: 

تقاضای تشکیل کمیسیون تحقیق برای حمله به زندانیان سیاسی

فعالان سیاسی و مدنی ایرانی مقیم برلین در تجمعی که روز سه شنبه دوم اردیبهشت برگزار کردند، خواهان تشکیل یک کمیسیون تحقیق شدند تا موضوع حمله به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین را مورد بررسی قرار دهد.

یاد رفیقان گرامی باد!

۳۹ سال پس از آن شامگاه تلخ

در آن شامگاه شوم ٣٠ فروردين سال ١٣٥٤، تيه های اوين شاهد جنايتی هولناک بود. سربازجويان ساواک ٧ فدائی خلق به نام های بيژن جزنی، حسن ضياء ظريفی، عباس سورکی، سعيد مشعوف کلانتری، عزيز سرمدی، محمد چوپانزاده، جليل افشار و ٢ مجاهد به نام های مصطفی خوشدل، و کاظم ذوالانوار را در تپه های اوين به رگبار بستند. آن ٩ تن زندانی سياسی رژيم شاه بودند و هيچ يک از آن ها محکوم به اعدام نبودند. رژيم شاه با اين کشتار می خواست انتقام بگيرد، در جامعه رعب ايجاد کند و جنبش فدائی را از تواناترين رهبران آن محروم سازد.

بیژن جزنی، آن‌چه باز هم باید از او آموخت

نظرات سیاسی و فکری‌ای که رفیق بیژن جزنی عرضه کرد، تنها از یک شخصیت و کادر سیاسی باتجربه، کارآزموده و پخته، هم‌چون او برمی‌آمد که این خود نتیجه‌ی زندگی و تربیت در یک محیط سیاسی، تجربه‌ی تشکیلاتی فراوان، مطالعه، تجربه و فعالیت در شرایط آزاد سال‌های ۱۳۲۰-۱۳۳۲ و شرایط کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و بعد از آن و نیز اصلاحات ارضی و اعتراض طرفداران خمینی و سرکوب سالهای ۱۳۴۲ و مهم‌تر از همه ارتباط با نیروهای گوناگون سیاسی هم‌چون حزب توده و جبهه ملی و برخی نیروهای مذهبی بود.

سندی از حزب ملت ایران در باره ی مجازات اعدام

حزب ملت ایران پس از رایزنیهای بایسته در چهل ونهمین سالگرد صادر گردیدن اعلامیه ی حقوق بشر، پیشنهاد لغو کیفر اعدام را پذیرا شده و کوشش همه جانبه در این زمینه را در برنامۀ خود قرار می دهد.

به یاد ریچارد فرآی، دانشمند و پژوهنده ایراندوست

فرآی ایرانپژوه و ایراندوستی بود درپی پژوهش و کاوشگری درباره مبانی فرهنگ و تمدن ایران، و فراتر از آن در حوزه تمدن ایرانی در معنی و مفهوم گستره تاریخی و جغرافیایی آن. بهمین جهت او کتاب پژوهشی "میراث ایران" یا به نوشته خود او "میراث یکی از تمدنهای بزرگ جهان" را تقدیم به ایرانیان، افغانها، تاجیکها و اوزتها می کند. او بی شک در این رابطه خدمات ارزشمندی نیز به تمدن بشری نموده است.

انفصال و اتصال در تئوری تن واحد

بخش عمده و قابل توجهی از "توده ها" که شامل روشنفکران تحصیل کرده، نسل جوان مجهز به تکنولوژی نوین اطلاعاتی و ارتباطی، جنبش زنان، کارگران، دانشجویان، کارمندان، مهندسان، هنرمندان، نویسندگان و معلمان و غیره که نه تنها به سلاح دانش اجتماعی قابل توجهی مسلح اند و دارای موقعیت اجتماعی مناسبی با ارتباطات قابل توجه می باشند، قادر اند تا نه تنها در صف اپوزیسیون همان دیکتاتور صف بکشند، بلکه قادر اند تا بخشهایی از همان "تنه" ای را که فرخ از آن بعنوان "توده ها" صحبت می کند، از دیکتاتور جدا کنند.

کار شماره 4

در این شماره می‎خوانید:
با چشمان باز از هر روزنه ای برای دفاع از حقوق بشر بهره گیریم
کار کودکان باید ممنوع شود
در روز جهانی کارگر خواست اصلی کارگران افزایش فوری حداقل مزد است
زن ستیزی ممنوع
اگر تورم بعدی در ایران رخ دهد، تخریب طبقۀ متوسط تشدید می‌شود
از دستیابی به حقیقت تا تحقق عدالت: دادگستری
در دوران گذار ولی فقيه، نظامی ـ امنيتی ها و راست افراطی سد راه تغييرند
تغيير، با تکيه به جامعه مدنی امکان پذير است
دستان پنهان و آشکار مافیای حکومتی در انهدام کشاورزی ایران

زن در نگاه خامنه ای ... و دیگران (1)

این تفاوت بارز در سخنان آقای خامنه‌ای از یک سو و آقایان روحانی، هاشمی رفسنجانی و حتی به نوعی لاریجانی از سوی دیگر، به چه معناست؟ چگونه است که از یک سو آقای خامنه‌ای جایگاه زن را در درون خانه می‌بیند و از سوی دیگر آقای رفسنجانی دور نگه داشتن زنان از جامعه را نه تنها به ضرر زنان، بلکه به ضرر جامعه و مردان می‌داند؟ یا رییس قوه‌ی مجریه ضمن تاکید بر ضرورت برابرحقوقی زنان با مردان، به وجود کاستی‌ها در این زمینه اعتراف می‌کند؟

بخش: 

خون را به خون نشویید

اکنون پس از هفت سال در آستانه ی اجرای حکم اعدام ریحانه ی جباری قرار داریم و امروز و فرداست که او را چشم بسته به پای چوبه ی دار بکشانند. بسیاری از روشنفکران، هنرمندان، کارگران و بازیگران سینما، نویسندگان و... تاکنون با تشکیل گردهم آیی ها و در تماس با خانواده ی مرتضی سربندی، خواهان بخشودگی ریحانه ی جباری شده اند. این تماس های گسترده تاکنون موجب به تعویق افتادن اجرای حکم او شده است؛ اما او را از چوبه ی دار دور نکرده است؛

بر اثر ضرب و شتم، جان محمدصدیق کبودوند در خطر است

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با تاکید بر این نکته که آقای محمدصدیق کبودوند از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برد و با توجه به این که هم‌اکنون در شرایط خطرناکی است، خواهان رسیدگی فوری به وضعیت ایشان است؛ در غیر این صورت هرگونه خسران جانی و آسیب فیزیکی و عواقب آن را مستقیماً متوجه مسئولان طراز اول حکومت ایران می‌داند.

سازش و مصالحه قلب دمکراسی است

نظر آقای حسن روحانی مبنی بر این که "نه زن برتر است و نه مرد بالاتر"، که بلافاصله پس از صحبت بسیار صریح و روشن رهبر جمهوری اسلامی در مورد برابری جنسی زن و مرد، تحت بعنوان "حرفهای کاملا غلط غرب" عنوان شد، در حقیقت اصلاحیه تکمیل کننده ای برمواضع آقای خامنه ای در مورد زنان است. وی در پی سخنان اخیر آیت الله خامنه ای می گوید: "اگر پدر به جامعه می‌آید وظیفه و مسئولیت پدری را فراموش نمی‌کند، لذا اگر مادر هم به جامعه بیاید مسئولیت مادری را فراموش نخواهد کرد."

تظاهرات برای صلح و افشاگری علیه تهاجم وحشیانه رژیم به زندانیان سیاسی ایران

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) واحد برلین، ضمن شرکت در مارش صلح و اعلام همبستگی و همصدایی با تظاهرکنندگان و مطالبات آنها، علیه هجوم وحشیانه ماموران امنیتی رژیم جمهوری اسلامی ایران به زندانیان سیاسی بند ٣٥٠ زندان اوین اعتراض کرد و دست به افشاگری سیاسی در این باره زد، که مورئ توجه شایسته ای قرار گرفت.

خواست کنفدرالیسم بە جای فدرالیسم در کردستان عراق

مدتی بعد از آن کە مسعود بارزانی از احتمال گرویدن کردها در عراق بە خواست سیستم کنفدرالی سخن گفت، کمال کرکوکی عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق از کشور چین درخواست کرده است که از تشکیل دولت کُردی و تاسیس نظام کنفدرالی در عراق حمایت کند، چرا که بە گفتە وی دیگر نظام فدرالی قادر به حل مشکلات عراق نیست.

صفحه‌ها