ژوئن 2014

گزارشی از برگزاری جلسه 22 ژوئن بمناسبت پنجمین سالگرد جنبش سبز در بروکسل

به مناسبت بزرگداشت پنجمین سالگرد جنبش سبز مراسمی در بروکسل - بلژیک در روز یکشنبه ۲۲ ژوئن 2014 (یکم تیرماه) با عنوان "جنبش سبز و افق های آینده" برگزار شد. در این مراسم از طیف های مختلف طرفدار جنبش سبز برای سخنرانی دعوت به عمل آماده بود تا بلکه نظرات و تحلیل های خود را در باره جنبش سبز پس از گذشت پنج سال ارائه دهند. مدیر برنامه آقای مزدک پس از خوش آمدگوئی به حاضرین به معرفی سخنرانان پرداخت. سپس فرصتی را به آقای علی صمد داد تا از طرف سازماندهندگان مراسم ( حامیان جنبش سبز در بلژیک)، متنی کوتاه زیر را برای حاضرین قرائت کند:

افتخارآفرینی تیم ملی والیبال ایران!

تبریک گروه کارجوانان سازمان فدائیان خلق ایران-اکثریت

تیم ملی والیبال ایران درهفته ششم رقابت های لیگ قهرمانی والیبال جهان با پیروزی درخشان ۳-۰ درمقابل تیم والیبال لهستان توانست برای اولین بار جواز ورود به مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال رابدست آورد.
این پیروزی درخشان را به مردم ایران، بازیکنان تیم ملی والیبال وکادر فنی تبریک می گوئیم . باامید به موفقیت های روزافزون برای تیم ملی والیبال میهنمان!
گروه کارجوانان سازمان فدائیان خلق ایران-اکثریت
۹تیرماه ۱۳۹۳

اطلاعيه برگزاری دومین کنفرانس حضوری پروژەوحدت چپ

دومين کنفرانس حضوری پروژه وحدت چپ پيرامون استراتژی سیاسی طی روزهای ٥ و ٦ ژوئیه ۲۰۱۴ در شهر کلن آلمان برگزار می شود. برای اين کنفرانس چند طرح توسط فعالين پروژه وحدت چپ ارائه شده و مقالات متعددی هم تحرير و در سايت ها منتشر گرديده است.

حق ورود زنان به ورزشگاه و دلایل استقبال از استعفای «فاطمه آلیا»

اگر خود خانم آلیا نظرات تبعیض آمیز خود را به کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعمیم نمی داد و نمی گفت «مطلب ذکرشده برای تخریب نمایندگان مجلس نهم بوده است.» (که نشان می دهد در چنین ادبیاتی آش آن قدر شور شده که حتی صدای آشپز هم در آمده) شاید خواسته ی استعفای ایشان به این گستردگی نیز مطرح نمی شد.

بخش: 

رواج زندگی مجردی دختران در تهران

این سبک زندگی عرصه کشاکش دو نیروی اجتماعی است. یکی نیروی نسل جوانی که می‌خواهد آزادی و فردیت خود را منفک و مجزا از خانواده تعریف کند و به جامعه بقبولاند و از تمام حقوق، آزادی ها، امکانات و احترام و تاییدی که جامعه به راحتی در اختیار خانواده ها قرار می دهد برخوردار باشد. دیگری نیرویی که برای فرد مجزا از خانواده ارزش چندانی قائل نیست بلکه ...

خطر فزاینده جنگهای مذهبی در منطقه خاورمیانه

اگرچه عواقب و آثار جنگهای مذهبی و ایدئولوژیک، خوشبختانه، به مراتب بسیار کمتر از جنگهای نژادی و ناسیونالیستی قرن گذشته است، و این واقعیت در درجه اول به محدودیت نظامی و تسلیحاتی بازیگران اصلی جنگهای مذهبی باز می گردد؛ اما خطر جنگهای مذهبی بصورت بالقوه بسیار جدی تر از جنگهای نژادی و ناسیونالیستی است، بطوریکه اگر قدرت های درگیر در این جنگها به سلاحهای قوی تر و کشتار جمعی دست یابند میزان کشته و خرابی های این جنگها به مراتب بیشتر از جنگهای نژادی و ناسیونالیستی قرن بیستم خواهد شد.

کار روزنامه ای شماره 9

لازمه جلوگيری از تجزيه عراق، تشکيل دولت فراگير و ائتلافی است!
تیم ملی فوتبال ایران افتخار آفرید!
استراتژی سياسی برای گذر از استبداد به دمکراسی - استراتژی تحول طلبی
روابط حکومت اقلیم کردستان و ترکیە
رنج ما کجا و رنج آنها کجا؟
حضور «داعش» و حقوق زنان
و ...

پیروزی درخشان کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق را تبریک می گوئیم

کارگران با طرح خواست لغو فروش بیست و هشت درصد سهام معدن بە بخش خصوصی، گام بلندی فراتر از طرح مطالبات صرف معیشتی نهادند. آنان با طرح این خواست، علیرغم دشواریهای سنگین معیشتی حاکم بر زندگی روزمره شان، به مخالفت با برنامۀ اقتصادی دولت که شاه بیت آن خصوصی سازی است و دولت تلاش زیادی برای پیشبرد آن دارد، برخواستند.

گذر و نظری بر چند رویداد سیاسی داخلی هفتە

تشدید تهدیدات هماهنگ اقتدار گرایان علیە دولت در حالی انجام می گیرد کە دولت تا کنون تلاشی جدی برای بە اجرا درآوردن حرفها و وعدە هایش نکردە و بە محض اینکە مورد حملە مخالفین اقتدار گرایش قرار گرفتە مبادرت بە عقب نشینی کردە واین عقب نشینی محافظە کارانە بە حدی بودە کە سرو صدای برخی از نزدیکترین حامیان دولت را درآوردە است، با این وصف با هر گامی کە دولت از مواضعش عقب نشینی کردە، اقتدار گرایان دو گام پیش رفتەاند. با این اوصاف اگررویە کنونی دولت و اقتدار گرایان ادامە پیدا کند دانستن سر انجام این روند دشوار نخواهد بود.

پوشش زنان و نشست غیرعلنی مسئولان

هم‌اکنون اما، مسئله‌ی حجاب آن‌قدر جدی شده است که عصر روزی که بحث «ساپورت پوشی» به مجلس برده شد، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، جلسه‌ای غیرعلنی را با حضور مسئولان مربوطه تشکیل داده است. به گفته‌ی حسام‌الدین آشنا، رییس این مرکز و مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی، در این جلسه که در روز یکشنبه اول تیرماه، برگزار شده، "حدود ۳۰ تن از افراد حقیقی و حقوقی در حوزه‌ی عفاف و حجاب" شرکت داشته‌اند. از

بخش: 

نگاهی بە چند رویداد مهم خارجی در هفتە گذشتە

روشن است که دخالت ايران، روسيه و آمريکا، در اين مرحله، هرچند در اشکال متفاوت و با اهداف و انگيزه های گوناگون صورت می پذيرند، اما هدف مقطعی هر 3 کشور، جلوگيری از سقوط بغداد، و در صورت امکان اصلاح دستگاه دولتی کنونی عراق، با شرکت نمايندگان همه نيروهای مطرح در عراق چه شيعه، چه سنی و چه کرد های متشکل در دولت اقليم کردستان، و متعاقبا، مهار نيروهای داعش و جلوگيری از تداوم کشتار انسانهای بی گناه در اين کشور از هر مذهب و قومی اند.

پدر و دختر

صدای دهل از دور خوش است، از نزدیک گوش را آزار می دە. تو انگار یادت رفته پدر، من در قامت این درختان پشت پنجره و باغچه خانه خودم را بیاد می آرم کە پا بە پاشون بزرگ شدم. بە اون درخت نارنج و اون نخل بە نارنجا و خارک های خوشمزە شان نگاە کن، من با اینا بزرگ شدم، ازخارکا شون خوردم، ازشون بالا رفتم، یک قسمتی از اینها درتنمە، آن ...

بولتن کارگری شماره 36: همبستگی، اعتصاب و مقاومت نتیجە داد، دولت عقب نشست

تحلیل هقته : همبستگی، اعتصاب و مقاومت نتیجە داد، دولت عقب نشست
یاداشت: نگاهی به کارگران کوره پزخانه ها - بخش دوم
از تجارب دیگران : واقعیت ها زندگی طبقه کارگر در بریتانیای نئولیبرال (قسمت آخر)
اخبار خارجی : بریتانیا: فقر مردمان شاغل یک ننگ ملی است
- افریقای جنوبی: اعلام اعتصاب فلزکاران
اخبار داخلی : با عقب نشینی دولت گام بعدی مطالبه‌ی کارگران معدن سنگ آهن بافق رقم خورد:
- تجمع کارگران سیمان آبیک
- تجمع بازنشستگان فولاد خوزستان مقابل مجلس
- تجمع پرستاران مقابل مجلس
و...

تزهائی پیرامون استراتژی سیاسی و گذر از جمهوری اسلامی

استراتژی ما برای گذر از جمهوری اسلامی به جمهوری دمکراتیک و سکولار، استراتژی تحول طلبی است استراتژی تحول طلبی ضمن برخورد مثبت با رفرم سیاسی، بر دگرگونی ساختار سیاسی، بسیج نیروهای اجتماعی، سیاسی و جنبش های اجتماعی، بر گذر مسالمت‌آمیز از استبداد به آزادی و دمکراسی، برکاربست اشکال مسالمت‌آمیز مبارزه، نافرمانی مدنی، بر مبارزه پارلمانی، مبارزه در "پایین" و "بالا" با وزن اصلی مبارزه در "پایین"، سازمان‌یابی گروه‌های اجتماعی، تقویت نهادهای مدنی، اتحاد استراتژیک نیروهای جمهوری‌خواه و دمکرات و اجتناب از حذف مخالفین مبتنی است.

پیرامون استراتژی سیاسی چپ در شرائط کنونی، شعارها و تاکتیک ها

طرحی در باره استراتژی سیاسی چپ در شرائط کنونی ایران، شعارها و تاکتیک ها- مسعود فتحی طرحی برای منشور سیاسی اتحاد چپ ایران- شیدان وثیق
منشورِ استراتژی سیاسی برای تشکل چپ دمکرات - فرامرز دادور
استراتژی سیاسی ما - رسول آذرنوش
استراتژی سیاسی برای گذر از استبداد به دمکراسی استراتژی تحول طلبی- بهروز خلیق
استراتژی چپ برای گذاربه نظام دموکراتیک - جمشید مهر – احمد آزاد
طرح استراتژی سیاسی چپ دموکرات سوسیالیستی در ایران - خسرو امیری

تشدید فشار بر فعالان کارگری و اجتماعی

قدرتمداران باید بدانند که با این بگیرو ببند ها و فشار بیشتر بر فعالان کارگری و اجتماعی نمی‌توانند از مشکلاتی فرار کنند که خود با سیاست‌های غیر مردمی خودشان به وجود آورده اند.
ما خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کلیه فعالان کارگری و اجتماعی و رعایت ابتدائی‌ترین حقوق انسانی تمام زندانیان هستیم.

بخش: 

احتمال تجزیه عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان و عواقب آن برای ایران

نقش روشنفکران در تبیین ریشه علل، رئالیسم، و همچنین توهم زدایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگرچه تا به امروز نه مشکی دریده و نه ماستی ریخته، اما باید تا دیر نشده از عقلانیت تاریخ درس همزیستی بیاموزیم. چاره در درک و احترام متقابل است، و نه در تهدید و تحدید یکدیگر، زیرا الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم.

روابط حکومت اقلیم کردستان و ترکیە

گسترش رابطە میان ترکیە و اقلیم کردستان، فاکتور جدیدی در مناسبات نوین در منطقە می باشد. باید بە این مناسبات توجە ویژە مبذول شود و آن را در خوانش موقعیتهای جدید در منطقە بشیوەای جدی بکار گرفت،

انتخابات آزاد ومنصفانه استراتژی عبورمسالمت آمیز ازجمهوری اسلامی !

اگر قبول داشته باشیم که کشورمان دوران گذار از استبداد به دمکراسی را طی می کند و یکی از ارکانهای مهم و اصلی سیستم سیاسی دمکراتیک را برگزاری انتخابات آزاد بدانیم، نتیجه می گیریم که شعار انتخابات آزاد در عین داشتن عملکرد مرحله ای، راه کاری بلند مدت و استراتژیک هم می باشد.

26 سال رنج زنان کردستان، در پی بمباران شیمیایی

این نشست که یادآور تبعات فاجعه بار جنگ ایران و عراق بر زندگی امروز زنان سردشتی است، درحالی برگزار شد که آتش درگیری های داخلی و مذهبی در عراق، تا مرزهای کشورمان گسترده شده و بسیاری را نگران کرده است.

اعدام مجرمان نوجوان ناقض حقوق بین المللی است

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق بشر همچنین اعدام تعدادی از زندانیان سیاسی ـ دست کم شش تن ـ از آغاز سال را محکوم کرد. چهار تن دیگر ـ حامد احمدی، کمال مولایی، جهانگیر دهقانی و جمشید دهقانی ـ که همگی کُرد هستند، هر آن در خطر اعدام هستند. آنها در سال 2010 به اتهام محاربه (دشمنی با خدا) و افساد فی الارض (فساد روی زمین) پس از محاکمه هایی بدون رعایت موازین بین المللی محاکمه عادلانه مجرم شناخته شدند.

حضور کنشگران کارزار لگام در تحصن خانواده های زندانیان کرد محکوم به اعدام

بچه ها از شرایط بسیار سخت و شکنجه هایی که شده بودند آسیب های سختی خورده بودند. می گفتند به عنوان غذا به آنها نان خشک از زیر در سلول می دادند. یکی از بچه ها در ملاقات به پدرش گفته بود آنقدر در سلول نگهم داشتند و آنقدر شکنجه شدم که حاضربودم حتی زلزله ی بم را هم گردن بگیرم. بچه ها بارها به خانواده ها اطلاع داده بودند که آنها را وادار کرده اند با چشم بند و پا بند برگه هایی را امضا کنند که حتی این برگه ها را ندیده بودند و از محتویات آنها کاملا بی اطلاع بودند؛ اما برای رها شدن از فشارها و شکنجه ها ناچار آنها را امضا کرده بودند. البته بازجو ها قول داده بودند که بعد از امضا ی این برگه ها آزادشان کنند.

آزادی بازار به سود قدرتمندان است

قدرت سرمایه فوق العا ده است و نابرابری های اجتمایی, جامعه را به دو بخش گروههای کوچک و بزرگ سرمایه دار تقسیم میکند که گروههای کوچک همیشه قسمت کوچکی از کیک را دریافت خواهند کرد و همیشه در برابر ریسک های برگ قرار میگیرند. جدایی ها در بازار کار اروپا قابل انعطاف است , اما قابل تشخیص نیز میباشند, پیشتر از همه, شرکت های بزرگ سود بیشتری میبرند. آنها این حقوق را دارند که کارگران را اخراج نمایند و یا به کارهای نا منظم منتقل نمایند. به این معنی, قدرت زیاد برای قدرتمندان. و سیاست ریاضت اقتصادی هم شرایط را بد تر کرده است.

عراق بە سوی تجزیە یا وحدت؟

اعلام استقلال احتمالی کردستان عراق، از این کشور، در شرایط کنونی، بە تفرقە در میان نیروهای سیاسی مخالف داعش دامن می زند، بە گسیختگی بیشتر عراق منجر می شود و موقعیت سکولار ها، کرد ها، شیعە ها و سنی های میانە رو در مقابل داعش را تضعیف و نفوذ داعش در عراق و منطقه را تقویت و غلبە بر آن را دشوار می کند.

تلاش فمینیست های مراکشی: الگویی برای کشورهای اسلامی

اوایل سال 2014 بالاخره این اعتراضات نتیجه داد و ماده 475 قانون مجازات که فرد متجاوز را تشویق به ازدواج با قربانی تجاوز می کرد لغو شد. هرچند امینه فیلالی ثمری از این قانون جدید نبرد اما مراکش یک قدم دیگر در راه برابری کامل زن و مرد برداشت.
ترجمه و تلخیص: میترا شجاعی

بخش: 

فراخوان زندانیان گوهردشت در حمایت از اعتصاب غذای رضا شهابی‎

جان رضا شهابی در 24 مین روز اعتصاب غذا در خطر است!

او، بدنبال یورش وحشیانه ارازل و اوباش به بند 350 زندان اوین چند روز به سلول انفرادی فرستاده شد و سپس بطور غیر قانونی و بدون محاکمه و حکم قضایی به زندان جهنمی رجایی شهر (گوهردشت) تبعید شده است. وی در اعتراض به این اعمال خودسرانه و غیرقانونی، 24 روز است که در اعتصاب غذا بوده و حدود 9 کیلو وزن کم کرده است. و متاسفانه بعلت بیماری های سخت، مانند دیسک و قلب، در وضع وخیمی بسر می برد.

جوانان و جنبش سبز

پاسخ على حسين قاضى زاده، بە سە سوال گروە کار جوانان (اکثریت)

گروه کار جوانان سازمان فداییان خلق ایران - اکثریت بمناسبت سالگرد جنبش سبز سوالاتی را در ارتباط با حضور و نقش جوانان در جنبش سبز بە منظورآشنایی بیشتر با دیدگاە ها و تعابیری کە آنان راجع بە جنبش سبز دارند با عدەای ازآنان در میان نهادە. آقای قاضی زادە یکی از این جوانان بە سە سوالی کە برایشان ارسال شدە، پاسخ دادە اند و آنرا برای ما ارسال کردەاند. ضمن تشکر از آقای قاضی زادە پاسخ های ایشان دراین مصاحبە را جهت آشنایی علاقمندان منتشر کردیم.
گروە کار جوانان

"دولت" (استیت) و "حکومت" (گاورنمنت)

چپ باید صندلی اش را در این "دولت" (استیت) مستقر کند، و در "حکومت" (گاورنمنت)، از چارپایه استفاده کند که به آن امکان تحرک بدهد. یعنی خاستگاه رهبری و هژمونی بقول تجربه نقد و تحول تاریخی. صنعت و صنعتی شدن شروط قطعی این دو خاستگاه هستند. باید فراگرفت که "دولت" (استیت) را بنا نهاد، و در "حکومت" (گاورنمنت) اقتدارش را برای تحول بکار برد. با اینکه جهان ما از مسیر "انقلابات محافظه کارانه" در حال عبور است، اما این انقلابات همیشه مرحله پایانی انقلابات استقراریافته ولی ناتمام بوده ودر عصر ما بخصوص هستند. یک پدیده یی ظاهرا عجیب اینکه آنچه آوانگارد نامیده میشد، در این مرحله رتروگارد میشوند- قبلا میکشیدند، و حال فشارمیدهند.

رنج ما کجا و رنج آنها کجا؟

۲ کودک ۲ و ۳ ساله که خواهر زاده های حامدند و مهبد ۶ ساله که دختر حامد است در مقابل زندان تحصن کرده اند. کودکان کرد سنی، غیرت و وجدان من شیعه را به سخره گرفته و چه کار بجا و پر معنایی کرده اند. کودکان ۲، ۳ و ۶ ساله برای نجات جان انسان هایی که مستحق اعدام نیستند و این روزها مرگ را به انتظار نشسته اند و از روز شنبه ۴ بار پای چوبه دار روانه گشته اند، به پا خاسته اند. روی خاک و در مقابل آفتاب بی رحم و سوزان خرداد، این کودکان در کنار مادربزرگ و پدر بزرگشان که چهره هاشان از شدت آفتاب همچون خون به ناحق ریخته شده، سرخ و سوزان است به پا خاسته اند.

گذر و نظری بر چند رویداد داخلی در هفتە گذشتە

در وهله‌ی اول شاید عجیب به نظر بیاید که ایرانیان پس از شکست تیم‌شان، به خیابان‌ها بریزند و بوق شادی بزنند، اما: وقتی به آن‌چه در فدراسیون فوتبال ایران گذشته و می‌گذرد نگاه می‌کنیم و خبرهای مربوط به رانت‌خواری و فساد در این فدراسیون و لیگ فوتبال ایران را در چند سال گذشته مرور می‌کنیم، وقتی هواداران تیم ملی ایران سه پرچم مختلف در دست دارند، وقتی متن سرود ملی در برگیرنده‌ی ملت ایران در تمامیت آن نیست و وقتی... آنگاه می‌توانیم بهتر درک کنیم که چرا ایرانی‌ها تا این حد به این تیم می‌بالند.
در روز چهارشنبه ۲۸ خرداد، سازمان گزارش‌گران بدون مرز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که یک سال پس از پیروی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در عرصه‌ی آزادی اطلاع‌رسانی رخ نداده و ایران هم‌چنان یکی از پنچ زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

جنجال اقلیت اقتدارگرا در برابر حضور زنان در ورزشگاه

در این خصوص اظهارنظر چند زن نماینده مجلس هم که از زن ستیزترین نمایندگان هستند ... به طوری که نیره اخوان بی طرف گفت: »به نظر من مساله راه ندادن زنان به ورزشگاه ها اصلا موضوع مهمی نیست. مخصوصا این که یک عده می خواهند علیه نظام از این موضوع بهره برداری سیاسی داشته باشند.» و فاطمه آلیا، یکی دیگر از نمایندذگان مجلس گفت: «کار زن، بچه دار شدن و تربیت فرزند و شوهرداری است نه دیدن مسابقه والیبال. یک عده ای می خواهند هر طور شده به زن نقش هایی بدهند که مخالف با وظایف شرعی است. زنی که دغدغه اصلی اش رفتن به ورزشگاه و شاغل شدن و این دست مسایل باشد که دیگر به وظایف اصلی خود نمی رسد.»!؟!

بخش: 

تیم ملی فوتبال ایران افتخار آفرید!

بازیکنان سخت کوش تیم ملی باوجود عدم پاسخ گوئی مناسب به نیازهای تیم ملی و محدودیت امکانات توانستند با یک بازی حساب شده و مایه گذاشتن از جان و دل برای مردم ایران شادی و افتخار بیافرینند.
این موفقیت بزرگ را به مردم ایران، بازیکنان، مربیان، کادر فنی و همه کسانی که در این موفقیت سهم داشته اند صمیمانه تبریک میگوئیم. برای تیم ملی فوتبال میهنمان آرزوی موفقیت های بیشتر را داریم.

لازمه جلوگيری از تجزيه عراق، تشکيل دولت فراگير و ائتلافی است!

اقدام نظامی و لشکرکشی، راه حل بحران عراق نيست. راه حل بحران عراق، سياسی و ديپلماتيک است و تلاش های سازمان ملل متحد، کنفرانس کشورهای اسلامی و همکاری دولت امريکا، اتحاديه اروپا، ايران، عربستان و ترکيه را می طلبد. لازم است که دولت ايران در اين تلاش ها مشارکت کرده و از آن حمايت کند. حمايت از دولت شيعه و حفظ "اماکن مقدس شيعه" از گزند داعش و متحدين آن، نبايد دخالت نظامی ايران را موجب گردد. دخالت نظامی و وارد شدن در جنگ قومی ـ مذهبی و قرار گرفتن در جانب قطب شيعه، به زيان منافع ملی کشور ما است و پيآمدهای فاجعه باری برای کشور ما خواهد داشت.

بولتن کارگری شماره 35: تنیده شدن مبارزه کارگران ایران باجنبش دمکراسی خواهی

تحلیل هقته : تنیده شدن مبارزه کارگران ایران باجنبش دمکراسی خواهی
یاداشت: نگاهی به کارگران کوره پزخانه ها
از تجارب دیگران : واقعیت ها زندگی طبقه کارگر در بریتانیای نئولیبرال (قسمت دوم)
اخبار خارجی : داعش ۶۰ كارگر خارجی را در عراق ربود
اخبار داخلی : اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد - تعقیب قضایی سعید ترابیان را محکوم می کنیم.
- تجمع کارگران شرکت واحد مقابل شهرداری تهران
- نامه‌ی رضا شهابی به دادستان استان تهران
- کارگران هفت‌تپه دست به اعتراض زدند
- تجمع کارگران فولاد زاگرس
- تجمع كارگران شركت مخابرات استان چهارمحال بختياري اعتراض کارگران برای قطع بیمه‌...

مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان، را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با انتشار فراخوانی از حکومت ایران خواسته است به آزار قضایی خانم مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان، پایان دهد و او را فوری آزاد کند.

دعوت به شرکت در کنفرانس حضوری

کنفرانس حضوری برای بحث در باره استراتژی سیاسی طی روزهای ٥ و ٦ ژوئیه ۲۰۱۴ در شهر کلن آلمان برگزار می شود. در این کنفرانس ۳ پانل برای بحث، یک پانل برای "برداشت گروه کار سياسی از طرح ها و نگرش های مطروحه در کنفرانس" در نظر گرفته شده است. پانل ها بر اساس طرح های ارائه شده و گره گاه های مسائل استراتژی سیاسی سازماندهی شده اند. مقالات و طرح های ارائه شده پيرامون استراتژی سياسی توسط فعالين پروژه وحدت چپ، به صورت کتابچه تنظيم و در سايت ها درج خواهند شد.

سخنرانی به مناسبت بزرگداشت پنجمین سالگرد جنبش سبز در بروکسل- بلژیک

سخنرانان: دکتر اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید مهدی فتاپور عضو رهبری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و اتحاد جمهوريخواهان ايران علی کشتگر فعال سیاسی چپ حسن یوسفی اشکوری پژوهشگر دینی و عضو نیروهای ملی - مذهبی

به بهانه پنجمین سالگرد کودتای ولایت فقیه و خیزش جنبش سبز

پس از گذشت پنج سال از کودتای آشکار ولایت فقیه برای انتصاب آقای محمود احمدی نژاد بر مقام ریاست جمهوری علیه کاندیداهای دیگری که از فیلتر تایید شورای نگهبان مورد تایید ولایت فقیه گذشته بودند و جنبش انفجاری مردمی بر علیه این دزدی آشکار آغاز شد. هنوز بحث ها و نظر ها جهت درس آموزی از علل این جنبش و چگونگی سرکوب آن در میان اپوزیسیون حکومتی، خصوصا اپوزیسیون سکولار دموکرات ادامه دارد. نوشته زیر تلاشی است بر نورافشانی از زوایای مختلف بر تصویر خیزش مردمی و سبزینه گی یا رنگین کمان رنگهای مختلف آن.

بمناسبت درگذشت شهلا توکلی همسر غلام رضا تختی

شهلا توکلی همسر زنده یاد تختی در روز سه شنبه 27 خرداد بر اثر بیماری سرطان در گذشت، هر ساله در سالروز درگذشت زنده یاد تختی مقالاتی در نشریات و رسانه های مجازی پیرامون افتخارات ورزشی، گرایشات سیاسی و خصلت های انساندوستانه او نوشته میشود تا یادمان چهره مردمی او ماندگار بماند. در گذشت خانم توکلی را به فرزندش بابک و همسرش خانم منیرو روانی پور و فرزندشان غلام رضا تسلیت میگوئیم

حضور «داعش» و حقوق زنان

احتمال ضعیف دیگری هم ممکن است به وجود آید که این بار، در رقابت میان هویت های «سنی مذهب ها» و «شیعه مذهب ها»، باز هم «بدن زنان» نشانه گرفته شود و این بار، تن زنان به عنوان معیاری برای «شدت اسلامی بودنِ» هر یک از طرف های معادله، مورد استفاده قرار گیرد! با این حال اگر چنین احتمالی به واقعیت تبدیل شود آنگاه چالش پیشین میان «بدن زن غربی» (به عنوان بدن آزاد و مستقل) و «بدن زن اسلامی» (به عنوان نماد هویت اسلامی و بومی)، جای خود را به موضوع مرکزی معادله جدید خواهد داد و چالش میان «بدن زن سنی مذهب» و «بدن زن شیعه مذهب» به موضوع رقابت نیروهای بنیادگرا مبدل خواهد شد.

گذر و نظری بر چند رویداد داخلی در هفتە گذشتە

در هفته ای که گذشت اخبار مربوط به حمله داعش در عراق، بازی فوتبال ایران و نیجریه، افشای بخشی از فهرست محرمانه مطالبات بانکی باند احمدی نژاد، بازداشت شماری از فعالان محیط زیست، بیانیه ۱۵۷ تن از فعالان سیاسی در حمایت از رضا شهابی، ادامه اعتصاب طلافروشان بازار تبریز و ارومیه، در خواست ۱۸ نهاد مدافع حقوق بشر از حکومت ایران برای جلوگیری ازاعدام ۳۳ شهروند سنی‌مذهب و سفر حسن روحانی به ترکیه از جمله مسایلی بود که در صدر خبرها قرار داشت.

در پنجمین سالگرد جنبش سبز

در پنجمین سالگرد جنبش سبز، دو پرسش زير با تعدادی از تحلیل‌گران و فعالين سیاسی در ميان گذاشتيم. پاسخ آن ها را در زير مشاهده می کنيد.

١. پنج سال از شکل‌گیری جنبش سبز می‌گذرد. شما امروز وضعیت جنبش سبز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این جنبش به تاریخ پیوسته و یا این‌که عوامل زاینده و حیات‌بخش آن هم‌چنان زنده و پابرجا هستند؟ شاخصه‌ی تداوم حیات این جنبش در چیست؟ چه ارزیابی‌ای از نیروی اجتماعی و سیاسی این جنبش دارید؟

٢. چرا گردانندگان حکومت و به ویژه آقای خامنه‌ای از یک‌سو مدعی زوال "فتنه" (جنبش سبز) هستند و از سوی دیگر از برآمد آن وجشت دارند؟

گزارش نشست جمعی از اپوزیسیون ایرانی در دانشگاە اسلو

این نشست کە با حضور جمع قابل توجهی از فعالان سیاسی و مدنی برگزار شد، با بررسی و بحث و گفتگو پیرامون مسائل سیاسی در ایران از جملە مسئلە ملی ـ قومی، توانست در یک فضای خوب، دمکراتیک و پر بار بحث های خود را با مشارکت فعال حاضرین در جلسە بە پیش ببرد.

بحران جدی در روحانیت شیعه

با آغاز حکومت اسلامی دیگر چالش اصلی روحانیت بحث جدایی دین از سیاست نیست، بلکه نحوه ورود به سیاست و طریقه بکارگیری و اجرای نظریات اسلامی در سیاست، امور کشوری و کلان اجتماعی می شود. که در این رابطه دو جریان عمده در برابر یکدیگر قرار می گیرند...

جنبش سبز، مرزبندی خودی و غیر خودی را کمرنگ کرد!

جنبش سبز نشان داد که نه یک گرایش و نیروی سیاسی، بلکه از طیف گوناگون گرایش ها و نیروهای سیاسی که از حق رای مردم، حقوق شهروندی و از آزادی و دمکراسی دفاع می کنند، تشکیل شده و پلورالیسم سیاسی، تنوع و تعدد باورها و نگرش ها در جامعه را پذیرا است.

بیانیه ۲۰۰ فعال سیاسی خارج از کشور

به ما گفته اند که به زنان ایرانی اجازه ورود ندهیم اما زنان غیرایرانی حق ورود دارند

درهای بسته استادیوم برای زنان- مسابقات جهانی والیبال

امروز هم زنان ایرانی در تهران پشت در ورزشگاه آزادی ماندند. نماینده پلیس امنیت اخلاقی به میان زنان آمد و گفت: به ما ابلاغ شده که به هیچ عنوان به زنان ایرانی اجازه ورود به وزرشگاه را ندهیم. پرسیدیم: فقط زنان ایرانی؟ یعنی زنان خارجی حق ورود و تماشای مسابقات والیبال را دارند؟. با قاطعیت گفت: بله، به ما گفته اند که به زنان ایرانی اجازه ورود ندهیم اما زنان غیرایرانی حق ورود دارند.

بخش: 

شاخصه‌ی جنبش سبز پرهیز از خشونت و پایداری

گفتگو با خانم مليحه محمدی

آن امری که در شرایطی هم‌چون شرایط سیاسی و حقوقی کشور ما، کمک می‌کند تا از قیودات مقامی در جایگاه ولی‌فقیه، نسبت به این نیروها کاسته شود، همانا گسترش و بسط آگاهی اجتماعی و تلاش اپوزیسیون برای یافتن راه‌های کم‌هزینه‌‌ای است که بروز نارضایتی‌ها و مطالبات مردم را ممکن کند

حاضران شعار می‌دادند: "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه"

دانشجویان در مراسم بزرگداشت ۲۴ خرداد در مشهد: برای میر خود دلواپسیم

در این مراسم و در حین سخنرانی ها در بین دانشجویان با دستبند های سبز، عکس هایی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خاتمی و روحانی و شعارهای “پیام ما روشنه حصر باید بشکنه”، “قلب ما در حصر دارد می تپد، ما برای قلب خود دلواپسیم”، “ما تا آخر پای رایمان به تغییر ایستاده ایم”، “دلواپس دلواپسانیم”، “یا حسین میرحسین”، “آزادی احزاب”، “وزیر اطلاعات بند ۳۵۰″، “هنوز برادران و خواهرانمان دربندند”، “زندانیان سیاسی آزاد باید گردد” و “ما برای میر خود دلواپسیم” به چشم می خورد.

صفحه‌ها