دسامبر 2015

دیپلماسی فعال یعنی درشت گفتن!

در رابطە با این مقالە باید گفت کە مقالە سعی می کند با جنبەهای مختلفی از مسئلە تماس برقرار کند، اما آنچە تم اصلی نگاە نویسندە مطلب را تشکیل می دهد همانا جملە "اگر دولت یازدهم به هر علتی تمایل ندارد از گل نازک ‌تر به آمریکا بگوید" می باشد.

بخش: 

ادامه پروژه وحدت با تاکید بر اشتراکات و تکمیل آن ها ممکن است!

این پروژه تاکنون از نقطه نظر جلب نیروهای وحدت هم موفقیت های مهمی داشته است. نیروهای وسیعی را درگیر بحث وحدت ساخته است. شکل گیری جمعی از کنشگران چپ در جهت پیشبرد این وحدت یکی از این موفقیت هاست.

ارزیابی ما از روند آغاز، پیشرفت و حاصل کار پروژه «شکل دهی تشکل بزرگ چپ»

پیداست که هرکدام از سازمانها و هریک از افراد شرکت کننده در این پروژه، به خاطر نحوه برخوردشان به این پروژه و به نسبت میزان مشارکت و مسئولیت شان در اجرا و پیشبرد آن، در حاصل کار و سرنوشت آن هم سهیم بوده و هستند، لکن سخن بر سر «تقصیر» این یا آن جریان و فلان و بهمان نیست و اساسأ نیازی به «مقصریابی» وجود ندارد. آنچه سرنوشت کنونی این پروژه را رقم زده، در اساس، اختلاف مواضع و نظرات نیروهای شرکت کننده در آنست که در قالب منشورها و با اسناد مختلف دیگر خود را نشان می دهند.

دو دیدگاه محوری در اداره امور کشور

امروز ماجرا جویی هیچ جایگاه احترام انگیزی در تعاملات جهانی ندارد. بر همین اساس سیاست خارجی این دیدگاه بر مبنای تنش زدایی و ایجاد روابط سالم در حوزه ی داخلی و خارجی با حفظ منافع ملت استوار می باشد.

مهارتهای شناختی وپیری مغز

سالها پیش تصور عمومی بر این بود که مرگ سلول‌های مغز یا نورون ها، سلولهایی که سیگنال‌ها را در در داخل مغز انتقال می‌دهند، بخشی مشترک از پیری می‌باشد. اکنون می‌دانیم که برای اثبات این نظر شواهد کمی‌ وجود دارند.

بخش: 

چرا دست به سلاح بردند؟

چهل و پنج سال پیش جوانانی در جنگلهای سیاهکل رژیم شاه را به شکل مسلحانه به چالش کشیدند. این حرکت آغاز جنبش فدائی نام گرفت و بسیاری از روشنفکران، هنرمندان و دانشجویان را به سوی خویش جلب کرد. در این ویدئو کوتاه با تعدادی از کسانی که با جریان فدائی در ارتباط بودند یا هستند این سئوال در میان گذاشته شده است که چرا این جوانان دست به عمل مسلحانه زدند و چه اهدافی را دنبال می کردند؟

گردآوری و تنظیم: سیامک فرید

آیا سالهائی بدتر از ۲۰۱۵ در انتظار جهان است؟

در برابر این مشی غیرانسانی که پوشاندن چهره آن با انواع و اقسام نقابها هر روز دشوارتر می شود، تنها مقاومت و همبستگی همه انسانهاست که کارساز است. سیاست بدیل، سیاست دیگری که متضمن تنها امید به نجات نوع بشر است، تنها می تواند از بطن این مقاومت و همبستگی فرا روید.

آیا صدای ما را می شنوید؟

در آغاز سال نو ۲۰۱۶ میلادی

انجمن قلم ایران در تبعید، در پشتیبانی از آزادی اندیشه و بیان و در راستای خواست¬های برحق مردم جهان و هم صدا با آنان، سالی پر از آسایش و امنیت و آزادی برای همه آرزو میکند و می‌کوشد تا از تمام توان خود برای تحقق این آرزوهای نیک بهره بگیرد.

انتخابات و مرغان پربسته

انتخابات اسفند ماه، در جامعه مدنی نشاط ایجاد خواهد کرد و زمینه را مهیا خواهد ساخت که پیرامون محور "مطالبات" حرکت انجام شود. نبا ید این فرصت را سوزاند. در صورتی که رد صلاحیت‌ها بسیار گسترده شود، بخش‌هایی از جامعه و نهاد‌های مدنی به " تحریم " روی خواهند آورد و بخش های دیگر، "تحمیل" را جایگزین " تحریم" خواهند کرد.

تلاش لاریجانی برای اختصاص آرای کارگران به خود!

تمام قراین مستنند موجود و تجربیات تا کنونی همگی دلالت بر افزایش تعرضات بازهم بیشتر کل نهادهای حکومتی بە حق و حقوق کارگر و قوانین رفاهی و تامین اجتماعی دارند و اگر در آستانە انتخابات ، حرفی از حق و حقوق کارگر بە میان می کشند و مانند لاریجانی وعدە های پوچ و سرخرمنی مانند، "بیمە همە کارگران ساختمانی و قالیباف" می دهند، تنها برای برای دزدیدن آرای کارگران است.

بخش: 

بولتن کارگری شماره 113

در اين شماره می خوانيد:
تحليل هفته: تلاش لاریجانی برای اختصاص آرای کارگران به خود!
از تجربه ديگران: کار کودک، آموزش و گزینه‌های سیاستگزاری بخش (6)
اخبار خارجی:
- آلمان: موافقت کارگران با دستمزد کم‌تر به ازای تولید ماشین برقی
- الجزایر، چین، ویتنام: اعتصاب کارگران ویتنامی ‌در الجزایر، در اعتراض به کارفرمای چینی
- آمریکا: فولکس واگن از عقد قرارداد جمعی با کارگران تنسی می‌پرهیزد
کارگران ايران
از ميان اخبار و رويدادهای جنبش کارگری درهفته گذشته
اخبار تشکلها: - چراغ اتوبوس های سامانه چهار شرکت واحد در اعتراض به تاخیر پرداخت حقوق روشن شد
- اعتراض به لایحۀ برنامۀ ششم
صدای کارگر: لزوم پایبندی دولت به قانون کار در تدوین برنامه های توسعه
گزارش: خلف وعدە پشت خلف وعدە تا کی؟

کشتار کردها توسط دولت ترکيه را محکوم می کنيم!

مسئله کرد در ترکيه راه حل نظامی ندارد

اولين بار نيست ارتش ترکيه به شهرها و روستاهای کردستان يورش می آورد و با ايجاد جو رعب و وحشت و ميليتاريزه کردن منطقه، تلاش می کند کردها را به تسليم وادار سازد. ولی دولت ترکيه هربار با مقاومت سرسختانه کردها روبرو شده و ناکام مانده  است.

آینده ی جهان در هاله ای از وهم و اضطراب...

در غوغای بی ثباتی حاکم بر جهان، احزاب راستِ جوامع اروپایی، که هر روز بیش از روز گذشته چهره ی نژادپرستانه ی خود را آشکارتر می کنند، آراء رأی دهندگان سنتی سوسیال دموکراسی را، با دست آویز قرار دادن شعارهایی چون تأمین رفاه برای مردم، که از شعارهایِ پایه ای سوسیال دموکرات‌ها بوده، بسوی خود جذب می کنند.

کار روزنامه ای شماره 47

در اين شماره می خوانید:
- ضرورت کانديدا شدن برای مطالبه حق شهروندی و شکستن حصار شورای نگهبان
- شرکت در کارزار انتخابات با شعار «تغيير»
- پيرامون وضعيت سياسی کشور بعد از برجام
- دومین مجمع عالی حزب پادگانی در آستانه انتخابات
- نگاهی به وضعیت حقوق بشر در ایران و جهان
- سزای اعتراض به بیکاری و تبعیض گلوله نیست جناب سردار!
- کردستان عراق، وجودی پارادوکسال
- جنبش دانشجویی، دشواری ها و امکانات
- مرگ جانگداز رفیق طاهره
- انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال
و ...

بازگشت به گذشته، به مارکس، به 150 سال پیش، به چه معناست؟

وفاداری به مارکس بیش از همه در گرورصدکردن واقعیت های نوین اجتماعی و وفاداری به انکشاف جنبش مبارزه طبقاتی هم چون نیروی محرکه تغییر و تحول، و البته غنای تئوریک بخشیدن به آن است.

ضرورت کانديدا شدن برای مطالبه حق شهروندی و شکستن حصار شورای نگهبان

لازم است که فعالين جنبش های اجتماعی و گروه های اجتماعی که برشمرده شد، کانديدا شوند و از حق خود برای کانديدا شدن دفاع نمايند. به نظر ما اين حق گروه های مختلف اجتماعی است که شورای نگهبان و جريان حاکم را برای تائيد صلاحيت کانديداهايشان تحت فشار قرار دهند و در صورت رد صلاحيت، به اشکال مختلف به اعتراض برخيزند.

سزای اعتراض بە بیکاری و تبعیض گلولە نیست جناب سردار!

سرکوب در اثر مقاومت کارگران و ناتوانی حکومت در ایجاد اشتغال، این ظن را کە حملە مسلحانە پاسداران استبداد و فساد عمدی و با نیت تشدید و خشن تر کردن شیوە سرکوب بە منظور شکستن مقاومت کارگران و مزدبگیران در برابر سمتگیری ضد کارگری برنامە ششم حکومت صورت گرفتە باشد را تقویت می کند.

بخش: 

چگونه زمان بر بلندای سبلان می ایستد؟

"کدام یک از شما عاشق شده اید"؟ کسی سخنی نمی گوید به هم نگاه می کنند. در این گروه چهار نفری عاشق شدن امکان پذیر نیست. آنها، هر چهار نفر وابسته به یک گروه انقلابی‌‌اند. عشقشان مبارزه است واین کوه آمدن هم بخشی از آمادگی برای آن مبارزه. "پدر ما هنوز خیلی کار داریم، وقتی برای عاشقی نیست! از وضع زندگیت بگو از مشکلاتتان"! پیرمرد به دقت در چهره یک یکشان خیره می شود.

مبارزاتِ سوسیالیستی و کنترلِ کارگری

واقعیت این است که استقرارِ سوسیالیسم، یعنی مناسباتی مبتنی بر مالکیتِ اجتماعی و دمکراسیِ مشارکتی، به ایجادِ تغییراتِ گستردهِ بنیادی در کل جامعه بستگی دارد. در جامعهِ موردِ نظر، توده های مردم، در جایگاهِ گردانندهِ چرخِ اقتصاد (در عرصه های تولید و خدمات) و مدیرانِ آگاه و هدفمند برای ادارهِ جامعه در راستای نیازهای مشترکِ انسانی برنامه ریزی می کنند.

سبک‌های مختلف حافظه

سبک‌های حافظه در چندین شکل مختلف پیش می‌آیند، که دو نوع معروف آن حافظه اپیزودیک و حافظه معنایی می‌باشند. حافظه اپیزودیک خاطره فرد است از تجربه و وقایع زندگی‌ مرتبط با زمان و مکان مشخص. از سوی دیگر اما، حافظه معنایی ثبتی است از حقایق مجزا و آگاهی‌ که فرد از آن مورد به دست آورده است

بخش: 

انرژی پاکیزه

دلائل عقب ماندگی ایران از توسعه انرژی پاک

کمک‌های مالی کشورهای پیشرفته صنعتی جهان به کشورهای فقیر و در حال توسعه برای انطباق دادن اقتصاد این کشورها و دسترسی آن‌ها به تکنولوژیِ انرژی پاکیزه و در نهایت اصل کنترل و بازبینی تعهدات کشورها، هر5 سال یکبار به نحوی که اهداف نشست پاریس در آینده دچار چالش نگردد.

پيرامون وضعيت سياسی کشور بعد از برجام

صف آرائی در درون جمهوری اسلامی، سياست و رهيافت ما

در شرايط کنونی غلبه بر بحران اقتصادی، راه افتادن واحدهای توليدی و بهبود زندگی مردم به درجاتی با تعامل با جامعه بین‌المللی، گسترش مناسبات با اتحاديه اروپا، تنش‌زدائی با امريکا و رفع تحريم ها از يک سو و از سوی ديگر با برچيده شدن فضای بسته و امنيتی، تامين حقوق شهروندی و آزادی‌های سياسی و اجتماعی بستگی تام دارد.

شرکت در کارزار انتخابات با شعار «تغيير»

دومين بيانيه هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) در مورد انتخابات اسفندماه

نگاهی به تحرکات نیروهای سیاسی می توان گفت که جریان انتخابات هنوز به مجرائی که حزبیت و برنامه نیروها تعیین کننده نتیجه آن باید باشد، راه نیافته است. نه در میان نیروهای درون حکومت و نه در نیروهای بیرون از حکومت. ما در کنار فراخوان عمومی خطاب به تمامی فعالان سياسی مدنی مبنی بر اعلام کانديداتوری خود، برحزبيت و رقابت برنامه ها در انتخابات تاکيد داريم.

تراژدی، پیروزی در شکست بود

مارکسیستها اشاره میکنند که تراژدیهای مهم رئالیستی در زمان تحول تاریخی، شرایط بحران و انقلاب بوجود آمدند. قهرمان تراژدیک بین دوتضاد قرار دارد یعنی بین ضرورت وجبرتاریخی-سرنوشتی یا آزادی انتخاب واراده. هبل، ادیب آلمانی نوشت که تمام زندگی، مبارزه با خود، با جهان، با سرنوشت، یا طبقه، با دولت حاکم، با کلیسا و غیره است.

درخت توت جنگجوی کوچک

ما افغان‌ها صد‌ها سال است که در حال گورکندن‌ایم. هیچ نسل افغان نیست که برای کشته شده‌گان خود گور نکنده باشد. هر گوشه این خاک را که نگاه کنی، گور افغانی است که شهید شده است. یا خارجی‌ها آمدند گشتند وکشته شدند ویا خودمان. قومی با قومی، قبیله‌ای با قبیله‌ای، جنگ کردیم وکشته شدیم.

انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال

بحث این که پس از انقلاب چه اتفاقاتی باعث شد که مدافعان حقوق زنان نتوانستند یا نخواستند اقدام مشترک منسجم و پیگرانه ای را در برابر نرینه سالاری تئوکراسی به انجام برسانند؛ موانع پیش روی آنها چه بود؟ مقوله ای است که باید درجایی دیگر به آن پرداخته شود. چرا که بحث فعلی روی کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» است.

بخش: 

بولتن کارگری شماره 112

در اين شماره می خوانيد:
تحليل هفته: سزای اعتراض بە بیکاری و تبعیض گلولە نیست جناب سردار!
از تجربه ديگران: کار کودک، آموزش و گزینه‌های سیاستگزاری بخش (5)
اخبار خارجی:
- هلند: حذف یک چهارم مشاغل در بانک رابو
- بریتانیا: کاهش رشد دستمزدها: تنها 2 درصد بیشتر
چین: 5 نکته در مورد ناآرامی های کاری
کارگران ايران
- از ميان اخبار و رويدادهای جنبش کارگری درهفته گذشته
حوادث کار: تعدادی از کارگران پتروشیمی مارون در اثر انفجار در یکی از واحدهای این کارخانە مجروح شدند
گزارش: تداوم اعتراضات در واحدهای پتروشیمی بە رغم عقب نشینی مسئولین و کارفرمایان
و ...

دومین مجمع عالی حزب پادگانی در آستانه انتخابات

اما «بسيج» يک عملکرد شاخص دارد. عملکرد حزبی که به حزب پادگانی مشهور شده است. در کشوری که حزبيت توسط حکومت و روحانيت مورد لعن و نفرين است، حزب پادگانی گسترده ترين تشکيلات و پرشمارترين عضو را دارد.

گزارش برنامه پالتاک بمناسبت «16 آذر»

بمناسبت فرارسيدن «16 آذر»، روز دانشجو در ايران، گروه کار جوانان سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، برنامه پالتاکی با شرکت دکتر کاظم کردوانی، مهدی فتاپور و سيامک کلهربرگزار نمود. بخش هائی از اظهارات 3 سخنران اين برنامه، متنی است گزارش گونه که در اختيار خوانندگان محترم قرار می گيرد.

جنبش دانشجویی، دشواری ها و امکانات

مقایسه جوانان و دانشجویان امروز با جوانان و دانشجویان سال‌های قبل از انقلاب و یا حتی نسل های قبلی دانشجویی خطاست. روش‌ها و اشکال مبارزاتی و موضوعات مورد توجه دانشجویان، امروز با گذشته تمایزات بنیانی کرده و بدون چنین تمایزاتی نمیتوان در رابطه با موقعیت جنبش دانشجویی امروز نظر داد.

کردستان عراق، وجودی پارادوکسال

کردستان عراق متاسفانە وجود پارادوکسال خود را بە میان کردهای ایران هم تسری دادە است. در حالیکە خود ناتوان از حل مسئلە مناقشە خود با دولت مرکزیست، اما با جذب احزاب کرد ایرانی بە خود و امید این احزاب بە گرفتن نیرو از آنجا برای حل مسئلە کردها در ایران، عملا موقعیت جنبش کردستان ایران را در کل ایران بە نوعی بە حاشیە راندە است.

بخش: 

نگاهی به وضعیت حقوق بشر در ایران و جهان

به مناسبت67 سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق بشر

از همین جاست جنبش برابرطلبی زنان، اقلیتهای قومی و مذهبی، همجنس گرایان، همه ی این موارد علیرغم اعلام سیاست های چند فرهنگی و لیبرال گروه هائی که قدرت مالی و سیاسی ندارند و نصف جمعیت انسانی یعنی زنان هنوز که هنوز است برای برابری حقوق خود با مردان، قوم حاکم و یا مذهب مسلط مبارزه می کنند.

آیا فضای انتخابات می‌تواند فرصتی برای ائتلاف مدنی باشد؟

تجربه سال‌های گذشته نشان داده که احتمالِ گشایشی حداقلی در فضای اجتماعی و سیاسی وجود دارد. نه به دلیل آنکه صاحبان قدرت تغییری جدی در رفتارشان ایجاد می‌شود یا نسبت به ماهیت آن‌ها توهمی داشته باشیم. بلکه از آن روی که تعارض و تضادهای درونی‌شان آن‌ها را به این سمت سوق می‌دهد تا برای کنار زدن حریف از میدان، تبلیغات و سروصدا راه بیاندازند.

نشست پاریس، و مانیفست"کنش برای توقف جنایات اقلیمی"

سران دولت های بزرگ به مقتضای نیازهای خود این توافق را با لفاظی هائی چون یک گام تاریخی و نقطه عطف بزرگ ستودند، اما بیشتر برای رهائی از فشارسنگین افکارعمومی و خشم جنبش های اعتراضی نسبت به بی عملی دولت ها و کاستن از دامنه بی اعتمادی به قابلیت های خود در حل معضلات و بحرانی که مستقیما از عملکرد آن ها ناشی شده است.

بازهم حکم اعدامی دیگر و باز هم بی عدالتی دیگر

بیانیه کارزار لگام در مورد حکم اعدام آقای محمد علی طاهری

اخیرا که حکم 5 ساله ایشان رو به اتمام است، بار دیگر و بر خلاف تمامی موازین حقوقی و بدون برگزاری دادگاهی علنی و عادلانه، ایشان را متهم به ارتداد، و محکوم به اعدام کرده اند.

خاستگاه هوش انسان

انتخاب جنسی‌ به نوبه خود باعث شتاب در روند تکامل انسان به موجودی هوشمند شد. بنا به این تئوری، موتور محرکه گسترش هوش انسان، زنانی‌اند که مردانی را انتخاب کردند که می‌توانستند به استراتژی فکر کنند؛ رهبر قبیله شوند و دیگر مردان را دور بزنند؛ که لازمه آن نيز داشتن مغزی بزرگ بود.

بخش: 

توافق چپ ایران به کجا رسید؟

سال دوهراز و پانزده را در حالی به پایان می‌رسانیم که نه تنها مسببین شکست این پروژه از پذیرش مسئولیت تاریخی یک چنین رفتاری در غذاب وجدان نیستند، بلکه با اعلام آخرین گزارش نشست نمایندگان پروژه وحدت چپ، احتمال صورت گیری کار مشترک در این زمینه را در سایه روشن های نامعلومی به ناکجا آباد رجعت داده اند.

نظری بر فلسفه شرق میانه در قرون وسطی

یکی از این کارهای عمده تشکیل کتاب خانه های معتبر در شهرهای بزرگ مثل بخارا، اصفهان و بغداد و غیره می باشد. شاید معتبرترین این کتابخانه‌ها در بغداد، محل حکومت خلافت عباسی بود که در آنجا نفیس ترین و وسیع‌ترین میزان کتب نگهداری می شدند. اما کار عمده این کتاب خانه ها فقط نگهداری کتاب ها نبود، بلکه در روزهایی که اروپا در تاریکی کتاب سوزان کلیسا فرو رفته بود، کتاب خانه هائی مثل بغداد، به ترجمه آثار علمی، فرهنگی و فلسفی یونان قدیم، روم و غیره از زبان‌های اصلی به زبان عربی می پرداختند.

بخش: 

اسارت زنان

فرهنگ ما، به مانند تمام فرهنگ‌های دیگر، همه وسائلی را که در اختیار دارد به کار می‌اندازد تا افرادِ هر دو جنس را به رفتاری کاملاً مطابق با‌ارزش هایی که حفظ و انتقالشان را مهم می‌داند عادت دهد. به عبارتی دیگر، هدفِ همانند سازیِ کودک با دیگر افرادِ هم جنسِ خودش به سرعت برآورده می‌شود و در این میان هیچ عاملی وجود ندارد تا بتوان با استناد بدان نتیجه گرفت که این پدیده پیچیده، ریشه‌های زیست شناختی دارد.

بخش: 

حق شرکت زنان سعودی در انتخاباتی محلی

به مناسبت حق شرکت زنان سعودی در انتخاباتی محلی در سراسر عربستان یکی از روزنامه های مهم صبح ، کثیرالانتشار و منسوب به چپ دانمارک مصاحبه ای را با یک بانوی مقیم سعودی انتشار داده، که هم از نظر مضمون و هم کیفیت حائز اهمیت است. شما را به خواندن ترجمه این مطلب دعوت می کنم.

اعتراض متحدانە در پتروشیمی، باعث عقب نشینی مسئولین دولتی شد!

طبیعتاً اگر آن‌طور کە این مسئول دولتی مدعی است، قبل از اعتراض کارگران، با خواستە‌ی اصلی آنان موافقت شدە بود، ضرورت این اعتراض نیز شاید وجود نمی‌داشت. با این حال گذشتە از نادرست و مبهم بودن ادعای این مسئول دولتی، خود این واکنش نشان می‌دهد کە این یک عقب‌نشینی است کە نتیجە‌ی همین اعتراض متحدانە است.

بخش: 

بولتن کارگری شماره 111

در اين شماره می خوانيد:
تحليل هفته: اعتراض متحدانە در پتروشیمی، باعث عقب نشینی مسئولین دولتی شد!
از تجربه ديگران: کار کودک، آموزش و گزینه‌های سیاستگزاری بخش (4)
اخبار خارجی:
- هند: نیاز به بازاندیشی تغییرات قانون کار
- اسپانیا: نامنعطف‌ترين شرایط کار در اتحادیه‌ی اروپا
برزیل: دو هفته اعتصاب در پرنامبوکو
کارگران ايران
- از ميان اخبار و رويدادهای جنبش کارگری درهفته گذشته
صدای کارگر: خصوصی‌سازی را متوقف کنید

گزارش:
- اعتصاب کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر
- پیاده روی دستجمعی فرهنگیان در همبستگی با محمود بهشتی لنگرودی

بحران رمان، بحران فرهنگ و ادبیات است

لحظه تولد رمان را گاهی تنهایی نویسنده می‌دانند، یعنی زمانی‌که نه کسی می‌تواند به اوکمک کند و همدمش شود ونه او می‌تواند راهنمای آدم محتاج دیگری گردد چون در عصر جدید او امکان صحبت و تماس با دیگران را از دست داده است.

چرا هموطنان در مقابل «رنج بلوچستان» بی تفاوت‌اند؟

شیوه رفتار با بیماران فقیر در سیستان و بلوچستان بسیار بدتر از بقیه نقاط ایران است. زندانی کردن بیمار و عدم ترخیص و یا گروگان گیری جسد بدلیل فقر و عدم توانایی مالی در پرداخت هزینه های بیمارستانی در استان سیستان و بلوچستان به معضل بزرگی تبدیل شده است.

تولید برق از انرژی خورشیدی از راکتور های اتمی پیشی گرفت

برای نخستين‌بار در کشور آلمان

در ماه ژوئيه گذشته میزان تولید انرژی خورشیدی در کشور آلمان برابر با انرژی اتمی گزارش گردیده است. یک مرکز پژوهشی برای سیستم‌های انرژی خورشیدی در آلمان اعلام کرد که در ماه گذشته ۵.۱۸ میلیارد کیلووات ساعت انرژی تولید کرده است و این درست برابر با میزان تولید راکتور های اتمی است.

صفحه‌ها