فوریه 2016

سوراخی که حفره شد!

طبقه کارگر ایران از فقدان تشکل های راستین خود به شدت رنج میبرد، روزی نیست که در گوشه و کنار این کشور از عدم پرداخت مطالبات کارگران خبری نرسد، اخراج های مداوم و بی حساب و کتاب، به زندان کشیدن رهبران کارگران بدلیل یک اعتصاب معمولی و.... به امری عادی تبدیل شده است .

به یاد قهرمانان خاموش خلق: رهروان صبح امید! به مناسبت 7 اسفند ماه، سی و دومین سالگرد تیرباران ناخدا افضلی و یاران

بە دنبال یورش گزمگان امنیتی جمهوری اسلامی به حزب ما و برپایی نمایشات مشمئز کننده تلویزیونی و سپس تشکیل بیدادگاه های نظامی، به ریاست ری شهری جنایتکار (نامزد لیست «امید» اصلاح طلبان برای مجلس خبرگان) و همکاری علی یونسی، مشاور حسن روحانی، در روز ۶ اسفند ماه سال ۱۳۶۲، ده تن از اعضای حزب که در میان آنها برخی از برجسته ترین فرماندهان ارتش و قهرمانان دفاع میهنی، به همراه چند تن از کادرهای مجرب و پرسابقه توده ای حضور داشتند، به جوخه اعدام سپرده شدند

مصاحبە بهروز خباز با محمد مالجو

مالجو:
در زمان دولت اصلاحات، ابتدا گارگاە های ٥ نفرە بە مدت سە سال از شمول قانون کار خارج شد، پس از سە سال آقای عارف معاون رئیس جمهور کارگاە های دارای ١٠ نفر کارگر را نیز از شمول قانون کار خارج کرد

بخش: 

بولتن کارگری شماره 122

در این شماره می خوانید:
تحليل هفته: راە دشوار کارگران پس از انتخابات
از تجربه ديگران: کار اجباری – (بخش هفتم) کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های صنفی – مه ۲۰۰۸
اخبار خارجی:
- آرژانتین: رییس‌جمهور جدید در برابر اعتصابات سراسری قریب‌الوقوع کارگران بخش دولتی
- کره جنوبی: خطر کاهش اعضای اتحادیه‌های کارگری
- بریتانیا: کنگره‌ی اتحادیه‌های کارگری: رفراندوم اتحادیه‌ی اروپا تهدیدی برای حقوق کار
- از ميان اخبار و رويدادهای جنبش کارگری درهفته گذشته
حوادث کار: کشته و مصدوم شدن 5 کارگر در نفت شهر
- اطلاعیه‌ها: بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در ارتباط با صدور حکم سنگین زندان برای اسماعیل عبدی دبیر کل کانون
صدای کارگر: بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد در رابطه با حداقل دستمزد سال ۹۵
گزارش:
- موج جدید علیه اتحادیه های کارگری
- نامۀ کنفدراسیون بین المللی کارگران حمل ونقل (آی تی اف) به روحانی

به دلیل پیگیری مطالبات کارگران، از کار بیکار شدم

نایب رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام

به گزار ش خبرنگار ایلنا، «عباس رضایی»، نایب رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام است که در تاریخ ۲۹ مهر ۹۲ تاکنون به‌دلیل اعتراضات کارگری و رسانه‌ای شدن آن، ابتدا از ورود به محل کارش منع و در نهایت با شکایت کارفرمایش در اخراجی که هنوز ادامه دارد به سر می‌برد.

بخش: 

سرمایه داری نئولیبرال و بحران های امروز جهان( 1)

در پی شکست نئو لیبرال ها در آمریکای لاتین، مدل توسعه سیاسی- اقتصادی جدیدی در ونزئولا، بولیوی، و اکوادور و همچنین در برزیل، آرژانتین و اروگوئه باعث تحول اجتماعی و رشد و توسعه اقتصادی گشته و از میزان فقر و بیکاری تا حدودی کاسته است.

تبدیل و تغییر" چگونه اتفاق می افتند ”

انتقال این یک کاسگی "دولت (استیت) و "حکومت" (گارونمنت) به دنیای صنعتی، از یکسو، یک ادراک اشراق گرایانه ازامر اجتماعی یا گرایش ضد تاریخیگری میباشد، واز سوی دیگر، مانع شکلگیری دموکراتیک و عدالت جویانه یا گذاراز جمع به جامعه، میشود- ضعف مرکزی چپ ایران ...

چرا هموطنان در مقابل "رنج بلوچستان" بی تفاوت هستند؟

اما این فاجعه تلخ و ناگوار درچابهار و گروگان گیری جسد توسط بیمارستان و بی مبالاتی غیر حرفه ای و مجرمانه کادر پزشکی و پرستاری، که همزمان با "حادثه بخیه" در اصفهان صورت گرفته بود مبین تبعیض و نارواگزینی می باشد که در فرهنگ استبداد زده ما نهادینه شده است.

رفرماسیون اسلامی؟ (بخش آخر)

فشردۀ کلام این که اسلام "رفرماسیون"های بسیاری، از جمله رفرمهای لیبرالی و عقلائی، را پشت سر گذاشته است. اما این رفرمها، چنان که گفته شد، چندان جذابیتی برای بسیاری از مسلمانان امروزی ندارند. مسلمانانی که به ایده های لیبرال گرایش می یابند، به احتمال قوی به سکولاریسم و مسلمانی صوری روی خواهند آورد.

گزارش مراسم بزرگداشت بنیان گذاری جنبش فداییان در برلین

سازمان ما در برلین به مناسبت بزرگداشت بنیان گذاری جنبش فداییان مراسمی را در شهر برلین برگزار کرد.
برگزاری این جشن مصادف شد با دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان. سازمان ما در برلین به همین مناسبت از رفقا فرخ نگهدار و بهزاد کریمی که با دو منظر و نگاه متفاوت به مسائل ایران و پیرامون انتخابات آتی نظر دارند, دعوت به عمل آورد.

نبايد به "حداقل خواهی" تحميل شده، تن داد!

پيرامون مواضع سازمان در انتخابات مجلس شورای اسلامی

برای سازمان ما شکل گيری اقليتی در مجلس که با بلوک حاکم همراه نشود، با فساد مبارزه کند، برای آزادی زندانيان سياسی و برداشتن حصر بکوشد، برای لغو قوانين ضدزن گام بردارد، از آزادی بيان و رسانه ها و حقوق شهروندی دفاع نمايد و ار حقوق و مطالبات کارگران، زحمتکشان، معلمان و پرستاران حمايت کند، حائز اهميت است. ولی ليستی که به پيشبرد چنين برنامه ای متعهد شود، ديده نمی شود.

نە این درماندگی نیست، حفظ هویت و عین خرد سیاسی است!

پیرامون انتقاد رفیق محمود کرد

رفیق محمود کرد، در نوشتەای با نام بیانیه سازمان، بیان درماندگی سیاسی است" کە در سایت کار آنلاین منتشر شدە، موضع سازمان فداییان خلق ایران در قبال انتخابات مهندسی شدە، مجلس شورا و خبرگان را مورد انتقاد قرار دادەاند و افزون بر آن بە این بهانە سخت بە سیاست های پیشین سازمان در ارتباط با انتخابات مجالس خودی ها ی نظام، اتهامات ناروایی وارد کردە وعجیب تر آنکە مواضع خودش را بە مواضع همە اعضا و هواداران سازمان در داخل کشور تعمیم دادە و ادعاهای از طرف آن ها نمودە کە حقیقت ندارد.

بیانیه سازمان، بیان درماندگی سیاسی است

...آنها به نیروهای سازمان توصیه میکنند که در انتخابات شرکت نکنند اما از آنجائیکه خوشبختانه تا این حد از آگاهی سیاسی برخوردارند که بدانند عدم شرکت در انتخابت مجلسین به معنی برد همان جریان فاسد و ارتجاعی درون قدرت سیاسی است ومسئولیت اخلاق این خطای سیاسی سنگین گریبان همه ما از جمله رهبران سازمان را خواهد گرفت به تناقض می افتند ،،،

نژاد یا طبقه: آیا برنی باید انتخاب کند؟

او توضیح داد که اگر چه مبارزه برای افزایش مزد به 15 دلار برای هر ساعت و گسترش حقوق اتحادیه هابرای بر خورد با نژاد پرستی کافی نیست، اما افریکو-امریکن ها "وقتی که اقتصاد بد است به صورت نامناسبی تحت تاثیر" قرار می گیرند.

گفتگو با بهروز خليق (٢) مسئول هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

پيرامون انتخابات مجلس شورا، مجلس خبرگان و مواضع سازمان

اصلاح طلبان و حاميان آن ها تن به اين حداقل داده اند. ما به عنوان نيروی اپوزيسيون نمی خواهيم به "حداقل" بلوک قدرت تن بدهيم. نيروی وسيعی هم در جامعه وجود دارد که حاضر نيست در زير خط قرمزهای ولی فقيه حرکت کند و با موج راه افتاده همراه شود. برای ما حفظ سيمای اپوزيسيون تحول طلب که حاضر نيست به حداقل های حکومت تن دهد، از اهميت برخوردار است.

بخش: 

گفتمان مقاومت چگونه ساخته و پرداخته می شود؟

پاسخی به برخی پرسش ها، پیرامون انتخابات!

در اتخاذ سیاست اگر بخواهیم منصفانه سخن بگوئیم، می بینیم هم مخالفانی که توصیه به شرکت می کنند، به واقعیاتی توجه دارند و هم، کسانی که روی برتافتن از این انتخابات را پی می گیرند، حرف هائی برای گفتن دارند. چون در همین انتخابات با همین مختصات تنگ و ناعادلانه، امکان دخالت مردم باز منتفی نیست. از آنسو، کسانی که شرکت در انتخابات را مفید نمی دانند و به نفی آن رسیده اند، سقف آزادی را نمی خواهند به اندازه ای کوتاه بگیرند و چنان خم شوند که مردم نتوانند کمر راست کنند.

بخش: 

آیا «سرمایهٔ» توماس پیکتی، کوششی است برای به‌روز کردنِ «سرمایهٔ» کارل مارکس؟

سؤال اساسی‌ای که پیکتی نمی‌پرسد این است که: آیا تمرکزِ عظیم سرمایه و سودِ آن در سی سال گذشته- که در سال‌های رکودِ اخیر تشدید هم گردید- رابطهٔ مستقیمی با سقوطِ متقابل [همزمانِ] درآمدهای کارگران دارد یا خیر؟ اولی به‌سختی می‌تواند بدون این دومی توضیح داده شود. مارکس بر این باور بود که، انباشتِ دائمیِ ثروت سرمایه بر پایهٔ بهره‌کشیِ دائمی بارآوریِ نیروی کار قرار دارد.

پیام تبریک به مناسبت درخشش تیم‌های ورزشی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا

ما این پیروزیها را که قبل از هر چیز نشان از استعداد درخشان و میل به پیروزی ورزشکاران میهنمان دارد را به مردم , ورزشکاران , مربیان و جامعه ورزشی تبریک گفته, همراه با آنان از این پیروزی های ارزنده شادمانیم و سرفرازی و موفقیت ورزشکاران میهن را در میادین بین المللی آرزومندیم
گروه کار جوانان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت )

کار روزنامه ای شماره 51

در این شماره می‌خوانید:
- بيانيه پيرامون انتخابات ٧ اسفند ماه
- ما بر انتخابات برنامه محور تاکيد داريم!
- علیه کالائی کردن آموزش
- شرکت در انتخابات مجلس خبرگان با کدام پراگماتیسم؟
- محاکمات کارگری و سکوت مدعیان نمایندگی کارگر!
- هلنیسم قدرت سیاسی در ایران
و ...

از چنین ملتی چگونه باید توقع حافظه تاریخی داشت؟

در کجای جهان، در قرن بیستم، اگر فرّخی یزدی (غرض شخص او نیست، بلکه منظور شاعری آزاده و میهن دوست و شجاع از طراز اوست) کشته می‌شد، کسی از گورجای او بی‌خبر می‌ماند؟ نمی‌دانم شما تاکنون به این نکته توجه کرده‌اید که هیچ‌کس نمی‌داند جای به خاکسپاری فرخی یزدی کجا بوده است؟

نگاه افراد به استدلالات دیگران‌

هر چند که بسیاری از انسانها بر این تصوراند که موجودات منطقی هستند و اینکه پشت سر استدلالاتشان دلایلی وجود داردکه خوب راجع به آن فکر شده، اما آزمایشات شناختی‌ بسیاری نشان می‌دهد که ضرورتا اینطور نیست.

بخش: 

ترسِ دشمنانِ مردم‌سالاری از ۷ اسفند

چنین است که می‌بینیم از سال ۱۳۸۴ به این سو در بسیاری از این انتخابات‌ها، به ویژه در انتخاباتِ پیشِ رو، موضوعِ اصلیِ موردِ دعوا خودِ مردمسالاری است. در پسِ شعارهایِ رنگارنگ و جورواجورِ علنی، دعوا در حقیقت بر سرِ این است که مردم و حکومت چه رابطه‌ای با هم دارند.

بيانيه شورای مرکزی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) پيرامون انتخابات ٧ اسفند ماه

شرکت در انتخابات مجلس در درجه اول با معرفی کانديداها، ارائه ليست و برنامه و يا دفاع از ليست و کانديداهای معين، معنی پيدا می کند. ما امکان کانديداتوری نداشته ايم و ليست  قابل دفاع با برنامه ای که مطالبات دمکراتيک مردم را بازتاب دهد، ارائه نگرديده است. برای سازمان ما امکان مشارکت در انتخابات مجلس فراهم نيست و سازمان از هيچ يک از ليست های موجود انتخاباتی حمايت نمی کند.

سخنرانی شهناز نیکوروان در سمیناررابطە جنبش زنان و جنبش کارگری

این مساله که باید تشکل مستقل زنان را برای برابری به وجود آورد، سرلوحه بحث های فمینیستی است. کمتر می توان فهمید که “تشکل مستقل” یعنی چه؟ آیا این بحث ماحاصل ایدئولوژی تقسیم و زنانه ومردانه کردن همه جنبه های اجتماعی وسیاسی مسلط بر جامعه ما نیست؟

بخش: 

فشار بر کارگران ایران محکوم است

کنفدراسیون بین المللی کارگران حمل ونقل (آی تی اف) در نامه ای خطاب به رییس جمهور که در تاریخ 19 فوریه 2016 منتشر شده این موج جدید علیه اتحادیه های کارگری را محکوم کرد و خواستار اعطای کامل آزادی های مدنی برای داوود رضوی و ابراهیم مددی شده تا آنها بتواند به فعالیت اتحادیه ای و کارگریشان بپردازند.

بخش: 

بولتن کارگری شماره 121

در اين شماره می خوانيد:
تحليل هفته: محاکمات کارگری و سکوت مدعیان نمایندگی کارگر!
از تجربه ديگران: کار اجباری – (بخش ششم) کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های صنفی – مه ۲۰۰۸
اخبار خارجی:
- امریکا: خشم کارگران بابت انتقال کارخانه‌شان به مکزیک
بریتانیا: سازمان بین‌المللی کار از دولت بریتانیا خواست در لایحه‌ی اتحادیه‌های کارگری تجدید نظر کند
- اروپا ، بروکسل : تظاهرات فولادکاران اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل علیه واردات ارزان از چین
- از ميان اخبار و رويدادهای جنبش کارگری درهفته گذشته
- امسال به حقوق بازنشستگان تنها ١٥٪ اضافە شد!
حوادث کار: افزایش40درصدی جان باختگان حوادث کاری در استان ایلام!
- اطلاعیه‌ها: ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد سوم اسفند ۹۴در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ محاکمه می شود
صدای کارگر: درآمدی بر فرهنگ تشکل پذیری معلمان

در انتخابات دو مجلس "خبرگان" و "شورای اسلامی" شرکت نمی کنیم

خطاب به هموطنانی که قصد شرکت دارند!

اجتناب از رفتن پای صندوق این "انتخابات"، نه گفتن است به نظارت استصوابی، مخالفت با شورای نگهبان و ایستادن در برابر ولایت فقیه به منظور پس نشاندن آن. با چنین نگاهی، سخن مشترک ما اینست:

رژیم راًی مردم را برای نمایش و کسب مشروعیت می خواهد

تنها راه این رهایی پشت کردن به رژیم حاکم و تنها گذاردن آن در جامعه است، یعنی آغاز نافرمانی مدنی، به همه ی شکل های ممکن آن یعنی تحریم ابتکارات حکومتی و عمل نکردن به دستورهای دولتی در همه ی موارد ممکن.
تحریم انتخابات یکی از نمایان ترین و کم خطرترین اشکال تحریم رژیم و نافرمانی مدنی از آن است.

دو هدف مهندسین انتخابات جاری!

بر این اساس برای اولین بار در حکومت جمهوری اسلامی، وجهه فرمایشی انتخابات بر دیگر وجوه آن، یعنی غیر دمکراتیک، ناسالم و غیر رقابتی بودنش، می چربد. اینبار با "دقت ریاضی" ترکیب و سهم هر یک از جناح های اصلی نظام در این دو مجلس، قبل از رای گیری مشخص شده است.

بخش: 

واکاوی شرایط برگزاری انتخابات اسفند94 مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران

از زمان پایان جنگ تا کنون، نتیجه ی هیچ انتخاباتی، پیش از رأی گیری، چنین روشن نبوده است.
رهبر آینده، هم اکنون در مراکز قدرت در حال برکشیدن است و فقط به یک نمایش انتخاباتی نیاز است

آزادسازی انتخابات: گامی به سوی انتخابات آزاد

فساد و انحطاط و عدم کارآئی نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی اکنون بیش از همیشه برای همگان روشن شده و برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه می‌رود که به یک خواست عمومی جامعه مدنی ایران تبدیل شود.

شرکت در انتخابات مجلس خبرگان با کدام پراگماتیسم؟

"کاربرد قدرت در تعقیب موفقیت آمیز اهداف خاص و دست یافتنی" معنای زمخت و خشنی از مفهوم پراگماتیسم است که در آن هر اصولیتی در سیاست نفی می شود، هدف توجیه گر وسیله، و حقیقت برابر با سودمندی. ایدۀ شرکت وسیع در انتخابات مجلس خبرگان با هدف ممانعت از انتخاب سه کاندیدای راست افراطی یعنی جنتی، مصباح و یزدی در این انتخابات به وسیلۀ دادن رأی هماهنگ به هر کاندیدای دیگری، از جمله به کسانی چون دری نجف آبادی و ری شهری، نمونه ای تیپیک از پراگماتیسم به معنای زمخت و خشن آن است.

ما بر انتخابات برنامه محور تاکيد داريم

برنامه انتخاباتی خود را اعلام کنيد!

با آگاهی از غيرآزاد و غيردمکراتيک بودن انتخابات و مهندسی و چينش انتخابات توسط بلوک حاکم و صرفنظر از موضع ما نسبت به انتخابات ٧ اسفند، ما به مثابه سازمان سياسی برنامه محور، انتخابات را فرصتی برای طرح شعارها، مطالبات و ارائه برنامه می دانيم و از ائتلاف های شکل گرفته و از کانديدهای منفرد می خواهيم که برنامه و شعارهای خود را ارائه دهند، امکانات و موانع پيشبرد برنامه هايشان را برشمرند و التزام برای پيشبرد آن را در مجلس اعلام نمايند.

بیانیه دربارۀ مزد حداقل

این مبارزه همچنین باید با مبارزه برای بهبود شرایط کار، پشتیبانی از کارگران بیکار، مبارزه برای برابری کامل زنان و مردان کارگر در زمینه های مربوط به مزد، استخدام، تصدی مسئولیت ها و غیره و مبارزه برای آزادی اجتماعات، تظاهرات، راه پیمائی، اعتصاب، آزادی بیان، آزادی زندانیان سیاسی و آزادی کارگران و معلمان زندانی همراه باشد.

بخش: 

محکومیت رفتار مسئولین با عیسی سحر خیز

گزارشگران بدون مرز در بیانیه امروز ۲۶ بهمن (۱۵ فوریه) خود گفته "به هیچ عنوان نباید جان این روزنامه‌نگار در خطر قرار گیرد" و از مقام های ایرانی خواسته سلامت آقای سحرخیز را تضمین کنند.

کارگران وانتخابات

...منافع کلی طبقه کارگر ایجاب می کند که مجلس آینده همسو با دولت فعلی نباشد. در زمینه مقوله دموکراسی بورژوایی هم که مبتنی بر اصل تکثر یا پلورالیسم است یعنی همان جامعه چند صدایی، مطلوب آنست که عناصر سیاسی تنها از یک طیف نباشند.یعنی جریانات غیر همسو میتواند ترمزی باشد علیه بعضی سیاستهای تندروانه دولت در زمینه اقتصادی

ساعت نامرئی بدن

این ساعت، بدن انسان را در طول روز به حالت بیدار، خواب آلوده در ساعات شب، و گرسنه به هنگامی که فرد بر حسب عادت میل به غذا پیدا می‌کند نگاه می‌دارد، در روند کنترل تقسیم سلولی، رشد استخوان و تعمیر و ترمیم عمومی بدن نقش بازی می‌کند.و ...

بخش: 

مکاتب ادبی،- آنهایی که نام شان را رقصیدند

ناتورالیسم فلسفی یک جهانبینی بود که دلیل هرچیزی را درطبیعت می جست و نه در آسمان. ناتورالیسم درزبان لاتین یعنی طبیعت گرایی ولی درتاریخ ادبیات به مکتبی میگویند که به انتقاد از عواقب صنعتی شدن چوامع سرمایه داری در طول قرن 19 پرداخت .

ادعای انفعالی بودن تاکتیک تحریم و چندگزاره غلط!

اگر تحریم درمیان مخالفان نظام و تحریم کنندگان زمینه دارد، که دارد و اساسا آن ها کاری جز این نمی کنند و از قضا خودفرج سرکوهی نهایتا باعدم شرکتش همین کار را می کند، پس برای آن ها ذاتا و به لحاظ محتوائی یک تاکتیک فعال است، گو این که می توان و باید این محتوا را

علیه کالائی کردن آموزش

از بودجۀ دستگاه های امنيتی، نظامی، تبليغات و کمک به متحدان منطقه ای به نفع آموزش بکاهید!
اکنون دولت روحانی می خواهد نظام آموزشی ایران را از همین حد هم که هست تجاری تر کند. ما مخالف کالائی کردن آموزش ایم. ما همه کسانی را که دغدغه تخفیف بحران های اجتماعی، افزایش رفاه، گسترش آموزش، گسترش اشتغال و کاهش نابسامانی های اجتماعی را دارند فرا می خوانیم علیه تبدیل آموزش عمومی به کالا اعتراض کنند. آ

اختلاف بر سر چیست؟

پیرامون سفر روحانی به فرانسه

بی جهت نیست که عموم جریانات سیاسی ایران، بیش از آنکه بر اشترکات متکی شوند تا در میدان های بزرگ حرکت کنند، همیشه در حال کشف اختلافات، پررنگ کردن مرزها، صف آرائی بر اساس تفاوتها و ستایش جدائی ها هستند. بر این باورم که تا تحول مثبتی در ذهن و فکر و عمل مان ایجاد نشود، ارتجاع بر ما حکم خواهد راند و چنگال استبداد گلویمان را خواهد فشرد. در چنین وضعی چگونه انتظار داریم مردم کشورمان از ترس هیولای "بدتر" دست به دامن "بد" نشوند و بساط ارتجاع و استبداد حاکم از بام میهن مان، برچیده شود؟

بررسی جرائم زنان

زندان زنان

هدف نگارنده همانا بررسی کلی نسبت به جرائم زنان، زندان زنان و نقش آن در جامعه پذیری زنانِ متخلف و کارکردهای منفی مجازات زندان و ایضاً ضرورت به کارگیری روش‌های جایگزین زندان با هدف اصلاح و بازپروری است

صفحه‌ها