دسامبر 2018

سیاست حزب چپ ایران (فدائیان خلق) پیرامون تشکیل بلوک چپ، اتحاد نیروهای جمهوریخواه، همکاری و اتحادعمل

سیاست ما مبتنی بر همکاری و اتحاد نیروهای جمهوریخواه دموکرات و سکولار برای عقب نشاندن حکومت در این و یا آن حوزه به سود روندهای دموکراتیک و تامین مطالبات مردم و گذار از جمهوری اسلامی به جمهوری دموکراتیک و سکولار به اتکاء نیروهای سیاسی و مدنی و جنبش های اجتماعی است.
اتحاد ما با نیروهای جمهوریخواه و دموکراتی است که برگذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی تاکید دارند، مخالف حکومت اقتدارگرا و تمامیت خواه و آلترناتیوسازی توسط دولت های خارجی و اتکاء اپوزیسیون به آن ها برای پیشبرد تحولات سیاسی کشور هستند و به مبارزه خشونت پرهیز باور دارند.

«انقلاب، چقدر ما آن را دوست داشتیم» - بخش دوم

سرنوشت دو انقلاب

و در نهایت انقلاب ۶۸ صدای آنانی بود که هیچ بودند و می‌خواستند همه چیز شوند. برخی، مانند زنان، به گوشه‌ای از خواسته‌های خود رسیدند اما تا همه چیز شوند راه طولانی باقی است. در ایران نیز زنان و جوانان از همان ابتدا با شوق بسیار در انقلاب شرکت کردند. برخی به بسیاری از آرزوهای خود رسیدند اما این برخی، اقلیت روحانیت حاکم بود و نه اکثریت زنان و جوانان و یا توده عادی مردم.

احکام زندان برای محمد حبیبی باید لغو گردد!

ما اطمینان داریم کە معلمان و کارگران و سایر اقشار عدالت خواە در مقابل این احکام نامردمی ساکت نخواهند نشست و بە حکومت اجازە نخواهند داد کە بە رفتارهای سرکوبگرانە اش ادامە دهد. آزادی رهبران سندیکایی و مدنی و سیاسی در حال تبدیل شدن بە یک خواست عمومی است و در حد شعار باقی نخواهند ماند.

اسماعیل را تنها نگذاریم!

اسماعیل بخشی در بیست و پنج روز بازداشت، به اشکال مختلف شکنجه شده است. روزهای اول او را به سیاق آنچه که روزگاری ساواک می‌کرد و بعدها وزارت اطلاعات الگوبرداری کرد، با کابل زده‌اند. حین دستگیری با باتوم و شوکر به بیضه‌هاش ضربه زده‌اند. در روزهای بعد با داروهای توهم‌زا ارتباط او با جهان واقعی را قطع کرده‌اند. گویی سرمایه‌داری نامتعارف حاکم بر ایران تمام بغض و کینه‌ی خود از کارگران آگاه را بر سر اسماعیل خالی کرده‌ است. اما سبب شکنجه‌ی اسماعیل بخشی، نمایندگی هفت هزار کارگر معترض نیشکر هفت‌تپه بوده است. «اسماعیل بخشی» اسم خاص مطالبه‌ی «نان، کار، آزادی، اداره‌ی شورایی» توسط چند هزار کارگر در اهواز و البته شهرهای دیگر ایران است.

مهم‌ترین وظیفه‌ی کنونی همه‌ی نیروهای ترقی‌خواه ایران چیست؟

اما نکته‌ی مرکزی این چالش چگونگی برخورد حاکمان است. آنان در مقابل خواسته‌ی بحق کارگران به نیروهای نظامی و امنیتی متوسل شدند و با دستگیری شبانه‌ی کارگران نشان دادند هیچ تغییری در سرشت و عملکردشان پدید نیامده است؛ و نظام ولایت فقیه همچنان حامی سرسخت غارتگران و مافیای خصولتی در مقابل زحمتکشان است.
امروز کارگران شرکت ملی فولاد و طرح نیشکر هفت تپه پیش‌تازان جنبش کارگری کشور هستند و همبستگی با آنان و فراهم کردن راه‌های هم‌یاری با این پیش‌تازان خستگی‌ناپذیر در واحدها و کارخانه‌های دیگر از مهمترین وظیفه‌های کنونی مردم دربند کشور ماست که نمی‌توان و نباید از آن غافل ماند.

بخش: 

به بهانه انتشار گزارش عفو بین الملل در مورد کشتار بزرگ زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

توصیه های جامع طرح شده در گزارش عفو بین الملل از اهمیت عملی و حقوقی برخوردار و شایسته آن است که مورد توجه فعالین حقوق بشر ایرانی و غیر ایرانی قرار گیرد. این توصیه ها خطاب به سه نهاد نوشته شده است: ۱) مسئولین جمهوری اسلامی ایران؛ ۲) ارگان های سیاسی سازمان ملل متحد؛ و ۳) کشورهای عضو سازمان ملل متحد.

کاک محسن سلامی از میان ما رفت

کاک محسن سلامی، یکی از یاران قدیمی سازمان ما در سالهای ٥٩ و ٦٠، پس از دو دهە مقاومت علیە پیامدهای مریضی سکتە مغزی و بیماری کلیوی در تاریخ ٢٨ آذرماە تسلیم بە مرگ شد و زندگی را در سن ٦٢ سالگی بدرود گفت. او انسانی شریف و اجتماعی بود، و در میان مردم از جایگاە و احترام خاصی برخوردار بود.

ضمن تسلیت بە خانوادە رفیق محسن و مردم شریف بانە، یاد او را گرامی می داریم و بر مزار او دستە گلی از وفا و قدردانی می نهیم.

دبیرخانە سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

بخش: 

رمانتیسیسم سیاسی در ایران- قسمت اول

تاملی بر اتوپیسم

چندی قبل، شماره‌ای از نشریه میهن به بررسی موضوع «تحول‌خواهی، براندازی، اصلاح‌طلبی» اختصاص داده شده بود که در آن بسیاری از صاحب‌نظران اپوزیسیون چپ و مترقی جمهوری اسلامی به تشریح نظرات خود پرداخته بودند. قصد من در ابتدا بررسی نظرات برخی از دوستان در مورد رابطه تحول‌خواهی و انقلاب بود، اما از آنجا که بعضی از دوستان نقطه آغاز استدلال خود را بر پایه انقلاب بهمن و نتایج ناخوشایند آن قرار داده بودند، در نهایت به این نتیجه رسیدم که بهتر است بحث را از زاویه جدیدی در این مورد آغاز کنم.

چرا حرکت «دختران خیابان انقلاب» گسترش نیافت

حرکت دختران خیابان انقلاب را اگر در گستره‌ی حرکت‌های مدنی مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت که در چند سال اخیر به دلایل متعدد از جمله بحران‌های عظیم اقتصادی، تشدید رویارویی غرب با حاکمیت ایران و شکست برجام و اعمال تحریم‌ها، در مجموع شاهد اوج‌گیری حرکت‌های صنفی (با خواسته‌های معیشتی و اقتصادی)، و در سایه قرارگرفتن خواسته‌های مدنی‌اجتماعی، و در نهایت افول حرکت‌های مدنی هستیم.

بخش: 

کارگران بازداشتی فولاد اهواز را آزاد کنيد!

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) دستگيری کارگران را محکوم و همراه با تشکل های کارگری خواهان آزادی و تامين مطالبات آن هاست. ما از فعالين مدنی و جريان های سياسی می خواهيم که عليه بازداشت کارگران فولاد اهواز به اعتراض برخيزند و از خواسته های آنان حمايت کنند.

نقدی بر دیدگاه خانم بقراط در باره "دوران درخشان پهلوی ها"

خانم بقراط تاریخ ایران را بخوبی مطالعه کرده است و می داند که انقلاب مشروطیت دستاورد رشادتها و فداکارهای ستارخان وباقرخان و یارمحمد خان وهزاران مشروطه خواه جان برکف بوده است و نه امضای مظفر الدینشاه بی کفایت و نالایق که برای مسافرت به اروپا از بیگانکان پول قرض می کرد وهنگام رعد و برق به زیر عبای سید بحرینی پناه می برد. برجسته ترین و مهم ترین دستاورد مشروطیت اصل شاه باید سلطنت کند نه حکومت کند، بود که این رکن اصلی انقلاب مشروطیت توسط پهلوی ها رعایت نشد و پایمال گردید.

قطعنامه‌ی پارلمان اروپا: نسرین ستوده را آزاد کنید؛ به نقض حقوق بشر پایان دهید!

این قطعنامه با اشاره به تحریم‌های شورای اروپا علیه ناقضان جدی حقوق بشر در ایران و گفتگوهای سیاسی در سه سال اخیر با مسئولان جمهوری اسلامی از جمله درباره‌ی وضعیت حقوق بشر، و منشور حقوق شهروندی، از جمهوری اسلامی خواسته است:
ـ فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و تا آن زمان در مورد رفتار با خانم ستوده به مقررات سازمان ملل در مورد رفتار با زندانیان پایبند باشد؛
ـ به هرگونه شکنجه و بدرفتاری با زندانیان فوری پایان دهد و در عمل و قانون ترتیبی در پیش بگیرد که هیچ کس در معرض شکنجه یا رفتارها و مجازات‌های دیگر ظالمانه، غیر انسانی یا تحقیر آمیز قرار نگیرد؛

زندانی سیاسی وحید صیادی نصیری مظلومانه در زندان جان باخت

بر اساس "قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان" سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند می بایست به مراکز تخصصی و یا بیمارستان های غیرنظامی منتقل شوند. عدم رسیدگی به زندانی در هنگام اعتصاب غذا و جرم به شمار آوردن اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام، نقض حقوق بشر محسوب می شود. و مسولین اول حکومت و مشخصا رهبر جمهوری اسلامی مسولیت مستقیم در مرگ مظلومانه وحید صیادی نصیری دارند.

نقد چپ به نامگذاری های فلسفی لیبرال

اندیشه "مثبت گرایی" پوزیویتیسم؛ از کنت تا ویتگنشتاین.

پوزیویتیست ها فلسفه را به شاخه های گوناگون علوم تقسیم و تجزیه میکنند و مدعی هستند که "ظاهرعینی" در دادههای حسی تجربی انسان؛ بشکل تنها منبع شناخت، قابل دسترسی نیستند. این مکتب همچون مارکسیسم، خود را منکر متافیزیک و ایده آلیسم میداند، و گرچه خود را یک جهانبینی مینامد ولی امکان شناخت ماهیت جهان و پدیدهها را منکر میشود و وظیفه شناخت را توصیف ظاهر و نظم پدیدهها بر اساس تجربیات و توجهات حسی میداند.

پشتیبانی از برقراری صلحی پایدار: اهدای جایزه حقوق بشری جمهوری فرانسه به دو سازمان فلسطینی و اسرائیلی

 

۱۲ دسامبر ۲۰۱۸ - عبدالکریم لاهیجی، رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران، گفت:
«اهدای جايزه‌ی حقوق بشر فرانسه به دو سازمان فلسطينی و اسرائيلیِ عضو فدراسيون نشانه‌ی قدردانی از تلاش‌های آنان برای پایان دادن به اشغال و از سر گرفتن گفتگو بين مقام‌های دو کشور در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل و دستیابی به تفاهم و دوستی و صلح پايدار بين مردم اسرائيل و فلسطين است.»

هفتاد و سومین سالگرد نهضت «۲۱ آذر» آذربایجان را گرامی می‌داریم!

گروه كار ملی - قومی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

نهضت ۲۱ آذر آذربایجان بخشی از تاریخ تلاش‌های نیروهای چپ و ترقی‌خواه آذربایجان و سرتاسر ایران در راه برابرحقوقی ملی، حقوق انسانی، تجدد، ترقی، عدالت و بهروزی توده زحمتکش در آذربایجان و سرتاسر ایران است

ما از مطالبات کارگران هفت تپه و فولاد اهواز و ازهمبستگی کارگران، دانشجويان و معلمان و کل نیروهای جامعه مدنی حمايت می کنيم!

ازاینرو کارگران و مزدبگیران برای رسیدن بە مطالباتشان بايد از حق تشکيل سنديکای مستقل و حق اعتصاب برخوردار شوند. ما از مطالبات کارگران به ويژه کارگران هفت تپه و فولاد اهواز و از حقوق سنديکائی حمايت می کنيم، برخوردهای سرکوبگرانە حکومت با اعتصابات و فعالین صنفی را محکوم و خواهان آزادی بلافصل اسماعیل بخشی، علی نجاتی، سپیدە قلیان و کلیە کارگران و معلمان زندانی هستیم.

ستارگان شبهای تیره

یاد و خاطره غلامرضا اشترانی گرامی باد

در 40 سالی که از سلطه جمهوری اسلامی می گذرد، دستگاه تبلیغاتی رژیم همواره تلاش کرده تا تاریخ مبارزات ازادیخواهانه و عدالتخواهانه مردم ایران را بنفع خود تحریف کرده، یا آن را ناچیز وانحرافی جلوه دهد، از این رو ما وظیفه مندیم تا نگذاریم مبارزات جریانهای سیاسی آزادیخواه و فرزندان اگاه و فداکار میهن مان که درشبهای تیره، با استبداد به مبارزه برخاستند، بفراموشی سپرده شود.

یکی از مبارزان راه آزادی و عدالت، درآن سالها غلامرضا اشترانی نام دارد، که یکی از چهره های تاثیرگذار دهه چهل استان لرستان است.

بخش: 

یادی از رفیق فدایی مان پوران یدالهی

پدر در کودتای شاه علیه دکتر مصدق به زندان افتاده و از شرکت نفت اخراج شده و در تهران به زندگی شرافتمندانه و پرورش علمی و فکری فرزاندان خود پرداخته بود. او عشق عجیبی به پوران باهوش و زیبای خود داشت. او که ترقی علمی و پیشرفت و موفقیت فرزندانش را می خواست. موفق نشد پوران پرشور و آتشین را که به حزب پدر انتقاد داشت، مهار کند.

"کودک-مجرم": یک اعدام، یک زیراعدام

اعدام ششمین کودک-مجرم در سال ۲۰۱۸ میلاد عظیمی، کودک-مجرم کرمانشاهی زیر سایه مرگ

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود. با این حال، در سال ۲۰۱۷ دستکم پنج کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شدند. همچنین در سال جاری نیز تاکنون دست‌کم شش کودک-مجرم در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

بخش: 

ضرورت همبستگی جنبش دانشجوئی با اعتراضات مردمی!

به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) همراه با شما، ۱۶ آذر و خاطره‌ دانشجویان جانباختۀ این روز تاريخی "احمد قندچی"، "مهدی شریعت رضوی" و "مصطفی بزرگ‌نیا" و دانشجویان مبارز جانباختۀ دوران ستم شاهی و استبداد جمهوری اسلامی را گرامی می دارد و اميدوار است که مبارزات مردم ما برای تامین آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی به ثمر بنشيند و کشور ما از یوغ جمهوری اسلامی رهائی پيدا کند. ما از مبارزۀ شما دانشجویان عزیز برای رسیدن به اهداف و خواسته هایتان حمایت کرده و در این راه همراه شما و در کنار شما ایستاده ایم.

در سوگ یاران با خرمنی از گل سرخ

خانە رفیق عصمت در سالهای سیاە دهە شصت خورشیدی در تهران مأوای امن و گرمی برای یاران فدائی بود. رفیق عصمت، علیرغم بضاعت محدود مالی و شرایط سخت مادی، از هیچ تلاشی برای کمک بە فدائیان و یاران مبارز دریغ نکرد. او از رفقائی بود با روحیە بالا و با کولەباری از حس رفاقت و همیاری.

بخش: