نوامبر 2020

ترور محسن فخری زاده توطئه ای است در جهت تشدید فضای تشنج!

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) این اقدام تروریستی را که خطری علیه صلح و آرامش در منطقه است محکوم می کند و نتیجه آن را تشدید هر چه بیشتر فضای تنش و جنگ در منطقه می داند. بازنده این اقدامات تروریستی مردم دو کشور ایران و اسرائیل و به خصوص کارگران و زحمتکشان کشورمان خواهند بود. ما از احزاب سیاسی و نیروهای مترقی و نیروهای صلح طلب می خواهیم که با افشای نقشه‌های جنگ‌افروزانه‌ای که توسط نیروهای بغایت راست منطقه کشیده می‌شود و با محکوم کردن این ترورها که دود آن به چشم مردم ایران و ملت‌های منطقه می‌رود، از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

نامه چهار انجمن حقوق بشری، فرهنگی و مدنی ایرانیان ساکن بلژیک به روسای عالی اتحادیه اروپا در رابطه با نجات جان دکتر احمد رضا جلالی

گزارش روز گذشته سازمان عفو ​​بین الملل و همچنین بیانیه محکمی را که امروز گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد خطر اعدام قریب الوقوع دکتر احمدرضا جلالی در ایران منتشر کردند، را مشاهده کرده اید. ما از شما فوراً می خواهیم که تمام اقدامات لازم ممکن را برای تأثیرگذاری بر مقامات ایرانی برای در امان ماندن زندگی دکتر جلالی به کار بگیرید.

کنگرۀ چشم‌اندازی نو

آری دستاوردهایِ کنگره میوۀ کوششِ جمعی بود. آرزویِ من این بود که دستاوردهایِ کنگره بسیار بیشتر از این‌ها می‌بود. ولی دستاوردها را با آرزوها سنجیدن و از وزن آن‌ها کاستن، در بهترین حالت نیرویِ کارِ انسان را کاهش می‌دهد و در بدترین حالت احساسِ شکست را به‌جایِ احساسِ پیروزی می‌نشاند. امیدوارم ما اعضایِ تشکیلاتِ سازمان با واقع‌بینی ارزشِ دستاوردهای‌مان را بدانیم و بتوانیم ظرفیتِ بهره‌گیری از فرصت‌های ایجاد شده را داشته باشیم و بتوانیم در راهِ خویش‌کارهایِ زیادی که در برابرِ مردمِ کشورمان داریم گام‌هایِ درخوری برداریم.

در سوگ درگذشت یارمحمد جرجانی (آفا آقا)

اطلاعیه

شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) یاد یارمحمد جرجانی چهره نام آشنا و فعال دلسوز شوراهای ترکمن صحرا را گرامی می دارد و به همه خانواده و بستگان فامیل جرجانی و مردم زحمتکش منطقه ترکمن صحرا تسلیت می گوید.

بيست نوامبر روز جهانى كودك!

به يمن برويم و ببينيم چگونه كودكان بر اثر جنگ، قحطى، بيماريهاى واگير دار مانند وبا از بین می روند! به وضعیت کودکان در عراق و أفغانستان نگاهى بيندازيم؛ تعداد كودكان كشته شده در تجاوز نظامى و حملات انتحاری را بشماريم؛ حقیقتا سر به فلك خواهد كشيد! به افريقا، رواندا و ليبى بنگريم كه چگونه كودكان در این کشورها مورد تجاوز و بردگى قرار مى گيرند؛ و آنان را در بازار برده فروشان به قروش مى رسانند. به زندگی پر زرق و برق غرب نگاه كنيم كه هر روزه ده ها هزار كودك، گرسنه سر به بالين مى گذارند؛ و به دليل فقر، مورد انواع تبعیضات و خشونت هاى بی پایان قرار مى گيرند. به ايران عزيزمان نگاه كنيم كه در آن فقر بيداد مى كند و كودكان از رفاه، بهداشت و آموزش مناسب برخوردار نيستند. به تحريم های ضد انسانی توجه کنیم كه بر اثر آن با کمبود دارو مواجه ایم و كودكان سرطانی و کودکان مبتلا به بيماری هاى خاص بر اساس این کمبودات با مرگ مواجه شده اند.

چپ‌های «نجس» و مذهبی‌های «خرده‌بورژوا»

سؤال‌های مبرم در مورد روایت و برداشت‌های آن دسته از چپ‌ها و مذهبی‌های ایران که آگونیسم راهنمای اندیشه و روابط آن‌هاست ( معتقدین به سوسیالیسم دموکراتیک و نواندیشان دینی)، در لحظه‌ی اکنون این‌هاست: اول– هر کدام از این جریانات، تا چه حد به این اندیشه‌ها باور عمیق دارند و حاضرند در راه تحقق آن‌ها بکوشند؟ دوم– در راستای پیشبرد این ایده‌ها، چگونه می‌توانند به گفتگو بنشینند و به طور عملی به یک‌دیگر کمک کنند؟ سوم– این تلاش‌های آنان به چه ترتیبی می‌تواند با خواست‌های زنان، کارگران و سایر مزدبگیران، کنشگران حفظ محیط زیست و مدافعان حقوق اقلیت‌های دینی و قومی پیوند برقرار کند؟

ضرورت مذاکره مستقیم و بی‌قید و شرط ایران و آمریکا و سياست خارجی بر بنیاد منافع ملی و توسعه پایدار

بیانیه جمعی متنوع از فعالان سیاسی و مدنی ایران

مسیر دموکراسی سازی و توسعه همه جانبه در ایران راهی طولانی و پر فراز و نشیب در پیش دارد. هر گونه تحول مثبت در ایران در پرتو کنش جامعۀ مدنی و جنبش اجتماعی متصور است. نزدیک بینی و کوته نگری چه بر اساس خوداصلاحی حکومت و چه مبتنی بر اتکاء و عاملیت خارجی، جز توهم پراکنی نخواهد بود. براین اساس است که ما یکبار دیگر بر ضرورت مذاکره مستقیم، شفاف و بی قید و شرط بین دو دولت در چارچوب یک تغییر جدی در سیاست خارجی بر ضد دشمنان خود ساخته با یک سیاست خارجی بر بنیادِ منافع ملی و توسعه گر تاکید می کنیم.

در سوگ درگذشت آقا آقا، از رهبران شوراهای دهقانی تورکمن صحرا

با کمال تأسف مطلع شدیم که در تاریخ ۱۲ نوامبر سال جاری برادر بزرگتر حسین جرجانی از رهبران ملی ترور شده تورکمن بنام “یارمحمد جرجانی” معروف به “آفا آقا” از روستای تاتار علیا گنبد درگذشته است! کانون فرهنگی- سیاسی خلق تورکمن ضمن تسلیت به خانواده و بازماندگان “آفا آقا” و ملت تورکمن به عنوان یکی از ستون های اصلی جنبش دهقانی در تورکمن صحرا برای آنها طول عمر آرزو می کند.

گزارش برگزاری کنگره هجدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

هجدهمین کنگره سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) به علت شيوع ويروس کرونا و محدوديت های ناشی از آن، به صورت مجازی در چند نوبت برگزار گرديد.  کنگره روز شنبه۲۲ شهریور ۱۳۹۹( ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ ) از ساعت ۱۴ با شرکت اکثریت اعضای سازمان آغاز شد و با برگزاری نه جلسه روز یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹(۲۵ اکتبر ۲۰۲۰) پايان يافت.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی آبان ۹۸

کانون نویسندگان ایران در سالگرد آبان ۹۸ بار دیگر حمایت خود را از حق اعتراض مردم و حق دادخواهی خانواده‌های قربانیان و زندانیان آبان ۹۸ و دی ۹۶ اعلام می‌کند و به حکومت هشدار می‌دهد که به سیاست ارعاب و سرکوب معترضان و آزادی‌خواهان پایان دهد و همه‌ی زندانیان عقیدتی و سیاسی را بی‌قید و شرط آزاد کند.

فرصت مناسب برای مذاکره با دولت آمریکا و تعامل با جامعه جهانی فراهم شده ‌است

به باور ما، کاهش دامنه منازعات و برداشته شدن تحریم های اقتصادی مضر به حال مردم به سود کشور و در راستای منافع ملی است؛ ازاین‌رو ما بر خواسته هایی چون رفع تحريم های اقتصادی مشکل آفرین برای معیشت و سلامت مردم، بازگشت به برجام، تغییر در سیاست های منطقه ای و کاربست تنش زدایی با دولت آمریکا در شکلی واقعی تاکيد داريم. امیدواریم آغاز به کار دولت جو بایدن نقطه عطفی در کاهش بی ثباتی ها در دنیا و تقویت رویکرد های چندجانبه‌گرا و مشارکتی در مدیریت مسائل جهانی شود.

نسرین ستوده را بدون‌قیدوشرط و کامل آزاد کنید!

برنامه‌ی نظارت و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران از مرخصی خانم نسرین ستوده و امکان پیگیری درمان مورد نیاز او استقبال می‌کنند و یک بار دیگر دولت‌مردان ایران را به آزادی بدون‌قیدوشرط و دائمی خانم ستوده فرا می‌خوانند.

گزارشی از یک بیمار تقدیم به جناب آقای دکتر ولایتی

مگر رئیس یک بیمارستان نباید هر روز در آنجا حضور داشته باشد و به رتق و فتق امور برسد؟ بویژه در این روزهای کرونائی و به خصوص این بیمارستان که مرکز اصلی بیماری های ریوی ایران است و این روزها نیاز به مدیریت و رسیدگی های چند جانبه و شبانه روزی دارد و این روزها حضور دائم مدیر برای روحیه دادن به پرسنل زحمتکش بسیار ضروری است. اما بلافاصله یادم آمد که ایشان اگر فقط به دو پست اصلی خود یعنی دانشگاه آزاد با آن همه وسعت و تشکیلات و مشاورت امور خارجی رهبری برسند تمام وقت شب و روزشان پر است. چه برسد که بخواهند بیمارستانی به این بزرگی آن هم در شرایط حساس کرونا را مدیریت کنند.

پیوند با عهد دیرین جمهور مردم ایران

به مناسبت شصت و ششمین سالروز اعدام دکتر حسین فاطمی

ما به تنوع گرایش های دمکراسی خواه در عرصه سیاسی ایران باور داریم اما ضمن احترام به قواعد رقابت سیاسی و اعتقاد به بایستگی مشارکت سیاسی همه خانواده های سیاسی ایران و از همه مهمتر پذیرش داوری مردم ایران در انتخاب های نهایی و فیصله بخش، حق خود می دانیم که جمهوری سکولار/لائیک دمکرات را به عنوان بدیل نظری و ساختاری نظام جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده و برای آن تبلیغ کنیم. این شکل از نظام سیاسی که بی طرفی ایدئولوژیک، عقیدتی و مذهبی در دولت را پاس می دارد، پسامد آخرین تحولات زمانه در ارائه الگوی مناسب حکمرانی است.

پیام همدردی با خانواده فرج زاده طارانی

با حزنی سرشار، مطلع شدیم، آقای بهمن فرج زاده طارانی پدر رفیق عزیزمان راحله‌ فرج‌زاده طارانی، بدرود حیات گفته است. پدری صبور که در هنگامه‌ی اعتراضات سال 88، داغ پسر جوان و برومندش شهرام فرج‌زاده را، که ناجوانمردانه توسط نیروی انتظامی به قتل رسید، بر جان داشت، جبر دوری از دخترش راحله فرج‌زاده را، به دلیل سرکوب جنایت‌بار روزهای سیاه دهه‌ی شصت و تبعات آن سال‌ها تحمل کرد و در سال گذشته نیز دختر دیگرش، حوریه فرج‌زاده به جرم اندیشه، اسیر و زندانی جمهوری اسلامی بود. چه مفهومی جز عشق می‌تواند صبر این پدر ازدست‌رفته را توضیح دهد؟ حال این پدر صبور و عاشق، چهره در نقاب خاک کشیده است. هر چند که یادش در دل‌های فرزندان و بازماندگانش زنده خواهد ماند.

فصلنامه‌ی مُروا شماره پنجم، تابستان ۱۳۹۹ انتشار یافت

فصلنامه‌ی مُروا نشریه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیر نظر شورای سردبیران با مسئولیت دو سردبیر: مراد رضایی و علی صمد
همکاران این شماره: سهراب مبشری، زرین مرتضاییان، مراد رضایی، علی صمد و میلاد مجیدی
صفحه آرایی و گرافیک: میلاد مجیدی

پایان کار کنگرهٔ هژدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

کنگره با رسیدگی به تمامی موارد در دستور کار خود، سندی با نام «فعالیت‌های سازمان تا کنگرهٔ ۱۹» را تدوین و تصویب کرد و منطبق بر روال همیشگی، اعضای شورای مرکزی، نهاد رسیدگی به شکایات و داوری (رشد) و کمیسیون نظارت مالی را برگزید. کنگره هم‌چنین قرارهایی مبنی بر بازتدوین اساس‌نامه و آیین‌نامه‌های مربوطهٔ سازمان را تصویب و جهت سازمان‌دهی اجرایی کردن آن‌ها به شورای مرکزی برگزیدهٔ خود واگذار کرد. گزارش تفصیلی کنگرهٔ هژدهم سازمان به زودی توسط هیئت رئیسهٔ کنگره منتشر شده و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

نام و یاد رفیق جهانبخش بنی‌بایرامی (رفیق جهان) را گرامی می‌داریم!

با اندوه فراوان مطلع شدیم که یکی دیگر از رفقای عزیز سازمانی خود را به علت ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌ایم. رفیق جهانبخش بنی‌بایرامی (رفیق جهان) از رفقای قدیمی سازمان، که توانسته بود در سال‌های سیاه دههٔ شصت از یورش گزمگان جمهوری اسلامی جان سالم به در ببرد، متاسفانه از یورش کرونا در امان نماند و سحرگاه روز سه‌شنبه، ششم آبان ماه ۱۳۹۹ (۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی) در یکی از بیمارستان‌های شهر کرج برای همیشه چشم از جهان فرو بست. پیکر رفیق هفتم آبان ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا با حضور خانواده و تعدادی از دوستان رفیق در گورستان بهشت سکینهٔ کرج به خاک سپرده شد. با اندوهی سنگین در جان، یاد رفیق ارزشمندمان، رفیق جهان را گرامی می‌داریم و فقدانش را به همسر وفادار او، حبیبه خانم و فرزندانش مسرور، کاوه و نگار تسلیت‌ می‌گوییم.