فوریه 2021

پیکار در راە آرمانها

من در برابر رادمردانِ جوانِ جان به کف که برای دستیابی به آرمان های انسانی خود دست به پیکارزدند و جان باحتند، ولو راه و روش مبارزه شان نامناسب بوده باشد، سرفرود می آورم.

ارزیابی ازحادثۀ سیاهکل و اظهارنظر در بارۀ رفتار و عملکرد آن رادمردان، بدون در نظرگرفتن فضای سیاسی در جهانِ سوم، و بدونِ توجه به استبداد حاکم بر کشور، به بیراهه می برد. مهندس بازرگان دردادگاه با روشن بینی گفت که ما آخرین کسانی هستیم که با زبان قانون با شما حرف می زنیم.

معرفی کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»

کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»، به قلم رقیه‌ دانشگری (فران) از طریق نشر «آیدا» منتشر شده است.

کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»، به قلم رقیه‌ دانشگری (فران) از طریق نشر «آیدا» منتشر شده است. نگاهی به فهرست کتاب، نشان از آن دارد که «به یاد آن پرواز...» فراتر از یک بیوگرافی ساده است. در بخشی از کتاب به مسائل کردستان بلافاصله پس از انقلاب و در نیمه‌ی اول دهه‌ی ۶۰، سیاست جمهوری اسلامی ایران در کردستان و هم‌چنین حضور سازمان ما در کردستان پرداخته‌ شده است؛ بخشی که به کتاب جنبه‌ی پژوهشی نیز داده است.

درباره پنجاهمین سالگرد جنبش فدائی - سمینار بزبان انگلیسی در سامانه زوم.

در ادامه برنامه های پژوهشی درباره پنجاهمین سالگرد جنبش فدائی شنبه این هفته یک سمینار بزبان انگلیسی در سامانه زوم برگزار خواهد شد. سخنرانان و جزئیات این سمینار بشرح ذیل در اختیار کار انلاین قرار گرفته و به اطلاع شما میرسد.

در ادامه برنامه های پژوهشی درباره پنجاهمین سالگرد جنبش فدائی شنبه این هفته یک سمینار بزبان انگلیسی در سامانه زوم برگزار خواهد شد. این سمینار به جنبه های سیاسی و اجتماعی جنبش چریکی در برحه زمانی دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ در ایران و جهان خواهد پرداخت. سخنرانان و جزئیات و لینک برای حضور در این سمینار بشرح ذیل در اختیار کار انلاین قرار گرفته و به اطلاع شما میرسد.

بلوچستانی کە معترض است

ولی آیا می توان کشوری را این چنین برای زمانی نامحدود در شرایط غیرمتعارف حفظ کرد؟ آیا می توان غیرمتعارف بودن را بە متعارف بودن تبدیل کرد؟ کشوری کە نتواند دستاوردهای خود را در ضمن موفقیتهایش بە داخل منتقل کند، کشوری کە نتواند در ضمن راە در کشور خود بە نفع مردم تغییر ایجاد کند، در واقع هیچ موفقیتی در خارج هم کسب نکردەاست. و این حکایت جمهوری اسلامیست.

تحقیر مجلس در راستایِ کاهش جمهوریت

ورود پرسروصدای روزهایِ سوم و چهارم اسفندماهِ مجلس به کنش‌گری‌های دوروبر برجام سرانجام خوشی نه برای نهادِ مجلس داشت و نه برای نمایندگان.

مجلس ۳ ماه پیش‌تر (۱۱ آذرماه ۱۳۹۹) طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" را به تصویب رسانده و دولت را موظف کرده بود میزان تولید و غلظت اورانیوم و هم‌چنین شمار سانتریفیوژها را افزایش داده و درصورت عدم لغو تحریم‌ها نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

یاد و خاطره رفیق محسن رشیدی را گرامی میداریم!

با کمال تاسف اطلاع یافتیم که رفیق قدیم و یار مهربان و همرزم ما، محسن رشیدی، به علت ابتلا به سرطان برای همیشه خاموشی گرفت.
رفیق محسن رشیدی

رفیق محسن رشیدی از فعالین تغییر نام هنرسرای عالی به دانشکده علم و صنعت در طی سال‌های ۴۷ تا ۵۱ بود که با اعتصاب دانشجویان و درگیری با پلیس همراه گشت. در جریان آن حوادث، ۷ نفر از دانشجویان از جمله رفیق رشیدی با احکامی چون تبعید و اعزام به سربازی روبرو شدند. اعتراضات در سال ۵۱ مثمر ثمر واقع گشت و نام هنرسرای عالی به دانشکده علم و صنعت تغییر یافت. رفیق محسن رشیدی تمام سال های پس از انقلاب را در ایران ماند و تا آخرین نفس همیشه و همه جا به عهدی وفادار ماند که از نخستین سال های نوجوانی با خود بسته بود.

پیام شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به مسئولان و جوانان سیستان‌وبلوچستان

با توجه به حادثه روز دوشنبه در منطقه‌ی مرزی سراوان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با صدور پیامی از مردم منطقه بالأخص جوانان درخواست کردند احساسات‌شان را کنترل کنند.
مولانا عبدالحمید

در سراوان، کار نیست اقتصاد نیست نان نیست، قاچاق سوخت مفری برای اندکی کاهش فقر است. این هفته در واکنش به اجرای طرحی درباره انتقال سوخت، درگیری رخ داده. مردم نگران هستند که طرح جدید این مفرّ حیات را ببندد. در درگیری های روز دوشنبه تعدادی از شهروندان ایرانی کشته و زخمی شده اند. مردم خشمگین سه شنبه به فرمانداری حمله کرده و درگیری مجدد رخ داده و بر تعداد زخمی ها افزوده شده است.

مرگ زندانی عقیدتی بھنام محجوبی

پزشکان و کادر پزشکی مستقر در اتریش برای دفاع از حقوق بشر در ایران و جامعھ دفاع از حقوق بشر در ایران - اتریش، این خبر تاسف انگیز را دریافت کرده اند مبنی برینکه زندانی عقیدتی، بھنام محجوبی، دیروز در بیمارستان لقمان در تھران درگذشت. او در تاریخ ٢۴ بھمن از زندان اوین بھ بیمارستان منتقل شده بود. بنا بھ خبرھای رسیده، بھنام محجوبی پس از مصرف قرصی کھ دکتر زندان بھ او داده بود بھ کما رفت. او در بیمارستان توسط ماشین اکسیژن تنفس میکرد.

ضرورت ایجاد نظام رفاە مدرن

دولت رفاە اساسا یک مقولە مدرن است کە ناشی از ایجاد دولتیست کە در آن بنوعی تعادل طبقاتی میان سرمایەدران در یک طرف و کارگران و زحمتکشان در طرف دیگر ایجاد شدەاست. و این تعادل طبقاتی کاملا ریشە در حضور کارگران و زحمتکشان در ارگانهای صنفی ـ طبقاتی خود و اعمال عملی ارادە و خواست آنها دارد؛ البتە همراە با تحول نسبی در نگاە سرمایەداران و دولت بورژوازی در امر چگونگی تسلط طبقاتی کە با اسلاف خود دارای فواصل معینی اند.

اقتصاد دیجیتالی: فضای مجازی و زمان نامحدود در شبکه - ۱

شناخت الگوریتمی مرکز توجه برای سرمایه داری امروزی است. ازعقلانیت در کار و روابط اجتماعی تا بخش مالی، الگوریتم ها در حال زمینه سازی برای حالت جدیدی از فکر و کنترل هستند.(لوسیانا پاریزی-۲۰۱۶)
دیجیتالیته

اقتصاد دیجیتالی یک اقتصاد زمان-مکانی است. این بدین معنی ست که رابطه بین زمان و مکان[3] از طریق تکنولوژی ست، و طبیعت این زمان و مکان بعنوان بیان روند انباشت ارزش در مرکز تعریف انچه اقتصاد پسا مدرن هست، و چه میکند، هویت می یابد. این گفتمانی جدید است و متمایز از این نظر که تکنولوژی دیجیتال بعنوان نیروی محرکه ارزش افزوده جلوه های ویژه ای دارد که باید آنرا درست بشناسیم و بفهمیم. نکته مرکزی بحث در اینجا این است که اثرات و گسترش دیجیتالی یکنواخت نبوده است.

نوشتن جرم نیست!

بیانیه سازمان عفو بین الملل برای آزادی سه نویسنده ایرانی از اعضای کانون نویسندگان ایران.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد که رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه نویسنده ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران را که به خاطر نوشته‌ها و فعالیت‌های مسالمت‌آمیزشان بازداشت شده‌اند، فورا و بدون و قید و شرط آزاد کنند.

آمریکا در تکرار خود

آیا جهان اساسا احتیاج بە رهبری کردن از طرف یک کشور و یا مجموعەای از کشورهای همگن دارد؟

باید گفت آمریکا محق است کە از منافع خود دفاع کند، اما این دفاع بر اساس دکترینهای قدیمی دیگر امکان پذیر نیست. در جهان گلوبالیزەشدە کنونی باید سیاربودن قدرت و ابدی نبودن آن را بنوعی پذیرفت. شاید دنیای ما دنیای حضور قدرتهای سیاری است کە باید حضور همدیگر را در سیال بودن خود و همدیگر بپذیرند.

از "حمزه فراهتى" و آن دو عزیز دیگر

یادداشتی درباره خاطراتی از رفیق حمزه فراهتی بنقل از فیسبوک نویسنده و فیلم ساز گرانقدر رضا علامه زاده...

وقتى امروز به آغاز آشنائی‌ام با زنده‌نام "حمزه فراهتى" انديشيدم خودم هم باور نكردم كه اولين ديدارم با او نه در زندانِ پيش از انقلاب، و نه در جريان ساختن فيلم مستند بلندم در مورد صمد بهرنگى پس از انقلاب، بلكه درست در بحبوحه‌ى انقلاب (آذرماه ١٣٥٧) و در منزل دوست نازنينم "عاطفه گرگين"، آن‌هم نه در ایران، که در پاريس بود!

بهره‌مندی از زبان مادری، حق بشری است!

اعلامیه گروه کار ملی و قومی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به مناسبت روز جهانی زبان مادری

امسال، روز سوم اسفند برابر با ۲۱ فوریه، «روز جهانی زبان مادری» است. یک نام گذاری نمادین، که آن را باید مرهون مبارزات مردم جهان برای دفاع از شأن و منزلت زبان مادری دانست. روز جهانی زبان مادری، روزی عموم بشری و ارجمند برای همه انسان‌هاست. اما و به ویژه برای مردمانی ارزش دوچندان دارد که زبان مادری آنها در کشورشان با تبعیض روبرو بوده و از آموزش رسمی و تحصیل به آن محروم‌ هستند.

به آزار قضایی نجمه واحدی و هدی عمید و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهید!

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران به شدت این محکومیت و رای را تقبیح می‌کنند

محکومیت و حکم زندان مدافعان حقوق زنان نجمه واحدی و هدی عمید در اوایل ماه فوریه در دادگاه تجدید نظر تایید شد. برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران به شدت این محکومیت و رای را تقبیح می‌کنند و خواهان پایان یافتن آزار قضایی علیه آنها و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر در ایران هستند.

اعلامیه کانون فرهنگی وسیاسی ترکمن صحرا

به مناسبت چهل ویکمین سالگرد کشتار چهار تن از رهبران خلق ترکمن دربهمن58

در 29 بهمن امسال از توطئه ی ربودن چهار تن از رهبران جنبش حق طالبانه وعدالتخواهانه خلق ترکمن درشب 18 بهمن 1358 وپیدا شدن اجساد به رگبار بسته شده آن عزیزان، چهل و یک سال می گدزد. یک هفته پس از توطئه ی برنامه ریزی شده ی ربودن چهار تن از رهبران جنبش خلقی ترکمن صحرا، توطئه ربودن چهار تن دیگر از معتمدهای شهر بندر ترکمن توسط باند ترور رژیم به اجرا درآمد و سه روز بعد جسد سه تن آنها که از پشت سر به رگبار بسته شده بودند دراطراف شهر گنبد کاووس پیدا شدند.

در سوگ فدایی خلق، رفیق حمزهٔ فراهتی

حمزه، از غوغای ارس گذشت و در بستر تاریخ آرمید
اطلاعیه سازمان فدائیان خلق ایران

با اندوهی عمیق از درگذشت رفیق عزیزمان، حمزهٔ فراهتی آگاهی یافتیم. رفیق حمزه، روز چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ (۱۷ فوریهٔ ۲۰۲۱ میلادی) دیده از جهان فرو بست و با رفتنش غم و اندوهی گران بر دل و جان ما و بی‌شمار رفقایش بر جای گذاشت.

حمزه به رفیق دیرینه اش مهرداد پیوست!

بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

دوران طولانی مهاجرت همواره شاهد ازدست دادن عزیزان مان هستیم و این بار حمزه فراهتی، حمزه صمیمی و مهربان هم مارا داغدار کرد و به دوست عزیزش مهرداد پاکزاد پیوست. انسانهائی هستند که یاد و خاطره شان هیچگاه فراموش نمی شود، زیرا رفتار و کردار آنان چنان تاثیر گذار است که همواره در یادها ماندگار خواهند ماند!

مردی که ستایشگر زندگی بود!

یادواره ای از رفیق حمزه فراهتی

حال، سال‌ها از آن روز‌ها می‌گذرد. هرکداممان در غربت پیر شده‌ایم. چه مرارت‌ها که زندگی بر سر راه‌مان ننهاد. خصوصاً بر سرراه حمزه. چه کشمکش عظیمی بین واقعت‌های تلخ و روح زندگی در او جریان داشت. بین خندیدن و دردکشیدن، بین تسلیم‌شدن و ایستادن و پایدارماندن بر زیبائی حیات! مردی چنین سرشار از حوادث! تلخی ازدست‌دادن کسانی که بخشی از زندگی او بودند. می‌دانم یاد مهرداد و سعید سلطانپور همیشه در گوشه‌ای از قلب اوست و هرازچندگاه آن‌ها را از صندوق‌خانه دل بیرون می‌کشد، خلوت می‌کند، دست‌هایش را بالا می‌آورد"کله بزن، کله بزن." دست‌هایش می‌لرزد.

حمزە فراهتی: یار روزهای سخت

حمزه نزدیک به ٦٠ سال را با رفقایی حرکت کرد که با ایشان آغاز کرده بود. او سال ها قبل تر از پیدایی سازمان با بنیان گذاران آن پیمان بست و تا آخرین روز زندگی وفادار ماند به همان شمع و شعله ای که در دل افروخته بود. 

نیاز بە توزیع دوبارە ثروت

لیبرالیسم اجتماعی در برابر لیبرالیسم کلاسیک، نئولیبرالیسم در مقابل کینزیسم و سوسیال دمکراسی در تقابل با راست از جملە محملهای اصلی بروز این تقابلهایند، البتە با این تاکید کە جناح چپ همیشە مستقیم و غیرمستقیم از کمک نیروهای رادیکال ضد سرمایەداری هم برخورداربودەاند.

سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی بهمن ۱۳۹۹- سخنرانی رفیق رقیه دانشگری (فران)

رفیق رقیه دانشگری

سخنرانی دکتر رقيه دانشگری در سمینار پژوهشی به مختصری از بود و باش گروه تبریز، نکته هایی از زندگی تیمی به عنوان نخستین تجربه فدائیان، و سخنی از چگونگی پیدایش نام و آرم چریک های فدایی خلق اختصاص داشت. رفیق فران در همایش پنجاه سالگی جنبش فدائی نیز سخنانی از دوران فعالیت در افغانستان و راه اندازی رادیو زحمتکشان عرضه نمود و با یادآوری کمک رفقای افغانستانی در دوران اقامت در افغانستان خواستار رفتار مناسب با پناهجویان و اتباع افغانستان در ایران شد.

اروپایی ها، تاریخی کاملاً متفاوت برای ما آفریقایی ها نوشتەاند

تاریخ بسیاری از کشورهای آفریقایی توسط قدرت های استعماری اروپا نوشته شده است. اما تصویر مردم محلی از آفریقا، بسیار متفاوت از آنچه که آنها نوشته اند به نظر می رسد.

حتی امروز، ۵۷ سال پس از استقلال کنیا از استعمار انگلیس، تجارت برده های اقیانوس اطلس در خود کتابهای تاریخ، که در طی آن حدود دوازده میلیون نفر در طی ۴۰۰ سال ربوده شدند، فقط به طور مختصر اشاره شده و هنوز تعداد قربانیان ذکر نشده است. حتی یک حرف در مورد تاجران مسلمان برده که میلیون ها نفر را قبل از اروپایی ها ربودەاند و یا در مورد تحقیقات علمی مردم پیشین آفریقا.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در اعتراض به اجرای حکم زندان علیرضا نوری

کانون نویسندگان ایران اجرای حکم زندان علیرضا نوری را محکوم کرده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط او و تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
علیرضا نوری

روز ۲۳ بهمن مامورهای امنیتی علیرضا نوری شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران را در منزلش بازداشت و جهت تحمل حکم دو سال حبس به زندان مرکزی همدان منتقل کردند. علیرضا نوری در خرداد ۱۳۹۶ به اتهام «توهین به مقدسات از طریق نوشتن اشعار موهن در فضای مجازی» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز حکم صادره را تایید کرد.

سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی بهمن ۱۳۹۹- سخنرانی دکتر سیاوش رنجبر دائمی

نقش فدائيان خلق از ۱۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

موضوع سخنرانی دکتر سیاوش رنجبر دائمی "از ۱۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ فدائيان خلق" با مراجعه به مدارک موجود، اسناد باقیمانده و اظهارات مصاحبه شوندگان به بررسی وقایع اتفاق افتاده در ان روز ها می پردازد.

سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی بهمن ۱۳۹۹- سخنرانی پروفسور اردشیر بهتوئی

مروری برکتاب "فراخوان به مبارزه مسلحانه" (علی رهنما ۲۰۲۱)

موضوع سخنرانی پروفسور علیرضا بهتویی در سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی مروری برکتاب "فراخوان به مبارزه مسلحانه" نوشته پروفسور علی رهنما بود که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. علی رهنما در فراخوان به مبارزه مسلحانه تاریخ جامعی از فداییان خلق را پس از سیاهکل ارائه می دهد.

سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی بهمن ۱۳۹۹- سخنرانی پروفسور ارواند آبراهامیان

مروری برسير تکوين و اثرگذاری "چريک های فدائی خلق"

موضوع سخنراتی پروفسور یرواند آبراهامیان در سمینار پژوهشی پنجاه سال جنبش فدائی مروری برسير تکوين و اثرگذاری "چريک های فدائی خلق" بود و مورد استقبال شرکت کنندگان در سمینار قرار گرفت. پروفسور یرواند آبراهامیان استاد برجسته تاریخ معاصر ایران، صاحب تالیفات فراوان، از جمله، «ایران بین دو انقلاب»، «تاریخ ایران مدرن»، «کودتا»، «اسلام رادیکال: مجاهدین ایرانی» («خمینیسم» مجموعه مقالات)، «اعترافات شکنجه شدگان»، «مردم در سیاست ایران» («درباره تئوری توطئه در ایران» مجموعه مقالات) و بسیاری نوشته های دیگر. یرواند متولد ۱۳۱۹ در تهران است. او در دهسالگی به بریتانیا مهاجرت کرد. در ۲۰ سالگی به دانشگاه اکسفورد پذیرفته شد. و در ۲۹ سالگی به اخذ درجه دکترا از دانشگاه کلمبیا در نیویورک نائل آمد. آبراهامیان در دانشگاه های پرینستون، نیویورک، اکسفورد، و در کالج باروک نیویورک با سمت استاد ممتاز تدریس کرده است. او اکنون بازنشسته و مقیم نیویورک است. بسیاری از آثار پروفسور به فارسی ترجمه شده است.

سمینار پژوهشی درباره پنجاه سال جنبش فدائی-سخنرانی پروفسور افشین متین عسگری

سخنرانی پروفسور افشین متین عسگری- چريک های فدائی خلق و جنبش دانشجوئی خارج از کشور

افشین متین عسگری، نویسندهٔ اپوزیسیون دانشجویی ایران با شاه (۱۳۸۱) و هر دو شرق و غرب: تاریخ فکری مدرنیته ایران (۱۳۹۷) است که هر دو به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده اند. متین عسگری بیش از بیست مقاله و فصل کتاب در تاریخ سیاسی و فکری ایران قرن بیستم تألیف کرده است.

چشم انداز مناسبات امریکا و خاورمیانه

قطع نظر از این که چه کسی، دموکرات ها یا محافظه کاران، امریکا را رهبری کند، تحولات سیاسی در خاورمیانه تا حد زیادی توسط چهار قدرت اصلی منطقه ای شکل خواهد گرفت و هر کدام از آنها تا حد معین با طرف آمریکایی مورد علاقه خود، قرمز یا آبی، همراستا عمل خواهند کرد.

توضيح در مورد پيام رفيق محمد علی عموئی به مناسبت پنجاهمين سالگرد جنبش فدائی

بحث من با رفيق عموئی به مسئله جايگاه دموکراسی و پيوند عميق سوسياليسم با دموکراسی بر می گشت. من شمه ای از آنچه در اتحاد شوروی ديديم، بيان کردم و خاطرنشان کردم که در شوروی جامعه مدنی وجود نداشت و همه امور دست دولت بود. يکی از علل فروپاشی شوروی فقدان جامعه مدنی و دموکراسی بود. در آن گفتگو من برباور عميق سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) به سوسياليسم و بر پيوند دموکراسی و سوسياليسم تاکيد کردم.

رقابتی نفس گیر

خاورمیانە، و از جملە ایران، میراثدار قدرتهائی از اعماق تاریخ اند کە هنوز در پی تثبیت جغرافیای سیاسی و حق حاکمیت خود هستند، و هنوز بمانند آن سالها چنین تثبیتی را اساسا در گرو امکانات سخت افزاری خود می یابند.

رویداد سیاهکل و پنجاە سال پرسش های تاریخی

بی انصافی خواهد بود شاید اگر از کسانی یاد نشود که تلاش کردند در این تاریکی فرهنگی و فکری با روشن کردن شمعی راه شکل گیری هوشیاری دمکراتیک را به جامعه نشان دهند.

برگزاری مراسم و آئین های بزرگداشت در دنیای سیاست یک ضرورت است و گرنه مشارکت جمعی و کنشگری هم در کار نخواهد بود. اگر قرار باشد اسطوره های گذشته به پرسش کشیده شوند و قهرمانان بی اعتبار شوند دیگر چه چیزی از هویت جمعی و نمادها باقی می ماند؟ درست مانند مذاهب که برای انسجام درونی، هویت یابی و تداوم به نیایش ها و آئین های جمعی نیاز دارند.

خلوص مبارزاتی فدائیان

مذهبی بودن و یا نبودن و حتی آشکارا مارکسیست و کمونیست بودن مبارزان، تفاوتی معنادار ایجاد نمی کرد.

پنجاه سال از رخداد سیاهکل و به طور کلی از مبارزات رادیکال انقلابی و بیش از چهل سال از سقوط رژیم سلطنتی پهلوی و تبدیل آن به جمهوری گذشته است. در این نیم قرن بر مردم ما و میهن ما بسی حادثه گذشته و بسی تجربه ها آندوخته و امروز ضرور است که نیروهای فعال اجتماعی و سیاسی از این همه حادثه و تجربه سود جسته راهی به بهروزی ملک و ملت پیدا کنند.

نکاتی چند پیرامون مقاله "عاشورای فدائیان خلق" آقای محمود تجلی مهر

ایشان احتمالأ چیزهایی شنیده اند و بدون تعمق کافی به همان شنیده های ناقص و نارسا اکتفا کرده و قضاوت می کنند. درحالیکه مقدمات این حرکت از اوائل دهه چهل برنامه ریزی شده بود و آمادگی های فکری و عملی از سالهای قبل از آن برنامه ریزی و سازماندهی شده بود.

گزارش برگزاری مراسم بزرگداشت جنبش فدایی، نوزدهم بهمن ١٣٩٩

یکی از اهداف برگزار کنندگان این بود که بحث و بررسی ها منحصر به جنبش سیاهکل و دوران هشت ساله ی مبارزه مسلحانه نماند. تلاش ها و مبارزات فداییان پس از انقلاب بهمن، ضربات سخت و سنگینی که در حوادث طاقت فرسای زندان و سرکوب خونین و سپس مهاجرت دیدند ، به مثابه بخش فراموش ناشدنی از این مبارزات پنجاه ساله، از جانب ما به عنوان «سازمان فداییان خلق ایران ـ اکثریت» از این زوایا و با این روایت ها مطرح و ارائه شود.

چرا اصل موضوع فراموش میشود؟

درباره ی چپ ستیزی و نفرت پراکنی پیرامون سیاهکل

سیاهکل بغض فرو خورده و انتظار به سرانجام نرسیده از مبارزه و مقاومتی بود که در برابر کودتای ۲۸ مرداد صورت نگرفته بود. سیاهکل پاسخی به جزیره ی ثبات شاهنشاهی بود، پاسخی به خفقان و فقر و افزایش فاصله های طبقاتی بود. سیاهکل پرچم مبارزه در راه آزادی، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم بود. سیاهکل نشانه ای از اعتقاد به استقلال فکر و عمل و تحول به نیروی مردم خود در عین وفاداری به انترناسیونالیسم بود.

برجامی کە تهی می شود

گرایشی در دولت آمریکا وجود دارد کە با اهمیت ندادن نسبی بە برجام و مسئلە فعالیتهای اتمی ایران، می خواهد این پیام را بە جمهوری اسلامی بدهد کە بسیار خوب در شرایط تحریمهای شدید بە فعالیتهای اتمی خود ادامەبدهید، اما اینبار بر سر آن از ما امتیاز اقتصادی چندانی نخواهیدگرفت؛ می خواهند بگویند بسیار خود ادامە بدهید، اما کماکان در شرایط اقتصادی وحشتناکی بسر خواهیدبرد.

پیام رفیق محمدعلی عموئی بە مناسبت پنجاهمین سالگرد جنبش فدائیان بە سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت

عموئی: تا آنجائی کە من بە خاطر دارم پایەگداران جنبش مسلحانە سوسیالیسم هدفشان بود... آرمان جنبش فدائی خیلی فراتر از امر دمکراسی بود.

پیام مصطفی تاجزاده به مناسبت پنجاهمین سالگرد بنیانگذاری جنبش فدایی

جوانانی پاکباز و فداکار بودند، شجاع، مقاوم با احساس مسولیت بالا نسبت به سرنوشت کشور.در دوره ایی که همه به فکر زندگی شخصی خود بودند این ها زندگی خود را برای اهدافی والا تقدیم ملت خویش نمودند.

گزارش برگزاری سمینار پژوهشی به مناسبت پنجاهمین سالگشت جنبش فدائی

اين جنبش هم ضعف ها و خطاها و هم دستاوردهای ارزنده ای داشته که برای جامعه سیاسی و فرهنگی ايران درس آموز و گرانقدر است. شايد بتوان گفت بزرگترين دستاورد جنبش فدائی، شکل گيری يک چپ مستقل و باورمند به خود است که عليرغم فراز و فرودها و تلاطمات سياسی کشور، تاکنون به حیات خود ادامه داده است.

گزارش مراسم بزرگداشت پنجاە سالگی جنبش فدایی توسط سازمان فداییان خلق ایران - اکثریت

پنجاه سال مبارزه و امید - نگیرد این شعله خاموشی
نوزدە بهمن مصادف با پنجاهمین سالگرد جنبش فدائی، از طرف سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت مراسم باشکوهی با حضور وسیع دوستداران این جنبش برگزار شد کە در اینجا خوانندگان عزیز کارآنلاین را بە دیدن و شنیدن گزارش کامل آن جلب می کنیم.

پیام رفیق اسد کشتمند

بە مناسبت پنجاهمین سالگرد جنبش فدائی، مراسمی در زوم با شرکت تعداد کثیری از دوستداران جنبش فدائی تشکیل شد کە در جریان آن پیامی از طرف رفیق اسد کشتمند، از رفقای افغانستان کە در دهە هشتاد میلادی، در جریان کوچ بسیاری از رفقای فدائی بە آن کشور نقش بارزی در مهمان نوازی و کمک بە رفقای ما ایفاء کردند، ارائەشد. در اینجا خوانندگان کارآنلاین را بە شنیدن متن کامل پیام دعوت می کنیم.

نقدی بر نقد

نقد جنبش مسلحانه چنانچه در چارچوب نفی ماهیت سوسیالیستی پایه گذاران این سازمان انجام گیرد موجب بروز خطایی بزرگ می شود که بیش از پیش به تفرقه در صفوف جنبش دامن زده و نتیجه آن تنها به سود حامیان رژیم پیشینی، راست روی در فعالین این جنبش، عدم درک ضرورت انطباق آرمان های سوسیالیسم آرمانخواهانه با تئوری و پراتیک مارکسیست خواهد شد.

پدربزرگ نازی

از آنجا که دائما افراد بیشتری می خواهند بدانند که آیا اعضای خانواده شان در جنایات نازی ها نقش داشته اند، بایگانی ها هزاران گزارش و تحقیق را در سینه خود جا داده اند و همچنان ادامه می دهند و محل اصلی  پاسخگویی می باشند. این مقاله درباره نوه خانواده ای است  که در پرونده ها "آرشیو اسناد فرایبورگ آلمان"، داستانی در باره پدر بزرگ و مادر بزرگ خود  پیدا می کند که هرگز در جمع خانوادی شان از آنها صحبت جدی نشده بود.

۲۲ بهمن، تاریخی تلخ وشیرین

موفقیت ایت الله خمینی در ایجاد یک حکومت مذهبی در قرن بیستم از شگفتی های دوران معاصر می باشد و جالب تر اینکه حکومت اتوکراسی وی تاکنون پا برجا است. حکومت ایت الله خمینی علی رغم بحران های ساختاری از یک سو و ناهماگون بودن روبنای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و از سوی دیگر همچنان به تولید باورهای فقاهتی خود ادامه می دهد.

رقیبی کە میل بە نامرئی شدن دارد

در ادامە سخنان آخوندی می توان اضافەکرد کە برای پیشبرد امر مبارزە، ما یا بە مرئی کردن طرف مقابل نیازداریم و یا بە نامرئی کردن خود. دو نیرو برای اینکە بتوانند در مقابل هم قرار بگیرند باید از یک جنس باشند. اما اگر بحث بر سر وجود یک مبارزە مردمی است، نامرئی کردن ما امکان پذیر نیست. پس می ماند مرئی کردن طرف مقابل. و این تنها زمانی می تواند اتفاق بیافتد کە از جملە نیروی نامرئی توسط مرئی های خودی هم مرئی شوند.

سرکوب سازمان اکثریت؛ آخرین جدال فدائیان پس از سیاهکل

نشریه ارگان سازمان فدائیان خلق اکثریب؛ اولین رسانه اپوزیسیون است که با انتشار عکس از اعدام‌های جمعی سال ۱۳۶۷ اطلاع می‌دهد

به گفته محمد ری‌شهری: "سرانجام ۱۳ گروه مرکزی (مشتمل بر ۶۵ گروه مستقل و ۱۵ گروه و حوزه خودکفا) در ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۵ زیر ضربه وزارت اطلاعات قرار گرفت. حدود ۷۵۰ نفر از رده های مختلف تشکیلات در سراسر کشور دستگیر شدند. همچنین تعدادی از عوامل نظامی و حدود ۲۰۰ نفر از عناصر تشکیلاتی گروه که در مراکز متعدد و مختلف نظام کار می کردند، جزو دستگیر شدگان بودند.

خشم + الگوریتم = هرج و مرج (وقتی که میلیاردرها پرچمدار خشم محرومان می شوند)

چرا بازار دروغ رایج است و چرخه اش با سرعت می چرخد؟

شاید دروغ به اذهان عوام و اقشار معمولی واقعی تر به نظر می رسد. بنابراین زودتر پذیرفته می شود و به اصطلاح بیشتر کلیک می خورد. محققان دریافته اند که طول زمان رسیدن یک خبر حقیقی به گوش مثلا ۱۵۰۰ انسان، شش برابر بیشتر است تا یک دروغ. به قول مارک تواین: "یک حقیقت تا بیاید و پاشنه کفشش را وربکشد، دروغ توانسته تا سه بار دور زمین چرخ بزند."

به مناسبت پنجاهمین سال‌گرد روی‌داد حماسی سیاهکل

پرچم مبارزهٔ پیگیر فداییان خلق در راه آزادی و بهروزی مردم همواره افراشته است

هم از این روست که ما که در سال‌ها و دهه‌های پیش در راه نزدیکی، اتحاد، وحدت، همبستگی و یگانگی صفوف نیروهای میهن‌دوست، آزادی‌خواه، عدالت‌پژوه، چپ و سوسیالیست، همواره در صف اول، در خط مقدم جبههٔ تلاش رزمیده‌ایم، و در این راستا، از جمله در بنیان‌گذاری حزب چپ ایران (فداییان خلق) مشارکت تعیین‌کننده داشته‌ایم، بر این تلاش انسجام‌پویانهٔ خود در راه تحقق آرمان‌‌های انسانی جنبش تاریخی فداییان خلق پای می‌فشاریم

صفحه‌ها