ژوئیه 2021

به خشونت و پاسخ اعتراض مردم با گلوله، پایان دهید!

اعتراضات مسالمت آمیز و حق طلبانه مردم خوزستان بازخورد سال‌ها سیاست برنامه ریزی شده تخریب، تبعیض و بی‌توجهی به این استان زرخیز و ثروتمند است!

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) همانگونه که در اولین روز های پس از انقلاب اولین واحد های کشوری خود را در مراکز کار و زحمت خوزستان تاسیس نمود، امروز نیز با دوستان و هموطنان زحمتکش خود در این استان بزرگ و با اهمیت استراتژیک همراه و هم پیمان است. اتحاد کارگران و زحمتکشان در صنایع مختلف و بویژه صنایع نفت، پتروشیمی و گاز با جامعه مدنی و مردم جان بلب رسیده خوزستان امروز بیش از همیشه ضرورت تاریخی یافته است.

پیرامون قتل دافنه کاروانا گالیزیا، افشاگر شبکه پولشویی معروف به "اسناد پاناما"

هنگامی که کاروانا گالیزیا در جریان انتشار اسناد به اصطلاح پاناما در سال ۲۰۱۶ معاملات خارجی سیاستمداران برجسته را فاش کرد، تهدید و خطرات جانی نسبت به او به شدت افزایش یافته بود. دادستان ها، یورگن فنک بازرگان پر نفوذ و نزدیک به دولتمردان را متهم می کنند که پشت نقشه این قتل بوده است. او روابط نزدیکی با مقامات ارشد دولتی داشت. دادگاه، یورگن فنک را به مشارکت در قتل متهم کرده است. در سال ۲۰۱۷، سه مرد به اتهام انفجار بمب دستگیر شدند. یکی از آنها محکوم به ۱۵ سال زندان شد و دوران محکومیت خود را می گذراند، دو نفر دیگر منتظر محاکمه و رای دادگاه هستند.

خوزستان تنها نیست؛ رزم مشترک مردم ادامه دارد

در دفاع از سوسیالیسم (۷۴)

ما جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور) خود را در صف مبارزات و اعتراضات مطالباتی مردم ایران از جمله هموطنان عرب خوزستان می‌دانیم و هم‌صدا با آنان حول شعار «ما جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم» سیاستهای سرکوبگرانه و جنایات رژیم در کشتار جوانان مبارز شرکت‌کننده در تظاهرات اعتراضی را محکوم می‌کنیم.

سندرم «پوپولیسم» در ایران (١)

تناقض بنیادین در حکومت های «پوپولیستی» در این است که از سویی مردم را تشویق به شرکت در انتخابات می کنند و از سوی دیگر مانع حضور احزاب با برنامه های خود در انتخابات می شوند. آنها “انتخابات“ را به گونه ای تنظیم و مهندسی می کنند که مردم به جای انتخاب برنامه های مختلف احزاب سیاسی، نظرات و برنامه ی یک فرد با فرد دیگر را که از پیش تعیین شده اند، برگزینند!

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در مخالفت با طرح تشدید سانسور فضای مجازی

«کانون نویسندگان ایران با هر گونه سانسور اندیشه و بیان مخالف است و خواستار امحای همه‌ی شیوه‌هایی است که به صورت رسمی یا غیر رسمی، مانع نشر و چاپ آرا و آثار می‌شوند.» (بند دوم منشور کانون نویسندگان ایران)

کانون نویسندگان ایران با چنین طرح‌های سرکوب‌گرانه‌ای، به شدت مخالف است، دسترسی به اینترنت آزاد و نامحدود را حق همگان می‌داند و بر اساس منشور آزادی‌خواهی و سانسور ستیزی خود، خواهان برچیده شدن تمام اشکال سانسور است. کانون به مبارزه برای دفاع از آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا، ادامه خواهد داد و در این راه همراهی همه‌ی مردم را طلب می‌کند.

فاجعەای کە قابل تصور بود (نگاهی بە مناظرات سال ٦٠)

بە بیانی دیگر، هرچند در اینجا توافق آنچنانی بر سر اسلامی بودن یا نبودن انقلاب ٥٧ وجود ندارد، اما توافق در مورد حذف ساواکیها و افراد و جریانات معتقد بە رژیم سلطنتی و نیز جریاناتی کە در جهت انقلاب نیستند، وجود دارد. متد فکری همە یکیست، و همین پایە، بە بنیان آزادی کشیهای آیندە تبدیل می شود. و این چنین نگاه در چپی کە خود را مارکسیست ـ لنینیست می خواند با اسلام سیاسی در مورد تحدید آزادیها همزبان و همراە می شود.

قانون اساسی قربانی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی

طرفداران طرح می خواهند آن را طبق اصل 85 قانون اساسی تصویب کنند. بنا به اصل 85 مجلس نمی تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین... به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند." می دانیم مذاکرات صحن، علنی است و گزارش آن از رادیو مستقیماً پخش می شود. اما مذاکرات کمیسیون‌‌های داخلی علنی نیستند. اینجا هم باز مشاهده می کنیم نمایندگان به دنبال پنهان‌کاری و عمل مخفیانه‌اند.

جولیان آسانژ تابعیت اکوادور را از دست داد

اعتراضات برای آزادی جولیان آسانژ سال ها است که در سراسر جهان جریان دارد. در آغاز ماه ژوئیه مبارزات سراسری دیگری با شعار "روزنامه نگاری جرم نیست، آزادی برای جولیان آسانژ" در آلمان برگزار شد. در مقابل سفارت آمریكا در برلین، در فرانكفورت ماین، هامبورگ، مونیخ و لایپزیگ تجمع هایی برگزار شد. در پارلمان آلمان نیز، سیاستمداران احزاب مختلف، در یک گروه کاری "آزادی برای جولیان آسانژ"، خواستار آزادی بنیانگذار ویکی لیکس گردیدند.

امنیت شاید، اما امید به زندگی جدیدی وجود ندارد

در ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۱-۱۳۳۰خورشیدی، "کنوانسیون پناهندگان ژنو"+ امضاء شد.۷۰ سال از آن تاریخ گذشته است، اما از آن سال تا به امروز، به دلایل مختلف، بیش از هر زمان دیگری مردم بسیار زیادی از کشور های جهان، مجبور به فرار یا پناهندگی از کشور های دیگر شده اند. و امروز، موضوع پذیرش پناهندگان،به یکی از داغ ترین سوژه های سیاسی تبدیل شده است. و اختلافات زیادی را در پذیرش یا مخالفت با آن، در بین کشور ها دامن زده است. اما یکی از فقیر ترین کشورهای پناهنده پذیر، کشور آفریقایی اوگاندا است. سیاست این کشور، پذیرش و جذب اغلب پناهندگانی است که از کشور های همسایه به آنجا روی می آورند.

ایدەها می مانند

و در جهانی کە ما زندگی می کنیم، ایدەها ما را می ترسانند. هیچ وقت تا بحال بە این اندازە نمی دانستیم کە همە بنوعی می توانند حق داشتەباشند. حقی کە ریشە در تعبیر وجود دارد و در انتخاب ماهیت. و هیچ وقت تا حالا نمی دانستیم کە ایدەای می تواند بیشتر از دیگران حق داشتەباشد و در همان حال این برحق بودن زمان زیادی دوام نیاورد.

جابه‌جایی بحران از مسائل سیاسی به تغییرات اقلیمی

انباشت بحران‌ها در آسیای جنوب غربی و هشدار انقلاب اقلیمی برای ایران

سیاستگذاران ارشد ایرانی که طی چند سال اخیر در مقابل پیش‌بینی وضعیت کنونی، سکوت کرده و سیاستگذاری مناسب و کارآمدی برای جلوگیری از شرایط کنونی به‌خصوص مقابله با بحران آب و قطع برق نداشتند، کشور را در یک فرایند آشکار از انقلاب اقلیمی قرار داده‌اند که نتایج آن بر اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی ایران آثار زیان‌باری دارد. در صورت ادامه شرایط کنونی در ادامه سال 1400 و حتی تابستان سال آینده، ظهور و بروز ناآرامی‌های شدیدتر سیاسی، اجتماعی و اعتراضات گسترده در ایران اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

یا می آموزند، یا می بازند

این بار مردم بخوبی فهمیدەاند کە بدون صدای اعتراضی آنان و حضور در خیابان، هیچگونە پروژە تغییری در کشور بە پیش نخواهدرفت. آنان بخوبی خامنەای را نشانە گرفتە و بە این ترتیب مانع اصلی در تغییر شرایط کشور را دریافتەاند. هرگونە تحول در ایران فلاکت زدە، احتیاج بە ارادە مستقیم مردم در تحمیل خواستەهای خود بە حاکمان قراردارد. خیابان باید بیش از پیش بە ایفای نقش خود در تاثیرگذاری بر سیاست کشور بپردازد.

چرا سرکوب و کشتار؟ خواست های مردم خوزستان را پاسخ دهید!

ما ضمن محکوم نمودن این سیاست های خشن و مغایر با منافع ملی، از اقدامات مسالمت آمیزهموطنان دلاور خوزستانی در استیفای ابتدایی ترین حقوق انسانی و شهروندی که شامل تامین آب و برق و همچنین واکسینه شدن در برابرپاندمی کووید ١٩ است، به عنوان عاجل ترین مطالبات آنان پشتیبانی می کنیم و از مسئولان نظام می خواهیم، با اجابت سریع مطالبات بدیهی مردم عزیز خوزستان و برای تسکین آلام خانواده های جان باختگان نسبت به دستگیری آمران و عاملان جنایت شلیک به راهپیمایی آرام معترضان ومحاکمه علنی و محکوم کردن قاتلان اقدام نموده و خسارت هایی را که به قربانبان واردشده، جبران نمایند.

تا کی می خواهید با مردم بجنگید

اما هیچ چیز مثل حضور مردم در خیابان نیست. حضور مردم در خیابان، بمثابە بازشدن جبهەای دیگر و این بار در داخل است، یعنی درست پشت خاکریز خودی. جبهەای کە هیچ وجە مشترکی با جبهە خارجی خودساختە رژیم ندارد و از منطق مبارزاتی ویژە خود بهرەمند است. و آیا این بار ما در آستانە همان مقطع سال ٦٧ نیستیم کە بنوعی دارد تکرار می شود؟ تکراری کە خود را در خستگی مردم از جنگ فرسایشی حاکمان در آن سوی مرزها و بهدردادن امکانات کشور باز می یابد، جنگی کە میهن ما را دوبارە در سراشیبی خستگی و از اندرون خالی شدن قرار دادەاست؟

بخش: 

دیدار معاون حزب 'آ اف د' آلمان با ادواردو بولسونارو پسر رئیس جمهور برزیل

دیدار معاون حزب راستگرای آ ,اف, د آلمان خانم بئاتریکس فون استورچ و ادواردو بولسونارو نماینده پارلمان و پسر ژاییر بولسونارو رئیس جمهور برزیل، خبر ساز شد.یکی از اعضاء حزب کارگر برزیل نوشته است: سخنان نفرت آمیز و بیگانەستیزی ادواردو بولسونارو نماینده پارلمان و پسر ژاییر بولسونارو رئیس جمهور برزیل با معاون حزب راستگرای آ ,اف, د آلمان, کاملا مشترک و منطبق بود.

سکوت ابراهیم رئیسی در مورد حق اعتراض مردم خوزستان

رئیسی همچنین با گذشت ٨ روز از تظاهرات مسالمت آمیز مردم ستمدیدە خوزستان مانند خامنەای، بر خلاف سخنانش در مورد تعامل ادیان، نە از تعامل با مردم خوزستان می گوید و نە از حق آنها برای اعتراض. او و قدرت در حال استقرار از اعتراضات مطالباتی و مدنی مردم در حد معینی که علیه دولت مستقر هست، حمایت می کنند. رئیسی با سکوت مطلق نشان می دهد کە بر خلاف تبلیغات زمان انتخابات ریاست جمهوری و ادعاهایش در مورد رئیس جمهوربودن همە آحاد ملت، طرفی از وعدەهای دروغین خود برنبستە است. او با این سکوت خود اثبات می کند کە در کنار طرحهای سپاە پاسداران برای مهندسی طبیعت کشور و دست اندازی در ساختار زیست ـ محیطی ایستادەاست و بعد از این بعنوان نمایندە تمام قد آنها در پست ریاست جمهوری کشور ظاهر خواهدشد.

بیماری هلندی دولت روحانی

کجای دنیا به فاصله یک شب تا صبح، کالاهایی راهبردی مانند لبنیات، ۷۰ درصد گران می شود، یعنی یک شیشه یا پاکت شیر۱۰هزار تومانی می شود ۱۷هزار تومان ناقابل، این سیاست یعنی حمله به تولید کننده ها، یعنی کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان، و به صفر رسیدن مصرف شیر و لبنیات در بسیاری خانواده های فقیر و حتی قشر متوسط، یعنی بیماری و رنج بیشتر شهروندان کشور، شهروندانی که طی چهل سال اخیر، از طرف دولت های ناکارآمد، غیرعرفی و غیر قانونی متکی به خشونت و دار و درفش و زندان و اسلحه به گروگان گرفته شده اند. نیرویی که در برابر اعتراض و درخواست های بدیهی مردم، پاسخی جز خشونت نمی شناسد.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران

به مناسبت بیست یکمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

بیست ‌و یک سال از درگذشت احمد شاملو میگذرد. آری. اما نمی شود آن‌چه را بر این مردم، برانسان‌های سرافراز، مستقل و آزادی‌خواه و بر یاران هم‌قلم او در کانون نویسندگان ایران گذشته است، به همین آسانی و به گردش قلمی تقویم کرد و گذشت. سال‌ها تهدید و تحدید، زندان و آزار و تبعید، محروم شدن از ابتدایی ترین حقوق انسانی و شهروندی، سانسور و حذف صداهای دیگرگونه، و بی‌شمار ستم ها و دردها و رنج های دیگر.

گزارش شش ماهه اعدام در ایران؛ ۳۸ اعدام در یک ماه پس از انتخابات

در مقایسه با سال ۲۰۲۰، که ۷ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شدند، در سال جاری میلادی اعدام زندانیان با این اتهام حدودا شش برابر شده است (۴۰ مورد). پیشتر سازمان حقوق بشر ایران درطی گزارشی، نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش چشمگیر آمار اعدام‌های مربوط به مواد مخدر ابراز کرده و نسبت به ادامه این روند هشدار داده بود.

نگاهي نو به پيش رو

این نه سازمان و تشکیلات عریض و طویل و خشک و منضبط پادگانی کم تحرک، بل توان تحلیل شرایط و طراحی ایده های سازگار با تحولات روز و پیش بینی روندها و تحولات آتی وانتشار و انتقال کارآمد ایده به کوشندگلن صنفی و فعالان مدنی (نه الزامن با مهر و آرم و پرچم سازمانی و حزبی) و حوزه های مختلف محرکه های جنبش اجتماعی، توسط هسته های فکری است که می تواند کارگشا و تاثیرگذار شده و با کمترین تلفات و هزینه های امنیتی، به مرور هژمونی و همبستگی مدنی را ایجاد کند.

بیانیه مادران صلح ایران در باره اعتراضات مردم وطن پرست خوزستان

مادران صلح ایران ضمن ابراز همدردی و همدلی با مردمان دردمند و معترض خوزستان و متاثر از پیامد رویدادهای ناشی از آن، مصرّانه از مسئولان و مدیران و کارگزاران حاکم می خواهند؛ تا درک جامع و عمیق تری از وضعیّتِ اسفبار مردم غیور خوزستان داشته باشند. مردمانی که بیش از دیگر هموطنان خود خطرات جنگ تحمیلی را شجاعانه و در عین حال مظلومانه به جان خریدند و جانانه از وطن و خطه ی خوزستان دفاع نمودند.

بخش: 

تجاربی نزدیک بە هم

البتە فرق فاحشی کە وجود دارد عدم اعلام یک حزب منحصربفرد از طرف جمهوری اسلامی است، بە همین جهت تمرکز قدرت بشیوە دیگری دارد شکل می گیرد. در ایران تحت حاکمیت تئوکراتیسم، تنوع احزاب بشیوە خاص و اولیە وجود دارد و همین بە این منجر می شود کە توتالیتاریسم زمان شاە تکرار نشود. در واقع ما با تمرکز قدرت در حاکمیت روبرو هستیم و همزمان با نوعی پلورالیسم در بطن جامعە، آن هم در دو سویە اصلاح طلب و اصولگرا. در صورتیکە در زمان شاە بنوعی قدرت سیاسی هم در بطن حاکمیت و هم در پهنای جامعە یکدست شد.

بخش: 

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی اعتراض مردم به زندگی مصیبت‌بار خود

کانون نویسندگان ایران سرکوب اعتراض‌ها و اعتصاب‌های مردم را محکوم می‌کند، و بر اساس منشور خود، از حق آزادی همگان بی هیچ حصر و استثنا، برای بیان مطالباتشان دفاع می‌کند و از همه‌ی اهل قلم، روزنامه‌نگاران مستقل، فعالان اجتماعی و مردم آزادی‌خواه می‌خواهد به سانسور تن ندهند و بیانگر رنج‌های مردم و خواسته‌های برحق آن‌ها باشند‌.

شیعه بلشویکی شریعتی،- و اسلام ماکیاولیستی خمینی

نبرد دو نیروی مذهبی در انقلاب اسلامی

با رسیدن شاه به تخت و تاج، محدودیت های رضاشاهی برای تبلیغات دینی لغو شد. غیر از حوزه علمیه قم، هزاران انجمن اسلامی و کانونهای دینی فعال شدند تا در برابر کمونیستها و آثار سوء ضد دینی و ضد کسروی شروع بکار نمایند. رژیم شاه با کمک سازمان مخوف ساواک برای ممانعت از رشد طرفداران حزب توده و شوروی، با مشورت انگلیس و امریکا، به مذهب توجه زیاد نمود. البته این توجه تا حدی بود که از رشد امثال" فدائیان اسلام"جلوگیری گردد.

شمارۀ ۷ مجلۀ دانش و اميد

این شماره ویژه از مجلۀ «دانش و امید» که به حمایت از مردم فلسطین اختصاص دارد، ادای دین کوچکی است در حمایت از مبارزات مردم فلسطین وهم‌آوایی با بانگ اعتراضات جهانی علیه رژیم متجاوز اشغالگر اسرائیل. دراین مجموعه، ابتدا نگاهی داریم به تاریخ پیدایش فلسطین، سپس گزارش‌هایی از آنچه در این روزها بر مردم فلسطین گذشته است انعکاس یافته‌اند. بخش سوم شرح گوشه‌هایی است از مقاومت مردم و نیروهای مقاومت فلسطین و همبستگی نیروها و سازمان‌های بین‌المللی با مبارزه آنها علیه حکومت نژادپرست اسرائیل. مقالات تحلیلی و تاریخی در بارۀ مسئلۀ فلسطین بخش چهارم این مجموعه خواهد بود. در پایان نیز رنج و رزم خلق فلسطین و همدردی با آن را در اشعاری از شاعران عرب و ایرانی خواهید خواند.

تشنج بیسابقه در اوضاع افغانستان

اگر بپذیریم که اشغال افغانستان نه آنطوریکه امریکا ادعامی کند و سادەلوحان می پذیرند که برای سرکوب تروریسم انجام شده است، بلکه برای پیشروی امریکا و تسلط بر آسیای میانه و ایران و ضدیت با روسیه و چین براه انداخته شده است، پس باید پذیرفت که کار امریکا در افغانستان به پایان نرسیده است. در شرایطی که افغانستان از موقعیت استراتژیک بی مثالی، برای امریکا، در منطقه ما برخورداراست و در محراق توجه سیاست سازان امریکائی قراردارد، حکم منطقی ای را که می توان ابرازکرد اینست که امریکا برای درازمدت به افغانستان دل بسته است. بر این اساس، سالها قبل یکی از جنرالهای بسیار بالارتبه امریکائی گفت: ما برای حداقل پنجاه سال درا فغانستان می مانیم. او با این اعتراف دقیق ترین تعریفی از اشغال افغانستان را ارائه داد.

ای کلک!

حقە جالبیست. از یک طرف خودشان عامل کم آبی، بی آبی و تغییر در اکوسیستم منطقە اند، و از طرف دیگر در هیئت ناجی و سوپرمان ظاهر شدە و خود را منجی مردم معرفی می کنند! در جائی بە خروار می گیرند و در جائی دیگر اندک اندک بەنام ارائە خدمات، آن هم تنها در صورت بروز اعتراضات همگانی، بە مردم پس می دهند! قرار است تانکرهای آب بە چند صد روستا اعزام شوند!

افتتاح رصد خانه بدون تلسکوپ، بیمارستان بدون تخت

اما واقعیتی است که چنین گزارش هایی از اقدام های نیمه کاره دولت های جمهوری اسلامی چندان هم عجیب نیست و دائما دارد اتفاق می افتد، منتهای مراتب دیگر گوش مردم از دروغ پردازی های آن ها پر شده است، از طرفی هم تا امروز هیچ مسؤلی به عملکرد خود پاسخگو نبوده است. یادآوری می کنم که چگونه علی اکبر هاشمی رفسنجانی با تمام وقاحت در صفحه تلویزیون ظاهر شد و در گزارشی از عملکرد دولت خود گفت: "در جمهوری اسلامی، هر روز یک مدرسه ساخته می شود!" دروغی شاخدار، اما به قول ایرانی ها: دروغ که خناق نیست که گلوی آدم را بگیرد و خفه کند! همچنین، قول و قرارهای آیت الله خمینی تا پیش از به قدرت رسیدن را یاد آوری می کنم که به هیچ یک از آن ها عمل نکرد، اما تا توانست فرمان قلع وقمع روزنامه ها و دست و زبان اهل قلم را صادر کرد و فتوای قتل عام مخالفین سیاسی جمهوری اسلامی را اعلام نمود. وقتی هم که در باره علت خلف وعده هایش از او پرسیدند گفت: "من خدعه کردم!"

معضل آب راە حل امنیتی ندارد

جمهوری اسلامی کە ابتدا سعی در کتمان اعتراضات مردمی داشت، و سپس از حضور بیگانگان در میان آنها گفت، سرانجام با رهسپارکردن نیروهای سرکوبگر خود، طبق معمول بە زبان زور و سرکوب متوسل شد و طبق خبرهای رسیدە تا حالا متاسفانە چندین تن از هموطنان خوزستانی کشتە و دهها تن دیگر زخمی و دستگیر گردیدەاند. حاکمان با محاصرە فیزیکی و دیجیتالی منطقە و تلاش برای ممانعت از اطلاع رسانی آزاد، سعی دارند گستردگی اعتراضات مردم و حقیقت سرکوب خشن خود را پنهان کنند.

آغاز موج چهارم نیهیلیسم

اهمیت مساله نیهیلیسم در به خطر افتادن زندگی انسانی بشر است. جوامع دیگر محل امنی برای برخورداری از یک زندگی انسانی نیست. در چنین اوضاعی وقتی فرد وارد جامعه می‌شود، دیگر احساس امنیت ندارد. مفهوم "دیگری" برای ما، مثل سابق و به مثابه مأوا نیست. بلکه گویی "انسان گرگ انسان" است. وصف جامعه‌ی هابزی به شدت توسعه یافته و احساس امنیت وجودشناختی، زبان‌شناختی و انسان‌شناختی از ما سلب می‎شود.

نگاهی به سیاست خارجی آقای محمد جواد ظریف

وزارت خارجه جمهوری اسلامی عملا تعطیل شده و هیچ کشوری نه ظریف را برای برخی رایزنی ها دعوت می کند و نه کسی برای ملاقات سران جمهوری اسلامی می آید، الا نمایندگان باند ترور و وحشت طالبان! آقای ظریف که در مصاحبه ای مردم فریبانه گفته بود طالبان هنوز در فهرست سازمان‌های تروریستی جمهوری اسلامی قرار دارد، تنها کشورهایی که از افراط‌گرایی در افغانستان حمایت کردند و طالبان را به رسمیت شناختند، عربستان و امارات متحده عربی، دو کشور متحد امریکا بودند؛ ما ولی با تروریسم و افراط‌گرایی مقابله کردیم! حال دست و بالش را باز می کند و نماینده های طالبان را در آغوش می گیرد و به خبرگزاری افغانستان می گوید: طالبان به دعوت ما برای ارتباطات رسمی به ایران آمدند. غیرممکن است برای افغانستان آینده‌ای بدون نقشی برای طالبان متصور شد!

نشست رئیسی با نخبگان و اساتید

تکرار نصایح اساتید و نخبگان کشور در خصوص همان راهکارها کە در دولتهای پیشین هم مطرح می شدند، نشان از آن دارد کە بخش تکنوکرات و نخبە کشور کماکان راهکار لیبرالیستی برای برونرفت از شرایط اقتصادی کشور ارائە می دهند، امری کە نمی تواند خوشایند فردی مثل رئیسی باشد. زیرا این پیشنهادات عملا بە معنای عادی سازی و گسترش روابط با خارج کشور، بویژە ایالات متحدە آمریکا است و این یعنی تغییر در برخی مولفەهای نگاە استراتژیک آنان بە امر سیاست کلان در کشور.

پیام تسلیت ناصر زرافشان

اکنون که جامعه پس از چند دهه با صرف هزینه انسانی و مادی کمر شکن و هنگفت باز هم با سر خوردگی به سرابی رسیده است که نتیجه باورهای توهم آلود و فریب آمیز دهه های اخیر است، از نو، با دریغ و درد، به گذشته و نقش و جایگاه آن نسل، واپس می نگرد. یاد و خاطره عزیز فرهودی و میراث او و همرزمان او را گرامی می داریم.

در رثای حسن فرهودی

مردی با ملاحت و متبسم با رعشه درد و بی اشگ و آه که غایت درد را ذره ذره چشید و تا آخر تاب آورد، با همان چشمان روشن و لبان صریح و قامت رشید و متانت دیر پا. مردی مجرب که بسیار می دانست و بسیار پرسان بود.

دو تاکتیک برای سرپا نگهداشتن اقتصاد

حاکمیت می داند کە در صورت کمبود کالا، جامعە در شرایط کنونی بسرعت می تواند وارد آشوب و بلوا بشود، و با هجوم مردم بە مغازەها و بازار، کنترل از دست نیروهای انتظامی و امنیتی خارج بشود. از طرف دیگر با تضمین وجود پول در جامعە (علیرغم انباشت آن در بخش کوچکتری از جامعە)، امکان خرید در بازار بنوعی حفظ می شود و بە این ترتیب علیرغم همە فشارها، اقتصاد بنوعی خواهد چرخید.

افغانستان، طالبان و همسایگان

ایران نمی تواند دست به خلق نیروهای شبه نظامی در افغانستان بزند و در شرایطی که حکومت افغانستان خود را در مقابل طالبان وا داده است یک تنه مقابل این گروه بایستد. مجاهدان وجنگسالاران و جبهه شمال کجایند که حداقل مراکز استانها را تحویل طالبان ندهند. باری وارد شدن درجبهه جنگ افغانستان با شماست ولی خروج از آن دست شما نیست.

بخش: 

طرح آدم ربایی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در نیویورک

پلیس اف بی ای آمریکا، ماموران امنیتی ایرانی را به طرح آدم ربایی در بروکلین متهم می کند. گفته می شود که هدف این عملیات، یک روزنامه نگار فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان مسیح علینژاد در نیویورک بوده است. اف بی ای، این آدم ربایی برنامه ریزی شده را افشا کرد . دادستان های نیویورک، چهار مقام امنیتی یا خبرچین اطلاعاتی ایران را به ربودن برنامه ریزی شده یک فعال حقوق بشر آمریکایی ایرانی متهم کرده است.

دیداری تاریخی

در تاریخ نقاط عطفی وجود دارد که جهت گیری کاملاً جدیدی به سیاست جهانی می بخشد. یکی از این نقاط عطف ۵۰ سال گذشته، سفر کاملا محرمانه هنری کیسینجر به پکن، پایتخت جمهوری خلق چین بود. هنری کیسینجر آن زمان مشاور امنیت ملی در کاخ سفید، به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ریچارد نیکسون کار می کرد تا روابط بهتری با رژیم مائو تسه تونگ که تا پیش از این، سرد و بی رونق بود برقرار کند. سفر نیکسون به چین در فوریه ۱۹۷۲ انجام شد. این دیدار، رسما به دو دهه روابط سرد بین دو کشور پایان داد. پس از آن، روابط اقتصادی و مناسبات فرهنگی، بین چین و دیگر کشور ها توسعه پیدا کرد.

کوبائی کە رنج می برد

متاسفانە نظام جهانی سرمایە از چنان تسلطی برخوردار است کە می تواند از طریق فشارهای کمرشکن اینگونە نظامها را تغییر ماهیت دادە و بە ضد فلسفە وجودی خود تبدیل کند. و در توجیە مشکلات و عقب نشینی ها هم نمی توان همیشە بە فشار امپریالیستها ارجاع دارد، زیرا اگر واقعا در دنیائی کە امپریالیستها چنین امکان تعرض دارند و می توانند همە معادلات را بهم بزنند، خوب است انقلابیون نگاە دیگری بە امر انقلاب و تغییر در جهت تامین منافع کارگران و زحمتکشان داشتە باشند. سوسیالیسم را نمی توان تحت هر شرایطی ایجاد کرد.

بیاد فدائی خلق حمید اشرف

تو قهرمان نبودی، افسانه هم نبودی!

سیزده سال زمان کمی نیست تا بتوانی بگویی: خوب رفقا الان کسان دیگر بیایند و مسئولیت برعهده بگیرند. من دیگر رهبر افسانه‌ای، رفیق کبیر شده‌ام، می‌روم در جای امن (خارج از کشور) که افسانه حفظ شود و از راه دور جنبش را رهبری کنم.

به قراردادهای موقت غیر انسانی و به پیمانکاران و دلالان کار نه می گوییم!

ما از خواسته های بر حق کارگران دفاع می کنیم!

سازمان ما ضمن اعلام دوباره همبستگی با اعتصابات سراسری کارگران پیمانی و مطالبات صنفی آنها، مخالفت خود را با قراردادهای غیر انسانی موقت، استفاده از شرکت های پیمانکاری و خصوصی سازی صنایع ملی اعلام می کند.

شیلی و دو آزمون نو

آلنده در سال۱۹۷۱ از محقق انگلیسی استافورد بیر Stafford Beer که از دو دهه پیش بر روی یک سیستم سایبرنتیکی به نام "مدل سیستم با بقا" با پنج سطح کنترل کار می کرد، دعوت کرد که به شیلی آمده تا در مدیریت اولین «انقلاب سوسیالیستی انفورماتیکی» به او کمک کند.

جنگ، بیرونی و درونی ندارد

واقعیت این است کە جنگ، درونی و بیرونی ندارد و اگر کشورها بە شرایط نامناسب روابط میان خود ادامە دهند، هر جنگ بیرونی سرانجام درونی خواهد شد و هر جنگ درونی سرانجام بیرونی. راە چارە تنها در گریز عمومی از پدیدە جنگ در گستردەترین معنای آن قرار دارد. جنگ و رقابت ناسالم، پدیدەای تحمیلی نیست، بلکە انتخاب است.

نگاه بهزاد کریمی، درآمدی کهنه بر گفتمانی مضمحل *1

گریز دوم این بار توسط رفیق بهزاد کریمی شد که بدون توجه به تجربه فریدون احمدی، لیکن با احتیاط تر بر طبل اتحاد یا ائتلاف جمهوریخواهان سکولار و دمکرات با رضا پهلوی می کوبید که غیر قابل تصور بود، بەهر ترتیب عنصر شناخته تر شده گرایش چپ، یعنی بهزاد کریمی از فرجام ائتلاف بی حاصل احمدی – آهی درس نمی گیرد و موقعیت ساختار ائتلافی را که به سطح ساختاری موسمی تنزل یافته است را نمی بیند و در صدد تجربه مجدد برمی آید در حالی که می داند تجربه را تجربه کردن خطاست.

از برنامە سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

صلح

صلح‌ در مقیاس‌ ملى‌ و بین‌المللى‌ خواست‌ بزرگ‌ انسان‏ها و لازمه فراهم آوردن شرایط زندگی انسانی برای همه مردم جهان از جمله مردم میهن ما است‌. ما به گفتگو و مذاکره برای حل مناقشات و اختلافات بین کشورها تاکید داریم، مخالف مسابقه تسلیحاتی هستیم، از خلع سلاح اتمی در سطح جهان و در منطقه خاورمیانه و از تلاش جهانی، منطقه ای و ملی برای تامین صلح حمایت می‏کنیم.

در لبنان چه خبر است

در واقع می شود نتیجه گیری کرد که فشار های وارده بر کشور لبنان, بی ارزش شدن ۹۵ درصدی پول ملی، و در آستانه فروپاشی قرارگرفتن ارتش این کشور؛ عملا در جهت اجرای طرح معامله قرن است که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت اسرائیل و عربستان سعودی کلید خورده است. در این میان نقش بی ثبات کننده کشور لبنان با حمایت ایدولوژیک جمهوری اسلامی از تشکیلات مافیایی حزب الله، به شدت چشمگیر است.

صفحه‌ها