سپتامبر 2021

قلهُ اندیشیدنِ عِلمی

Peak of Scientific thinking1

متفکر: متفکر کسی است که در یک یا چندین زمینه به تفکر می‌پردازد، بی‌آن‌که الزاما عاری از تعهد به جریان خاصی خارج از حوزه‌ی کاری‌اش باشد. برای مثال متفکر حوزه‌ی دینی، متفکر حوزه‌ی ریاضیات، و یا متفکر حوزه‌های دینی و ریاضیات (مانند دکارت). روشنفکر: روشنفکر آن کسی است که از یک نگاه جهانشمول به امور برخوردار است. یعنی، کسی است دارای دیدگاهی فرای هر نوع ایدئولوژی، اندیشمندی که هیچ پرسشی را کفر نمی‌داند، هیچ یقینی را به ذات یقین نمی‌شمارد، و هیچ نوعی را کم بها نمی‌دهد.

بازگشت سوسیال دموکراسی به آلمان

احزاب چپ به ویژه از سقوط سوسیال دموکراسی می ترسیدند. زیرا این حزب در ائتلاف با احزاب دموکرات مسیحی, در دوره های گذشته، آرای زیادی را از دست داده بود. با این وجود, سه سال و نیم بعد، حزب و نامزد اصلی آن اولاف شولتز به موفقیتی دست یافتند که بسیاری آن را ممکن نمی دانستند. با ۲۵.۷ درصد آرا، نیرومندترین حزب آلمان شده است و می توان به طور موجهی امیدوار بود که به زودی پس از سالها دوباره صدر اعظم شود.

درباره برنامه های سیا برای انتقام از جولیان آسانژ

پس از افشاگری جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۷، از ابزارهای جاسوسی که توسط سرویس مخفی داخل و خارج از ایالات متحده برای نفوذ به نرم افزارها استفاده می شود، مقامات ارشد دولت سابق آمریکا به خبرنگاران یاهو نیوز گفتند: مایک پمپئو، رئیس وقت سیا و دولت ترامپ در حال بررسی یک قتل بی سر و صدا و کم درد سر بودند.بالاترین محافل تصمیم گیری آمریکا حتی قصد داشتند خیلی سریع ، این استرالیایی" جولیان آسانژ" را از سر راه بردارند.

اصلاح طلبان و نیاز بە فیزیکالیسم سیاسی

فیزیکالیسم یا جسمانی انگاری یک نظریە فلسفی است که بر این باور است هر چیزی که وجود دارد قابل تقلیل به خواص فیزیکی است؛ یعنی هیچ چیزی به جز چیزهای فیزیکی وجود ندارد. بی گمان نمی توان اصلاح طلبی در ایران را تنها بە خواص فیزیکی تقلیل داد، اما در مراحلی از وجود، فیزیکالیسم بە خصلتی برجستە و اصلی برای بودن تبدیل می شود.

انقلابی معرف نهیلیسم پیشا پاسیو

و انقلاب سال ٥٧، پیروزی دنیای پیشا نیهیلیسم پاسیو بود بر نهیلیسم فعال و نهیلیسم پاسیو. فراخواندن دوبارە مردگان بود برای زندگی. مردگانی کە بازگشتند و مردەگونە سکان زندگی را دوبارە در دست گرفتند. انقلاب ٥٧، در کلیت خود ترس اندیشە ایرانی بود از پذیرش نیهیلیسم در بعد فعال آن. ترس انسان ایرانی بود از ادعای خدابودن و تسلط بر سرنوشت خود از طریق عقلانیت مدرن. عقلانیتی کە در تداوم خوداندیشگی معنا می یابد و در خود ویرانگری مداوم و بازسازی مداوم. و انسان ایرانی این چنین دوبارە تسلیم گذشتە خود شد.

بخش: 

بیست و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

ابراهیمی هم‌چنین گفت که بعد از آزادی از زندان مجبور به فرار از ایران شد چون جانش در خطر بوده است. او افزود: «خیلی از کسانی که آزاد شدند، در سال‌های بعد ناپدید شدند. دایی همسر من یکی از این افراد بود.» پس از سئوال و جواب‌های وکیل نوری دادگاه تمام شد و ادامه آن به روز پنج‌شنبه ۳۰ سپتامبر موکول گردید.

چالش ناگهانی پیش روی گسترش روابط با همسایگان

حال این سئوال مطرح است کە آیا استراتژی جدید دولت سیزدهم، می تواند متناسب با تحولات جدید منطقە باشد؟ بە عبارتی دیگر آیا می توان با با احساس قدرت بیشتر پاکستان، ترکیە و آذربایجان کە سە کشور مهم همسایە کشور هستند، ایران بتواند از قبل همان استراتژی اعلام شدە توسط دولت جدید بە مصاف یا پیشواز شرایط جدید برود؟

سایۀ بال‌های شیاطین

فرایندی که در روسیه ما آن را مضحکه می‌نامیم، عبارت است از نابودسازی فرهنگ، تحصیل، علم و دستکاری شعور به کمک رسانه‌های جمعی با استفاده از فنون‌ خاص. این فقط قدم اول است به سوی انسان‌زدایی، به سوی وادار کردن مردم به قبول شرکت داوطلبانه در ژن‌درمانی یا روان‌درمانی شیمیایی وسیع. عواقب این درمان دقیقاً مشخص نیست. اما برنامه‌های سازماندهان انسان‌زدایی جهانی روشن است. خاص اینکه، این برنامه‌ها مخفی نیستند.

اعضای زندانی کانون نویسندگان ایران را آزاد کنید!

اعضای مستقل، آزادی‌خواه و سانسورستیز کانون نویسندگان ایران با بیش از نیم‌قرن مبارزه در راه راستین آزادی بی هیچ حصر و استثنای اندیشه و بیان در برابر تهدید، بازداشت و زندان سرافرازانه ایستاده و حتی از جان خود نیز گذشته‌اند. کانون نویسندگان ایران خواهان آزادی بی قید و شرط رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن است و ادامه‌ی اجرای حکم این سه عضو کانون را سرکوب آزادی بیان و اقدامی جنایتکارانه می‌داند.

عواقب برگزیت بر کارگران مهاجر در بریتانیا

یک هفته قبل از این، مرکز آمار اقتصادی در لندن اعلام کرده بود که ده‌ها هزار نیروی کار خارجی که در خلال همه‌ٰگیری کرونا بیکار شده بودند، بریتانیا را ترک کرده و ترجیح داده‌اند که به جای انتظار برای اشتغال دوباره به زادگاه‌های خود برگردند. این در حالی است که اقتصاد بریتانیا به شدت به نیروی کار خارجی نیاز دارد و سخت‌تر شدن قوانین و مقررات مهاجرت و تردد ناشی از برگزیت در این شبه‌جزیره می‌تواند پیامدهای بحران کرونا را تشدید کند.

بخش: 

پیروزی سوسیال دموکرات ها در آلمان

بر اساس نتایج نهایی اولیه، حزب سوسیال دموکرات آلمان برای اولین بار از سال ۲۰۰۲ در انتخابات فدرال به پیروزی رسیده است. اولاف شولز نامزد صدر اعظمی از حزب سوسیال دموکرات آلمان تأیید کرد که می خواهد دولت بعدی فدرال را رهبری کند. او گفت نتیجه انتخابات نشان داده است که ما باید با حزب سبزها و حزب دموکرات های آزاد آلمان یک دولت ائتلافی تشکیل دهیم.

عروسی

هر دو خواب زده بودند، مادر خیلی پکر شده بود و خالد از مادر بیشتر. مادر راست می گفت حالا چرا دبی، اگر برای حمالی و پادوئی باشد چرا توی مملکت خودش نباشد، دیگرغصه و دلگیری غربت هم ندارد. نگار هم همین را می گفت، اگر تو اینجا باشی، دل من قرص تر است، دیدنت، حرف زدنت و اگر مشکلی برایم پیش بیاید، می توانم با تو درد دل کنم و با هم چاره سازی کنیم. ولی اگر تو نباشی چی، با کی می توانم حرف بزنم؟

پیروزی طالبان در افغانستان

آنچه که سبب شد تا طالبان در عرض یازدە روز بر کابل تسلط پیدا کند، همین تغییر توازن قدرت در سطح جهان است. آنهایی که مدعی اند، "اگر طالبان با آمریکا معامله نمی کرد، بدین آسانی نمی توانست وارد کابل شود"همان هایی هستند که مشغول تبلیغ حکایت "آمریکا قادر به همه چیز است" هستند. در واقع، قالب هایی که غرب به عقل و ذهن آنها تحمیل کرده، آنها را از دیدن حقیقت عریان باز می دارد.

هدف از برحق نمایی ساواک و عادی سازی جنایت چیست؟

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی میهمان: رفیق رقیه دانشگری (فران)

زمان: جمعه ۲مهر ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت: ۲۱:۰۰ به وقت ایران و ۱٨:۳۰ به وقت اروپای مرکزی، این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران ( ۱۸:۳۰ به وقت اروپا ) در کانال تریبون سرزمین من و گروههای دیگر تلگرامی از جمله گروه "به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان" برگزار می شود.

واندالیسم،- یعنی تخریب آثار فرهنگی و تمدنی دیگران

بعضی از مفسران واندالیسم، تخریب و نابودی فرهنگ را جزا و پاداشی آسمانی معرفی نموده اند. ماکیاولی آنرا ضرورت پریود و سیکل فرهنگی و تاریخی می دانست، هگل آنرا از جنبه های ضروری برای ترقی و پیشرفت بشر و جامعه بشمار می آورد. نیچه آنرا لازمه "اراده به قدرت رسیدن" بشمار می آورد، فروید آنرا در غریزه انسانی می جست. بورکهارد آنرا دلیلی می دانست تا ارزش آثار بجا مانده افزایش یابد.

پیرامون برخی خودخواهی ها و ضرورت اتحاد نیروهای مردمی

جامعه ی ما در حال فروپاشی است و ما بی خبر از عمق فاجعه ای که دارد اتفاق می افتد، نگاهمان نه بسوی آنچه که در برابر دیدگانمان رخ می دهد، بلکه رو بسوی آسمان است. مدام بر سر هم می کوبیم و همدیگر را تخریب و تخطئه می کنیم، اتحاد و همدلی را به شرطی می پذیریم که عالم و آدم بداند: تک تک هر کدام از ما مرکز کائنات است و لاغیر.

دشمنی کە بە آن نیاز هست

می شود در زمینە روحی، درست مانند دوران باستان، مدرنیتە غربی را رنگ و بوی مذهبی زد، اما نمی شود در زمینە امکانات مادی برخورد روحی و معنوی کرد. با کسی کە امکاناتش بە تو فرصت می دهد باید عقلانیت بکار برد و وارد حوزە دو گانە همکاری و رقابت شد، نە دشمنی.

بخش: 

آگهی ایجاد صفحهٔ اینستاگرامی کارآن‌لاین

صفحهٔ اینستاگرامی کارآن‌لاین، ارگان سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، راه‌اندازی شد. در این صفحە، که پل ارتباطی دیگری است با خوانندگان، مطالب و نوشتارهای منتشرە در کارآن‌لاین بازپخش می‌شوند.

بیستمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

مارتینا وینسلو، یکی از دو دادستان پرونده از خانم سولماز علیزاده سئوال می‌کرد. وی گفت هنگامی که پدرش اعدام شده، خانواده از او مخفی کردند چون او وسط امتحان‌ها بوده است: «آدم‌ها می‌آمدند و گریه می‌کردند ولی چون من در مدرسه دانش‌آموز ممتازی بودم، نمی‌خواستند به من بگویند.»

شهروندی در رابطه مطیع مطاعی هرم استبداد

با توجه به این خطر بزرگ است که دموکراسی همواره می باید اجتماعی باشد. توضیح اینکه وقتی از حقوق جهان شمول انسان، در برابر قدرتهای سلطەجو، بگونه شفاف و مشخص دفاع می شود، دموکراسی اجتماعی و کارآمد می شود. چنانکه در فرانسه، از رهگذر مبارزه با رﮊیم پیشین (دوران سلطنت استبدادی) و در مستعمرههای انگلستان و فرانسه و...، از راه مبارزه با سلطه قدرت مسلط و تحصیل استقلال، دموکراسی برقرار و در حقوق و منزلت جستن انسان کارآئی پیدا کرد.

تامین امنیت، نگاە آمریکا بە مورد ایران هم

پس مسائل حقوق بشری و سیاستهای ایران در منطقە بە احتمال قوی از اولویت سابق برخوردار نخواهند شد، اما برنامە ساخت موشکهای بالستیک، هدایت نیروهای نیابتی و کنترل نیروگاههای اتمی ایران بر اساس توافقات حاصلە در مرکز توجە خواهند بود.

نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

بخش بعد از ظهر دادگاه تعطیل شد تا فردا پنج‌شنبه. چون که جلسه دادگاه شاکی دوازدهم حمیدرضا خلاق‌دوست بود. اما متاسفانه وی چهار ماه پیش به‌دلیل ابتلا به کرونا فوت کرده بود. حمیدرضا خلاق‌دوست ۱۰ سال در زندان بود و شاهد اعمال نوری بود که زندانیان را برای اعدام می‌برد. قبلا پلیس ویدیویی از وی ضبط کرده بود که قرار بود امروز در دادگاه پخش شود اما این ویدیو پخش نشد.

نيروهای سازمانده "جهانی ديگر، جهانی بهتر"

در چالش جهانی در حوزه های مختلف برای سازماندهی "جهانی دیگر، جهانی بهتر"، جهانی مبتنی بر صلح، آزادی، عدالت اجتماعی، دمکراسی، همبستگی و توسعۀ پایدار می توان برنیروهای زیر تکیه کرد:
ـ احزاب سیاسی چپ دمکرات، دمکرات، سبز و محافل اجتماعی ترقی خواه و مسالمت جو در سطح جهان
ـ دولت های سوسيال دمکرات و ليبرال در اروپا که مخالف سپردن فرآيند جهانی شدن به بازار به عنوان تنها سامان‌دهنده روندها است و دولت های چپ دمکرات که بر تامين آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی پای می فشارند...

مدیر کل پیشگو و فالگیر سازمان بهداشت جهانی

درباره اسرائیل، مغولستان و وضعیت مطرودان در جامعۀ کنترل شده

همۀ این‌ها با خُلق و خوی مسالمت‌آمیز تنظیم می‌شوند. زندگی سرگرم‌کننده‌تر خواهد شد. هر چند همیشه یک گرفتاری وجود خواهد داشت. در مدت یک سال و نیم فقط ٢٧ درصد جمعیت روسیه مایه‌کوبی شده است. فاصلۀ ما تا شاخصی که سازمان بهداشت جهانی تعیین کرده، از زمین تا آسمان است. سپس چه روی خواهد داد؟ کل دنیا واکسینه می‌شود، هر کس «گذرنامۀ کووید» دریافت می‌کند، گله‌وار در خیابان‌ها قدم می‌زنند و یکی یکی، هر کجا که بخواهند، سفر می‌کنند، اما ما؟ ما اجازه ورود به بریتانیای آفتابی را نخواهیم داشت؟ بلیط سفر به ترکیه متمدن به ما نخواهند فروخت؟ آیا اصلاً با ما دست نخواهند داد؟

گذار مسالمت آمیز، گذار دمکراتیک

مثال قدیمی انقلاب بهمن ۵۷ خودمان است که یک گذار مسالمت آمیز بود. اما اگر رهبری مردم معترض یعنی آقای خمینی با دولت شاهپور بختیار وارد چانه زنی می شد حتما ما به جای گذار مسالمت آمیز دارای یک "گذردمکراتیک" مبتنی بر انتخابات آزاد می شدیم و شاید مجلس منتخب واقعی مردم دستور تغییر قانون اساسی را برای تبدیل شکل حکومتی به جمهوری را به همه پرسی می گذاشت یا شاه را مجبور به قبول سلطنت مشروطه می کرد... اما آقای خمینی مسیر انقلاب یعنی مسیر حذف را انتخاب کرد.

هجدهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

ابراهیم رئیسی، ریيس‌جمهوری اسلامی ایران، در پرونده‌ اعدام هزاران زندانی در تابستان سال ۱۳۶۷ یکی از اعضای هیات مرگ بود که احکام اعدام را صادر می‌کردند. حمید نوری تاکنون اتهامات مطرح شده را رد کرده است. به‌گفته وکیل او، موضع حمید نوری این است که «این اعدام‌ها هرگز رخ نداده است و نمی‌تواند اتهامات را بپذیرد.» نوزدهمین جلسه این دادگاه، روز چهارشنبه ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱، ادامه خواهد یافت.

هفدهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

حمید نوری توسط شاهدان پرونده به‌عنوان دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی از هشت عضو «هیات اعدام» در این زندان در جریان اعدام جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ شناسایی شده است. در این هیات ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران نیز عضویت داشته است.

نفرت، عقیده نیست

شما می دانید از ترسی که ایجاد شده, قدرت به وجود می آید و قدرت احساس خوبی است. همچنین تصادفی نیست که زنان، اعضای جامعه دگرباش جنسی و افراد دارای سابقه مهاجرت به صورت آنلاین با خشونت بیشتری مورد حمله قرار می گیرند. اگر به زنان حمله شود، تهدیدها خیلی سریع جنسیتی می شوند و تا به درخواست تجاوز می انجامد.

بخش: 

ترجیح منافع ملی

خوابیدن در باد عضویت دائم در "سازمان همکاری شانگهای" که در جای خود بسیار دست‌آورد ارزنده ای است و غافل شدن وزارت خارجه از تغییر و تحولات بسیار سریع و اپسیلونی در کشورهای همسایه و غفلت از همکاری های دو جانبه و سه جانبه و چند جانبه که آن ها بین خود منعقد می کنند و ایران را برای همکاری دعوت نمی کنند، منجر به فاجعه ای خواهد شد که از ایران امروزی یک "ایران منزوی" خواهد ساخت. ترجیح "منافع ملی" یعنی چند جانبه نگری. یعنی زیادت کشورهای دوست. یعنی چشم پوشی از گذشته و نگاه به امروز و آینده.

روح هابزی قدرت سیاسی در ایران

بی گمان با اعلام گام دوم انقلاب از طرف خامنەای، ما با تشدید این پدیدە روبرو هستیم و باز خواهیم بود. بە نظر می رسد فعلا پایانی بر آن متصور نیست. نە تنها پایانی بر آن متصور نیست، بلکە جمهوری اسلامی حاضر نیست در ادامە احیای احتمالی برجام بر سر حدود و ثغور آن با رقبا بە مصالحەای برسد. در واقع روح و رویای امپراطوری، هنوز احساس امنیت لازم را نمی کند. کشور در باتلاق درگیری های منطقەای و جهانی افتادەاست و افق تحولات مثبت هنوز پیدا نیست. گوئی روح هابزی همە چیز را تسخیر کردەاست.

بخش: 

جمهوری اسلامی در اسلامیزه کردن جامعه ایران شکست خورده است

در پایان می‌توانیم به تاریخ اشاره کنیم که برای مثال، رمان ۱۹۸۴ اثر جورج اورول، تشکیلاتی وجود دارد به‌نام «پلیس مبارزه با جرائم فکری» و وزارت حقیقت نیز با دستگاه تله‌اسکرین همه‌چیز را کنترل می‌کند. همه باید به این باور برسند که به‌جز آن‌چه حزب حاکم می‌گوید، هیچ چیزی درست نیست. اقدام هماهنگ و سراسیمه نهادهای مختلف حکومتی برای تشدید اسلامی‌سازی علوم، به‌خصوص پس از موج تظاهرات ضدحکومتی سال‌های ۹۶ و ۹۸ و ۹۹، بی‌شباهت به تصویری که جورج اورول از وزارت حقیقت ارائه کرده نیست.

فرانسه، سفیران خود از واشنگتن و کانبرا را فراخواند

اختلاف بر سر قرارداد پنج ساله حدود ۷۵ میلیارد دلاری برای خرید زیردریایی های فرانسوی بین استرالیا و ایالات متحده وخیم تر می شود. به گفته ژان ایو لودریان, وزیر امور خارجه فرانسه، اختلاف بر سر توافق ناموفق زیردریایی بین فرانسه و استرالیا بر دوش ناتو است. وی اظهار داشت که: این نقض جدی اعتماد بین متحدان است، وی در تلویزیون فرانسه, آمریکایی ها و استرالیایی ها را به "دروغگویی، دوگانگی و بی اعتنایی" متهم کرد که "بحرانی جدی" را در پی داشته است.

محو بقایای علم پزشکی و عقل سلیم بدست رزمندگان علیه کووید- ١٩

فقط دهان آن‌ها را بسته‌اند...

دستگاه را بگونه‌ای می‌توان تنظیم کرد که اغلب «مثبت» نشان دهد. او به این نیز اشاره می‌کند که در آمریکا سامانۀ آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز از سوی ادارۀ نظارت بر کیفیت محصولات غذایی و پزشکی سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید نشده است. با افزایش تعداد آزمایشات مثبت، افراد بیشتری مجبور به مایه‌کوبی شدند. پروفسور این موضوع را رد نمی‌کند که این عمدی بوده است.

قهر منفی، قهر مثبت

تحریم انتخابات دور سیزدهم ریاست جمهوری، بە نظر می رسد قبل از آنکە تحریمی فعال بودەباشد، ناشی از نوعی دلزدگی مردم از حاکمان و قهر منفی بودە و نە قهر مثبت (قهر منفی غیر اثباتیست و تنها بە ابراز اعتراض بشیوە نبود فیزیکی عمل می کند، در صورتی کە قهر مثبت اثباتیست و حضور فیزیکی مداوم دارد).

طالبان یک جنبش سیاسی بنیادگراست، تروریست خواندن آن عاقلانه نیست

نخست وزیر سابق همچنین مدعی است که "طالبان یک جنبش بنیادگرا، خشونت بار و غیر قابل تحمل از نظر رفتار آنها علیه زنان و علیه اقلیت ها هستند، اما من فکر می کنم اشتباه است که آنها را یک گروه تروریستی نامید. داعش یک گروه تروریستی است، ولی طالبان یک جنبش سیاسی است، مانند حزب اله و حماس. تروریست خواندن طالبان عاقلانه نیست بلکه تمسخر آمیز است".

در تکمیل اجلاس شانگهای

البتە بە نظر می رسد کە پیمان جدید منصوب بە 'آکوس' میان آمریکا، انگلستان و استرالیا کە بە کشور استرالیا امکان ساختن زیردریایی با نیروی محرکە هستەای می دهد، در تسریع روند پذیرش عضویت دائمی ایران بی دخیل نبودە باشد. با توجە بە نقش بنیادین و اساسی چین در سازمان شانگهای، و تشدید حضور رقبای غربی در آبهای جنوبی چین و تشدید بحران؛ چین را بە اتخاذ تصمیم دیگری رسانیدەباشد.

بخش: 

شانزدهمین دادگاه حمید نوری در استکهلم

شانزدهمين جلسه رسیدگی به اتهامات حميد نوری، داديار پيشين زندان گوهردشت كرج و از متهمان اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، روز پنج‌‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶سپتامبر ۲۰۲۱ در استکهلم سوئد، ادامه یافت.

مهدی اسحاقی، زندانی سیاسی سابق، درباره نقش این عنصر جمهوری اسلامی در اعدام‌های دهه شصت جان سالم بدر برده، وضعیت زندان و زندانیان گوهردشت و برگزاری دادگاه‌های مرگ شهادت داد.

گزارش پانزدهمین جلسه محاکمه‌ی حمید نوری (عباسی) از استکهلم

یادداشت ۱۵

رمضان فتحی درادامه گفت: آن روز وقت نشد او را نزد "هیئت مرگ" ببرند و به انفرادی بر گردانده شد. او روز ۲۵ مرداد هم برای ملاقات با "هیئت مرگ" به راهروی مرگ برده می‌شود، اما درآن روزهم این اتفاق نمی‌افتد. فتحی همچنین به مواردی ازشکنجه اشاره می‌کند از جمله اینکه زندانیان به دلیل بیماری و مسمومیت و فرصت ندادن به آنها که به دستشویی بروند، در مقطعی زندانیان بیمار، مجبور بودند درهمان ظرفی غذا می خوردند، مدفوع کنند، چرا که اجازه نمی‌دادند آنها به توالت بروند، بعد زندانی آن ظرف ها راتخلیه می کردند ومی شستند و دو باره در همان غذابخورند. من مطمئن ام، این افشاء گری دردادگاه شوری برانگیخت!

پیمان جدید نظامی ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا

ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا یک پیمان امنیتی جدید برای منطقه استراتژیک مهم هند و اقیانوسیه منعقد کردند که هدف آن مهار قدرت روز افزون چین است. خبری که از روز گذشته در جراید و رسانه های مجازی بسیار از آن گفته می شود، گرچه رهبران سه کشور، نامی از جمهوری خلق چین به میان نیاوردند؛ اما موضع آن ها نشانه گیری علیه چین است. در واقع نوعی تولید بحران جدید جهانی رذیلانه، که با نظامی کردن و سهم خواهی ایالات متحده آمریکا و بریتانیا و برخی متحدان آن ها کلید خورده است.

همسایگانی کە خودبخود نمی توانند جایگزین باشند

ایران کە سالهاست عضو ناظر سازمان شانگهای است و بە نظر می رسد با آمدن ابراهیم رئیسی خیز جدی برای تبدیل کردن آن بە عضو دائمی برداشتەاست، نتوانست در نشست این سازمان موقعیت خود را ارتقاء دادە و از مواهب عضویت رسمی در این سازمان منطقەای فیض ببرد. علت هم واضح است. کشورهای عضو سازمان شانگهای کماکان با آمریکا دارای روابط اقتصادی و بازرگانی خوب و گستردە هستند و نمی خواهند کە بە علت حضور جمهوری اسلامی خود را در مخمصە قرار دهند.

بخش: 

تبعات سنگین عدم ارائه کارنامه دانش آموزان به مادران

نام مادر را هم از تقویم بردارید تا خیالتان راحت شود!

این تبعیض‌ها به زنان احساس ناکافی بودن، ناتوان بودن، جنس دوم بودن، کامل نبودن و بی ارزشی می‌دهد، چرا زنان جامعه به واسطه همین جامعه باید چنین احساساتی را تجربه کنند؟ این نپذیرفتن زنان که هربار با یک محدودیت و ممنوعیت خودش را نشان می‌دهد، در نهایت دود آسیبش به چشمان همین مردان و جامعه خواهد رفت.

بخش: 

نقش پذیری ستون پایه های قدرت در دیالکتیک آزادی و استبداد

انقلاب ضد سلطنتی ایران یک جنبش همگانی خودجوش بود. این واقعیت که ﺁقای خمینی، تا مدتها بعد از ﺁغاز گرفتن انقلاب، جرأت نمی کرد موضعی بگیرد و در درون کشور، ﺁن رهبری که ترجمان جنبش همگانی باشد موجود نبود، خمیرمایه گزارش های روزنامه نگاران جهان بود. اغلب نیز انقلاب ایران را بدین خاطر که خود جوش است و ایدئولوژی و رهبری مشخص ندارد، محکوم به شکست می شمردند.

پیروزی سوسیال دموکرات ها در نروژ

پس از انتخابات عمومی در نروژ, همه آرا به طور موقت شمارش می شوند. این یک پیروزی آشکار برای یک اتحاد چپ میانه است و به معنی تغییر دولت است. حزب کارگر سوسیال دموکرات به رهبری یوناس گهر استور، با وجود ریزش های جزئی، با ۲۶,۴ درصد، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد و پیروز انتخابات روز دوشنبه خواهد بود. براساس ارقام اولیه حزب محافظه کار نخست وزیر خانم ارنا سولبرگ از ۲۵ به ۲۰,۵ درصد سقوط کرد.

درک ناقص الهە کولایی از پراگماتیسم دولت سیزدهم

مواضع پراگماتیستی دولت سیزدهم و خامنەای در این گونە موارد بە معنای آن پراگماتیسم سیاسی نیست کە دولت روحانی و یا فردی مانند رفسنجانی بدنبال آن بود. پراگماتیسم رفسنجانی یا روحانی یک استراتژی بود در حالیکە پراگماتیسم دولت سیزدهم یا خامنەای شگرد یا تاکتیک است. بە همین جهت راندن فلسفە وجودی اصلاح طلبان بە امر فقط تنظیم رابطە با ابراهیم رئیسی، یک استراتژی از قبل شکست خوردەاست.

پانزدهمین دادگاه حمید نوری در استکهلم

وکلای او بارها و از ابتدای برگزاری این دادگاه، اتهامات وارد شده به نوری را رد کرده‌اند. خودش نیز گفته است اتهامات را قبول ندارد و اگر چه به عنوان «کارمند دفتری» در زندان گوهردشت خدمت کرده اما در دوران اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷، به دلیل به دنیا آمدن فرزندش، در مرخصی بوده است.

اسرار افغانستان

از تجزیۀ مراکز قدرت موجود تا نظم نوین جهانی

درک اینکه چرا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با چنین تلفات زیاد همراه شد، دشوار است. می‌توان فرض را بر این گذاشت که «اثر تلفات» باید باعث تغییر مرکز ثقل عملیات‌های آمریکا در این منطقه از نیروهای آمریکایی به نیروهای «نیابتی» شده است.

رئیس جمهورآرژانتین: ما کارهایی را درست انجام نداده ایم

روز یکشنبه همه چیز برای برگزاری یک جشن انتخاباتی به صورت رایگان برپا شده بود، اما اتفاق دیگری افتاد و اتحاد دولت پیشرو چپ آرژانتین "جبهه مشترک"، درانتخابات مقدماتی کنگره مجازات شد و در سراسر کشور تنها توانست ۳۱ درصد آرا را به دست آورد. آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آشکارا ناامید به نظر می رسید و در اواخر عصریک شنبه در جمع هوادارنی که هنوز منتظر مانده بودند، گفت: ما کارهایی را درست انجام نداده ایم.

صفحه‌ها