اکتبر 2021

مادرى ديگر از خاوران درگذشت

مادر زكى پور بهمراه مادر لطفى و ديگر مادران خاوران در سال ١٣٦٧ در برابر دفتر سازمان ملل در تهران گرد آمدند تا خاوران را به يك پرونده ملى و بين المللى تبديل كنند. هر چند مادر زكى پور و برخى مادران ديگر در ميان ما نيستند، اما دادگاه حميد نورى نتيجه تلاش و دادخواهى بازماندگان خاوران است.

بخش: 

نیاز بە پانزدە خردادی دیگر!

وضعیت زندگی مردم بە جائی رسیدە کە در سطح بالاترین مراجع مذهبی کشور هم ندای اعتراض و نارضایتی را برانگیختە است. فقر سیاە و بی آیندگی دمار کشور را در آوردە و حاکمان بی توجە بە زندگی مردم، تنها در پی پیشبرد اهداف سیاسی و عقیدتی خود هستند کە هیچگونە همخوانی با منافع مردم ندارند.

حمله به مقر فدراسیون اتحادیه های کارگری ایتالیا

قانون اساسی ایتالیا تشکیلات فاشیستی را ممنوع کرده است. هنگامی که یک مرکز اتحادیه کارگری در رم مورد حمله قرار گرفت، مشخص شد که این ممنوعیت قانونی، تا چقدر شکننده و کم اثر است. زنجیره ای از پست های پلیس به سرعت از بین رفت، چند افسری که جلوی در ورودی ایستاده بودند با میله های پرچم مهاجمان، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، شیشه ها را شکستند و سپس ده ها تظاهرکننده به داخل ساختمان هجوم بردند.

سی و چهارمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

سی و چهارمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷، روز پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ – ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ ادامه یافت و در جریان آن، عصمت طالبی کلهران و مختار شلالوند بروجردی به‌عنوان شاکی درباره برادران اعدام‌شده خود در زندان گوهردشت کرج شهادت دادند.

پیروزی برای چپ های ایتالیا

راست پوپولیست ایتالیا در انتخابات شهرداری ها، با شکستی مفتضحانه روبرو شده است. در این انتخابات،۶۰ درصد شهروندان شهر رم و هم چنین ۶۰ درصد شهروندان تورین، به نامزدهای چپ ایتالیا رای دادند، که می شود گفت این نتایج تا حدودی دور از انتظار بود. انریکو لتا، رئیس حزب میانه‌روی چپ "پارتیتو دموکراتیکو"، در سخنرانی خود، این نتیجه را یک پیروزی و موفقیت بزرگ برای چپ ها دانست.

غربزدە مدعی غرب ستیزی

در تاریخ اسلام همیشە ما با ادعای جریانات مختلف اسلامی بر سر رهبری جهان اسلام روبرو بودەایم، امری کە در دوران مدرن هم ادامە داشتە و هر از گاهی ما شاهد سر برآوردن جریانی هستیم کە با نفی دیگری در صدد اثبات ادعای خود در این خصوص است.

سرمایه‌داری جهانی به پایان خط خود رسیده است

پوتین در نشست "والدای"

با توجه به مرحلۀ تغییرات بنیادی، جنگ ها، درگیری های خونین و ...همه به این رسیده اند که ساختار سرمایه داری کنونی که غالب کشورهای جهان را شامل می شود، به آخر خط خود رسیده است و در چارچوب آن راهی برای برون رفت از تضادهای پیچیده و گیر و دارها کنونی وجود ندارد.

از اینجا راندە و از آنجا ماندە

آرزوی هستە سخت قدرت و بخش مهمی از اصولگرایان ایجاد قدرتی یکدست با تسخیر سە قوە اصلی حاکمیت بود. امری کە سرانجام متحقق شد. قرار است از این بە بعد هماهنگی میان سە قوە از طریق حرف شنوئی آنان از رهبری نظام عملی شود، و تا می توانند کمترین اطلاعات در خصوص مناقشات و اختلافات درونی در رسانەها علنی شود. نظام تشخیص دادە کە بخش مهمی از اعتراضات مردم از شکاف درونی همین نظام امکان ظهور پیدا می کنند، بنابراین بنا را بر سکوت و ایجاد فضای آرام گذاشتەاند.

جوانمرگی ادیب و فیلسوف،- والتر بنیامین در حین فرار

خودکشی روشنفکر حین فرار از اسارت فاشیسم

شاهکار بنیامین کتاب ۱۴۰۰ صفحه ای " پاساز معبد کالاها" است، اثری درباره تاریخ فرهنگ و فلسفه تاریخ. این کتاب به بررسی آغاز مدرنیته در غرب می پردازد که شناخت بخشی از زمان نویسنده نیز است. این اثر کلید واقعیات اجتماعی قرن ۱۹ و جنبه های تاریخی آغاز قرن ۲۰ است. در آنجا بنیامین با کمک نظریه مارکسیسم، ساختار و جریان کالا را در نظام سرمایه داری نشان می دهد. در آنجا می توان فرق بین نظریات پیشین و نظریه بنیامین را دید.

سی و سومین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

در ادامه دادگاه حمید نوری در استکهلم، روز سه‌شنبه ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱ - ۴ آبان ۱۴۰۰، رضا فلاحی ‌به عنوان شاهد و شاکی در دادگاه گفت که در راهروی مرگ دست‌کم سه-چهار بار حمید نوری را دیده که زندانیان را به سمت حسینیه اعدام‌ها در زندان گوهردشت برده است. وی گفت افرادی که حمید نوری برد، دیگر جایی دیده نشده‌اند و برای زندانیان «دیدن حمید نوری، ناصریان (محمد مقیسه) و (داوود) لشکری مسأله‌ای عادی بود.»

ژنرال سابق، به سرنوشتی مانند جمال قاشقچی تهدید شده است

ژنرال سابق سرویس مخفی عربستان سعودی، اتهاماتی جدی علیه ولیعهد سعودی مطرح کرد. سعد الجابری یک مامور سرویس مخفی قدرتمند در عربستان سعودی بود، اکنون او یکی از سرسخت ترین منتقدان ولیعهد محمدبن سلمان است. او در مصاحبه ای در ایالات متحده از برنامه های قتل و نگرانی در مورد فرزندان خود صحبت  کند. او گفته است: ولیعهد سعودی، فردی است روانی و هیچ گونه احساس و همدلی با دیگران ندارد.

ارنا دی وریس، یکی از بازماندگان هولوکاست درگذشت

ارنا دی وریس، یکی از بازماندگان هولوکاست در اردوگاه کار اجباری آشویتس، در سن ۹۸ سالگی در ايالت نيدرزاکسن آلمان درگذشت. وی توانسته بود از تجربیات تلخ خود در مصاحبه های مختلف صحبت کند. ارنا د وریس، در طول زندگی خود، جوایز متعددی دریافت کرد. او تا آخرین روز زندگی خود مبارزه کرد تا مطمئن شود که تاریک ترین دوره تاریخ آلمان فراموش نمی شود.
در ۲۷ ژانویه ۱۹۴۵، ارتش سرخ شوروی مجموعه اردوگاه آشویتس را آزاد کرد.

بخش: 

عثمان کاوالا، گروگان اردوغان

ظاهراً به دلیل وضعیت همه گیر کرونا، عثمان کاوالا برای حضور در دادگاه، مدتی بود که از سیلیوری، بزرگترین زندان ترکیه،۷۰ کیلومتری استانبول به دادگاه منتقل نشده بود و مراحل دادگاه، غیر حضوری و از طریق ویدئو برگزار شده است. هنگامی که او مجبور شد دوباره در ۸ اکتبر در دادگاه حاضر شود، با چهره ای تکیده برای تماشاگران دست تکان داد. بسیاری از تماشاگران زیادی که در بزرگترین سالن کاخ دادگستری استانبول حضور داشتند نسبت به او ادای احترام کردند.

استراتژی سياسی ما

جمهوری اسلامی مانع اصلی گذر به جامعه مدرن و تحول به يک کشور پيشرفته و دمکراتیک، برقراری آزادی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر در کشور ما است. استراتژی ما برای رفع مانع اصلی و گذر به کشور پيشرفته و دمکراتیک و تحول در ساختارهای سياسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، استراتژی تحول طلبی است. استراتژی تحول طلبی مبتنی است بر اشاعه گفتمان آزادی، عدالت‌خواهی، دموکراسی، حقوق بشر و تقویت جامعه مدنی و سیاسی و جايگزينی دولت مدرن، دمکراتيک و سکولار در شکل جمهوری در ایران به جای جمهوری اسلامی است. سیاست‌های ما با این استراتژی تبیین می‌شود و در خدمت آن قرار می‌گیرد.

نقش چین در بازی مابین ایران و آمریکا!

آنچه با این تحولات می توان نتیجه گرفت آنست که آمریکا در واقع بر فشار بر چین پافشاری می کند. این فشار همزمان با کاهش فشار بر ایران و توصیه آمریکا به همسایگان بویژه عربستان سعودی برای ادامه مذاکره با ایران می تواند نشان دهنده این باشد که آمریکا مایل است بار دیگر این امتیاز را به جمهوری اسلامی بدهد تا مشکلات خود را عمقی تر از قبل حل کند. با عنایت به همه این مسائل درک ایران از اینکه چگونه روابط چین و آمریکا توسعه خواهد یافت، به خوبی می تواند بر چگونگی محاسبه حرکت بعدی آنها در مذاکرات برجام تأثیر بگذارد.

بخش: 

گزارشی درباره زن‌کشی در استان کردستان

قتل با اسم رمز "ناموس"

ئالای ۲۳‌ساله و روژین ۱۹‌ساله نفس‌گرفته در سقز کردستان، هم‌سرنوشت نسرین، گلاله، آزاده و فائزه نشدند؛ در مواجهه با مرگ و جان به‌در‌برده از آن. حالا یکی فرار کرده از خانه و آن که مانده یا فکر خودکشی است یا ترک خانه. آن روز که ئالا ترک دیار مادری کرد، معلوم نبود دوباره به چشم ببیند خانه را. از همان موقع که برادرش چاقو‌به‌دست گفته بود، می‌خواهد ئالا را بکشد. اما روژین، آن روز که برادرش آن‌قدر او را کتک زد که نفس جوانش از قفسه سینه‌ به تنگی برمی‌آمد، می‌دانست باید آنچه را بکند که آنها می‌گویند؛ «که اگر نمی‌کردم، می‌شدم مثل رومینا. آنها مرا می‌کشتند».

بخش: 

آرمان خواهِ انسان دوست

خاطراتی از ناصر خاکسار

ناصر خاکسار انسانی آرمان خواه بود که شورمندانه پای عقایدش استوار ماند و عمر بر سر آن گذاشت. علاوه بر این ها، چیزی که ناصر خاکسار را بدل به انسانی بزرگ و دوست داشتنی در میان کارگران و روشنفکران می کند، شرافت و سلامت اخلاقی و انسان دوستی بی حد و مرزش است. فقدان اش دردآور است. آخر ناصرهای مان زیاد نیستند. با مرگ او ستونی از انسان دوستی و عدالت خواهی کم شد. کاکا ناصر معلم ما بود. یادش گرامی باد.

بخش: 

استفان بنن، اولین استراتژیست دونالد ترامپ در انتظار حکم دادگاه

مجلس نمایندگان آمریکا راه را برای تحقیقات جنایی درباره استفان بنن، استراتژیست ارشد سابق دونالد ترامپ باز می کند.
استفان بنن در ۵ ژانویه ۲۰۲۱ در برنامه رادیویی خود اعلام کرد: "فردا جهنمی به پا می شود." روز بعد،در حالی که اعضاء مجلس و سنا برای تأیید نتیجه انتخابات و پیروزی جو بایدن آماده می شدند، هزاران نفر از حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند.

خشونت پلیس در نیواورلئان ایالات متحده

در حومه نیواورلئان، یک مامور اداره کلانتری محلی با یک زن سیاه پوست بدرفتاری کرد. این نیروها به نژادپرستی شناخته شده هستند. با انتشار یک ویدیو که فقط ۱۴ ثانیه طول می کشد، این وحشیگری ها به نمایش آمد و تأثیر مهمی بر بینندگان آن گذاشت. این ویدیو، تصویر مردی تنومند را با لباس فرم پلیس نشان می دهد که بدن یک زن جوان را مانند یک تکه گوشت، به این طرف و آن طرف پرت می کند. او را مثل یک لاشه به دنبال خود می کشد و سپس او را به آسفالت می کوبد و زانوی خود را روی کمرش می اندازد و او را پرس می کند.

سی و دومین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

سی و دومین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷، روز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ – ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱، با شهادت علی ذوالفقاری، زندانی جان به در برده از آن اعدام‌ها برگزار شد. سی و دومین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷، روز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ – ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱، با شهادت علی ذوالفقاری، زندانی جان به در برده از آن اعدام‌ها برگزار شد.

مراسم خاکسپاری ابوالحسن بنی صدر

جمع وسیعی از ایرانیان ساکن پاریس و حومه که دربین آنها چهره های شناخته شده ملی، نیروهای ملی - مذهبی و چپ دیده می شد، همراه خانواده زنده یاد بنی صدر و یارانش برای آخرین وداع با این شخصیت ماندگار جنبش ملی ایران، او را همراهی می‌کردند.

جبهه ملی اصلاح طلبی شاید وقتی دیگر!

دال های اساسی گفتمانی اصلاح طلبانه چون "آزادی" و "دموکراسی" چندان در انتخابات های گوناگون خرج شده اند و ره به جایی نبرده اند و چنان از درون تهی شده اند که دیگر ذهن طبقه متوسط را قلقلک نخواهد داد. اصلاح طلبان و لیدرهای آنان اکنون به مثابه فرماندهان بی لشکرند. این گفتمان به شدت کهنه و رنگ ورو رفته است. عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی و مقابله با برنامه های نئولیبرالیستی در قاموس اصلاح طلبان جایی ندارد.

یک قرن شعار "ادبیات سلاح است"

هانس مگنوس- انسنبرگر، نویسنده ایست پویا که در نیمه دوم قرن 20 مواضع گوناگونی داشته، از جمله، عشق به سوسیالیسم، کراهت از آلمان امریکازده، همدردی با جهان سوم، امیدواری به انقلاب چپگرایان، نوستالژی اتوپی های هومانیستی، خوشبینی به خرده بورژوازی معترض و شورشگر، و غیره. در نظر او سیاست اجتماعی و فرهنگ، یک وحدت غیرقابل حل را تشکیل میدهند. انسنبرگر سالها از طریق یگ مجله ادبی فرهنگی روی روشنفکران چپ که دنبال طرح مسائل اجتماعی بودند تاثیر گذاشت.

نیاز ایران و منطقە بە گفتمانی جدید

تسلط گفتمانهای شیعی گری، سنی گرائی، ملی گرائی و یهودی گرائی هر روز کە می گذرد منطقە خاورمیانە و آسیای میانە را با مشکلات رو بە تزاید روبرو کردە و آنها را بیشتر از پیش بە بمبهای ساعتی تبدیل می کنند. تنها راە در تحول این کشورها بە سمت گفتمانهای مدرن است تا یک بار برای همیشە بتوان زمینەهای مساعد را جهت حل معضلات تلنبار شدە فراهم آورد.

سیاست ورزی به روش مافیا در بیروت

تیراندازی های چند روز گذشته در بیروت نشان می دهد که دادگستری و ابزار مجازات در نظام لبنان مهار شده است. مجرمان خشونت، دلیلی برای ترس از عقوبت و مجازات ندارند، آن ها مجبور به پاسخگویی نیستند.بر خلاف همه تبلیغات و تصور خیلی ها، دولت نه تنها غایب نیست، بلکه درگیر اتفاقاتی است که در حال رخ دادن است و اجزاء دولت خود در آن ها سهیم هستند. احزابی که بستگان آنها به غیرنظامیان تیراندازی کردند، با نمایندگان پارلمان و وزیران، در دولت نشسته اند.

باران کارامد پیش کسوت جنبش سندیکایی کشورمان در دهه های بیست و سی، درگذشت

درگذشت باران کارامد ضایعه ای برای جنبش کارگری و جنبش چپ ایران است. ما به خانواده و بازماندگان آن زنده یاد، فعالین جنبش کارگری و سندیکائی، چپ ایران و همه مبارزین راه آزادی و عدالت اجتماعی تسلیت می گوئیم.

بخش: 

"در ضرورت جبهه ملی برای اصلاحات " نقدی بر مقالهٔ فرخ نگهدار

فضای عمومی سیاسی ـ اجتماعی و شکل و چیدمان نیروها در جامعه ایران امروز پس از انتخابات ۱۴۰۰ مادامی که آقای خامنه‌ای در جایگاه رهبری قرار دارد همانند سال‌های ۱۳۲۸ سال تشکیل جبهۀ ملی اول نیست بلکه شاید بیشتر به سال‌های پس از «اصلاحات ارضی آریامهری» و «انقلاب شاه و ملت» شباهت دارد.

سی و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

سی و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد که روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ – ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، ویدا رستم علی‌پور، به‌عنوان شاهد درباره اعدام همسرش مجید ایوانی عضو سازمان فدائیان خلق ایران‌(اقلیت) در زندان گوهردشت شهادت داد. هم‌چنین در جلسه بعد از ظهر دادگاه لاله بازرگان درباره اعدام برادرش بیژن بازرگان شهادت داد.

نامش را بگذار " دیوان"

بیست سال می گذرد که نادیا واصف و خواهرش هند، کتابفروشی دیوان، اولین کتابفروشی مدرن قاهره را تاسیس کردند. او در مصاحبه ای می گوید: "باید مکانی باشد که فرهنگ ها و مردم مختلف را به هم نزدیک کند." هم چنین باید گفت: فکربنیاد این کتابفروشی، یک اقدام شورشی بود." دیوان" به کتابفروشی زنجیره ای تبدیل شد و نادیا واصف بارها به عنوان ۲۰۰ زن تأثیرگذار در خاورمیانه، در فهرست فوربس قرار گرفت.

سدی کە باید شکستەشود

گمانی در این نیست کە حاکمیت تحت هیچ عنوانی نمی خواهد دوران پیش از رئیسی را، علیرغم فراز و نشیبهای آن تکرار کند. گام دوم انقلاب یعنی مسدود کردن شکافهای درون حاکمیتی از یک طرف و نزدیکی بە شرق. برآیند این دو سیاست در نهایت بە معنای اتوریتەای کردن بیشتر حاکمیت و در پیامد آن بستەترکردن فضای کشور خواهد بود. هستە سخت قدرت هیچگاە وضعیت سالهای پیش را تکرار نخواهدکرد.

سی‌امین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

سی‌امین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد که روز دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، صدیقه حاجی محسن، به‌عنوان شاهد درباره اعدام برادرش حسین حاجی‌محسن شهادت داد.
در جلسه روز دوشنبه، وکیل مشاور صدیقه حاجی‌محسن گفت که حسین حاجی‌محسن متولد اردیبهشت ۱۳۳۳ بود و به اتهام عضویت در سازمان «راه کارگر» بازداشت و به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود. او در زندان‌های اوین، قزل‌حصار و گوهردشت زندانی بوده و پنجم شهریور ۱۳۶۷ اعدام شده است.

همه گیری کووید -۱۹ در چشم انداز جهانی

اگرچه بایدن رئیس جمهورآمریکا ، در اجلاس جی ۷ و جی ۲۰ درمورد چگونگی کمک به فقیرترین کشورها در تهیه واکسن بحث کرد، اما طبق این داده ها، امروز عدم همبستگی جهانی در مبارزه با بیماری کووید -۱۹ بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.

گزارش سیاسی به کنگره‌ی دوم حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ارزیابی از اوضاع سیاسی کشور و چشم اندازها

طی دو سال گذشته مشکلات کشور بيشتر، بحران ها عميق تر و درهم تنيده تر و جمهوری اسلامی در سطح جهانی و منطقه منزوی تر شده ‌است. در اين فاصله، اوضاع اقتصادی کشور وخیم‌تر، زندگی اکثريت مردم فلاکت بارتر، فقر و بیکاری گسترده‌تر، فاصله فقر و ثروت بیشتر، حکومت ناکارتر، نارضايتی از حکومت گسترده تر، شکاف دولت ـ ملت ژرف تر و بی‌چشم‌اندازی نسبت به آینده عیان‌تر گشته‌است.

در ضرورت جبهه ملی برای اصلاحات

مجموعه نیروهایی که طی 25 سال اخیر با هویت اصلاح طلبانه، یا با نوعی اصول گرایی اعتدال گرایانه برآمد داشته اند، چنانچه امروز حول دو هدف معین - یعنی کاهش شکاف حکومت و مردم، و کاهش تقابل میان ایران و امریکا - همسو و هم سخن شوند، چنانچه بحران در نظام حکمرانی حدت گیرد، می توانند با جذب نیروهای چپ، جمهوری خواه، ملی مذهبی، برای تشکیل یک جبهه ملی برای اصلاحات قدم پیش گذارند و در یک انتخابات آزاد، مورد حمایت مردم قرار گیرند و مسئولیت اداره امور کشور را عهده دار شوند.

رویای کینه آمریکائی

در مقایسه با "رویای آمریکایی"، این رویای " کینه آمریکایی" ست که بعد از ۱۹۸۰ و هجوم دانشجویان به سفارت آمریکا و به سخره گرفتن هژمونی آمریکا، در سال ۲۰۲۱ به ثمر نشسته است. کینه ای که بیش از چهل سال با خود حمل کرده اند، اما با استراتژی مشخص برای رسیدن به این مرحله، با یک طرح و برنامه دراز مدت که هیچ یک از روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا حق تخطی از آن را نداشتند.

بیست و نهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

در بیست ‌و نهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد که روز جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰-‌‌‌۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، جعفر سیدمحمدی برنجستانی از کمپ سازمان مجاهدین خلق ایران در آلبانی، به‌عنوان شاهد و از طریق ویدئویی درباره اعدام برادرش و خانواده‌اش صحبت کرد.

مردی کە نمی خندد

توی شهر ما مردی هست کە نمی خندد. همیشە با چهرەای اخمو و نگاهی عبوس بە اطرافش نگاە می کند. حتی اگر بهترین جکهای دنیا را هم برایش تعریف کنی، باز نمی خندد. همین جوری نگاهت می کند و انگار نە انگار کە بهترین ماجراهای مضحک دنیا را شنیدە. در چنین لحظاتی، او همچنان مردمی را کە دوروبرش هستند و از خندە ریسە می روند را با همان نگاە همیشگی اش دنبال می کند، و بعد بدون هیچگونە نشانی از شادی، تعجب، و یا افسوس با قدمهای شمردە محل را ترک می کند.

بیست و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

در بیست ‌و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد که روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰-‌‌۱۴ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، مهناز میمنت و مهری حاجی‌نژاد از کمپ سازمان مجاهدین ایران در آلبانی، به‌عنوان شاکی و از طریق ویدئویی درباره اعضای اعدام‌شده خانواده خود صحبت کردند.

پنج زن علیه دولت بلژیک، به دلیل جنایت علیه بشریت شکایت کردند

پنج زن از دولت بلژیک به دلیل جنایت علیه بشریت در دوران استعمار در جمهوری کنونی کنگو کنونی شکایت کردند. آن ها ربوده شده و به پرورشگاه های مسیحی منتقل شده بودند. این پنج زن، در دوران استعمار در جمهوری کنونی کنگو متولد شده اند،ا مروز آن ها علیه بلژیک، دست به اقدامات قانونی زده اند.

جایزه صلح نوبل برای روزنامه نگاران ماریا رسا و دیمیتریج موراتو

این جایزه معتبرترین جایزه سیاسی در جهان محسوب می شود و به خاطر تعهد خود به آزادی مطبوعات به یک فیلیپینی و یک روسی تعلق می گیرد. آن ها این جایزه را به دلیل تلاش خود برای دفاع از آزادی بیان در فیلیپین و روسیه دریافت می کنند. بریت ریس اندرسن رئیس کمیته نوبل گفت: "در عین حال، آنها از همه روزنامه نگاران که در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات به طور فزاینده ای در معرض خطر است، دفاع می کنند".

بیست و هفتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم!

در بیست ‌و هفتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد که روز سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰‌-‌۱۲ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، خدیجه برهانی و حسین سیداحمدی از کمپ سازمان مجاهدین ایران در آلبانی، به‌عنوان شاکی و از طریق ویدئویی درباره اعضای اعدام‌شده خانواده خود صحبت کردند.

جوگندمی

از آن سال، یا بهتر بگم از آن روز سالها گذشتە. از آن روزی کە بعد از آن روز سالها آمد و او رو این بار حقیقتان از من گرفتند، نە گرفتنی مانند دوری و با هم نبودن، نە مثل روزهای بعد از آن روز کنار خیابون،... نە، نە، بە هیچ وجە، دوری ای مثە نبود حقیقی هیکلش حتی علیرغم نبودنش در کنارت! دوری ای مثل بودن وجود، تنها در خیال... تنها در خاطرەها.

توسل بە همسایگانی کە خود در بحران اند

واقعیت این است کشورهای منطقە لااقل در کوتاە مدت از امکان پختن نانی برای شکم گرسنە اقتصاد کشور ناتوان خواهند بود. و جمهوری اسلامی کە بشدت در پی آن است با دست پر بە مذاکرات بعدی برجام برود، نتواند از این رهگذر امتیازی آنچنانی در مقابل رقبای غربی خود دست و پا کند.

گروه پارلمانی سوسیال دموکرات ها، جوانتر، رنگارنگ تر و چپ تر از همیشه است

ورود به پارلمان همانطور که یک جوان سوسیال دموکرات آن را توصیف می کند به اندازه یک سفر با هم کلاسی ها هیجان انگیز است. و این دقیقاً به این صورت است که وقتی ۴۹ عضو سازمان جوانان که در ۲۶ سپتامبر وارد مجلس شدند. دستور کار حزب سوسیال دموکرات آلمان در سال ۲۰۲۱، گروه پارلمانی جوانتر، رنگارنگ تر و چپ تر از همیشه است. آیا حزب می تواند با توجه به ائتلافی که باید انجام دهد، به برنامه هایش جامه عمل بپوشاند؟

فصلنامه مُروا شماره ۱۰ - تابستان ۱۴۰۰

همکاران این شماره: دکتر مهرداد درویش‌پور، منیژه ربیعی، دکتر سعید مدنی، حسن نادری، گراناز موسوى، احمد باقری، رضوان مقدم، مهرداد خامنه‌ای، حسین غبرایی، ن. س.، بامداد آزاد، داود احمدلو، بیــژن میثمــی، دکتر حسن نایب هاشم، وهاب انصاری، نسرین- ن، مراد رضایی و علی صمد

ترانه صلح جان لنون ۵۰ ساله شد

جان لنون در زمان های پردردسر و بحرانی در سیاست های جهانی، ترانه "تصور کن" را نوشت، نشانه ای از قدرت موسیقی علیه جنگ، تجاوز و حرص و آز و گرسنگی در جهان بود که به نماد جنبش صلح تبدیل شد. "تصور کنید بهشت و جهنم وجود ندارد. تصور کنید هیچ دولت و مذهبی وجود ندارد، چیزی برای کشتن یا مرگ وجود ندارد. تصور کنید هیچ حرص و آز و گرسنگی، و هیچ متجاوزی وجود ندارد. تصور کنید همه مردم در صلح و در یک جامعه برادرانه در این زمین زندگی می کنند".

صفحه‌ها