نوامبر 2021

توافق دسته جمعی اتحادیه های کارگری آلمان

نتیجه توافق این قرارداد, شامل ۱.۲ میلیون نفر از شاغلین خواهد گردید. کارفرمایان و اتحادیه های کارگری، پیش از این در اکتبر ۲۰۲۰، بر اساس مدارکی به توافق رسیده بودند که شامل شاغلین خدمات عمومی در دولت فدرال و نیز شهرداری ها می گردد. بر این اساس در مجموع، تقریباً دو ملیون و سیصد هزار نفر کارمند، به میزان ۳.۲ درصد بیشتر در دو مرحله پول دریافت می کنند.

بخش: 

از برآمدهای مطالباتی هم‌میهنان‌مان پشتیبانی و سرکوب مردم را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) جنبش‌ها و برآمدهای مستقل مردمی را ارج می‌گذارد و ضمن استقبال و پشتیبانی از آن‌ها، بر هم‌کاری، هم‌پوشانی و درهم تنیدگی مذکور تأکید دارد. ما بر این باوریم که در سایهٔ این روند رو به رشد است که ما مردم ایران امکان گسترش اعتراضات و به کرسی نشاندن خواست‌های خود را به دست خواهیم آورد.

جنگ آب در ایران، جنگی نابرابر بین مردم و حاکمیت

تنها راه‌حل را در گشایش سیاسی و اقتصادی نوین است. گشایش سیاسی باید اتفاق بیفتد به این دلیل که حکومت اسلامی به همه مسایل نگاه سیاسی، مذهبی و قبیله‌ای دارد و همه چیز را به نفع خود مصادره کرده و جای مدیریت خلاق و بالنده و مردمی را گرفته است و همین مدیریت مافیایی و تبه‌کارانه وضعیت آب را به شکل امروز درآورده است. بازسازی و گشایش اقتصادی هم باید اتفاق بیفتد زیرا که بسیاری از نیروگاه‌ها و صنعت و کشاورزی آب‌بر هستند تجهیزات‌شان مستهلک شده و دیگر پاسخ‌گوی آب مصرفی نیستند. به عبارت دیگر تغییر اساسی در صنعت کشاورزی و دیگر صنایع باید با دانش روز مدرن هماهنگ شود و از همین رو سیستم سنتی مصرف آب تغییر داده شود.

در سیاستهای کلان خود نسبت بە ایالات متحدە بازنگری کنید!

هدف جمهوری اسلامی در واقع رفع تحریمهای ظالمانە نیست، بلکە برجام را هم میدانی برای مانور سیاسی و ایدئولوژیکی قرار دادەاند. آنان اگر در واقع بە رفع محاصرە اقتصادی می اندیشند و زندگی ملت برایشان اهمیت داشت، در سیاست کلی و استراتژیک خود نسبت بە ایالات متحدە بازنگری می کردند و برای مقابلە با نیات جهانخواری آن، نە از طرق جنگ لفظی و قطع روابط، بلکە از راههای دیپلماتیک و سیاسی وارد می شدند.

بخش: 

ماگدالنا اندرسون، اولین نخست وزیر زن سوئد انتخاب شد

در پی تصمیم پارلمان در استکهلم, ماگدالنا اندرسون اولین نخست وزیر زن سوئد انتخاب شد. ماگدالنا اندرسون، اولین نخست وزیر زن این کشور اسکاندیناوی است. وزیر دارایی سابق ۵۴ ساله در آغاز نوامبر پس از استعفای استفان لوفن رهبر سابق حزب و رئیس دولت، رهبری سوسیال دموکرات ها را بر عهده گرفت.

دلیل رمانتیسم،- نوستالژی یا شوق دیدار بود

شوق یا رنج دیدار با: وطن، معشوق، اوتوپی، طبیعت، ابدیت، مرگ، عرفان

نوالیس، شاعر و نظریه پرداز آنزمان رمانتیسم آلمانی، می گفت باید وارد ضمیر ناخودآگاه انسان شد و آنرا با ضمیر خودآگاه وی متحد کرد، باید وارد روان-طبیعت، دین-هنر، علم- شعر، و زندگی- مرگ، درون انسانها شد. جهان را باید رمانتیک نمود، جهان محصور را باید لامتناهی نمود. عالم نامتناهی یکی از واژههای مهم مورد نظر رمانتیک ها بود. او می گفت باید از مرزهای محدود زمان و مکان عبور کرد و به عالم نامتناعی روان، حهان، و طبیعت رفت.

"اصلاحات ساختاری" یعنی انقلاب

مردم با باور کردن پیروزی های کوچکی که به دست آورده اند می توانند به پیروزی های بزرگتر و ادامه راه بیاندیشند. فاصله عظیمی که ایران امروز در همه عرصه ها با ایران دهه شصت دارد مگر حاصل انبوه شدن دستاوردهای همین مردم و پیروزیهای کوچک و بزرگشان نیست؟ چگونه می توان به مردم گفت که حاصل چهل و دو سال مبارزه شما نه هیچ، بلکه بدتر شدن همه شرایط و سر سخت تر شدن حکومت بوده است و حالا ما و شما باید به اهداف بزرگتر بیاندیشم؟

چهل و پنجمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

در ادمه جلسه دادستان پرسید درباره اعضای گروه‌های چپ که در زندان گوهردشت اعدام شدند، او چه نظری دارد؟ نوری گفت حرف من این است که «کل داستان ساختگی است.» حمید نوری گفت: «نه موج اولی وجود داشته و نه موج دومی.» او گفت کلا اعدام‌ها را قبول ندارد.

مردم اصفهان را تنها نگذاریم!

سوء مدیریت مسئولان در امر حکمرانی آب مشکل همه مردم ایران است

به اعتقاد ما حل این مشکل، پیش از هر اقدامی، نیازمند اعتماد حکومت به مردم و مشارکت دادن آنان برای حل آن است. مشکل کشاورزان اصفهان و دیگر ذی نفعان حوزه آبریز زاینده رود، همانند مشکلات کم آبی و بحران آب در دیگر نقاط کشور، راه حل کوتاه مدت ندارد، اما هر راه حلی بدون تردید با مشارکت کشاورزان و دیگر ذی نفعان انجام پذیراست. امروز هم گفتگو با نمایندگان واقعی کشاورزان و دیگر مصرف کنندگان، اولین گام در حل این مشکل است.

تَوهّمِ فضا و زمان

مانند توهّم شیرِ آب۱

زمان به‌شکلی که ما حس می‌کنیم و باور داریم در اصل مفهومی است تقریبی حاصل از تغییرات مادّه (کنش و واکنش‌های میان اجسام) در ابعاد بزرگتر از محدوده‌ی زمان پلانک (برابر با ۴۳–۱۰ ثانیه). یعنی، در ابعادی که اصل عدم قطعیت (فیزیک کوانتوم) قابل اغماض است. به عبارت دیگر، تغییرات (حرکت) هستند که در ما حس زمان (زمان تقریبی)، جهت‌دار بودن و جاری شدن آن را ایجاد می‌کند.

حمید نوری (عباسی) نمونه‌ی حقیر وقاحت در اعدام هزاران تن در زندان گوهردشت

در طول این سه روز، همه‌ی تلاش «حمید عباسی» در این‌ است‌ که؛ در هیکل آدمی ناکرده باقی بماند و به جای اعتراف به گناه، از بی گناهی خود و همه‌ی اربابانش در درون جامعه به دفاع برخیزد و همه‌ی آنچه را که در این دادگاه به نمایش گذاشه شد، به پرونده سازی و وارونه انگاری شاکیان و شاهدانش گذاشته شود و به انکار آنان برآید.

نامه سرگشاده به اعضای سازمان فدائیان خلق ایران ـ (اکثریت)

اکنون در آستانه نوزدهمین کنگره سازمان، بر دوستداران جنبش فدائی پوشیده نیست که شما به افقهای جدید نظری و سازمانی دست یافته اید، لازم است با جسارت و صداقت تاکنونی این دستاوردها را در چارچوب برنامه و اساسنامه سازمان به پیشگاه مردم عرضه دارید، و بکوشید برای رسیدن به آنها، روشهای کاربُردی مناسب اتخاذ نمائید.

آزار جنسی از سوی محارم

نبود قوانین حمایت کننده از زنان در جایگاه قربانی آزارهای جنسی باعث می‌شود که در روند قضایی بیشترین فشار و تمام مسئولیت اثبات ادعا بر دوش آزاردیده باشد. قانونگذار برای اثبات مسئله تجاوز به عنف، شهادت چهار نفر را ضروری می‌داند و اگر قاضی به این علم برسد که تجاوز صورت گرفته، می‌تواند حکم را صادر کند. قوه‌ی قضاییه، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، و نیروی انتظامی در این زمینه بسیار ناکارآمد هستند.

بخش: 

اعتراضات مردمی، کابوسی کە خواب حاکمان را آشفتە می کند

بحرانها بر خلاف نیروهای دگراندیش و سرکوبگر، از قابلیت سرکوب فیزیکی برخوردار نیستند و هر بار بە طریقی از راە کنشهای مردمی خود را در عرصە اجتماعی و در فرم اعتراضات تودەای نشان می دهند. و درست همین، بر خلاف تصور و انتظار سران جمهوری اسلامی، زمینە را برای عروج دوبارە نیروهای دگراندیش و اپوزیسیون فراهم می کند.

سوسیالیسم دمکراتیک، چپ نوین

در باب صحبت های رفیق امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران در کلاپ هاوس

سوسیالیست های دمکراتیک عمیقا به گذار از حکومت های دیکتاتوری به یک جمهوری دمکراتیک (متکی بر انتخابات آزاد و منصفانه)، سکولار (جدایی مذهب و هر نوع ایدئولوژی از سیاست) و عدالت خواه (جامعه ای متکی بر عدالت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی) معتقد هستند و زندگی مبارزاتی خود را در این سمت و سو تنظیم می کنند. آنها نوع گذار پیشنهادی خود را "گذار دمکراتیک" می نامند که خشونت پرهیز ترین نوع گذار شناخته شده جامعه معاصر بشری است. هسته مرکزی این نوع گذار در پیش برد آن نوع مبارزاتی ملی و فرا ملی است  که در نهایت حکومت تمامیت خواه کشور خود را مجبور کنند که  تن به یک انتخابات آزاد و منصفانه با نظارت ارگان های ذیصلاح جهانی داده و احزاب حاکم وقت با مجموعه اپوزیسیون و دیزیدنت ها (مخالفین رادیکال غیر قانونی) وارد رقابت انتخاباتی شوند.

فرار شبانە

و همیشە بندگان خدایند کە می بازند، و فرستادگان و مقربان رسولان خداونداند کە پیروزاند! و خدا از ازل مقرر فرمود کە جنت از آن فرستادگان اوست و دوزخ از آن عوام خودسر. و سورەای در تائید عمل آخوندها نازل شد کە "آیا داعش هم چنین نکرد کە انتقام طغیان بشر علیە خدا را از همە آحاد انسان، بدون توجە بە کودکان و خردسالان، با ترکاندن بمبهای دهشتناک، گرفت!؟"

چهل و چهارمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

دادستان در نهایت از نوری خواست تا به شکل کوتاه توضیح دهد. حمید نوری گفت: در جریان عملیات فروغ جاویدان، هفت هزار نفر به ایران حمله کردند. در عملیات مرصاد، عده زیادی از آنان کشته شدند، عده‌ای زخمی و اسیر شدند و به ایران آورده شدند، عده‌ای هم فرار کردند و برگشتند عراق. سازمان ضربه سختی خورد. برای این‌که این موضوع را رفع و رجوع کند -چون جواب خانواده‌ها را نمی‌توانستند بدهند و… نشستند بررسی کردند و این توپ را انداختند در زمین جمهوری اسلامی. این چیزی که من می‌گویم بر اساس نظرات پروفسور روزبه پارسی است.

برجام در اتاق تنفس مصنوعی!؟

با وجود واقعیت انباشته شدن بیش از پیش بحران ها، سکانداران اصلی رژیم و شخص خامنه ای و نهادسپاه بر این باورهستند که تنها از طریق میلیتاریزه کردن هرچه بیشتر عرصه سیاسی و از جمله ساختار قدرت و مناسبات اجتماعی و کاربرد خشونت برهنه و دادن وعده و وعیدهای دروغین و واهی و نیز بحران آفرینی از طریق دوگانه سازی حول دشمن و نظام است که می توانند قدرت و امتیازات خود را حفظ کنند.

بخش: 

حرفش مثل خنجر بود

پدر تو حال و هوای خودش بود. تقاضای حاجی خیلی خشمگینش کردە بود، همش داشت فکر می کرد و نقشە می کشید کە این ولدزنا را چطوری تنبیە کند؟ سر بە نیسش می کنم! بعد یادش آمد کە اگر سربە نیستش کند، بعدش سارا کە تنها می ماند. چه کار باید کند توی این دنیای شلوغ و بازار مکار.، آیا درست است که اورا تنها بگذارد، آینده او چه خواهد شد؟

تصویب قانون خشونت علیه زنان، ضرورتی عاجل

آمار دیگری در سال ۱۳۸۶ نشان می‌دهد حدود ۷۰ درصد از آزارهای جنسی مختص دختران بوده که ۲۵ درصد از آنها توسط دیگر افراد جامعه صورت گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از زنان در تمام طول بارداری خود مورد خشونت از سوی همسرانشان قرار گرفته‌اند که نتیجه آن کم وزنی نوزادان، سقط جنین و تولد زودرس است.

تظاهرات جهانی زنان علیە خشونت

آمار دادە شدە از سوی سازمان جهانی زنان کە یک آژانس دیدبان برابرحقوقی جنسیتی سازمان ملل متحد می باشد، بیانگر آنست کە امروز در سطح جهانی از میان هر سە زن حد اقل یک نفر مورد خشونت های فیزیکی با خصوصیت جنسی قرار می گیرد. در بیشتر موارد مرتکب جرم آشنا و از نزدیکان قربانی بودەاست.

بخش: 

کاله ٢٧ کشته در دریا: بعد از شرمندگی و هیجانات، نیاز به مهمان نوازی

هرگز این همه پناهنده که سعی کرده اند از فرانسه به انگلستان برسند، در یک روز جان خود را از دست نداده اند. روز چهارشنبه، حداقل بیست و هفت نفر پس از سوار شدن بر یک قایق موقت (بادی) جان خود را در دریای آزاد، در نزدیکی کاله (پا دو کاله) بین فرانسه و انگلیس از دست دادند. اکثر آنها مردان، زنان، و کودکان از کردهای عراق و ایران بودند.

در آستانە مذاكرات برجام، متحد و يكپارچه حاكميت را به عقب برانيم!

شما مردم بە هر طریقی، از جملە آکسیونهای اعتراضی، فرستادن نامە و هر طریقی کە بە نظرتان می آید، بە طرح نظر و خواست خود بپردازید تا بر تاثیرگذاری بر روندهای جاری کشور و با عقب نشاندن حاکمیت، بار سنگین و بیرحمانە تحریم و سایە جنگ احتمالی را از آسمان کشور دور کنید. شعار بازگشت فعالانە بە برجام و در پیش گرفتن سیاست متناسب و بەروز با آن، گام مهمی در پایان دادن بە محاصرە اقتصادی کشور است کە رمق شما را کشیدەاست.

چهل و سومین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

رییس دادگاه دوباره حرف‌های نوری را قطع کرد و گفت: «حرف‌هایت حکم آخرین دفاعیات را دارد که در آخر کار انجام می‌شود و آن زمان است که در مورد اسناد و این مسائل صحبت می‌کند، اکنون ما در مورد مسائلی صحبت می‌کنیم که دادستان علیه شما مطرح کرده..»

خوشحالی

پس اگرچە همە چیز اتفاقی نبود، اما بشیوە اتفاقی نهایتا در مسیر درست خودشان افتادند. اخمهایش بیشتر و بیشتر باز می شوند. زندگی آنقدر هم بد نیست. نە، تنها کافیست آدمها استعداد واقعی خودشان را کشف کنند و مصرانە دنبالش بدوند،... همین!

ترکیه، پاشنه آشیل امریکا برای فشار بر ایران

آنکارا به حفظ رابطه نزدیک با تهران علی رغم میل واشنگتن اصرار دارد

باید ترکیه آمادگی کاهش روابط با نظام ایران را داشته باشد و اگر چنین نباشد آمریکا اکنون قدرت لازم برای اعمال فشار علیه اردوغان را دارد. همچنین در پایان روث می‌گوید اردوغان اخیرا اعلام کرده موضوع بسیار با اهمیت قضیه جنگنده‌های اف 35 است. بایدن باید از میزان اهمیت این مسئله و میزان آمادگی اردوغان برای اصلاح روابط میان ترکیه و آمریکا آگاه شود.

بخش: 

دولت ـ ملتها، ساختاری کە باید اصلاح شود

گمانی در این نیست کە تثبیت موقعیت یک کشور در سطح منطقەای و جهانی، از مولفەهای تامین منافع ملی آن کشور است. در جهانی کە ما زندگی می کنیم بسیاری از کشورها احساس می کنند کە این تثبیت از طریق تعرض و ایجاد هیمنە منطقەای بر اساس منافع و دیدگاە همان کشور تامین می شود. در واقع دیگران را تنها در کنار خود می خواهند و نە بە همراە خود با حقوق برابر. یعنی در واقع ساختار دولت ـ ملت با ایدەهای توسعە طلبانە مرز طولانی مشترک دارد.

جهان زنان را نارنجى كنيم! *

جهان نارنجى، جهانى است عارى از خشونت عليه زنان! به خشونت عليه زنان پايان دهيم!

فرهنگ غالب مردسالارانه به نابرابريها و كنترل مردان بر زنان آنچنان دامن می زند كه گاه زنان بخشى از مايملك مردان محسوب می شوند. در كشور ما علاوه بر رفتارهاى زن ستيزانه در سطح جامعه، خانواده ها و دولت، نهادهای ارتباط جمعی از جمله صدا و سيما، و شبكه های اجتماعى در توليد وحفاظت از فرهنگ مردسالارانه که سرچشمه ادامه و بسط خشونت علیه زنان و دختران است نقش مهمى را ايفا مى كنند. با این وجود متاسفانه دولت ايران تا کنون كنوانسيون محو خشونت عليه زنان را امضا نكرده است.

تجاوز مردی به ۳۰۰ زن در پایتخت نمایندگان خدا!

در واقع ضرورت دارد که باید حاکمیت کنونی و کلیه قوانین کشور و جامعه ایران را تغییر داد و سنت‌های پدرسالاری و مردسالاری را به شکل پایه‌ای و اساسی مورد نقد قرار داد و بر آزادی و برابری جنسیتی و ملیتی تاکید ورزید. به عبارت دیگر ضرورت دارد که فرهنگ اجتماعی برابری‌طلبانه و آزادی‌خواهانه را در سراسر جامعه ایران تبلیغ و ترویج کنیم تا افکار پرقدرتی در جهت برابری خواهر و برادر و مرد و زن در جامعه نهادینه گردد. چرا که رمز رهایی از بردگی و این فضایی مسموم رهایی از جمهوری اسلامی و برپایی یک جامعه آزاد و برابر و انسانی و خودمدیر است!

بخش: 

سهم تولید مواد افیونی در دولت طالبان

بە همین جهت افزایش تولید مواد مخدر برآمدە از فرآوردەهای خشخاش خبری دلچسب برای دولت کنونی افغانستان است. چرا کە بە نوشتە DPA از آلمان ١٠ درصد کل اقتصاد این کشوراز فروش این مواد بدست می آید. منبع اصلی گزارش افزایش برداشت تریاک و سایر مواد مخدر، UNODC دفتر پژوهش و تحقیقات سازمان ملل متحد است.

چهل و دومین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

تا کنون پنج پرونده مشابه پرونده نوری که شاکیان متعددی داشته‌اند در دادگاه‌های سوئد مورد پیگرد قرار گرفته‌اند. متهمین از کشورهای بالکان و روواندا بوده‌اند. در یک مورد متهم حکم ۸ سال زندان گرفته است و از چهار موردی که متهمین حکم حبس ابد گرفته‌اند یک مورد در دادگاه فرجام لغو شده است. پنج پرونده دیگر نیز که شاکی خصوصی نداشته‌‎اند مربوط به جنایات جنگی در عراق و سوریه بوده‌اند.

دو حس گوناگون تعلق ملی

نمونە کردستان عراق می تواند نمونە مهمی در مورد رابطە میان حس تعلق ملی اجباری و حس تعلق اختیاری باشد. در واقع جائیکە نتواند حس تعلق اجباری را از طریق ایجاد یک زندگی شایستە انسانی بە حس تعلق اختیاری برویاند، خود مفهوم ناسیونالیسم با بحران جدی مواجە می شود.

حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، پیروز شد

بر اساس اطلاعات رسمی، در انتخابات منطقه‌ای ونزوئلا، حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، حزب رئیس دولت چپ‌گرا، به موفقیت آشکاری دست یافت. نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در کاخ ریاست جمهوری میرافلورس در مقابل نمایندگان رسانه ها حاضر شد و گفت"چاویسم و بولیوارییسم قرن بیست و یکم، واقعیتی هستند و ما یک نیروی تعیین کننده در تاریخ مردم ونزوئلا هستیم".

داد خواهیم، این بیداد را!

آیا در روزهای آینده، حمید نوری(عباسی) همچنان قفل بر دهان خواهد ماند یا سکوتش را خواهد شکست؟

 

در ادامه‌ی دادگاه محاکمه‌ی حمید نوری (عباسی) در هفته‌ی ۴۷ روز سه شنبه ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ برابر دوم آذر ۱۴۰۰ در استکهلم، متهم یا مجرم در برابر دادگاه و افکارعمومی، اعم از شاکیان و شاهدان و خانواده‌هایِ دادخواهِ کشتارِ خونینِ سالِ ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت، به دفاع از خود خواهد پرداخت یا همچنان قفل بردهان خواهد ماند و سکوت برمی‌گزیند؟

دوعضویتی و تشکل بزرگ چپ راه برون‌رفت از تفرقه

من از عضویت هم‌ زمان در دو تشکل استقبال می کنم، اما برای مرحله گذار یعنی بعد از پشت سرگذاشتن آن مرحله به قله رفیع وحدت برسیم، قله ای که بر فراز آن دیگر گروههای چپ خواستار اتحاد در قالب تشکل بزرگ، هم می آیند تا منافع گروههای اجتماعی مخاطب خود، در مقابله سیاسی مطالبه گرانه با حاکمیت امکان پذیر شود.

چپ دمکراتیکی کە بە آن نیاز داریم

هم اکنون ایران مانند تمامی کشورهای دمکراتیک و پیشرفتە احتیاج بە نحلەهای دیگر چپ از جملە در زمینە سوسیال دمکراسی (چپ میانە) و نیز نحلە سوسیالیسم دمکراتیک دارد. نحلەهائی کە بە ایجاد رفرم در سرمایەداری (سوسیال دمکراسی) و گذر دمکراتیک از کاپیتالیسم (سوسیالیسم دمکراتیک)، معتقداند و با برجستەکردن نقش مردم، نهادهای مدنی و دمکراتیک، عدم دور زدن دمکراسی و آزادی، راههای گذار بە جامعەای عادلانە را برجستە می کنند.

نکاتی چند در مورد اعتراضات اخیر کارگری و مطالباتی اصفهان

فرانرفتن از خصلت مطالباتی و مدنی و گستردەگی پایه اجتماعی موجب آن شد که این اعتراضات در مطبوعات و رسانەهای داخلی از جمله صدا و سیما انعکاس پیدا کند و مورد حمایت مسیولین دولتی و استانداری و نهادهای مسیول قرار گیرد. نیروهای امنیتی در آن دخالت نکنند و تا حدودی مطالبات با قول جبران خسارت به نتیجه برسد.

بخش: 

معیار آزادی جامعه میزان آزادی زنان است

(به‌مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان)

ایران یکی از چهار کشوری است که به کنوانسیون سازمان ملل برای رفع هر گونه تبعیض علیه زنان ملحق نشده‌‌اند. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، پدری که فرزند خود را به قتل رسانده باشد، قاتل محسوب نشده و مجازات قتل برای او در نظر گرفته نمی‌شود. آمار دقیقی از «قتل‌های ناموسی» در ایران وجود ندارد ولی پروین ذبیحی، فعال حقوق زنان به روزنامه شرق گفته است «طبق رصد او و دیگر فعالان همراه او، هزار و ۲۰۰ مورد زن‌کشی با انگیزه‌های ناموسی در کل ایران در ۲۰ سال گذشته اتفاق افتاده است.»

زنان و کارگران، انسان های نوین آثار آراگون

لویز آراگون، میان سوررئالیسم فرانسوی و کمونیسم روسی

دالی می گفت هنر باید برای دل و احساس باشد. آراگون میگفت هنر و ادبیات باید در خدمت انقلاب کارگری و سوسیالیستی باشد. به نظر او سوررئالیست ها باید از ایده آلیسم سوررئالیستی فاصله بگیرند و ماتریالیسم دیالکتیکی را بعنوان فلسفه مارکسیستی قبول کنند.

انجماد روابط دیپلماتک چین و لیتوانی

لیتوانی بە تایوان اجازە باز کردن یک دفتر نمایندگی را دادە است. بە شیوەای غیر رسمی این دفتر یک نوع سفارت قلمداد می گردد، کە باعث برآشفتن و خشم چین شدە است. البتە اینگونە دفاتر نماینگی در اروپا پدیدە غیر عادی بە شمار نمی آیند، جرا کە در اروپا نزدیک بە ٣٠ نمایندگی از اینگونە دفاتر فعایت می کنند. در این میان می توان نمایندگی های بروکسل، برلین، و کپنهاگ را نام برد.

حکومتها‌ بدن زنان را کنترل می کنند

اجبار زنان به زایمان محدود به کشورهای در حال توسعه نیست. لابی حامی زندگی در ایالات متحده که توسط دولت محافظه کار دونالد ترامپ تقویت می شد، دسترسی زنان به مراقبت های بهداشتی باروری با کیفیت و خدمات سقط جنین ایمن را چه در خاک ایالات متحده و چه در خارج از کشور از طریق قانون جهانی گگ ٭٭ به طور فزاینده ای دشوار کرد.

همسایگانی کە اندکی بە کمک آمدەاند

حال، طبق اخبار، امارات متحدە عربی نیز بە کل تصویر افزودە می شود. رسانەها از گسترش روابط این کشور با ایران می گویند. برنامە این کشور برای متعادل کردن روابط خود با ایران، علیرغم گسترش رابطە با اسرائیل، و نیز خروج نیروهایش از بندر حدیدە یمن کە کار را برای تصرف آن توسط نیروهای حوثی مهیا کرد را جزو همین تمهیدات محسوب می کنند. رشد ١٦٩ درصدی واردات ایران از این کشور و نیز گفتەهائی در مورد واردات سە و نیم میلیارد دلاری ارز از امارات، همە حاکی از آنند کە یکی از مهمترین کشورهای حوزە خلیج فارس دارد نقب دیگری می زند.

بخش: 

سرنوشت ایران

تنها راه برون رفت مردم میهنمان از این بدبختی و فساد و سرکوب، گذار از رژیم جمهوری اسلامی است. و تنها راه برون رفت مردم منطقە از تشنج و خطر جنگ و پس راندن امپریالیسم، اتحاد و همکاری نیروهای مترقی، آزادی خواه، دمکراتیک و صلح جوی منطقە برای ایجاد ثبات، آرامش و آشتی پایدار، همزیستی مسالمت آمیز و همکاریهای اقتصادی با همسایگانمان است.

فدرال رزرو آمریکا می تواند کمی چپ تر شود

جو بایدن ریاست جمهوری آمریکا بایدن باید جای رهبری فدرال رزرو بانک را پر کند. دموکرات های چپ می خواهند از طریق نامزد خود فشار بیاورند. در پایان موضوع این است که بانک مرکزی تا چقدر مستقل باقی می ماند. علاوه بر پست ریاست جمهوری آمریکا, احتمالاً تصاحب پست فدرال رزرو بانک، مهم ترین پست قدرت سیاسی در واشنگتن است. هر کسی که ریاست فدرال رزرو بانک آمریکا را در دست دارد.

دوگانە متناقض

ایدئولوژی جمهوری اسلامی بر خلاف پراگماتیسم آن نە تنها منجر بە تقویت ملت ـ دولت نمی شود، بلکە همان خصلت پراگماتیستی سیاستهایش را نیز با دشواری های معینی روبرو کردەاست. دوگانە پراگماتیسم ـ ایدئولوژی آنگاە جواب می دهد کە هر دو بنوعی بر هم منطبق و یا نزدیک بە هم باشند

چهل و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری در آلبانی

اینک پس از چهل و یک جلسه شهادت شاهدان و شاکیان، نوبت حمید نوری است تا در جایگاه متهم از خود دفاع کند. طبق برنامه قبلی، حمید نوری در جلسات چهل و سوم تا چهل و ششم دادگاه به دفاع از خود خواهد پرداخت. اتهامات علیه او ارتکاب جنایت جنگی و قتل عمد زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ است.

مختصری از تاریخ روزنامه نگاری در ایران

سرکوب خبرنگاران چنان شدید شد که ناچارا عده ای از آن ها جلای وطن کردند، و برخی نیز با حبس در زندان ها ناچار به به سکوت شدند. در فراز و نشیب این سال ها روزنامه نگاران با دهشتناک ترین سرکوب ها مواجه بوده اند. که با شقاوت تمام هنوز هم ادامه دارد. و تا در بر همین پاشنه بچرخد مسلما گشایشی در کار نخواهد بود. چاره فقط در اصلاحات بنیادین و زیر بنایی در همه ی ارکان کشوری و تغییرات در ساختارهای فاسد و فساد پرور است.

صفحه‌ها