دسامبر 2021

پیرامون روند بازیافت برجام، رفع تحریم‌ها و تنش‌زدایی منطقه‌ای نیاز عاجل مردم و میهن ماست!

با توجه به جوانب گوناگون و روندهای طی شده در پنج سال اخیر و ۴۳ سال گذشته و از زاویهٔ منافع ملی و میهنی کشورمان، ما خواهان پایان دادن به این مناقشهٔ فرسایشی و حل مجموعهٔ مشکلات مرتبط با آن از طریق توافق دیپلماتیک و در انطباق کامل با موازین و مصادیق حقوق بین‌الملل‌ایم.
بر این اساس ما پیمان‌نامهٔ برجام را توافقی جامع و مناسب می‌دانیم، هر گونه تلاش از سوی طرف‌های مذاکره برای سهم‌خواهی و امتیازگیری بیش‌تر را محکوم می‌کنیم و بازیافت کامل آن را به سود مردم و میهن‌مان می‌دانیم.

پدیده نو ظهور طبقه متوسط فقیر

اگرچە طبقە متوسط را نمی شود تنها بر اساس موقعیت مادی آن توضیح داد، اما با توجە بە تغییرات ایجاد شدە باید توضیح داد که آیا طبقه متوسط به طور کل حذف شده و بە اقشار پایین تر جامعە نقل مکان کردەاند، یا خیر؟ پاسخ به این امر، به زمان بیشتری نیاز دارد. اما آن چه که از جامعه بحران زده ایران بیرون خواهد زد، نمی تواند از ریشه های اجتماعی آن که همان شورش دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ است، فاصله داشته باشد. ریشه هایی که در قوارە و تاثیرگذاری های طبقه متوسط فقیر به پایین رانده شده، آینده جمهوری اسلامی را رقم خواهد زد.

تبعیض، پیشوای الیگارشی ساخت گرفته استبداد

تجربه تجربه کننده را آگاه می کند از این امر که حقوق یکدیگر را ایجاب می کنند و اگر کسی به حقی عمل نکند به حقوق دیگر نیز عمل نکرده است و به میزانی که عمل نکرده است، زندگی خویش را تخریب کرده است و تبعیض بسود سنت و رسم و به زیان رشد: هم اکنون نیز، در جامعه ها، این تبعیض برقرار است.

فرهنگ سازان بیمار، بیماران فرهنگ ساز

رابطه بیماری های جسمی با خلاقیت های ادبی فلسفی

در فلسفه سیاسی گفته می شود که بی نظمی و نبودن تعادل در یک جامعه یا در یک سازمان موجب بیماری می گردد. اینها مثال هایی بودن که سوزان زونتاگ برای استعاره شدن بعضی از بیماریهای علاج ناپذیر در گذشته را نشان می دهد. او در پایان می نویسد جامعه هیچ گاه خواهان یک بیماری مرگ آور نیست. در پایان امید است نقل خرافات در باره بعضی از بیماریها در اروپای قرون 20-17 میلادی برای خواننده فارسی در اینجا مسری و همه گیر نشود!

مهم‌ترین وقایع جهان در سال 2021

جهانی‌ سرشار از صلح‌ و عدالت‌ و امنیت، از دیرباز آرزوی‌ بشر بوده‌ و جهان‌ امروز نیز بیش‌تر از همیشه، به آزادی و برابری و دموکراسی مستقیم و عدالت اجتماعی و هم‌چنین صلح و امنیت پایدار‌ نیاز دارد. وظایف‌ انسان‌؛ از جمله‌ خودسازی‌ و تکامل‌ بخشیدن‌ به‌ خود و جهان‌ و جامعه‌ است. وظیفه‌ دیگر او حفظ‌ روابط‌ اجتماعی و فرهنگی و سیاسی‌ سالم، برابری‌طلبانه، امن‌ و پایدار است‌ تا بشریت بتواند زندگی‌ سعادتمندانه و عادلانه و مرفه‌ داشته‌ و دانش‌ و معرفت‌ خود را تکامل‌ ببخشند!

بخش: 

دعوای نمایندگان مجلس اردن بر سر حقوق زنان!

خانم سلما نیمس، فعال حقوق زنان در عمان پایتخت اردن به سی ان ان گفت: هر بار که جنبش زنان به ایجاد تغییر نزدیک می شود، تقریبا تمامی نظام مردسالار کشور، از این می ترسد که مبادا این تغییر به معنای تغییر در تمام ساختارهای قدرت جامعه بینجامد.

درگیری های فلسطین و اسرائیل به کجا خواهد رسید؟

گفته شده است، روزی خواهد رسید که جهان دیگر به درگیری فلسطین و اسرائیل اهمیتی نمی دهد. آن روز خیلی وقت است که فرا رسیده است. با این حال، این بدان معناست که اسرائیل با این مشکل بزرگ، تنها مانده است. دیگر هیچ کشوری وجود ندارد که میلیون ها دلار در روند صلح سرمایه گذاری کند، حتی آمریکا.

رژیم غذایی و خطر ابتلا به زوال عقل

مطالعات نشان می دهد که زوال عقل و بیماری آلزایمر، ناشی از ترکیب عوامل ژنتیکی، محیطی و سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و تغذیه است. بر اساس تحقیقات انجام شده بیماری هایی مثل فشارخون بالا، بیماری قلبی، دیابت و چاقی ممکن است باعث افت حافظه شود و این غالبا تحت تاثیر غذاهایی است که می خوریم. داشتن تغذیه خوب و خوردن غذاهای سالم به کاهش خطر زوال عقل و بیماری آلزایمر در سنین بالا و دوره سالمندی کمک می کند.

حنا

لنج سلانه سلانه به شهر نزدیک می شد. بادگیرها و گچکاریهای خانه ها چهره نمایان می کردند. عادل دیگر سر از پا نمی شناخت. این لحظه های آخر انتظار دیوانه اش می کردند انگار که زمان با او سر ناسازگاری داشت. اما او با صبر و حوصله حرکت می کرد.

در میان بزرگ و کوچک بودن انسان

سیاسی های زمانە ما در مسیر ایجاد تغییرات، و نە الزاما تغییرات بزرگ، ماندەاند. گوئی ادعای دهن پر کن بوردیار، فیلسوف فرانسوی، در خصوص اینکە سیاست مردە است، بە واقعیتی تلخ و دردناک تبدیل شدەاست. انسان عصر کنونی بە موازات مرگ روایتهای بزرگ، علیرغم امکان عرضە خود، اما کوچک شدەاست. کوچک شدنی نە الزاما منفی. زیرا کە روایتهای بزرگ هم الزاما حاوی انسانهای بزرگ نبودند.

گذار از سلطه الیگارشی مرکانتالیسم به نئولیبرالیسم؛ نظری بر اقتصاد ایران

این بخش گرچه از جاده صاف کنی های قدرتمداری سیاسی حاکمه بر تهران جهت هر چه بیشر پر کردن جیب های دزدان، راهزنان و دلالان انتقاد می نمایند، آنها به پیروی مکتب های اقتصادی آموزش یافته خویش، رفتارهای الیگارشی حاکمه بر جمهوری اسلامی ایران را تحت پوشش "دخالت های دولتی"، "حاکمیت اقتصاد دستوری" ارزیابی نموده، و خواهان کاهش نقش حکومت، دخالت ها و قیمت گذاری های دولتی در اقتصاد میباشند.

جام شوکران

برای همين اگر بخواهيم جواب قانع كنندەای بدهيم كه چرا فلسفه می خوانيم... شاید بایست گفت چون فلسفه چيزی درباره هنرِ زندگی كردن است... به ما می آموزد چطور بااین جهان وانفسا دست و پنجه نرم كنيم... اینكه كجا تيز و تند باشيم و كجا صاف و صيقل خورده... كجا نرم و برگشته و در كجا سخت و نفوذناپذیر... و همه اینها را در چارچوبی منسجم، همخوان و همساز تمرین كنيم.

تغییر در جغرافیای سیاسی جهان

ما در یک جغرافیای سیاسی زندگی می کنم کە اولین مشخصە آن هرج و مرج است. و پس زلزلەهای این هرج و مرج از خاورمیانە گرفتە تا دورترین نقاط جهان را در می نوردد. و انسان مدرن، گرفتار و لمیدە بر بالش جغرافیای سیاسی کهن، زیاد بە عواقبش نمی اندیشد. و شاید می اندیشد و اما مشغلە ذهنی اش نیست. و شاید گفتە فیلسوف پست مدرن، ژان بودریار، درست باشد کە ما در جهانی شبە واقعی زندگی می کنیم.

بخش: 

طلاب قم با سر و سینه و شلوار چسبان بازیگران زن چه کار دارند!؟

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند / چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنن - حافظ

سایت تاریخ ایرانی در گزارشی که از ۱۷ اسفند سال ۵۷ نوشته از گزارش خبرنگار روزنامه‌ اطلاعات قم آورده است که: «امام خمینی طی سخنانی در مدرسه فیضیه خطاب به طلاب علوم دینی گفت: «زن‌های اسلامی عروسک نیستند. زنان اسلامی باید با حجاب بیرون بیایند نه این‌که خودشان را بزک کنند.» امام افزود: «زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پیشین کار می‌کنند، زن‌ها باید وضع خودشان را عوض کنند. البته کار در ادارات ممنوع نیست، اما باید زنان با حجاب اسلامی باشند.» امام با بیان این‌که «به من گزارش داده‌اند که در وزارتخانه‌ها زن‌های لخت هستند و این خلاف شرع است»، تاکید کرد: «زن‌ها می‌توانند در کارهای اجتماعی شرکت کنند ولی با حجاب اسلامی.»

بخش: 

دزموند توتو برنده جایزه نوبل درگذشت

اسقف اعظم دزموند توتو، وجدان بیدارآفریقای جنوبی، در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او همراه با نلسون ماندلا برای پایان دادن به آپارتاید مبارزه کرده بود. او در خطاب به رهبران مذهبی جمهوری اسلامی گفته بود: زندانی کردن، شکنجه و جنایت تحت لوای دین را قطع کنید. چنین اعمال و اقداماتی نمی تواند جزء آموزه های دینی باشد.

رشد «دئیسم» (دادارباوری) نیاز سکولاریزم آینده ایران خواهد بود

می توان تصور کرد که در گذشته، یکی از دلایل شکننده بودن ساختاری حکومت های سکولار در «فلات ایران» گذر نکردن از نوع بومی «عصر روشنگری» و بخصوص کمی رشد فلسفه «دئیسم» در این مناطق بوده است.

خشونت پلیس در آمریکا

افسر پلیس سفید پوست به قتل عمد محکوم شد

داونته رایت جوان سیاه پوست در حین توقف ترافیک توسط پلیس زن سفیدپوست کیم پاتر به ضرب گلوله کشته شد. ظاهراً او مدعی شده بود که تفنگ خود را با یک تیزر اشتباه گرفته بود. هیئت منصفه مینیاپولیس طی حکمی افسر پلیس را به قتل عمد محکوم کرد.

جوادی حصار، اصلاح طلبان و اصلاح طلبی

نیاز جامعە بە اصلاحات امر محتومی است، اما سربرآوردن اصلاح طلبی بخودی خود امری محتوم و ضرورتی انکارناپذیر نیست. در واقع میان ضرورت اصلاحات و وجود اصلاح طلبان رابطە مستقیمی وجود ندارد. قبل از هر چیز بە این دلیل کە وجود اصلاح طلبان و تاثیرگذاری قابل توجە آنان بستگی مستقیم بە چگونگی کنش حاکمیت هم دارد.

اورهان پاموک به دلیل توهین به مصطفی آتاتورک مورد بازخواست قرار گرفته است

اورهان پاموک پیش از این، پس از آن‌که در مصاحبه‌ای از کشتار ارمنی‌ها و کردها در سال ۱۹۱۵ سخن گفته بود، به اتهام «توهین به ملیت ترک» محاکمه شده بود. این اتهامات در سال ۲۰۰۶ رد شد و در همان سال پاموک به‌عنوان نویسنده‌ای که «در جست‌وجوی روح مالیخولیایی شهر زادگاهش‌(استانبول) نمادهای جدیدی را برای برخورد و آمیزش فرهنگ‌ها کشف کرده است»، برنده جایزه نوبل ادبیات شد

تهاتر چای در برابر نفت جای تاسف دارد

برجام به نتیجه نرسد، شرکت‌های سوئیسی ایران را ترک می‌کنند/ کشورهای پیشرفته در مقابل نفت تکنولوژی نمی‌دهند

جای تاسف است که ما ذخایر ملی خود را صرف مواد مصرفی آن هم محصولی مانند چای می‌کنیم که نیاز مبرم یا مرگ و زندگی ما نیست. چه بسا می‌شد این تهاتر را در زمینه دارو برای بیماران سرطانی یا اقلامی استفاده کرد که باعث پیشرفت اقتصاد شود. چای یا دیگر اقلام برای اساس عادت مصرف می‌شود و نیاز مبرمی به آن نداریم بنابراین می‌توان گفت که ما ذخایر ملی خود را صرف یک عادت می‌کنیم.

بخش: 

رودی دوچکه، رهبر سرخ جنبش دانشجویی آلمان

در سال ۲۰۱۷، اگر چه قانون محرمانه از پرونده رودی دوچکه برداشته شد، اما بیشتر نامها سیاه شده است و عملا بسیاری از اسناد ناقص شده اند. اف بی ای در حذف نام بسیاری از افراد دخیل در پرونده رودی دوچکه بسیار دقیق عمل کرده است! همچنین در مقاله ای از اشپیگل که از ماه مای ۱۹۶۸ به انگلیسی ترجمه شده بود،هیچ یک از نام های برده شده، قابل شناسایی نبودند. به شکلی محو شده بودند. به اصطلاح می گویند ،کار از محکم کاری عیب نمی کند!

سهم کدام بیشتر است: جمهوری اسلامی یا آمریکا؟

در ارزش گذاری این دو مورد، می توان گفت کە خواست تغییر در سیاستهای کلان جمهوری اسلامی خواستی اساسی تر است زیرا کە بدون آن نمی توان از شروع عادی سازی روابط گفت. در واقع محاصرە اقتصادی کشور در مرحلە دوم می آید، و اگر بواقع خواهان تحول بنیادین در روابط دو کشور باشیم، این جمهوری اسلامی است کە سهم بیشتر نسیب آن می شود.

بخش: 

علاء عبدالفتاح، را فورا آزاد کنید!

علاء عبدالفتاح، وکیل، فعال و وبلاگ نویس حقوق بشر مصری، اکنون به مدت ۹ ماه است که در بازداشت به سر می برد. فتاح در جریان موجی از بازداشت‌ها در سپتامبر ۲۰۱۹ دستگیر شد که در آن زمان، دست‌ کم ۱۶ روزنامه‌نگار دیگر نیز دستگیر شده بودند. مصر در ماه های اخیر اصلاحاتی را برای بهبود وضعیت حقوق بشر اعلام کرده است. اما عملا چیزی تغییر نکرده است، همانطور که رای دادگاه علیه علاء عبدالفتاح فعال حقوق بشر، گواه آن است!

سوسیالیسم دمکراتیک و پارادایم «گذار دمکراتیک»

"چپ های دمکراتیک" با شفافیت کامل مخالف هرگونه گذار انقلابی یا براندازانه، چه خشونت آمیز و چه خشونت پرهیز هستند و بر این باورند که اگر ملتی قادر است انقلاب بکند و حکومتی را سرنگون کند، حتما بسادگی بیشتری و هزینه کمتری قادر خواهند شد که حکومت های غیر دمکراتیک و حتی خودکامه خود را مجبور به قبول ماده ۲۱ اعلامیه حقوق بشر بکنند.

پنجاه و پنجمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

بدین ترتیب آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در سال ۲۰۲۱، به پایان رسید. جلسه بعدی دادگاه، در روز دهم ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد و شاهدان و شاکیان دیگری در دادگاه، اظهارات‌شان را بیان خواهند کرد. دادگاه حمید نوری دست‌کم تا چهاردهم ماه آوریل سال ۲۰۲۲ و تا ۹۳ جلسه ادامه خواهد داشت و در آن علاوه بر شاهدان و شاکیان، برخی کارشناسان نیز به ارائه نظر تحلیلی خود خواهند پرداخت.

فاز جدید جنگ قدرت در حکومت و حکایت لاریجانی

دلایل این حذف در واقعیت هر چیزی باشد دلیل روشنی بر این هست که از زمان رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، دستگاه حکومتی برای خودی‌ها هم امن نیست و هرم رهبری، مدیریت ایدئولوژیکی در بالاترین رده‌های حاکمیت را سرلوحه سیاست‌گذاری خود قراردادە، و نشان می‌دهد هرکس که در چارچوب گام دوم انقلاب اعلام شدە توسط خامنەای بگنجد، فرصت صعود دارد.

سال ۲۰۲۱، سال وحشتناکی برای افغانستان بود

چیزی که من را به‌عنوان یک پزشک، مادر، سیاستمدار، زن افغان به‌ویژه آزار می‌دهد: کودکان در شرایط کنونی بیشتر در معرض خطر هستند. میلیون ها دختر و پسر در کشور گرسنگی و سوء تغذیه دارند. سازمان جهانی غذا تخمین می زند که ممکن است یک میلیون کودک در زمستان امسال از گرسنگی جانشان را از دست بدهند. کودکان دارای سوء تغذیه نمی توانند به بزرگسالان سالم تبدیل شوند. کودکان نباید به خاطر تصمیمات اشتباه سیاسی بزرگ سالان قربانی و مجازات شوند.

بخش: 

پنجاه سال تلاش خبرنگاران بدون مرز

در طول همه‌گیری کرونا، شاید هیچ کشوری مانند حکومت جمهوری اسلامی، اخبار مربوط به کرونا را سانسور نکرده است. به گزارش خبرنگاران بدون مرز، از میان کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی، ترکیه و عربستان سعودی، زندان خبرنگاران هستند و رهبران این کشور ها، دشمنان آزادی رسانه ها و آزادی های اجتماعی هستند.

دانمارک می خواهد در کوزوو زندان اجاره کند!

قانون سختگیرانه پناهندگی در دانمارک اجرا می شود. دانمارک می خواهد تعداد افرادی که به دنبال تقاضای پناهندگی در این کشور هستند را به صفر برساند. در واقع این کشور اسکاندیناوی در حال تشدید سیاست سختگیرانه پناهندگی می باشد. پناهندگانی که درخواست پناهندگی آن ها پذیرفته نشده است و حکم اخراج آن ها آمده است و در انتظار بازگشت می باشند، به زودی، به زندانی در در کوزوو منتقل خواهند شد.

نگاهی اجمالی بر شب تاریخی (یلدا)

ریشه کلمه یلدا متعلق به زبان سریانی است و به معنای تولد یا میلاد است. در برخی منابع آمده است که پس از مسیحی شدن رومیان، سیصد سال پس از تولد عیسی مسیح، کلیسا جشن تولد مهر را به عنوان زاد روز عیسی پذیرفت. یلدا یک جشن آریایی است و پیروان میترائیسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کرده اند.

افزایش۴۰درصدی بودجه نهادهای مذهبی چه سودی برای مردم دارد؟

روح وحشتناک انسان شرافتمند در جامعه ما از بین رفته است

گروه جامعه: استاد جامعه‌شناس درباره اظهارات اخیر سردار رحیمی، رئیس پلیس تهران که گفته بود «جرم سرقت با دستگیری سارقان تمام نمی‌شود و پخش کردن تصویر سارقان در رسانه‌ها اثری ندارد، در نتیجه باید شرایط اقتصادی کشور درست شود» گفت: ما سال‌ها قبل هم در خصوص افزایش جرم و جنایت‌ها در اثر وضعیت بد معیشتی مردم بارها تذکر دادیم و مقاله نوشتیم. به اعتقاد بنده وضعیت از این چیزی که است بسیار وحشتناک‌تر خواهد شد. زنگ های خطر برای ایران به صدا درآمده است، متاسفانه روح وحشتناک انسان شرافتمند در جامعه ما از بین رفته است. دولتمردان باید در افکار خود خانه‌تکانی کنند. سرانجام این وضعیت به اعتراضات مردم خواهد انجامید. چرا دولت پاسخگوی این سوال نیست که به چه دلیل بودجه فلان نهاد 16 برابر شده است؟! تا وقتی‌که بودجه تحت نفوذ گروه‌های اقتدارگرا است، وضعیت کشور از این بدتر خواهد شد.

عاقبت خورشید آزادی و عدالت بر ظلمت استبداد و بی‌عدالتی چیره خواهد شد!

به مناسبت جشن شب یلدا

و این چنین است که ما ایرانیان امسال نیز در ادامهٔ سنت دیرین خود در نبرد با ظلمت ظلمانی، هم‌سنگر با نور و خورشید و مهر پای‌دار خواهیم ایستاد، با عزم و امید کنش‌گرانه به فرارسیدن روزی نه چندان دور که عاقبت خورشید آزادی و عدالت را بر پلیدی شب ظلمت استبداد چیره گردانیم و شوق‌مندانه پرتو جاودان آن را بر بام روشن فرداها مستقر سازیم.

کشتار فزاینده کرونا در غرب

رقابت جهت سود اندوزی در میدان سلامت و زندگی، هستی انسان ها را با مخاطره ای جدی روبرو کرد. این واقعیت تلخ از زمان پیدایش بیماری کووید19، بیش از همیشه رخ نمود. از بدو تولید واکسن کرونا، رقابت میان شرکت های تولید کننده ی آن در اروپا و آمریکا و نیز رقابت همه ی آن ها با تولید کنندگان چینی و روسی، به مرگ و میر میلیون ها سکنه ی کره ی زمین انجامید.

پنجاه و چهارمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

حسین ملکی از دیدار دیگرش با حمید نوری در زندان گوهردشت گفت: «اواخر شهریور یا مهرماه، خمینی فتوا داده و شطرنج و موسیقی را آزاد کرده بود. خودم شخصا از حمید عباسی‌(نوری) پرسیدم الان که دیگر شطرنج آزاد شده و از نظر شما حرام نیست، ما می‌توانیم شطرنج بازی کنیم؟ با لب‌خند تحقیرآمیز همیشگی‌اش گفت که شما خوب می‌دانید امام برای چه شطرنج را آزاد کرده. این برای مردم بیرون است و برای شما هم‌چنان ممنوع است. قبل از آن ما، با خمیر نان مهره‌های شطرنج درست کرده و به‌طور پنهانی، دور از چشم پاسدارها، داخل بند شطرنج بازی می‌کردیم.»

از شیلی بیاموزیم

شیلی البتە هنوز راە درازی در پیش دارد. پیشبرد جامعەعادلانە از طریق دمکراتیک و با حضور جناح راست امر آسانی نیست، اما واقعیت امر این است کە در غیاب جناح راست هم، چپها بە دیکتاتوری تمایل پیدا کردە و بتدریج از اهداف اعلام شدە خود دور می شوند.

فقط حقیقت و احترام

گابریل بوریک می گوید: ما نسلی هستیم که در عرصه اجتماع ظهور کردیم و خواهان احترام به حرمت انسان‌ها هستیم، ما دیگر اجازه نخواهیم داد که بهای نابرابریها را مردم فقیر شیلی بپردازند. وی خود را متعهد به اجرای قانون اساسی دانست و در جمع حامیان خود گفت :فقط “حقیقت و احترام””ما ادامه خواهیم داد.

پیروزی جناح چپ در انتخابات شیلی

گابریل بوریک نامزد ائتلاف انتخاباتی جناح چپ, با شعار "من به کرامت انسان رای می دهم" در دور دوم انتخابات روز یکشنبه به وقت محلی و با کسب ۵۶ درصد آرا به پیروزی رسید.این پیروزی در دور دوم انتخابات صورت گرفت و او بر رقیب انتخاباتی خود خوزه آنتونیو کاست آلمانی الاصل از جناح راست و طرفدار آگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی پیروز شد. شیلی اکنون یک رئیس جمهور جوان ۳۵ ساله دارد.

پسر خوب، پسر بد

خلاصە خاطرات بچگی ما با خاطرات بزرگسالیمان هم بە یمن تشدید چنین فرهنگی توسط قدرت سیاسی در ایران، در هم آمیختەاند. و پسران بد هنوز آنقدر قوی اند کە میلیونها میلیون ایرانی را بە طرف غرب کوچانیدەاند، و اما یک غربی در کشور خوبان هنوز کە هنوز است تقاضای پناهندگی نکردەاست. و بنازم قدرت شیطان را!

بخش: 

پلیس ترکیه 14 عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها را دستگیر کرد!

بنابراین تعطیلی حزب دموکراتیک خلق‌ها چندان هم آسان نیست زیرا این حزب آراء 6 میلیونی به خصوص کردهای جنوب و جنوب شرقی ترکیه و حمایت پیگیر آن‌ها را پشت سر خود دارد و به همین دلیل، قرار گرفتن آن در جبهه گسترده دموکراسی و مخالفان اردوغان است که دولت را نگران کرده است.

حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد اعدام شد

حیدر قربانی، شهروند اهل کامیاران در مهر ماه ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و مدت چند ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و اداره آگاهی این شهر تحت بازجویی و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفت تا مجبور به انجام اعترافات اجباری شود.

منش بچەگانە یا تقابل با سلطە جهانی

کشوری کە ادامە منطقی فعالیتهای اقتصادی آن کاملا وابستە بە سیستمها و امکانات جهانیست، امکاناتی کە آمریکا بر آنها چیرەاست، اما حاکمیتش بە گاە مذاکرات، با برخوردی بچگانە و با قهر و عشوە و اکراە با آن برخورد می کند و در همان حال درخواست دارد کە باید بتواند از همە فرصتها و امکانات موجود بهرەمندشود، واقعا عقل را از کلە آدمی می پراند! آمریکا ستیزی جمهوری اسلامی، پیش از آنکە ستیزی منطقی باشد، بر پایە برخوردهای بچەگانەای پی ریزی شدە کە هیچ ربط مستقیم و مترقیانەای با عقب راندن منافع سلطە جهانی ندارد.

بازتاب جدال گذشته و حال پیرامون صورت بندی انقلاب ها و خیزش ها و جامعه گرائی و دولت گرائی در آن*

نقدی بر میز گرد بی قدرتان تاریخ ساز*

اگر دموکراسی پیش شرط آگاهی و تشکل است لااقل در کشورهای استبدادی که موضوع بحث ایشان بود، چگونه کارگران و «لگدمال شدگان»در غیاب آن قادر خواهند بود قدرت را تصرف کرده و یک دولتی با خصلت دموکراتیک و ضداستبدادی تشکیل بدهند؟! چنان که مشهوداست ما با یک سیکل بسته مواجهیم که در آن نتیجه با پیش شرط خود در نتاقض قراردارد

جو بایدن و سالی کە گذشت

بدلیل مشکلات و گرفتاری های سیاست داخلی، علیرغم امیدهای حاصل از تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی، دولت بایدن اهمیت چندانی به روابط خارجی نداده است و عملا هیچ تغییر عمده ای بجز بازگشت نمادین آمریکا به تفاهمنامه زیست محیطی پاریس در سیاست خارجی روی نداد. در مورد برجام و مساله ایران دولت بایدن به هیچ وجه تغییر عمده ای در رابطه با ایران نسبت به زمان ترامپ را جایز ندانست و انتخاب رئیسی به ریاست جمهوری در ایران باعث از میان رفتن امیدها برای بازگشت سریع آمریکا به برجام گردید.

بودجه 1401 دولت ابراهیم رئیسی فرصتی برای سرمایه‌داران و فلاکتی برای مردم

امسال دولت مدعی شده است که بودجه را بدون کسری خواهد داد. این‌که دولت بگوید درآمدها با هزینه‌ها برابر خواهد بود، در عمل بعید به نظر می‌رسد. آن‌هم هم‌چنان بحث تامین کسری بودجه 400 هزار میلیارد تومانی در سال جاری مطرح است. بنابراین بودجه 1401 دولت ابراهیم رئیسی فرصتی برای سرمایه‌داران برای کسب سود بیش‌تر و فلاکتی بزرگ برای اکثریت مرد م ایران است.

شبی در محفل بزرگان ادب

گرچه کفشهایم کهنه هست اما پاهایم خسته نیست.

من و... را در آن جمع راه دادند. آن شب به گفته آن عزیز قرار بود نصرت رحمانی در رابط ی کتابش (میعاد در لجن) گپ و گفتگويی با اهل هنر داشته باشد. اهل هنر جمع بودند و من چند تای از آنها را می شناختم، آن هم به اسم. سراپا گوش بودم.

کتاب فروشی باران های نقرەای

دختر جوانی که داشت راهنمایی شا ن می کرد به نظرم آشنا آمد وقتی که لبخند زد مطمئن شدم با آ ن چشم ها و لبخند و کمان گوشه ی لب ها موقع خندیدن، بدون شک دختر سوزان بود. درست لحظه ای که خواستم صدایش کنم و درباره ی صاحب کتاب فروشی از وی سئوال کنم چشمم به قاب عکس بالای میزی که ‌دختر جوان از پشتش بلند شده بود افتاد. عکس سوزان بود مسن تر، شکسته تر و شاید جذاب تر. گوشه ی قاب عکس نوار مشکی زده شده بود.

حزب چپ به کجا می رود؟

حزب چپ به کجا می رود، چه جهتی را باید انتخاب کند. اما شکست انتخابات قابل پیش بینی بود,،و دلایل تاریخی وجود دارد. اینها چیست و چگونه ممکن است حزب از اوضاع کنونی خلاص شود و خود را دوباره به تعادلی نسبی برسند؟ حزب چپ هرگز نتوانست بر سر یک روایت مشترک از جهانی عادلانه تر و بهتر به توافق برسد و هرگز معنی واقعی سوسیالیسم دموکراتیک را که اغلب تبلیغ می شود بیان کند.

صفحه‌ها