ژانویه 2022

اکثریت مطلق در پرتقال برای سرخ ها

سوسیالیست های حاکم در انتخابات سراسری پرتغال پیروز شدند.
انتخابات پرتقال

حزب سوسیالیست پرتغال، آنتونیو کاستا, نخست وزیر پرتغال, با شمارش تقریباً همه آرا, به طرز شگفت انگیزی در انتخابات پیروز شد و اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست آوردند.

باید سریعا از سوسیال دمکراسی به سوسیالیسم دمکراتیک جا بجا شویم

از کتاب: مانیفست سوسیالیسم برای قرن بیست و یکم (فصل نهم، بند ششم)

باید تصور کنیم که در آینده رفرم ها باید در زمان های کمتری به نتیجه برسند، اما مسیر به سمت سوسیالیسم رادیکالتر با بحران سوسیال دمکراسی همراه خواهد بود، یک بحرانی که با موفقیت های ما تحریک خواهد شد. اما سوسیال دمکراسی درگیر در مبارزات طبقاتی با سوسیالیسم دمکراتیک رقبای هم محسوب نخواهند شد: یعنی جاده به سمت سوسیالیسم دمکراتیک از مسیر این نوع سوسیال دمکراسی نیزعبور می کند.

مذاکرات محرمانه سوری ها در برلین

سوری ها به دنبال راهی برای خروج از سال ها جنگ داخلی هستند. گروهی از بانفوذین سوریه ای ها، مذاکرات محرمانه ای را در برلین انجام داده اند. هدف: یافتن راهی برای خروج از درگیری در سرزمین مادری شان است. نصیف نعیم شهروند آلمانی- سوری که مدیریت جلسه را بر عهده داشت گفت: این نشست ها در مورد پرکردن شکاف بین اردوگاه های متخاصم است.

نااینهمانیِ

راستی و اثبات‌پذیری

بی‌شک برای شناخت گیتی بسیار حائز اهمیت است بدانیم که آیا در علم فیزیک گزاره یا گزاره‌های اثبات‌ناپذیری وجود دارند یا نه. به احتمال پاسخ "نهائی" به این پرسش زمانی امکان‌پذیر است که ما دارای یک نظریه کامل بنا شده بر پایه سیستمی آکسیوماتیک عاری از تناقض باشیم و بتوانیم هر گزاره فیزیکی استخراج شده از این آکسیوم‌ها را اثبات یا رد کنیم.

شیومارا کاسترو، اولین رئیس جمهور زن هندوراس

برای اولین بار در هندوراس، یک زن در مقام ریاست جمهوری،اداره کشور را در دست گرفت. هزاران نفر برای شرکت در مراسم تحلیف شیومارا کاسترو آمده بودند.در این مراسم خانم کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز مهمان بود. کاسترو در بحبوحه بحران سیاسی این کشور، پست ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد.

استحاله چپ رمانتیک و سقوط به نئولیبرالیسم

نئولیبرالیسم

امروزه نیز، بخش قابل توجهی از روشنفکرانی که در پروسه تکوین موقعیت های اجتماعی خویش از دوران تحصیل تا اشتغال، به آنچه که طبقه متوسط نامیده میشود، فرا می رویند، ممکن است، در عنفوان جوانی و روند چالش های آزادیخواهانه و عدالت جویانه اجتماعی، و با آرمان های سوسیالیستی به جنبش های اجتماعی پیوسته باشند، از دریچه ای مشابه روشنفکران رمانتیک دوران انقلاب فرانسه، به هویت اجتماعی و نقش تاریخی طبقه کارگران و زحمتکشان نگاه میکنند.

غیرانتفاعی کردن بهداشت، نیاز جهان

بهداشت جهانی

در غیرانتفاعی کردن بهداشت جهانی و آموزش رایگان، صلح و دوستی بین المللی نیز نهفته است. این آرزوی بزرگی است و باید برای آن کاری کرد، و بطور قطع تأثیرات آن بسیار زیاد خواهد بود. بهداشت و آموزش، بخش اصلی آسایش عمومی است

شصت و دومین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

شمار دقیق کشته‌شدگان این سرکوب‌ها مشخص نیست، اما خبرگزاری رویترز ضمن اعلام کشته‌ شدن حداقل ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته بود «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.

آنارکو سندیکالیسم

چرا باید ما با وجود اینکه بیش از چندین دهه از عمر خود را با مطالعه آثار مارکسیستی گذرانده باشیم، هنوز مفهومی تاریخی و علمی از کلمه "آنارشیسم" نداشته، معنای آن را بصورت عامیانه مترادف با "هرج و مرج" درک می کنیم؟
آنارکو سندیکالیسم

این در شرایطی می باشد که تجربیات عملکردی جنبش های آنارکوسندیکالیستی، به صورت های جداگانه و تفکیک شده در زندگی روزمره توسط مردم در کارخانه ها، ادارات، مدارس، محیط های کار و محل های زندگی در شکل های تعاونی ها، بیمه ها، صندوق ها و دیگر ابتکارهای اقتصادی اجتماعی توده ای، ریشه ای از پایین، مورد استفاده قرار می گیرند.

تصمیم تازە دولت در رابطە با برجام

اخیرا رئیسی گفتە اقشار راست می گویند حقوقشان کم است، اما ما چکار کنیم؟! این در حالیست کە رئیسی با ادعای واهی پیشرفت فعالیتهای اقتصادی دولت خود و اقدامات ارزشمندی کە گویا در حوزەهای مختلف انجام دادە، تلاش می کند در رسانەها خود را مطرح کردە و همانند یک قهرمان جلوە کند! آقای رئیسی! شما کدام مشکل را حل کردەای؟ آیا شما اساسا از آمار تورم دیماە خبر داری؟

یاسمین فهیمی، کاندید فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان شد

یاسمین فهیمی سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات، نامزد رهبری فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان شد.فهیمی نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان قرار است در آینده رهبری فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان را بر عهده بگیرد. او اولین زنی خواهد بود که این موقعیت را به دست می آورد. یاسمین فهیمی، نماینده ۵۴ ساله مجلس و دبیرکل سابق حزب سوسیال دموکرات و رئیس سابق اتحادیه کارگری آلمان، رئیس جدید کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان خواهد شد، برای اولین بار یک زن رهبری فدراسیون صنفی را بر عهده گرفت.

بخش: 

یاد قربانیان هولوکاست گرامی باد

امروز، ۲۷ ژانویه، سالروز آزاد سازی اردوگاه مرگ نازی ها در آشویتس لهستان در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش سرخ شوروی وآزادی قربانیان فاشیسم هیتلری، از جمله یهودیها ، کمونیست ها و سوسیالیست ها و سینتی و روم، همجنس گرایان و مخالفان سیاسی رژیم نازی، گرامی داشته می شود.

عملیات آمریکا درگذشته، تهدیدی برای اروپای کنونی

پیمان آتلانتیک شمالی استفاده از اورانیوم ضعیف شده را تکذیب کرد تا اینکه دو سال پس از جنگ، مرگ زودهنگام 18 تن از افراد حافظ صلح فاش شد. سرطان آنها را در عرض چند ماه کشت: پزشکان ادعا کردند که این فقط با تشعشعات رادیواکتیو قوی امکان پذیر است.

بە خامنەای هم نامە بنویسید!

حال سئوال این است چرا این جمع آقایان بە آخرین سخنان خامنەای در مورد تعامل و مذاکرە با دشمن هم اشارە نمی کنند کە اتفاقا درست بعد از این گفتەها بود کە وزیر امور خارجە در مورد مذاکرە مستقیم با ایالات متحدە آمریکا اظهار نظر کرد؟! آیا عاقلانەتر نیست کە آقایان بە خود خامنەای هشدار دهند؟

بخش: 

صدف کباش: «وقتی یک گاو نر به یک کاخ می‌رود، تبدیل به پادشاه نمی‌شود، بلکه کاخ را به طویله تبدیل می‌کند.»!

انتخابات ۲۰۲۳، انتخابات بسیار سرنوشت‌سازی برای آینده ترکیه است. اردوغان تصمیم دارد برای بار دوم از زمان تغییر اخیر قانون اساسی در ترکیه و عبور از نظام پارلمانی به نظام ریاستی، رهبری خود را برای پنج سال دیگر تمدید کند. در آوریل سال ۲۰۱۷ و کم‌تر از یک سال پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، در حالی که هنوز در کشور وضعیت فوق‌العاده برقرار بود، به خواست اردوغان و حمایت قاطع باغچه‌لی، رفراندومی‌(همه‌پرسی) در ترکیه برگزار شد و در نتیجه، نظام سیاسی ترکیه که به‌طور سنتی و برای دهه‌ها دموکراسی پارلمانی بود، به نظام ریاستی تغییر یافت.

برجام، هم تفاهم و هم تخاصم

برجام متاسفانە نە تنها بە نقطە آغاز تفاهم (بعنوان روند) میان ایران و آمریکا تبدیل نخواهد شد، بلکە باز همان زمینە ادامە و تشدید تخاصمات میان دو کشور را، علیرغم احیای احتمالی آن بازی خواهد کرد. برجام هم نقطە تفاهم است وهمە نقطە تخاصم. تفاهم در شروع و تخاصم در ادامە.

شصت و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

منصور کمال‌زاده گفت زمانی متوجه شد که نام حمید نوری‌ (عباسی) دقیقا چیست اسفندماه سال ۱۳۶۹ بود که به خاطر اصرار برای آزادی همسرش به اوین رفته بود و در آن‌جا به او گفته‌اند: «با دادیار عباسی ملاقات می‌کنی...»

مافیای فحشا در کمین زنان بی سرپناه!

سلامت اجتماعی دارای ابعاد مختلف روانی، جسمی، اقتصادی و سیاسی است و عوامل متعددی بر آن میتواند تأثیر ‌گذارد. سلامت روان به عنوان ارزشمندترین سرمایه انسانی و اجتماعی، بخشی  جدایی ناپذیر از اهداف توسعه پایدار است. آمارهایی نظیر نرخ طلاق، بیکاری، فساد، اعتياد و سایر آسیب‌ها همگی به نوعی اطلاعاتی از سلامت جامعه به ما می‌دهند.

بخش: 

دادگاهی داغ درهوای سرد استکهلم

شهادتی که همه نفس ها در سینه حبس کرده و در درون می گریستند.

بیگمان مستنداتی که امیرهوشنگ توانسته از زندان گوهر دشت و از مقطع قتل عام هایی حمید عباسی(نوری) به انکار مسلم آن کمربسته با کدهایش بیرون بیاورد، این دورغ و انگار تاریخی این جلاد را خنثی و دادگاه را موظف به موضع گیری می نماید. این سند کمک بسیار مهمی است که از روی آن وقایع را توضیح داده. امیر هوشنگ ۱۷ کامیون یخچال دار و یک کامیون دیگر را در طی دوره مجاهد کشی دیده است. تخمینی که خودش سعی می کرد بدهد، حداقل بالای۹۰۰ زندانی مجاهد را در قسمت آمفی تئاترزندان گوهر دشت به دار آویخته اند

اردوغان به سزن آکسو: «زبانت را قطع می‌کنیم»!

سزن آکسو یکی از معروف‌ترین خوانندگان ترکیه است که به ملکه پاپ شهرت دارد. او میلیون‌ها طرفدار در این کشور و در سایر کشورها دارد. سزن که در بیش از ۲۰ کشور، نزدیک به ۱۵۰۰ کنسرت برپا کرده، فعالیت‌های مختلفی با خواننده‌های خارجی و ترک انجام داده ‌است. بی‌شک ضرورت دارد که از آزادی بیان و اندیشه در ترکیه و به همین دلیل از سزن آکسو حمایت کنیم!

بخش: 

خشونت علیه کارکنان رسانه ها در مکزیک

یک روزنامه نگار زن، به ضرب گلوله کشته شد

لوردس مالدونادو در مورد سیاست های محلی و فساد گزارش داد. این سومین قتل یک کارمند رسانه ای مکزیکی در سال جاری است. برای سومین بار در سال جدید، یک روزنامه نگار در مکزیک - برای دومین بار در تیجوانا - کشته شد. دفتر دادستان کل باجا کالیفرنیا اعلام کرد لوردس مالدونادو روز یکشنبه در خودروی خود در شهر مرزی ایالات متحده به ضرب گلوله کشته شد.

شصتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

امیرهوشنگ اطیابی در ادامه گفت: آن‌چه که دیده است کامیون یخچال داری بود که رنگ سبز روشن‌(پسته‌ای) داشت‌. این کامیون به پشت به حسینیه چسبیده بود. ما جلوی کامیون و بخشی از یخچال را می‌دیدیم اما نمی‌توانستیم ببینیم چه چیزی دارند بار می‌زنند.

جولیان آسانژ اجازه دارد تقاضای تجدید نظر کند

جولیان آسانژ اجازه دارد در دعوای حقوقی بر سر استرداد خود به ایالات متحده درخواست تجدید نظر کند. این به کشمکش در برابر عالی ترین دادگاه بریتانیا ادامه می دهد. جولیان آسانژ, بنیانگذار ویکی لیکس، اجازه دارد به شکایت در مورد استرداد خود به ایالات متحده اعتراض کند. این را دادگاه عالی لندن، امروز دوشنبه پس از استدلال وکلای آسانژ اعلام کرد. بنابراین، کشمکش حقوقی با ایالات متحده باید در برابر بالاترین دادگاه بریتانیا ادامه یابد.

نرگس محمدی، مبارز سرشناس و فعال حقوق بشر ایرانی بار دیگر به زندان محکوم شد

نرگس محمدی، فعال سرسخت حقوق بشر و سخنگوی سابق کانون مدافعان حقوق بشر ایران، پس از نزدیک به ۶ سال زندان، در سال ۱۳۹۹ از زندان ایران آزاد شده بود. گرچه او طی این فاصله، بارها به دلایل مختلف تهدید شده و بازداشت گردیده بود. اکنون، دوباره بنا به اتهامات واهی، باید مدت هشت سال، زندانی شود. جلسه دادگاه برای ابلاغ حکم، تنها پنج دقیقه به طول انجامید.

الیگارشی قدرت و گرایش بە شرق

اگر وضعیت بە این سمت پیش برود، اصولگرائی (بخوان اقتدارگرائی) در کشور تثبیت یافتە و ما شاهد قدرتمندتر شدن الیگارشی قدرتی خواهیم بود متشکل از نیروهای امنیتی ـ نظامی از یک طرف و بخش اصولگرای روحانی ـ ایدئولوژیک از طرف دیگر.

بخش: 

ابراهیم رئیسی: « سیر نزولی تورم ... در تاریخ ۵۰ تا ۶۰ ساله کشور بی‌نظیر بود»؟!

در شرایطی که گفته می‌شود میزان دارایی آستان‌ قدس رضوی، آستان حضرت معصومه قم و بنیاد شهید و مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام قابل برآورد نیست و در وضعیتی که نه این نهادها و نه گروه‌های اقتصادی وابسته به نهادهای دینی هیچ‌کدام حاضر به شفاف کردن فعالیت‌های مالی خود و حتی پرداخت مالیات نیستند، مشخص است آماری که احمد توکلی درباره زیرخط فقر بودن بیش از ۶۰ درصد جامعه ایران در حکومت اسلامی اعلام کرده است، موضوع باورناپذیری نیست.

بحران قزاقستان آتشِ ناسیونالیسمِ تُرک را خاموش می کند

گرچه گلوی رئیس جمهور ترکیه از طرفِ "عقابهای راست افراطی"، که برای اجرایِ یک دیپلماسیِ ماجراجویانه تئوریزه شده فشرده می شود و همچنین او بدون آنها اکثریت مطلق در پارلمان را نخواهد داشت، با این حال ضرورت جذب سرمایه گزاری مستقیم از طریقِ تغییر در سیاستِ خارجی اش، مجبور به ورود به سیاست گفتگوی مجدد با همه همسایگان خواهد شد.

جنگ جهانی سوم

حزب حاکم با قبضه کردن رسانه ها و پراکندن دروغ، هستریک ضدکمونیستی شدید در روسیه، عملا کشور را بدون آلترناتیو گذاشته، حزب کمونیست روسیه نیز با وجود امکانات کافی و داشتن قریب به 19% کرسی در دوما، سخن تازه ای برای گفتن ندارد، همچنان در شعارهای سی سال پیش خود اسیر می باشد. از طرفی نیز، سیاست حزب کمونیست روسیه در شرایط سیاستهای گلوبالیستی، اقتصاد نئولیبرالیستی، چه می تواند باشد؟

همسایه ما عربستان سعودی

اگر قبلا عربستان سعودی خود را مرکز ثقل دنیای اسلام فرض می کرد، و با سیاستهای حرکت های سنگین و لاکپشتی خویش و با پادشاهان شصت تا هشتاد ساله خویش می توانست خود را پاسدار مساجد اعظم معرفی کرده و چنین موقعیتی را حفظ نماید، نمی توان اذعان کرد که شاهزاده جوان سعودی یک چنین موقعیتی را در دنیای عرب دارا می باشد.

شاعر ایرانی میان مارکسیسم و پوزیویتیسم محفل وین

رودلف کارناپ و نئوپوزیویتیسم محفل فلسفی وین

مکتب نئوپوزیویتیسم ریشه در محفل وین داشت، و اصول فکری آن بر نظرات هیوم و کنت بنا شده بود که می گفتند تجربه حسی تنها منبع شناخت است. متفکران این محفل بر این باور بودند که تمام جملات پیرامون خدا، روح، دلیل اولا، هدف غایی، تعالی جویی و غیره بی معنی هستند و موضوعات ناشی از آنان شبه موضوع، سفسطه، حرافی، دکان و شارلاتانیسم می باشند.

یادمان هوشمند شادمان از فعالین فرهنگی و سیاسی جامعه روشنفکری خلق ترکمن

هوشمند در دروان انقلاب و روزهای بعد آن با اجرای تاتر خیابانی و شرکت فعال در اعتراضات، مراسم و کانونهای فرهنگی آن دوران سر از پا نمی شناخت. همه تلاش و کوشش تثبیت و اعتلای مبارزات فرهنگی و سیاسی مردمش بود. در این راه از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نمی ورزید. علیرغم مصائب و مشکلات مهاجرت او همواره به آرمانها و اهداف مبارزاتی خود پایبند ماند و در راه آنها مبارزه می کرد.

پنجاه و نهمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

در هر صورت تاکنون پرداختن به اعدام‌های تابستان 1367 به فرمان آیت‌الله خمینی در ایران، یک «تابوی» سیاسی محسوب می‌شد اکنون به‌نظر می‌رسد تا حدودی این تابو شکسته شده و خیلی‌ها در داخل و خارج ایران در مورد آن حرف می‌زنند و روز‌به‌روز ‌صدای دادخواهی بلندتر و رساتر می‌گردد!

گام با اهمیت در عرصه روابط بین المللی

آنچه مسلم است اینست که وجدان آگاه بشریت درآرزوی نابودی پیمانهای نظامی است. زندگی درصلح آروزی هزاران ساله بشریت است اماتازمانی که طبقات و منافع متضاد طبقاتی وجوددارد، متاسفانه جنگ و خونریزی هم جز لاینفک زندگی بشری است. حالا که چنین است؛ و امریکا و ناتو بر مقدرات مردمان جهان با بی عدالتی ای عظیم بازی می کنند، وجود نیروی بازدارنده در برابر آن شاید بتواند رنجهای مردمان دنیا را کاهش بدهد و ضامن نیرومند پایداری صلح باشد.

پنجاه و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم

روم افشم در ادامه گفت حمید نوری خانواده‌ها را در بالای سن تهدید کرد که اگر ساکت نشوند، فرزندان‌شان را به بند بازخواهند گرداند. او در آن روز خود را حمید عباسی، دادیار زندان گوهردشت معرفی کرد. او به خانواده‌ها گفت مراقب فرزندان‌تان باشید که اگر یک‌بار دیگر دستگیر شوند، اعدام‌شان می‌کنیم. شاهد گفت آن روز‌(در مسیر بازگشت به بند) در اخباری که از بلندگوهای زندان پخش می‌شد درباره فتوای خمینی شنید که گفته بود سلمان رشدی مرتد باید اعدام شود.

اخراج اجباری فلسطینیان از خانه و کاشانه شان

پلیس اسرائیل خانه ای را در بیت المقدس شرقی تخریب کرد. سال گذشته حماس اسلامگرا پس از اختلاف بر سر خانه های هفت خانواده فلسطینی در بیت المقدس با موشک به اسرائیل حمله کرد. اکنون پلیس اسرائیل بار دیگر از درگیری هایی در این منطقه خبر می دهد.

امامزادە شرق هم عاجز است

سیاست نزدیکی بە شرق، در شرایط ادامە تشنج با آمریکا، نە تنها نمی تواند مفری قاطع بر روی اقتصاد کشور بگشاید، بلکە تنها بە منزلە عصائی خواهدبود برای سر پا نگهداشتن سیاست غرب ستیزانەای کە بعلت فشارهای اقتصادی آمریکا دچار مشکلات عدیدە شدەاست. متاسفانە آنچە برای جمهوری اسلامی در اولویت قرار دارد، ادامە تشنج با ایالات متحدە بە هر قیمتی است و نە رشد و شکوفائی ایران و مردمان آن.

مرگ عامدانه‌ی بکتاش آبتین شاعر و عضو برجسته‌ی «کانون نویسندگان ایران» را محکوم می‌کنیم

ما امضاکنندگان این بیانیه، همصدا با «کانون نویسندگان ایران» و پشتیبانی از بیانیه‌ی رسمی ۱۸ دی ۱۴۰۰ «کانون» که "... از همه‌ی آزادیخواهان و نهادهای مستقلِ همسو و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد چشم بر این جنایت نبندند و فریاد اعتراض خود را رساتر کنند ..." همراه با همه‌ی آزادیخواهان و عدالت‌جویان و مردم شرافتمند ایران، مسببان مرگ ظالمانه‌ی بکتاش آبتین را محکوم می‌کنیم.

ازبین رفتن عجیب حزب کمونیست ایتالیا

اگر چپ گرایی بیماری دوران کودکی کمونیسم باشد، همنوائی و تطبیق خویش با نظم مسلط(کانفورمیسم) بیماری دوران پختگی آن است!

حزب کمونیست ایتالیا، مدعی داشتن ٣ میلیون عضو، مدتی طولانی قدرتمندترین تشکل کمونیست اروپای غربی بود که ایالات متحده را به لرزه می اندخت. این حزب در آوریل ١٩٩١ از بین رفت و همراه با خود یک هویت سیاسی را نیز ازبین برد.

قزاقستان نقشی بر دیوار برای ایران

قزاقستان

حس خشم و وحشت ما نسبت به حوادث اخیر در قزاقستان باید از درک چگونگی تبدیل شدن رانت به یک هنجار اقتصادی آغاز شود که درآمد، نابرابری، پیش کاری و رنج اجتماعی را مشروعیت بخشیده و عادی کرده است. بخصوص برای ما که سیستم مشابهی را در ایران داریم بسیار مهم است که این نقش ها را بر دیوار ببینیم و از آن عبرت بگیریم. کنشگران چپ هوادار سوسیالیسم دموکراتیک باید نیروی خود را بر سازماندهی و تشکل های مستقل کارگری در صنایع کلان متمرکز کنند، تا در مواقع مشابه بتوانند بر دیدگاه ها و خواستار شورش های تهیدستان نقش تعیین کننده بازی نمایند.

دادگاه حمید نوری در استکهلم و حکومت اسلامی ایران و سوریه

این در حالی‌ست که به گفته شاکیان و شاهدان و خاطرات منتشر شده زندانیان سیاسی سابق، نوری از نزدیکان ابراهیم رئیسی و یکی از همکاران هیات اعدام در زندان‌های اوین و گوهردشت‌ (زندان رجایی‌شهر) کرج بوده ‌است. او متهم به همکاری در آزار، شکنجه، و اعدام زندانیان سیاسی در جریان کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در اوین و گوهردشت نقش مستقیم و فعال داشته است.

سخنی با احزاب، سازمان‌ها و نیروهای چپ ایران

درودهای گرم ما به همه‌ی مبارزان راه سوسیالیسم علمی

گام نخست این حرکت وحدت‌بخش در خارج از کشور، می‌تواند ابتدا به صورت تشکیل جبهه‌ی چپ، با برگزاری مشترک مراسمی چون اول ماه مه، روز جهانی زن و ... آغاز شود و سپس با فراهم کردن سایتی مشترک که برنامه‌ها و تاریخ چپ را تبلیغ کند، ادامه یابد. برای آغاز کار، دستیابی به برنامه‌ای حداقلی کافی است.

بە پیشواز ١٩ بهمن، سالروز جنبش فدائیان خلق ایران

سەشنبە، ١٩ بهمن ١٤٠٠، بار دیگر یاد روزی را گرامی می داریم کە چونان آذرخشی بر پهنە آسمان میهن درخشید، و خواب ستمگران و دیکتاتورهای زمانە را آشفتە کرد. بە یاد فدائیانی کە با جانفشانی و تلاش خود راە آیندە را گشودند و جنبش چپ ایران را گردانی دیگر بخشیدند.

گزارش نابرابری های اجتماعی آکسفام*

میلیون‌ها نفرازمردمی که می‌توانستند نجات یابند، به دلیل توزیع ناعادلانه واکسن‌ها در اثر همه‌گیری و پیامدهای آن جان خود را از دست داده‌اند. واکسن ها باید به عنوان یک کالای عمومی در نظر گرفته شوند، به این دلیل که دولت ها برای تامین هزینه تولید و توسعه آن ها، از مالیات های عمومی استفاده می کنند.

آنان که صدای مردم را دیر می شنوند

واقعیت این است که شاه و شاهنشاهی در ایران گرچه تمام شده است، ولی سلطان و سلطنت همچنان پابرجاست. حکومت شاهان و سلاطینی که «همیشه دیر صدای مردم را می شنوند»، و مردمی که «در نخواستن های خود تعریف نسبتا دقیقی داشته ولی در تعریف خواستن ها عاجزند.»

گسستگی چپ فرانسه، درانتخابات ریاست جمهوری

نماد سیاست فرانسه می‌خواهد اردوگاه اجتماعی-اکولوژیکی را نجات دهد: کریستین تاوبیرا، مبارزحقوق اقلیت‌ها، برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد می‌شود. چرا می شود شکست جناح چپ را در انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی کرد؟

صفحه‌ها