ژوئن 2022

یادی از بهروز ارمغانی و خاطراتی از حمید اشرف

بهروز دوست، رفیق و همرزم زمان فعالیت‌های دانشجویی من بود. علی‌رغم این که خانواده‌اش در تبریز زندگی می‌کرد، ما مدت‌ها در‌‌ همان شهر با هم در یک خانه بودیم. دقت و پای‌بندی وی در انجام کارهایی که در برنامه می‌گذاشت و یا موظف به انجام آن‌ها می‌شد، نمونه بود.

یاد رفیق حمید اشرف و یاران گرامی باد !

پس از عملیات سیاهکل، سازمان چریکهای فدایی خلق ایران رسماً اعلام موجودیت کرد و از این زمان تا هنگام هشتم تیر ماه ۱۳۵۵، رفیق حمید اشرف به عنوان عضو رهبری سازمان عمل کرد. در حالی که متوسط عمر یک چریک شهری شش ماه است رفیق حمید توانست با زندگی شش ساله به عنوان یک چریک شهری رکوردی بی‌سابقه از خود به جای بگذارد. در طی شش سال رفیق حمید، چهارده بار از محاصره مأموران امنیتی رژیم شاه گریخت. به‌ طوری‌ که اسارت یا قتل او به یک آرزوی دیرینه ساواک و شخص شاه تبدیل شده بود. رفیق حمید اشرف به تهور و بی‌باکی و شکیبایی و امیدواری زیاد به آرمان‌های سازمان چریکهای فدایی خلق ایران معروف بود و بارها برای نجات چریک‌های محاصره شده به مناطق درگیری می‌رفت.

جنگ و گلهای یاس مادر (١٨)

و راستی چرا جنگ شدەبود؟ پدر طبق معمول بە همان تئوری توطئە در توجیە جنگ پناە می برد، و معتقد بود کە زمانی کە همە چیز بە هم می ریزد، عقل آدمها هم ثبات قبلی خود را از دست می دهد و تصور می کنند کە با کشتن همدیگر می توان دنیای بهتری بسازند. او جنگ را نتیجە انقلاب می دانست. و مادر این بار با عوض کردن راءیش آنرا ناشی از خواست خدا. و در اینجا پدر بشدت معترض می شد کە کارهای بد اساسا مال آدمهاست، و ربطی بە خدا ندارند!

حمید رفت. این چریک نامدار کشته شد!

هنوز طنین صدای بلند نسترن ال آقا که وارد خانه شد و با فریاد گفت: «حمید زنده است!» در برابر چشمان من است. روزنامه ای در دست داشت که خبر کشته شدن تعدادی از یاران در جنگ گریز با گزمه‌های رژیم، و درگیری حمید و تیر خوردن و فرار او از چنگ ساواک و رساندن خود به خانه تیمی را گزارش می کرد. «حمید زنده است!» احمد شاملو در مورد این قهرمانان حماسی نوشت: خونشان فریاد و چنگ در آسمان می افکند!

چگونه میتوان تکنولوژی های بزرگ دیجیتالی را سوسیالیستی کرد

تصور نیاز به اشکالی از خودگردانی و کنترل دموکراتیک کاپیتالیسم پلاتفرمی که از حیات دیجیتالی ما سود برده و درآمد کسب می کند، ضروری است. اما آیا می‌توانیم این کار را بدون پیش بینی تغییرات کلی تر سیاسی انجام داد؟

چریک فدایی حمید اشرف ، کوهنوردی خستگی ناپذیر - شناگری ماهر

حمید اشرف این پر آوازه ترین چریک فدایی خلق در تاریخ کشور ما چهره ای ماندگار و بی تکرار است.دفتر زنگی حمید قبل از پیایان سی سالگی به پایان رسید،زندگی پرشگفت این روح کاوشگر عاشق برای نوجوانان هایی که نیم قرن پس از او قدم در راه می گذارند، برای آنها که سودای ناممکن ها رهایشان نمی کند، برای آنان که زیستن بی آرزوهای بزرگ را بر نمی تابند درسهای فراوان دارد. که برای تکرار کردن و چه برای تکرار نکردن

هردو، آن روز گریستیم

بارفیق غزال آیتی حرکت کردم. رفیق را گریان و خسته دیدم و چشمان زیبایش را پر از اشک. غزال از من پرسید فهمیدی چی بر سرمان آمد؟ گفتم آره فهمیدم، ضربه خوردیم، برادرم علی اکبرهم رفت. با بغضی عمیق گفت: حمید هم رفت. حمید 'رفیق حمید اشرف وای بدون حمید ! در ناباوری عجیبی اشکمان جاری شد وهر دوی ما گریستیم و ناامید نگاهمان در هم رفت نگاهی که میگفت بدون حمید چه کنیم و فهمیدم که سازمان دارد از دست می رود. برای مااین ضربات، این دردها و آوارگی ها وسختی ها در مبارزه مان عادی شده بود، ما میدانستیم عمر یک چریک شش ماه است ولی همیشه حمید را داشتیم و او تکیه گاه مطمئن ما بود. کمی در میان انبوه مردم پایین شهر با سکوتی جستجو گر قدم زدیم وآرام آرام بر آشفتگی خود مسلط شدیم و تصمیم قطعی خود را گرفتیم. بدون حمید سخت است ولی این بار باید بدون حمید و با یاد عزیز او، سازمان را سامان داد.

چلسه تلگرامی با هادی کحال زاده درباره بازگشت به برجام

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ موضوع: سرنوشت برجام و اقتصاد ایران میهمان: هادی کحال زاده ، پژوهشگر سیاستگذاری اجتماعی در دانشگاه براندایز آمریکا

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

کنگرۀ نوزدهم، نقطۀ عطفی دیگر در زندگی سازمان

کنگره تنها تکیه‌گاه سازمان را مردم ایران می‌داند و پای‌می‌فشارد بر اینکه سازمان در مبارزهٔ سیاسی خود و در مخالفت با جمهوری اسلامی تنها به مردم ایران اتکاء دارد، با هرگونه مداخلهٔ نیروهای بیگانه در امور سیاسی ایران مقابله و توسل به هرگونه کمک حکومت‌ها و محافل خارجی و مشارکت در ائتلاف‌ها و آلترناتیوهای ساخته و پرداختهٔ بیگانگان را قاطعانه رد می‌کند.

در سوگ اصغر فیروزی یکی از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق کارگر

جنبش مستقل کارگری یکی از نام آشنایان را از دست داد. امروز در حالی این یادداشت را می نویسیم که بهترین یاران اصغر حتی نمی توانند در خاکسپاری اش شرکت کنند. امروز از کسی می نویسیم که نوشتن را به ما یاد داد. امروز کسی را از دست دادیم که خود یار بسیاری از بی کسان بود. خانه اش محلی بود برای آرامش و رفتارش محلی بود برای یادگیری.

بخش: 

مشکل زبان در تعریف "ملت و خلق"، ملت شامل خلق هاست، یا برعکس؟

ملت به زبان لاتین در غرب قرن ها است که وجود دارد. افراد آن دارای زندگی مشترک با آگاهی به گذشته فرهنگی، سیاسی و دارای اراده برای تشکیل دولت بودند. ملت ترکیب و اتحادی است از فاکتورهای اتنیکی فرهنگی و اجتماعی. ملت ها بشکل تاریخی بوجود آمده اند. لنین میگفت: ملت محصول عصر بورژوازی است و نیاز به یک زبان مشترک و بازار داخلی مشترک برای اقتصاد ملی خود دارد.

پایان کار کنگرۀ نوزدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

همان‌گونه که پیش‌تر تاکید کرده بودیم، کنگرۀ ما هم‌زمان با روزهای دشوار میهن‌مان آغاز شد، «در شرایطی که فساد عمیق و همه‌جانبه و سیاست‌های نابخردانۀ حکومت در کنار تحریم‌های غیرانسانی و جنایت‌کارانۀ امریکا، سفره‌ی بسیاری از هم‌میهنان‌مان را هرچه کوچک‌تر کرده است».

درهم‌تنیدگی جنبش‌های اجتماعی مبارزۀ همگام نیروهای چپ و جمهوری‌خواهان آزادی‌خواه و دموکرات

کنگرۀ نوزدهم سازمان ما در شرایطی برگزار می‌شود که بر میهن ما کماکان نظامی مبتنی بر ولایت مطلقۀ فقیه حکومت می‌کند، نظامی که از بدو استقرار سرکوب بلافصل مردم و تحدید آزادی و تهدید و پیگرد آزادی‌خواهان را آغاز نمود و استبدادی سخت و سنگین را بر میهن ما تحمیل کرد.

در خدمت مردم و میهن! در راستای تحقق منافع کارگران و زحمت‌کشان!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) سازمانی مردمی، میهن‌دوست و باورمند به سوسیالیسم دموکراتیک است و در راه آرمان‌های والای استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و تامین منافع مردم و کشور (منافع ملی) مبارزه می‌کند.
سازمان با پایبندی به برنامهٔ مصوب خود در راه تحقق جمهوری عرفیِ غیردینی و متعهّد به مبانی حقوق بشر و اصول دموکراسی و مبتنی بر اراده و آرای آزاد، برابرحقوق و دموکراتیک مردم میهن‌مان مبارزه می‌کند و قاطعانه مخالف حکومت‌های غیرانتخابی، دینی، موروثی و ایدئولوژیک است.

در این روزهای دردناک جنگ و ترور و آوارگی و زلزله در کنار مردم افغانستان‌ایم!

هیئت سیاسی-اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ازسوی اعضا و دوستداران سازمان به‌مردم بلازده و ستم‌دیدهٔ همسایه تسلیت می‌گوید و خود را در این مصیبت شریک و در کنار مردم افغانستان می‌داند.

مسئله حجاب و نمایش قدرت حاکمیت

امنیت در ایران صرفا ابزاری شده است برای کنترل مردم . میگویند امنیت خارجی برای مردم ایجاد کردند. آیا امنیت داخلی ملاک نیست؟ امنیت در مفهوم سنتی آن دارای دو بْعد داخلی و خارجی است که بر حسب آن، دولت، کشور را هم از گزند تجاوزات و تهدیدات خارجی و هم از ناامنیهای داخلی مصون نگاه می‌دارد. تامین امنیت نباید آزادی شهروندان را سلب کند. با زور اسلحه نمی ‌توان مردم را به رعایت حجاب وا داشت. قدر مسلم ایران تنها کشور مسلمان دنیا نیست. در کشور های سوریه، لبنان، پاکستان، ترکیه، اندونزی، مالزی، امارات و چندین کشور دیگر که اکثریت ساکنان آن مسلمان هستند، زنان از بی‌حجاب تا محجبه در عادی‌ترین شکل ممکن کنار هم با صلح، بدون تنش و در امنیت زندگی می‌کنند.

بخش: 

گوستاوو پترو مبارز سابق جنبش چریکی، رئیس جمهور جدید کلمبیا شد

برای اولین بار در تاریخ کلمبیا، گوستاوو پترو، از جنبش چریکی جناح چپ به ریاست جمهوری گواتمالا انتخاب شد. او توانست در دور دوم انتخابات، رقیب میلیونر راستگرای انتخاباتی خود رودولفو هرناندز را شکست دهد. حدود۳۹ میلیون کلمبیایی برای شرکت در این انتخابات فراخوانده شدند. بر اساس آمار رسمی، حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر کشور رای داده اند.

جلسه تلگرامی با حسین اکبری، پژوهشگر و فعال کارگری

روند اعتلای جنبش مطالباتی کارگران و تشدید پیگرد ، بازگشت و پرونده سازی به قصد سرکوب آن

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

الکساندریا اوکاسیو کورتز بر سر دوراهی مانده است!

هنگامی که در یک مصاحبه تلویزیونی از او پرسیده شد که آیا از انتخاب مجدد جو بایدن در سال ۲۰۲۴ حمایت خواهد کرد یا خیر، او با طفره رفتن پاسخ داد: " زمانش برسد به آن رسیدگی خواهیم کرد". گرچه الکساندریا اوکاسیو کورتز، به نترس بودن و صراحتش معروف است، اما با لکنت به او گفت :" می‌دانی، اگر دوباره نامزد شود، فکر می‌کنم می‌دانی... ! ما به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد." همه می دانند که یک تأیید صمیمانه, کاملا متفاوت به نظر می‌رسد.

بخش: 

نگاهی به روابط خارجی جمهوری اسلامی

همسایه های ریز و درشت کشور ما در حال تجدید نظر در سیاست های قدیمی و رفع کدورت ها هستند و در جهت تامین روابط صلح آمیز به اتحادهای کوچک و بزرگ اقتصادی دست می زنند. اما تشنج های فرا منطقه ای و کشمکش های نفتی بین جمهوری اسلامی و یونان نصیب ملت مان می شود. نتیجه حضور چندین ساله جمهوری اسلامی در کشمکش های برون مرزی خود، بار سنگین بدهی هایی است که از صندوق ذخیره ارزی کشور پرداخته شده، ثروتی که می بایست برای باز سازی و تقویت ساختارهای کشور، از جمله بازسازی مدارس و امکانات دسترسی فرزندان همه مناطق این کشور به آموزش رایگان هزینه گردد.

در رثای علی پاینده

علی پاینده، مثل نزدیک ترین رفیقش در زندان، صفر خانِ قهرمانی، برای خود ویژگی های منحصر به فرد، یا بهتر بگویم «خطوط قرمزی یگانه و جاودانه» داشت: از جمله صداقت و وفاداری، مردم داری، سخاوت در رفاقت، و به ویژه در رعایت معرفت.

راسیسم و نژادگرایی محکوم است.

راسیسم واژه ایست فرانسوی-ایتالیایی که ریشه عربی (راس) دارد. آن متحد امپریالیسم، فاشیسم، و ارتجاع ضد انسانیست. راسیسم تضادهای طبقاتی و استثمار را از طریق نقل غیرمجاز مفاهیم انسان شناسی و آنتروپولوگی، در جامعه توجیه میکند، و کوششی است برای ایجاد یک سیستم و جهان بینی بیولوژیک. این مقوله در قرن ۱۸ میلادی در فرانسه و آلمان اشاعه یافت.

دولت بریتانیا راه را برای استرداد جولیان آسانژ به آمریکا هموار کرد

برای سازمان های حقوق بشر و روزنامه نگاری، پرونده آسانژ در حال حاضر مهمترین بحث در مورد آزادی مطبوعات در سراسر جهان است. جولیان آسانژ یکی از بنیانگذاران نهاد ویکی لیکس است که اسناد را در دسترس عموم قرار می دهد. وی از سال ۲۰۲۰ در زندان فوق امنیتی بلمارش لندن در بازداشت به سر می برد. در صورت انتقال جولیان آسانژ به آمریکا, او با ۱۷۵ سال زندان مواجه خواهد بود

ایران در کجای جهان قرار گرفته است؟

شرایط سیاسی و اقتصادی در آمریکا و اروپا در حال حاضر به نفع ایران نیست و به نظر نمیرسد توافق برجام به هیچ شکلی در اولویت جهان قرار داشته باشد و بالنتیجه تحریم ها و فشار های اقتصادی تا آینده ای غیرقابل پیش بینی همچنان ادامه خواهد یافت

جهان رو به آبادی است!

بخشی از جامعه ی سیاسی ایران نیز آنقدر در این دنیا لولید و غوطه خورد که به بوی کهنگی و فرسودگی و آلودگی خود به همان تعفن خو کرد. این بخش از نیروی روشنفکری کشور در چهار دهه پیش متوقف ماند و ندید که گرو ه های بزرگی از جوانان کشورش چگونه در راه رهایی از وضعیت موجود به دانشگاه می روند، علم و تکنیک می آموزند، جهان و مناسبات را شناسایی می کنند و طرحی نو در می اندازند.

جنگ و گلهای یاس مادر (١٦)

و روز عروسی، محلە پر از آوای موسیقی و رقص رنگها می شد. بوی بد و خوب عطرهای ارزان قیمت و گران قیمت بە همراە بوی میخک و گلاب در کوچە می پیچید. و بوی پلو هوا را می انباشت. مطربانی کە ساعتها می نواختند و عرق از سر و رویشان می بارید، در زیر آفتاب گرم تابستان تا ساعتها بە خواندن شادترین آهنگها ادامە می دادند.

در آفریقا این جنگ را متفاوت می بینند

ژان کلود سانگوا دانشجوی ۲۷ ساله از جمهوری دموکراتیک کنگو, در لوهانسک برای مبارزه با اوکراین اسلحه به دست گرفت. دیدگاه او, نظر عمده بیشتر مردم کشورهای آفریقایی است. سانگوا در پاسخ به این سؤال که چرا به شبه نظامیان پیوسته است, به زبان روسی شکسته توضیح داد" "جنگ به جمهوری ما آمد, دیگه باید چیکار میکردم؟ من یک مرد هستم و باید بجنگم." و در پاسخ به این سوال که چرا به شبه نظامیان پیوسته است افزود" اکنون تمام جهان علیه روسیه می جنگد."

جلسه تلگرامی: چالشها و بحران مدیریت اعتراضات اجتماعی

میهمان: رفیق رضا فانی یزدی ، پژوهشگر و فعال سیاسی

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

ارنستو چه گوارا، مردی برای همه فصول

نقش چه گوارا در نظام تازه تأسیس کوبا به عنوان وزیر صنایع، سفیر و رئیس بانک مرکزی انتخاب شد. در سفر به جماهیر شوروی در سال ۱۹۶۲ به عنوان رئیس هیئت اقتصادی بود. در سال ۱۹۶۳ به نمایندگی از کوبا در کنفرانس اقتصادی در الجزایر حضور داشت و در سال ۱۹۶۴ در کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد در ژنو حضور پیدا کرد. چگوارا در سال ۱۹۶۴ به عنوان نماینده کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حاضر شد و سخنرانی کرد.

جنبش جهانى علیه كار كودكان

بر اساس داده های سازمان بین المللی کار، صدها میلیون دختر و پسر کودک در سراسر جهان مشغول بکار هستند که آنها را از دریافت آموزش کافی، بهداشت، اوقات فراغت و آزادی های اولیه محروم می کند و از این طریق حقوق آنها نقض می شود.بیش از نیمی از این کودکان در معرض بدترین اشکال کار کودکان قرار دارند که شامل کار در محیط های خطرناک، برده داری، یا سایر اشکال کار اجباری، فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و فحشا، و همچنین مشارکت در درگیری های مسلحانه است

بخش: 

جنجال های پوپوليسم راست

من به روزی هم فکر می کنم که کشتی بان را سياستی ديگر آيد و بنا به هر دليلی تصميات ديگری در مورد آينده ی کشور ايران بگيرند - صرف نظر از اين که تا چقدر موفق شوند و يا نشوند - آن وقت ديگر دوربين های تلويزیونی به سراغ پخش مستقيم سخنرانی های رضا پهلوی نخواهند رفت.

۱۲ ژوئن روز جهانی لغو کار کودک

بر اساس مقاوله نامه های جهانی کار کودکان ممنوع می باشد و در نشست جهانی در دوربن افریقا جنوبی که در ۱۵ تا ۲۰ ماه مه امسال برگزار شد که مسائل کار کودکان و بخصوص دوره کرونا پرداخته شد. در انتهای نشست قطعنامه ای تصویب شد که به روال سابق نشان می دهد که تعداد کودکان کار در سطح جهان گسترده تر شده است

بخش: 

چرا ایران , تنها بازنده سازمان کشورهای صادرکننده نفت اُپِک است ؟

برای بازی در زمین سرمایه داری و میدان های رقابتی، پول و تخصص و ارتباط های بین المللی ملزومه غیر قابل تفکیک می باشند. کشور ما علاوه بر بازماندن از میدان رقابت ها، در سهم گیری و قدرت نمایی و سیاست گذاری برنامه ای در یکی از بزرگترین نهاد های تاثیر گذار در حوزه انرژی- مالی جهانی که در پایه گذاری آن سهم و نقش اصلی را بازی کرده است را ندارد. در واقع کشور ما در مخمصه ای بسیار سخت، گیر افتاده است و گره آن نیز, فقط با تغییر ریل در سیاست و تعامل با دیگر کشورها, حل خواهد شد. و دقیقا به همین دلیل، حتی برای فروش نفت و گاز و معاملات پولی، فضای محدودی برای کشور مانده است، و فرافکنی های حکومت، به دلیل ضعف در تامین مالی کشور و اعتراضات مردمی که از چشم جهان دور نمانده است و عدم پشتیبانی اکثریت شهروندان کشور از حکومت و عدم امکان حضور در سیات گذاری های بین المللی جدی گرفته نمی شود، و چشم اندازی هم در ترمیم ابزار دیالوگ بین شهروندان و حکومت گران در جهت آزادی های اجتماعی دیده نمی شود و بر مطالبات کارگران، زحمتکشان و حقوق بگیران و فعالین حقوق بشری، پاسخی جز خشونت و دستگیری و زندان و گلوله داده نمی شود و دایره توافق ها و امکان حل صلح آمیز تخاصمات اجتماعی دائما محدود تر می شود و فرصت های راه گشایی سیاسی، از دست می رود.

امنیت، کدام امنیت؟

در اکثر کشورهای جهان، حفظ امنیت داخلی و خارجی و حفاظت اطلاعات نظامی سه شاخه جدا از یکدیگر هستند. این سه شاخه گرچه با هم همکاری دارند و هماهنگ عمل میکنند اما حداقل در امور یکدیگر مداخله نمیکنند و بقول معروف روی انگشت پای یکدیگر راه نمی روند. در ایالات متحده بعد از واقعه یازده سپتامبر متوجه شدند که برخی اطلاعات در مابین این شاخه ها وجود داشته ولی به راس هرم امنیت ملی نرسیده بوده است، بلافاصله وزارت امنیت داخلی ایجاد شد تا تعدادی از این موسسات امنیتی در هم ادغام شده و تحت یک مدیریت قرار گیرند.

جنگ و گلهای یاس مادر (١٥)

پدر آنقدر سرگرم رادیوهای بقول معروف بیگانە بود، سرش توی رادیوهای داخل نبود. تنها اینکە، طی روز، محض اطلاع مدتی بە اخبارشان گوش می داد و بعد بلافاصلە با نثارکردن چند فوش و یا جنباندن سر کە نشان از عدم رضایت داشت، آنها را می بست و بە سراغ کانالهای دیگر می رفت. پدر معتقد بود کە همە رادیوها، چە داخلی و چە خارجی لبریز از دروغ و اخبار نادرست بودند، اما همزمان تاکید می کرد کە رادیوهای داخل از همە بدتر بودند. می گفت اخبار هم درست مانند خود جنگ، عرصە جنگ است. و من از اینکە پدر می توانست این چنین پشت ماجراها را بخواند، بر خود می بالیدم. و پیش خودم می گفتم "خوبە کە یە آبدارچی اینقدر زرنگ باشە!"

خرافات، از عهد عتیق تا ولایت فقیه

از جمله نشانه های عقاید خرافاتی باور به نبروها و تاثیراتی است که با تجربیات معمولی انسان و قوانین شناخته شده طبیعت همخوانی ندارند. خرافات قبوله های متضاد و متناقض ماوراء الطبیعی واقعیات و جریانات طبیعی، و معلول دلایل آسمانی هپروتی مرموز و ناشناخته هستند. خرافات ضد دین نیستند بلکه ضد تئوری و ضد شناخت هستند، عقیده نیستند بلکه شناختی وارونه، منحرف و گمراه هستند.

هنوز دوستت دارم!

امه، دل نوشته ا ی
با صدای خودم :
برای تو می نویسم . برای توکه هنوز دوستت دارم
برای تو، که با بهارت بهارم وبا ...
برای تو می نویسم که سبزم با گذشته ها، وامیدم به فرداست
برای تو ،که با تمام خاطره ها، چه خوب وچه بد ش
زندگیم ،با بهار گذشته ی یادها،سبز می کنم.
برای تو می نویسم،که نه حدی داری ونه مرز.
برای تو می نویسم ،که دلتنگ توام،گرچه آن صدای مهربانت درگوش جانم،اندوه وفاصله هاراکم می کند،اما دوری تو...
می بخشی که بدون سلام شروع کردم.
سلام
اگر توخوبی،منهم خوبم .
اگرتو خوشحالی ،من هم خوشحالم،اگرچه سالها ست از تو دورم.

به یاد آن پرواز

زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز به قلم رقیه دانشگری (فران)

«اینک، که سه دهه از آن تاریخ می گذرد، امید من آن است که با نگارش این دفتر تجربه ای را در اختیارنسل جوان کشورم بگذارم، تجربه ای که به ما می گوید بر داوری های خود درنگ کنیم، از آن چه بر شکنجه دیدگان در زندان های سیاسی ایران گذشته آسان نگذریم. تجربه ای که ایستادگی را ارج می گذارد و اختیار زندانی در گزینش شیوه ی ایستادگی محترم می شناسد.
امی دارم که نگاهی به زندگی علیرضا اکبری شاندیز(جواد) آغازی باشد بر طرح پرسشی اساسی در باره ی میراثی که هنوز بر شانه ی ما سنگینی می کند»
(از متن کتاب)
کتاب «به یاد آن پرواز» بقلم رقیه دانشگری(فران) در لینک زیر ، در دسترس می باشد

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی با رفیق مهدی فتاپور یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱

نگاهی به شریط حاکم بر جهان و تاثیر آن بر ایران-یهمان جلسه: ر. مهدی فتاپور

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

صفحه‌ها