سپتامبر 2022

همدردی جمعی از فعالین کارگری هفت تپه با خانواده مهسا امینی

اسماعیل بخشی:
«حضور جمعی از فعالین کارگری هفت تپه بر روی مزار زنده نام مهسا امینی و منزل ایشان جهت همدردی با خانواده داغدار ژینا و همچنین اعلام همبستگی و اتحاد با مردم دردمند و معترض و جان به لب رسیده امروز ایران.»

سابقه و جایگاه مهم سیاسی و اجتماعی شعار «زن، زندگی، آزادی»

«زن، زندگی، آزادی»، یک شعار مهم سیاسی و اجتماعی است. این شعار نخستین بار توسط زنان مبارز کرد در کردستان ترکیه، سر داده شد.

این شعار نخستین بار در ایران، در مراسم تدفین مهسا امینی‌(ژینا) در گورستان آیچی شهر سقز و سپس در اعتراضات شهر سنندج پس از مراسم تدفین سر داده شد و سرانجام این شعار به اعتراضات دانشجویان در دانشگاه تهران و پس از آن به اعتراضات سایر شهرهای ایران در روزهای بعد نیز راه یافت.

شکسپیر در نگاهی چپ گرایانه به آثارش

شکسپیر،- منتقد فئودالیسم، مشوق نوزایی رنسانس.

ویلیام شکسپیر را مورخین ادبی غرب، در کنار نوابعی مانند: دانته، سروانتس، گوته، هومر، و اوید، قرار میدهند. جنبه رئالیستی آثار او تاثیر مهمی روی نمایشنامه نویسی واقعگرایانه جهان گذاشت. در اینگونه آثار: شخصیت پروری نبوغ آمیز، هیجان و دراماتیک فضای نمایش، توانایی و خلاقیت زبانی، و اشاعه اخلاق هومانیستی، وی را تبدیل به نمایشنامه نویس مهم انگلیس و یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان ادبیات جهانی نموده است

# ژن - ژیان - آزادی

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه اختصاص به جنبش در حال جریان که بعد از دستگیری مهسا امینی توسط گشت ارشاد ، و در فاصله ای که او را برای ارشاد به مقر«نهی از منکر و امر به معروف» می بردند مورد ضرب و شتم قرار گرفته.

حمله‌‌ به پایگاه‌های احزاب کردی را شدیداً محکوم می‌کنیم!

ما حملۀ نظامی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به مقرهای احزاب کردی را شدیداً محکوم می‌کنیم و این حملات را از یک سو نقض آشکار حقوق بشر و از سوی دیگر حمله به یک کشور همسایه را نقض حقوق بین‌الملی می‌دانیم.

زنان در آینه تاریخ خود

به ژینا، به نیلوفر، به الهه، به مهسا، به المیرا و به آنان که هنوز نامشان را صدا نکرده‌ام

اعتراضات با فاصله چند‌روزه از کردستان و فاصله دو‌روزه از تهران به شهر کوچک محل سکونت من رسید. من چند روز در معرض ویدئوهای اعتراضات خیابانی مردم، سرودهای شورانگیز، عکس‌ها و فیگورهای زنان مبارز بودم و روز چهارشنبه بالاخره در متن یک تظاهرات خیابانی قرار گرفتم. اولین لحظاتِ «آنجا» بودن، در خیابان، در احاطه معترضانی که تا دیروز از پشت اسکرین موبایل تماشا و تحسینشان کرده و از تهورشان شگفت‌زده شده‌، بغض یا گریه کرده بودم، بسیار عجیب بود.

بخش: 

از رفرم بە انقلاب

بعد از حذف اصلاح طلبان از حاکمیت، کە نقطە اوج آن در زمان جنبش سبز بود، و با آمدن میانەروها بە دولت و متعاقب آن اعتراضهای دی ٩٦، آبان ٩٨، و جنبش اعتراضی کە هم اکنون در جریان است، در یک تحول دو وجهی هم در بالا (گرایش بە تجمیع قدرت در دست اصولگرایان) و هم در پایین (عدم امید بە تغییر از بالا)، شرایط برای گذار از گفتمان اصلاح طلبی بە گفتمان انقلابی فراهم آمد، و بە این ترتیب جامعە ایران بتدریج وارد مرحلە انقلابی شد.

حمایت مردم روژاوا‌ و ترکیه از مبارزات مردم ایران با پیشاهنگی زنان در این مبارزات!

موج حمایت‌های جهانی از اعتراضات مردم ایران به قتل مهسا امینی‌(ژینا)، هم‌‌چنان در حال گسترش است و بی وقفه ادامه دارد. نهادها و سازمان‌ها و چهره‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و هنری در ایران و جهان با تحسین از نقش محوری زنان در این مبارزات و محکوم کردن سرکوبگری حکومت اسلامی، با مبارزات برابری‌طلبانه و آزادی‌خواهانه مردم ایران اعلام همبستگی کردند.

زنان طی اقداماتی مختلفی از اعتراض و کنفرانس و غیره در کردستان ایران و سایر شهرهای این کشور و هم‌چنین در روژاوا و ترکیه به حمایت‌های از اعتراض زنان کردستان و ایران ادامه دادند.

محل برگزاری اجتماعات اعتراضی در برلین

روز شنبه اول اكتبر ٢٠٢٢ ايرانيان خارج از كشور در بسياري از شهرها در اعتراض به قتل فجيع مهسا اميني و جهت پشتيباني از قيام سراسري مردم ايران براي آزادي و دمكراسي و حقوق دمكراتيك انساني، گرد هم مي آيند.

از تظاهراتي كه روز شنبه اول اكتبر در برلين در ساعت 15 در Oranienplatz برگذار ميشود پشتيباني مي كنيم واز ايرانيان ساكن برلين مي خواهيم در اين گردهمايي شركت كنند.

شبەدمکراسی در ایران

کاریکاتور از توکا نیستانی

بە بیانی دیگر سران رژیم کە برنامەای برای عقب نشینی در مقابل مردم ندارند، و حتی زبانشان از گفتن یک معذرت خواهی از مردم قاصر است با بزک در گفتمان جاری، آن هم نە از زبان مسئولین اصلی، در تلاش اند کە از همان تنوع گفتمانی کە در بطن جامعە وجود دارد بە نفع خود سوءاستفادەکردە تا یک قدم بیشتر بە سرکوب قطعی قیام مردم نزیک شوند.

زن، زندگی، آزادی؛ ژن، ژیان، ئازادی!

در دفاع از مبارزۀ متحد مردم!

ما هم‌صدا با همۀ ایرانیان آزادی‌خواه و استبداد ستیز که به بیش از صد سال ارتجاع و استبداد و سرکوب و آزادی‌ستیزی و ستمگری چه در شکل پادشاهی استبدادی پهلوی و چه در شکل حکومت استبدادی جمهوری اسلامی معترض و عمری است تشنۀ آزادی‌اند، فریاد اعتراض خود را به سرکوب مردم معترض ایران بلند می‌کنیم!

حقوق اتحادیه های کارگری حقوق بشر است

اطلاعیه آموزش بین الملل در حمایت از معترضان در خیابان واعضا و فعالین اتحادیه های صنفی ایران

آموزش بین‌الملل از مقامات حکومت ایران می‌خواهد در میان اعتراضات سراسری به حقوق بشر احترام بگذارند

بخش: 

جغد فاشیسم بر فراز دموکراسی های غربی

آن بخش از نیروهای آرمانخواه سوسیالیستی که به دنبال از هم پاشیدگی اتحاد شوروی، در تداوم پرسشگری چیستی این واقعه تاریخی، قدم به قدم با سوسیالیسم خداحافظی نموده و در لباس "چپ" پرسشگر، به آرامانخواهی دموکراتیک برنامه محوری روی آورده و در نظام ایدئولوژیک خویش دموکراسی را جایگزین سوسیالیسم نمودند، در مسیر تلاش برای حذف تاریخی سوسیالیسم، به جذب دموکراسی و حذف دیکتاتوری رسیده اند.

جنگ و گلهای یاس مادر (۳۰)

گاهی وقتها از ترس بچەگانە خودمان خندەمان می گرفت، و پدر بە شوخی کلی بە ما طعنە می زد. و تمام آن بهار تن و جان ما بە تندر عادت نکرد کە نکرد، و همچنان با هر جرقەای در آسمان بر خود می لرزیدیم. پدر گفت کە سال پر برکتی است و تاکید کرد کە مدتهاست چنین بهاری را تجربە نکردە است. و انگار باران می خواست با حضور سیل آسای خود، تن شهر را چنان از گردوغبار و خون خشک شدە حوادث ماههائی کە گذشتند پاک کند کە گوئی هیچ جنگی درنگرفتە بود.

تا آزادی و دموکراسی چقدر راه باقی است؟


مهسا جان باخت! تا آزادی و دموکراسی چقدر راه باقی است؟


رهبر خود را به خواب زده است. حکومت وامانده است، دست و پا میزند و خون می ریزد. بی هیچ سیاستی یا نقشه راهی. جز دستور مهار و سرکوب هیچ تدبیری روی میز نیست. کوتوله های مجیزگوی، که با سر نیزه ی سپاه بر اسب قدرت جهیده اند، بر سنگفرش خیابان‌ها قلب بچه های مردم را به نام قلب امریکا و اسرائیل نشانه گرفته اند. حکومت می گوید تا حالا ۴۱ نفر کشته شده اند.

بخش: 

با تمام قوا از جنبش زن، زندگی، آزادی حمایت و پشتیبانی کنیم ، فردا دیر است !

برآمد و درخشش نتیجه مبارزات و جنبشهای مترقی، آزادیخواهانه و عدالت جویانه صد ساله مردم کشور ما در شرایط جدید، بویژه نتیجه تلاشها ومبارزات چهاردهه زنان برای تحقق حقوق و استقلال خود ، درمقابل تبعض ، خشونت و ظلم وستم جمهوری اسلامی است که امروز در کیفیت و شکل جدید و فراز بالاتر تجلی پیداکرده است.

کارگران و زحمتکشان و جنبش آزادیخواهی در ایران

کارگران و زحمتکشان و جنبش آزادیخواهی در ایران میهمان: حسین اکبری ، پژوهشگر و فعال کارگری

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

تسلط گفتمان انقلابیگری

و جمهوری اسلامی بعنوان مظهر نگاە سنتی و ماقبل مدرن بە زن، و سیستمی کە بشدت مخالف نگاە مدرنیستی بە آنان است، علیرغم چهل و اندی سال تلاش برای تحمیل نگاە و سیستم سنتی بر جامعە و زنان، هم اکنون در مقابل قیام آنان و مردمانی قرار گرفتەاست کە می خواهند نقطە پایانی بر آن بگذارند. و جمهوری اسلامی درست مانند دشمنی هایش با مظاهر دیگر مدرنیسم، یعنی سکولاریسم، دمکراسی و آزادی در صدد عقب نشینی و دادن امتیاز در حوزە رفع حجاب و برداشتن گشت ارشاد (بعنوان کف خواستهای قیام کنونی) نە تنها نیست، بلکە با شدت و حدت خاص و این بار بیشتر از هر بار دیگر بە مصاف قیام کنندگان رفتە تا از تبلور فردی و شهروندی نیمی از جمعیت کشور جلوگیری کردەباشد.

مبارزه صنفی به تنهایی کارا نیست

بنابراین کارگران و زحمتکشان کشور در مقابل یک سئوال جدی قرار گرفتە اند، و آن اینکه آیا می توان با صرف اعتراضات صنفی، علیرغم اهمیت آن، بە خواستهای خود دست یابند؟ آیا می توان حتی علیرغم عقب نشینی رژیم در موردی، نهایتا بە آن چیزی کە مد نظرشان هست دست یابند؟

بخش: 

ما بازنشستگان از همه چیز شما متنفریم !

تازیانه "حجاب " و سرکوب و منفعت قوانین خودساخته برای ربودن ثروت و دسترنج های کار این جامعه ست. نان از سفره هامان برده اید و معاش مان را به گرو گرفته اید. برای بدست آوردن اندک حقوقی که خود قانونش کردید باید ماهها در کف خیابان می جنگیدیم. زیست مان را سوزانده ، آب را به خشکی و هوای تنفس مان را آلوده آید.
کولبری و سوخت بری و تن فروشی و عضو فروشی وخودکشی های بیسابقه و دهها مشقت را به " حوزه کار و معیشت" ارتقا و رسمیت داده اید.

از مبارزات مسالمت‌آمیز مردم بر علیه نیروهای سرکوب‌گر حکومت پشتیبانی می‌کنیم!

جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی موجب آزردگی وجدان عمومی جامعه و همبستگی بیشتر مردم بر علیه سیاست‌های خشن و سرکوب‌گر حکومت و هم‌دردی با خانوادهٔ مهسا شده است. یقیناً این اعتراضات گسترده که مسالمت‌آمیز و بدون خشونت انجام می‌گیرد، مورد حمایت همهٔ آزادی‌خواهان وعدالت‌طلبان است که برای تامین آزادی، عدالت و رعایت حقوق بشر مبارزه می‌کنند تا ریشه‌های ظلم وستم و بیداد علیه مردم و به ویژه زنان را بخشکانند.

جستاری بر دلایل شدت یابی سرکوبگری ها و نفی آزادیها در جمهوری اسلامی ایران

جلسه تلگرامی یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ “جستاری بر دلایل شدت یابی سرکوبگری ها و نفی آزادیها در جمهوری اسلامی ایران، و راههای برخورد ما” میهمان: رفیق دنیز ایشچی، پژوهشگر، فعال سیاسی سوسیالیست

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

جنگ و گلهای یاس مادر (۲۹)

ولی چیزی در درون بە من می گفت کە همین انقلابی کە من آن را دیدە بودم، اما درکش نکردە بودم، تاثیر قاطعی در زندگی من گذاشتە بود و در آیندە هم خواهد گذاشت. و جنگ اولین نمونە برجستە آن بود. و راستی مادر هم جزو آن دستە از زنان بودە کە در انقلاب مشارکت داشتە یا نە؟ و خاطرم هست کە او هیچگاە در هیچ تظاهراتی شرکت نکردەبود. او حتی در مورد آن حتی یک کلمە هم نگفتە بود، نە با زنان محلە و نە بە گاە عیادت مهمانانی کە از دور و نزدیک بە خانە ما می آمدند. انگار نە انگار در بیرون از چهاردیواری های این خانە حادثەای در جریان بودە کە قرار بود سالهای بعد او را بیش از پیش بە گلهای یاسی وابستە کند کە او از خیلی وقت پیش بە آنها علاقە عجیبی پیدا کردەبود.

مدعیان دروغین اخلاق، و مسئلە حجاب

زمانی از نویسندەای پرسیدند کە شما خیلی خوب شجاعت را توصیف می کنی، و این قدرت وصف را از کجا آوردەای؟ نویسندە در جواب می گوید هر کسی آنی را کە ندارد بهتر از آنی کە دارد وصف می کند! و حال این حکایت رژیمی است کە خود بی اخلاقترین رژیمهاست، اما از هر کس دیگری زبان درازتر و مدعی تر در مورد مسائل اخلاقیست.

بخش: 

فاجعەای بدون نقطە پایان

جنگها اگرچە عقلانی بودەاند (در معنای حسابگری طرف یا طرفین درگیر جنگ)، اما همیشە غیرانسانی و غیر اخلاقی نیز بودەاند؛ اما جنگ کنونی و رقابت میان روسیە و غرب غیرانسانی تر و غیر اخلاقی تر از هر زمان دیگریست،... جنگی کە روسیە بعلت آغاز جنگ سهم بیشتری را نصیب خود می کند. در جنگی کە سایە احتمال برخورد اتمی و سلاحهای کشتار جمعی در بالاترین سطح خود وجود دارد، بی گمان صفت غیرانسانی ترین و غیراخلاقی ترین را همراە خود یدک می کشد.

سرنوشت گشت ارشاد و سرنوشت حکومت

بررسی واکنش‌ها به قتل مهسا امینی در مطبوعات داخل کشور بسیار آموزنده است. صفحات اول طیف وسیعی از روزنامه‌ها در روز یک‌شنبه ۲۷  شهریور پژواک صدای اکثریت بزرگی از مردم کشورمان بود، مردمی که وجود دارند و صدایشان هم هر روز بلندتر می‌شود.

این صدا آن چنان قدرتمند شده است که از چند ماه پیش به این سو قطعی به نظر می‌رسد که حتی هستهٔ سخت حکومت نیز دیگر نمی‌تواند در برابر آن یک‌پارچه عمل کند. مواجهه با فشار اجتماعی علیه حجاب اجباری، در صفوف حاکمان شکاف انداخته است؛ شکافی که هر روز و هر لحظه عمیق‌تر می‌شود. بله. مردم باز هم در حکومت شکاف انداخته‌اند.

بیانیه حزب مشارکت مردمی گیلان در پی درگذشت مهسا امینی

ما با مشکلات عدیده سیاست‌های خارجی و داخلی, فساد در همه زمینه ها, اختلاس های مکرر و روز افزون را داریم تحمل می کنیم بعد بیاییم شاهد مرگ ناجوانمردانه عزیزان ما به دلایل واهی و به بهانه های مختلف باشیم. مرگ دختر جوان سرزمینمان مهسا امینی بسیار دردناک و جانسوز می باشد از شما مقام محترم انتظار داریم که اولا دستور رسیدگی و محاکمه علنی عاملان و آمران این فاجعه و همچنین لغو حکم حجاب اجباری و جمع آوری گشت ارشاد را صادر فرمایید

این ناله ها فریاد می گردد

این ناله ها فریاد می گردد. ذهن بیمار فرسوده و منافع طبقاتی برنامه ریزان نظام موجب شده آنان از آنچه در بطن جامعه می گذرد بیگانه شوند .آنان لحظه را می بینند، نه روند را، به فکر جمع کردن صورت مسئله هستند نه حل آن. گمان می کنند با تکیه به جهل و نادانی وبا حمایت یک مشت مداح و غارتگران ثنا گو و چنگ زدن به اعتقادت و مناسک دینی مردم، تا ابد می توانند این وضعیت را ادامه دهند و ظلم و ستم را شامل مرور زمان کنند و از یادها بزدایند. جمع بندی برخورد حامیان نظام به قتل ‬ مظلومانه مهسا امینی عمق نافهمی و نادانی آنان را نسبت به وضع موجود به نمایش گذاشت و نشان داد که اینها هیچ از تاریخ نیاموخته اند.

تپیدن های دل ها ناله شد آهسته آهسته ........... رساتر گر شود این ناله ها فریاد می گردد.
فرخی یزدی

قتل مهسا، نتیجه‌ی خشونت‌های سازمان‌یافته علیه زنان ایرانی

مهسا (ژینا) امینی تنها یکی از قربانیان قوانین قرون وسطی و ضد حقوق بشری جمهوری اسلامی است. اما تشدید این خشونت‌ها وبرقراری پیگیرانه‌ی دوباره‌ی گشت ارشاد و خشونت اعمال شده در خیابان‌ها با زنان و دختران نه تصادفی و نه نتیجه‌ی "خودسری" این یا آن واحد پلیس است. این خشونت با هدایت بیت رهبری و شخص خامنه‌ای از زمانی آغاز شد که رهبر جمهوری اسلامی طی سخنانی با یادآوری فضای دهه‌ی شصت، عملاً نیروهای تحت فرمانش را به این سمت کشاند که سرکوب‌ها و خشونت‌های آن دهه را الگویی برای کنترل جامعه در سال ۱۴۰۱ در نظر داشته باشند

حجاب و آزادی ای که هنوز در دام بندگی ست

حجاب در سنت اسلامی به عنوان پوششی است که هویت جنسی- بدنی زن را تعریف کرده و مظهر عفت زن تلقی می گردد در ایران پس از انقلاب فقیهان صورت خیالینی از جامعه مطلوب در ذهن خود پروراندند که با اصول و قواعد شریعت مطابقت داشته باشد. گرچه فقیهان موضوع فتوای خود را فرد قرار دادند اما در همان حال یک جامعه ی سامان یافته بر مبنای قواعد شرعی را مطلوب خود انگاشتند.

ابراهیم رئیسی قاتل فرزندان ایران، رئیس جمهور برگزیدۀ مردم ایران نیست!

در اعتراض به حضور ابراهیم رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

سازمان ضمن محکوم کردن سیاست سرکوب، شکنجه و کشتار و مخالفت قاطع با دستگيرى‌های گستردهٔ فعالين سياسى، صنفى و مدنی و پافشاری بر خواست آزادی بدون قید و شرط آنان، ابراهیم رئیسی را شایستهٔ نمایندگی مردم ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌داند و در کارزار اعتراض به حضور وی در این نشست شرکت می‌کند.

مجمع عمومی سازمان ملل و حضور رئیسی

"برجام" مطمئنا يكى از موضوعات مطرح در اين اجلاس خواهد بود .اقاى آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، مطرح كرده است كه در راستاى راهگشايى در روند مذاكرات، نشستی با اقاى رئیسی در جنب اجلاس عمومى سازمان ملل خواهد داشت. بسيارى بر اين باورند كه، فرجام موفقيت اميز "مذاكرات برجام"، به نفع مردم ايران، منطقه و جامعه بين المللى است و اميدوارند با استفاده از فرصت برگزاری اجلاس سازمان ملل، در حاشیه آن نشست‌هاى جانبی طرفهای درگیر برگزار گردد تا در روند مذاكرات برجام گشايشی ايجاد شود.

قتل ژینا (مهسا) امینی جنبش اجتماعی ایران را از خشم به سازماندهی تبدیل کرد

عکس العمل زنان در طول این تاریخ چه بوده است، بسیاری از خاطرات سیاسی زنان نشان می دهد که از سال ۵۸ فعالین زنان دستگیر شده اند و ۱۸۷ دختر زیر هیجده سال در سال‌های شصت به حکم دادگاه شرع اعدام شدند که یک نمونه آن “جنين هشت ماهه طاهره آقاخان مقدم در شكم مادرش تير باران شده است.” اینان به خیال خودشان  با ایجاد فضای رعب و وحشت چون دهه ۶۰ خواهند توانست بار دیگر مردم به سکوت و خاموشی وادار کنند در حالی که عملکرد امروزشان نه تنها گذشته خونبار شان را بدست فراموشی نمی سپارد بلکه نفرت و خشم مردم را افزون کرده و ستمگران در این آتش خشم مردم خواهند سوخت.

بخش: 

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت یداله رؤیایی

رؤیایی از آن پس تا واپسین سال‌های عمر خویش با سخنرانی، نوشتن مقاله‌های نظری و انتقادی و گفتگوهای مفصل با نشریات ادبی و فرهنگی به توضیح دیدگاه‌های خود درباره‌ی شعر به طور عام و شعر حجم به طور خاص پرداخت که حاصل آن در سه کتاب «هلاک عقل به وقت اندیشیدن» ، «از سکوی سرخ» و «عبارت از چیست» گرد آمده و به چاپ رسیده است.

در مرگ غم انگیز مهسا

از جنبه های تاریخی موضوع هم که به صحنه بنگریم، قطع روندها ی طبیعی زندگی در جامعه ، موجب رشد ناهنجاری و تشتت و انباشت خشم در میان ملت می شود. تحمیل بی حجابی و یا حجاب به جامعه در دو بُرهه از تاریخ ایران ، قطع روند طبیعی شیوه ی زندگی مردم ایران بوده است. در حالی که رشد روندهای طبیعی در امر حجاب در بسیاری از کشورهای مسلمان منطقه ، حجاب اسلامی را به عرف جامعه بدل کرده که بنا به علاقه و تمایل و انتخاب فردی به آن عمل می شود. هر چند که بخشی از سرمایه داری این کشورها از راه ارائه ی مدل های مختلف حجاب، سودهای نجومی به جیب می زنند، اما بسیاری از دولت های شیعی در تبدیل حجاب به اجبار جامعه مداخله ی جدی ندارند.

سرکوب نظام‌مند زنان و قتل مهسا (ژینا) امینی را محکوم می‌کنیم

واکنش گسترده به خبر هولناک قتل مهسا امینی در شرایطی صورت گرفت که در ماه‌های اخیر بازداشت سپیده رشنو و پخش اعترافات اجباری او نیز خشم عمومی را برانگیخته بود. حاکمیت در پاسخ به این خشم عمومی نیروهای امنیتی‌اش را در داخل و بیرون بیمارستان کسری مستقر کرد تا پیشاپیش راه را بر هر تجمع و اعتراضی ببندد.

پژوهش انجام‌شده درباره «امنیت ملی» در ایران

این پژوهش «بروز نارضایتی‌ها» و اعتراض‌ها را به دو دسته «مدنی» و «غیر مدنی» تقسیم‌بندی کرده و اعتراض‌های مدنی را در چارچوب نوشتن نامه اعتراضی، طومار، اعتصاب و موارد مشابه، دانسته است و در مقابل عنوان کرده که اعتراض غیر مدنی شامل «شورش» و تظاهراتی است که با خشونت یا به آتش کشیدن اماکن دولتی یا عمومی همراه باشد.
در این پژوهش تاکید شده که ۳۲.۱ درصد از مردم در «حد متوسط» و ۱۷.۷ درصد در «حد بالا» به مشارکت در اعتراض‌ها به «شکل مدنی و مسالمت‌آمیز» تمایل دارند. این پژوهش همچنین با اشاره به اینکه ۶۶.۱ درصد مردم تمایلی به مشارکت در بروز اشکال غیر مدنی اعتراض‌های اجتماعی ندارند، افزوده است که این آمارها نشان می‌دهد «تمایلات خشونت‌طلبانه در مردم بسیار ضعیف» است و اکثریت مایل‌اند تا اعتراض‌شان را به شکل مسالمت‌آمیز بروز دهند.

برجام، بی سرانجام

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه پیرامون مسئله بی پایان مذاکرات برجام ، وبنظر میرسد که گفتگوهای اخیر هم بی نتیجه خواهد بود.

تبعیض در بازنشستگی نقض حقوق شهروندی کارگران و زحمتکشان، بویژه زنان است

زنان اغلب به دلیل مناسبات حاکم بر روابط کار و سلطه نگرش مرد سالاری بر این مناسبات در موقعیتهای شغلی کم درآمد و مشاغل غیررسمی حضور دارند. در کارگاه‌های غیررسمی، زنان عموماً در معرض بیکاری‌های مدام یا مقطعی هستند و بسیار کمتر از مردان حقوق می‌گیرند . بخشی از زنان امروز به اجبار برای تامین همین نیاز های حداقلی به کارگران ساده غیرماهر (کارخانگی همچون نظافت و آشپزی، بچه داری و نگهداری از سالمندان و یا دستفروش) تبدیل شده اند. از آنجایی که این کارگر ان بخشی از نیروی کار غیررسمی هستند، اغلب فرصت هایی مانند مزایای اجتماعی و دسترسی به حقوق بازنشستگی را از دست می دهند.

بخش: 

چپ گرایی  یا  آرمانخواهی سوسیالیستی

یکی از نمودهای شاخص بحران نظام کلان سرمایه داری امپریالیستی جهانی در ضعف های متعدد و عظیم آن در رودررویی با بحران ناشی از ویروس کرونا مشاهده شد. تنها همین کافی است که به میزان عدم آمادگی و قابلیت این نظام ها در رودررویی با این ویروس، میزان کشتار و مرگ و میرهای ناشی از آن اشاره کرد. بحرانی که میزان بدهکاری های کلان اقتصادی و دولتی را حد اقل به میزان صد در صد نسبت به دوران قبل از کرونا افزایش داد. این در حالی میباشد اقتصاد این کشورها در تب و تاب تورم های بالا و نرخ رشد اقتصادی پایین، نرخ بهره های رو به افزایش می سوزد.

بخش: 

جنگ، فرصتی برای اهریمن

با شروع جنگ، ما بتدریج وارد یک دوران رکود و خمود می شویم کە سرتاپای جامعە را درمی نوردد. جنگ کە با خود بحرانهای اقتصادی و معیشتی را بیشتر می کند، بهانەای بە دست دولتها، بویژە دولتهای مستبد، غیرمردمی و سرکوبگر می دهد کە ناکارآمدی و بی کفایتی خود را بهتر توجیەکنند. آنجا کە عوامل بین المللی هم بە دلایل گرانی و ناامنی و غیرە اضافە می شوند، چنین دولتهائی سر از پا نمی شناسند تا نشان دهند کە بلە آنها هم بنوعی قربانی قدرتهای بزرگ و یا عوامل غیر قابل پیش بینی اند! و ابعاد این پدیدە زمانی بزرگتر می شود کە جنگ میان قدرتهای بزرگ باشد، قدرتهائی کە بیشتر از دیگران بر وضعیت دنیا از هر لحاظ تاثیر دارند.

جنگ و گلهای یاس مادر (٢٨)

و این روزها من هم بنوعی خوشحال بودم. و خوشحالی من بیشتر از بابت دوری مرگ بود. اگرچە هر لحظە، بمب و یا توپی اتفاقی می توانست آن را زیرورو کند. و من زیاد بە اتفاق باور نداشتم. بە نظر من زندگی بیشتر تابع نظم خاصی است کە اتفاقات درون آن هم از همان نظم پیروی می کند، و اتفاقات اتفاق اند زیرا ما فعلا منطق آن را کشف نکردەایم. و توپ و یا بمبی کە قرار بود در چنین حالتی باعث مرگ ما بشود، بعلت همان منطق جنگ جاری قرار بود بر سر ما نازل شود. پس با فروکش کردن تبادل آتش در جبهە بە شیوە خودبخود فعلا وضعیت ما هم مناسبتر می بود.

چگونگی پیدایش ماه

از آن هنگام که گالیله برای نخستین‌بار بلندیهای ماه را با یاری دوربین مشاهده کرد همه چیز مورد سئوال قرار گرفت: ”ماه مانند زمین است. زمین یک سیاره است. نه دو جهان بلکه تنها یک جهان وجود دارد که تحت قوانین ثابتی عمل میکند.“ نیوتن از این هم فراتر رفت: به عقیده او، نیروئی که عامل سقوط سیب از درخت می شود همان نیرویی است که ماه را در مدار زمین به گردش درمی آورد و باز همان نیرویی است که زمین را دور خورشید می چرخاند. این نیروی جاذبه عام بوده و برای توجیه حرکت سیاره ها بر آن استناد می شود.

درباره مسئله و بحران آب و علل و عوامل آن در کشور ما

آب در ایران، "مسئله" است؛ مسئله‌ای حیاتی، با بغرنجی‌ها و پیامدهای بسیار سنگینی که دارد. هدف این نوشته نیز، شناخت "مسئله و بحران آب"، علل و عوامل مؤثر در ايجاد بحران آب در ایران به منظور و در راستای شناخت و جمع بندی راه‌بردها و راه‌کارهایی برای کاهش بحران آب در کشورمان است. بررسی‌های کارشناسان، صرفنظر از زوایای نگاه خود ویژه‌ در هر یک از آنها در نوشته هایشان، جملگی اما در این متفق القولند که تغییرات اقلیمی آب و هوایی تنها برخاسته از وقایع طبیعی‌ نیستند،بلکه فعالیتهای انسانی در تغییرات آب و هوا وخاک علت و عامل مهمی در تخریب زیست محیط و تشدید وخامت وضع هستند. به زبان دیگر، علل و عوامل فرسایش محیط زیست و اقلیمی، از دو منشاء بر‌می‌خیزند: عوامل طبیعی و انسانی .این نوشته، ضمن اشاره و درنگی ولو گذرا به علل و عوامل تغییرات اقلیمی و بحران آب در جهان اما بر چنین بستری، عمدتا تمرکز بر بحران و مسئله آب در کشورمان ایران است.

من در آن زمان

من از تو آموختم، اشکهایت تورا بیشتر قوی کرد، مثل زمینی که از باران سیلی خورده باشد.
زمین پس از باران سختتر می شود، وآماده تر برای بذر پاشیدن.
من از تو آموختم ودریا، که خشمش را بر کرانه ی ساحل، موج سفیدی ست، که آرام بر تن اومی نیشند و آنرا به آغوش می کشد.
من از تو آموختم که امید،کویر خیال نیست برهمان بال خیال دیروز، می تواند شبنمی باشد با صبح دمی دیگر .

کودتا علیه دولت آلنده و عواقب آن

کودتای سال ۱۹۷۳ شیلی "۱۳۶۲ خورشیدی"، کودتای نظامیان به رهبری آگوستو پینوشه علیه دولت سالوادور آلنده، رئیس جمهور شیلی بود که در روز یازدهم سپتامبر سال ۱۹۷۳ اتفاق افتاد. این واقعه یکی از مهم ترین حوادث تاریخ شیلی است، و بر آینده و روند دموکراتیک این کشور آسیب های بزرگی وارد نمود. به گواه اسناد و شاهدان عینی، کودتاگران از حمایت مستقیم ایالات متحده در براندازی دولت برخوردار بودند. کودتای شیلی به سقوط دموکراسی شیلی و دولت های دموکراتیک در شیلی، که از سال ۱۹۳۲ انتخابات دموکراتیک برگزار کرده بودند، پایان داد. پیتر وین، مورخ، کودتای ۱۹۷۳ را یکی از خشونت بارترین وقایع تاریخ شیلی توصیف کرد که توسط آمریکا حمایت می‌شد.

گزارشی از حضور در جشنواره‌ی بین‌المللی روزنامه‌ی "اومانیته"

همان‌گونه که پیش‌تر در اطلاعیه‌ای از سوی «گروه کار امور بین‌الملل سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)» اعلام کرده بودیم، امسال سازمان ما در جشنواره‌ی بین‌المللی روزنامه‌ی «اومانیته» با برپایی چادری شرکت کرد.حضور پرشور چند نسل از رفقای سازمانی را که روزگاری بر جان و جهان‌شان گذشته، تنها می‌توان گویای خستگی‌ناپذیری نسل‌هایی دانست که خاستگاه و ریشه‌شان تنیده در جنبشی نامیرا در میهن‌مان ایران است. نسلی آرمان‌خواه که وقتی نیاز به حضورش را احساس می‌کند، جسم و جانش نیرویی تازه می‌گیرد و راهی می‌شود و انگیزه می‌گیرد و انگیزه می‌‌دهد.

صفحه‌ها