بیانیه گروه خرداد ـ گروه هوادار داخل کشور سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در رابطه با اعتراضات اخیر مردم


به مطالبات مردم باید پاسخ داده شود! مخالف خشونتیم
 
دانستن انگيزه اعتراضات مردم در شهرهاي مختلف كشور و عوامل ايجاد ناآرامي‌ها حائز اهميت است. سالهاست كه مردم ايران با مشكلات گوناگون دست و پنجه نرم مي‌كنند. واقعیت این است که طی این سال‌ها مشكلات اقتصادي مردم نه تنها حل نشده بلکه تشدید هم شده‌است. افزون بر این موارد، انسداد سياسي و معضلات اجتماعی كاسه صبر و تحمل آنان را لبريز کرده‌است. در چنین فضایی است که آنان مترصد فرصتی هستند تا صدای اعتراض خود را بخاطر نابسامانيهاي حاكم بر كشور به گوش مسئولان برسانند.
رویگردانی مردم ازجناح راست درون نظام در این سال‌ها و شکست‌هایی که آنان متحمل شده‌اند، آنان را به دسیسه چینی برای جبران این شکست‌ها و اعمال فشار بر حركت رو به پيش مردم واداشته است. تاکتیک اصولگرایان در مشهد با براه انداختن دستجاتی با شعارهای ضد روحانی که  با هدف اعمال فشار بر وی بکار گرفته شد با پیوستن مردمی که به تبعیض(رانت خواری)، فساد گسترده در ارکان نظام معترضند و مشکلات اقتصادی و معیشتی چون بیکاری و گرانی دمار از روزگاز شان درآورده ، به ضد خود آنان بدل شد.  اغلب معترضان که بخاطر شرایط معیشتی خود با ناراضیان شرایط سیاسی کشور، سر از خيابانها در آورده‌اند تحقق مطالبات خود را از طريق اصلاحات ناممكن مي‌دانند. اين ناراضيان كه عمدتا از فرودستان جامعه هستند از فرصتي كه معترضان وابسته به جناح حكومتي فراهم كردند، به جمع آنان پيوستند و شعارهاي خود را بر فريادهاي آنان غالب كردند، بطوری که در پایان همان روز اول اعتراضات، شعار ها متوجه کل نظام جمهوری اسلامی شد و تمامیت آن را هدف قرار داد. سرعت گسترش اعتراضات به دیگر نقاط کشور به اندازه ای بود که برنامه ریزان حرکت آغازین، قادر به مهار آن نبودند.آنان سر در لاک خود فروبردند، و متحیر از آنچه در شهرهای بزرگ و کوچک جریان داشت به انتظار دخالت دولت برای خاموش کردن خشم مردم ساکت شدند. اصول‌گرايان گرچه پژواک اقدامتشان را خود دریافت کردند، اما دولت روحانی را که مسئولیت رویارویی با معترضان را بر عهده دارد، و همينطور اصلاح‌طلبان را در شرایط دشواری قرار داده‌اند. چنانچه دولت روحانی در رویارویی با معترضان به گفته خود در ایام تبلیغات انتخاباتی عمل کند و بخواهد همچنان "حقوقدان" بماند، و اصلاح‌طلبان از خواسته‌هاي به حق مردم پشتيباني كنند، و اعتراضات با کمترین هزینه حل و فصل شود، تهدید اصولگرایان برای دولت و اصلاحات به فرصتی برای عمل به وعده‌هاي دولت و پیشبرد اصلاحات و همگرايي بيشتر مردم با آنان تبدیل خواهد شد. 
نقش اصولگرایان از همان روزهای اول اعتراضات خیابانی رو شد، اما جناح اصلاح‌طلب در چند روز اول اعتراضات بهت‌زده و سر در گم بود و نتوانست در برابر آن موضع‌گیری کند. اغلب مردم کشور نیز گرچه با معترضین تفاهم و همدردی داشتند اما با عبور از مرز مسالمت و استفاده از خشونت برای رسیدن به مطالبات موافق نبودند. اولین واکنش‌هاي دولت به اعتراضات اگر چه شعله خشم مردم معترض را بيشتر نكرد اما اميدي هم نيافريد. انتظار همه مردم از جمله معترضین از دولت روحاني امروز، از ايستادن به پاي وعده‌هایش فراتر رفته، میخواهند او عمل به وعده‌ها یش را در دستور كار دولت قرار دهد و از مطالبات به حق مردم حمايت و نسبت به حل مشكلات آنان اقدام جدي به عمل آورد. وي در اين رابطه با بايدها و نبايدهای زیادی روبرو است كه بر رابطه دولت با مردم تاثير تعیین‌کننده دارد. اگر چه تعداد شرکت‌کنندگان در اعتراضات روزهای اخیر از سال 1388 کمتر ارزیابی میشود، اما گستردگی جغرافيايي و عمق ریشه‌های آن از اعتراضات گذشته بیشتر است. مختصات اعتراضات اين روزها نشان مي‌دهد كه اين اعتراضات در صورت بي‌اعتنايي نظام جمهوري اسلامي به مطالبات مردم مي‌تواند در ادامه يا در مدتي نه چندان دور به اعتراضات غيرقابل مهار منتهي شود، دولت روحانی قبل از هر اقدامي بايد برنامه‌ریزان، آمران و عاملان آغازگر اين اعتراضات را به مردم بشناساند. برنامه‌ای جامع و هماهنگ با همه مسئولان نظام برای مبارزه واقعی و شفاف با تبعیض و فساد به عنوان عوامل اصلی و تعیین‌کننده همه نابسامانی‌های کشور تدوین و به اجراگذارد. ظرفيت دولت براي حل مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم در شرايطي كه بيش از 50 درصد اقتصاد كشور در اختيار نهادهايی است که دولت نظارت و کنترلی بر آنها ندارد، كفايت نمي‌كند، لازم است برای حل این مشکلات نظارت دولت همچون چتری همه اقتصاد کشور را در برگیرد و برای تامین منابع مالی و هزینه کردن آن اصل شفافیت را بکار بندد. دركنار اين اقدامات میبایست بستر لازم برای سرمايه‌گذاري بمنظور ایحاد اشتغال و افزایش تولید و رونق اقتصادی را فراهم سازد. همچنین در تخصيص منابع محدود مالی لايحه بودجه سال 1397، بويژه بودجه نهادهايي که نقشي در توليد ندارند، تجدید نظر جدی بعمل آورده شود. فعالیت تعاونی‌ها، موسسات و بنگاههای مالی مخل فعالیت‌های بانکی در کشور که اندوخته‌های اندك اقشار میانی و فرودستان جامعه را تجمیع و بدست غارتگران میسپارند، با احقاق حق سپرده گذاران، متوقف نمايد.
آقاي روحاني که از طرح مطالبات مردم از مجاري قانوني سخن مي‌گويد، خود مي‌داند كه اين مجاري مسدودند. گشودن این مجاری از طریق دولت وی و احترام و عمل به حقوق ملت مطابق فصل سوم قانون اساسی خواست همه مردم ایران است. دولت روحانی باید شرایط بهره‌مندي مردم را از آزادی بیان، برگزاری اجتماعات و رسانه‌ها، و طرح مطالبات مردم براساس مسئولیتی که در برابر آنان دارد، فراهم نمايد و از حقوق شهروندان در برابر بگير و ببندهاي بي‌ضابطه و غيرقابل توجيه دفاع كند.
دولت روحاني نبايد دچار اشتباه استراتژيك شود و هزينه اشتباه محاسبه اصول‌گرايان و افراطيون را با شدت عمل در برابر مطالبات معترضان در این اعتراضات یا هر مورد نظیر احتمالی بپردازد. به نظر مي‌رسد اصول‌گرايان و محركان اعتراضات اوليه براي فرار از پيامد اقدامات و تعقیب استرتژی اولیه خود سعي مي‌كنند، با نقش برآب شدن دسيسه برافروختن خشم مردم در خيابان‌هاي مشهد بر علیه دولت كه این روزها در شهرهاي ديگر با شعارهای متفاوت شعله‌هايش به آسمان بلند است، با رو در رو قرار دادن آن با مردم از طریقی دیگر، اهداف اولیه خود را محقق کنند،که چنين اتفاقي گرچه دور از انتظار است و احتمالش زیاد نیست اما اهمیت آن به اندازه‌ای هست که با احتمال وقوع اندک هم، نباید در ارزیابی از تحولات آتی کنار گذاشته شود. آقای روحانی اگر بخواهد انتظاراتی را که مردم دارند، برآورده کند، لازم است تا نسبت به انتخاب همکاران خود از میان مدیران کارآمد، توانمند و منزه و پاك برای مبارزه با تبعیض و فساد  و پاسخ  به مطالبات مردم، و توفیق در سرو سامان دادن به  نابسامانی های کشور، اهتمام ورزد.
 گروه خرداد (هوادار سازمان فدائیان خلق ایران ا(کثریت ) 
چهاردهم دیماه ۱۳۹۶

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

(به مطالبات مردم باید پاسخ داده شود! مخالف خشونتیم).... چه کسانی باید پاسخ دهند؟ همان کسانی این مصیبت ها را بوجود آورده اند؟ بعد از نزدیک به چهل سال مصیبت و فقر و آوراگی و بیکاری وووو ؛ شما از همان عاملان این مصیبت ها میخواهید "پبه مطالبات مردم اسخ دهند"؟
میتوانم از این دوستان بپرسم روزهائی که میلیون ها مردم مصیبت زده در خیابان ها فریاد میزدند، "اصلاح گرا، اصول گرا، دیگر تمومه ماجرا"، کجا بودند؟ چرا آن موقع اطلاعیه ای صادر نکردند.
اینها همه اش مرثیه های بعد از مرگ سهراب میباشد. حالا ریشه هایش از کجاست، جای بحث خود را دارد.